Nederland onverwacht „uitgebekerd": 1-2 Architect vernieuwde niet zelf gevel in Middelburg: vrijspraak LO BRUNT HAD HUID Al VERKOCHT, MAAR Geen belofte ROUW" IN DE NEDERLANDSE KLEEDKAMER NA WEDSTRIJD Zacht eitje Bij Luxemburgers klonken hoera's „Internationalen" Anderlecht: 3-3 BMW |j|r Elek Schwartz geen commentaar „Grote overwinning voor vakbeweging" TENLASTELEGGINGEN IN ANTI-SABOTAGEPROCES TENIET GEDAAN Voorzitter chefs van staven bevorderd Elke dag zie je er meer DALAI LAMA BEREID TOT GESPREK MET ROME NEDERLANDSE TREILER 30 UUR OP DRIFT Weer zes jaar voor „Haagse Pim" Nieuw pastoraal instituut Nederlandse R.-K. Kerk Nederlandse bisschop in Rome overleden Kantonrechter Middelburg DIKKE VAN DALE" MOEST ER AAN TE PAS KOMEN Geen erg in Kluts kwijt Wel of niet DONDERDAG 31 OKTOBER 1963 P R 0 VIN Cl ALE ZEEUWSE COURANT 7 LUXEMBURGSE .BEER" LET ZICH NIET DOOR DE ORANJEJAGERS VANGEN (Van onze sportredacteur) LODEWIJK BRUNT, secretaris-penningmeester van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond, is een snaakse heer met een ongebreideld optimisme! Vorige week was hij in Londen om wat extra luister bij te zetten aan de jubileumviering (100 jaar) van de Engelse voetbal bond. Kom, dacht hij, nu ik hier toch ben kan ik en passant even een zaakje regelen met de heren van de Deense voetbalbond. Want die waren er ook. En samen stelden de heren vast, dat Nederland en Denemarken hun wedstrijden in het toernooi voor de Europese beker voor landenteams op woensdag 20 november in Rotterdam en woens dag 4 december in Kopenhagen zouden spelen. Nou ja, Lo Brunt wist natuurlijk wel, dat Nederland nog even Luxemburg moest verslaan om de ronde tegen Denemarken te bereiken en Lo Brunt wist ook, dat zijn jongens het in die eerste wedstrijd tegen Luxemburg niet verder hadden gebracht dan een 1l-gelijk spel. Maar dat laatste zag hij meer als een schalks grapje van de Oranjehemden, hooguit als een betreurenswaardig, maar vergefelijk misverstand. En zo onderhan delde Lo Brunt in alle gemoedsrust over de verkoop van de berehuid nog voordat het dier geschoten was. Daarom was de Nederlandse voetbal-secretaris-penningmeester gisteravond in het Feijenoord- stadion in Rotterdam misschien een nog wel treuriger man dan bonds coach Elek Schwartz. Want de beer liet zich niet schieten. Integendeel: de-superieur geachte Nederlandse jagers lieten zich heel smadelijk buiten westen tikken door twee slagen van de beer, in casu Luxem burg. Jawel, het klinkt ongelooflijk, rrmar het is niettemin een feit, een smadelijk feit: gisteravond werd Nederland met 12 uitgescha keld door de selectie uit het kleine groothertogdom Luxemburg. Pas toen wierpen de Nederlanders zich werkelijk even in de strijd. Eerst vijftien minuten later wierp dat een resultaat af en debutant Gie- sen had er het grootste aandeel in. Hij kreeg de bal van Keizer, joeg razendsnel langs een Luxemburger en zond de bal toen zo zuiver naar Kruiver, dat deze nog rustig kon richten: 11. Giesen bracht ook Keizer nog weer eens alleen voor de doelman (hoog over), de cornerver houding liep op tot 51 voor rust, maar beslissend toeslaan kon Neder land toch niet. Onmiddellijk na rust stelde de Ne derlandse aanval zijn aanhang gerust door een serie vlotte aanvallen. Het bleek een belofte die niets inhield. Wel schoot Keizer na een solo rakelings naast, wel kopte Henk Groot rakelings over, maar niet één keer stichtten de Nederlanders werkelijk verwarring in de goed georganiseerde Luxemburgse defensie. Slechts eenmaal werd het wat paniekerig in die Luxemburgse verde diging. Dat was toen Giesen(!) weer eens naar binnen zwenkte, met zijn schot de keeper passeerde, maar rechts back Brenner op de doellijn redding moest brengen. Natuurlijk: Nederland was veel meer in de aanval, maar de Luxemburgse uitvallen verontrustten de Nederlandse defensie veel meer. En "erecht! Dat bleek in de 25e mi nuut na rust. Uit de defensie kreeg mid- voor Gimmer op rechts de bal, versloeg Veldhoen door grotere snelheid en pas seerde de uitgelopen Pieters Graafland kansloos: 1-2. Met de moed der wanhoop viel Nederland daarna aan. In de laatste tien minuten ging zelfs stopper Pronk als een soort tweede midvoor spelen. Het was allemaal tevergeefs. Alleen Giesen veroorzaakte nog een werkelijk gevaarlijk moment met een vliegend schot. Doelman Schmitt kreeg de bal vlak voor de doellijn te pakken, rolde achterover, maar bleef juist op de lijn liggen. Even flikkerde het talent van Keizer op: in één sprint passeerde hij drie tegenstanders, maar verder dan de elfde corner bracht hij het niet. De toe juichingen, die ten slotte na het laatste fluitsignaal van de tribunes kwamen, waren een verdiende hulde voor de dan sende Luxemburgers, die het nu tegen Denemarken moeten opnemen. Helaas: de Deense voetbalbestuurders moeten nogmaals over data gaan pra ten. Nu zonder Lo Brunt...». 99 Nog schandelijker is het, dat zelfs Elek Schwartz, die na afloop even grimmig als zwijgzaam door de kleedkamer ijsbeerde, in zijn hart zal moeten toegeven, dat deze nederlaag volkomen verdiend was. Balkunste naars als Piet Keizer, Peter Petersen en Henk Groot presenteerden zich nu als stuntelige baltrappertjes en gere nommeerde verdedigers als Pronk, Veldhoen, Haak en Bennaars werden keer op keer trage veteranen naast de lichtvoetige en razendsnelle Lu xemburgers. Meer nog dan de neder laag, moet het Elek Schwartz ver bijsterd hebben, dat zijn discipelen op zuivere snelheid zo duidelijk versla gen werden door de gemengde ploeg (enkele profs en vele amateurs) uit Luxemburg. Want dat was het wapen, waarmee Ne derland verslagen werd: snelheid. De Luxemburgers, die een 4-3-3-systeem speelden en die een felle mandekking in de achterhoede toepasten, bestonden het namelijk om bij hun razendsnelle uit vallen veel gevaarlijker te zijn dan de Nederlanders bij al hun aanvalsgolven. Dat Nederland een gunstige cornerver houding van 103 wist te veroorzaken, zegt dan ook niets, omdat iedere Luxem burgse uitval veel en veel gevaarlijker was dan vijf Nederlandse aanvallen. Vooral ook omdat vrijwel de complete Nederlandse aanvalslinie volkomen faal de. Linksbuiten Peter Petersen mocht dan soms spectaculair één of twee Lu xemburgers passeren, zijn voorzetten en passes waren zo gruwzaam slecht, dat zij vrijwel nimmer een medespeler bereikten. En Piet Keizer was slechts bij hoge uitzondering in staat een man te passeren. Aan drie droomkansen had hij bovendien nog niet genoeg om te scoren. Kruiver deed niets anders dan (soms onsportief) molesteren van zijn tegen standers en Henk Groot liep zwoegend en tevergeefs te zoeken naar twee din gen: zijn vorm en de bal. Eén gunstige uitzondering slechts was er: de 18- jarige debutant Piet Giesen van PSV. Hij was de enige, die het met 35.000 man bezette stadion op zijn hand kreeg. Gie sen, Gie-sen, Gie-sen, schalde het keer op keer langs de tribunes, een nieuwe variant op het al jaren oude Abe-Abe- Abe. Maar ja, één zwaluw maakt nog geen lente. tot besluit in het zijnet schoot, kon de Nederlanders niet alarmeren. En een ieder dacht „uitstel' van execu tie" toen Piet Giesen de bal op maat naar Piet Keizer priemde en de Am sterdammer alleen voor de doelman ge komen nog ver naast knalde. Daarna zwenkte Giesen op een pass van Krui ver zelf naar binnen en dreunde de bal tegen de lat. Het had allemaal niet moeten gebeuren, want nu dachten de Nederlanders kennelijk, dat het te ge makkelijk ging. Ook bleven de in het okergeel gestoken „oranjehemden" on geïnspireerd spelen, nadat Pronk een fout had gemaakt en midvoor Gimmer een waarschuwing gaf door tegen de paal te schieten ver buiten bereik van Pieters Graafland- Neen, het alarmsein ging pas werke lijk op rood staan in de 20e minuut. Rechtsbinnen Klein zond de bal nauwkeurig naar midvoor Gimmer, juist buiten bereik van Pronk. Gim mer sloeg vervolgens Pronk in een korte sprint en schoot rustig raak: O—l. Steeds weer bleek de Luxemburgse de fensie goed georganiseerd. Ook hier blijft deze verdediging baas over de Ne derlandse „infiltranten", die slechts zel den 'gevaarlijk konden zijn. (Foto P.Z.C Luid klonken de hoera's door de Luxem- tweemaal geprofiteerd", zei Dimmer, de gelukkigste man temidden .van elf stra lende Luxemburgers. In de Nederlandse kleedkamer heerste de verwachte rouw. Bondscoach Elek Schwarz verklaarde ondanks een „be denktijd" van twintig minuten zo lang hebben de journalisten moeten burgse kleedkamer. De spelers, na een wachten, voordat zij naar binnen moch triomftocht rond het veld, toch nog opvallend monter binnengekomen vie len elkaar eens te meer om de hals. Er werd gejuicht, geposeerd voor foto's, kortom het was een waar feest. De over winning op Nederland, waarop na de eerste ontmoeting zo was gehoopt, was een feit geworden. „Ja, we hadden dit verwacht. Nederland is niet zo best op het ogenblik en wij bezaten de wil om te winnen". Doelman Nico Schmitt ver klaarde met de nadruk op het woordje „beslist", dat hij en zijn ploegmakkers beslist niet het veld waren opgekomen met het idee verslagen te worden. „We tig gespeeld hadden de eerste wedstrijd al kunnen winnen en nu kwam het eruit". Schmitt stelde het alsof het de gewoonste zaak van de wereld betrof. ten geen commentaar te hebben. Mis schien wel het wijste besluit, want com mentaar was na deze wedstrijd eigenlijk overbodig. Terwijl Guus Haak, Piet Keizer en Henk Groot, allen opvallend snel aangekleed en even opvallend fit, reeds naar huis gingen, vertelde de debuterende Piet Giesen, met zijn achttien jaar de benja min van de ploeg, dat hjj toch niet onte vreden was over zijn debuut. Giesen had gesteund door het feit dat het publiek hem tot favoriet had uitverkoren, pret- Ook voor midvoor Camille Dimmer was, hoewel hij de eerste wedstrijd niet had meegespeeld, de overwinning niet onver wacht gekomen. De 24-jange aanvals leider van de Luxemburgers, die mo menteel voor de Belgische tweedê divi sieclub Crossing Moolenbeek speelt, om dat hij aan de universiteit ,van Luik stu deert voor ingenieur, was uiteraard best te spreken over zijn zestiende interland, waarin hij beide doelpunten voor Luxem burg had gescoord. „Tonny Pronk is een goede stopper, die in kopduels mij veruit de baas is, maar bij dieptepasses was ik te snel voor hem en daarvan heb ik Dit in tegenstelling tot linksbuiten Pe tersen, die klaagde over het grote aantal onzuiver geplaatste ballen en het harde spel van de Luxemburgers. Ach, ze wa ren begrijpelijkerwijs verder allemaal niet zo best te spreken, met uitzondering van doelman Eddie Pieters Graafland, maar die had dan ook net een zilveren sigarettenkoker cadeau gekregen, om dat hij tegen Luxemburg zijn 25e inter land had gespeeld. De „jubilaris" vond het triest, dat het allemaal zo gelopen was. „We hebben wel meer kansen ge had, maar het zat niet altijd mee. Luxemburg profiteerde beter van de mogelijkheden", aldus Pieters Graafland, die en dat was hem duidelijk aan te zien van zijn ploegmakkers toch wel een mooier cadeau had verwacht. Misschien is het daar in het Rotterdam se stadion allemaal te hoopvol begon nen. Al direct sneed Van Wissen de bal door de Luxemburgse verdediging linie naar midvoor Piet Kruiver, die ech ter door een „zelfmoordsprong" van de Luxemburgse keeper Schmitt nog juist geen kans kreeg om te scoren. Zie je nu wel. dat wordt een zacht eitje, moe ten de Nederlanders toen gedacht heb ben en prompt vervielen ze' zelf tot uitzichtloos voetbal. Zelfs een flitsende, eenzame rush van linksbuiten Pilot, die Henk Groot (links) trapt hier weer eens een balletje. Vrijwel steeds deed hij het echter met zo veel gebrek aan maat- en richtingsgevoel, dat de Luxemburgse de fensie niet verontrust werd. (Foto P.Z.C.) Dr. Vondeling: De voorzitter van de Tweede-Kamer fractie van de Partij van de Arbeid, dr. A. Vondeling, heeft gistermiddag voor de radio gezegd, dat de uitkomst van het overleg in de Stichting van den Ar beid niet gering is. De heer Vondeling zei de teleurstelling te begrijpen van hen die op een uitkering ineens hadden gerekend. Toch, zei hij, heeft de vakbe weging een grote overwinning behaald, van 2,7 naar 10 procent is immers een grote sprong. De uitkering ineens was volgens de vak- centralen niet haalbaar. Gelet op de duur en de felheid van de onderhande lingen is er voor ons alle reden dat te geloven, aldus de socialistische fractie leider. Een minimumloon van 100 per week zal in tienduizenden gevallen nog' een extra verbetering brengen. Dat op 1 januari ook de sociale uitke ringen met tien procent omhoog zullen gaan lijkt vanzelfsprekend, maar ik ben toch al erg blij dat de organisaties hier het mes op de 'keel van de regering heb ben gezet, aldus dr. Vondeling. De P.v.d.A. zal op geen enkele wijze meewerken aan een huurverhoging, zo lang de regering niets doet aan de prij zen van huizen en grond en aan een be lasting op speculatiewinst, zo zei dr. Vondeling. Hij noemde het een „schreeu wend onrecht" dat de regering grote speculanten in onroerend goed niet aan pakt. Quartus de Wet, voorzitter van de rechtbank van Transvaal, waarvoor het zogenaamde anti-sabotageproces wordt gevoerd, heeft gisteren de niet-ontvan- kelijkvei klaring gelast van de tenlaste leggingen, die tegen elf beklaagden wa ren uitgebracht. Deze waren beschuldigd van samenzwe ring, met het doel de regering onder eerste minister dr. Hendrik Verwoerd, omver te werpen. Zij zouden voorts hebben aangestuurd op een opstand met de wapens in Zuid-Afrika, guerrilla-oor logvoering in dit land en het binnenval len der Zuidafrikaanse Unie door van over de grenzen komende gewapende benden. erder op de dag, bij de hervatting van het antisabotageproces, was meegedeeld dat de tegen Bob Hepple, een van de beklaagden, uitgebrachte beschuldigin gen waren ingetrokken. Kort daarna deelde rechter De Wet mee, dat de je gens de tien andere beklaagden uitge brachte tenlasteleggingen niet ontvan kelijk waren verklaard. Hij deed deze mededeling na bestudering van het dins dag j.l. door verdediger A. Fisher ge dane verzoek om aldus te handelen. De beklaagden werden na de uitspraak van de rechter weer in hechtenis ge steld overeenkomstig de bepalingen van de Zuidafrikaanse wet, volgens welke beschuhlgden negentig dagen gevangen kunnen worden gezet, zonder dat zij in die tijd voor de rechter worden geleid. De verdedigers der tien beklaagden zullen zich eerst met hun cliënten in verbinding mogen stellen, wanneer er nieuwe tenlasteleggingen zijn uitge bracht. Luitenant-generaal van de generale staf C. J. Ie Fevre de Montigny is met in gang van 1 november bevorderd tot ge neraal. Hij is voorzitter van het comité van de verenigde chefs van staven en adjudant in buitengewone dienst van H. M. de Koningin. De koningin ondertekende het desbe treffende Koninklijk Besluit op 14 okto ber in Karachi, waar het koninklijk paar en prinses Beatrix overnachtten onderweg van Perzië naar Thailand. (Advertentie) RUIME ZUINIGE (benzineverbruik 1:16) GEZINSAUTO luchtgekoelde motor geen anti-vries nodig incl. ruitensproeiers, buitenspiegel, verwarming. 0 205 airconditioning, lichtseiner, verstelbare rugleuning, luxe bekleding en anti-diefstal slot imp.: Alimpo N.Vc Parkstraat 9la, Den Haag. tel. 070-184843 .100 dealers - verspreid over het gehele land. AXEL: Garage Lenos. Oranjestraat 3, tel. 01155-744. BRESKENS: Fa. Gebr. Heyboer, Zandstraat, tel. 01172-723. COLIJNSPLAAT: Gar. Centrum, Havelaarstr. 1, tel. 01199-287/324. HEINKENSZAND: Garage Rijk, Clara's pad 22, tel. 01106-491. OUWERKERK: Garage P. A. Remeeus, Ring 19, tel. 01114-473. THOLEN: Garage v. d. Klundert, Eendrachtsweg 13, tel. 01660-440. VLISSINGEN: Automobielbedrijf Firma J. J. Weststrate Zoon, Paul Krugerstraat 257, tel. 01184 - 4632. De Dalai Lama van Tibet heeft tegen over het rooms-katholieke persbureau van India verklaard bereid te zijn tot een gesprek met de Rooms-Katholieke Kerk. Op de vraag of hij er belangstelling voor zou hebben de discussies van het conci lie bij te wonen, als de eerste vertegen woordiger van het boeddhisme, ant woordde hij: „Dat hangt van bijzondere omstandigheden af". Op de vraag wat voor voordelen hij zag in een nauwer contact met de R.-K. Kerk, antwoordde de Dalai Lama, dat de grote godsdiensten der wereld veel din gen gemeen hebben. „Hun eenheid zal gelovigen en ongelovigen helpen, want godsdienst verklaart de waarheid. De mensen zijn ongelovig, omdat zij de waarheid niet kennen, niet omdat de waarheid niet bestaat. Het is onze plicht de waarheid aan de ongelovigen uit te leggen". De Dalai Lama zei nog dat de katholie ke godsdienst veel heeft bijgedragen tot bestrijding van de zonde en aan de mensen veel goed heeft gedaan, vooral ook door onderwijs aan de jeugd. De Nederlandse trailer Michele heeft bij na 30 uur in de buurt van de kust van Zuidwest-Engeland rondgedreven. Het schip was gisteren op weg naar Cardiff na op zee nieuwe brandstof te hebben ingenomen, die geleverd werd door de Britse kustvaarder Colston. De Colston voorzag het schip van diesel olie en sleepte het toen net zolang tot de machines weer begonnen te lopen. De twee bemanningsleden van de Michele vertelden de kapitein van de Colston, dat het schip maandag bij Trevose Head aan de noordkust van Cornwall motorstoring had gekregen en daarna in 30 uur onge veer 80 kilometer was afgedreven. De Zwitserse regering heeft bij het parle ment een wetsvoorstel ingediend voor een zesde herziening van de ouderdoms- en we duwen- en wezenpensioenen en de invalidi teitsverzekering waarbij in beginsel een ver hoging met een-derde, van de uitkeringen wordt voorzien. Het gerechtshof te Den Haag heeft gis termorgen de 52-jarige metaalbewerker W. C. J. van W. uit Den Haag, beter bekend als „Haagse Pim" alias „De ma rinekraker", veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van een jaar voorarrest. Deze stond terecht verdacht van de in braak in het administratiekantoor van het ziekenhuis te Leiden in de nacht van 25 op 26 januari van het vorig jaar, waarbij de brandkast werd ge kraakt en een bedrag van bijna f 250.000 spoorloos verdween. ..Haagse Pim" houdt dus de straf die de rechtbank hem oplegde; in hoger be- róep had de procureur-generaal Dij het hof verzwaring van de straf tot acht jaar met aftrek van voorarrest geëist. De R.-K. Kerk in ons land krijgt een nieuwe pastoraal instituut, het „Pasto raal instituut van de Nederlandse kerk provincie", dat tot taak krijgt het epis copaat van dienst te zijn bij het voeren van een pastoraal beleid voor de gehele kerkprovincie. Voorzitter van het be stuur is mgr. G. H. de Vet, bisschop van Breda. Naast vertegenwoordigers van de Stich ting Nederlandse priester-religieuzen zullen in het bestuur namens de ver schillende bisdommen enkele priesters en leken zitting hebben. Directeur van het nieuwe instituut is pater dr. Walter Goddijn o.f.m., die tot nu toe de leiding had van het K.A.S.K.I.-bureau te Rot terdam. Mgr. Frans Beekmaan, de in Enschedé geboren aartsbisschop van Panama, is woensdag op weg naar een bijeenkomst van het oecumenisch concilie te Rome overleden. De 80-jarige aartsbisschop is de tweede concilievader die tijdens de huidige twee de zitting van de kerkvergadering over leed. Mgr. Beckmann was sedert 13 ja nuari 1945 aartsbisschop van Panama. In het voetbal-stadion in het Brusselse Astrid-park heeft een internationaal elf tal woensdag het sterke Anderlecht met 33 bedwongen. De wedstrijd was bedoeld als Benefietwedstrijd voor de linkshalf van Anderlecht en België, Martin Lippens, die zich tien jaar voor de Belgische club als een voorbeeldig speler heeft gedragen. In de internatio nale formatie waren voor de rust, die reeds met 33 inging, de Nederlanders Jan Brooymans (Willem II) en Coen Moulijn (Feijenoord) opgesteld. Zij werden na rust vervangen door o.a. de P.S.V.-er Roel Wiersma. Bij Ander lecht ontbrak alleen de tegen Nederland geblesseerde Jacky Stockman. De at taques van het veel homogener spelen de Anderlecht werden veelal geleid door de weer schitterend spelende rechtsbin nen Pol van Himst, die met zijn „slalom dribbels" onstuitbaar bleek. Hij scoorde zelf alle Anderlecht treffers, waarvan vooral de beide eerste doelpunten ju weeltjes bleken. In het gemeleerde ge zelschap van Belgische buitenlandse gastspelers, viel vooral de in Spanje spelende vroegere Belgische internatio nal Fernand Goeyvaerts op. „Enfant- terrible" Goeyvaerts scoorde éénmaal, zijn landgenoten Best en Van Roos- broeck zorgden voor de overige treffers. In de tweede helft werd het spel, vooral door het uitvallen in de 54ste minuut van Van Himst, veel minder en kreeg de internationale ploeg enkele goede kansen, die door slordig afwerken niet werden benut. Mr. J. Moolenburgh, kantonrech ter te Middelburg heeft woensdag morgen bij de aanvang van de we kelijkse zitting uitspraak gedaan in de zaak tegen de Vlissingse ar chitect P. G. Deze moest zich op 16 oktober verantwoorden voor het feit, dat hij ongeoorloofd de gevel van een winkelpand in het centrum van de Zeeuwse hoofdstad zou heb ben verbouwd. De officier vorder de tijdens die zitting van de archi tect een geldboete van 300, subs. 30 dagen. Gisteren ontsloeg mr. Moolenburgh de architect echter van rechtsvervolging. Volgens de kantonrechter was niet wettig en overtuigend bewezen, dat G. per soonlijk voor zich het winkelpand geheel of gedeeltelijk had ver nieuwd. Bij de behandeling van deze zaak had mr. Doedens tijdens de vorige zitting er op gewezen, dat de architect de gemeen te Middelburg destijds om de tuin heeft geleid door een bouwtekening aan te bieden, waarin niet duidelijk tot uiting kwam, dat men het pand van een open gevel wilde voorzien. De raadsman van G., mr. W. H. K. Dieleman, had bij de vorige behan deling van de zaak er bezwaar tegen aangetekend, dat de architect het de lict in de schoenen werd geschoven. In het pleidooi werd er voorts op ge wezen, dat G. uitsluitend hulphande lingen had verricht. Van Dale's nieuw Groot Woordenboek meldt, zo wordt in het schriftelijke von nis opgemerkt, als omschrijving van het woord architect, iemand die de plannen van gebouwen ontwerpt en de uitvoering van het werk bestuurt, zodat de archi tect zelf niet in strijd met de bouwver ordening der gemeente had gehandeld. Vrijspraak volgde. De Bredase grossier zou op de avond van 13 september op rijksweg 58 nabij Kruiningen met een auto hebben gere den, die niet voorzien was van twee koplampen van gelijke grootte en gelijke sterkte. Dit kwam hem op een geld boete van 20 subs. 4 dagen te staan. De eis luidde 25 subs. 5 dagen. De fruitkweker C. S. uit Kapelle wilde wel onmiddellijk toegeven dat hij op 22 juni fout had gehandeld door op rijks weg 58 bij het afslaan naar links met zijn auto de doorgang naast zich niet vrij te laten, waarbij hij een achteropkomen de wagen had klemgereden. „Waarom moest het zover komen", vroeg mr. Moolenburgh. „Ja, ik had er geen erg in", bekende de fruitkweker. „Dat maakt het voor ons gemakkelijk om te bewijzen dat U fout nebt gehan deld", merkte de kantonrechter op. „U moet altijd overal erg in hebben". Getuige C. W. J., ambtenaar te Breda, voegde daar nog aan toe, dat de fruit kweker bij het veranderen van richting niet voorsorteerde en op het laatste mo ment richting aangaf. De officier vond een geldboete van 60 subs. 12 dagen op zijn plaats. Mr. Moolenburgh achtte de gevorderde boete in overeenstemming met de aard van de overtreding. De 23-jarige Amsterdamse student W. M. M. (thans in militaire dienst) had op een winderige dag samen met zijn verloofde een beschuttend plaatsje ge> zocht in de duinen bij Westkapelle. Om dat hij zich daarmee op verboden ge biedterrein van de Polder Walche ren had begeven, moest hij voor de kantonrechter verschijnen. Hij ontkende dat hij over de afras tering was geklommen. „Die was al weg", vertelde M., die er voorts snel aan toe voegde: „het was allemaal netjes hoor, daar niet van, maar in de duinen was het comfortabeler..." De verloofde was destijds met het schikkingsbedrag akkoord gegaan. M. was voor de kantonrechter versche nen, omdat hij, naar hij zei, geen papie ren had ontvangen. Conform de eis werd hem een geldboete van 6 subs. 1 dag opgelegd. „Meestal is het een stille straat, ik had er geen auto verwacht", deed de Middel burgse sorteerder W. J. H. voorzichtig, toen mr. Moolenburgh hem vroeg hoe het kwam dat hij met een brommer op het kruispunt Gravenstraat-Zusterstraat te Middelburg geen voorrang had verleend aan een personenwagen, waarna een botsing was ontstaan. „Daar heeft U kennelijk op gespeculeerd", merkte de kantonrechter op. De officier vorderde een geldboete van 30 subs. 6 dagen. Omdat de sorteerder van het ongeluk zelf nog enkele maanden ongerief had gehad, legde de kantonrechter hem een geldboete van 20 subs. 5 dagen op. „U gaat niet in hoger beroep", vroeg mr. Moolenburgh nog. „Nee," antwoordde H., „ik ben blij dat ik er zo van af ben geko men". auto op 27 juni op de Westkapelse zee dijk wél of niet op het fietspad had ge parkeerd. De getuigenverklaringen he pen nogal uiteen. Besloten werd, dat op donderdag 26 no vember nog eens ter plaatse een kijkje zal worden genomen. „Meneer mag van geluk spreken, dat hij hier nog staat, zo dicht sloeg hij langs die truck af. Ze zouden hem finaal tot poeder hebben gereden". Zo luidde de verklaring van de hoofdagent J. M. L. uit Goes, die als getuige optrad in de zaak tegen de Vlissingse controleur J. M. V. Deze zou op 16 september in Goes bij het van richting veranderen de door gang naast zich niet hebben vrijgela ten, waardoor er een aanrijding met een vrachtwagen was ontstaan. De of ficier vorderde een geldboete van 40 subs. 8 dagen. Mr. Moolenburgh maakte er 35 subs. 5 dagen van. Het is op de zitting van woensdag niet helemaal duidelijk uit de verf gekomen of de Middelburgse barkeeper A. L. zjjn „Ik was een beetje de kluts kwijt en toen heb ik waarschijnlijk te hard ge reden", meende de Middelburgse smid J. de M. die op 9 oktober in de be bouwde kom van Goes 72 km zou hebben gereden met een personen auto. „Zet U maar een streep door waarschijnlijk", doceerde de kanton rechter, „want het feit is geconsta teerd". De overtreding kwam de smid op een geldboete van 30 subs. 6 dagen te staan. De eis van de officier luidde 40 subs. 8 dagen. „Allemaal nonchalance", werd er achter de groene tafel opgemerkt, toen uit de stukken behorende bij de zaak van de Middelburgse chauffeur W. ie K. bleek, dat deze op 9 oktober met zijn brommer tien km boven de maximumsnelheid had gereden. Verder deugden de remmen niet en ook de snelheidsmeter was niet meer je d&t. Voor het te hard rijden vorderde mr. Doedens een geldboete van 30 subs. 5 dagen en voor het tweede feit een geldboete van 10 subs. 2 dagen. De geldboete voor het overschrijden van de maximumsnelheid reduceerde mr. Moolenburgh tot 20. De melkveehouder C. 1. uit Wemeldinge kreeg een boete van 20 subs. 4 dagen omdat hij op 4 oktober in alle vroegte met een vrachtwagen op de openbare weg was gekomen, zonder dat deze voor zien was van deugdelijke achterlichten. Voor het negeren van een verkeersbord werd de Vlissingse scholier J. S. de J. conform de eis een geldboete van 15 subs. 3 dagen opgelegd. De boete 12 subs. 3 dagen, die de Sou- bnrgse lasser P. C. M. kreeg opgelegd omdat hij lange tijd niet had voldaan aan de verplichting om luistergeld te be talen, was eveneens in overeenstemming met het gevorderde bedrag van mr. Doedens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7