G.S. willen half miljoen bijdragen voor electriciteits- aansluitingen AVI A Burgemeestersgezin Goes thans „thuis" Christ. Kweekschool gaf waardig gedenkboek uit Meteo - Woensdrecht is onweer „op het spoor" db BILT PERCELEN BUITEN VERKAVELING GEBRACHT OP BIJNA 630 ALMANAK Weinig hinder van mist op Zeeuwse veren FLES ACETYLEEN IN WERKPLAATS TE VLISSINGEN VATTE VLAM Alle oud-leerlingen werden „achterhaald" E.T.I. VRAAGT MEER SUBSIDIE adres Ongeruste vissers aan regering in voorbereiding 1 OSRAM Verhouw kwam twee maanden eerder gereed AUTOBRAND IN ZIERIKZEE Garage Carels, TIEN PROCENT VAN TOTALE KOSTEN GEEN C.T.D.-SUBSIDIE IN NOVEMBER PROTEST VERGADERING ZEVIBEL Zeeuwse Geplaagd ALGEMEEN PLAN AMBTSWONING BETROKKEN G.S.: Subsidieverzoek Asthmafonds afwij zen Journalist hoofdredacteur van weekblad „Onderweg" WITTE KRUIS WITTE KRUIS Bij verwarmen van buis Brandweer spoedig bij de hand Geschiedenis en schooïleven-nü Herinneringen Andere meningen Statenvergadering op 5 november a.s. Oud-burgemeester Baarland jubileert Vissersvaartuig op strekdam gestoten PROVINCIALE SUBSIDIE VOOR JEUGDFESTIVALS Warm water Cijfers VERWACHT... 1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 29 OKTOBER 1963 Ged. Staten stellen de Zeeuwse staten voor om een bijdrage van 10 procent te verlenen in de aansluitingskosten van 701 percelen op het elektriciteitsnet, die vallen onder het algemene plan van de P.Z.E.M. Eerder trokken de staten 10 procent voor de aansluiting van de per celen in ruil- of herverkavelingsgebieden uit. In totaal is met de aan sluiting van alle onrendabele percelen een bedrag gemoeid van 4.892.900, waarvan dus 489.290, afgerond op 500.000, ten laste van de provincie komt. In hun voorstel wijzen G.S. er op, dat de P.Z.E.M. heeft meegedeeld, dat thans voor alle percelen op korte termijn de mogelijkheid bestaat om van elektrici teit te worden voorzien. De nog aan te sluiten percelen zijn in twee groepen te verdelen, namelijk die liggen in de reeds in uitvoering zijnde ruü- of her verkavelingsgebieden met inbegrip van Noord-Beveland en alle overige percelen. De eerste categorie percelen is als volgt verdeeld: Canisvliet 5, Stop peldijk 55, Walsoorden 7, Kleverskerke 25, zandgebied Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren 13, de Poel 61 en Noord-Beveland 70. Door een gewijzigde opvatting bij de Cultuurtechnische Dienst zal echter geen bijdrage meer worden verleend voor de elektrificatie in nog niet in uitvoering zijnde ruilverkavelingsge- bieden. Dit betekent, dat voor het zandgebied Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren en de Poel niet meer op steun van het rijk gerekend kan worden. Voor Noord-Beveland is een uitzondering gemaakt, klaarblijkelijk als gevolg van het feit, dat de ruiverkaveling daar in feite reeds in voorbereiding is. Advertentie) zwitsers precisiewerk De grote ongerustheid onder de Zeeuwse vissers over de trage gang van zaken rond de vaststelling van de schadevergoedingen ingevolge artikel 8 van de Deltawet zal op een binnenkort door Zevibel te houden buitengewone vergadering worden vastgelegd in 'n adres aan de regering. Het bestuur van Ze vibel heeft namelijk besloten op korte termijn vermoedelijk in november in Goes de Zeeuwse vissers bijeen te roepen om uiting te geven aan de bezwaren en de ontevredenheid in de Zeeuwse vis serij. Het ligt in de bedoeling, dat tijdens de ze bijeenkomst, die het karakter zal dragen van een protestvergadering, een concept-adres van Zevibel aan de orde zal worden gesteld. Dit adres zal te voren reeds worden verspreid onder de genen, die de vergadering zullen bezoe ken. In het adres zullen de moeilijkhe den van de Zeeuwse visserij als gevolg van de uitvoering van het Deltaplan uitvoerig worden belicht. Natuurlijk kwamen er reacties op liet stukje over t.v.-Rob Moens. Meneerbelde een man agressief, „van televisie hebt U misschien enig verstand, maar weet U wel wat een goal getter is?' ,fNou?" vroegen uAj. „Een protestantse doelwachter in een rooms elftal". Daar ga je dan. Onze sportredacteur heeft het ook niet gemakkelijk. Nu Middelburg en Vlissingen weer in dezelfde di visie zijn vereend, krijgt de dub belstadgedachte meer en meer reliëf. Komt hij in Middelburg onder lief hebbers, dan krijgt hij steevast te horen: „Over Vlissingen komt er veel meer in de krant". Ver keert hij daarentegen onder Vlis- singse kenners, dan 't is niet te geloven verwijt men hem, dat de groenwitten, in kolommen gemeten, tot groter wasdom zijn gekomen. Kortom, het belooft a.s. zondag in het kuipje aan de Na dorst een lief partijtje te worden. Maar intussen behoren de mensen van de sportsectie tot het meest geplaagde deel van onze redactie. Ten onrechte. Want laat men toch dankbaar zijn voor de ruimte, die week op week voor beide vereni gingen ivordt gereserveerd. Men is verwend. Dat is al. Vlissingen is al eens een keer gedeukt en ge kneusd wij menen uit Hel mond teiuggekeerd en met Middelburg is het ook niet altijd botertje tot de boom. De sportredactie geeft dan geen krimp. Gewoon dezelfde, prettige ruimte, forse koppen en in beeld een vastgelegd spelmoment, waar uit verder weinig valt af te leiden. Héél anders dan die muziekrecen sent 't is uit „Vlinders vangen" die na een optreden van het Münchener strijkkwartet schreef: „Het Münchener strijkkwartet speelde gisteren Brahms. Brahms verloor". Om het plan van de P.ZaE.M. voor de aansluiting van 586 onrendabele per celen buiten her- en ruilverkavelings- gebieden mogelijk te maken, besloten de staten eerder al om een subsidie toe te kennen van 10 procent met een maxi mum van 6000. Met name door een iets gewijzigde technische opzet is het mogelijk ge bleken een aantal percelen voor heen aangemerkt als super-onrenda bel, wegens aansluitkosten hoger dan 10.000 per perceel alsnog in te voegen bij het algemene plan. Het totaal aantal percelen kon daardoor, mede door enkele noodzakelijk geble ken correcties, gebracht worden op 627. Het wegvallen van het overheidssubsidie voor de ruilverkavelingsgebieden de Poel en zandgebied Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren, is voor de P.Z.E.M. aanleiding ge worden de bewoners van deze gebieden in de gelegenheid te stellen aan te slui ten op de voorwaarden van het alge mene plan. De aansluitkosten van 60 percelen in de Poel worden geraamd op 4970 per perceel, waarvan de kosten 15.000 zouden moeten bedragen, is bui ten beschouwing gelaten. Bij het project zandgebied Oost- Zeeuwsch-Ylaanderen kan één super-on rendabel perceel worden betrokken. De gemiddelde kosten van 14 percelen is ge raamd op 6500 per perceel. De totale kosten van de 162 percelen binnen de her- en ruilverkavelingspro jecten worden geraamd op 1.057.450, die van de 701 percelen van het alge meen plan 627 plus de 74 in de Poel en het zandgebied van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen op 3.835.450, te zamen dus 4.892.900. (Advertentie) Eindelijk is het zover. Burge meester mr. F. G. A. Huber van Goes heeft met zijn gezin zijn „eigen huis" betrokken: de ambtswoning aan de J. A. van der Goeskade. Maandag stond de verhuisauto voor de deur om het huisraad van de woning aan de Westwal uit te laden. In de loop van de middag kon de fa milie zijn intrek nemen in de verbouwde woning. Bijna twee maanden eerder dan oorspron kelijk was gedacht: toen de ver bouwing in 1959 „tot nader order" stopgezet eind mei van dit jaar weer op gang kwam streefde men er naar de woning in december gereed te hebben. t Dat is dus ruimschoots gelukt, zodat het burgemeestersgezin nu definitief „thuis" is in Goes. Het is bekend: vanaf de eerste dag na de installatie van mr. Huber als eerste burger van de Ganzestad eind 1961, waren er moeilijkheden op het gebied van zijn huisvesting. De burgemeester kon geen geschikte woonruimte vinden. Het gevolg was, dat het gezin Huber tot de tweede week van januari van dit jaar in Tilburg woonde. Toen ver anderde de situatie: de familie kon tijdelijk onderdak vinden in de wo ning Westwal 31, waarin bijna twee jaar geleden het bejaardentehuis van de gereformeerde kerk was geves tigd. Daar verbleef de burgemeester tot gisteren. De personeelsleden van het Goese bouwbedrijf De Bruijne en Van Riet, die de restauratie uitvoerden, hadden het gebouw inmiddels ver laten, nadat het tweede deel van de verbouwing was voltooid. De eerste fase van de restauratie werd half december 1959 in opdracht van het gemeentebestuur stopgezet. De ge meenteraad had toen ernstige kritiek Gedeputeerde Staten van Zeeland stellen de Staten van Zeeland voor afwijzend te beschikken op de subsidieaanvraag van de Stichting het Nederlandse Asthma Fonds te Utrecht. G.S. zijn wel over tuigd, van het grote belang van het we tenschappelijk onderzoek naar de oor zaken van het ontstaan van ..stma en de middelen ter voorkoming en gene zing. Met de provinciale Raad voor de Volksgezondheid is het college echter van mening, dat het een zaak is, waarbij de bevolking van ons land in haar ge heel belang heeft zodat het rijk in de kosten daarvan zal moeten voorzien. Men vraagt zich voorts af of ook met het oog op de financiële consequenties niet de nodige voorzichtigheid in acht moet worden genomen bij het toekennen van subsidies aan steeds in aantal toene mende coördinerende, stimulerende en adviserende instellingen met hun appa raten, die zij het noodgedwongen door uitbreiding van hun taken telkens opnieuw hogere subsidies vragen. Bij het aanvragen van de subsidie uit de pro vinciale kas had de Nederlandse Asthma Stichting gedacht aan een bedrag van 1 cent per inwoner van Zeeland, waarmee een bedrag van 2860 zou zijn gemoeid. Tot hoofdredacteur van het weekblad „Onderweg", orgaan van het bisdom Breda (West-Brabant en Zeeland) is benoemd de heer Frans Oudejans, thans redacteur van het r.-k. dagblad de „Volkskrant" in Amsterdam. Hij zal de eerste leek zijn die deze functie vervult. Daarnaast zal de heer Oudejans zich bezig houden met speciale kerkelijke ac tiviteiten, die betrekking hebben op de voorlichting. De benoeming gaat op 1 december in. op het feit, dat het werk belangrijk meer zou vergen, dan het bedrag dat de raad had uitgetrokken. De wo ning werd aangekocht voor 35.000. Voor de restauratie was 25.000 be schikbaar, maar het bleek, dat men daar belangrijk boven zou gaan. Bijna drie en een half jaar werd er niet aan de woning gewerkt. De kwestie kwam weer in het nieuws, toen mr. F. G. A. Huber tot burge meester van Goes werd benoemd. In een van de eerste vergaderingen van 1963 nam de raad het besluit de toe komstige ambtswoning verder te la ten afbouwen en inrichten. Voor dit doel werd een bedrag van ongeveer 60.000 op tafel gelegd. Toen er half december 1959 voorlopig een streep onder de verbouwing werd gezet, be liepen de gemaakte kosten een bedrag van 15.000. Midden op een smalle Zierikzeese straat, de Appelmarkt, heeft maandagavond een grote perso nenauto in brand gestaan. Radio handelaar W. J. W. wilde zijn wa gen, die op het Havenplein stond geparkeerd na een onderhouds- karwei in het service-station, om streeks zeven uur in de garage naast zijn winkel zetten. Hij had de auto juist achteruit naar bin nen gereden toen hij ontdekte dat er een dikke straal benzine uit lekte. Ook op de straat zag hij een brandstofspoor. Op het moment dat hij hiertegen maatregelen wil de nemen bleek het al te laat. On der de motorkap had een over springende vonk de lekkende ben zine al doen ontvlammen. Zo snel hij kon duwde W. met enkele jon gens de brandende auto weer de straat op en alarmeerde de brand weer. Die kwam binnen enkele minuten aanrukken en had de autobrand in een kwartiertje ge blust. De uitgebrande wagen schade was nog niet te schatten is daarop opnieuw op het Ha venplein geparkeerd. Maandag hebben de veerdiensten in Zeeland, in tegenstelling tot het week einde, belangrijk minder last gehad van de mist. Er zijn wel wat vaarten uitge vallen, maar dat waren er niet zo veel en de vertragingen, ontstaan door de mist, waren minimaal. Op het veer Vlissingen-Breskens heb ben de boten van 7.50 en 8.50 uit Vlis singen niet gevaren. Kruiningen-Perk- polder is in het geheel niet uit de vaart geweest, evenals het veer Zijpe-Anna- Jacobapolder. De veerboot op de dienst Zierikzee-Kats heeft tot 11 uur niet ge varen. De vaart van Terneuzen naar Hoedekenskerke om 10 uur is niet door gegaan en zodoende ook de vaart van 11 uur van Hoedekenskerke naar Ter- neuzen. In tegenstelling tot een bericht in de krant van gisteren, waarin stond dat de veerdiensten op het veer Terneu- zen-Hoedekenskerke zaterdag tot kwart voor acht gestremd waren, blijkt, dat de boot tot 1 uur 's middags niet heeft gevaren. (Advertentie) DE £iMW PIJNSTILLER Reumatische pijnenstop! halt! Verdrijf die nare last met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daar door geen maagklachten. De Vlissingse brandweer moest maan dagmorgen omstreeks 11.40 uur met de grootste spoed uitrukken naar een brandje in een loods op het industrieter rein aan de Paul Krugerstraat. In het pand Industrieweg 2, de werkplaats van de N.V. Bronswerk, had namelijk een acetyleengasfles vlam gevat en het gevaar bestond, dat er meer flessen in brand zouden geraken. De brandweer was echter vlug genoeg ter plaatse om het vuur te doven. De schade bleef be perkt tot een gedeeltelijk verbrand hou ten schot. Bij het verwarmen van een buis sloeg de vlam terug uit het lasapparaat naar de gasfles, die deel uitmaakte van een batterij van zes flessen. De fles „blies" tegen èen andere fles en de hele batterij liep gevaar te exploderen. De werkbaas A. B. te Middelburg, slaagde er in ten koste van verbrande handen de fles ge deeltelijk dicht te draaien, waarna de vlam met behulp van een poederblus- apparaat werd gedoofd. Even later vatte de fles echter op nieuw vlam, waarna een andere fles eveneens gloeiend begon te worden. De brandweer bracht de brandende fles naar buiten en wist met twee waterstralen van de motorspuit de vlam van de fles af te snijden. De an dere flessen werden naar het terrein- tje vóór de werkplaats gebracht, waar zij met behulp van de twee wa terstralen werden afgekoeld. Om half één konden de brandweerlieden in rukken. Het personeel van de N V. lette tot de avond op de gasflessen om bij een op nieuw vlam vatten direct in te kunnen grijpen. In de avonduren hield de brand weer de flessen nog nauwlettend in het oog. Dergelijke flessen kunnen namelijk zelfs nog né, 24 uur opnieuw vlam vatten. De brandweer wijst er naar aanleiding van deze brand op, dat het in dergelijke gevallen bijzonder belangrijk is direct de brandweer op de hoogte te stellen. Ook moet men er nauwkeurig op letten hoe lang de fles in brand staat. Na tien minuten is de kans op een explosie namelijk zo groot, dat de brandweer er geen mensen aan niag wagen en dus vrijwel niets kan uitrichten. t^VWWWfWWWVWWWWWWWWVWVLAA/VWVWWWWV In een werkplaats aan de Indus trieweg bij de Paul Krugerstraat te Vlissingen heeft maandagmor gen een fles acetyleen, die deel uitmaakte van een batterij van zes flessen, vlam gevat. De brand weer wist 't vuur te bedwingen en en koelde de flessen met behulp van twee waterstralen af. Foto P.Z.C.) De christelijke kweekschool voor Zeeland te Middelburg heeft ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de school een bijzonder lezenswaardig gedenkboek uitge geven. De jubileumcommissie, die zich met de uitgifte er van belastte, heeft er heel wat aan te tillen ge had, zó veel zelfs, dat de inhoud van deze „schoolpocket" de ge- denkdatum drie jaar achter zich gelaten heeft. Maar dat is echt niet de schuld van de vier man sterke commissie, die aanvankelijk in de mening verkeerde, dat het betrekken van de nieuwe chr. kweekschool in de Stromenwijk en het jubileum in 1960 zouden sa menvallen. Die plannen vielen ech ter in duigen de school wordt nu a.s. vrijdag officieel geopend zodat de jubileumcommissie voor het gedenkboek andere wegen moest inslaan. Zo is een gedenkschrift ontstaan met een stuk kweekschoolgeschiedenis, dat waard is om overgeleverd te worden, maar met daarnaast een stuk schoolleven, zoals het nü gezien en beleefd wordt, „en waaruit", zo ver zekert dokter C. F. Frumau, de voor zitter van de jubileumcommissie, „de geschiedschrijvers bij het 100-jarig bestaan kunnen putten voor hün ge denkboek". Een van de attractiefste gedeelten uit het gedenkboek is ongetwijfeld het re gister van 53 generaties oud-leerlingen van de chr. kweek, precies 1052 namen van mannen en vrouwen, die vanaf 1910 de oude Herengrachtschool met de akte van bekwaamheid verlieten. Na wat speuren en zoeken is die lange lijst tot stand gekomen: tussen de 300 a 400 oud-leerlingen hebben de moed gehad zichzelf op te geven, de overigen heb- gen zichzelf laten zoeken, overigens een zeer interessante bezigheid, zo verklaar de de samensteller, de heer A. Beeftink, oud-leraar van de school. Het is de be doeling, dat de lijst in de vorm van een kaartsysteem, op de kweekschool wordt bijgehouden. Het doorlezen van een dergelijk register roept zeker voor degenen, die nauw met Zeelands chr. kweekschool verbonden zijn en waren, vele' herinneringen op. Het bevat de namen van mensen met rijke gaven van hart en hoofd, die het naar menselijke maatstaf ver gebracht hebben: schoolhoofd, inspecteur bij het I.o„ leraar en een enkele werd zelfs professor. Niemand zal het oud-direc teur J. A. van Bennekom euvel duiden, dat hij met kwalijk verholen voldoening de naam van deze ene noemt: „onze in 1928 toegelaten leerling Lein Gesehiere is thans prof. dr. L. Gesehiere, hoog leraar in de Romaanse taai en letterkun de aan de V.U. te Amsterdam". Een van de eerste leerlingen was de heer A. Schout, de oud-gedeputeerde van Zee land. Maar het bevat ook de namen van hon derden, die in hun gezinnen hun vor mende en opvoedende taak voortgezet hebben, en die van vele voor de wereld onbekenden, die op soms afgelegen pos ten met grote trouw en toewijding dui zenden kinderen voorbereiden op hun taak. Maar het boekje geeft ook een beeld Advertentie) tAC- tCtW [7 Z1V7 j Off. dealer D.K.W. Goes - Vlissingen s van twee kweekschoolwerelden, de oude school met zijn oude opleiding, de nieuwe met de ongekende mogelijkheden. De heer J. A. van Bennekom, de oud-direc teur, schreef een geschiedkundig over zicht tot aan de nieuwe koers; de te genwoordige directeur, de heer N. Ver boon, vervolgt dan met een beschrijving van de kweekschool-nü. Voorts heeft het bestuur zich op nieuw bezonnen over de reden van oprichting en voortbestaan van de chr. kweekschool bij de aanvraag van een nieuw gebouw. Ook van een bui tenstaander wilde de jubileumcom missie graag de mening vastleggen. Vervolgens de mening van een oud leerling, opgeleid volgens de oude regelingen, daar tegenover die van een afgestudeerde volgens de nieuwe re richtlijnen met als afronding een artikel van een leerling. Wat de op leiding van de kleuterleidsters be treft is er eerst een geschiedkundig gedeelte, gevolgd door impressies van een leerlinge. Zij allen hebben meegewerkt aan de tot standkoming van een eerlijke bundel, die zeer zeker gewaardeerd zal worden. „Pluizer en cijfer" brengen met een paar cijfers en enkele interessante gra fiekjes de kweekschoolresultaten duide lijk in beeld. Daaruit valt onder andere te leren, dat zich sinds 1910 twaalf maal het verschijnsel voorgedaan heeft, dat alle examenkandidaten slaagden (in de jaren 1954-1957 dreigde het zelfs een gewoonte te worden en dat 24 le raren samen 400 jaar les aan de school gaven. Momenteel wordt de kweekschool bevolkt door 244 a.s. onderwijzers en onderwijzeressen, alsmede door 101 a.s. kleuterleidsters. Rest nog te vermelden, dat muziekleraar J. Rijn het gedenkboek van een aantal oude en nieuwe foto's voorzag, en dat het ontwerp voor de omslag vervaardigd werd door kleuterleidster Addy Mida- vaine. De staten van Zeeland zullen tijdens hun vergadering van dinsdag 5 novem ber a.s. de begroting voor 1964 vol gens het nieuwe reglement van orde in de afdelingen behandelen. Daar de voorstellen met betrekking tot subsidie verlening hiermee ten nauwste verband houden, wil de waarnemend commissa ris der koningin, zo deelt hij de staten mee, deze voorstellen eveneens mét de begroting in de afdelingen behandelen. De afdelingsverslagen zullen met des betreffende voorstellen worden behan deld bij de voortzetting van de vergade ring op 19 en 20 december a.s- Dan zal ook het rapport over de recreatie in Zeeland, dat de provinciale Zeeuwse re creatiecommissie uitbracht, aan de or de komen. De heer J. C. Vogelaar, burgemeester der gemeente Nieuwerkérk aan de IJsel, herdenkt op 1 november de dag dat hij 25 jaar burgemeester is. Met ingang van 1 november 1938 werd hij benoemd tot burgemeester der gemeeente Baar land, met ingang van 16 april 1946 te vens tot burgemeester van Hoedekens kerke en Oudelande. Sinds 1 december 1949 is de heer Vogelaar burgemeester van de gemeente Nieuwerkerk aan de IJsel. Ged. Staten van Zeeland stellen de staten voor om met ingang van 1 januari 1964 het subsidie voor het E.T.I. van Zeeland met ƒ23.000 te verhogen van 62.000 tot 85.000. G.S. merken bij hun voorstel op, dat het E.T.I.-subsidie over 1962 verhoogd is met ƒ11.500 en voor 1963 met ƒ10.000. Het dagelijks bestuur van het E.T.I. had een verhoging gevraagd van 25.000. Ged. Staten wijzen er de staten op, dat de begroting van het E.T.I. voor 1964 een tekort vertoont van 35.350, dat bijna geheel is ontstaan doordat de overheidssubsidies waarvan het E.T. I. afhankelijk is zijn achtergebleven bij de stijging van de lasten, die in hoofd zaak voortvloeien uit de verhogingen van de posten salarissen, pensioenstor tingen en sociale voorzieningen. Deze verhogingen zijn niet een gevolg van personeelsuitbreiding, maar zij vloeien vooral voort uit de salarismaat regelen van de regering. Hoewel het tekort begroot is op 35.350 heeft het E.T.I. de gevraagde subsidieverhoging beperkt tot 25.000. Bij informatie is G.S. gebleken, dat het instituut wil trachten het resterende tekort te dekken door te trachten alsnog enige verhoging van rijksubsidie te verkrijgen en haar middelen te versterken door de uitvoe ring van betaalde opdrachten. De grote betekenis van de steeds in om vang toenemende werkzaamheden van het E.T.I. voor Zeeland mag volgens G.S. blijken uit het jaarverslag over 1962. Zondagmiddag is tijdens de dichte mist het vissersvaartuig de YE 82 van A. J. van Sprundel uit Yerseke zoekgeraakt. Het vaartuig was zondagmiddag om streeks 14.30 met een lading van 45 ton mosselen vanuit Yerseke vertrok ken met bestemming Tholen. Toen het schip daar 's avonds laat niet aange komen was, werd alarm gemaakt. De R.P. 18 van de rijkspolitie te water in Wemeldinge voer uit. Ter hoogte van Strijenham in Tholen ontdekte men maandagmorgen om 7 uur op de Voge laarsplaat het vermiste schip. De YE 32 was zondagmiddag bij Strijenham op een stenen strekdam gestoten. Wel iswaar kwam het schip los, maar al va rende bemerkte men dat het vaartuig van voren dieper begon te liggen. Het bleek dat het water reeds aan dek stond. Het vóórverblijf was ook reeds vol water gelopen. Op het waterdichte schot bleef het vaartuig drijven. De 68-jarige schipper Van Sprundel zette het schip daarop aan de grond. De R.P. 18 pompte maandag het voorverblijf leeg en loodste het vaartuig daarna naar Tholen. De Stichting Jeugdfestival Velp en de Stichting Festival voor de Werkende Jeugd te Tilburg hebben zich tot Gede puteerde Staten van Zeeland gewend met het verzoek om een subsidie van 10 gulden te verlenen per uit Zeeland afkomstige deelnemer aan de door die stichtingen in 1963 georganiseerde fes tivals. Tot nu toe meenden G.S. afwij zend te moeten beschikken op deze ver zoeken, omdat zij dit niet als een pro vinciale taak zagen. De festivals worden echter georganiseerd als nationaal eve nement met de bedoeling, dat daaraan wordt deelgenomen door jeugd uit alle delen van het land. Aan het Velper fes tival (vooral middelbare schooljeugd) namen dit jaar 22 jongelui uit Zeeland deel en aan het Tilburgse festival 2 uit deze provincie. G.S. stellen de staten dan ook voor de financiële bijdrage van Zeeland te willen stellen op 10 gulden per Zeeuwse deelnemer, een bedrag, dat ook door andere provincies beschikbaar wordt gesteld. Voorgesteld wordt op de begroting voor 1964 een bedrag van 500 voor dit doel te voteren. Slot van pagina 1 mededelingen. Over de richting van de buien, de intensiteit van de ont ladingen, de hevigheid van buien op bepaalde „vaste" plaatsen. De on weersbuien boven het Deltagebied hebben bijzondere nukken. Dat was al lang bekend. Maar welke precies en boe bijzonder ze waren dat willen de mannen van Woensdrecht nu juist te weten komen. Er werd vermoed dat er twee trekbanen over Zeeland liggen: 1. Over Oost-Wal- cheren, Noord-Beveland, Schouwen- Duiveland en dan afbuigen naar het noordoosten; 2. de lijn Hulst-Krab- bendijke, en daarna het noordoosten. De eerste indrukken van de onder zoekers zijn al hoopvolle aanwijzin gen in de richting van hun theorieën. In de maandtotalen van de neerslag waren die banen duidelijk te onder kennen. Een regenkaartje over de maand augustus de helpers kregen het bij hun verslag toegezonden laat zien, dat vooral het westelijk deel van het gebied veel regen te in casseren kreeg. Noord-Beveland bij voorbeeld werd met een totaal van 260 mm normaal is 80 mm het meest getroffen gebied. Vlak naast de oostelijke baan is een gebied met veel minder neerslag in augustus te zien. Het idee over de trekbanen werd bij de Woensdrechtse buienspeurders nog verstrekt door zeer grote ver schillen in dezelfde maandtotalen tus sen de omgeving van Zierikzee (220 mm) en noordoost-Tholen en Sint- Philipsland, waar slechts 90-120 mm viel. Op een afstand van nog geen 20 km dus een verschil van ongeveer 100 mm. Een ander opmerkelijke vondst: „de grote neerslagval op Noord-Beveland wordt nog versterkt door de invloed van de hogere temperatuur van het Veerse Meer-water in vergelijking met de omringende Schelde", schrij ven zij. „Hoe en hoe sterk de invloed van de afsluiting van de zeegaten door de Deltawerken zal zijn is een vraag, die ons dan ook sterk intri geert". In deze losse opmerking bij de beschrijving van het neerslagpa troon over de natte maand augustus attenderen de luchtmachtmeteorolo gen nog even op een belangrijk stuk van de doelstelling voor onderzoek. De „jacht-op-de-buien" speelt zich af in een gebied dat straks een heel an der aanzicht zal krijgen. Waar nu nog eb en vloed heersen zal straks een immens meer zich uitstrekken. De regensporen, die in het Deltage bied worden ontdekt, kunnen een be langrijke invloedsfactor worden voor plannen in de sector van de recreatie, voor de bouw van tuinbouwwaren huizen en nog veel meer. Vandaar dat men in het Deltagebied zo spon taan en actief heeft gereageerd op het onweersonderzoek. „Toen wij in maart besloten om een beroep te doen op de bevolking was het voor ons een vraagteken of er voldoende be reidheid tot medewerken zou zijn", geeft het eerste verslag eerlijk toe. „Wij kunnen nu niet anders zeggen dan dit bijzonder gunstig voor ons is uitgevallen". Er volgen nog enkele cijfers: in maart van dit jaar was er nog geen enkele bliksemteller geplaatst, thans zijn er dertien geïnstalleerd. Het K.N.M.I. had enkele visuele waarne mers geposteerd (31) en het Belgi sche K.M.I. eveneens (3); vanuit Woensdrecht werd dit netwerk met 68 waarnemers uitgebreid. Naast de 85 K.N.M.I.- en de 32-K.M.I.-regen- waarnemers met hun bekende peil- glazen werden er nog 347 aangewor ven. Om de medewerkers nu een eerste indruk te geven van het belang, dat hun bijdragen vertegenwoordigt heeft Meteo-Woensdrecht enkele globale resultaten bekendgemaakt en een uit eenzetting gegeven van de werkme thode. Het is interessante stof, maar de meteorologen hebben nog meer nodig. Ze noemen het heel voorzichtig nog te vroeg om te kunnen conclu deren dat bijvoorbeeld de voorkeurs- trekbanen van de buien bestaan. „We zijn vrijwel zeker van de juistheid van deze veronderstelling, maar het be wijs leveren moeten wij toch wel voordat wij dit als vaststaand mo gen aannemen". Zelfs een plensnatte zomer als die van 1963 is niet voldoende om de meteorologen een imperatieve toon te verschaffen. Toch komt er wat meer beslistheid in hun stem RUSTIG WEER. Overwegend droog en rustig weer met op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking en slechts verspreid voorko mende opklaringen. In het algemeen weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 30 oktober Zon op 07.29 onder 17.18 Maan op 16-55 onder 04.02

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2