Mist legde de Zeeuwse ndag veren zo uren lam Oud-burgemeester van Hoek plantte boom Ruilverkaveling moet wateroverlast oplossen BILT Ook wegverkeer ondervond hinder POEDERS ALMANAK ZORGEN ROND DE TOEKOMST VAN DE BADHUIZEN IN DUIVELAND Brandweerlieden in Hulst koninklijk Man onder trekker dubbele beenbreuk te wJsSSfe* PLAN VOOR NIEUWE LAGERE TUINBOUWSCHOOL KAPELLE Nieuw plantsoen genoemd naar mr. Van Tienhoven EXAMENS Expositie Kees Broerse geopend in Middelburg N.V.V.-kader in Goes geïnspireerd op taak en plaats nieuw XRATTEN- MUIZ£il|tóê?fA a ZATERDAG GING HET NOG, MAAR... Op de weg INWONERS KAPELLE KIEZEN STRAATNAAM BROCHURE VAN HULST OVER INDUSTRIALISATIE Youth for Christ hield jeugdrally Zeeuwse In begrotingszitting bleek: Overschakelen op subsidiëren aanleg douchecellen Gerucht Recreatie GEEN TWEEDE LEUGENBOOM St.-Nicolaasveiling Krabbendijke op 28 nov. Fraaie resultaten voor bakkerij CO-OP Zeeland Raad Biggekerke behandelt begroting ir. Ambtsaanvaardin g N. Luning Prak INTREDE MEJ. DE NEELING TE ZUIDZANDE Vierde schooltandarts op Schouwen-Duiveland 4L I Mededeling van directeur Aanvraag al ingediend Intrede van hervormde predikant Eikerzee en Scharendijke „T ot-aan-de-nek" VLoiiüMiStly VERWACHT. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 28 OKTOBER. 1963 Zeeland heeft zijn eerste weekend- in-de-mist in deze herfst achter de rug. Het ging gepaard met de ge bruikelijke hinder: stagnatie bij de veren, waaronder soms uren ver traging ontstond en enkele ver- keersongelukjes. Met name zondag had de mist Zeeland in zijn greep en werden de veerdiensten met uitzondering van Zijpe-Anna Jaco- ba Polder gedurende een groot deel van de dag lamgelegd. Met name voor tal van sportbeoefe- naas, onder wie vele voetballers, was dat een teleurstelling. Op de dienst Vlissingen-Breskens „sneu velden" in de loop van zondagmorgen en zondagmiddag verschillende vaarten. Er werd gevaren om tien minuten voor acht en tien minuten over negen uit Vlissingen. Maar daarna bleek de over tocht te riskant: de diensten werden pas hervat om tien minuten vóór drie en konden toen, ook in de avonduren, nor maal worden uitgevoerd. Het zicht was teon aanmerkelijk beter dan 's morgens Zaterdag verviel alleen de eerste toch' Pas om vijf uur zondagmiddag vertrok de eerste boot op het veer Hoedekens- kerke-Terneuzen. De tocht, heen en te rug, was de enige die deze dag werd gemaakt. Zaterdag verviel alleen de voart van kwart vóór acht uit Ter- neuzen. Ook de veerdienst Kruiningen-Perkpol- der ondervond veel hinder van de mist Daar werd zondag slechts tweemaal ge- varen: om half vijf en om vijf minuten over tien 's avonds uit Kruiningen. Ook zaterdagmorgen werden geen auto's en passagiers overgezet; de mist hield de veerboot toen tot tien voor twaalf in de fuik te Kruiningen. Op Zierikzee-Kats kon de „Koningin Emma" zaterdag normaal varen. Zondag gingen alleen de overtoch ten om vijf en acht uur uit Zierikzee door. De mist kon alleen het veer Zijpe-Anna Jacobapolder niet deren: op deze dienst werd het hele week end normaal gevaren. Daar is dan ook het kortste traject. Niet alleen op het water, maar ook voor het wegverkeer bracht de soms dichte mist moeilijkheden mee, die resulteer den in enkele ongelukken. Zaterdag avond omstreeks half twaalf kwam de bromfietser W. N. uit Kleverskerke op de Veerseweg te Middelburg in botsing met een stilstaande auto. N. merkte de auto te laat op als gevolg van de mist. Met een beenfractuur moest hij in het ziekenhuis te Middelburg worden opge nomen. De voertuigen werden bescha digd. De mist was er in de nacht van zater dag op zondag de oorzaak van, dat de heer J. V. B. uit Vlissingen met zijn per sonenauto op de kruising Rijksweg- Arnemuiden kantelde: de automobilist remde krachtig, toen hij de bocht te laat opmerkte, met het gevolg, dat de wagen over de kop sloeg. De twee pas sagiers, F. L. van S. en J. P. uit Sou burg liepen daarbij verwondingen op. Dokter L. van der Moer uit Arnemui- den liet hen overbrengen naar het Gast huis in Middelburg. Na daar behandeld te zijn konden zij naar huis terugkeren, De inwoners van de gemeente Ka- pelle mogen meehelpen met het kiezen van een straatnaam voor de nieuw aan te leggen straat ten westen van de Waardekensstraat te Biezelinge. Tot nog toe was de naamgeving van nieuwe straten alleen een zaak van de gemeente raad. Bij wijze van proef willen b. en w. van deze gedragslijn af stappen door ook de inwoners er bij te betrekken. Er is zelfs een premie beschikbaar gesteld voor degene die met de beste naam voor de dag komt. De inzending is open tot 10 november. Advertentie l/WVWUUUWUUUU\AA/tA/WIAA«UUIAnAAIWUVlAAAAMVUU „Hulst industrialiseert". Dat is de titel van een keurig verzorgd boekje, dat het gemeentebestuur van Hulst heeft laten samenstellen, ten einde zich naar bui ten en met name aan de industriëlen te presenteren. In het boekje worden de verschillende pluspunten van Hulst in het kort opgesomd. Zo wordt met enkele tekeningen en kaartjes de gunstige ligging van deze plaats aangegeven ten opzichte van de rest van de Benelux. Hulst bezit 20 ha volledig geoutilleerd, bouwrijp indu strieterrein met aansluitingen op gas, water en elektriciteit. Het heeft een aansluiting op de nieuwe snelweg naar Antwerpen en op de E-3 weg Rijsel- Ruhrgebied. Door de flinke natuurlijke bevolkingsgroei en de afvloeiing uit de landbouw, alsmede door het talrijke ar beidspotentieel in het aangrenzende Land van Waes, is er voor de industrie geen sprake van een personeelstekort, aldus de brochure. Van de beroepsbe volking werkt reeds 45 procent in de industrie, voornamelijk in de textiel sector. Ten slotte wordt er gewerkt aan een plan voor 850 woningen en aan de uit breiding van de sportaccommodatie, zo blijkt verder. Advertentie Uitgaande van het comité Walcheren van Youth for Christ werd zaterdag avond in de „Ontmoetingskerk" op het Zand te Middelburg een jeugdrally ge houden. Aanwezig waren ruim 200* per sonen. De voorzitter van het comité, de heer G. J. Swiers uit Middelburg, sprak een welkomstwoord. Hij deelde mede, dat zaterdagavond 2 november aanstaande in het jeugdgebouw op het Zand een contactavond zal worden gehouden met hen die op deze rally aanwezig zijn. Als spreker trad op ds. S. Zijlstra uit Eindhoven, die als thema had „Strijd om in te gaan". De predikant wees hierbij op de talrijke moeilijkheden, „zo wel in het persoonlijk als in het maat schappelijk leven, die ons dagelijks bij deze strijd in de weg staan". Medewer king werd verleend door de Gospelsin- gers, door mej. Ruth Boyd, vibrafoon en door Hans van der Steen, zangleider. Afwisselend was er samenzang van de jeugdige aanwezigen. Ds. Zijlstra sloot de avond. Aan ae rally was een ge meenschappelijke broodmaaltijd van de leden in het jeugdgebouw op het Zandt leden in het jeugdgebouw op het Zand voorafgegaan. Hierbij waren ook leden uit Goes en uit Bergen op Zoom. Duiveland heeft zorgen over zijn drie badhuizen. Er is voor het volgend jaar een tekort in de exploitatie geraamd van f4000. „Kan dat zo doorgaan vroeg burgemeester A. van Eeten zich vrijdagavond af, toen de gemeenteraad de begroting voor dat jaar doornam en vaststelde. De heer Van Eeten zag het er van komen, dat de gemeente binnen niet zo lange tijd een andere richting moet opgaan: de badhuizen sluiten en via subsidies de aanleg van douchecel len in de woningen stimuleren. „Met f 4000 kan men nogal wat doen", zo hield hij de raad voor. De kwestie was aan het rollen gebracht door het P.v.d.A.-raadslid A. L. Bakker, die in zijn algemene beschouwing deze zere gemeentelijke plek aan de orde stelde. Een zorgenkind, noemde hij de exploitatie van de drie badhuizen. En hij lanceerde de suggestie de aanleg van douchecellen te stimuleren. De begro- tingscommisie viel hem bij: ook zij dacht in deze richting, zo bleek uit de Ja, hoe zat dat nu eigenlijk met Vlissingens aalgladde goalgetter Rob Moens? Sinds de voetbal weer rolt, sinds men het leer weer over de Zeeuwse velden jaagt, wa ren de geruchten er. 't Ging niet zo best met Vlissingen. En Rob Moens deed niet meer mee. Als we goed zijn ingelicht ga) hij de voorkeur aan de huise lijkheid. Maar vóór iedere wed strijd ging het gerucht als een blijde mare door Vlissingen: Moens doet weer mee'. Het eind van het liedje was steeds, dat de roodwitten zonder Moens de tan den in de tegenstanders moesten zetten. Afgelopen week groeide het ge rucht naar een climax. Onze sportredactie was ook al besmet- Dat ging ongeveer zo. Maandag: kort bericht. Moens doet weer mee. Dinsdag: Moens doet niet mee. Woensdag: Moens toch van de partij. DonderdagMoens ziet er van af. Vrijdag: Moens ivordt warm. Zaterdag: 't kan vriezen, 't kan dooien. Én alsmaar verder vertelde de commissaris. Wat zo vervelend voor Moens ivas en dit gerucht willen we voorgoed van het veld trappen men fluisterde, nou fluitseren, dat Moens van diverse kanten was be naderd en dat hij gezwicht sou zijn voor een t.v.-apparaat, met alle gemakken, prettig geïnstal leerd. Het bestuur kwam met een toestel aanzetten, de supportersvereni ging droeg er één z'n stulpje bin nen, de adviescommissie stelde een 59 centimeter apparaat in 't voor uitzicht, de ongeorganiseerde sup porters offreerden een termijnloos universeeltje en het bedrijfsleven fotirneerde het kijkgeld voor ja renlang onbekommerd kijkgenot. Moen's reactie op dit kwalijke ge rucht: je moet-es komen kijken. Er staan er nu acht. En het rijtje groeit nog steeds. Wel, t.v.-Robbie heeft zondag meegedaan, 't Werd U-\, waarvan hij er aan de goede kant drie in de touwen joeg. De vierde maakten de tegenstanders zelf. Moens stond tóch in de buurt en de Sparta '25 verdedigers overwo gen: dan maar zelf de plomp in. 'Gefeliciteerd Rob en als j'eens een avondje t.v. wil kijken wip gerust eens aan. opmerkingen van de heer J. A. van Dienst (p.v.d.a.). Behalve het badhuis vormden de wo- ningsituatie in de gemeente, de ontwik keling van de haven te Ouwerkerk en de mogelijkheden voor recreatie de pun ten, die uit de algemene beschouwingen van de heren A. L. Bakker (p.v.d.a.) en S. Overbeeke (a.r.) naar voren spron gen. De eerste spreker bracht zijn te leurstelling tot uiting over de slechte vorderingen bij de bouw. De heer Over beeke wees er op, dat er ondanks de lijst van woningzoekenden huizen voor de recreatie worden bestemd. Hij waar schuwde het college er voor er op te let ten, dat dit niet gebeurt met woningen in de dorpskernen. Dit punt had de aan dacht van b. en w., zo verzekerde de burgemeester. Somber gestemd waren zowel de heren Bakker en Overbeeke als het commissielid van dienst over de ha ven te Ouwerkerk. Zij voorzagen stij gende tekorten in de toekomst en vroe gen zich af of er geen maatregelen ge nomen moesten worden. Na afloop van de vergadering ging men in een infor mele zitting wat dieper op deze zaak in. De veilingvereniging K.E.O. te Krab bendijke zal de Sint-Nicolaasveiling dit jaar houden op-donderdag 28 november a.s. des middags om 1 uur. Telkenjare trekt deze speciale veiling een grote belangstelling en krijgt hier door een bijzonder karakter. De inzen ders van fruit is dan ook aangeraden in de eerste plaats te letten op de kwali teit. Evenals op de vorige Sint-Nico- laasveilingen zal alleen fruit worden ge veild in de kwaliteitsklassen Extra I en' of II. De aanvoer zal geschieden op maandag 25 en dinsdag 26 november, waarna de jurry woensdag 27 november het fruit zal beoordelen. Het Centraal Bureau stelt weer de ge bruikelijke medailles beschikbaar. Ver der kan worden meegedongen naar de twee wisselbekers door de gemeente Krabbendijke uitgeloofd, terwijl voorts nog een aantal aantrekkelijke prijzen is toegezegd. Zoals steeds zal, ten behoeve van het Rode Kruis, één cent per collo worden gevraagd van teler en koper. Tijdens de landelijke broodkwaliteits- wedstrijd, georganiseerd voor alle coö peratieve bakkerijen in Nederland, wist de bakkerij van Coöp. Zeeland te Vlis singen beslag te leggen op de 3e plaats. Gezien de deelname van bijna 100 bakke rijen en de zeer strenge keuring door het Station van Bakkerij en Maalderij te Wageningen betekent deze derde plaats een mooi resultaat. Daarnaast heeft het Coöp. Vrouwencontact een en quête gehouden onder de leden- en ver bruikers van alle coöperatieve bakkerij en. Het ging bij deze enquête om de re presentatie langs de weg. Bij deze wed strijd behaalde Coöp. Zeeland de 2e prijs. Op een stuk land van de heer L. Bas ting te Oostburg is zaterdagmorgen om streeks elf uur een ongeluk gebeurd met een trekker. De 53-jarige tractor- chauffeur D. van B. uit Oostburg strui kelde en kwam te vallen, toen hij van de langzaam rijdende trekker met aan hangwagen stapte. Van B. raakte met zijn linkerbeen onder een wiel van de wagen en moest met een dubbele been breuk worden opgenomen in het St.- Antoniusziekenhuis te Oostburg. De raad van Biggekerke komt donder dag 31 oktober, des middags vier uur in openbare vergadering bijeen, met als voornaamste punt op de agenda de vaststelling van de gemeentebegroting voor 1964. De recreatie in Duiveland kreeg in de beschouwing van de heer Overbeeke enkele kanttekeningen. „Het is jam mer, dat de recreatie vanuit de eigen gemeente nog zo weinig wordt aan gepakt", meende hij. Hij pleitte voor meer publiciteit naar buiten over de mogelijkheden, die Duiveland op dit gebied biedt. De burgemeester ver klaarde, dat b. en w. met de recrea tie bezig zijn en in een volgende ver gadering met een plan op tafel zullen komen. Verder vond de heer Overbeeke het zaak de industrie nog meer uit te bouwen. „Op deze wijze kunnen wij misschien pendelaars thuis houden", zei hij. Hij schonk aandacht aan de muziek school-en verklaarde, minder bedenkin gen tegen de hogere subsidie te hebben dan vorig jaar, omdat hij van de school vruchtbare resultaten verwachtte. Daar sloot ook de burgemeester zich bij aan. Het raadslid S. van Klinken (s.g.) bracht een andere mening naar voren: hij vond de subsidie te hoog. De raadsleden die algemene beschou wingen hielden brachten ook de nieuwe eigen centrale dienst ter sprake. Zij wa ren van mening, dat die tot nu toe soe peler werkte dan de oude gemeenschap pelijke dienst. Lof hadden zij voor de „leesbare" samenstelling van de begro ting. De raad stelde de begroting onge wijzigd vast. Op voorstel van burgemeester Van Eeten werden daarna de presentiegelden van de raadsleden verhoogd tot f 15 per vergadering. Ir. N. Luning Prak te Rotterdam, voor heen architect te Vlissingen, die is be noemd tot hoogleraar, afdeling bouw kunde, aan de technische hogeschool te Delft om onderwijs te geven in de ele mentaire voorstudie, zal woensdagmid dag 8 november om vier uur zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een rede in de aula van de hogeschool. Tijdens een bijeenkomst in hotel „Van Oosterom" te Hulst heeft burgemeester A. L. S. Lockefeer zaterdagavond aan twee brandweerlieden een koninklijke onderscheiding uitgereikt. Brandmeester C. van de Walle kreeg de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau en hoofdbrandwacht J. der Weduwe werd de eremedaille in brons, behorende bij deze Orde van Oranje-Nassau verleend. In een toespraak prees de burgemees ter de beide gedecoreerden om hun ver diensten voor de vrijwillige brandweer te Hulst in een periode van meer dan veertig jaar. Voor de heer Der Weduwe betekende deze bijeenkomst tevens zijn afscheid van de brandweer; de heer Van de Walle zal de brandweer in februari verlaten, beiden in verband met hun leeftijd. In dit verband herinnerde de burgemeester eraan, dat de mensen vroeger veel voor de brandweer over hadden. „Thans schijnt er geen animo meer te bestaan bij de jongeren: de ge middelde leeftijd van de brandweer in Hulst is 45 jaar", aldus de heer Locke feer. De commandant van het korps, de heer J. F. J. Janssens dankte de beide brandweerlieden voor de medewerking en feliciteerde hen met de onderschei ding. Namens de brandweerinspectie was de heer J. de Roos uit Breda aan wezig. Onder grote belangstelling deed zon dagmiddag in de Nederlands hervormde kerk te Zuidzande mejuffrouw H. B. de Neeling haar intrede als vicaris bij de hervormde gemeente. De bevestiging geschiedde door de consulent, ds. W. S. Hugo van Dalen uit Oostburg, die als tekst voor de prediking had gekozen Mattheus 22 vers 13 „En hij verstom de". Na de bevestiging door ds. Van Da len hield vicaris De Neeling haar intree- predikrng naar aanleiding van de woor den uit Lucas 6 „En toen het dag was geworden riep Jezus Zijn discipelen tot Zich", waarna het dameskoor Juliana" uit Zuidzande een lied van Schubert zong. Na afloop van de kerkdienst voer den verschillende sprekers het woord. Ds. Evenhuis sprak namens de classis IJzendijke. Hij bracht voorts de consu lent dank voor zijn werk in Zuidzande. Namens de ring Sluis sprak ds. C. Balk uit Sluis en namens de kerkeraad en kerkvoogdij zei mevrouw J. Houder- steijn-Köhler te hopen op een goede sa menwerking met de nieuw bevestigde vicaris. Burgemeester H. P. Everwijn snrak namens de burgerlijke gemeente. Hij vond de benoeming van de vicaris een grote daad van een kleine gemeen schap. Ook uit Bilthoven, waar vicaris De Neeling tot voor kort werkzaam was, had een gezelschap de reis naar Zuidzande ondernomen om deze bevesti ging en intrede mee te maken. Namens hen sprak de heer Kamp, die er op wees, dat Bilthoven haar slechts node zag gaan. Hij wenste vicaris De Neeling een goede tijd in Zuidzande toe. Tot slot sprak mej. De Neeling een dankwoord, waarna er voor de genodigden een korte ontvangst was in de consistorie. Het bestuur van de Stichting School- tandverzorging Schouwen-Duiveland spreekt in het verslag over het school jaar 19621963 zijn bijzondere vreugde uit over het feit, dat, door de komst van een vierde tandarts op Schouwen- Duiveland, het mogelijk geworden is, de achterstand die wegens gebrek aan vol doende tandartsen vooral in Duiveland en de noordkant van Schouwen in de controle op de gebitten van de leerlingen der lagere scholen was ontstaan, in te halen. Aan het einde van het jaar waren dan ook alle deelnemende kinderen, op enke le na, een of meer malen gecontroleerd en zo nodig behandeld. Een ander op merkelijk feit noemt het Stichtingsbe stuur het, dat in het afgelopen jaar voor het eerst de kinderen van de school voor buitengewoon lager onderwijs te Zierik zee konden worden gecontroleerd en be handeld. Ook hiervoor had de nieuwe tandarts zich ingezet. Van de totale lagere schoolbevolking van het eiland (2639 kinderen) nam 62% aan de schooltandverzorging deel, een percentage dat nog wel zal stijgen naar het bestuur verwacht, nu de dienst weer volledig kan worden verricht. De kosten bedroegen over het verslagjaar 11,46 per kind. In totaal werden 2261 vullin gen gelegd. Voor de dienst werd een airotor aangeschaft. Met vertrouwen ziet het bestuur de toekomst tegemoet. Ten einde voor het werk van de schooltand verzorging propaganda te maken, wordt aan alie leerlingen van de eerste klasse der lagere school een tandenborstel en een tubetje tandpasta cadeau gegeven. Met het oog op de uitbreiding van het tuinbouwonderwijs in het algemeen, bestaan er plannen voor de bouw van een nieuwe tuinbouwschool in Kapelle. Dit verklaarde zaterdagmiddag de di recteur van de lagere tuinbouwschool in dit Bevelandse fruitcentrum, de heer J. op 't Hof, tijdens een contactmiddag in het schoolgebouw. Voor de school, die een plaats zal krij gen aan de Dijkwelseweg te Kapelle, heeft de gemeente met het beschikbaar stellen van grond, reeds medewerking toegezegd. De schooldirecteur zei te hopen dat de plannen de aanvraag Is reeds naar het departement verzon den spoedig gerealiseerd kunnen wor den. Verheugd liet de heer Op 't Hof zich uit over de belangstelling voor het tuinbouwonderwijs. Momenteel telt de school honderd leerlingen, verdeeld over vier klassen. Van een teruggang in het leerlingental is geen sprake. Het afge lopen jaar verlieten 23 leerlingen ge diplomeerd de school. Er werden 34 nieuwe leerlingen ingeschreven. Leraar D. L. Koppenhol sprak daarna over het praktijkonderwijs met betrek king tot de groenteteelt. „Terecht wordt de vraag wel eens gesteld, of de groen teteelt voor deze streek van zoveel be lang is", aldus de heer Koppenhol. „Er is echter iets aan het veranderen in de structuur van ons gewest. Er wor den steeds meer kassen gebouwd. Met de kassenbouw worden er bronnen aan geboord, die men wil behouden en zelfs vergroten. De ontwikkeling gaat snel en dit kan wel eens betekenen, dat we aan het begin staan van een nieuwe periode". Na een korte pauze was er voor de ouders gelegenheid tot bezich tiging van de school en om met de lera ren van gedachten te wisselen. De oud-burgemeester van Hoek, de 81-jarige mr. J. A. van Tien hoven, heeft zaterdagmiddag in zijn vroegere gemeente, de eerste boom geplant in een naar hem ge noemd plantsoen. „Ik hoop dat het geen tweede leugenboom zal wor den", zei de nog krasse oud-bur gervader, die daarbij doelde op de forse boom, die vroeger op de Markt heeft gestaan en waaronder héél wat sterke verhalen zijn ver teld. Burgemeester A. F. Hanssens zei in een kort speech je tot zijn oud-collega, het prettig te vinden dat er een band is gebleven tussen Hoek en mr. Van Tienhoven. „Door dit plantsoen en het planten van deze eerste boom, zal uw naam verbonden blijven aan uw vroe gere gemeente", aldus burgemeester Hanssens. Het verheugde hem te kunnen meedelen dat de gemeente raad het desbetreffende besluit met enthousiasme en met algemene stem men had genomen. Met een paar forse scheppen grond dekte de hoogbejaarde mr. Van Tien hoven daarna de wortels van de jonge boom af, hetgeen hem een applausje van de vele tientallen bewoners en een „lang-zal-hij-leven" door de Hoekse mu ziekvereniging „Elk naar zijn krachten" geassisteerd door de drumband van de harmonie Terneuzen opleverde. „De mededeling, dat het nieuwe plant- Ds. F. C. M. Roodenburg heeft zondag zijn intrede gedaan als predikant van de hervormde gemeente Elkerzee-Scha- rendijke. Dat gebeurde 's middags in een druk bezochte dienst, nadat de nieu we predikant 's morgens was bevestigd door ds. H. R. Mataheru uit Lemelen Overijssel). Zijn tekst voor zijn predikatie had ds. Roodenburg gebaseerd op Hebreeën 3 vers 1 en 6. „Daarom, Heilige Broeders, deelgenoten der Hemelse roeping, richt uw oog op de apostel en hogepriester in onze belijdenis, Jezus". „Zijn huis zijn wij, indien wij de vrijmoedigheid en de hoop waarin wij roemen tot in het einde onverwrikt vasthouden". In zijn predi king legde de nieuwe voorganger er de nadruk op, dat de verdienste van Chris tus het de mensen mogelijk maakt Gods huis te bouwen. Daarna waren er welkomstwoorden van vele zijden. Namens de classis Zierikzee, de ring Brouwershaven en het hervormd convent van predikanten, voerde ds. F. A. van Liere uit Renese het woord. Ds. H. Scholing sprak namens de gerefor meerde kerk in Scharendijke woorden van welkom. Burgemeester S. Francke sprak namens de burgerlijke gemeente zijn vreugde uit over het feit, dat her vormd Ëlkerzee-Scharendijke zo snel een nieuwe predikant heeft. De kerke raad en de kerkvoogdij verwelkomden hun nieuwe voorganger bij monde van resp. ouderling C. van Nieuwenhuizen en W. de Vrieze. Gesproken werd ook nog namens de deputatie, die ds. Roo denburg uitgeleide deed uit Vlaardingen. Dat gebeurde door een ouderling van de hervormde gemeente en een vertegen woordiger van de C.J.V. Ook namens de studenten van het dispuut, waar ds. Roodenburg heeft gewerkt, werd het woord gevoerd. De oud-Terneuzenaar J. C. Sol, thans werkzaam bij de inspectie directe belas tingen te Den Haag, slaagde dezer da gen te Rotterdam voor de cursus verifi cateur. De oud-burgemeester van Hoek, mr. Van Tienhoven plant hier de eerste boom voor het nieuwe plantsoen in deze Oost- Zeeuws-Vlaamse gemeente. (Foto P.Z.C.) soen naar mij zou worden genoemd, was het prettigste geschenk op mijn 80e verjaardag", aldus mr. Van Tienhoven, die daarin een bewijs zag dat men hem in Hoek nog niet is vergeten. Nog groter was zijn verrassing geweest, toen men hem had uitgenodigd de eerste boom planting zelf te komen verrichten. Het speet hem dat zijn echtgenote wegens ziekte verhinderd was dit bij te wonen. Wel waren zijn dochter en zoon bij deze plechtigheid aanwezig. De oud-burge meester, thans in De Bilt woonachtig dankte allen voor deze voor hem bij zonder prettige dag. Een bijzonder woord van dank richtte hij tot de mu ziekvereniging van Hoek. „Die doet het nog beter dan vroeger", constateerde hij. De boomplanting werd behalve door burgemeester Hanssens, ook bijgewoond door de overige leden van het b. en w.- college en door de raadsleden van Hoek. In kunstzaal Van Benthem en Jutting te Middelburg is zaterdagmiddag een expositie geopend van reisschetsen van de oud-Zeeuw Kees Broerse, directeur van een bedrijf in Enschede, en van ke ramiek van Herman Nïeweg uit Giet hoorn. Het lag in de bedoeling, dat bur- der en Serooskerke deze tentoonstelling gemeester A. de Kam van Vrouwenpol- zou openen. Kees Broerse is namelijk geboortig uit Serooskerke. Burgemees ter De Kam was echter ziek; zijn taak werd overgenomen door burgemeester J. L. Dregmans uit Koudekerke. De heer Dregmans wees in zijn ope ningstoespraak op de banden van Broer se met Serooskerke. De burgemeester van Koudekerke, voor wie de familie Broerse geen onbekende is, wees er op, dat het maken van reisschetsen voor Kees Broerse een vrijetijdsbesteding is uit liefde. Karakteristiek in zijn werken vond hij de geheel eigen sfeer: de zui delijke landen in felle, contrasterende kleuren, de koelere landen in gematigde kleuren. De heer Dregmans zei hiervoor waardering te kunnen opbrengen. Tevoren was een inleidend woord ge sproken door de heer B. P. Carrière van Benthem en Jutting, waarin deze zijn vreugde uitsprak over het feit, dat een oud-inwoner van Serooskerke thans i,n Middelburg een expositie houdt. Voor de opening bestond een grote belangstel ling; o.a. waren tal van familieleden van de heer Broerse aanwezig. De ex positie duurt drie weken. De kaderleden van het N.V.V. op de beide Bevelanden zijn zaterdag in Goes geïnspireerd op hun taak en plaats in het nieuwe Zeeland. Districtsbestuurder C. Hoek uit Goes gaf hen een uiteen zetting over de ontwikkeling, die aan de gang is en de mogelijkheden, die er met name voor de industrie en de recreatie in de toekomst liggen. Hij deed dit tij dens een bijeenkomst in „De Prins van Oranje" te Goes. Zijn betoog spitste zich toe op de kan sen rondom de industrie in het Zuid- Sloe. Op dit gebied moeten de Bevelan den, Walcheren en ook wel Schouwen- Duiveland zich concentreren, zo meende hij. Daarbij wees hij ook op de grote be tekenis van Goes voor toeleveringsbe drijven, verder woongelegenheid en als centrum van het culturele leven. Voor de kleine gemeenten in deze streek zag hij eveneens mogelijkheden als woon- centra. De heer Hoek bracht voorts de toekomstvisie van prof. Thijsse voor het jaar 2000 in herinnering: het gebied Goes-Middelburg-Vlissingen een stad van ongeveer een half miljoen inwoners. Hij achtte het de taak van de vakbewe ging om mee te bouwen aan de leef baarheid in de toekomst, ook op cultu reel gebied en in streekcommissies bij voorbeeld, en een eigen stempel te druk ken op de ontwikkeling. Voor de heer Hoek deze regionale mo gelijkheden ter sprake bracht, had hij de aanwezige kaderleden eerst een beeld geschetst van de huidige stand van zaken en de oorzaken, die de tegen woordige ontwikkeling hebben ingeluid: het aanwijzen van Zeeland tot probleem gebied, de ramp 1953, het Deltaplan, 's Middags beantwoordde een forum, ge vormd door de heren W. van Halm, hoofd propaganda N.V.V., F. Drabbe, districtsbestuurder A.B.C., C. Hoek, dis trictsbestuurder N.V.V., J. Panter, hoofdbestuurslid N.B.V., F. Baan, dis trictsbestuurder A.N.M.B., J. Lukaart van de A.G.B.B. en K. Potter, bondsbe- stuurder van de Bouwbedrijfsbond -tal van vragen. (Slot van pagina 1) niet heeft „gehaald" op Noord-Beve land. Juist in de periode van de concentratie van waterschappen, toen nog maar bar weinig bekend was over de Bijdragen- wet Deltawet, achtte Noord-Beveland het onverantwoord om zich nog meer op de hals te halen dan de toch al zo kost bare aanpassingswerken. Het plan met de extra voorzieningen naast de aanpas sing van de afwatering op het „stabiele" Veerse Meer is gestrand op de onzeker heid rondom de financiën. Maar het had Noord-Beveland veel ellende kunnen be sparen Immers, toen het Drie-eilandenplan een feit werd kwamen er in plaats van slui zen vier gemalen. Maar de toevoerleidingen naar de ze gemalen werden slechts over een korte afstand vernieuwd. Daarna sloten ze aan op de bestaande leidingen voor de afwatering. Van de grotere leidingen profiteerden eigenlijk alleen de percelen in een vrij smalle strook langs het Veer se Meer. Maar voor het achterliggende gebied met zijn al min of meer ver ouderd systeem van ontwatering kwam er geen verbetering. De leidingen en de kunstwerken bleven bij het oude en wer den niet aangepast. De overschakeling van de natuurlijke op de mechanische lo zing gaf nu de volgende figuur te zien. Wanneer de gemalen eenmaal werden in geschakeld voor de lozing was het water uit de directe omgeving in korte tijd uit geslagen. Vlak bij het gemaal zat men dan vrij snel droog, terwijl achter in de polder de percelen nog „tot-aan-hun- nek" in het water stonden. Het was een logisch gevolg van de oude situatie. De afwateringskanalen waren vrij smal en verouderd, ook al kon Noord-Beveland zich voorstaan op de omstandigheid dat het eiland een van de eerste Nederland se gedraineerde landbouwstreken was. De oudste stukken van die drainage da teren van honderd jaar her en het me rendeel van de drainbuizen is door de grootvaders van de huidige landbouwers onder de grond gestopt. Gemiddeld heeft de drainage van Noord-Beveland een leeftijd van vijftig tot zestig jaar. Zij is op verschillende plaatsen al zo oud dat zij ternauwernood nog werkt. Daar komt nog bij dat de drainbuizen over het ge hele landbouwgebied vrij ondiep liggen. Alles bijeen dus voorzieningen, die om verbeteringen vragen. Vooral wanneer men die wil aansluiten op de snelle be maling na de afsluiting van en de komst van een constant peil in het Veerse Meer. Het huidige gecompliceerde sys teem van afwatering kan de nieuwe be maling niet bijhouden. Daar komt het kort en goed op neer. Het ruilverkave lingsplan kan daarin nu de nodige uit komst brengen. Om te beginnen voorziet het in een totaal nieuwe drainage. Bui zen met een diameter van vijf centime ter in plaats van de huidige vier centi meter. Die drainage zal ook dieper wor den gelegd. Voor de ontwatering zal in hoofdzaak hetzelfde stramien worden gevolgd. De traces zullen weinig afwij kingen vertonen. Wel kunnen er norma lisaties worden toegepast, zal er een be langrijk verschil komen in de profielen. Die zullen worden afgestemd op de af voer en de peilen. Hetzelfde geldt voor de duikers en de andere kunstwerken. De afgelopen zomer was het hopeloos mis met de ontwatering op Noord-Beve land. De grondgebruikers uit de Wissen- kerkepolder hebben daarover gerecla meerd bij de Deltadienst van rijkswater staat, omdat ze het Veerse Meer als de zondebok beschouwden. Maar diezelfde Deltadienst heeft de bal teruggkaatst en de Noord-Beve landers met hun waterschap nog eens gewezen op de slechte toestand van het afvoersysteem. Mogelijk is deze stand van zpiten van gunstige in vloed op de komende stemming voor het ruilverkavelingsplan (Advertentie) w ROEIT ZE GENADELOOS UIT VERSPREIDE OPKLARINGEN. Overwegend droog weer met op de meeste plaatsen mist of laaghangende bewolking, maar ook verspreide opkla ringen. Meest zwakke oostelijke wind. Over het algemeen iets hogere middag- temperaturen. ZON EN MAAN 29 oktober Zon op 07.27 onder 17.19 Maan op 16.34 onder 02.40

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2