Eerste jongeren-vrijwilligers zijn "klaargestoomd,, voor Kameroen KLANKBORD Rotterdamse agent door inbreker neergeschoten Marokkanen gaven de plaats Figuig prijs Wellicht toch nog een gezamenlijke maanreis „Twee jaar is eigenlijk te kort" Breuk tussen J.V.P. en J.V.C. Kleuterbeschermingsdienst gaat verkeersongelukken bestrijden 19 november naar Marseille Getrouwd Zware cursus D' Inbreker schoot toen hij werd betrapt Twee jaar te kort IR. LUIJMES ALGEMEEN BEDRIJFSDIRECTEUR BIJ DE KLM. Vrouw verried haar eigen broer Bezoeker De De Slachtoffer niet in levensgevaar een ant,ere ™an betrapte bij het NA HEVIGE ALGERIJNSE AANVALLEN Koning Hassan geen tegenaanval Verliezen Russen lanceerden een wendbaar ruimtevaartuig Ruimtevaartuig Geen levensgevaar Bij Kon. Wessanen tweemaal een gratificatie Verlofregeling voor militairen in Hohne en Seedorf M'atti Reïtsman uit Exmorra in Friesland is 24 jaar en ze bezit het diploma N-19. Dat betekent dat ze lerares is in landbouw- huishoudkunde. Op het ogenblik woont ze in het jeugdhotel Kok aan de Koninginneweg in Am sterdam. Zij staat elke dag om zeven uur of vroeger op, om te acht uur op „Het Instituut" te kunnen zijn. Bat is het Instituut voor de Tropen. Zij wordt er klaargestoomd om als lid van het eerste „Nederlandse Jonge ren Vrijwiliigers-Corps" de wij de wereld te worden ingezon den. Dat zal gebeuren op 19 november a.s. wanneer zij op de trein stapt naar Marseille om daar de boot te nemen naar Doeala, de havenstad van Ka meroen. Vandaar zal zij verder rei zen naar Bambui. Deze plaats is cen trum voor tochten naar de dorpen in de omgeving, waar zij de mensen gaat leren dat je, als je veel vis gevangen hebt, niet zoveel moet eten tot je er ziek van bent en de rest weggooit om te laten verrot ten, maar dat je van de vangst een normale portie moet afnemen voor directe consumptie en dat je de rest moet drogen, inclusief de graten. De gedroogde vis moet verstampt wor den tot vismeel ter nuttiging op da gen van slechte vangsten. Matti Reitsma weet precies hoe dat moet, want in Amsterdam heeft ze dat ge leerd met schelvis. Het is hard aanpakken geweest. Er was elke dag les van acht tot twaalf en van een tot vijf uur, plus nog drie avonden in de week van half acht tot half tien. Twee keer in de week stond er bovendien zwemmen op het lesrooster, 's Ochtend om zeven uur. „Ik ben bekaf", zegt Wil van der Horst uit Velzen-Noord. Zij heeft vijf jaar voor de klas gestaan en dat viel haar heel wat lichter. „Maar die zwa re training heb ik er graag voor over gehad om naar Kameroen te gaan. Het lijkt me een enorm avontuur". Zo is de stemming bij de 21. Er wordt niet veel gepraat over „hogere waar den" en over begrippen als „wij westerse volken moeten de onont wikkelde landen helpen". De uitzen ding is in de eerste plaats een nuch ter avontuur. De 21 waren eerst met hun 24-en. Eén meisje is in de loop van de cur sus uitgevallen omdat ze te veel in- dividualiste was. Een ander meisje viel uit omdat haar verloofde, even eens in de groep, bij nader inzien te gen Kameroen opzag. De eerste groep vrijwilligers telt 21 leden: zeven jonge landbouwdeskun digen, vier onderwijzeressen, een on derwijzer, een verpleegster, een arts, vier huishoudkundigen, een admini strateur, een statisticus en een typo graaf. Op 1 augustus jl. is hun trai ning begonnen. Volgende week vrij dag gaan ze met inschepingsverlof naar huis. (Advertentie) Overheid in grote zorgzaam heid voor ons, die tegelijk haar kinderen en haar meesters zijn, bij al haar andere, zich steeds dieper in ons persoonlijk leven doordrin gende, uit deze zorgzaamheid voortkomende, bemoeienissen, ook die van het afluisteren onzer pri- vételefoongesprekken zou kunnen beoefenenvervult ons - terecht met verontwaardiging. Uit de contouren van deze gigantische Moeder maken zich steeds duide lijker die van een ander angstaan jagend familielid los: Orwells Big Brother, een schrikbarende figuur, die zich op het grootste deel van het oppervlak der aarde, voor dui zenden miljoenen onzer medebe woners reeds onverhuld kenbaar maakt. De telefoon, is al of niet door derden afgeluisterd een van die kleine ondergravers van ons „eigen leven". Iedere „derde" kan ermee doordringen tot de resten van onze intimiteit. Nog dezer da gen heb ik dat ondervonden toen een heer, die ik niet het genoegen heb te kennen, mij vanuit de on bereikbare en onzichtbare verte kwam vertellen dat hij mijn ge schrijf danig moe is en dat het een zegen zou zijn ivanneer ik ermee ophield. Ik heb hem beleefd de raad gegeven de voortbrengse len van mijn gering vernuft dan liever ongelezen te laten; iets wat hem gemakkelijker zou moeten vallen, dan het mij zou zijn om, ter wille van zijn afkeer, mijn broodwinning op te geven, hoe gaarne ik hem overigens van dienst zou willen zijn. Maar de goede man blééf doorgaan met te zeggen hoe misselijk hij mijn stukjes vindt. Toen het gesprek was afgelopen heb ik mij minder zorg om de inhoud ervan gemaakt, dan om het feitdat een mij on bekend medeburger, dank zij het technisch wonder der telef007i, de gelegenheid heeft in de persoon lijke sfeer van mijn huis door te dringen. Ik had, uiteraard, kun nen ophangen om hem het verder- pruttelen te beletten, doch dit doet aan het principe niets af. De telefoon is niet het enige in strument dat het de buitenstaan der mogelijk maakt ons de resten van onze vrijheid te ontnemen. Wij hebben bandrecorders om an dermans gesprek (ook zonder dat de spreker zich daarvan bewust is) vast te leggen; wij hebben de candid camera die, al of niet met telelens, uit hinderlaag en schuil hoek, ander-mans gedragingen feil loos overneemt om deze, desge wenst of desongewenst („dat wordt aan uw beleefdheid overge laten") aan miljoenen anderen voor te leggen. Wij werken steeds meer in glazen hokken, opdat big brother de baas zich ervan kan overtuigen dat wij werken. Zelfs onze diepste intimiteitonze onuit gesproken gedachtegaat haar geheimen prijsgeven aan de leu genontdekker en wordt bereikbaar voor de weet gierigheid der bedre ven breinwassers. Het afluisteren van telefoonge sprekken en de spionagediensten die voor ieder land in ieder ander land dag en nacht nijver doende zijn, zijn slechts een klein onder deel van de algemene activiteit ter bezichtiging van onze steeds ver der teruggedrongen geheimen. De leek heeft reden zich af te vragen of die diensten werkelijk hun dure geld opbrengen. Zijn er werkelijk nog zóveel geheimen te ontdekken ELIAS. Diet van de Bosch uit Bennekom, die huishoudkundige is, heeft minder zorgen gehad met haar verloofde, •Johan Rip, evenals zijn vader, die professor is in Wageningen, een des kundige op landbouwtechnisch ge bied. Ze zijn afgelopen woensdag ge trouwd. De groep blijft twee jaar weg. Mo gelijk komen er meer getrouwde stel len terug, want de vrijwilligers blij ven bij elkaar al die tijd. Behalve dan de administrateur, de statisticus en de typograaf. Zij gaan in andere ste den in Kameroen werken. Wat de groep van achttien precies te doen krijgt, is nog niet bekend. Eerst heette het dat zij een landbouw school in Bambui zouden moeten overnemen, die de Engelsen in hun koloniale tijd hebben gesticht en die na hun vertrek leeg staat. Maar de laatste berichten luiden dat dit plan niet door kan gaan en dat de ploeg als een soort rondreizend onderwijs- bedrijf de dorpen afmoet. Aan de vooravond van de uitzending van het eerste team van het Nederlands Jongeren Vrijwilligers Program naar Kameroen is de strijd om de leiding van het J.V.P, weer opge laaid. De particuliere Stichting Jon geren Vrijwilligers Corps die in juli in de persoon van haar inmiddels afgetreden voor zitter baron Van Voorst tot Voorst met minister Luns tot overeenstemming kwam om trent de samenwerking tussen J.V.P. en de Stichting J.V.C., blijkt nu niet meer deel te ne men aan het werk van het contactorgaan dat na het ge sprek LunsVan Voorst tot Voorst was ingesteld. Namens de stichting verklaar de ds. N. O. Steenbeek in Den Haag dat het J.V.-Program te veel een overheidszaak is en in de toekomst het parti culier initiatief volledig in de beleidsvaststelling behoort te worden ingeschakeld. Ds. Steenbeek zei te verwachten dat in de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken volgende week van mi nister Luns zou worden ver langd dat de leiding van de uit zending van Nederlandse jon- gerenvrijwilligers naar ont wikkelingslanden gelegd zou worden in de handen van een organisatie geschapen naar het voorbeeld van de Nederlandse emigratiecentrale, waarin par ticuliere, en met name confes sionele organisaties, een be slissende stem hebben over het beleid. Dat zal dan gebeuren met jeeps. De vrijwilligers hebben geleerd hoe ze met zo'n wagen moeten omgaan. Ze oefenen achter het Amsterdamse Bos op 'n overmatig moeilijk terrein. Ook dat behoorde bij 't trainingsschema. In totaal heeft de eerste groep jonge- renvrijwilligers allen tussen de 23 en 29 jaar 42 docenten gehad. De meeste tijd is gaan zitten in de taal. Engels. De tweede groep vrij willigers, welke op het ogenblik ge traind wordt en naar Brazilië uitge zonden zal worden, heeft nog meer taallessen, want ze moet Portugees leren. Er is van alles onderwezen. Het ko ken van inheemse gerechten. Accul turatie, of wel confirmatie van waar den. Vrij vertaald: „met de negers wurmen leren eten, maar dan ver beterde". De grapjes zijn drastisch tijdens zo'n opgeschroefd lestempo. Andere colleges gingen over: de par lementaire geschiedenis van Neder land, de E.E.G. en het neo-kolonialis- me, het internationale marxisme, Rusland en de ontwikkelingslanden, land en volk van Kameroen, toepas sing van de westerse landbouwtech nieken in Kameroen, huishoudonder- wij3, het kweken van zoetwatervis sen, veeteelt en pluimvee in de tro pen, E.H.B.O., enz. enz. enz. Matti Reitsma heeft een dikke twee jaar les gegeven in een dorp op Nieuw-Guinea. Ze braeht de dorpe lingen daar gezondheidszorg bij, kin derverzorging, koken, naaien en ze concludeert: „Je zag dat het lang- zaam-aan steeds beter ging. Er was vooruitgang. Maar we hadden er nog jaren moeten blijven om werkelijke resultaten te kunnen aanwijzen. Als we over twee jaar weggaan uit Ka meroen zullen we ook nog pas het allereerste van wat nodig is, hebben kunnen doen. Je krijgt het in twee jaar niet voor elkaar te leren dat je kippen niet alleen moet houden voor het vlees, maar ook voor de eieren en dat eieren nodig zijn als deel van een gezond voedselpakket. In Kameroen krijgen de kinderen geen vlees te eten, want de redene ring is: ze waarderen het niet, dus hebben ze het niet nodig. Hoe we moeten uitleggen dat het anders moet, ik weet het niet, we zullen wel zien". De K.L.M. heeft gistermiddag het volgende meegedeeld: De heer E. H. Larive die, overeen komstig de bij de invoering van de nieuwe organisatie bekend ge maakte plannen, de functie van al gemeen bedrijfsdirecteur tijdelijk waarneemt, zal deze zaak op 1 januari 1964 overdragen en zich uitsluitend wijden aan zijn functie van directeur der vennootschap. Ir. J. Luymes, thans adjunct algemeen bedrijfsdirecteur, zal met ingang van gelijke datum worden benoemd tot al gemeen bedrijfsdirecteur. Mr. H. van Dam zal dan als enig adjunct algemeen bedrijfsdirecteur optreden. De heer J. J. Mulder zal met ingang van 1 januari a.s. de functie van hoofd vliegbedrijf neerleggen. Met de waarneming van de leiding van het vliegbedrijf zal de heer A. W. Wit- holt worden belast. Over de definitieve vervulling van deze functie en over de toekomstige positie van de heer Mulder zullen zo spoedig mogelijk nadere mede delingen volgen. Met ingang van 1 november zijn het bureau personeelsbeleid en de afdeling personeelszaken samengevoegd in één dienst, nl. de dienst personeelszaken. Het zeer belangrijke vraagstuk van het personeelsbeleid wordt gezien als een gezamenlijke verantwoordelijkheid van de directie. Met de dagelijkse contacten met de dienst personeelszaken waar in worden ondergebracht de voorberei ding van het personeelsbeleid en de uit voering van dit beleid, voor dit laatste ressorterend onder de algemeen bedrijfs directeur zal de heer Besancon zich belasten. Als hoofd personeelszaken is aangewezen de heer P. A. H. Schlinge- mann. Een Westberlijnse vrouw die haar broer in Oostduitse handen zou hebben ge bracht zal deze maand in West-Berlijn terechtstaan op beschuldiging van ver raderlijke betrekkingen met het oosten en schending van de wet ter bescher ming van de menselijke vrijheid, zo heb ben rechterlijke ambtenaren meegedeeld. I Zij vertelden, dat de vrouw, Margarethe Klosa, ook de namen van ongeveer 400 westelijke agenten in Oost-Duitsland verraden zou hebben. Van hen werden er 200 door de Oostduitsers berecht en tot gevangenisstraffen veroordeeld. De 42-jarige vrouw is in 1961 in West- Berlijn gearresteerd naar aanleiding van een „tip" uit Oost-Duitsland. Zij zou De Rotterdamse politie zoekt met in 1955 haar diensten hebben aangebo-1 verbetenheid naar de inbreker, die den aan de Oostduitse staatsveiligheids- dienst. Haar broer Wolfgang werkte gistermorgen vroeg in de bmnen- destijds voor een westelijke geheime ,tad de 25-jarige agent B. Nijen- dienst. Hij werd in 1956 samen met zijn n„„r„f>linr>t vrouw, met wie hrj pas getrouwd was I buis neerscnoot toen aeze nem in Oost-Berlijn Het Wereldgebeuren e Amerikaanse vice-president Lyn- don B. Johnson, die van 5 tot 7 november met zijn echtgenote een be zoek aan Nederland zal brengen, is de laatste jaren vooral bekend geworden door zijn buitenlandse reizen, waarbij hij er steeds naar streefde in contact te komen met het gewone volk. In Pa kistan leidde dat er bijvoorbeeld toe dat hrj de hand schudde van een kameeldrij ver en hem uitnodigde de Verenigde Staten te bezoeken, een uitnodiging die hij gestand deed toen bleek, dat de man deze serieus had opgevat. Het is een typische Amerikaan deze Johnson, een van die joviale en zelf bewuste, die men op het ogenblik overal ter wereld tegenkomt. In de ogen van sommige mensen zijn ze soms wat irri- rend, maar ze bedoelen het goed en hun zelfverzekerdheid vindt voor een belang rijk deel zijn oorzaak in hun trots Ame rikaan te zijn. Een geliefde uitspraak van Johnson in dit verband is: „ik ben een vrij man. Amerikaan, vice-president .-an de Verenigde Staten en democraat, in deze volgorde". e carrière van Johnson heeft een al even typisch Amerikaans verloop gehad, als de man zelf een typische Amerikaan is. Hij werd op 27 augustus 1908 nabij Johnson City in Texas gebo ren, een stad die door zijn grootvader was gesticht en naar hem was genoemd. Lyndon Johnson betaalde zijn studie aan de kweekschool zelf door allerlei karweitjes aan te pakken. Na twee jaar onderwijzer geweest te zijn werd hrj secretaris van een lid van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden en ging daarnaast in Washington rechten studeren. Drie jaar later keerde hij naar Texas terug als hoofd van het bureau jeugdzaken van deze staat. In 1937 werd Johnson lid van het Huis van Afgevaar digden. in 1948 van de Senaat en in 1953 leider-van de democratische frac tie in de Senaat. Dat bleef hij tot hij in 1961 vice-president werd. In de Verenigde Staten is de taak van de vice-president niet nauwkeurig afge bakend. Het enige wat eigenlijk vast staat is, dat hij de president vervangt als deze om welke reden dan ook zijn functie niet kan vervullen. De gelegen heid daartoe heeft Johnson bij Kenne dy echter nog niet veel gehad. Daar naast is het in de praktijk steeds meer zo geworden dat ae vice-president de president bij bepaalde gelegenheiden vertegenwoordigt. Bij Johnson heeft dat ertoe geleid dat hij vele buitenlandse reizen als persoonlijk vertegenwoordi ger van president Kennedy heeft ge maakt, reizen waarbij hij in talloze lan den optrad als goodwillambassadeur van zijn land. Johnson heeft verscheidene specialitei ten. Hij staat bekend als een scherp jurist met vooral enorme kennis in par lementaire aangelegenheden. Hij wordt daarom graag als contactman tussen de regering en de volksvertegenwoordi ging, het Congres, gebruikt. Veel aandacht heeft Johnson steeds aan Ide ruimtevaart geschonken. Het huidige r>« arnislae- had om even over vieren Amerikaanse programma voor ruimte- bH de ondereoek i, Seb.se.ra Ueae,,., vest, een e„ fiEjEA" iSE .„ent Xiien i zitter van het college voor de ruimte- -- - J -- I vaart, een lichaam dat elke maand vier- Door deze ruit, waarin een gat t-an een verdwaalde kogel, is voor de Volkswagen aan de overkant de plek te zien, waar de agent is neergeschoten. IWWWVVWWMmMMMMmMMMMMMWMW. straat, waaraan slechts pakhuizen jmkantoren zjjn gevestigd. Agent Ni het jaar daarop tot levenslange dwang- forceren van liet «Int arbeid veroordeeld, zijn vrouw tot tweeV V jaar gevangenisstraf. I ijzerhandel. van een Koning Hassan van Marokko heeft gisteren bekendgemaakt dat zijn troepen zich na een zwaar offen sief van de Algerijnse strijdkrach ten een kilometer hebben terugge trokken van de plaats Figuig die op ongeveer zestig kilometer ten noordoosten van Colomb Bechar ligt, waar het hoofdkwartier van de Algerijnen is gevestigd. Figuig, niet een inwonertal van om streeks 10.000, is de grootste stad die tot nu toe en rol is gaan spelen in het grensconflict tussen Algerije en Ma rokko. De aanval op de Marokkaanse stad be gon gisterochtend om zes uur, ongeveer 18 uur voordat de wapenstilstand, die beide partijen in Bamako hebben geslo ten, van kracht werd. Volgens berichten van het front hebben de Algerijnen ook de plaats Mengoub aangevallen, een belangrijk centrum van wegen en spoorlijnen op 72 kilometer ten westen van Figuig. Volgens Franse kaarten ligt Mengoub 24 kilometer binnen de Marokkaanse grens. Koning Hassan riep een persconferentie bijeen en zei dat „sinds zes uur van ochtend een misdadige Algerijnse aan val tegen de plaats Figuig aan de gang was". De koning deelde mee dat de Alge rijnen enkele kilometers op Marok kaans grondgebied waren binnenge drongen en de heuvels rondom de stad beheersten. De bevolking van Figuig heeft volgens de koning ver liezen geleden. Mannen, vrouwen en kinderen zouden zijn gedood. Berichten uit het grensgebied meldden dat de Algerijnen bij hun offensief ge bruik maakten van artillerie en mortie ren waarmee zij de stad beschoten voordat de infanterie de plaats binnen trok. Koning Hassan kondigde aan dat zijn troepen geen tegenaanval zullen doen om Figuig te heroveren, maar dat Ma rokko zal vertrouwen op zijn aanspra ken volgens het internationale recht om de stad terug te winnen. Hij zei dat hij over de aanval rapport had uitgebracht aan de 32 landen tellende organisatie voor Afrikaanse eenheid, die ook be trokken is bij het akkoord van Bamako. In de hogedrukcabine, welke op de foto te zien is, hebben de drie mijnwerkers nog enkele uren na hun redding moeten doorbrengen om zich aan te passen aan de nor male luchtdruk. Kroesjtsjew: eerst internationale spanning verminderen De Russische premier, Kroesj tsjew heeft laten doorscheme ren dat Rusland misschien be reid zou zijn samen met Ame rika aan het maanproject te werken, als meer concrete stap pen worden genomen om de in ternationale spanningen te ver minderen. Kroesjtsjew liet zich aldus uit op een diplomatieke receptie, waarop hij be kend maakte dat Rusland een ruim tevaartuig had gelanceerd dat in de kosmos kan manoeuvreren en dat, toen de premier sprak, zich al uit zijn oorspronkelijke baan naar een grotere baan had begeven. Het ruimtevaartuig waarover Kroesj tsjew sprak, de „Polyot I", werd gis teren gelanceerd. Het persbureau Tass noemde het een geleid ruimte vaartuig dat kan manoeuvreren. De „Polyot" beschreef aanvankelijk een baan met extremen van 592 en 339 kilometer ten opzichte van de aarde. Na diverse koerswijzigingen kwam het ruimtevaartuig in een baan met een als grootste afstand tot de aar de 1437 kilometer en als kleinste 343 kilometer. Kraaijveld (26) in een surveillaneewa gen. In het licht van de koplampen za gen zij de beide mannen in het hofje en probeerden hen klem te rijden. Agent Nijenhuis stapte de wagen uit om hen te ondervragen. Maar terwijl hij het portier nog half open had loste een der mannen vier schoten, waarvan één de politieman in de kaak trof. De mannen namen daarop de vlucht. De toestand van de politieagent, die onmiddellijk door de G.G.D. naar het Dijkzigtziekenhuis werd vervoerd, leek aanvankelijk zeer ernstig. Maar na een spoedoperatie werd bekend dat er geen levensgevaar was. De ko gel, die door de kaak tot aan de keel was gedrongen, is verwijderd. Me vrouw Nijenhuis, naar het ziekenhuis ontboden, is inmiddels naar huis te ruggekeerd. De omgeving van het eerste Blekershof was gistermorgen hermetisch afgeslo ten, toen de Rotterdammers op weg naar hun werk gingen. Vele hoge poli tiefunctionarissen waren bij het eerste onderzoek aanwezig en ook de officier van justitie mr. J. D. de Jong liet zich inlichten over de gebeurtenissen. De indruk is dat „amateurs" aan het werk waren gevaarlijke amateurs, die meer risico's namen dan de beroeps inbrekers. Met een boor hebben zij ge probeerd het slot te forceren (waar- De voorzitter van de Russische acade- schjjnlijk om het bovenliggende kantoor mie van wetenschappen Keldisj ver klaarde dat het nieuwe ruimteschip niet gelijk is aan het Amerikaanse „Dyna Soar"-project. Keldisj weiger de te zeggen hoe zwaar het vaartuig is. te bereiken), maar dat had geen resul taat omdat deze op een ijzeren balk stuitte. Veel zouden zij daar overigens niet mee zijn opgeschoten, want de procuratie houder van de ijzerhandel had de avond tevoren al het kasgeld meegenomen. De politie heeft nu net slot uitgezaagd in de hoop daarop vingerafdrukken aan te treffen. Bekend werd dat enkele dagen geleden in de onmiddellijke omgeving ook al een inbraak werd gepleegd op precies de zelfde wijze. Dat gebeurde toen bij het proeflokaal van de slijterij Vrijmoed, waar juist zoals de inbrekers het nu hebben geprobeerd het slot uit de deur werd weggeboord. De buit: een fles sherry... Gisteravond werd bekend dat de Rotter- Het personeel van de Koninklijke YVes- sanens Fabrieken N.V. te YVormerveer krijgt dit jaar tweemaal een gratifica tie: reeds met Sint-Nicolaas de gebrui kelijke nieuwjaarsgratificatie en tussen Kerstmis en Nieuwjaar een afscheids- damse recherche in verband met de aan- gratifieatie in verband met het aftreden slag op de politieagent Nijenhuis ver van de president-directeur, mr. Ph. H. schillende mensen heeft aangehouden en M. Verspyck. De directie heeft tot deze ondervraagd. Tegen twee van hen meent maatregelen besloten nadat zij van ho- de politie bezwarende aanwijzingen te gerhand bericht had ontvangen dat geen hebben. Zij zijn als voorlopige verdach- vergunning zou worden verleend voor ten opgesloten in liet hoofdbureau aan uitbetaling van de door haar aan het het Haagse veer. Nadere gegevens om- personeel toegezegde week extra bruto- trent hun identiteit werden niet bekend- aanbevelingen doet voor het ruimte onderzoek. Johnson bekleedt nog verscheidene an dere functies. Zo is hij hoofd van de adviesraad voor het Amerikaanse vre- deskorps en voorzitter van de presiden tiële commissie voor gelijke arbeidsmo gelijkheden voor blanken en negers. Zijn keuze in deze laatste functie is vooral daarom van belang omdat Johnson zelf uit het zuiden komt, waar hij uiteraard veel aanzien geniet. Hij heeft daar dan ook reeds bepaalde concrete resultaten weten te bereiken. Het kan wel haast niet anders of een man als Johnson is fel anticommu nist. Hij is een groot voorstander van de westelijke bondgenootschappen en van hem is de uitspraak, dat het feit dat Berlijn verdeeld is het Westen ver enigt. Sterk gelooft Johnson ook in de noodzaak van buitenlandse hulpver lening: „als armoede, ziekte en onwe tendheid verdreven worden, kwijnt het communisme en gaat ten onder", heeft hij herhaaldelijk verklaard. Tot slot een woord over mevrouw John son, die evenals haar man uit Texas afkomstig is. Ook zij is een typische Amerikaanse. Zij studeerde in Texas vrije kunsten en journalistiek, is eige- naresse-bedrijfleidster van een radio- en televisiestation in Texas, werkt als ze in Washington is een dag per week voor het Rode Kruis, is voorstandster van meer vrouwelijke activiteit in de poli tiek, werd door Adiai Stevenson „beto verend en efficiënt" genoemd, en ver gezelt haar man op de meeste van zijn reizen, waarbij ze grote belangstelling aan de dag legt voor het leven van de mensen in de landen waar ze komt. Dat zal stellig ook hier zo zijn, als het echt paar Johnson Nederland toevoegt aan de lange lijst van landen waar het reeds geweest is. 0 In Philadelphia zijn negen mannen be schuldigd van afpersing op aanklacht van slachtoffers van woekeraars. Een van hen is Angelo Bruno, van wie Joe Valachi gezegd heeft dat hij leider van de misdadigersorga- nisatie „Cosa Nostra" in Philadelphia is. Twee zakenlieden hadden op geleend geld meer dan honderd procent rente moeten be talen. Zu werden mishandeld en hun gezin moet speciaal beschermd worden, aldus de openbare aanklager. 0 Koningin Elizabeth van Engeland zal dit jaar haar traditionele kerstboodschap niet uitspreken voor de televisie. De boodschap wordt opgenomen en op kerstavond alleen over de radio uitgezonden. Zij verwacht be gin komend Jaar een kind. loon. gemaakt. LYNDON B. JOHNSON ...een vrjj man... Het hoofdbestuur van de Nederlandse Y'ere- niging Bescherming Voetgangers heeft be sloten tot de oprichting van een kleuterbe schermingsdienst dil ter bestrijding van het zeer grote aantal ver keersongelukken, waarbij jonge kinderen het slachtoffer zijn. De vereniging hoopt, zo deelt zij ons mede, begin van het volgende jaar een aanvang te maken met deze dienst. Hiertoe zal in eerste instantie een beroep worden gedaan op au torijdende moeders om eventueel in samen werking met hoofden van kleuterscholen ir. ons land te komen tot pendeldiensten. Vol gens de plannen zullen de moeders bij toer beurt met eigen auto de kinderen in groepen van huis naar de kleu terschool brengen en hen daar ook weer he len. Het centraal bu reau van de kleuter beschermingsdienst zan gevestigd zijn in het secretariaat van de Nederlandse Vere niging Bescherming Voetgangers Van Montfoortlaan 11 te Den Haag. De vereni ging spreekt de ver wachting uit dat vele moeders van school gaande kleuters hun instemming met het initiatief zullen betui gen. In het beraad over de definitieve vorm van de kleuterbescher mingsdienst zal de Ne derlandse Vereniging Bescherming Voetgan gers onder meer be trekken het Nederland se Vrouwencomité, de Nationale Vrouwenraad van Nederland, de Bond van Plattelands vrouwen, de Nederland se Vereniging van Huisvrouwen en de autoriteiten, die erbij betrokken zijn. Ter toelichting op dit initiatief deelt de ver eniging nog mede dat naar schatting dit jaar ongeveer 5000 kinderen van negen jaar en jon- i ger meer of minder ernstig gewond zullen raken in het verkeer. I Volgens het C.B.S. werden in 1961 niet I minder dan 4534 jonge kinderen gewond in het Y'oor de in (le garnizoenen Hohne en See- verkeer, waarvan er dorf (Duitsland) gelegerde militairen is 234 overleden. Volgens een recente weten ter gelegenheid van Kerstmis en Xieuw- schappëïijkë piiblikatie jaar een speciale verlofregeling ontwor- is het werkelijke aan- pen, die de helft van deze militairen in tal belangrijk hoger j,, gelegenheid stelt de kerstdagen thuis dan de aantallen die ter kennis van de poli-1 or *e brengen. tie en het C.B.S. ko-'oe andere helft zal met oud en nieuw men. thuis zijn. Het ligt in de bedoeling, dege- Uit onderzoekingen van Pen me' Kerstmis thuis zijn, verlof verkeersdeskundigen is verlenen van 13 tot 27 december en gebleken, dat het niet ide ovengen van 28 december tot 11 verantwoord is kinde- ianuan- ren jonger dan zes jaar zonder geleide naar en van school te laten gaan. In Nederland is het toch nog te veel de gewoonte, zelfs kleu ters alleen de weg naar school te laten vinden. Dit acht de Nederland se Y'ereniging Bescher ming Y'oetgangers nieti langer verantwoord. Advertentie Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856 ZATERDAG 2 NOVEMBER 1963

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3