Recreatie Cultuur Onderwijs WATERSPORT FO! KI ORF VLISSINGEN MIDDELBURG GOES ZIERKZEE ST. MAARTENSDIJK THOLEN ZOMERAVOND SINTFLBANEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 59 |_|et beeld dat over de provincie Zeeland in Nederland bestaat krijgt vaak een sterk agrarisch accent. Daarbij wordt dan niet overwogen, dat Zeeland naast landbouw ook vele takken van industriële bedrijvigheid kent, maar bovendien dat dit gewest op het gebied van recreatie, sport, cultuur en onderwijs een uitge breide scale van mogelijkheden heeft te bieden. Wij hebben op deze pagina een aantal van de belangrijkste bijeengebracht. Ze zijn decennia lang achter de hand gehouden, de toeristische troeven van Zeeland, maar sedert een aantal jaren zijn ze stuk voor stuk op tafel gelegd. Daardoor is de recreatie in deze provincie in enkele jaren tijd uitgegroeid tot een economische factor van betekenis. Dank zij het feit, dat Zeeland de recreanten héél wat heeft te bieden. Strand en duin vormen de grote trekpleisters. Van de kop van Schouwen in het uiterste noorden van de provincie tot de meest zuidelijk gelegen kust plaats Retranchemenf strekken zich langs de Noordzeekust brede stranden uit, die 's zomers druk zijn bevolkt. Maar de „zandtapijten" voor de Zeeuwse kust bieden voorlopig nog plaats aan duizenden zonneba ders, want zó druk is het nu ook weer niet. Op de Zeeuwse stranden zijn zelfs in het topseizoen nog wel rustige plekjes, al kost het steeds meer moeite ze te vinden. Het is juist de grote oppervlakte droog strand, die Zeeland zo aantrekkelijk maakt voor degenen, die van zon en zee houden. Dagtripsmogelijkheden zijn er on telbaar in Zeeland. Als het min der goed weer is voor het strand, ligt daar een rijk achterland met brede polders en hoge luchten, met kronkelige binnenweggetjes, veelal omzoomd door hoog opgaand struik gewas, knotwilgen of populieren, voorts de grillig gevormde kreken, de rustieke dorpjes, vele met ro buuste middeleeuwse kerken, de oude stadjes. Naast stranden en duinen, heeft Schouwen zijn bossen, zijn Del tawerken in uitvoering Grevelin- gendam en dam door het Brouwers- havense Gat de bedrijvige vissers plaats Bruinisse, oude stedekens als Brouwershaven en Zierikzee, met hun beroemde en historische bouwwerken enz. Het gebied van Midden-Zeeland met de uitstraling van de Walcherse en Noordbevelandse kust biedt op Walcheren o.m. in Vlissingen de bou levard met zijn wisselende scheep vaart op de Westerschelde, Middel burg met zijn imponerend stadhuis, zijn Lange Jan, zijn abdijgebouwen, zijn oude geveltjes van de vermoeid tegen elkaar aangezakte huizen en niet te vergeten zijn drukke donder- dagmarkt, een attractie op zichzelf. Dan is daar verder het stadje Veere, méér een museum-in-openlucht dan een woongemeente. En verder de werken in het Sloe en de enkele ja ren geleden gereedgekomen dam tussen Walcheren en Noord-Beve land. Noord-Beveland is niet alleen Neder lands vruchtbaarste akkerbouwge bied, dit voormalige eiland staat ook hoog genoteerd op de recreatieve markt. Colijnsplaat is de thuishaven van de vroegere Veerse en Arne- muidse garnalenvloot en enkele kilo meters ten zuidoosten van dit dorp eist de bouw van Europa's grootste brug, de 5 km lange brug over de Oosterschelde, de aandacht op. Ook Zuid-Beveland is al lang opgenomen in de van de kust uit „infiltrerende" toeristenstroom. TaHoos zijn op Zuid- Beveland vooral de mogelijkheden voor degenen, die oog hebben voor de natuur: o.m. in de voorzomer de bloeiende boomgaarden. Met name hier doen de kronkelige weggetjes, al dan niet op een dijk gelegen, ongeld. De Poel is een uniek gebied in Ne derland en plaatsjes als Nisse. 's- Heer-Abtskerke en 's-Gravenpolder hebben een bijzondere charme. Goes als „hoofdstad" van Zuid-Beveland heeft zijn gerenommeerde dinsdag- markt. Yerseke zijn mossels en (een beetje) oesters. De kanaalwerken in de kanaalzone zijn Zeeuws-Vlaanderens grootste troeven, na de stranden van het wes telijk deel. Daarnaast kunnen plaat sen worden genoemd als Sluis, Aar denburg en 'Hulst, gebieden als de Braakman en het verdronken Land van Saeftinge en niet te vergeten de mogelijkheid om van de kust uit bin nen een half uur of een uur de Bel gische kustplaatsen te bereiken, als mede de op een groots verleden steu nende steden als Brugge en Gent. Watersportland is Zeeland de laat ste jaren bij uitstek geworden. De afgelopen vier, vijf jaar zijn de jachthavens als de spreekwoordelijke paddestoelen uit de grond gerezen. Na de inpoldering van de Braakman ontstond daar een fraai natuur- recreatiegebied met veel jachtaccom- modatie. Daarna is het Veerse Meer gevolgd, de vroegere zeearmen Veer se Gat en Zandkreek tussen Walche ren en Noord- en Zuid-Beveland. Maar hoeveel jachten er de laatste jaren ook gekomen mogen zijn, de Zeeuwse binnenwateren bieden zoveel ruimte, dat er nog sprake is van een oase van rust, met op bepaalde pun ten concentraties van jachten. En de accommodatie en ontspanningsmoge lijkheden worden steeds groter. In de toekomst staat daar nog te wachten de afgesloten Oosterschelde, het Gre- velingenbekken, kortom op water sportgebied heeft Zeeland op dit ogenblik nog slechts zijn laagste troeven uitgespeeld. De azen moeten nog vallen... Zeehengelen is een sport, of ontspan ning zo men wil, waarvoor Zeeland zich bij uitstek leent. Honderden ki lometers zeedijk worden benut door enthousiaste hengelaars en nog vele stukken liggen als het ware braak. Vis is er overvloedig aanwezig in de Zeeuwse wateren om het zeehenge len tot een spannende en sportieve bezigheid te maken. Alleen de dijk- recreatie vormt in dit opzicht een probleem, maar daaraan wordt hard gewerkt om tot een voor dijkrecrean- ten en dijkbeheerders aanvaardbare oplossing te komen. Maar ondanks dat: het zeehengelen levert nergens moeilijkheden op. De Deltawerken kunnen worden be schouwd als een van de grootste at tracties voor de in Zeeland verblij vende toeristen, die er eens een dagje uit willen. Bijna overal bij deze wer ken bestaat de mogelijkheid om een dagtochtje te maken. Folklore is al evenzeer een troef van de recreatie. Met name valt daarbij te denken aan het ringrijden op paarden of in sjezen (Walcheren) en het boogschieten (Beveland en Z.-Vlaanderen). Talloze strandfees ten, lampionoptochten, concerten enz. vormen een welkome afwisseling in het dagelijks strandmenu van zonne baden en' zwemmen. En hoevelen gaan voor hun plezier een overstapje maken met een van de veerboten? Vooral de luxueuze ferryboten op de lijn Vlissingen-Breskens zijn zeer in trek. Behalve deze kleine vreugden is er gedurende de zomermaanden een reeks van grote evenementen in Zeeland, sneciaal ten gerieve van de toerist. Men denke slechts aan bet klank- en lichtspel in Middelburg (volgend jaar van 3 juni tot en met 4 september), Miniatuur Walcheren (26 maart tot en met 4 september), het fruitcorso in Goes op de derde zaterdag van september, voorafge gaan door een week van feestelijk heden in het teken van het fruit, de visserijfeesten in Breskens half ■ujgustus. de ringrijderij met versier de siezen in Middelburg op 23 juli, de ringrüderjj te paard on 20 augus tus in Middelburg, op Pinksterdrie ringriiderij in bijkans alle Walcherse dorpen, dé mosselfeesten van Bruinis se op de tweede zaterdag in de bouw vakvakantie. de reglmatig terug kerende zeilwedstrijden op het Veer se 'Meer en talloze andere evenemen ten. waarin de folklore vaak een groot aandeel heeft. Zeeland verkeert in een unieke positie wat betreft de verzorging van toneel-, cabaret- en balletvoorstellingen en concerten door de landelijke beroepsgezelschappen. De orga- satie en coördinatie van deze culturele evenementen geschiedt namelijk door de Stich ting Cultuurspreiding Zeeland (de S.C.Z.), waarin zes instellingen, die voorstellingen en concerten voor hun leden organiseren, samenwerken. Het bureau van de S.C.Z. is ge vestigd te Middelburg. In de overkoepelende organisatie werken samen de ZVU, de federatie van algemene kunstkringen, het district Zeeland van het Nut, de Zeeuwse Katholieke Culturele Fe deratie, de culturele commissie van de prov. kerkvergadering van de Ned. Herv. Kerk en Jeugd en Muziek. Daarnaast zijn er nog verenigingen en or ganisaties, die incidenteel voorstellingen door beroepsgezelschappen laten verzorgen, o.a. de KAB in Hulst. Maar het gros van de gezelschappen komt naar Zeeland dank zij de zorgen van de zes organisaties. Regel matig ziet men het Nieuw Rotterdams To neel, de Haagse Comedie, de Nieuwe Ko medie, Studio, Theater, Centrum, Arena en Ensemble. Ook buitenlandse gezelschappen treden op in Zeeland, o.a. het Westduitse Das Schauspiel, the Royal Academie of Dramatic Art. Concerten worden jaarlijks gegeven door het Residentieorkest, het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest, het Kunstmaandorkest, het Brabants Orkest en dit jaar voor het eerst door het Limburgs Orkest en het Na tionaal Jeugdorkest. Verder kan men be luisteren en zien recitals, ballet- en dans voorstellingen, marionettenvoorstellingen, pantomime, voordrachten, cabaret en jazz uitvoeringen. Ook zijn er in de grote steden uitstekende amteurg'ezelschappen. Toneel: Middelburg, Vlissingen, Goes, Hulst; muziek: Middel burg en Vlissingen; koorzang: Middelburg, Vlissingen, Hulst; operette: Goes. De voornaamste centrumplaatsen in Zee land hebben een toneel en orkestaccommo datie Middelburg (2 zalen), Vlissingen, Goes, Zierikzee, Axel, Terneuzen, Oostburg en Sas van Gent, terwijl er ook nog klei nere zalen zijn in deze gemeenten, voorts in Hulst, Kortgene, Scherpenisse, Sluis-Aar- denburg en Groede. Midden- en Noord-Zeeland hebben een gevarieerd en rijk geschakeerd onderwijspalet. De „kleuren" daarop lopen uiteen van voortgezet lager onderwijs tot een hogere technische school in Vlissingen. Onderstaande opsomming mag daarvan met een be grenzing van de verschillende centra een beeld geven. hogere technische school; rijks h.b.s.; zee vaart- en machinistenschool; openbare ulo school; christelijke uloschool; rooms-katho- lieke uloschool; gemeentelijke uitgebreide technische school; gemeentelijke lagere technische school; binnenvaartschool; Zeeuwse visserijschool; gemeentelijke in dustrie- en huishoudschool. rijkskweekschool; gemeentelijke opleidings school voor kleuterleidsters; christelijke kweekschool; christelijke opleidingsschool voor kleuterleidsters; stedelijk gymnasium; rijks h.b.s., inclusief middelbare meisjes school; christelijke h.b.s., inclusief middel bare meisjesschool; christelijke detailhan delsvakschool; middelbare handelsavond school; christelijke middelbare landbouw school; gemeentelijke stichting voor voort gezet economisch onderwijs; openbare ulo school; gereformeerde uloschool; hervorm de uloschool; uloschool gereformeerde ge meente; school voor scheepswerktuigkun- de; lagere technische school; christelijke lagere landbouwschool; christelijke land- bouwhuishoudschool; industrie- en huis houdschool. christelijk lyceum voor Zeeland; openbare Goese Lyceum; rooms-katholieke h.b.s.; Zeeuwsch technisch instituut voor middel baar onderwijs; middelbare handelsavond school; rijks middelbare landbouwwinter- school; openbare uloschool; christelijke ulo school; uloschool gereformeerde gemeente; rooms-katholieke uloschool; lagere katho lieke uloschool; lagere technische school; vakschool voor meisjes; lagere land- en tuinbouwschool. openbaar Prof. Zeemanlyceum; openbare uloschool; christelijk nationale uloschool; lagere technische school; landbouwhuis- houdschool; lagere land- en tuinbouwschool. lagere technische school. openbare uloschool; landbouwhuishoud- school. Voor het middelbaar onderwijs is het eiland Tholen georiënteerd op Bergen op Zoom. In Zeeland wordt nog altijd geen cent gegeven voor het trappen tegen een bal, althans officieel niet... Zeeland is namelijk zo langzamerhand een opvallende uitzondering in Nederland: de enige provincie zonder betaald voetbal! Zo op het oog lijkt dat geen aantrekkelijk punt om direct uitvoerig te etaleren. Niettemin kunnen we het zonder schroom doen, want er is ook een zeer positieve zijde aan de medaille: in Zeeland bloeit en groeit het amateurvoetbal in alle rangen en standen. Over één punt is er dan ook geen discussie mogelijk: voor de actieve sportliefhebber de voetballer zelf dus is Zeeland een dorado. Bijkans iedere plaats heeft een of (veel) meer voetbalclubs! Maar komt de passieve sportliefhebber, de man, die zelf niet meer achter een bal rent, maar alleen wil zien hoe anderen het doen, ook aan zijn trekken? Zonder twijfel! Natuurlijk: een spelpeil als van het Rotterdamse Feijenoord of van het Am sterdamse Ajax moet men in deze provin cie niet verwachten. Maar sfeervolle span nende wedstrijden zijn er te over. Vooral als het gaat om de even befaamde als be- ructe streekderbies: de ontmoetingen tus sen Vlissingen en Middelburg, tussen Ter- neuzen en Hulst, om er enkele te noemen. Wie daar naar kijkt, zit evenzeer in span ning als bjj een wedstrijd van de profs. Momenteel heeft Zeeland twee vertegen woordigers in de hoogste regionen van het amateurvoetbal: Vlissingen en Middelburg, die beide in de eerste klas E spelen. Ieder jaar weer is Vlissingen in heel het land een gevreesde tegenstander geweest en enkele seizoenen geleden kwamen de Vlissingers zelfs dicht bij de landstitel. Een bijzonder fortuinlijk spelend Xerxes versperde Vlis singen toen de weg. Nu beleeft de VC Vlis singen een (tijdelijke) inzinking en ziet het er naar uit, dat Middelburg voorlopig Zee- lands belangrijkste representant is in het amateurvoetbal. Maar het getij kan ieder moment keren De stad Vlissingen heeft overigens meer representanten in het amateurvoetbal. Zo bijvoorbeeld Zeeland Sport, dat in de twee de klas uitkomt. Ook Terneuzen en Hulst hebben vertegenwoordigers in deze klas. Ook in het landelijk zaterdagvoetbal heeft Zeeland vooruitgeschoven posten, waarvan Arnemuiden, AZVV (Axel) en Rillandia de belangrijkste zijn. Kortom: wie in Zeeland op zaterdag of zondag tegen een bal wil trappen kan overal terecht. In de week trouwens ook, want er is in deze provincie ook een uitgebreide competitie voor het zogenaamde zomeravond voetbal. De handbal wordt in Zeeland ook op hoog niveau gehanteerd. Twee vertegenwoordi gers heeft deze provincie in de overgangs klas, waarboven alleen nog de hoofdklas torent. Het zijn bij de dames Walcheren uit Vlissingen en bij de heren Tonido uit Goes. Beide zullen zich ongetwijfeld handhaven in deze klas. Vlissingen is sterk vertegen woordigd in de hoogste damesklas van het district Zuid B: Zeeland Sport, Marathon en Olympus spelen alle in deze eerste klas. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft in deze klas ook een afgevaardigde: Hontenisse. Bij de heren spelen EMM uit Middelburg, Hellas uit Goes en Marathon uit Vlissingen in de eerste klas. Ook in het industriecentrum Sluiskil krijgt deze boeiende handbalsport voet aan de grond: deze plaats heeft reeds een vereni ging met adspiranten en junioren en het formeren van seniorenteams is alleen nog maar een kwestie van tijd. Sluiskil heeft daarmee zijn sportmogelijkheden aanzien lijk en aantrekkelijk uitgebreid. Als kijkspel is vooral zaalhandbal boeiend en spectaculair en hier heeft Zeeland zelfs drie vertegenwoordigers in de hoogste Nederlandse klas, de hoofdklas: de dames van Hellas uit Goes en de heren van EMM uit Middelburg en Hellas. Wie het wil zien moet overigens nu nog naar de nieuwe Goese veiling, want dat is momenteel de enige plaats in Zeeland waar zaalhandbal wordt gespeeld. Maar zo langzamerhand is het plan van Vlissingen voor een sport hal toch al meer dan utopie, een lucht- (sport)kasteelHet ontwerp is er en het (nog bescheiden) begin van de finan ciën ook. Heel wat meer sporten dan zaal handbal alleen kunnen in deze sporthal te recht. Ook de Zeeuwse korfballers zijn tot in de een na hoogste klas van Nederland door gedrongen, de eerste klas van de K.N.K.B., waarin Swift uit Middelburg een belang rijke rol speelt. In de tweede klas speelt Tjoba uit 's-Heer Hendrikskinderen, terwijl Animo uit Souburg en Togo uit Goes de Zeeuwse kleuren verdedigen in de derde klas. Dit drietal doet niet voor elkaar on der: ieder speelt een rol in de strijd om de eerste plaatsen. In het microkorfbal heeft Zeeland sterke vertegenwoordigers: Tjoba werd reeds enkele keren kampioen van Nederland en Swift kreeg de titel ook al eens. Nu er in Vlissingen, Middelburg en Terneu zen sintelbar.en liggen kan men ook voor de atletiek het liedje zingen van de boom, die steeds dikker wordt. De atleten kunnen te recht bij verenigingen in Vlissingen, Mid delburg, Terneuzen, Hulst, Zierikzee, Goes en Cadzand-Retranchement. Hein Cujé uit Middelburg en Ester Schot uit Zierikzee die regelmatig in Nederlandse landenploe gen worden gekozen zijn Zeelands sterkste vertegenwoordigers. Een sport waarin Zeeland zelfs op inter nationaal niveau uitblinkt is wielrennen. Vooral Jo de Roo komt in het buitenland regelmatig tot fantastische prestaties: overwinningen in Bordeaux-Parijs, Parijs- Tours en de Ronde van Lombardije onder meer .Ook Piet Rentmeester laat voort durend weten, dat er uit Zeeland excellente renners komen. Opmerkelijk is ook, dat de Zeeuwse ren- en toerclub „Theo Middel kamp" enkele malen kampioen van Neder land werd op de weg voor ploegen. Welke sporten wil men nog meer? Bad minton, biljarten, boksen, golf, turnen, handboogschieten, hockey, judo, roeien, schaatsenrijden, schermen, tennis, tafelten nis, volleybal, wandelen, waterpolo, zeilen, zwemmen of zweegvliegen Men vindt er in Zeeland allemaal clubs voor. Bovendien is er ook voor de sport, die zich in Neder land razendsnel uitbreidt (honkbal), een club in oprichting. Kortom: wie in Zeeland de geest gezond wil houden in een gezond lichaam kan bij vele en gevarieerde clubs terecht. i«3>

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 65