BESTAND TUSSEN ALGERIJE EN MAROKKO Gedemilitariseerde zone het grensgebied m Melkprijs 1 januari omboog Prijs tien aardgas cent per voor verwarming kubieke meter Bietenoogst in Zeeland heeft vlot verloop De lonen Vandaag... V.N.-missie in Jemen mislukt TWEE SPIONNEN IN DE V.S. DOOR F.B.I. OP HETERDAAD BETRAPT Grote visvangsten in Middellandse Zee Voortgang bij het loonberaad in de metaalindustrie Suikerfabrieken Tot nu toe een rustige campagne" Prijzenbeschikking brood afgekondigd Meer flop dan Top in Goes OVEREENSTEMMINGNeutrale officieren controleren in bufferzone Onverwacht Russische tanks Minister Andriessen verwacht Dubbele waarde Zes cent Gas-Unie levert voor zes cent aan gemeenten Industrie Vooruif DRIE RUSSEN MOETEN HET LAND UIT Amerikaan leverde geheimen uit aan Russische chauffeur VEEL MACHINAAL ROOIEN MAAR OOK VEEL TARRA Minder bieten Russische ouders H Chauffeur Akkoord over c.a.o. bakkersbedrijf 206e jaargang - no. 256 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 31 okt. 1963 Pagina 2 Nog nooit hebben de vissers in de Middellandse Zee zoveel vis gevangen als dit jaar, zeggen zij. Als de manden aan boord van de schepen vol zijn, brengen zij, zoals hier in Marseille, ook nog netten vol vis mee naar de wal en storten die leeg op de aan- 'egsteigers. Op de conferentie van Bamako is gisteren overeengekomen dat met ingang van 2 november 00.00 uur het vuren aan de Alge- rijns-Marokkaanse grens zal worden gestaakt. Een viermogendhedencommissie, samengesteld uit Marokkaan se, Algerijnse, Ethiopische en Malinese officieren, zal een gede militariseerde zone vaststellen, waarachter de Marokkaanse en Algerijnse strijdkrachten zich zullen terugtrekken. Waarnemers uit Ethiopië en Mali zullen de neutraliteit en veiligheid in deze zone waarborgen. Overeengekomen is voorts, zo spoedig mogelijk een vergadering van de ministers van buitenlandse zaken van de organisatie van Afrikaan se eenheid bijeen te roepen om een speciale arbitragecommissie te vormen, die in Addis Abeba zal zetelen. De viermogendhedencommissie zal tot taak hebben de verantwoordelijkheid voor het grensconflict vast te stellen, het grensprobleem te bestuderen en con crete voorstellen tot definitieve regeling aan beide partijen te doen. Van 1 novem ber 00.00 uur af zullen beide partijen ophouden met elkaar aan te vallen over de radio en in de pers. Ook is overeen gekomen het beginsel van niet-inmen- ging in eikaars binnenlandse aangele genheden te respecteren en conflicten te zullen regelen door onderhandeling. In het slotcommuniqué werd voorts nog gezegd dat de onderhandelingen in Ba mako in een vriendschappelijke en broe derlijke sfeer zijn verlopen. De vier staatslieden hebben elkaar gelukgewenst met de voorspoedige afloop van de con ferentie, die heeft bijgedragen tot hand- De mïnjster van economische za ken, prof. dr. J. E. Andriessen, wil van een verdere verhoging van de melkprijs niet eerder weten dan met ingang van 1 januari 1964. Hij heeft dit gistermorgen medege deeld aan het bestuur van het pro- duktschap voor zuivel, dat een audiëntie had aangevraagd. Noch van de kant van het produktschap noch van de zijde van het ministe rie van economische zaken kon men nu reeds voorspellen, hoe groot de verhoging van de melk prijs per 1 januari zal zijn. De nieuive Britse -premier Sir Alec Dou glas Home, die compleet met Schots ruitjespak en pet en met een verkie zingsrozet aan zijn verkiezingscampag ne in Schotland bezig is, is woensdag door leden van de Britse Conservatieve Partij voor een val behoed. Om gemak kelijker een menigte te kunnen toespre ken, wilde Sir Alec via een klein trapje op een boerenkar klimmen, maar door dat het trapje ivankelde viel de premier languit achterover in de armen van de Tories die met hun voeten op de grond waren gebleven. Na het voorval dat zo bijzonder goed afliep, kon hij alweer lachen. having van de vrede in Afrika en tot versterking van de Afrikaanse eenheid, aldus het communiqué. De berichten over het akkoord kwa men zeer onverwacht. Eerder was uit Bamako vernomen, dat het overleg in een impasse was geraakt. Pas gistermiddag vond een gezamenlijke vergadering plaats, waarbij ook ko ning Hassan en president Ben Bella aanwezig waren. Terwijl men in Bamako overeenstem ming bereikte kwamen uit Oran berich ten, dat daar naar schatting 40 tanks van Russische makelij uit een Cubaans schip zijn ontscheept en naar Tlemcen en Colomb Bechar gezonden. Marokkaanse regeringskringen in Rabat hadden reeds gezegd, dat Cuba en de Verenigde Arabische Republiek bezig zijn wapens van Russisch fabrikaat naar Algerije te verschepen. Zij beweerden, dat Egyptische parachutisten, die on langs uit Jemen zijn teruggekeerd, zich nu in Algerije bevinden. Ook werd ge zegd, dat het de laatste 48 uur rustig is geweest in het grensgebied. Hierbij moet vooral worden gedacht, dat het Slochterse gas ongeveer tweemaal de calorische waarde heeft van het thans gedistribueerde stadsgas. Het Slochter se gas is dus het dubbele waard verge leken met het huidige stadsgas, zodat bij een vergelijking bovengenoemde ku bieke meterprijzen ongeveer gehalveerd moeten worden. (Van onze Haagse redactie) De minister van economische zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, ver wacht, dat de verbruiker van aardgas straks, bij een afname van 50 kubieke meter of meer, 10 cent per kubieke meter zal moeten betalen plus een vastrechttarief van 7,25 per maand. Bij een afname tussen de 25 en 50 kubieke meteraardgas komt de prijs voor de verbruiker op 20 cent naast een vastrechttarief van 2,25 per maand, terwijl bij een verbruik van 0 tot 25 kubieke meter het aardgas 25 cent zal kos ten plus een vastrecht van één gulden. Minister Andriessen, die deze mede delingen deed op een persconferentie, verklaarde dat hoewel hij de kwestie van de eindprijzen voor het aardgas nog moet bezien, zijn gedachten gingen in de richting van bovengenoemde prij zen. Het tarief voor een afname van 50 kubieke meter en meer maakt, dat het aardgas in de eerste plaats van belang is voor de. ruimteverwarming; centrale verwarming van het gehele huis wordt voordeliger. kan worden, dan ontvangt de verbruiker een tegemoetkoming voor de aanschaf fing van een nieuw apparaat, De minister deelde voorts mede, dat de gemeenten het aardgas kunnen be trekken van de Gasunie tegen een prijs van zes cent per kubieke meter. Mocht echter na verloop van tijd het verbruik zodanig toenemen, dat er extra voorzieningen nodig zijn aan het buizennet, dan kan deze prijs tot 6,5 cent stijgen. De Gasunie is dit met het orgaan van de gemeenten, de S.R.O.G., overeengeko men en de minister heeft deze prijs goedgekeurd. Voorts is overeengekomen, dat de Gasunie aan de gemeenten een eenmalige uitkering van 50 per aan sluiting zal geven ter tegemoetkoming in de kosten, die de gemeenten moeten maken. Gerekend is,dat deze uitkering de Gasunie in totaal op een 130 mil joen gulden zal komen. Met de 50 gul den kunnen de totale aansluitingskos- ten niet bestreden worden, zodat ook de gemeenten in de kosten moeten bijdra gen. De verbruiker heeft geen extra kosten. De ombouwkosten van de gasapparaten zullen geheel door de gemeenten worden vergoed. Wanneer echter het apparaat zo oud is, dat het niet meer omgebouwd In beginsel is ook overeenstemming be reikt tussen de Gasunie en de S.R.O.G. over de levering van aardgas aan de industrie. De Gasunie zal leveren aan de industrieën, die per jaar meer dan 1 miljoen kubieke meter aardgas ver bruiken. Bij een afname van beneden is het 100 jaar geleden, dat de Nederlandse schilder, etser, litho graaf en tekenaar Willem P. Hoe venaar te Utrecht overleed. Na afloop van een gisterochtend gehou den vergadering van de vakraad voor de metaalindustrie is het volgende com muniqué uitgegeven: „De vakraad voor de metaalindustrie heeft zich in zijn heden gehouden ver gadering opnieuw beraden over een nieuwe c.a.o., ingaande 1 januari 1964. de 1 miljoen geschiedt de levering door Bij de besprekingen is uitgegaan van de gemeenten. Ook kunnen de gemeen- de door de werkgevers- en werknemers- ten blijven leveren aan oude klanten, die de grens van 1 miljoen overschrijden. Sommige berichten over de winst bij de levering van aardgas werden door de minister „onzinnig" genoemd. Men heeft hierbij geheel uit het oog verloren de kosten van het buizen net. In 1964 zal er voor 300 miljoen gulden moeten worden geïnvesteerd en in 1965 zal dit bedrag gestegen zijn tot één mil jard gulden. In 1980 zullen de investe ringen zijn opgelopen tot twee en een half miljard gulden. Daarbij komen nog de kosten van de boringen en van het apparaat. De minister was van mening, dat de kostprijs van het aardgas drie en een half tot vier cent zal bedragen. organisaties ingediende wijzigingsvoor stellen, alsmede van het in de Stichting van den Arbeid bereikte akkoord. De besprekingen hebben goede voort gang gemaakt en zullen worden voort gezet op 12, 18 en 25 november a.s." De missie van de volkerenorganisatie in Jemen is mislukt, zo heeft secretaris generaal Thant in een rapport aan de Veiligheidsraad bekendgemaakt. Hij kondigde maatregelen aan om de V.N.- waarnemers op 4 november uit Jemen terug te trekken. Na die datum zullen de Verenigde Arabische Republiek (V.A.R.) en Saoedi-Arabië niet meer bijdragen in de kosten van de missie. Thant voegde hier echter aan toe, dat hij, mits de belanghebbende landen hier mee akkoord gaan, in Jemen burgerlij ke functionarissen zal handhaven. Hun aanwezigheid noemde hij onmisbaar, omdat „het probleem-Jemen hoofdzake lijk politiek is en daarom een politieke oplossing vraagt". De missie, die tweehonderd man telt, had tot taak toe te zien op de naleving van een overeenkomst tussen de V.A.R. en Saoedi-Arabië om zich uit Jemen terug te trekken. De V.A.R. had zich aan de zijde gesteld van het republi keinse bewind, dat de imam had verdre ven. Saoedi-Arabië steunde daarentegen üe afgezette vorst, die tracht de macht weer in handen te krijgen. In de Stichting van den Arbeid is over eenstemming bereikt over een loon- operatie, die voorlopig wel de Neder landse geschiedenis zal ingaan als de grootste van alle tijden. Het gaat om meer dan twee miljard gulden, welke straks in de zakken van de werknemers zullen vloeien als de onderhandelingen over de collectieve arbeidsovereenkom sten zijn afgesloten. Het (voorlopig) wel slagen van deze enor me loonoperatie is in menig opzicht een ge lukwens waard. Al lereerst omdat het unieke Nederlandse systeem van loon vorming zijn deugdelijkheid opnieuw heeft bewezen. Daarnaast vooral ook, omdat het Nederlandse loonpeil te laag was in Europees verband en omdat een snellere aanpassing dringend geboden was. Zo zouden er nog wel meer vreugde volle opmerkingen te maken zijn, maar wellicht is het beter de vreugde enigermate te temperen door de keer zijde van de medaille even te bekijken. Die keerzijde vertelt ons, dat er om vangrijke prijsstijgingen zullen komen, dat er in tijden van prijsstijgingen min der gespaard zal worden (de jongste staatslening mislukte bijna!!), dat er be drijfstakken zullen zijn waar men de volle loonsverhoging niet kan opbren gen, dat bepaalde exporten zullen te ruglopen, dat in de ambachtelijke en de middenstandssfeer het verschijnsel van de „koude sanering" zal toenemen, dat in heel wat middelgrote en grote be drijven de winsten zullen teruglopen en dat nieuwe investeringen moeilijker te financieren zullen zijn. Ook in politiek opzicht is er een keer zijde. Werkgevers en werknemers hebben zich te zamen niets aangetrok ken van de Sociaal-Economische Raad, die tevoren advies zou moeten geven over de „economische ruimte" voor de loonsverhoging. Er is gesproken over een ruimte van 2,7 pet. en nu moet er plotseling ruimte „opgebroken" worden voor 10 pet. en voor nog enkele extraatjes daar boven op. De Sociaal- Economische Raad mag nu alleen maar naproeven wat de economische gevolgen van de grote loonoperatie zullen zijn. Voor een instituut, dat tot op heden met zoveel gezag in Nederland bekleed was, moet het wel teleurstellend zijn, dat men zo stevig buiten spel is gezet. Wij nemen aan, dat ook de minister van economi sche zaken wel even onrustig met de ogen geknipperd heeft toen hij de af spraken van werkgevers en werknemers las. En het kan niet anders, of hij zal zijn mede-ministers deelgenoot maken van zijn onrust. Zijn loon- en prijspoli tiek wordt door het akkoord ernstig doorkruisd en het is zelfs aannemelijk, dat hij het kabinet weet te bewegen tot het vaststellen van richtlijnen, die een zekere vertraging geven bij het afko men van de loonlawine. j Van zuiver economisch standpunt ge zien is een zo grote loonsverhoging als thans wordt voorbereid, bepaald geen volledig verantwoorde zaak. Loonsver hoging kan alleen maar gegeven wor den, wanneer men de produktiviteit ver hoogt of warfneer men een nieuwe inko mensverdeling toepast, waarbij bijvoor beeld de staat of de niet-loontrekken- den een kleiner deel van de produktivi- teitskoek krijgen. Aangezien tot nog toe niemand iets van zijn deel wilde afstaan, moet ook de jongste loonsverhoging uit de stijgende produktie komen! Dus zal er heel hard aan produktiviteits- verhoging gewerkt moeten worden, want voorlopig heeft men wel de huid van de beer verkocht, maar die produktie- beer is niet geschoten en zij zal ook het komend jaar nog wel overleven! De loonsverhoging is te omvangrijk dan dat ze in 1964 reeds geheel aanverdiend kan worden. De minister was van oordeel, dat de kleine verbruiker er bepaald op vooruit gaat, zeker met 25 procent. Hij wees er op, dat voor de klein verbruiker de inkoopprijs van het aardgas van gering belang is. Zelfs als het aardgas niets zou kosten, dan zou toch voor de klein (Zie slot pag. 3 kol. 4) Agenten van de Amerikaanse ge heime dienst, de F.B.I. hebben een elektro-technisch ingenieur uit Het rustige en mistige weer van de laatste weken heeft naast alle na righeid voor de Zeeuwse veerdien sten ook zijn positieve kanten Van de „keerzijde van de medaille" heeft de landbouw geprofiteerd, die momenteel volop in de bietenoogst zit. Dank zij het goede weer wordt ongeveer 75 tot 80% van de bieten machinaal gerooid, hoewel het tar- ra-percentage vrij groot is. In de suikerfabrieken schommelen de ge middelde tarrapercentages rond de 20 procent. Zelfs werd ons een uitschieter genoemd van 82% De boer, die deze bieten (per vrachtauto) afleverde, werd dan ook vriendelijk, maar dringend verzocht voortaan bieten te sturen in plaats van zijn land! De bietencampagne 1963 wordt tot nu toe gekenmerkt door een betrek kelijk rustige tijd. Er zijn over ge heel Nederland gezien ongeveer tien procent minder bieten Zeeland zelfs 14% minder dan vorig jaar en de opbrengst per hectare is gemid deld 40 tot 42 ton, tegen bijna 50 ton vorig jaar. Voor de fabrieken bete kent dat in vele gevallen een kortere campagne of althans minder drukke dagen. Zo draaiden bijvoorbeeld de drie V.C.S.-fabrieken in Roosendaal, Dinteloord en Zevenbergen niet op volle capaciteit. Dat geeft een perso- neelsbesparing van enkele honderden arbeidskrachten op een totaal van ruim tweeduizend man. Opvallend is dit jaar toch wel de grote mechanisatie bij het bietenrooien. Juist na de uitzonderlijke natte zomer, is het droge herfstweer als een onverwacht ge schenk gekomen voor de boerenstand. Volgeladen wagens kunnen nu van het land rijden, hetgeen wel eens anders is geweest. Toch hebben de bieten nogal wat tarra, meer dan in een normaal jaar. Daarvoor zijn verschillende oorza ken op te sommen. Als gevolg van de natte zomer en de daarop volgende dro ge herfstperiode koekt de klei gemak kelijk aan de wortels. Daarbij komt, dat juist door het mechanisch rooien weinig tarra afvalt. Dit in tegenstelling tot de traditionele rooimethode, waarbij iedere biet door de hand gaat. Maar het onge mak van stevig in grond verpakte suikerbieten, weegt niet op tegen het voordeel van gemakkelijk rooien en af voeren. Overigens zijn er dit jaar belangrijk min der bieten dan vorig jaar. De totale uit zaai in Nederland is gedaald van ruim 77.000 ha tot nauwelijks 70.000 ha., het geen een vermindering betekent van 10%. In Zeeland was de achteruitgang mede onder invloed van de naar de mening van de landbouw te lage ga rantieprijs zelfs circa 14%, namelijk van 1 7.015 ha. tot 15.366 ha. De Zeeuwse bieten worden verwerkt in de V.C.S.-fabrieken in Roosendaal, Din teloord en Zevenbergen en in Sas van Gent (Eerste Coöp. Beetwortelsuikerfa briek en de C.S.M.). Zowel per schip, per as ais per spoor bereiken de suikerbie ten hun plaats van bestemming. De Sas- se fabrieken bijvoorbeeld ontvangen niet (Zie slot pag. 2 kol. 5) Orange in New Jersey en een chauffeur van de Russische han delsmissie gearresteerd op de be schuldiging geheime documenten in handen te hebben gespeeld van le den van de Sowjet V.N.-delegatie. De gearresteerden zijn de Amerikaan, John William Butenko (38) en de Rus Igor A. Iwanof (33). Zij werden door de F.B.I. gevat op het parkeerterrein van het spoorwegstation in Engelwood, New Jersey, waar zij volgens de F.B.I. een geheime ontmoeting hadden gearran geerd. De F.B.I. deelde mee dat twee le den van de Russische V.N.-delegatie die bij de ontmoeting aanwezig waren wor den vastgehouden. Butenko, die in de Verenigde Staten uit Russische ouders is geboren, was werkzaam bij de „International Elec tric Corp., Paramus, N.J.". Uit hoof de van zijn werk had hij toegang tot zeer geheime documenten die be trekking hadden op de Amerikaanse luchtmacht. De onderneming heeft ongeveer 1500 man in dienst verdeeld over verscheidene bedrijven. et is wellicht beter de beslissing van Stichting van den Arbeid niet op de eerste plaats te zien als een economi sche, maar als een politieke beslissing. Er heerste in de kringen van de Ne derlandse werknemers al geruime tijd een uitgesproken ontevredenheid over hun beperkte aandeel in de „Europese" welvaart. Het ging hen niet slecht, maar toch ook niet goed genoeg. Daarbij leefde de overtuiging, dat men met loons verhogingen van enkele procenten per jaar niet veel verder was gekomen en dat een forsere aanpak nodig was. Nu zal dan een grote sprong gemaakt worden en over een jaar zullen we zo ongeveer weten wat er van de tien pro cent na aftrek van de prijsstijging enz. is overgebleken. Als er vijf a zes procent werkelijke koopkracht over blijft zal men tevreden moeten zijn. Daarna kan dan opnieuw gezocht wor den naar economische „ruimte" voor loonsverhoging (betaald uit de stijgende produktiviteit!!) en dan zal er wel weer wat uit de bus komen. Want één ding is zeker: deze forse loonsverhoging zal over een jaar toch weer door een andere loonsverhoging ge volgd worden De ministers van economische zaken en van landbouw en visserij hebben een prijzenbeschikking voor brood afgekon digd, omdat voor verschillende brood soorten prijzen worden berekend, die uitgaan boven het niveau, dat tussen het ministerie van economische zaken en de Nederlandse Bakkerij Stichting is overeengekomen, zo heeft het ministe rie van economische zaken bekendge maakt. Volgens de beschikking mag met in gang van vandaag (31 oktober) brood niet tegen hogere prijzen worden ver kocht dan die welke golden op 10 juli 1963, vermeerderd met de beide verho- fingen van 1 cent per hoeveelheid van 00 gram, die resp. op 20 augustus en 14 oktober werden toegestaan. De beschikking is niet van toepassing op kleinbrood, roggebrood, rozijnen brood en krentenbrood. De tweede arrestant, Iwanof woont met zijn vrouw en dochter in New York. Hij werkt als chauffeur voor de Russische handelsorganisatie Amtorg. Iwanof kwam met zijn gezin in 1960 in de Ver enigde Staten. De F.B.I. heeft meege deeld dat hij geen diplomatieke on schendbaarheid geniet. De Amerikaanse delegatie bij de Ver enigde Naties heeft gisteren de Russi sche V.N.-delegatie verzocht drie van haar leden binnen 48 uur uit de Verenig de Staten terug te trekken. De federale recherche heeft vastgesteld dat deze personen, Joeri Romachine, Kleb Pavlov en Vladimir Olenev, te ma ken gehad hebben met de spionagezaak. Het georganiseerd overleg van werkge vers- en werknemersorganisaties in het bakkersbedrijf deelt mede dat, in ver band met het aflopen van de c.a.o. in het bakkersbedrijf op 1 november a.s„ tussen de organisaties van de werkge vers en werknemers overleg heeft plaatsgevonden over de nieuwe ar beidsvoorwaarden. Partijen zijn daarbij tot overeenstemming gekomen over een aantal verbeteringen van de arbeids voorwaarden binnen het kader van het dezer dagen in de Stichting van den Arbeid bereikte akkoord. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie: F.van de Velde, F. B. den Boer en W de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en Q. A. de Kok Abonnementsprijs 67 cent per week, r 8,70 per kw.; franco per post 8,95 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: walstraat 58-6°, tel 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643): Middelburg: Markt 51, tei 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853 adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911. Zierifczee: red. tel. 2425. adm. tel. 2094. 0 Adv. pr. 30 ct. p. mm. Min. d. adv. f 4,50 Ingez. med. 3 tarief. Kleine adv. 'max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1 50 „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1