Veer es kleuterschool ,De Bieëkurf' geopend Dialect-symposion in stadhuis van Goes iOSRAM WALCHEREN Ds. D. Ringnalda naar Middelburg AGENDA Vogel Vrienden willen stadsvolière bouwen Serooskerke: voor 1964 sluitende begroting Ds. W. Kats sprak voor geref. ouderlingen VL1SSINGSCHE NUTSSPAARBANK Minister bemoeit zich niet met rij-examen-ruzie Boerin niet door brand omgekomen, m^r ofewurord Door inspedrice spa?*- ■Hl Na vijftien jaar „lagere schoor Felicitaties Afscheid ds. Van Vliet te Sirjansland Nog tweemaal per week fruitveiling in Goes RLOEMSCHIKDEMONSTRATIE VÏEL ZEER IN DE SMAAK M. J. van Poeüe voor vrouwenbond P.v.d.A. Prijzen etalagewedstrijd kinderboekenweek Sexuele voorlichting voor jongeren Jaarvergadering van Nutsdepartement Lezing over nieuwe opsporingsmethoden voor Z.V.U. en 't Nut Ds. Teutscher voor classicale commissie zending in Zierikzee MAANDAG 4 NOVEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Onder grote belangstelling ts zaterdag middag in Veere een nieuwe kleuter school geopend. Dat gebeurde door mej. M. J. de Jonge, de inspectrice van het kleuteronderwijs, die met een sleutel- omdraai het nieuwe gebouw „De Bieëkurf" van de vereniging voor kleuteronderwijs te Veere ontsloot. Een opvallend mooie kleuterschool, met ruime, betegelde speelplaats, ge legen aan de Kapellestraat. Een „ex positie" van de speelwerktuigen en de bij de speelplaats gelegen zand bak en piasvijver gaven reeds voor het betreden van de school een in druk van wat in Veere voor het kleu teronderwijs is bereikt. Eater, tijdens een rondgang door het ge bouw, dat één groot speel- en werk lokaal telt, kon men er zich van over tuigen, dat architect en aannemer zich ook bij de afwerking van het interieur van hun beste zijde hadden laten zien Maar eer het zover was hadden de jong ste en de oudste leerling van Veeres kleuterschool, de vierjarige Tiny van de Berge en de vijfjarige Rinus Jobse, mej De Jonge de sleutel van de school aan geboden en had men in de hall het mo zaïek bewonderd, dat de Middelburgse kunstenaar Han Reijnhout heeft ver vaardigd over 1 Lucas 5 1 tot 11 de wonderbaarlijke visvangst. Later kwam men bijeen in het vereni gingsgebouw om allereerst te luisteren naar de voorzitter van het schoolbe stuur, de heer L. van der Hiele Vee res gemeentesecretaris die mej. De Jonge een foto van de school aanbood en in een toespraak de moeilijkheden naliep, te overwinnen op de wég naar een eigen schoolgebouw. Vijftien jaar, sinds de opening van de school in 1948, hebben de kleuters gast vrijheid genoten in het gebouw van de openbare lagere school. In oktober 1948 begon men met 42 leerlingen de school telt er thans 56. Een bijzonder woord van dank richtte de heer Van der Hiele tot architect L. Beije, het aanne mersbedrijf Kodde te Veere en tot Han Reijnhout. „Hier is iets goeds tot stand gekomen, iets aparts, passend in de sfeer van Veere", zo formuleerde mej. De Jonge in haar felicitatie, „overal is aan ge dacht, ook aan de omgeving. Het moet een lust zijn, hier naar school te gaan. Dit gebouw is werkelijk een juweel". En in een persoonlijk woord tot de heer Van der Hiele: „Wij zijn U veel dank verschuldigd, want was het, die steeds de initiatieven nam". Feliciteren deden vervolgens wnd. bur gemeester jhr. I. F. den Beer Poortu- gael, architect L. Beije. aannemer S. Kodde, L. J. van Boven, hoofd van de openbare lagere school, mevr. N. Francke-de Buck die namens de ouders drie bloembakken voor de school aanbood VV. Kasse, namens het be stuur van de chr. nationale school „Va lerius" en mej. H. H. Wieringa, de hoofdleidster. De heer Kodde bood een Advertentie Zaterdagmiddag is in Veere de nieuwe kleuterschool van de vereniging voor kleuteronderwijs geopend. De oudste leerling, de vijfjarige Rinus Jobse, biedt hier inspectrice De Jonge, die het ge bouw opende, de sleutel aan. In het mid den de voorzitter, de heer L. van der Hiele. (Foto P.Z.C.J aquarel aan van de Veerse kunstschil der W. Vaarzon Morel sr.; bovendien dient vermeld, dat het Veerse smids bedrijf Meijers de bel voor de school heeft gemaakt. (Advertentie) KERKNIEUWS Ds. J. van Vliet heeft zondag afscheid genomen van de Nederlands hervormde gemeente in Sirjansland in verband met zijn benoeming te Zuid-Laren als voor ganger van de rechtzinnige afdeling van de gemeente in die plaats. Zijn af scheidspreek werd bijgewoond door de predikanten Van der Sar, Westerhof, Groenewegen en Keiling, door de heer M. de Kijger te Bruinisse namens de classicale zendingscommissie, door ker- keraadsleden uit diverse gemeenten en door belangstellenden. De laatste preek hield ds. Van Vliet naar aanleiding van 1 Kor. 2, waaruit hij de afscheidspreek van de apostel Paulus bij zijn vertrek uit Efeze als leidraad nam. Hij besloot zijn preek met de woorden van Paulus, wanneer hij de gemeente Gods tegen woordigheid toewenst. Op uitdrukkelijk verzoek van ds. Van Vliet werden er in het kerkgebouw geen toespraken ge houden. Wel zong de gemeente de schei dende predikant psalm 121 toe. Aan de uitgang was er gelegenheid met een handdruk afscheid te nemen van domi nee en mevrouw Van Vliet. Ds. D. Ringnalda uit Overveen, die bin nenkort met emeritaat gaat is voor de tijd van vijf jaar benoemd tot evangelie- satiepredikant van de classis Middel burg. Hij zal als zodanig ds G. J. Pon tier, em.-predikant te Vlissingen opvol gen. Ds. Pontier heeft dit werk tien jaar gedaan. Ds. Ringnalda werd op 5 februari 1899 te Schiedam geboren, waar zijn vader redikant was. Na zijn studies aan de rrije Universiteit te hebben voltooid werd hij in 1923 predikant te Leimuiden Hij diende de kerken van Middelburg, Weesp, Drachten, Amsterdam en Ma kassar en verbond zich in november 1951 aan die van Overveen. Met ingang van deze week zal de vei lingvereniging „Zuid-Beveland" te Goes het aantal veilingdagen voor fruit terug brengen tot twee: dinsdag en donder dag. De aanvoer kan dan reeds beginnen op maandag- en woensdagmiddag. Deze maatregel heeft het bestuur genomen, nu de aanvoer van fruit is teruggelopen. Een uitzondering zal waarschijnlijk wor den gemaakt voor donderdag 28 novem ber. De veiling Krabbendijke heeft op die dag haar jaarlijkse St.-Nicolaasvei- ling. Die trekt doorgaans zoveel bezoe kers, dat zal worden bezien of het ge wenst is die week in Goes op vrijdag een fruitveiling te houden. Middelburg - City West Side Story. 20 uur. 14 Jaar. Van Benthem en Jutting Expo sitie reisschetsen en ceramiek, 9-18 uur. Vlissingen - Alhambra. West Side Story, 20 uur, 14 laar. Oostkapelle - Verenigingsgebouw: Tarza de wolfshond, 16 uur; De overval, 20 uur. Grand Goes: West Side Story. 19 30 uur. 14 laar. Bergen op Zoom Hoxy De koninklijke pi raat, 20 uur. 14 laar. Luxor: De 300 Spartanen. 20 uur, 14 laar. Hulst Bioscoopgebouw: De verleidster, 20 uur, 18 Jaar. MIDDELBURG Tijdens een drukbezochte algemene le denvergadering van de „Middelburgsche Vogel Vrienden" zijn vrijdagavond in de bovenzaal van restaurant „Suisse" de plannen tot de bouw van een stadsvolière ter tafel gebracht. De gedachten gaan uit naar een tweedelig bouwsel, waarin de tropische vogels en de grote parkie ten en fazanten apart kunnen worden ondergebracht. Als entourage zou dan een vijvertje met wat siereenden kunnen dienen. Ook had men al een suggestie voor de plaats waar de volière mogelijk zal kunnen worden opgetrokken: ter hoogte van „Overwa- ter" aan de Seissingel. In hoeverre deze plannen uitvoerbaar zijn, zal volgende week wellicht bekend worden na een bespreking met het gemeentebestuur. Voorts ging de vergadering ermee ak koord, dat de „Middelburgsche Vogel Vrienden" te zamen met de jubilerende afdeling van de A.N.P.B. aan „Ipen- oord" een volière zullen schenken. De aannemers nemen de bouw voor hun rekening en de leden van de bond van vogelliefhebbers zullen zorgdragen voor de bevolking van de volière. Tijdens de ze vergadering, die onder voorzitter schap stond van de heer J. Stadhouders werd voorts tot verhoging van de contri butie besloten. Na de pauze hield de heer H. de Heer uit Middelburg een lezing over de voe ding, de huisvesting en de verzorging van tropische vogels Men mocht aanne men, dat de heer De Heer hierover met kennis van zaken kon vertellen, want hij heeft onlangs in Brussel met zijn tro pische vogels het kampioenschap op zijn naam gebracht. De cursus bloemschikken, die de heer J. Joosse in Middelburg heeft geleid, kreeg vrijdagavond in „De Schakel" een aantrekkelijk slot met een lezing en de monstratie door mej. Cita van Santen, specialiste op het gebied van het Japans bloemschikken, die een uitgebreid gezel schap een even leerzame als genoeglijke avond bezorgde. In een interessante in leiding wees mej. Van Santen op de Chi nese oorsprong van het bloemschikken, een bezigheid, die later in Japan in trek kwam en daar voor het eerst door hoge priesters werd overgenomen. In haar praatje liet ze de essentiële ver schillen tussen de westerse en de oos terse bloemschikkunst uitkomen. Wat voor mogelijkheden het bloemschikken „op z'n Japans" zoal heeft werd de cur sisten en genodigden duidelijk bij het op maken van verschillende „stukjes" op schalen en in vazen Daarbij werd aan getoond dat het bij het Japans bloem- -chikken niet op de eerste plaats aan komt op de bloemen, maar dat de hele natuur binnenshuis wordt gehaald met de verwerking van grassen, stukken bout. onkruid en steentjes in het werk stuk De heer C Sanders, voorzitter "an de Kon Ned Mij voor Tuinbouw en Plantkunde, die ook de cursisten van de plaatselijke stichting voor huishoude lijke en gezinsvoorlichting had welkom geheten, vertolkte de waardering voor de onderhoudende bijeenkomst met een dankwoord. i iwnc.EN Onder voorzitterschap van mevrouw A. de Priester kwam de vrouwenbond van de P.v.d.A te Vlissingen dezer dagen voor de jaarvergadering bijeen. Na een kort openingswoord van de voorzitster werden de verschillende huishoudelijke zaken in vlot tempo afgehandeld. Uit het jaarverslag bleek aan hoevele be langrijke zaken de leden van de vrou wenbond hun medewerking verlenen op politiek maar ook op maatschappelijk terrein. Het „leesclubwerk" het in groepen van ongeveer 15 dames met elkaar over grote en kleine problemen discussiëren neemt een belangrijke plaats in. De aftredende secretaresse mevrouw J. Kempe—de Nooijer werd opgevolgd door mevrouw S. Geldof Blaas. Na de koffiepauze sprak gedeputeerde M. J. van Poelje, voorzitter van de af deling Vlissingen van de Partij van de Arbeid, over de politieke situatie. De heer Van Poelje besteedde aandacht aan de internationale situatie en schetste de ommekeer in de machtsverhoudingen in de wereld binnen een termijn van nog geen 50 jaar. Hij toonde aan hoe be langrijk de verkiezing van een nieuwe president in de Verenigde Staten van Noord-Amerika ook voor ons land is en besprak de verhouding „Oost-West" en de mogelijkheden van ontspanning. Ook de situatie in West-Europa kwam in zijn inleiding ter sprake. Tot slot besprak de heer Van Poelje de politieke situatie in ons eigen land. Mejuffrouw E. Hartlief, directrice van de openbare leeszaal- en bibliotheek te Vlissingen heeft zaterdagmorgen in de jeugdbibliotheek de prijzen van de kin derboekenetalagewedstrijd uitgereikt. Mejuffrouw Hartlief hield vóór de prijs uitreiking een korte inleiding over het doel van de kinderboekenweek en over de kinderbibliotheek. Vorig jaar was de opgave van de kin derboekenweek een tekening te maken over een bepaald boek. Twintig van de ze tekeningen waren de afgelopen week opgesteld in de etalages van de vier Vlissingse boekhandels. De kinderen moesten uit die tekeningen afleiden welk boek werd voorgesteld. De prijzen (boekebonnen) waren beschikbaar ge steld door de Vlissingse boekhandelaren en de openbare leeszaal. Leeftijdsgroep tot 6 jaar: Kobie v. d. Ende, Peter Stroo, Barbara Wieringa, Leeszaalprijs Annemarie Zerkowski. Leeftijdsgroep 7 en 8 jaar: Sonja Filius, Marleen Beenhouwer Nora de Priester, Leeszaalprijs Anton Vader. Leeftijds groep 9 en 10 jaar: Joke Stroo, Maarten Kloosterman, Yolanda Wolf, Lees zaalprijs Mattie Matthijssen. Leeftijdsgroep 11 jaar en ouder: Lenie Roelse, Ko Meulmeester, Rudi Janse. Leeszaalprijs Kees Weststrate. Voor jongeren van 16 tot 20 jaar orga niseert het Nutsdepartement Vlissingen dinsdag 12 november een sexuele voor lichtingsavond. De huisarts C. C. Sluy- ter uit Vlissingen zal in hotel „Britan nia" over dit onderwerp spreken. De bij eenkomst begint om acht uur. Het Nutsdepartement Vlissingen houdt woensdag 13 november de najaarsverga dering 's avonds om acht uur in het „Strandhotel". De agenda vermeldt be halve de gebruikelijke jaarverslagen de benoeming van een bestuurslid in de Stichting Vlissingse Nutsspaarbank, we gens aftreden van de arts H. P. Veening, die naar Amsterdam vertrekt. Op de voordracht staat als eerste mr. J. L. Nieuwenhuis en als tweede de heer G. K. Brouwers, directeur van de De Ruy- terzeevaartschool. In samenwerking met het Nutsdeparte ment Vlissingen organiseert de Z.V.U. dinsdag 5 november een avond in hotel „Britannia" te Vlissingen. Mevrouw pro fessor D. Hazewinkel-Suringa zal spre ken over Nieuwe opsporingsmethoden en haar toelaatbaarheid uit het oogpunt van wet en ethiek Mevrouw Hazewin- kel zal hierbij nader ingaan op de ma teriële sporen, die delicten kunnen na laten en die door de voortschrijdende techniek steeds beter kunnen worden verklaard. Tot dergelijke mogelijkheden voor het oplossen van strafzaken beho ren de bloedproef, de lie-detector (leu genverklikker) en de narco-analyse (een soort hypnose). Zij zal hierbij de vraag in beschouwing nemen of aanwending van deze mogelijkheden uit het oogpunt van wet en moraal geoorloofd is. SEROOSKERKE (W.) De raad van Serooskerke (W.) heeft in de vrijdagmorgen gehouden vergadering zijn goedkeuring gehecht aan de begro ting voor 1964. De gewone dienst is slui tend zonder dat uit de reserves moest worden geput. Er is een post onvoor zien van 2767,87. De kapitaalsdienst heeft een nadelig saldo van 168.128,07. Ten opzichte van de begroting voor 1963 springen bij deze begroting de aanzien lijke verhogingen van de personeelslas ten in het oog. In verband met de loons verhogingen zijn echter ook de bijdra gen, die de gemeente moet verlenen aan verschillende diensten, bijvoorbeeld de schoolartsendienst, de keuringsdienst voor waren, bouw- en woningtoezicht en het waterschap wegschap Walcheren. Daar staat echter tegenover, dat in ver band met het afnemend aantal premie- aanvragen voor woningverbetering hier voor een lager bedrag is geraamd dan voorheen. Voorts kon een belangrijke verhoging van de uitkeringen uit het gemeentefonds worden geraamd. De raad stelde het bedrag per leerling voor de vergoeding van de exploitatiekosten van de lagere scholen voor het jaar 1964 vast op 55. De rekening over 1962 werd voorlopig vastgesteld. Het verzoek van de stich ting recreatie om subsidie in verband met de te voeren actie „Opgeruimd staat netjes" werd afgewezen. Met het voor stel van de heer L. Jongepier (a.r.) om een prestatiebeloning in te voeren voor de gemeentewerkman ging de raad niet akkoord. Het college van b. en w. werd ten slotte gemachtigd de verlenging van de Vroon- straat onderhands aan te besteden aan de plaatselijke aannemers. O.- EN W.-SOUBURG Vergadering van A.R.-kiesvereniging Onder leiding van de waarnemend voor zitter, de heer B Koole jr., vergaderde de a.r.-kiesvereniging „Luctor et Emer- go" te Souburg in een van de lokalen van de gereformeerde kerk. Spreker voor deze avond was drs. G. M. Kerk hof uit Middelburg met het onderwerp „Steeds te laat?' Hij behandelde de al gemene looneisen en de prijspolitiek van de laatste tijd, een zeer actueel onder werp dat met grote aandacht werd ge volgd. Na afloop werden een groot aantal vragen gesteld, over de vakbonden, de gedifferentieerde loonpolitiek, de prijs- beheersing, de kleine middenstandsbe- drijven en de kleine landbouwers, die de aanstaande loonsverhoging moeilijk kun nen opbrengen. Dit is de gigantische met diaman ten bezette boorkop, die het gat in de aarde heeft geboord, waardoor de drie Duitse mijnwerkers vrij dag jl. uit de diepte konden wor den bevrijd. Ds. W. Kats, gereformeerd predikant te Goes, heeft zaterdagmiddag in een zaal van de gereformeerde kerk te Vlissingen een inleiding gehouden over de liturgie. Ds. Kats deed dit voor de Provinciale Zeeuwse Gereformeerde Ouderlingen Conferentie. Ds. Kats ging hierbij onder meer in op de Avondmaalsviering in de kerk. Naar zijn mening is de Avond maalsviering in de bijbel centraal ge steld. Volgens deze Goese predikant zou het dan ook aanbeveling verdienen de mogelijkheden te onderzoeken meer Avondmaalsvieringen te houden. Ds. Kats toonde zich tijdens zijn inlei ding voor ruim 120 ouderlingen uit ge heel Zeeland een voorstander van uit breiding van de liturgie in de gerefor meerde kerken. In een boeiend betoog, waarin hij deze zaak ook vanuit histo risch oogpunt bezag, wees ds. Kats op de vele zinvolle dingen in de liturgie. Behalve de Avondmaalsviering wees de inleider op het „ene" offer, dat vol gens hem aanbeveling verdient boven meerdere collectes. Ds. Kats wees er in zijn betoog op, dat men door de veranderende levensom standigheden behoefte heeft aan ver nieuwde vormen. Hij toonde er zich een voorstander van de gemeente meer ac tief bij de dienst te betrekken. Na de pauze volgde een levendige dis cussie over de woorden van ds. Kats. Er kwamen onder meer verschillende praktische bezwaren naar voren over de uitbreiding van het aantal Avondmaals vieringen, de diensten zouden te lang worden met de huidige formulieren en met de kerkgebouwen van dit ogenblik zou het heel moeilijk uitvoerbaar zijn. De conferentie stond onder leiding van de voorzitter van de Provinciale Zeeuw se Ouderlingen Comité, de heer J. D. Rouw uit Goes. De nieuwe hervormde predikant van Goes, ds. H. J. Teutscher, heeft zater dagmiddag in Zierikzee voor de classica le zendingscommissie van de hervormde kerk een inleiding gehouden over zijn werk als zendingspredikant op Nieuw- Guinea. Zoals wij vorige week op onze pagina „De kerken en de maatschap- Dij" in een interview met deze predikant belichtten is hij nauw betrokken ge weest bij de opleiding van Papoea-ge meentevoorgangers in Sorong. Voor deze opleidingsschool betaalde de Neder landse zending zeven miljoen gulden per iaar Tijdens de werkperiode van ds. Teutscher op Nieuw-Guinea werd daar de zelfstandige Evangelische Christelij ke Kerk gesticht met tachtig eigen Pa- ,,oeapredikanten. Verschillende facetten van zijn onderwijs- en zijn pastorale werk op Nieuw-Guinea heeft de nu Goe se predikant belicht. Het was een inte ressante bijeenkomst. Het inleggerskapitaal van de Vlissing- sche Nutsspaarbank liep in oktober met 9.755.24 op tot 31.003.035.79. Het aantal nieuwe rekeningen bedroeg 327, terwijl 193 rekeningen werden afbetaald. Door 5324 schoolspaarders werd een be drag van 3394,70 gespaard. 271 ledi gingen van spaarbusjes brachten een bedrag van 10.525,93 op. Aan 1495 jeugdspaarders is thans 600.733,39 ver schuldigd. Aan de ambtenarenspaarre- geling nemen 425 personen deel met een bedrag van 252.445,55. De bedragen van inleg- en terugbetaling over oktober en de saldi per 1 november zijn als volgt gespecificeerd: hoofdkantoor incl. bijkantoor Bonedijke- straat: inleg 1.064.841,63. terugbeta ling 1.032.366,93, tegoed een bedrag van 20.050.727,56. Souburg: inleg: 103.218,51, terugbetaling 138.605,12, tegoed 1.944.617,-. Goes: inleg een bedrag van 388.930,45, terugbetaling 351.496.57, tegoed 5.832.640,90. Wol- phaartsdijk: inleg 32.921,77, terugbe taling 14.591,26. tegoed 1.123.321,98. Noord-Beveland: inleg 17.886,46, te rugbetaling 12.812,29, tegoed een be drag van 318.980,31 Kapelle: inleg 9131,-, terugbetaling 14.424,74, te goed 366.901.89 Heinkenszandinleg 8270,-, terugbetaling 7644,28, te goed 41.768,91. Zaamslag: inleg 1285,08, terugbetaling 10.813,-, te goed 159.673,28 Axel: inleg 14.911.49, terugbetaling 37.300,01, tegoed een bedrag van 210.986,39. Terneuzen: in leg 69.984,13, terugbetaling 79.580,39, tegoed 868.961.10. Officiële publikatie GEMEENTE VLISSINGEN. Bevriezingsverordening. Het hoofd van het gemeentebestuur van Vlissingen brengt ingevolge artikel 43, )o. art. 37, 4e lid. der woningwet, ter openbare kennis, dat een ontwerp van voorschriften, als bedoeld in artikel 43 der woningwet (waarin tevens bepalingen zijn opgenomen op grond van artikel 168 der gemeentewet), regelende het gebruik van gronden en de aard en het gebruik van de bebouwing, ge legen in de bebouwde kom (zgn. bevriezings verordening), met een daarbij behorende kaart, gedurende een tijdvak van vier we ken, aanvangende 5 november 1963, voor een ieder ter gemeentesecretarie, commissiekamer (kamer 4) ter inzage is nedergelegd. Gedurende genoemde termijn kunnen belang hebbenden bij de gemeenteraad bezwaren in dienen. Vlissingen, 29 oktober 1963. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, B. KOLFF (Slot van pagina 1) schreef namens het Zeeuws Genoot schap mr. W. de Bruine de bedoeling van het symposion. Welnu, dat is dan ook met een tweetal gedocumenteerde, boeien de inleidingen gebeurd. Met band opnamen van echte dialectspre kers uit alle Zeeuwse gewesten als ondersteuning legde mej. dr. Ghijsen de nadruk op „Enkele kenmerken van het accent". Le gio voorbeelden onderlijnden de stellingen van deze zo bij uitstek deskundige Zeeuwse. „De dialect spreker gaat niet uit van het woord. Voor hem is de zin pri mair. Hij smeed een hele serie woorden aan elkaar. En binnen die eenheid veroorlooft hij zich allerlei vrijheden: korting, rek king, naklanken. „Ben je er al wordt: „Bèjeral?". In het bijzonder wees dr. Ghijsen ver volgens nog op de „uitschieters" in de stem tussen twee dialect spreken de Zeeuwen, de toonhoogte en het feit dat hulpwerkwoorden als „heb ik" en „zal ik" het zelden verder brengen dan één lettergreep „he'k" en „za'k". De klankenopnamen il lustreerden de accentverschillen van streek tot streek, van plaats tot plaats. Het lijzige, gerekte accent van de Walcherenaar, het vloeiend gebonden van Sint-Maartensdijk, het staccato uit Kruiningen. Voor W.- Zeeuwsch-Vlaanderen is de duidelijke n-klank, het vloeiende accent en het verdoezelen van medeklinkers type rend. Op Schouwen-Duiveland had dr. Ghijsen een voorkeur voor gedeci deerd, kort en vrij duidelijk gearticu leerd spreken gesignaleerd. Het wa ren fragmenten, duidelijke notities van eigenaardigheden, die in de toe komst steeds vager zullen worden. „De Zeeuwse dialectgeografie" kreeg een overzichtelijke behandeling van de kant van dr. Meertens. Nauwgezette onderzoekingen heb ben uitgewezen, dat er dwars door het Zeeuwse taalgebied (in clusief Goeree-Overflakkee) een grote scheiding loopt: de Ooster- schelde. Als historische verkla ring haalde de inleider hiervoor aan de verbeten strijd tussen de Hollanders en de Vlamingen om Zeeland. Invloeden uit het noor den en uit het zuiden hebben deze scheiding verscherpt. Op grond van verschillende aanwij zingen familienamen, klederdrach ten meende dr. Meertens als vast staand te kunnen aannemen dat N.- Beve'.amJ met Schouwen. Tholen en St.-Philipsland eenzelfde dialecten- gebied is. Kaarten met enkele ka rakteristieke woorden als veulen kacheltje, ooi bette, schotel schuttel of schenkel waren daarvan de illustraties. „Binnen het Zeeuwse taalgebied heeft zich een grote inter ne exoansie gedemonstreerd", aldus dr. Meertens. die met name het land van Hulst als echt Oost-Vlaams en beslist niet-Zeeuws aanmerkte. Zuid- Beveland noemde hij het oudste en merkwaardigste diaieotengebied met in het oosten een Vlaamse invloed. Resumerend zag de inleider door de Zeeuwse dialecten geografie drie scheme strenen lopen: van Walche ren naar het land van Axel, van Hulst uit door Oost-Ze<mwseh-Vlaan deren en de staart van Zuid-Beveland en van Schouwen-Duiveland uit naar Noord-Beveland. Het waren interessante kanttekenin gen bij een onderwerp, waarover ein deloze discussie mogelijk zijn. Het symnosion in Goes heeft zaterdag middag laten zien dat het dialect van Zeeland nog een enorm studieterrein is. dat zich leent voor steeds weer nieuwe onderzoekingen met allerlei interessante resultaten. ARNEMUIDEN Werkclassificatie voor gemeentewerklieden De gemeenteraad van Arneniuiden heeft in de dezer dagen gehouden vergadering besloten tot de invoering van een werkclassificatie en een pre mieregeling voor de gemeentewerklie den. Hiervoor moest het ambtenarenre glement en de bezoldigingsverordening worden gewijzigd. De heer J. K. Crucq, aannemer te Ar- nemuiden, kreeg op zijn verzoek optie op bouwterrein aan de Mansfeldstraat. Dit voor het bouwen van vier woningen. Hiermee zal de bouwruimte op die plaats zijn volgebouwd. De raad voteerde een bedrag van f 2100 voor de bouw van een loods bij de zuive ringsinstallatie. Deze is nodig geworden door de aanschaf van een motorcarrier, waardoor de opslagruimte van de ge meente te klein is geworden. In deze loods, die in eigen beheer zal worden gebouwd, zal de verplaatsbare muziek tent worden opgeslagen. De raad besloot tot aankoop van het landbouwbedrijf van de weduwe C. Scheele-Wisse. Dit bedrijf zal worden gesloopt in het kader van het sane ringsplan, waardoor de Van Vollenho- venstraat kan worden doorgetrokken. De raad wees voorts een vijftal subsi dieverzoeken van de hand. Burgerlijke stand VLISSINGEN. Bevallen: W. J. J. de VriesVonck, d.: E. E. Manusamade Willigen, d.; J. Smeerdijkde Bruijne, z.: A. de FouwMersie, d.; A. Becks Kremer, z.: M. W. J. Woutersevan Nis pen, d.; A. Mikrutvan de Gruiter, d.; P. L. J. MeermanKleinjan, d.; C. van Doornde Keizer, z.; A. P. Oostveenvan Dalen, d.: A. C. Th. de HamerSnijders, z.; P. H. Droste Schroen, z.; E. J. Lenardsvan Kooy, z. Ondertrouwd: L. Basting en J. J. Hovefln, 36 j.; J. P. M. de Jonge, 19 j. en P. J. Lorier, 19 j.; J. J. G. Bonte, 20 j. en W. P. Bout, 19 j. Getrouwd: G. Ch. van Vliet en W. C. Bieze, 20 j.; J. J. Tuin, 30 J. en G. Flink, 26 j.; H. C A. Tax, 25 j. en C. M. M. Bergs, 22 j. Overleden: L. van Buren, 63 1., e. v. C van de Plasse: F. Ch. Tielrootf, 68 e. v. J. Landman; A. M. Bosschaart, "1 j., e. v. W. P. Risseeuw: M. Jasperse, 73 j., e. v. J. Ma rijs; A. Luitwieler, 53 1., e. v. H. Jongepier; A. Dourlein, 60 1. e. v. A .P. Geldof. De minister van verkeer en waterstaat ziet in de huidige gang van zaken geen aanleiding de organisatie van de rij examens in nadere overweging te ne men. De minister merkt dit op in zijn antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Tans (p.v.d.a.) naar aanleiding van het conflict tussen rij-instrueteurs en een examinator van het C.B.R. te Venlo. In dit conflict speelde onder meer een rol, dat de instructeurs meenden dat zaterdag een slechte examendag was, omdat het dan extra druk is in Venlo. Uit statistische gegevens is intussen ge bleken, dat niet op zaterdag, maar op donderdag de meeste kandidaten wor den afgewezen. In verband hiermee heeft het bestuur van het C.B.R. gemeend de zaterdag als examendag niet te moeten laten ver vallen. Wel heeft het bestuur toegezegd te bewerkstelligen dat de examinatoren zich er nog meer dan voorheen aan zul len houden om op de vrijdagen en za terdagen de examens zoveel mogelijk in minder drukke stadsdelen af te nemen. Uiteraard geldt deze toezegging ook ten aanzien van andere dagen waarop het in Venlo door vreemdelingenhezoek extra druk is. Naar aanleiding van de bezwaren tegen een examinator in nevenfunctie heeft het bestuur van het C.B R erop gewe zen. dat de aan te stellen examinatoren zorgvuldig worden geselecteerd. Uileen- gezet werd dat zij. alvorens tot zware theoretische en praktische examens te worden toegelaten, aan een psycho technisch onderzoek worden onderwor pen. terwijl zij daarna nos een theoreti sche en praktische opleiding van ten minste een maand moeten volgen Dat de bedoelde examinator, die bij het C. B.R gunstig bekend staat, wellicht een weinig formeel de hem gegeven in structie opvolgt, is iets, dat hij met elke nieuw aangestelde examinator ge meen heeft. De minister voegt hieraan toe, dat bij hem de indruk bestaat dat het C.B.R. steeds een open oor heeft voor binnen komende klachten. Het wil de minister voorkomen, dat het tussen de rij-instructeurs en de rrj-exa- minatoren uitgebroken conflict had kun nen worden vermeden indien de rij- instructeurs zich vooraf met klachten, zo deze er waren, tot het bestuur van het C.B.R. hadden gewend. Sectie heeft uitgewezen dat de 65-ja- rige boerin F. Peenstra-Vellinga vorige week donderdag niet om het leven is gekomen als gevolg van de brand die in de familieboerderij te Oldehoorn, Fries land, heeft gewoed. De anatoom-patho loog dr. Zeldenrust heeft vastgesteld dat ze is gewurgd. Er is tot dusver nog geen arrestatie ver richt. De ontstellende ontdekking werd bij een routineonderzoek gedaan. De officier van justitie te Leeuwarden mr. M. H. Gelinck die de sectie gelastte, was zelf verrast door de uitslag. Hij had de op dracht tot een nader onderzoek naar de doodsoorzaak meer gegeven om even tueel geroddel in de kleine gemeente voor te zijn en omdat een later onder zoek moeilijkheden zou kunnen opleve ren. De brand is donderdagmorgen omstreeks kwart over zes uitgebroken. Alleen de boerin was thuis. De andere bewoners, haar man Doeke (68) en haar onge trouwde zoon Ane Sjoerd (32), waren elk om ongeveer vier uur in de ochtend naar hun eigen land gegaan. Zoon Ane woont namelijk wel op de familieboerde rij, maar heeft eigen land enkele kilo meters daar vandaan. De bewoner van een woonwagen zag vanaf de overkant van het riviertje De Boorn, waaraan de boerderij van de fa milie Peenstra is gelegen, dat er vlam men uit de bovenverdieping sloegen. De brandweer was vrij snel" ter plaatse. Toen men de boerderij binnendrong ontdekte men het bewegenloze lichaam van de boerin in een gang. Mond-op-mond-ademhaling had geen re sultaat, maar men was er toch niet ge heel zeker van dat de vrouw dood was, daar haar lichaam nog warm aanvoelde. Met grote spoed werd zij daarom naar een ziekenhuis in Leeuwarden gebracht. Daar constateerde men dat mevrouw Peenstra was overleden. Over de doodsoorzaak had men aanvan kelijk geen zekerheid, zij kon door de rook zijn gestikt maar ook een hart verlamming was mogelijk. Bij de sectie die de inmiddels ingelichte officier uit voorzorg gelastte bleek dat er van geen van beide sprake was, maar dat de boe rin door wurging om het leven was ge komen Marktberichten VEILING ROTTERDAM. 1 november. Aardappelen 9—16. Andijvie 14 —22. Bloemkool 6 st. per bak IA 57—89, 8 st. per bak 38—51 Bloemkool 2A 6 st. per bak 4858, 8 st. per bak 31—36. Dub. bonen 2 90140. Kassnijbonen 180—240 Rode kool 1120 Gele kool 1521. Groene kool 23 28. Sla IA 4—10. Sla 2A 314—514. Spinazie 3572. Spruiten IA 68—84, 2 A 59 —64. 1B 41— 44. 2B 2040. 1D 6186. Komkommers 60-70 74102, 50-60 79—95, 40-50 57—76. Prei 28— 37. Selderij 814. Peterselie 713. Grote peen 1417 Uien 722 Uien geschoond 25 32. Boerenkool 23—26 Witlof IA 111—115. 2A 83106, IB 7890. 2B 7076 Black 'Alicante 166189 Kas Dubbele 210—260 Tomaten Al 6.25 p. bak. BI 6.15 p bak. Cl 4.90 p. bak. Cox Orange Pippin 1AA 64—72. IA 62—74, IB 4654. IC 3252. Goudrenet 1AA 3741, IA 35—38 1B 32—34. IC 25—28. James Grieve IA 6266, 1B 5865. IC 5256. Glorie van Holland IA 34—37. 1B 24—32, IC 20—26. Legi- pont IA 5464. IC 4250. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5