Fons van Wissen: tegen Luxemburg kunnen we meer op aanval spelen VERKOUDEN? cold rex coldrex moutbrood Patrijzen sloeg koploper Dreischor Robur bedwong Hansweertse Boys LEZERS SCHRIJVEN STS EER MANNEN R0 WOENSDAG PYAMA'S KREYMBORG SPECIAAL GEMAAKT TEGEN VERKOUDHEID gar ZWAAR - HEEL Uittil KREYMBORG LIJCTOR I VERSLOEG SWIFT II IN EIGEN HUIS (3-5) het unieke 2-laagstablet verdrijft verkoudheid radicaal GIESEN VOOR BERGH0LTZ Kostbare zege voor Kruiningen 4 jaar nis 4?5 TEGEN BELGIË WAS HET DE JUISTE TAKTIEK Nederland had met 4-0 van de Belgen kunnen winnen in Amsterdam Zeeuwse Korfbalbond Ondo 1 behaalde eerste winst Sheffield United alleen aan kop in Engelse league Concurrent Dat kan eigen schuld zijn! Want verkoudheid is uit de tijd geraakt door Post en Pfenniger wonnen Nieuwe directeur N.V. R.E.M. Jong Oranje samengesteld Stablinski gewond ZEEUWS AFDELINGSVOETBAL LEVE DE ACTIE SCHRIELE GEVERS BONA FIDE 1% I:5 PI f 1.- DERDE KLASSERS DINSDAG 29 OKTOBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Wat wil men toch?! Waarom breken ze ons spel af?! Waarom jammert men dat wij te defensief spelen?! Zijn dat persoonlijke grieven tegen ons spelers tegen de coach?! Het is oneerlijk! Onwerkelijk! Van de Belgen kan ik me dat begrijpen. Die moeten een excuus voor hun morele nederlaag hebben. Maar van ons eigen publiek, van onze eigen verslaggevers begrip ik het niet. Vooral van laatstgenoemden mag men toch verwachten dat zij enig inzicht hebben in modern voetbal!" Zo fel heb ik de altijd bescheiden, be leefde, eerder tot luisteren dan tot praten bereidde FONS VAN WIS SEN, aanvoerder van ons nationale voetbalteam, nog nooit gezien. Hij zit op de punt van zijn stoel in zijn huis kamer aan de Eindhovense Peter van Anrooylaan, gespannen, bijna vecht- i wxwwv'.''...-•.•.•.rp' muur lopen. Welke defensie was er in Amstredam vaak in paniek De Belgische De Anderlecht-machine draaide niet, schreven de Belgische kranten. Wat een wonder! Omdat wij er telkens- een stokje tussen staken, omdat wij hun hoofdtandrad Polleke van Himst stil lieten staan!" Het enige verschil tussen het Belgi sche en ons spel was, dat zij al brei end een aanval opbouwden en wij hel vaker probeerden met verrassende lange trappen. Wat heb je eraan als je mooi breiend een aanval opzet, maar daardoor elke defensie de ge legenheid geeft zich te groeperen. Daar bereik je toch niets mee. Trou wens kijk eens naar de resultaten van Anderlecht in de competitie. Bij na nooit daverende uitslagen. Ook hun spel is: bouwen vanuit een ver sterkte defensie. Elk gerenommeerd buitenlands team speelt dat spel Kijk eens naar de uitslagen in Italië, Spanje, Engeland. Bijna steeds één doelpunt verschil". Kennis „Het moderne voetbal is veel meer een teamsport geworden. Een heel team moet zich inzetten om iets te bereiken. Er is bijna geen plaats meer voor vedettes, voor mat.chwin- ners, voor individuele praktijken. Daar is voetbal te doordacht, te uit gekiend voor geworden. Is het daar mee ook als kijkspel minder in waar de geworden? Volgens mij niet. Ten minste niet voor de kenner. Niet voor de man die iets van taktiek, van systeem en van teamkracht begrijpt. Het voetbalspel gaat meer kennis eisen. Het is veel minder een circus attractie geworden, waar iedereen zelfs zonder er een greintje verstand van te hebben ten volle van kan genieten. Inzet „Die inzet van het gehele team was het sterkste wapen tegen de Belgen. Dat moet woensdag ook ons sterkste wapen zijn tegen de Luxemburgers. Bondscoach Schwartz heeft voor die wedstrijd weer een team samenge steld van spelers die werken willen en kunnen. Het niet opstellen van Vriens duidt erop, dat hij geen twee de linksha! stoppe kshalf er nodig acht. Bennaars ais brengt offensief meer op dan Vriens. Dat Henk Groot terug is, zal iedereen toejuichen die weet hoe makkelijk Henk soms doelpunten kan maken. Wij moeten woensdag winnen, be hoorlijk winnen, de „schande van Amsterdam" uitwissen. Ik geloof wel dat elke speler er van overtuigd is, dat wij niet alleen iets goed te ma ken hebben in die wedstrijd tegen Luxemburg, maar dat wij die dag ons nationale voetbal een flinke duw in de goede richting kunnen geven. Winnen we van Luxemburg dar wachten ons nog twee wedstrijden te gen Denemarken dat wel van Al banië zal winnen. Tegen die Denen bunnen we dan ook iets goed maken. Hebben we ook de kans in eigen hand. En daarna „Maar laat ik niet doordraven", zo werkt Fons van Wissen naar een slot toe, „eerst winnen van Luxemburg. Ook tegen die jongens zullen we mo dern voetbal spelen, aanvallen vanuit een versterkte defensie. Waarschijn lijk zal in die wedstrijd ons accént meer op de aanval komen te liggen Waarom? Omdat de tegenstander de gelegenheid daartoe zal geven. Maar niet omdat wij nu ineens een aanvallend systeem zullen spelen". „Die man mot wel een extra stel longen hebben", zei een rechtgeaarde Amsterdammer, toen hij Fons van Wissen in het Nederlands elftal tegen België zag spelen. Inderdaad valt Van Wissen altijd op door zijn onuitputtelijke werk kracht en zijn vele activitei ten. Deze aanvoerder en rechtshalf van ons nationale team is dan ook een voorbeeld voor de anderen. Fons van Wissen van P.S.V. uit Eindho ven leeft voor zijn sport: niet roken, geen alcohol, flink, maar gezond eten, vroeg naar bed, weinig uitgaan. Onze me dewerker Jan Dassen had voor de interland tegen Luxem burg, woensdagavond in het Feijenoordstadion, een gesprek met deze speler. ■iiiuiiuniimiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiinimiiiiiiiiiiiiijr lustig: .Akkoord: in het huidige voet balspel ligt het accent meer op ver dedigen, maar op gezamenlijke acties en veel minder op individuele uit schieters. Men zegt, dat daardoot voetbal als kijkspel minder aantrek kelijk wordt. Stel dat dat zo is. Dan ligt dat niet aan ons! Niet aan de heer Schwartz. Dat is de goei van het spel in de hele wereld, dat is de verandering in alle sporten! Waar om? Omdat in deze dagen resultaten gelden! Alleen cijfers spreken! Al leen met goede uitslagen bereik je iets!" ,Wij hebben tegen de Belgen een pri ma partij gespeeld. Met iets meer ge luk, krijgen ze een 40 nederlaag aan de broek. Wat mekkeren de mensen dan, dat wij te defensief heb ben gespeeld. Tel de doelrijpe kansen in die wedstrijd eens. Dan hebben de Belgen er welgeteld één gehad. Wij veel meer! Men spreekt ronduit on waarheid, als men suggereert dat de Bondscoach ons het veld instuurde met de opdracht een muur voor ons doel te bouwen om die Belgen het scoren onmogelijk te maken. Weet U wat de laatste zin was, die Elek Schwartz ons meegaf toen we het veld ingingen? „Jongens, zei hij, jon gens, met z'n allen verdedigen en met z'n allen aanvallen! Speel mo dern voetbal!" Anderen „Het enige bindende in zijn opdracht was, dat Henk Vriens teruggetrok ken moest spelen, als een tweede stopper. Daarom werd hij gekozen, omdat dat spel hem ligt. Verder had Rinus Bennaars als taak Van Himst uit te schakelen. Niet om hem te schaduwen! Maar om het onmogelijk te maken zijn midvoor met crosspas- ses te lanceren. Dat is het sterkste wapen van die Belgen, die geraffi neerde dieptepasses van Van Himst. Mag men een tegenstander zijn sterk ste wapen uit handen slaan? Ieder een heeft het kunnen zien. Van Himst kwam er niet aan te pas! Bennaars schakelde niet aleen een van de bes te spelers van West-Europa uit., maar hij was ook nog zo superieur, dat hij vele malen mee in de aanval ging. Ons doelpunt kwam tot stand omdat hij naar voren rukte en Krui- ver lanceerde. Wees toch reëel! Enkele interlands tegen België geleden, lieten die jon gens ons van het kastje naar de In de eerste klas van de Z.K.B. zijn er momenteel nog twee ploegen zonder verliespunten, namelijk Tjoba II en Luc- tor I. Tjoba II bleef thuis met 108 de baas over Zuidwesters I. Tjoba had niet over geluk te klagen, deze ploeg was namelijk fortuinlijker met schieten. De club uit 's Heer Hendrikskinderen heeft zich hiermee aangemeld als één der ern stigste kandidaten voor de titel. Tjoba n staat nu ongeslagen op kop, met op de tweede plaats Luctor I. Deze ploeg wist de moeilijker uitwed strijd tegen de Swiftreserves te winnen. De ruststand was 12 voor de Terneu- zenaren, doch na de thee werd het 32 voor de thuisclub. Via 33, wist in de laatste 10 minuten één der Luctordames nog tweemaal te scoren, waarmee de Zeeuws-Vlamingen dus een nuttige 35- zege behaalden. Ondo I behaalde de eer ste winstpunten en drukte Animo II, dat tegen Volharding I met 94 in het zand moest bijten, op de onderste plaats. Bij de rust stonden Ondo I en Elto I nog gelijk (33), 20 minuten voor tijd was het weer 55, doch in de eindfase was Ondo I fortuinlijker met schieten en het Outsider Sheffield United werd zater dag alleen leider in de eerste divisie van de Engelse league. Terwijl Man chester United en Tottenham Hotspur een nederlaag leden, leverde Sheffield United een voortreffelijke prestatie door het sterke Burnley op eigen veld met 21 te verslaan. De United startte overrompelend met een doelpunt van linksbuiten Ron Simpson na tien secon den. Korte tijd later scoorde dezelfde speler nogmaals en deze slag kwam Burnley niet te boven. De thuisclub doel puntte in de tweede helft nog wel te gen, maar daar bleef het bij. In het Goodison Park te Liverpool lieten Ever- ton en Tottenham Hotspur 65.000 toe schouwers genieten van uitstekend voet bal, waarbij doelpunten schaars waren. Pas twaalf minuten voor het einde werd een aanval met succes bekroond. Links buiten Derek Temple van Everton pas seerde toen doelman Brown: 10, het geen tevens de eindstand was. Lag de nederlaag van Tottenham nog enigszins voor de hand, die van Man chester United tegen West Ham United was een regelrechte schok. De Mancu nians, die op eigen terrein dit seizoen nog niet verloren hadden, waren totaal improduktief en hadden geen antwoord op een doelpunt van West Hams mid denvoor Martin Britt, negen minuten voor de rust gescoord. Arsenal, dat voor de eerste maal in twaalf seizoenen een amateur had op gesteld de 21-jarige schoolmeester Bob Wilson stond in het doel had aan 35 minuten voldoende om tegen Nottingham Forest vier doelpunten te maken. Hetgeen genoeg bleek voor een overwinning (42). Ook de tweede divisie kreeg een nieuwe leider. Sunderland, tot dusver eerste, verloor met 20 van Middlesbrough en werd daardoor gepasseerd door Leeds United, dat tegen Southampton geen fout maakte: 41. werd 7—5. Hierdoor wordt de stand als volgt: Tjoba II 5 5 0 0 10 38—21 Luctor I 4 4 0 0 8 30—21 Swift II 5 4 0 1 8 27—20 Zuidwesters I 3 2 0 1 4 19—17 Volharding I 6 2 0 4 4 31—39 TOGO II 4 1 0 3 2 27—28 ONDO I 4 1 0 3 2 24—32 ELTO I 5 1 0 4 2 26—34 Animo II 4 0 0 4 0 12—22 In de tweede Vedo I klas A blijft Swift IH de ernstigste concurrent. - At- De „drielingen" wisten in Ritthem las met 57 te kloppen, hoewel er voor de thuisclub zeker een gelijk spel heeft ingezeten. De roodhemden zijn met deze nederlaag teruggevallen naar de mid denmoot. Vedo I maakte ook nu geen fout en stuurde TOP met een 74- nederlaag naar huis. Een uitslag die voor de Arnemuidenaren zeker beloften inhoudt. Een verrassing was de zege van Zuidwesters II, dat met 95 van K.V.L. won. De stand aan de kop: Vedo I 5—9, Blauw-Wit I 5—7, Swift III 46, Atlas 6—6. In de tweede klas B viel Olympia I te gen, door met grote cijfers (104) van Swift IV te verliezen. Zeelandia verza melde weer twee punten door een over winning op Blauw-Wit II (84). BKC behaalde in de derde klas de verwach te zege op Animo V (313). Concur rent Animo IV behaalde eveneeiis twee punten. De Souburgers wonnen met 3- 6 van DOS '55. Stormvogels behaalde thuis een grote overwinning op Ondo II (8—1). Luctor II en CVV (derde klas B) zijn nog steeds zonder verliespunten. CVV won met 40 van Tjoba IV en Luctor II bleef met 511 de baas over De Poel Blauw-Wit Hl werd het slachtoffer van Volharding II (52) en wacht evenals Olympia nog op de eerste punten. Deze laatste ploeg had deze keer geen schijn van kans tegen Elto II (27). Advertentie) Al tij d heeft iedereen verkoudheid geaccep teerd als een onontkoombare plaag. Nu er Coldrex is, hoeft U niet meer verkouden te zijn. Coldrex is méér dan alleen een pijn stiller. Het is een speciaal middel dat ver koudheid op 3 manieren bestrijdt. 1. Heft neusverstopping op - U ademt weer vrij (phenylephrinum HC1). 2. Stilt hoofdpijn, spierpijn, koorts (acetylaminophelum). 3. Bespoedigt Uw herstel - geeft extra weer stand (dubbele dagelijkse dosis vitamine C). Peter Post, de Nederlandse kampioen op de weg en zijn Zwitserse koppelge- noot Fritz Pfennmger hebben zaterdag „De nacht van Keulen", een baanwed- strijd over acht uur, gewonnen. Post en Pfenninger verzamelden 227 punten waarmee zij 14 punten voor bleven op de Belgisch/Duitse combinatie Van Steen- bergen-Junkermann. De derde plaats was voor het duo Bugdahl/Renz (Did) met 98 punten. De overige ploegen had den een of meer ronden achterstand. Het winnende koppel legde in acht uur ruim 368 kilometer af. De heer W. J. Hordijk, directeur van de Reclame Exploitatie (N.V. R.E.M.) heeft ontslag genomen als directeur van deze maatschappij, die een televisiesta tion in zee in voorbereiding heeft. Hij zal worden opgevolgd door de heer J. Brandei, die momenteel in Rome woont en producent-vertegenwoordiger is van verschillende televisie- en film maatschappijen. De heer Brandei orga niseerde destijds de reclametelevisie op de E 55. Tijdens de oorlog organiseerde de heer Brandei droppings van illegale lectuur boven Nederland. Later was hij plaatsvervangend hoofd van de Neder landse repatriëringsdienst. De afgetreden directeur Hordijk heeft zijn besluit genomen in verband met de drukke werkzaamheden, die verbonden zijn aan zijn eigen bedrijf, een reclame bureau in Den Haag. Voor de wedstrijd tegen het Noorse elf tal onder de 23 jaar, die 5 november a.s. in Veendam wordt gespeeld, is het team van Jong Oranje als volgt samengesteld: doel: P. van der Merwe (NAC); achter: P. de Groot (Sparta) en W. de Vries (SC Enschede); midden: G. Terhorst (Sparta), H. Zoetendal (GVAV) en H. Vriens (Willem II); voor: P. Giesen (PSV), A. Hoenen (PSV), K. Nuninga (GVAV), H. Bosveld (SC Enschede) en P. Petersen (Ajax). Reserves: P. Doesburg (Sparta), J. van Gorp (NAC), E. Pijs (PSV) en H. Hey- nen (ADO). Een laatste centrale trainingsbijeen komst voor deze spelers zal worden ge houden op 31 oktober in het sportcen trum te Zeist. Ex-wereldkampioen op de weg Jean Sta- blinsky is zondag vrij ernstig gewond geraakt bij een val tijdens een cyclo cross wedstrijd a l'Américaine in Fon- tenay Sous Bois. De Fransman, die zijn landgenoot André Dufraisse als partner had, kwam tijdens de voorlaatste ronde ten val, waarschijnlijk door een vork breuk. Stablinski, die vooral aan het ge zicht gewond raakte, werd per ambu lance naar een ziekenhuis overgebracht. Bondscoach Elek Schwartz heeft in het Nederlands elftal, dat' woensdag a.s. te Rotterdam tegen Luxemburg speelt, op de rechtsbuitenplaats de geblesseerde Bergholtz (Feijenoord) vervangen door Piet Giesen van P.S.V. Advertentie TARVO DE TEAMS in de le klas B van het Zeeuwse afdelingsvoetbal hebben voor enkele verrassende uitslagen gezorgd, resultaten ook, die aanto nen, dat er ongetwijfeld een span nende strijd gevoerd zal worden om het kampioenschap. Dreischor, de lijstaanvoerder, moest het op nemen tegen Patrijzen en de eer volle 2-1 nederlaag, die de noorde lijken moesten incasseren duidt er toch wel, op, dat zij nog een be langrijke rol kunnen spelen. De mannen uit 's-Heerenhoek bleven met dit resultaat de enige ongesla gen ploeg in deze afdeling, want Luctor verloor zijn nu op de cre ditzijde via een forse 4-1 neder laag tegen Zierikzee II, dat thans op de 2e plaats zetelt. De strijd om de laatste plaats tussen Kruinin gen en Kwadendamme leverde de Kruiningers een kostbare 3-2 zege op. De stand is nu (Advertentie) Het is goed gegaan met de actie voor de vluchtelingen, maar waar blijft de actie dat de A.O.W. gelijke tred houdt met de levensomstandigheden En waar de actie om eens vlug de kror- opruiming tot verleden te maken Vele mensen leven nog steeds in onmen selijke woningen. En waar de actie dat ongehuwde werkende vrouwen van 60 jaar ook een toelage krijgen? Wanneer komt hier eens een actie voor Vlissingen. M. L. Met wat verontwaardiging las ik in uw blad van woensdag jl. de opbrengsten van de collecte. Middelburg het hoogste bedrag zegge 21 cent per inwoner, Tho- len 80 cent zeer vermeldenswaard, Yer- seke op tweede plaats 40 cent en daar na worden er nog genoemd met 19 en 17 cent. Het is zeer goed dat de bedragen genoemd worden, vooral omdat ze be droevend laag zijn. Misschien schaamt men zich nu. Maar waarom Yerseke op 2e plaats met 40 cent terwijl een kleine gemeente als Waarde waar zeer zeker geen renteniers wonen maar meestal kleine hardwer kende land- en tuinbouwers die dan toch maar 74 cent per inwoner opbrengen Die tellen gewoonlijk niet mee, maar een grote plaats wordt met vet gedrukle letters vermeld. Volgens mij had U be ter Middelburg maar geschrapt met zijn 21 cent. Alle hulde voor Tholen, maar verder zijn alle plaatsen genoemd met hun be drag per inwoner zeer, zeer matig en niet vermeldenswaard in uw veel gele zen blad. Waarde. A. Blok. Enkele opmerkingen wil ik maken over het redactieartikel onder bovenstaand hoofd, in de kantlijn van de P.Z.C. van 10 oktober. In dat artikel wordt als het ware een lans gebroken voor de bona fide vakvereniging, die het in het verle den zo goed heeft gedaan. Bovendien wordt het zo gesteld dat alle onrust op de arbeidsmarkt het gevolg is van het optreden van ultralinkse zijde. Naar aanleiding van deze twee punten wil ik gTaag enkele opmerkingen plaat sen. Lezing en herlezing van uw artikel brengt mij tot de overtuiging dat U het grote gebeuren, dat zich thans op het (Advertentie) 1 11 <5130 DRUM Patrijzen Zierikzee H Dreischor Hansw. Boys Luctor Renesse Kruiningen Robur Kwadendamme 12— 7 15—10 11—11 21—10 10— 9 10— 9 11—19 9—13 9—20 le klas A duels tus- Walcherse 7 7 7 5 5 5 3 2 1 Het programma voor de vermeldde hoofdzakelijk sen Zeeuws-Vlaamse en clubs en omdat er een mistige Schel de tussenin zat moesten die ont moetingen afgelast worden. Een wedstrijd werd er gespeeld: Retran- chementVogelwaarde, die de lijst aanvoerders gemakkelijk met 50 wonnen. Yerseke II 8 5 1 2 11 19— 9 Lewed. Boys H 6 5 0 1 10 26—13 Zld. Sport V 8 4 2 2 10 21—12 Goes IV 6 4 1 1 9 22—10 Robur II 7 3 2 2 8 15—18 Arendskerke 8 3 2 3 8 14—14 Luctor III 6 1 2 3 4 12—15 Kwadend. II 5 0 1 4 1 9—20 Kruiningen III 8 0 1 7 1 7—34 Vogelwaarde 6 6 0 0 12 26— 5 Jong Ambon 5 4 0 1 8 23— 5 Noormannen 5 3 1 1 7 18—11 Walcheren 5 2 2 1 6 13—12 Schoondijke 4 2 1 1 5 15—11 Philippine 4 2 0 2 4 15—18 Domburg 5 2 0 3 4 6—15 Hoofdplaat 5 1 1 3 3 9—17 Retranchement 6 0 1 5 1 10—27 Groede 5 0 0 5 0 10—24 In de res. le klas ook een verras- sinkje: Luctor n haalde zijn eerste puntje binnen ten koste van het best geplaatste Vlissingen IV: 22. Oost burg H trof 5 maal de roos, terwijl Vogelwaarde n er niets tegenover kon stellen. Breskens II Clinge H Vlissingen IV Zld. Sport III Goes III Vogelwaarde II 6 Oostburg II RCS II Zeelandia II Luctor II Biervliet II 11 10 9 8 7 7 6 4 3 1 0 45— 9 26— 3 24—14 17— 7 22—14 15—14 17—31 8—29 8—20 10—18 5—38 In de 2e klas A speelden de beide kop lopers: Middelburg IV en Hansw. Boys II, 33 tegen elkaar gelijk; voor de groen-witten het eerste verliespuntje. Kruiningen n profiteerde er niet van om in te lopen, want het verloor met 31 van Zld. Sport IV. Cortgene ver overde een 52-zege op Vlissingen V en Patrijzen II won met 48 van Volhar ding. 5 1 0 11 18— 8 4 2 1 10 23—16 4 1 2 9 21— 9 3 1 2 7 21—14 3 1 2 7 21—16 3 0 3 6 20—22 2 14 5 19—24 1 1 6 3 21—36 1 0 6 2 13—32 Middelburg IV 6 Hansw. Boys n 7 Zld. Sport IV 7 Kruiningen H Cortgene Patrijzen n Walcheren H Volharding Vlissingen V loonfront openbaart, niet juist ziet. De laatste jaren is er steeds groeiende on rust onder de werknemers geweest. Ook de hoofdbesturen van de vakbeweging hebben de symptomen van deze onrust a bagatel genomen en nu waren ze vol ledig verrast door het naar buiten tre den van die haard van onrustgevoelens Dat dit is begonnen in de metaalindus trie acht ik een louter toeval. Het had evengoed in de vervoerssector, zelfs bij de rijks- of semirijksambtenaren naar buiten kunnen treden. Maar komen moest het. De arbeidsvrede was de laat ste jaren slechts schijn. Er leefde veel meer aan de voet, dan men wist of wens te te weten. Nu openbaart zich in alle sectoren, wat zich in de laatste jaren aan onvervulde verlangens heeft opge stapeld. De werknemer neemt het eenvoudig niet langer, dat hij levende in een welvaart staat, niet aan die welvaart, die hij heeft helpen vestigen, deelneemt. Denk nu heus niet dat het alleen de ultralinksen zijn, die uiting geven aan hun opgekrop te gevoelens. Deze gevoelens leven heel sterk in alle lagen van de hoofd- en handenarbeiders. U en de door U zo hoog geprezen vakbe weging hebben door niets van begrepen. De hoofdbesturen zijn danig geschrok ken, toen aan de oppevlakte kwam wat jarenlang aan opgekropte gevoelens leefde. Om haar gezicht te redden is nu de vak beweging met forse looneisen voor de dag gekomen. Zij konden ook niet an ders. Als men deze ernstige symptomen had verwaarloosd, zou een verschrikke lijke chaos zijn ontstaan en wel eens het einde van alle politieke vakbewegingen kunnen zijn. Gelukkig heeft men het teken aan de wand begrepen, en het stemt tot grote voldoening dat alle vakbewegingen ho mogeen optreden en gezamenlijk een pakket loonsverhogingen op tafel leg gen, dat de mogelijkheden in zich bergt waarmede men hopelijk de arbeids vrede en rust kan heroveren. Zover is het echter nog lang niet. Daar zal een bikkelharde strijd voor gestreden moe ten worden. Dat blijkt duidelijk uit de houding der werkgevers, de houding der regering en niet te vergeten, die der middenstand, die nu reeds allerlei prijs verhogingen invoeren om hun weelde- staat veilig te stellen. Neen, de vakbeweging als zodanig heeft volledig gefaald. Alle eisen en verlan gens, die op vergaderingen of congres sen naar voren kwamen werden lucht hartig weggewuifd. |Er kon immers niets gebeuren. De vak' In 2B werd de wedstrijd Steen HKoe wacht H bij de stand 41 voor de Koe wachtreserves getaakt wegens been breuk van de Steenspeler Verhaegen, 11 min. voor het einde. Leider Terneuzen III won met korfbalcijfers van Aarden burg II (47) en Sluiskil II met 42 van HVV III. Terneuzen III 7 7 0 0 14 38—17 Ria W 7 5 0 2 10 24—15 HVV m 8 3 1 4 7 18—18 Steen II x) 5 3 11 5 14—11 Koewacht II 5 1 2 2 4 12—12 Sluiskil II 6 1 2 3 4 17—20 Aardenburg H 6 1 2 3 4 1927 Breskens III 4 1 0 3 2 5—18 Corn Boys IH 6 0 2 4 2 11—20 In 2B geven de ploegen elkaar ook weinig toe. Hekkesluiter Dreischor II won zelfs van topploeg Zonne- maire. (24). Renesse II sloeg SVOWK met 42 en Brouwershaven verloor met 43 van het bezoekende Burgh II. Renesse II Burgh H Zonnemaire Brouwershaven SVOWK Dreischor II Zierikzee Hl 10 10 8 8 3 3 2 22—11 21—15 18—16 21—14 9—11 18—31 19—30 beweging had de macht. Zij zouden wel uitmaken wat mogelijk was. Practisch zaten zij bij de directies op schoot en de verhoudingen werkgever-werknemer wa ren uitstekend. Wat wilde men meer? Natuurlijk gunden zij hun leden ook een behoorlijk deel van de welvaart, maar het moest economisch verantwoord zijn. Met deze dooddoener heeft men getracht de mensen jarenlang stil te houden. Men heeft hier de normen zo gesteld alsof staking iets immoreels is. Wij zijn al tijd op het economische bedacht. Zeker, als je empirisch denkt, begin je geen sta king, want dat geeft verlies. Het na oorlogse sociale welzijn in Nederland is uitsluitend door de economie bepaald Maar de economie is slechts een klein onderdeel in een groot geheel. Het totale rechtsbewustzijn van de mas sa is hier zwaar in de verdrukking geko men. Economisch neemt men geen enkel risico. Het eenvoudigst en meest doel treffend was dus dat de lonen laag wer den gehouden, zodat wij hier een goed- koopte-eiland konden vormen en behou den. Dit nu neemt de moderne arbeider van 1963 niet langer. Het loonfront is in beweging en niet meer te stuiten. Wat zal het brengen? Ik hoop van harte dat op korte termijn, een modus gevonden zal worden, die de werknemers bevredigt en de arbeidsvre de, mede door de vakbeweging, heroverd zal worden. Zandvoort 29 oktober 1963. K. De uitslagen in de 3e klas B zijn: Zld. Sport V -Kruiningen Hl 31, Robur H Midd. Boys 32, Yerseke H's-H.- Arendskerke 12. De uitslagen in de 3e klas W n—IJzendijke III 1—3, in—Olinge III Graauw 23. Clinge in Graauw IJzendijke III IJzendijke II Philippine II Ria W II Hontenisse III Axel III x) C zijn: Ria Hontenisse 12, Schoondijke IH Schoondijke III 6 12 12 11 9 6 4 2 0 0 23— 7 33—19 27—17 39—20 30—10 18—37 12—28 5—19 10—40 Advertentie Waarborg-kwaliteit. Geruwd flanel. Met automotieven in de kleine maten en strepen voor de groteren. Alleen geldig 30 oktober. kl. stijging p. maat 9 jaar 7.10 Lange Delft 60-62 - Middelburg Walstraat 84 - Vlissingen Op aanvrage bezoeken wij U gaarne.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 11