VERDELING VAN BOUWVOLUME VOLGENS ANDER SYSTEEM Tweede buizennet voor transport van aardgas Ernstige mankementen aan A.M.X.-materieel lekker en gezond Volkstelling van 1960 de grondslag Minister wil enige continuïteit toch handhaven Plannen voor een ringlijn via de Afsluitdijk Redding mijnwerkers duurt langer dan verwacht Primair: verhoging produktiviteit DR. DE MEIJER AARDGAS VOOR VERWARMING 10 CENT PER KUBIEKE METER MINISTER BOGAERS: Opduvel Boven contingent Voldoende vrijheid Enkele leiding niet voldoende Meer woningen SOCIALE ZAKEN staatssecretaris Carel Briels beboet voor kaakslag KLEUTER ERNSTIG GEWOND NA VAL VAN 12 METER Samenwerking redt leven van ^iW TWINTIG PCT. VAN VOERTUIGEN IN REPARATIE Aflevering aan de troepen opgeschort - v de heerlijke drop-bonbon Luchtzak onderaan schacht mag niet vol water lopen Pas vanavond of morgenochtend „bevrijding" Andere vrijwilliger Lager zwak Reparatie Het is weer zover PERSONEEL MEELFABRIEK KRIJGT VOORSCHOT DONDERDAG 31 OKTOBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 (Van onze parlementaire redacteur) „Er gaan geruchten dat er een zeer aanzienlijke wijziging komt in de toewijzing van nieuw te bouwen woningen aan de provincies. Zelfs zou het contingent van sommige provincies gehalveerd worden", zo sprak de heer Bommer van de P.v. d.A. gisteren in de openbare ver gadering van de Tweede Kamer commissie, die thans de begroting van volkshuisvesting en bouwnij verheid behandelt, zijn verontrus ting uit. Minister Bogaers deed zijn best hem gerust te stellen. Hij deelde mee, dat hij over deze conti gen te ring het advies afwacht van een commissie, waarin o.a. vertegenwoordigers van de provincies en van de gemeenten, dus van de belang hebbenden, zitting hebben. De minister verduidelijkte verder: „Er zijn nieuwe gegevens bekend geworden van de volkstelling in 1960, die mede ten grondslag gelegd moeten worden aan de verdeling van het bouwvolume over de verschillende provincies. Uitslui tend hiermee rekening houden zou ech ter voor de noordelijke nrovincies de toewijzing van een aanzienlijk lager aan tal woningen betekenen. De commissie (Van onze parlementaire redacteur.) Het woningbeleid verdedigende dat hij in de komende jaren denkt te voeren heeft minister Bogaers er gisteren in de openbare vergadering van de Tweede Kamercommissie de nadruk op gelegd, dat zijn politiek primair gericht zal zijn op de verbetering van de externe om standigheden. Hij bedoelde ermee, dat alles in het werk zal stellen om de produktiviteit en daarmee de bouwcapa citeit te verhogen. Sinds 1960 zijn de kubieke meterprijzen van de woningen met 15 procent geste gen, voornamelijk door externe oorza ken. Hij begreep dat men vooruit wil lopen op de komende kostenstijgingen, maar hij vond het niet juist en niet acceptabel dat men alle nadruk legt op de nominale kostenstijgingen en de kos tendalingen volkomen negeert. Als men de produktiviteit op de werken verhoogt bijvoorbeeld door een sterkere bezet ting, door het tegengaan van de pendel en door vrijstelling van militaire dienst dan resulteert dit in een kostenda ling. Ook de continuïteit in de bouw leidt tot een kostendaling. Daarom zal de regering juist deze dingen stimule ren. acht het onaanvaardbaar deze provin cies een sterk verlaagd contingent wo ningen toe te wijzen. De commissie is niet alleen een rekencollege, maar ook en in de eerste plaats een adviescollege, dat alle aspecten van dit vraagstuk in zijn studie moet betrekken. Hoewel enigszins rekening gehouden zal wor den met de resultaten van de volkstel ling, zullen de provincies verzekerd kun nen zijn van continuïteit". De heer Wilmans van de P.v.d.A. was door dit antwoord niet tevre den gesteld. De minister spreekt van een „aanzienlijk lager" aantal wo ningen voor de noordelijke provincies, zei hij. Welke verlaging de minister ook toelaat, zij zal in elk geval een „opduvel" voor deze provincies be tekenen, waarschuwde hij. Hij was tegen elke verlaging van het con tingent. De heer Van Heivoort van de K.V.P. bewees, dat men de zaak ook van een andere kant kan bekijken. Als de volks telling bepaalde aanwijzingen geeft, mag men ze niet geheel verwaarlozen, betoogde hij. Wanneer sommige provin cies te veel woningen toegewezen krij gen, betekent dit voor andere provincies dat zij te weinig krijgen. In een poging om de kooi en de geit te sparen betoogde minister Bogaers, dat het redelijk is rekening te houden met de uitkomst van de volkstelling, maar dat er aan de andere kant ook begrip voor nioet bestaan dat men niet plotse ling mag verwaarlozen wat in het ver leden altijd praktijk geweest is. Het is de bedoeling van de minister om in een aantal provincies woningbouwpro jecten goed te keuren, als ze tegen een aanvaardbare prijs worden uitgevoerd, I ook als ze uitgaan boven het toegekende contingent, mits uiteraard voldoende bouwcapaciteit aanwezig is. Voorts wil hij mogelijk maken om naar de premie- sector uit te wijken, als blijkt dat bij aan vragen om toestemming tot het bouwen van woningwetwoningen de toetsings- prijs wordt overschreden. De toetsings- prijs is de prijs waarboven geen toestem ming wordt verleend tot het bouwen van woningwetwoningen. De bewindsman wil verder wat meer ruim baan maken voor de zogenaamde vrijetijdsbouwers. Op de door enkele afgevaardigden uitgesproken vrees, dat de regering zich weer meer gaat bemoeien met de directe toewijzing van woningen aan de gemeenten met voorbijgaan van de provinciale besturen ant woordde de minister dat er geen sprake is van zulk een centralisatie. De colleges van Gedeputeerde Staten brengen over de verdeling over de ge meenten advies aan de minister uit. Drs. Bogaers beloofde, dat hij deze adviezen, die trouwens bindend zijn, hoogst ern stig zal nemen. Slechts op een enkel punt kon van het advies worden afge weken. De minister deelde niet de ongerustheid van de heer Bommer (p.v.d.a.), Van Heivoort (k.v.p.), Van Eibergen (a.r.) en Jager (c.p.n.), dat de gemeenten on voldoende vrijheid genieten. Men moet aan de gemeenten overlaten, hoe zij de gesubsidieerde bouw willen realiseren, vonden zij. De minister was van oordeel, dat de gemeenten een grote mate van vrijheid behouden. Wel wenste hij, als een gemeente een toegewezen contingent niet kan bouwen door gebrek aan bouw capaciteit, dat dit contingent dan, of een gedeelte ervan, aan een andere ge meente moet kunnen worden toegewezen. (Advertentie) Het Wereldgebeuren In september jl. is men begonnen met de bouw van 11.000 nieuwe woningen, een getal dat nog nooit eerder in één maand is bereikt. Ook de woningen die klaar komen hadden 's ministers aan dacht. In het eerste kwartaal van 1963 zijn er 8400 woningen minder gebouwd dan in het eerste kwartaal van 1962. In het tweede en het derde kwartaal van 1963 kwamen er echter 6000 woningen meer gereed dan in het overeenkomsti ge tijdvak van het vorige jaar. Als het zo doorgaat, constateerde de minister optimistisch, komen we in 1963 boven 1962 uit. (Advertentie) NEGENTIG DAGEN. Mevrouw Frances Farhat uit Warren in de Amerikaanse staat Michigan had zich voorbereid op het bezoek dat ze moest brengen aan het kantongerecht ter plaatse Ze droeg een gestreepte blouse van het soort dat de inwoonsters van de plaatselijke gevangenis dragen, en ze had tande- borstel en nachtpon in een koffer bij zich. Mevrouw Farhat stond terecht omdat ze in niet mis te verstane bewoordingen tegen haar buren was tekeergegaan. Om precies te weten wie hij voor zich had, keek rechter Verne C. Boewe het in 1958 begonnen strafblad van me vrouw Farhat in. Daaruit bleek dat ze recidiviste was, want ze had: aan het slot van een verhit debat met de buren de tuinslang ingeschakeld; met voornoemde buren geduelleerd op ragebol; een pop in het portiek van haar huis opgehangen die de kantonrechter van Warren verbeeldde; gerechterlijke documenten die haar in de loop van de jaren eigendom wa ren geworden, ingelijst neergezet voor het venster van haar huis. „Negentig dagen", zei rechter Boewe. (Van onze Amsterdamse redacteur). Er zal een tweede net worden ge legd voor het transport van aard gas uit Groningen naar „de rest van Nederland". Nu al staat vast, dat de in eerste instantie ontwor pen pijpleiding, ondanks het maxi male formaat, toch nog een te ge ringe capaciteit zal hebben om de onvoorstelbaar grote hoeveelheden aardgas nu al 1100 miljard m3 in het vereiste tempo af te zet ten. Hoewel de allereerste buis nog de grond in moet (streefdatum voor de start: april 1964) wordt nu al gezocht naar mogelijkheden voor het volgende tracé. Daarbij gaan de gedachten onder meer uit naar een ringlijn, zodat daarmee in de toekomst allerlei koppelmogelijkhe den ontstaan. Volgens de primaire opzet zal het aard gas in een hoofdleidingnet eerst worden gebracht naar een centraal punt in de (Van onze Haagse redactie) Minister Veldkamp heeft aan de koningin voorgedragen de benoe ming van dr. J. F. G. M. de Meijer te Amsterdam tot staatssecretaris van sociale zaken. De nieuwe staatssecretaris, die in Am sterdam woont, werd geboren te Terneu- zen op 3 mei 1915. Hij is gehuwd en heeft vier kinderen. Hij volgde middel baar onderwijs te Antwerpen, studeerde economische en sociale wetenschappen in Tilburg, Londen en Parijs en promo veerde in 1945 te Tilburg op het proef schrift „Aspecten der Nederlandse ijzer en staalproducerende industrie". Van 1940 tot 1952 maakte dr. De Meijer deel uit van de leiding van een interna tionale ondernemingsgroep en was hij woonachtig te Amsterdam, Curasao en New York. Hij is thans algemeen advi seur van een aantal industriële onder nemingen. Naast zijn beroepsactiviteit bekleedt hij enige functies in het academische, so ciaal-economische en politieke leven: curator van de Tilburgse hogeschool, be stuurslid der Radboudstichting en lid van de academische raad. Hij is lid van de partijraad van de Katholieke Volks partij en vice-voorzitter van de sociaal- economische commissie van de K.V.P., verder vice-voorzitter van de afdeling Amsterdam van de Europese beweging, lid van de commissie hoofdarbeiders der internationale arbeidsorganisatie. Staatssecretaris De Meijer zal meer in het hijzonder worden belast met de aan gelegenheden van de bedrijfsorganisatie, de arbeidsvoorziening (werkgelegen heid) en de arbeidersbescherming. Hij zal op 15 november a.s. in functie treden. buurt van Zwolle. Daar komt dan de eerste vertakking. Rechtdoor gaat een buis naar het zuiden, via Zutphen en De venter tot voorlopig Nijmegen. Naar het westen buigt dan af een route naar Amersfoort en Utrecht. Bij Woerden op nieuw een splitsing: naar Den Haag en naar Haarlem, Velsen, onder het Noord zeekanaal door naar Den Helder. In de buurt van Alkmaar komt in de toekomst een aansluiting op het twee de net, dat zal worden aangevoerd via de Afsluitdijk. Daar sluit dan de ring. Oostelijk Nederland krijgt een eigen lijn via Almelo naar Enschede. Het is niet onmogelijk dat die dubbel zal worden uitgevoerd ter diening van de export naar Duitsland. Ook wordt overwogen de lijn naar het zuiden te „dubbelen", ter voorziening van het Roergebied. Wat Zeeland betreft: het eerste tracé eindigt in Goes. De aanvoer van het aardgas loopt via Tilburg en Breda naar Roosendaal. Bij Bergen op Zoom ware in de toekomst een aparte aftakking te maken naar België en Frankrijk. Ook hier wordt al aan oen dubbele uitvoering gedacht, want er zijn plannen om een extra pijpleiding te leggen door het Ka naal naar Engeland. De oversteek op die plek zal aanzienlijk goedkoper wor den dan b.v. het transport van vloeibaar gemaakt aardgas in koelschepen. Uiteraard is het nog veel te vroeg om in details te treden over dit tweede net. De Nederlandse Gasunie concentreert zich thans volkomen op het eerste tracé. Wel wordt bij de aanleg daarvan al rekening gehouden met mogelijke verdubbeling in de toekomst. Dat geldt dan met name op „knelpun ten", zoals rivierovergangen e.d. Wan neer eenmaal de afname van het Gro nings aardgas op volle toeren is geko men over enkele jaren pas dan zul- er wellicht vier grote hoofdleidingen van elk bijna een meter doorsnee nodig zijn voor de bediening van zowel de bevol king in het hele land, als ook de indu strie en verder voor de export. Slot van pagina 1 verbruiker een tarief van één gulden vastrecht plus 25 cent per kubieke meter moeten gelden, omdat de distributiekos- ten een grotere rol spelen. De gemeen ten in de drie noordelijke provincies, Groningen, Friesland en Drente zullen een korting van 5 procent op de inkoop prijs van het aardgas krijgen. Eind van dit jaar begint de levering van het aard gas in het noorden. De minister zei bereid te zijn als er veel gegadigden staan te dringen het extra „potje" van 25 miljard kubieke meter aardgas, bestemd voor de in dustrie in de drie noordelijke provin cies nog eens te bekijken teneinde eventueel tot aanvulling over te gaan. In dit verband deelde de minister nog mede, dat hij goede verwachtingen heeft inzake een overeenstemming tussen Hoogovens, De Billiton-Mij. en de Alu- suise over de vestiging van een alu- miniumfabriek te Delfzijl. De zaak is echter nog niet geheel rond en de mi nister was niet bereid de gereduceerde prijs te noemen waarvoor aardgas aan Carel Briels is gistermorgen door de politierechter te Arnhem veroordeeld tot een voowaardelijke gevangenisstraf van zeven dagen en een boete van 100 gld., omdat hij tijdens het Waterloo- festijn in het Goffertstadion in Nijmegen de Nijmeegse arts W. Nuver een kaak slag heeft gegeven. De raadsman van Carel Briels, mr. Benno Stokvis uit Amsterdam, heeft hoger beroep aangetekend tegen het vonnis. Het tweeëneenhalfjarig zoontje van de familie K. uit Kaapstad is gistermorgen ernstig gewond overgebracht naar het Julianakinderziekenhuis in Den Haag, nadat de kleuter een val van 12 meter had gemaakt uit het raam van het ho tel in Scheveningen, waar het gezin lo geert. Het kind is in een onbewaakt ogenblik in het raam geklommen, dat op de -tweede verdieping ligt en is naar buiten gevallen. ;rele- deze fabriek zal kunnen worden verd. De minister zei te denken aan een uit putting van de voorraad aardgas over 35 tot 40 jaar. Hij verwachtte niet, dat het zou komen tot een drastische even- wichtsverstoring met de mijnen, omdat de moeilijkheden van de mijnen niet lig gen in de huisbrand, maar in andere sectoren. Bij de goedkeuring van de prijs heeft de minister allereerst aan de verbruiker gedacht. Vervolgens mocht de prijs niet leiden tot een ineenstorting van de markt voor de steenkool en ten slotte heeft de minister overwogen, dat een al te lage prijs nadelig zou zijn voor de export. Wel moet een derde van de jaarlijkse beschikbare voorraad aardgas in het bui tenland kunnen worden afgezet, omdat het aardgas in het buitenland niet over al voor kan worden gebruikt. De staat heeft een groot belang bij het aardgas, omdat de overheid voor 70 procent deelt in de winsten. De gemeenten kunnen bij de gedachte prijs een redelijk rendement verwachten, een normale winst, die echter niet zo groot zal zijn, dat men er zwembaden voor kan bouwen of er andere grote pro jecten mee kan financieren. „We hebben van het aardgas echter een maximaal sociaal rendement te verwachten", al dus de minister. Dank zij hulp van de Haagse politie, die een chirurg snel door het spitsuur- verkeer leidde, is gistermiddag het le ven van een anderhalf jarig jongetje ge red. Om kwart over vijf riep de chirurg, dr J. B. van Deinse, telefonisch de hulp in van de Haagse politie. De dokter, die op dat moment in het gemeentezie kenhuis aan de Zuidwal was, had een dringend telefoontje van het Voorburgse ziekenhuis St.-Antoniushoeve gekregen met het verzoek direct daarheen te ko men om een spoedoperatie te verrichten. De chirurg begreep uiteraard dat er van spoed niet veel terecht zou komen, als hij met zijn auto door het drukke Haag se spitsuurverkeer moest rijden. Hij stelde zich in verbinding met de alarm centrale van de Haagse politie, die ijlings een jeep met twee hoofdagenten naar het ziekenhuis Zuidwal stuurde. Hier stond de chirurg al te wachten, ge kleed in witte doktersjas en dito broek. Met loeiende sirene en met negering van verkeerslichten en stopborden, ging het in snelle vaart naar het Voorburgse ziekenhuis, waar mogelijk een kinderle ven zou kunnen worden gered. Dat al deze moeite niet voor niets ge weest is, bleek om 7 uur uit een tele foontje van dr. Van Deinse, die tot op luchting van de politiemensen, maar vooral van de beide chauffeurs van de jeep, de hoofdagenten Van Duyn en Hohveraa, kon zeggen dat het kind was gered en buiten levensgevaar verkeerde. (Van een onzer verslaggevers) Bij de grootscheepse oefeningen van de vierde divisie op het N.A.V.O.-terrein in Hohne zijn vrij ernstige mankementen aan het nieuwe A.M.X.-materieel ontdekt. (Advertentie) 20 cent per rol De drie ingesloten Westduitse mijnwerkers kunnen niet voor vanavond of morgenochtend worden bevrijd. Dit is meege deeld door de directeur van de mijn te Lengede, Rudolf Stein. Men verwacht niet voor van middag met het boren klaar te zijn. Er moet met de grootste zorgvuldigheid worden gewerkt om te voorkomen dat de lucht zak vol water loopt. Het stuk schacht dat nu klaar is, wordt met cement bekleed. Met het doorboren van de laatste 18 meter kan men vandaag tpgen het middaguur beginnen. Bij de laatste paar meter moet snel worden ge handeld. Er kan dan van alles ge beuren, aldus Stein. Alles zal af hangen van de afsluiters die boven aan de schacht worden aangebracht. Stein vertelde dat de 30-jarige vrijwil liger Hans Habing niet in de schacht zal afdalen, zoals het plan was. Hij is door zoveel verslaggevers achter volgd dat hij nu een „zenuwwrak" is. Voor het gevaarlijke karwei zal iemand anders van de acht vrijwilli gers worden uitgekozen. Een krant heeft een speciale editie voor de drie ingeslotenen gedrukt. Daarin staat niet dat 40 andere mijnwerkers bij de ramp om het leven zijn ge komen. De drie mannen onder de grond zijn inmiddels begonnen met het ver plaatsen van de leiding waardoor on der hoge druk lucht wordt geblazen om te voorkomen dat het water de luchtzak binnenstroomt. De buis moet van de zoldering van hun ver blijf gehaald en op de grond worden gelegd omdat anders het gevaar be staat, dat een van de boren haar ver nielt. Moeilijkheden met de gesynchroniseerde versnellingsbak die óp Nederlands verzoek door de Franse fabriek is aan gebracht hebben ertoe geleid dat thans ongeveer 20 procent van het A.M.X.-voertuigenpark in reparatie is. Er zijn thans zoveel reserve-onderdelen gebruikt dat een ernstige stagnatie voor de deur staat. De chef generale staf heeft bevolen dat voorlopig de afleve ring van nieuwe gepantserde perso- neelsvoertuigen en lichte tanks moet worden opgeschort. Deskundigen van de Franse fabriek zijn op het ogenblik in bespreking met het Nederlandse minis terie van defensie. Deze mededelingen deed gistermorgen de commandant van het eerste leger korps, luitenant-generaal F. van der Veen, die de vierde divisie in West- Duitsland bezoekt. Het zwakke onder deel bij de A.M.X.-voertuigen blijkt een lager te zijn van de koppeling. Dit ge brek is niet gebleken bij de proeven die in Frankrijk zijn gehouden. Ook bij oefe ningen in Nederland kwam deze zwakke plek niet te voorschijn maar in Hohne, waar het terrein veel moeilijker is en waar ook stenen in de bodem voorko men, kwam het mankement aan het licht. Vooral omdat op deze voertuigen met minder geoefend dienstplichtig per soneel wordt gewerkt, waren er vrij veel defecten. „De reparatiefrequentie is hoger dan verwacht. Reserveonderdelen hebben we nu niet meer voldoende in voor raad", aldus generaal Van der Veen. Op het ogenblik zijn in Hohne 125 A.M.X.-rupsvoertuigen. Na twee en een halve week oefenen waren er 23 in reparatie. Dit is geen verontrus tend getal, maar wel is het zo dat geen reserveonderdelen meer be schikbaar zijn. Het volgende onderdeel dat het nieuwe materieel zou ontvangen, het 47-ste in fanterie bataljon in Steenwijkerwold, zal dit materieel daarom nog niet ont vangen. De generaal Christan, comman dant van de vierde divisie zei: „de chauffeurs gaan hier waar ze meer ruimte hebben, met meer vaart rijden en daardoor stellen zij hogere eisen aan het materiaal. Toch is de inzetbaarheid van het voertuig nog steeds groot. Wij bij de vierde divisie hebben veel vertrou wen in deze A.M.X. Het is een simpele constructie. Als deze vrij ernstige kin derziekte daar wordt uitgehaald zijn we best tevreden". Het is weer eens zover in Italië. Er moet een nieuwe regering komen. De kwestie van een coalitie is het ge sprek van de dag en het gaat bij de de batten soms warm toe, op straat en in politieke vergaderingen. Nog is de si tuatie verward en staat de politieke ba rometer op veranderlijk, maar naar de laatste berichten uit Rome oordelend, kan toch wel als zeer waarschijnlijk worden aangenomen, dat opnieuw een combinatie zal worden gevormd van christen-democratische en socialistische ministers: een zoveelste vorm dus van de formatie centrum-links, die de laat ste jaren al dikwijls maar helaas nooit erg lang een oplossing is geweest voor de Italiaanse regeringsproblemen. Aan leiding voor deze prognose is het re sultaat van de dinsdag door de socialis tische partij aangenomen motie, die lei der Pietro Nenni machtigt onderhande lingen aan te knopen met de christen democraten over een samengaan van beide partijen in een nieuwe regering. De christen-democraten zullen vanzelf sprekend worden uitgenodigd eerst aan bepaalde voorwaarden van socialistische zijde te voldoen, maar men verwacht dat die eisen niet onoverkomelijk zullen zijn. Dat ziet er dus vrij gunstig uit. Een ander punt is natuurlijk, hoe lang deze regering het dan weer zal volhouden. Wat dat betreft kom je in Italië weinig optimisten tegen. Dat links en midden zich verenigen heeft vooral als reden de gemeenschap pelijke angst voor het communisme, dat in Italië zulke strijdbare vertegenwoor digers vindt. De grootste communisti sche partij in West-Europa is de Itali aanse. Daar zijn de Italianen niet geluk kig mee. Het wordt door een volk vaak op prijs gesteld, wanneer het ergens het beste of het grootste van heeft. Met de op één na grootste gasbel ter wereld zijn bijvoorbeeld wij in Nederland erg blij, maar de grootste communistische partij is een heel wat minder begerens waardig object. Zo denken ook vele Ita lianen er over, met name in de gelede ren van de christen-democratische par tijen onder de Nenni-socialisten. Daartegenover staat, dat er in beide bovengenoemde partijen ook men sen zijn die heel anders denken over het vormen van een front tegen het commu nisme. Onder de christen-democraten bijvoorbeeld zijn er die juist vrezen voor eén communistische infiltratie, wanneer een band met de Nenni-socialisten wordt aangegaan. Dat komt omdat in de tijd, dat Rusland Hongarije te hulp kwam dat was dus in 1956 veel gematigde communisten naar de Nenni- socialisten overliepen. Bij de laatste verkiezingen is een gedeelte van deze overlopers onder invloed van de vriendelijke toon, die Kroesjtsjew thans aanslaat wel teruggelopen, maar er zijn er ook gebleven. Deze laatste figu ren geldt de angst van de rechtse de mocraten. Een heel andere reden voor hun tegenstand hebben de Nenni-socia listen, die zich tegen een coalitie cen trum-links verzetten. Zij behoren tot de linkervleugel van de socialistische partij en een aantal van hen zijn inderdaad van die al of niet bekeerde communistische overlopers. Zij zien niets in een samen werken met de partij van premier Leo ne, hebben dus blijkbaar ook weinig verwachtingen van de door de christen democraten zo zeer gevreesde infiltratie en zouden liever hebben, dat de socia listen in de oppositie gingen. Over dit laatste is nu dinsdag gestemd en de uitslag was gunstig voor Pietro Nenni en de andere voorstanders van een nieu we coalitie. Ruim 52 procent der socia listen was vóór een centrum-links for matie, een kleine 39 procent was er uit gesproken tegen en ruim twee procent deed een tegenvoorstel en wilde een so cialistische eenheid stichten, een idealis tische suggestie, waarin uiteraard slecht enkelen iets zagen. De overgrote meerderheid der socialisten bleef met de benen op de grond. Wanneer nu straks een coalitie moet worden gesticht, dan verwacht men dat de post van eerste minister naar Aldo Moro zal gaan, de hardwer kende secretaris van de Christen Demo cratische Partij. Prof. Aldo Moro hij is hoogleraar aan de universiteit van Bari is de eigenlijke chef van de partij. Hij treedt echter liefst niet in de schijnwerpers van de publiciteit, maar geeft er de voorkeur aan zich een beetje op de achtergrond te houden. Moro is lang, slank, donker, maar met een opvallend lichte kuif en hij is 48 jaar oud. Hij is gehuwd en heeft drie dochters. In 1955 was hij minister van justitie onder premier Segni. Zijn eerste daad na zijn benoeming was toen een rondgang maken langs alle Italiaanse gevangenissen, waarbij hij met duizen den gevangenen sprak. Geduldig luister de hij naar hun klachten en dat deed hij niet voor de vorm. Het resultaat van zijn tournee was, dat hij het gevange niswezen drastisch reorganiseerde. De gevangenen kregen beter voedsel en de sanitaire voorzieningen, die blijkbaar nog uit de Renaissance stamden, wer den eveneens verbeterd. Dit optreden van minister van justitie Moro heeft niet nagelaten indruk te ma ken. Nog nimmer namelijk was het bij een minister van justitie opgekomen om zich nu eens persoonlijk op de hoog te te stellen van de situatie in de ge vangenissen. Aldo Moro komt uit het zuiden, hij werd geboren in Maglie Lecce in Apu- lië. Zijn temperament is echter niet dat van de zuiderling. Hij maakt een ener gieke indruk en hij weet tevens geduld te oefenen, wanneer dat nodig is. Men noemt hem in Italië om die reden een „koele zuiderling" ter onderscheiding van zijn doorgaans meer heetgebakerde streekgenoten. Zijn medewerkers vertellen, dat hij wel eens laat op zijn bureau verschijnt en dan steevast als excuus mompelt: „neem me niet kwalijk, mijn jongste telg heeft me de hele nacht wakker gehou den". Vraag, die hierna onwillekeurig opkomt: hoeveel slaap zal het nieuwe kabinet hem straks kosten De drie mijnwerkers in de rampmijn van Lengede hebben elkaar gefotogra feerd voor de buitenwereld. Men heeft namelijk een fototoestel laten zakken. Op de foto de mijnwerker Fritz Leder, op de achtergrond een stelling met voed sel en andere benodigdheden, welke om laag zijn gezonden. Gistermorgen heeft de ochtendploeg van de meelfabriek De Vlijt van de N.V. Ko ninklijke Wessanen's Fabrieken te Wor- merveer het werk neergelegd. Als eis werd gesteld een uitkering ineens, gelijk dan een bruto weekloon, terwijl men de toezegging wenste, dat de tweede loons verhoging van vijf procent eveneens zou ingaan op 1 januari 1964 en niet bij het aflopen van de huidige c.a.o. Om twaalf uur werd het werk hervat en de middag- ploeg is normaal aan het werk gegaan. Overleg tussen directie en onderne mingsraad en vakbondvertegenwoordi gers heeft ertoe geleid, dat besloten is aan het gehele, ongeveer 900 man tellen de fabriekspersoneel, vooruitlopende op het normale georganiseerde overleg, zo als dit zal voortvloeien uit de besluiten die door de Stichting van den Arbeid zijn genomen, een bruotweekloon uit te betalen. Dit komt dus neer op een voor schot op de in 1964 te realiseren verbe teringen. PROF. ALDO MORO ...slapeloze nachten... (Advertentie) Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3