Negen Penguins met verhalen van beroemde Brit egen de regen Washington wil meer gekleurde diplomaten Na val van zevenduizend meter veilig in een hoop losse sneeuw Gered door tomaten DE JAS VAN HET JAAR Geef uw soep de volle kracht van sappig, mager rundvlees: met Liebig! KENNEDY IETS IN POPULARITEIT GEDAALD Grote interesse voor Maugham Het geval A'kemade Van 6400 meter Het bewijs PUiKIE VAN DE POCKETS van bijna het hele jaar, want Terlenka is licht bij zwaar weer, warm in de wind. Terlenka kan tegen liters water, tegen lang zitten, rijden, opgevouwen zijn Terlenka blijft onberispelijk, zorgeloos correct - is regen- Minister vraagt 3.5 miljoen voor verletbestrijding VERHALEN OVER VALLENDE VLIEGERS DONDERDAG 31 OKTOBER 1963 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT 11 (Van een luchtvaartmedewerker). fSniangs heeft een Nederlandse parachutist, wiens val scherm zich te laat opende, in Duitsland het enorme geluk ge had, terecht te komen in een partij textiel en het er daardoor levend af te brengen. Dit was een vrijwillige sprong naar de aarde. Een val uit een vliegtuig behoort echter tot de gruwelijk ste ongevallen in de luchtvaart, die blijkbaar ondanks alle voor zorgen niet volledig te vermij den zijn. Nog niet eens zo lang geleden is het gebeurd, dat op 3000 meter hoogte de deur uit een Argentijns vliegtuig werd gerukt, waarbij een jonge ste wardess, die door de luchtstroom naar buiten werd gezogen, de dood vond. Daarentegen had een Engelse test piloot, die in de herfst van het vorige jaar zijn schietstoel moest gebruiken en wiens valscherm zich wegens de geringe hoogte niet opende, ongeloof waardig geluk. Als een steen sloeg hij door de ruiten van een grote groentekas. Een hoop tomaten redde hem het leven. Ook een twintigjarige Amerikaanse parachutiste, die in juli van het vorige jaar na het falen van haar parachute van 600 meter hoogte in zee stortte en er uitsluitend met een zware shock afkwam, kan van ge luk spreken. Ofschoon het ongelofelijk klinkt, zijn er ook enkele gevallen bekend, waar in wan nog veel groter hoogte geval len mensen er het leven af brachten. Bovenaan deze korte lijst van zeld zame uitzonderingen staat de naam van een sergeant van de Royal Air Force: Nicholas Alkemade. De „Lancaster" bommenwerper, waarin hij als staatschutter zat, werd in 1944 op een nacht boven het Ruhr- gebied door een Duitse jager op 6400 meter hoogte in brand geschoten. Omdat de schutterskoepel erg nauw was, droeg Alkemade alleen zijn pa- rachuteharnas over zijn dikke vlie- gerspak heen. De opgevouwen parachute zelf hing achter twee deuren in de romp van de machine. Toen hij het ging halen en aan het harnas wilde vastgespen, was het echter al te laat. De vlam men hadden reeds de verpakking be reikt en de samengeperste zijde barst te er brandend uit. Alkemade trok zich snel weer in zijn geschutskoepel terug, waar brandende benzine uit een gebarsten brandstoftank naar binnen vloeien en de nauwe ruimte snel in een vurige oven veranderde. Alkemades laarzen begonnen te bran den, een ogenblik later brandde ook reeds de olie van het hydraulisch me chanisme van de geschutskoepel. De vlammen verzengden zijn gezicht en handen. De pijn werd onverdraaglijk. Liever wilde hij de dood in de diep te vinden dan levend verbranden. Met bovenmenselijke kracht lukte het hem, de verwrongen uitgang te openen. Hij sloeg een kruis en sprong uit de brandende bommen werper. Wat nu gebeurde zijn razende val tot het ogenblik, dat hij de aarde raakte is nog steeds een zwarte plek in zijn geheugen. Alkemade ontwaakte de volgende morgen in een meters hoge sneeuw hoop. Zijn ledematen waren verstijfd van de kou. Het duurde lang, voor "hij zich uit de rulle sneeuw bevrijd had. Hij kon niet begrijpen, dat hij nog leefde. Zelfs zijn botten waren heel gebleven. Aan de rand van de sneeuwberg stonden hoge naaldbo men. De takken waren aan een kant als het ware afgemaaid, de elastici teit ervan had de enorme schok op gevangen. Deze bomen en de sneeuw hadden zijn leven gered. le Oceaan, wist hij, dat zijn lot be zegeld was. Niettemin gaf hij niet op. Hij perste zijn benen stijf tegen el kaar en drukte de armen tegen zijn romp. Zo vormde zijn lichaam op het ogenblik, dat het 't water raakte een compacte massa. Als een projectiel sloeg hij in het water. Zijn armen en benen braken op een aantal plaatsen, evenals zijn bekken en alle ribben. Maar hij doorstond de val; zijn gummivlot was intact gebleven en blies zich automatisch op. Captain Gilbert Percy kon uit de oceaan gevist wor den. In totaal telde men aan zijn lichaam 56 botbreuken. Door twee takken gesteund meld de hij zich bij een Duitse comman dopost als krijgsgevangene. Geen mens geloofde, wat hij vertelde. Te vergeefs nam men hem een streng verhoor af. Toen kwam de melding binnen, dat in de omgeving brokstuk ken van een neergeschoten „Lancas ter" gevonden waren. Men onderwierp het terrein, waar de Engelsman volgens zijn mededelin gen was neergekomen, aan een nauw keurig onderzoek. De sporen in de sneeuw bewezen zonneklaar, dat de sergeant de waarheid had gesproken en zonder parachute naar beneden was gekomen. Ofschoon water een geringere weer stand biedt dan vaste grond, zijn de gevolgen van een val in het natte ele ment gewoonlijk even dodelijk als de aanraking met de harde bodem. Maar de Amerikaanse luchtmachtof ficier Gilbert Percy hield zich even min aan de natuurwetten als de Brit se sergeant Alkemade. Tijdens de Pa- cificoorlog werd zijn machine bij de kust van Nieuw-Guinea op 7000 me ter hoogte door Japanse jagers aan gevallen. De machine kreeg talrijke treffers. Captain Percy kon er welis waar nog tijdig uitspringen, maar zijn valscherm opende zich niet. Als een stuk lood stortte hij in de diepte. Toen nog slechts 100 meter hem scheidden van de spiegel van de Stil- Advertentie) Volgens Louis Harris van de Washington Post is de populari teit van president Kennedy sinds augustus met 1 procent gedaald, van 59 tot 58. Kennedy's houding inzake Berlijn werd door het publiek voor 79 procent gewaardeerd, vergeleken met 76 in augustus, maar het per centage voor Kennedy's hulp aan Latijns-Amerika zakte van 53 tot 50. De manier waarop Kennedy Cuba en Castro aanpakt, vond bij 42 procent genade, bij 47 in augus tus. Een beeld van hel bezoek van de nieuwe Weslduitse kanselier dr. Lud- wig Erhard aan Berlijn. Foto: Erhard wuift naar een grote menigte Berlij- ners, terwijl hij op de trappen voor het stadhuis Schoeneberg staat, op de voorgrond de hand van een man, die de kanselier een sigaar aanbiedt. 9 Een r.-k. priester en een rabijn zijn in New York in hongerstaking gegaan uit pro test tegen de verkoop van pornografie in de stad. In de Verenigde Staten zijn de eerste ne gen maanden van 1963 31.170 mensen bij ver keersongelukken om het leven gekomen. Dit betekent een stijging van het aantal doden met 6 procent in vergelijking met dezelfde periode over 1962. Penguin heeft negen boeken van Somerset Maugham, de nestor der Engelse vertelkunst tege lijk herdrukt, waaronder zijn sterkste roman met een uitge sproken autobiografische inslag Of Human Bondage en The Summing Up, waarin hij zijn dikwijls wat cynische, altijd nuchtere, soms humoristische commentaren op het leven, op de schrijfkunst en vooral op zijn eigen werk heeft neerge legd. Hij is ook onbetwistbaar een meester van het korte ver haal, dat hij vaak een exotische achtergrond gaf, waarvoor hij de gegevens verzameld heeft op zijn vele en lange reizen in het Verre Oosten en vooral in de Pacific. Daar ook speelt een van zijn beroemdste verhalen „Rain". Dat is te vinden in het eerste deel van de verzamedle verhalen, dat dertig „stories" bevat. Penguin herdrukte alle verhalen in de „Collected Short Stories" vier bundels. Bijzonder boeiend is hiervan het derde deel, dat de Ashenden-ver- halen bevat met als hoofdfiguur een agent van de geheime dienst in de eerste wereldoorlog. Ten slotte is er ook een keuze gedaan uit Maugliams latere toneelstukken, vijf in totaal in „Selected Plays". Irving Stone, die eens een wereldsucces verwierf met zijn roman over het le ven van Vincent van Gogh, „Lust for Life", heeft opnieuw een enorme biografische roman geschreven „The Agony and the Ecstasy" (Signet) waarin hij dit keer Michelangelo tot onderwerp heeft gekozen. Dat deze figuur vele jaren 'van „research" ge kost heeft, zoals hij in een nawoord verklaart, zal niemand verbazen. (Advertentie) Gekontroleerd voorgeschreven samenstelling in vele prijsklassen HET IS ALLÉÉN TERLENKA MET HET TERLENKA ETIKET Mét zijn rivaal Leonardo behoort Mi- chelangelb tot de giganten van de Italiaanse renaissance, een ongewoon boeiend en warrig tijdperk met zijn naar macht en praal hunkerende paus Julius II. die Michelangelo, die zich meer beeldhouwer achtte dan schilder, vrijwel gedwongen heeft tot de machtige prestatie van de beschil dering der Sixtijnse kapel, en tot zo veel andere grootse werken, met de glorie van de Medici-familie, met het fanatisme van Savonarola tegen de achtergrond van Florence. „The Ago ny" is een met vaart geschreven, goed gedocumenteerde roman. die wel recht doet aan dat tijdperk met figuren die, als Michelangelo's „Da vid", meer dan levensgroot zijn. Super-Amerikanen Meer dan levensgroot is alles ook in de Amerikaanse staat Texas, waarover John Baibridge een kostelijk boek ge schreven heeft „The Super-Ameri cans" (Signet) een genre, dat ik so ciale reportage moet noemen. Het is een beschrijving van de bizarre leef wijze in de rijkste staat van Amerika, de leefwijze van zijn miljonairs, de wijze waarop zij hun dollars met han denvol uit de ramen van hun belache lijke paleizen werpen, waarop ze hun vrouwen optuigen en waarop ze „ge stroomlijnd" zaken doen. Dat zijn dikwijls zaken waarbij met een telefoontje miljoenen dollars worden ingezet; om het moeizame rekenen te vergemakkelijken worden de nullen maar verwaarloosd. Lezen is te moei lijk. Houston is de enige stad met meer dan een miljoen inwoners in Amerika, die geen enkele tweede- hands-boekwinkel bezit. De „Texan" heeft geen tijd om te lezen. Als hij na het inzamelen van zijn miljoenen iets aan zijn „status" wil gaan doen, dan hangt hij schilderijen op: .pictu res are quicker than books". Een soms amusant, soms afschuwelijk beeld van modern barbarendom. Als tegenhanger kan „The Mentor of Major American Poets" gelden, ruim 500 pagina's bloemlezing onder re dactie van Oscar Williams en Edwin Honig. Het is een royale keuze uit het werk van twintig belangrijke Amerikaanse dichters, te beginnen met Edward Taylor, die omstreeks 1700 leefde, verder van klassieken als Emerson, Longfellow, Whitman en Poe en van modernen als Pound, Auden, Robert Frost, de voor mij altijd onverstaanbare Marianne Moo re, de abstracte dichter Wallace Ste vens, de bizarre, originele, levendige E. E. Cummings, van wie ik node zijn „Somewhere I have never travelled" mis, een van de beminnelijkste liefde verzen in de daaraan niet rijke Ame rikaanse poëzie. Een andere „misser" is het werk van T. S. Eliot, die niet opgenomen is omdat hij weigert aan bloemlezingen in ,,paperback"-vorm mee te werken. O'Neill Eugene O'Neill, de „zwarte Ier" is Ame- rika's briljantste toneelschrijver ge weest. de Nobelprijswinnaar, die voor het eerst het Amerikaanse toneel een wereldreputatie wist te verschaffen. Zijn tragische leven is het onderwerp van de biografie „Curse of the Mis begotten" (Ballantine Books) van Croswell Bowen. geschreven met me dewerking van de aan narcotica ver slaafde zoon van O'Neill, Shane. De „curse" heeft Eugene's dochter Ona O'Neill niet geraakt, zij de de jonge vrouw van Charlie Chaplin, aan wie deze biografie is opgedragen. O'Neill niet geraakt, zij is de jonge tragisch, hij was vrijwel geheel ver lamd en werd jaloers bewaakt door zijn derde vrouw, Charlotta Monte rey O'Neill, die ieder contact met de buitenwereld afweerde. Ondanks de geheimzinnigheid van die laatste ja- rpn 's .>>Curse of the Misbegotten", dank zij vooral de medewerking van Shane, de openhartigste levensbe schrijving tot heden over O'Neill ge schreven. JACQUES DEN HAAN De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft bij aanvullende be groting f 3,5 miljoen gevraagd voor een experimentele overgangsregeling 1963 ten behoeve van verletbestrijding in de bouwnijverheid. Dat bedrag zal dienen om de S.V.B. (Stichting Verletbestrijding) in staat te stellen voor ongeveer 10 percent van de jaarlijkse produktie aan gebouwen en woningen voor een bedrag van to taal van 300 miljoen) zodanige maat regelen en proeven te nemen, dat pro- duktiewinst wordt behaald. De bedoe ling is tevens ervaring op te doen op organisatorisch, sociaal, technisch en administratief gebied. De minister verwacht voor de komende winter niet, dat opdrachtgevers en aan nemers tot besparingen zullen kunnen komen. Integendeel wordt verwacht, dat hun kostensaldo groter zal zijn, dan de besparingen, die door minder verlet bereikt kunnen worden. Deze extra las ten 5,3 miljoen) zouden nu ten dele door het rijk en ten dele door de risico fondsen 1,8 miljoen) moeten worden gedragen. Extrakosten doorwerktoe- slagen e.d.) zullen minus besparingen bij de S.V.B. kunnen worden gedecla reerd. Indien de actie slaagt, zo meent de mi nister, dan zullen voor volgende jaren hogere bedragen nodig zijn. PUBUKATIE VAN AK.U, ARNHEM WASHINGTON, okt. - De sedert twee jaar door State Department (ministerie van buiten landse zaken) onderno men bemoeiingen om een groter aantal ne gers in de buitenlandse dienst op te nemen, hebben thans in een samenwerking tussen de Ford Stichting en de Howard Universiteit geleid tot een op dit doel gericht vierjaren plan. De Ford Stich ting heeft een bedrag van 2,4 miljoen dollar uitgetrokken om leden van rassenminderheden de studie voor een di plomatieke loopbaan femakkelijker te ma- en. De keuze der kandida ten, onder wie zich be halve negers ook Por- toricanen en Amerika nen van Mexicaanse afstamming bevinden, wordt overgelaten aan de Howard Universi teit, de bekende neger universiteit te Wash ington. De Howard Universiteit zal elke gekozen student een jaargeld van 16.000 dollar toewijzen en met het oog op de toela- tings- en eindexamens nauw contact houden met het State Depart ment. De kandidaten zullen zich voor het begin van de studie dienen te onderwerpen aan een schriftelijk examen, dat vijf uur in beslag neemt, aan een monde ling examen en aan een medisch en karaktero logisch onderzoek. In de laatste elf jaar zijn 395 blanke kandidaten voor de examens ge slaagd tegen slechts elf negers. Van de rond 3700 thans in de buitenlandse dienst werkzame Ame rikaanse ambtenaren zijn 20 negers. De enige carrière-di plomaat met een don ker gekleurde huid is Clifton R. Wharton, Amerikaans ambassa deur in Oslo. Twee ne gers vertegenwoordi gen de V.S. voorts als gezant in de Niger Re publiek (Mercer Cook) en Finland (Carl T. Towan). Hun benoe ming heeft vooral om politieke redenen plaatsgevonden. Het State Department staat op het standpunt, dat aan ras of huids kleur geen betekenis ineer mag worden toe gekend bij de vorming van gegadigden voor de buitenlandse dienst of bij de benoeming van consulaire ambte naren en hogere diplo matieke vertegenwoor digers. Er zijn, zo heet het in Washington, nog maar één of twee lan den, waar negers als Amerikaanse vertegen woordigers „praktisch niet hun beroep zou den kunnen uitoefe nen". Alléén Liebig tabletten zijn bereid uit sappig, mager rundvlees van AA kwaliteit - volgens het originele Liebig recept. Voor een heerlijke, goudgele vleesbouillon. Vol en krachtig, met peterselie en 9 andere geurige zomerkruiden. Tracteer uw gezin op extra krachtige soep; neen» er een paar in huis! 3S ct per dubbel tablet. LIEBIG PRODUCTEN héérlijk voor de fijne keuken Advertentie De nationalistische regering op Formosa bereidt een aanval voor op het Chinese vasteland ten einde het communistisch regime omver te kunnen werpen. Ondanks het scepticisme wil president Tsiang Kai Tsek zijn plan- j nen doorzetten. Gedurende de laatste twee jaren wordt uitgebreid in com munistisch China geïnfiltreerd en anti-communistische activiteiten aan- ]l gewakkerd. Militairen op Formosa ontvangen een zeer intensieve oplei ding voor een guerrilla-oorlog. De nationalistische infiltranten kunnen in- j gedeeld worden in drie categorieën, te weten militairen, die uit de lucht j opereren, via de zee worden overgebracht of via Hong Kong en Macao de Chinese volksrepubliek binnendringen. De belangrijkste taak van de in- filtranten bestaat uit het samenstellen van geheime, snel opererende com- mandoploegen op het vasteland. Zij moeten de opdrachten uitvoeren, wel- I ke hun door generaal Tsian Kai Tsek worden verstrekt. i Foto 1: Op het strand oefenen militairen zich in jioe-jitsoe. Op de ach- tergrond boten met krachtige aanhangmotoren en rubberboten, welke bij snelle operaties gebruikt kunnen worden. i Foto 2: Een kikvorsman komt aansluipen om een commando-opdracht te kunnen uitvoeren. Foto 3: Speciale aandacht wordt besteed aan de verbindingsopleiding om ji snel berichten te kunnen overbrengen. Foto Als zeerobben naderen kikvorsmannen de verraderlijke kust. Foto 5: Duizenden militairen oefenen zich hier massaal in het geweer- I vechten. I Foto 6: Valschermspringers nemen een belangrijke plaats in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 11