Chr. Kweekschool werd officieel geopend Kamercommissie wil ook in Zeeland M0SSELVERWATERPR0EF ALMANAK JEUGD SKELTERT VOOR D0USADJ OP DE GROTE MARKT IR GOES Zeeuwse FEESTELIJKE VIERING 40-JARIG BESTAAN VAN SCHOOL OP G.G. Hoe staat het met uitvoering art. 8 Deltawet Centrale verwarming Néderstraat 19 - Middelburg Tel. 01180-2962 In gymnastieklokaal te 's~Gravenpolder Voorlopig verslag begroting landbouw en visserij 1964 Werk van Kees Broerse Charmante dame Dankbaar Keurbijbel Oud-leerlingen „ZILVEREN" JUBILEUM GOESE P.T.T.-DIRECTEUR Transport Schaderegeling Doorpraten Vele cadeaus voor de twee jubilerende leerkrachten KAPELLENAAR DROEG UNIFORM VAN U.N.O. IN KONGO Burgemeester J. C. Vogelaar jubileerde Artikel 8 Breskens Personenwagen zwaar beschadigd bij botsing t PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 2 NOVEMBER 1963 Advertentie (Slot van pagina 1) landbouwhuishoudschool, een nieuwe la gere technische school „Vijvervreugd" en een bejaardentehuis. Tot slot wees mr. Drijber er op, dat le raren en leerlingen veel dichter bij elk aar staan dan vroeger het geval was. Hij hoopte, dat de leraren er in zullen slagen iets van de „bezetenheid van het onderwijs" op de leerlingen over te dra gen. Namens het ministerie van o. k. en w. sprak de heer J. W. Fossen, hoofdin specteur voor het kweekschoolonderwijs, die betoogde veel sympathie voor de Middelburgse chr. kweekschool te heb ben, die hij wilde vergelijken met een „charmante dame van middelbare leef tijd". Hij kenschetste de vroegere di recteur, de heer J. A. van Bennekom, en de huidige, de heer N. Verboon, als mannen met hart voor de zaak en zei voorts verheugd te zijn over de goede zorg, die leraren en kwekelingen voor hun nieuwe school hebben. „Er is zelfs gevraagd om maandag van het lesroos ter af te mogen wijken, kennelijk om één en ander schoon te maken", merkte de heer Fossen op. Hij hoopte, dat het streven om de onder wijzer die plaats te geven die hem door zijn opleiding toekomt succes zal mo gen hebben in de vorm van een nieuwe aanduiding voor het onderwijsinstituut. Architect ir. Rothuizen vertelde daarna zijn toehoorders, dat ontwerpers en bou wers ruim acht jaar met de nieuwbouw- plannen van de chr. kweekschool zijn bezig geweest. De school heeft volgens de architect aantrekkelijke mogelijkhe den in de Stromenwijk, die over enige tijd vooral dank zij de begroeiing zullen winnen. Overigens duurt het wellicht nog wel tien jaar, voordat de chr. kweekschool een „stuk van de gemeen te" is, veronderstelde ir. Rothuizen. lingen van de school, hield een toe spraakje, Matty van Leerdam-Leynse (geslaagd in 1952) en Ineke van der Ven (geslaagd in 1962) kwamen met de geschenken aandragen: een platen speler, te gebruiken bij het taalonder wijs, en een bijzonder fraai schilderij van de Middelburgse kunstschilder Rei- mond Kimpe. Voorzitter Batten toonde zich daarmee bijzonder ingenomen. Voorts riep de heer Van Noppen drie directeursvrouwen voor het voetlicht: de dames Huizinga, Van Bennekom en Verboon, die hij dankte voor hetgeen zij voor de kweekschool gedaan hebben. Mevrouw Van Leerdam, Ineke van der Ven en Jo Go,verse boden de dames bloe men aan. Dokter C. F. Frumau, de voorzitter van de jubileumcommissie, kreeg ver volgens de verdere leiding van de avond in handen en dankte onder Kunstzaal Van Benthem en Jutting, Middelburg. Het werk van de uit Zeeland afkom stige kunstenaar Kees Broerse (Ensche de) thans te zien in de Middelburgse kunstzaal Van Benthem en Jutting heeft twee duidelijke eigenschappen: het is vriendelijk en het is illustratief. Wij kennen Broerse niet, maar we kun nen ons voorstellen dat hij een blijmoe dig mens is. In zijn werk namelijk her kent men hem als een man, snel ge boeid door nieuwe indrukken, als een man ook die deze indrukken op een be minnelijke manier weet vast te leggen. En daarmee komen we tegelijkertijd op de tweede eigenschap: deze werkwijze bepaalt tevens het illustratieve karak ter van zijn werk. Het is geen doel in zichzelf, het wil slechts uitbeelden, vrij nauwkeurig de werkelijkheid weergeven met iets van de blijmoedige verwonde ring waarmee Broerse zijn omgeving heeft opgenomen. Tientallen aquarellen hangen hier, ge maakt op reizen door Franrijk, Italië, Spanje vooral, Nederland, sfeervolle reiservaringen in goedgekozen kleuren vastgelegd. Broerse heeft kennelijk een voorliefde voor het aquarel, want bijna de helft van wat hier hangt is in deze techniek uitgevoerd. We moeten echter erkennen, dat wij meer onder de indruk van zijn tekeningen zijn gekomen. In dit werk namelijk hebben wij Broerse herkend als een sterkere persoonlijkheid dan in zijn aquarellen. Zijn tekeningen hebben een mannelijker toets, een per soonlijker visie ook dan zijn schilder werk. Een „Dode vijgeboom" bijvoor beeld is knap, artistiek en trefzeker op het papier gezet, en eenzelfde indruk kregen wij van enkele tekeningen van de deltawerken en de Schelde, Vlissin- een Als geheel maakt deze tentoonstel ling een opgewekte indruk, maar tege lijkertijd weet de toeschouwer er niet altijd 'even goed weg mee. Er hangt namelijk te veel, te veel eensoortig werk ook, waardoor geen scherp inzicht kan worden verkregen in de artistieke ach tergronden van waaruit deze kunste naar werkt. Een strenge selectie zou vermoedelijk verhelderend hebben ge werkt. Nu wordt een bezoek aan deze expositie teveel plaatjes kijken. Daar voor echter gaat men niet naar een ten toonstelling, men wil immers de man ontmoeten die achter het werk staat. Wij menen hem te hebben herkend in zijn tekeningen: zij vooral hebben ons geboeid omdat het werkstukken zijn die ook artistiek iets hebben te zeggen. In dezelfde zaal is keramiek opge steld van Herman Nieweg. Over het al gemeen mooi werk, met fijne motiefjes. De stukken gaan echter in het totaal wat verloren. De K. Voorafgaande aan de opening van de nieuwe chr. kweekschool te Middelburg onthulde de commis saris der koningin het beeld „Pniël", een geschenk van het rijk en ontworpen door Mari An- driessen. Links op de foto dokter C. F. Frumau, de voorzitter van de jubileumcommissie bij het gou den feest van de school. (Foto P.Z.C.) De laatste spreker was directeur Verboon, die het bestuur dankte voor de wijze, waarop het de docenten mo gelijk gemaakt heeft aan het ontwerp van ir. Rothuizen inhoud te geven. De dankbaarheid van de heer Ver- boon ging tevens uit naar allen, die op enigerlei wijze de bouw mogelijk maakten of er aan meewerkten; spe ciaal dankte de directeur mevrouw Huser, de conciërge, voor het werk, dat zij met zoveel liefde en toewij ding in de oude school aan de Heren gracht verricht heeft. De heer Ver boon betoogde, dat de kweekschool momenteel gekenmerkt wordt door de worsteling van leraren en leerlin gen samen om te komen tot een nor matief mensbeeld. Tot slot overhan digde hij de sprekers een exemplaar van het gedenkboek. Vervolgens begaven de genodigden zich naar de nieuwe school, waar de commis saris der koningin alvorens het ge bouw open te stellen het in de tuin opgestelde Pniël-beeld, een geschenk van het rijk en vervaardigd door Mari Andriessen, onthulde. Daarna overhan digden twee leerlingen van de kleuter- leidsters-opleidingsschool, Leijda Flipse en Ria Corstanje, Zeelands eerste bur ger de voordeursleutel, waarmee hij de nieuwe kweekschool voor leerlingen en genodigden openstelde. In de vestibule onthulde mevrouw J. Jongstra-Koerselman vervolgens het be- stuursgeschenk, een Statenbijbel op le zenaar uit 1702. Zij hoopte in een kort toespraakje, dat deze Keurbijbel het merk zal mogen zijn van het onderwijs, dat op de school gegeven wordt. In de bovenhal onthulde onderdirecteur J. Visser het geschenk van alle personeels leden der school: een kunstsmeedwerk naar een ontwerp van de heer H. G. J. de Mey, oud-leerling, thans onderdirec teur, en vervaardigd door de heer J. de Nood. Dit geschenk op de wand stelt de Wonderbare visvangst voor met als lei dinggevende gedachte: „Ik zal U vissers van mensen maken". Notaris Batten toonde zich voor alle waarderende en goede woorden en voor deze geschenken hoogst erkentelijk. 's Middags werden de oud-leerlingen in het schoolgebouw ontvangen. Zij kregen volop gelegenheid het nieuwe onderkomen van hun „jonge aan staande collega's" te onderzoeken en vanzelfsprekend werden er vele her inneringen opgehaald. Evenals de ge nodigden tijdens de morgenbijeen komst werden zij geconfronteerd inet het leven op de oude en de nieuwe school, waarover twee leraren, de heren Jan Rijn en A. Tak, „een plaat je met een praatje" gemaakt hadden. Tijdens de feestavond in het Schelde- kwartier boden de oud-leerlingen hun geschenken aan. De heer I. van Noppen uit Middelburg, één van de eerste leer- meer de heer A. Beef tink (die de na men van de oud-leerlingen verzamel de) en Van Noppen voor de uren van „zucht- en piekerwerk", die zij aan dit jubileum besteedden, onder aan bieding van een jubileumboek. Tot slot verklaarde, dokter Frumau, dat het bestuur thans wil gaan werken aan de voorbereiding van vier „lucht kastelen": enkele nieuwe klaslokalen, een grotere aula, een pijporgel en een internaat voor de leerlingen-ver-van huis. Verder werd aan deze avond meege werkt door een kweekschool-kleinkoor onder leiding van muziekleraar Jan Rijn. Dit koortje had ook tijdens de bijeen komst in de Ontmoetingskerk gezongen. Het uitbundige applaus was wel een be wijs voor het niveau, dat zangeressen en zangers bereikten. Jo Govers declameer de Gabriël" Smits „De aarde is des He ren". HART TEGEN HART De feestdag werd besloten met de op voering van het blijspel in drie bedrij ven „Hart tegen hart" (Bataille de dames) van Eugène Scribe in een ver taling van Bert Voeten. Met dit verhaal uit de na-Napoleontische tijd hebben bestuur, genodigden en oud-leerlingen een bijzonder genoeglijke avond gehad. Zeelands toneeladviseur Toine van Ber gen, die de regie voerde, had een uit stekend stel huidige en oud-leerlingen tot zijn beschikking, die vlot spel lever den, knap op elkaar ingespeeld en rol vast waren. De ovatie tot slot voor Annie Gillissen, Inge Coumou, Rien Haak, John Louws, Piet Vlieger en in de bijrollen Jan van Wallenburg en Hans v. d. Ven, was dan ook welge meend en verdiend. Grime (Lorier, Mid delburg), kostuums (Brabants kostuum huis) en decors (firma Beyne) waren voortreffelijk. De directeur van het Goese post- en te legraafkantoor, de heer J. P. van Laar, viert vandaag (zaterdag) zijn zilveren dienstjubileum. Hij is dan een kwart eeuw in overheidsdienst. Directie en per soneel zullen hem vanmiddag in de „Prins van Oranje" huldigen. In 1961 kreeg de heer Van Laar de leiding over het Goese P. en T.-kantoor, hetgeen te vens de zorg voor de verschillende hulp kantoren op de beide Bevelanden be helst. TIJDELIJK WAT REGEN Veranderlijke bewolking met tijdelijk enige regen, later ook enkele opklarin gen. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. ZON EN MAAN 3 november Zon op 07.36 onder 17.10 Maan op 18.46 onder 09.49 4 november Zon op 07.38 Maan op 19.30 onder 17.08 onder 11.11 (Van onze Haagse redactie) Wil de minister overwegen ook in Zeeland een mosselverwaterproef te doen nemen, nu de factoren als zoutgehalte, bacteriologische ver houdingen en slibgehalte in de Zeeuwse wateren gunstiger zijn dan in de Waddenzee en de ligging van Zeeland ten opzichte van het afzetgebied zoveel gunstiger is? Deze vraag wordt gesteld in het voorlopig verslag van de Tweede Kamer betreffende de begroting van landbouw en visserij voor 1964. De kamercommissie vraagt verder of het juist is, dat ten aanzien van de gekozen plaats voor de vestiging van het proefproject voor de mossel- verwatering bij Zuricheroord niet vaststaat, of regelmatig over vol doende zout water zal kunnen wor den beschikt. Indien zulks het geval is, hoe moet dan de passage uit het antwoord van de minister d.d. 16 september 1963 op vragen van het lid der Kamer drs. Th. J. Westerhout, worden opgevat, waarin wordt ge steld, dat „de Waddenzee zich beter leent tot het nemen van verwater proeven dan de Zeeuwse wateren". In verband hiermee wordt gevraagd of mag worden verwacht, dat de situa tie in de Waddenzee zodanig is, dat ook een juist inzicht zal worden ver kregen in de mogelijkheden voor een eventuele vestiging van kunstmatige mosselverwaterplaatsen in Zeeland. Voorts wordt de minister gevraagd of het hem bekend is, dat de mosselkwe kers en mosselhandelaren in Zeeland zeer teleurgsteld en verontrust zijn over het standpunt, dat zijn voorganger heeft ingenomen ten opzichte van de kunst matige mosselverwatering en de mos selverwaterplaatsen. Is de minister niet van mening, dat bij een slagen van de proef in de Waddenzee de kans zeer gering wordt, dat een verwaterplaats in Zeeland wordt gevestigd Ook vraagt de kamercommissie of in geval van een definitieve vestiging van de verwater plaats in de Waddenzee, geen ernstige moeilijkheden moeten worden gevreesd voor de verwerkende industrie en de handel in Zeeland. De kamercommissie vraagt ook of het juist is, dat de eerste fase van de mos- selverwaterproeven in Zuricheroord een bedrag van ca. 4 miljoen gulden zal ver gen. Kan de minister al mededelen, welk bedrag vermoedelijk met deze proe ven in totaal zal zijn gemoeid De vraag wordt verder gesteld of tegelijkertijd met deze mosselverwaterproeven ook een on derzoek wordt ingesteld naar de moei lijkheden, die zich bij het transport van de consumptiemosselen uit de Wadden zee naar afzetgebieden in België en Frankrijk in de toekomst kunnen voor doen. Verder wil de kamercommissie weten of de minister bereid is een pachtrege- ling te ontwerpen voor de concessiona rissen en pachters van percelen voor de mossel- en oestercultuur. Gevraagd wordt ook of de minister kan meedelen, of er al oesterkwekers die hun bedrijf terstond zullen beëindigen, voorschotten hebben verkregen en zo ja, hoeveel? In welk stadium van voor bereiding verkeert de afzonderlijke schaderegeling voor oesterkwekers, waaromtrent de voorganger van de mi nister op 27 maart 1963 heeft gezegd voor de volgende parlementaire periode met een wetsvoorstel te zullen komen. De kamercommissie vraagt vervolgens of de minister kennis heeft genomen van de brochure „Een bedreigde gemeen- Advertentie) Ach, iedereen heeft het natuur lijk gelezen. Onder „vermist", de ze week in onze rubriek der klei ne annonces, de zogenaamde kleintjes. „Wil de heer X, die zaterdag jl. verkeerd kunstgebit heeft meege nomen zich spoedig vervoegen" en dan volgde het adres. Kijk je toch wel even van op. Wat zou zo'n man daar nu mee, zoiets merk je toch? Reken maar: prettig zingen is er dan niet meer bij. Enfin, wij zijn het hele kleintje al weer vergeten, als wij toevalliger wijze in gesprek komen met een meneer X, bij wie een moeizaam articuleren te bespeuren valt, ja, bij wie zelfs een enigszins gepro nonceerde wangpartij opvalt 't moest 'm wel zijn. Te groot natuurlijk en dan maar door blijven lopen, Niet on der vermist gekeken en dan maar denken 't trekt nog wel een beetje bij. Hoe handel je in zo'n geval? Je kunt natuurlijk de gemakke lijkste weg kiezen en bij het af scheid zeggen: dag meneer X, het gaat U wel, en eet maar smake lijk. Maar dat is laf. Als mannen onder elkaar praat je zoiets dóór. Dus beginnen wij: „Meneer X, op gevaar af indis creet te zijn, zoudt U zich niet eens vervoegen?" En jawel hoor. Hij begint. „Ik x, jij xt, hij xt, wij xen Met een drukbezochte receptie in de gymnastiekzaal van de Koningin Julia- naschool in 's-Gravenpolder heeft de Vereniging voor onderwijs op gerefor meerde grondslag in deze gemeente vrijdagavond het 40-jarig bestaan ge vierd. Tevens fêteerden de vele aanwe zigen de leerkrachten mejuffrouw F. E. Bakker en de heer M. A. Slotboom, hoofd der school, die hun veertigjarig jubileum als leerkracht aan deze school vierden. De heer A. Hoogesteger, voorzitter van de vereniging, opende de bijeenkomst met het laten zingen van enige verzen van psalm 103 en met schriftlezing uit Petrus 1 en 12. Als eerste sprak bur gemeester J. D. Jansen, die zich ver heugd toonde over de bijzonder goede verhouding tussen de gemeentelijke overheid en het schoolbestuur. De heer A. A. Leenhouts, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Mid delburg, memoreerde de goede werk zaamheden van beide leerkrachten. Na de pauze, waarin velen de jubileren de leerkrachten feliciteerden en cadeaus aanboden, voerde ds. J. H. Kluiver, her vormd predikant, het woord namens de prot. chr. kleuterschool. Hij bedankte de heer Slotboom voor de getoonde eens gezindheid. De heer J. Hoekman, secre taris van het schoolbestuur, overhandig de namens alle scholieren een envelop met inhoud. Tevens was er van de schoolgaande leerlingen een broche voor mejuffrouw Bakker en voor dhr. Slot boom een polshorloge. Namens de oud leerlingen deed mejuffrouw F. Alme- kinders een oproep om geld in te zame len voor een cadeau voor beide leer krachten, als zij volgend jaar mei we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd de school zullen ver laten. De heer T. Lemstra feliciteerde als derde leerkracht. Nadat de heer Slotboom mede namens zijn vrouwelijke collega voor de goede woorden en talloze geschenken had be dankt, eindigde de heer Hoekman de avond met gebed en met het laten zin gen van psalm 25 vers 6. Nieuwerkerk aan de IJsel viert twee dagen feest ter gelegenheid van het 25- jarig ambtsjubileum van burgemeester J. C. Vogelaar. Aan deze feestelijkheden nemen ook ruim twintig Zeeuwen deel, deputaties uit Baarland, Hoedekensker- ke en Oudelande, van welke gemeenten de heer Vogelaar respectievelijk vanaf 1 november 1938 en van 16 april 1946 tot 1 december 1949 burgemeester was. Woensdagavond kwamen bijna tien Zeeuwen in klederdracht uit 'deze ge meenten samen met de heer Vogelaar op het toneel in een show in de trant van „Dit is uw leven" op een avond, waarmee men het bejaardenwerk steunt. Vanmiddag zaterdag zullen ruim twintig Zeeuwen, onder wie vertegen woordigers van de respectieve gemeen tebesturen, aanwezig zijn op een recep tie. Vrijdagmiddag was er een openbare raadszitting, waarop loco-burgemeester W. Koolhaas, de loopbaan van burge meester Vogelaar memoreerde, onder meer diens activiteiten tijdens de waters noodramp in 1953. schap", uitgegeven door het gemeente bestuur van Yerseke in samenwerking met het Zeeuwse E.T.I., waarin wordt aangedrongen ongeacht de individu ele schadevergoedingen op een col lectief compensatieprogram, dat op snel le en doortastende wijze met steun van de rijksoverheid zou moeten worden uit gevoerd. De kamercommissie wil weten of de minister, in overleg met zijn daar bij betrokken ambtgenoten, zijn stand punt bepaald heeft ten aanzien van deze voor de gemeente Yerseke zo uitermate belangrijke aangelegenheid. Opnieuw wordt de vraag gesteld: hoe ver is nu de voorbereiding gevor derd van de schadevergoedingsrege ling, bedoeld in artikel 8 van, de Del tawet J De kamercommissie vraagt verder of ten aanzien van het gebruik van de Waddenzee én voor de garnalenvisserij én voor de mosselcultuur reeds plannen zijn opgesteld. Zo ja, ligt het dan in de bedoeling, de verdeling in dit gebied over de beide genoemde takken van vis serij tevens dienstbaar te maken aan een sanering van de garnalenvisserij en aan een met de verplaatsing van de Zeeuwse mosselencultuur naar de Wad denzee gepaard gaande sanering van de mosselkwekerij De kamercommissie wil ook weten of het juist is, dat een aantal produktie- en marktregelingen ter zake van de oester- en mosselvis serij zijn opgeheven en zo ja, welke? Welke mogelijkheden blijven er na de afdamming van het Haringvliet voor de kustvissers van Stellendam, Goedereede en Ouddorp, die moeten verhuizen naar de omgeving van de nieuwe binnenhaven nabij Stellendam en zij, die moeten over schakelen op de kottervisserij vanwege het verloop van de garnalenstand, fi nancieel tegemoet gekomen? De kamercommissie vraagt verder welke mogelijkheden de minister ziet voor Breskens als de haven van Colijnsplaat onbereikbaar wordt. Gevraagd wordt of de minister geen nieuwe mogelijkheden voor de Zeeuwse visserij aanwezig acht bij de totstandkoming van de Euro- markt en in het bijzonder voor Bres kens. Verder stelt de commissie de vraag of de minister bereid is contact op te nemen met zijn ambtgenoot van ver keer en waterstaat, gezien de door mi nister Algera indertijd gedane toezeg ging over de aanleg van een derde ha ven in Breskens. Een door de tropenzon bruin gekleurde Hans Leendertse (34) is donderdag avond, na een verbijlf van een half jaar in Kongo, in de ouderlijke wo ning aan het Kerkplein te Kapelle teruggekeerd. Als enige Zeeuw maakte de heer Leendertse deel uit van het vrijwiliigersteam, dat het Nederlandsche Roode Kruis in het kader van de U.N.O.-hulp eind april uitzond naar dit Afrikaanse land. Voor sergeant Leendertse, die trots het U.N.Ö.-embleem op zijn uniform draagt, zijn het allesbehalve gemak kelijke maanden geweest. Als admi nistrateur van de groep, die bijna vijftig man omvatte, kreeg hij in Leopoldville zoveel administratief werk te doen, dat hij er de handen meer dan vol aan had en de laatste maanden zelfs assistentie nodig had. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling dat het team in Kamina zou worden gelegerd, maar bij aankomst bleek de post bezet te zijn door een Deense groep. Na verloop van enke le weken werd de Nederlandse Rode- Kruisgroep aan het werk gezet door overname van het door Indiase vrij willigers bezette U.N.O.-hospitaal te Leopoldville. De taak daar bestond uit het verplegen van U.N.O.-personeel, dat vooral in Leopoldville in vele nationaliteiten was gelegerd. „Vooral op poliklinisch gebied is er door het team veel en goed werk verricht", zo vertelde ons de heer Leendertse. Van gevechts handelingen of acties heeft hij wei nig of niets gemerkt. Naast minder prettige ervaringen, zegt sergeant Leendertse ook mooie her inneringen te hebben meegenomen. „Het is een prachtig land met een bevolking die beslist geen vijandig heid toont. Vooral met de burgers werden er goede contacten gelegd. Het is echter ook een land waar grote medische nood heerst, vooral in de binnenlanden". Met enige wee moed denkt de heer Leendertse aan zijn Kongotijd terug, want, zo ver haalt hij verder, „als er een moge lijkheid was geweest er nog wat lan ger te blijven, dan had ik het graag gedaan". Op de splitsing Antwerpsestraatweg- Prins Bernhardlaan te Bergen op Zoom ontstond vrijdagmorgen een vrij ern stige aanrijding, waarbij een auto be stuurd door A. van de H. uit Tholen zwaar werd beschadigd. C. de L. uit Koudekerke kwam over de Antwerpsestraatweg gereden en wilde de Prins Bernhardlaan inslaan, maar verleende daarbij geen voorrang aan Van de H. De L. slipte bij het remmen op het natte wegdek. De vrachtauto waarin hij reed werd niet ernstig be schadigd, 'maar de auto van Van de H. kwam er minder goed af. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Collecten De Zeeuwse Collecte 1963 heeft te Cad- zand opgebracht 296,75. In IJzendijke heeft de collecte „Uw laat- I ste kans" 954,34 opgebracht. Er is druk geskelterd, vrijdag op de Goese Gro te Markt. Van 's mid dags twee tot 's avonds tien uur joegen open race-autootjes-in-minia- tuur met ronkende mo toren tussen de balen stro door, behelmde jon gelui aan het stuur. Het gebeurde allemaal op initiatief van de afdeling Zeeland van de Jeugd Automobiel Club, de stichting sportbeiangen Goes en het actiecomité Dousadj in de Ganze- stad. Ook vandaag zaterdag zullen de „coureurs" soms met een snelheid van 60 kni hun rondjes draaien. Het mes snijdt aan twee kanten: in de eerste plaats heeft de J.A.C. de races opgezet om de nog jonge i skeltersport in Zeeland in het middel punt van de belangstel ling te plaatsen en op die manier de populariteit van deze sport te ver hogen. En het tweede punt: de actie voor de opbouw van het door een aardbeving getroffen Perzische dorp Dousadj heeft er baat bij. Want de opbrengst van de wedstrijden gaat naar het Goese comité voor voor deze actie. Tweehonderdvijftig deel nemers kunnen in de twee wedstrijden hun baantjes rijden. De or ganisatoren hadden vrij dagmorgen al tweehon derd voor-inschrijvingen genoteerd. Uiteraard voerde de jeugd daarbij de boventoon. Maar daarnaast zijn ook een twaalftal reclameteams, die verschillende Goese bedrijven vertegenwoor digen, van de partij. En niet te vergeten: een stuntteam, dat toen de natte markt droog was, de toeschouwers en de aspirant-skeltercoureurs met enkele gewaagde bravourstukjes zijn be drevenheid op de skelter toonde. Verder gaven verschillende jonge „cracks" uit Noord-Bra bant een demonstratie van hun kunnen. Vanavond zaterdag wordt de finale verreden. Dan komen de coureurs, die tijdens de wedstrij den de beste tijden heb ben gemaakt opnieuw in de met balen stro afge zette baan om elkaar de bekers te bekampen. De meisjes zullen elkaar de „coupe des dames" be twisten. Het commentaar bij de wedstrijden wordt verzorgd door de heer J. P. de Wilde. Op de foto een beeld van de wedstrijden. (Foto P.Z.C. De commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot. heeft gisteren de nieu we chr. kweekschool voor Zeeland te Middelburg officieel geopend. Met een sleutel, hem aangeboden door twee aanstaande kleuterleid sters, Leijda Flipse en Ria Cor stanje, ontsloot de commissaris de voordeur van de school. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2