Waar begint Schelde en waar het waterschap "I Vlissingen wil ook financieel sporthal steunen V akbonden willen CAO redden KAMERLID J. A. VAN BENNEK0M VOOR G0ESE A.R.-KIEZERS Dijkgeschot voor buitendijkse grond AGENDA BRUINISSE KOCHT TWEE HECTARE GROND Geestdodend Opening Novib- bazaar Verkeer gestagneerd: auto reed leuning Koningsbrug stuk MARKTBERICHTEN EXAMENS KERKDIENSTEN „DE MAN DIE LIBERTY VALANCE DOODDE" - GOEDE WESTERN „Open gesprek" over brandende kwesties HOUTHANDEL ALBERTS - MIDDELBURG Grondeigenaar in beroep bij G.S Binnen waterschan B IJK K E R BO)E K E N SANERING VISSERSVLOOT KLAAR Nieuw raadslid werd beëdigd O, EN W.-SOUBURG MIDDELBURG U.V.V. organiseert gezellige bazaar FILMS IN ZEELAND Test kilometertellers van motorrijtuigen aan de Sandberglaan EERSTE SEIZOENVERGADERING Gezinstdienst van hervormde gemeente Rumoer in Goes Oecumenische kerkdienst SINT-LAURENS Lezing voor leden N.C.V.B. VEERE N.C.V.B.-AVOND ZATERDAG 26 OKTOBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S WAAR HOUDT de Westerschelde op (in de richting van de kust ge rekend) en waar begint het water schap de Brede Watering van Zuid- Beveland? Voor deze vraag zagen Ged. Staten zich gesteld toen zij gisteren tijdens een openbare zit ting in de G.S.-zaal van de provin ciale griffie te Middelburg een be roepschrift behandelden van de heer T. B. v. d. Straaten tegen een aanslag in het dijkgeschot; dat de Brede Watering hem opgelegd had. De aanslag betreft een stuk buiten dijkse grond vlak naast de haven van Hansweert, waarop een scheepswerfje en een opslagplaats van een aannemersbedrijf geves tigd zijn. Overigens gaat het in de ze kwestie niet zozeer om de „knik kers" dan wel om het „spel". De dijk vormt de grens van het waterschap; tot daar komt de Wes terschelde bij hoog water, niet gere geld, maar toch komt de zeearm er, legde de heer Van der Straaten aan het provinciaal college, dat geleid werd door gedeputeerde M. J. van Poelje, uit. Mr. A. .J. van der Weel, die het woord voerde voor het wa terschap, betoogde evenwel, dat de Westerschelde niet bij de teen van de zeedijk begint, maar daar, waar de hoogwateriijn zich aftekent. De heer Van der Straaten was van oor deel, dat zijn buitendijkse gronden niet door het waterschap beschermd kunnen worden, terwijl er evenmin afvalwater afgevoerd kan worden. Hij wees er op, dat hij reeds eerder een beroep tegen het waterschap Kruiningen om dezelfde redenen gegrond zag verklaard. ..Het is thans niet anders geworden, dus waarom zou ik er nu wél dijkgeschot voor moeten betalen", vroeg de heer Van der Straaten zich af. Mr. Van der Weel werd in zijn me ning, dat hier wél dijkgeschot ge heven kan worden, gestaafd door een (Advertentie) De SUCCES- AGENDA'S 1964 zijn verschenen. Alle soorten ruim voorradig. bewering van Ged. Staten bij een eerder beroep van de heer Van der Straaten, waarbij het provinciaal college van oordeel was, dat de be treffende gronden binnen de gren zen van het waterschap waren ge legen. Voortbordurend op zijn betoog, dat de grens begint bij de hoogwateriijn was mr. Van der Wee) van mening, dat het op deze buitendijkse gronden gevestigde bedrijf in ruime mate profiteert van de zorgen van het waterschap. Men kan de grond dus niet vrijstellen. Mr. Van der Weel herinnerde er aan, dat ook de Kroon beslist heeft, dat er dank zij deze gronden inkomsten geweest zijn, on danks het feit, dat het gebied agra risch onvruchtbaar is. De heer Van der Straaten merkte nog op, dat er bij werkzaamheden op de betreffende strook grond voortdurend rekening mee gehouden wordt, dat de Westerschelde tot de dijk komt. G.S. bepaalden ten slotte de uitspraak in de ze zaak op volgende week vrijdag. De raad van Bruinisse heeft vrij dagavond in een spoedeisende ver gadering met algemene stemmen besloten om een perceel grond aan te kopen ter grootte van 2.34.10 hectare. De heren kwamen over een dat de gemeente voor dit bouwland, gelegen aan de Lange- weg, een prijs van 6500 per hec tare zal worden betaald. De grond is eigendom van de erven J. Zoe ter in Oosterland. Zonder enige discussie gaven de raads leden hun fiat aan het voorstel van het college van b. en w. Door deze aan koop ziet de gemeente zich in een be tere onderhandelingspositie wanneer het erom gaat gronden aan te kopen voor industrieterreinen, bouwterreinen en voor het ontwerpen van uitbreidings plannen en de realisering ervan. Ook heeft men zich door deze grond aankoop de mogelijkheid geboden pach ters op andere percelen, die voor de ge meente van vitaal belang zijn, doelmati ger te compenseren. In deze korte vergadering van de raad werd ook nog een begrotingswijziging vastgesteld. VANDAAG Middelburg City: De man, die Liberty Va lance doodde, 20 uur, 14 )aar Electro: Tarzan en Tanya, L9 en 21.15 uur, 14 Jaar Van Benthem en Jutting Expositie Broerse en Nieweg, opening 16 uur Gou den Poorte: Uitvoering Kleine Stem, 20 uur. Koorkerkcentrum. tnstuii herv jeugdraad, 20 uur Vlissingen Alhambra: De man, die Liberty Valance doodde, 19 en 21 uur, 14 laar. Luxor Rats, kuch en. schonen, 19 en 21 uur, 14 jaar Verenigingsgebouw Noord straat: Bazaar ten bate U V V -werk. 14— 17 uur Goes Grand: De man, die Liberty Vaiance doodde, 19 en 21 uur. 14 Jaar Prins van Oranje: Kaderbijeenkomst N V V op bei de Bevelanden, 10.30 uur Krabbendtjke - De Koophandel: Oriëntatie- rit voor drumhand .Concordia" 14.30 u Terneuzen - Luxor De gebochelde van Ro me, 20 uur, 18 laar Concertgebouw De dolle detectives, 20 uur, 14 laar Oostburg Ledeltheater Mandrin de gent- leman-bandiet, 20 uur, 14 Jaar Axel Het Centrum Hatarl, 20 uur, 14 laar Hulst Bioscoopgebouw De schat Id het zilvermeer. 20 uur. 14 jaar Sas van Gent - Olympiatheater Eddie slaat zich erdoor, 20 uur. 14 Jaar IJzendijke - Hofziehtheater Sodom en Go- morra, 20 uur, 14 Jaar Sh-Maartensdijk De Gouden Leeuw Hartstochten rond de trapeze, 19.30 uur. Zlerikzee Concertzaal Drift en begeerte, 20 uur, 14 Jaar Herv verenigingsgebouw C.E.FA.-voorstelling ..Hoe kom Ik In Amerika" 20 uur. a.l. Haamstede - Hotel Bom: Gezworen kamera den, 20 uur. 14 laar Bergen op Zoom - Roxy Het geheime teken van d'Artagnan, ié8.45 en 21 uur, 14 Jaar. Luxor: De vergeten medeminnaar, 18.45 en 21 uur. Breskens Casinobioscoop Razzia aan de Bosporus, 20 uur, 18 laar. MORGEN Middelburg City De man, die Liberty Va lance doodde, 14.30 en 20 uur, 14 laar. Electro: Tarzan en Tanya. 15.30 eD 19.30 uur, 14 laar. Vlissingen Alhambra: De man die Liberty Valance doodde. 15, 19 en 21 uur. 14 Jaar Luxor: Rats kuch en., schonen. 15 en 20 uur, 14 Jaar Goes Grand De rode kaperkapitein, 15 uur, 14 laar De man, die Liberty Valance doodde. 19 en 21 uur, 14 Jaar Terneuzen Luxor De dolle detectives. 14 uur. 14 Jaar Luxor De genoehelde van Rome. 16.30 en 20 uur. 14 laar Concert gebouw De dolle detectives, 20 uur 14 1 Oosthtirg - Ledeltheater De kampioen leu genaar 14 uur. a.l LedPltheater Man drin. de gentlpman-handiet. 1630 en 20 uur. 14 laar Axel - Het Centrum Hatarl. 15 45 uur, 14 jaar Hel Centrum Alarm in dP Pacific, 20 uur, 14 Jaar Hulst Bioscoopgenouw De schat tr net zilvermeer 15 en 18 uur. t4 Jaar Bio- scoopgebouw De verstotene. 20.30 uur. 18 Jaar Sas van Gent - Olympiatheater Die custige Witwe, 15.30 en 20 uur, a.l. IJzendijke - Hofzichthpater Sodom en Go- morra. 17 en 20 uur, 14 laar Zlerikzee Concertzaal: Gezworen kamera den, 13 uur. 14 laar Drift en gebeerte: 20 uur, 14 Jaar Bergen op Zoom Roxy: Billy the kld, 14.30 uur, a.l. Roxy: Het geheime teken van d'Artagnan. 16.30. 18.45 en 21 uur, 14 Jaar. Luxor: Met de moed der wanhoop, 14 uur, 14 laar. Luxor: De vergeten mede minnaar, 16, 18.45 en 21 uur. Breskens Casinobioscoop: Winter 1944, 16 en 20 uur, 14 jaar. Ook het gemeentebestuur van Vlissin gen wil in principe besluiten een bijdrage te verlenen voor de bouw van een sport hal in deze plaats. Dat liet wethouder Ch. J. Gillissen Verschage gistermiddag in de raadsvergadering weten. Met waardering had de heer G. H. van Nijf (p.vd.a.) tijdens de rondvraag gewag gemaakt van het voorstel, dat Gedepu teerde Staten gedaan hebben om in prin cipe een bedrag te verlenen voor deze sporthal. „Heeft het gemeentebestuur van Vlissingen ook plannen?", zo infor meerde hij. Dat bleek inderdaad het geval. De Stichting Sportbelangen bleek ook reeds in die richting te hebben geïnformeerd. ,En b. en w. hebben een positieve toe zegging gedaan", zei de wethouder. Een voorstel is dus te verwachten. Nu het dus vrijwel zeker is, dat provincie, ge meente en Nederlandse Sportfederatie bijdragen zullen verstrekken, is de tijd aangebroken om ook een beroep te doen op het bedrijfsleven en de burgerij, zo meende de heer Gillissen Verschage nog. Hij deelde nog mee, dat inmiddels de rijksgoedkeuring is aangevraagd voor de bouw van deze sporthal. Tijdens deze raadsvergadering maak te de heer W. van Leeuwen (a.r.) zijn debuut als raadslid. De heer Van Leeuwen, die de plaats inneemt van de naar elders vertrokken ir. J. B. Ebling, werd bfj de aanvang van de vergadering beëdigd. Het nieuwe raadslid zei samen met de andere leden één doel voor ogen te hebben: „de belangen van de goede stad Vlissingen en zijn burgerij te dienen". Bij de ingekomen stukken was een nota betreffende de financiële faciliteiten voor bewoners van krot- en noodwoningen. Naar aanleiding van enkele opmerkin gen van de heer J. Hekhuis (p.v.d.a.) deelde wethouder Gillissen Verschage mee, dat sedert 1 januari 1963 reeds 38 gezinnen uit het Havendorp zijn ver trokken. van wie de laatste twee maan den 16 Het is dus wel een succes, aldus de wethouder, die de medewerking van de woningbouwverenigingen in dit ver band onderstreepten. Met name de heer J. M. van Belsen (p.v.d.a.) was verheugd over de mecha nische verzorging van de salarisbereke ningen en -administratie, waarvoor de raad een krediet verleende. „Het is eestdodende arbeid en het is goed dit door een machine te laten doen", zo meende hij. „Wat zal er gebeuren met het personeel dat nu vrij komt", zo in formeerde hij. Wethouder Gillissen Ver schage kon niet in concreto zeggen in hoeverre het personeelsaantal ingekrom pen kan worden. Met het vrijgekomen personeel kan voorzien worden in even tuele vacatures. Ten slotte garandeerde de raad de tij dige betaling van rente en aflossing van een lening voor de aankoop van een vissersvaartuig. De heer E. de Priester (p.v.d.a.) wees er op, dat dit het laatste voorstel is in het kader van de sanering van de Vlissingse vissersvloot. Hij noem de het een juiste politiek van het ge meentebestuur om deze garanties moge lijk te maken. De schepen kunnen veel verder van huis en daardoor zijn de resultaten (vismijn) veel beter gewor den. Dit werd nog eens onderstreept door wethouder Gillissen Verschage, die er aan herinnerde, dat op 28 januari 1960 de eerste keer een garantie werd verleend. Tijdens de rondvraag bracht de heer H. van Rooijen (c.h.) een oud onder- wero aan de orde: de grenswijzigin gen op Walcheren. Burgemeester mr. B. Kolff deelde mee, dat het gemeen tebestuur zich een maand geleden nog tot de vaste commissie uit de Tweede Kamer heeft gewend. De heer Kolff verwachtte, dat deze vaste commissie binnen afzienbare tijd een bezoek zal brengen aan Walcheren. De heer S. J. Adriaanse vestigde de aandacht, op de rommel rond de nu ge- reeugekomen Gevangenistoren. Burge meester Kolff wees er op, dat rijkswa terstaat in de holte onder de dijk nog een karweitje moet doen: de zaak opvul len. De aanbesteding voor het werk wordt volgende week gehouden. De zaak zal dan spoedig bekeken zijn. Ten slotte attendeerde de heer 1. Filius (a.r.) op een advertentie in een landelijk dagblad waarin een Amerikaans bedrijf vroeg om 2000 vierkante meter grond aan diep vaarwater. Burgemeester Kolff was deze advertentie niet opgevallen, maar hij toonde een groot vertrouwen in de opmerkzaamheid van het Econo misch Technologisch Instituut voor Zee land. Een groot aantal genodigden en belang stellenden woonden vrijdagavond de ope ning bij van de bazaar ten bate van de N.O.V.I.B. in gebouw „De Zwaan" te Souburg. Onder hen waren onder meer vertegenwoordigers van het hoofd- en provinciaal bestuur van de N.OV.I.B., leden van het gemeentebestuur van Sou burg met hun dames, de burgemeester van Ritthem, de heer P. Daniëlse en di verse predikanten en hoofden van scho len. Burgemeester B. H. G. ter Haar Ro- meny verrichtte de officiële opening, na dat de voorzitter van het plaatselijke N.O.V.l.B.-comité, de heer J. J. van Gin- kel, de aanwezigen welkom had geheten. Speciaal vermeldde hij daarbij de ver tegenwoordigster van het landelijk be stuur, mejuffrouw H. D. M. Nuyens uit Den Haag, en de eerste burgeres van Souburg, mevrouw Ter Haar Romeny. Beide dames ontvingen een kleine sur prise: mejuffrouw Nuyens een bos bloe men en mevrouw Ter Haar Romeny een kussentje met daarop een selectie speld jes, die het comité in de afgelopen maan den heeft verkocht. In zijn openingswoord zei de burgemees ter onder meer dat hij de voorbereidin gen van de bazaar van nabij heeft kun nen meemaken, omdat alles op de stad huiszolder klaar is gemaakt. De heer Van Ginkel verdiende speciale waarde ring, omdat hij naast zijn werkzaamhe den ais gemeentesecretaris toch nog tijd heeft gevonden voor de opbouw van de bazaar. Met de wens dat de bazaar bui tengewone resultaten mag opleveren, verklaarde hij deze voor geopend. Onmiddellijk hierna begonnen de stands op vólle toeren te draaien. De jeugd be stormde de grabbeltonnen, schiet- en ballengooikramen, terwijl de ouderen rustig stond te hengelen naar flessen met inhoud. De bazaar is vandaag zaterdag geopend van 2 uur 's mid dags tot 11 uur 's avonds. Het verkeer over de smalle Koningsbrug te Middelburg is gistermorgen geruime tijd gestagneerd geweest, nadat een per sonenauto bij een niet gelukte passeer- manoeuvre door de brugleuning heen reed en op de brug bleef bangen. Het ongeval gebeurde omstreeks half elf, toen mevrouw J. A. K.-A. uit Den Haag vanaf de Houtkaai haar personen auto de brug opdraaide op het moment, dat er een vrachtauto met aan het stuur J. de V. uit Grijpskerke afkwam. De ruimte om de passeermanoeuvre uit te voeren was /oor mevrouw K. te gering en om een aanrijding met de vracht auto te voorkomen reed zij het voet pad naast de brugrijweg op. Daarbij kwam de auto met de brugleuning in aanraking: de rechter voorkant drukte door de brugleuning heen, zodat het rechter voorwiel boven het water van de kaai kwam te hangen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor; de auto werd later weggesleept, maar ondertussen had de politie het druk met het regelen van het vastgelo pen verkeer. Tot vanavond vijf uur kan men in het gebouw Noordstraat 34 te Vlissingen te recht voor een bazaar van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers. Deze gezellig geïmproviseerde combinatie van markt en kermis werd gistermiddag geopend door de heer M. J. v. d. Meulen, ad junct-consulent van het ministerie van sociale zaken voor Zeeland. Hij vond het verheugend dit te mogen doen omdat het dit jaar 25 jaar geleden is, dat het instituut voor de U.V.V. werd opgericht. „De U.V.V. kan men beschou wen als een voorloopster van het maat schappelijk opbouwwerk zoals dat later door rijk, provincie en gemeente op een meer georganiseerde en gesubsi dieerde manier zou worden overgeno men. Maar juist in onze overgeorgani- seerde maatschappij blijft er plaats voor het spontane en individuele werk van een vereniging, die geen subsidie ont vangt en waar de leden zelfs geen con tributie betalen", aldus de heer v. d. Meulen. Omdat er vaak toch geld no dig is, wordt dan een bazaar als deze georganiseerd. Het geheel maakt bepaald geen com merciële indruk. Het is een zorgvuldig samengestelde expositie van vooral nut tige dingen, die men voor zachte prijs kan kopen. Bovendien kan men voor een kwartje een origieei ingericht mu seum bezoeken. Voor dat kwartje krijgt men dan ook nog een catalogus en gra tis toelichting van de enthousiaste sa menstelster van deze tentoonstelling mej. L. van Verre. De U.V.V. afdeling Vlissingen zal het geld besteden voor het organiseren van het Sint-Nicolaas- feest voor bejaarden, chronisch zieken en andere gehandicapten. Enkele van de dingen die deze vereniging met haar 55 leden verder nog doet zijn de hulp bij de verkoop van kinderzegels, het ma ken van braillewerk en het contact on derhouden tussen blijvend zieken en de maatschappij. Regisseur John Ford heeft een indruk wekkend aantal goede films op zijn con to staan en een daarvan is ongetwijfeld „De man die Liberty Valance" doodde". In tegenstelling tot de meeste westerns heeft deze film meer inhoud dan alleen maar een opgewekte gooi- en smijtpartij. John Ford laat in deze film zien wat het wil zeggen een „getekend" man te zijn, een man die een bekende bandiet heeft gedood. Deze „getekende" man is de jonge advo caat Ranse Stoddard, die, als hij op reis is met een postkoets, wordt beroofd door de bende van de beruchte Liberty Valance. Stoddard (James Stewart) laat het er niet bij zitten. Hij sluit vriend schap met de rancher Tom Doniphon (John Wayne) en vestigt zich in het stadje, waar hij spoedig wordt gekozen tot afgevaardigde in het district, een functie die bandiet Valance voor zich opeiste. Dit leidt uiteraard tot een nieuw conflict en dan vindt het beroemde duel plaats, waarbij Valance om het leven komt, een gebeurtenis die verder zijn schaduw werpt over de gehele geschie denis. (Alhambra, Vlissingen; City, Mid delburg, Grand, Goes). De bewonderaars van „Tarzan" Johnny Weismuller komen ook aan hun trekken. Tarzan beleeft in Electro, Middelburg namelijk een nieuw avontuur. In „Tar zan en Tanya" bindt de „koning van de jungle" de strijd aan met een groep wrede jagers, die het niet alleen hebben voorzien op wilde dieren, maar boven dien een komplot op touw zetten tegen koning Farrod. Tarzan grijpt onmiddel lijk in en verzekert zich van de steun van alle dieren in de jungle. In Luxor, Vlissingen een oorlogsfilm, waarin echter deze keer het oorlogsge weld eens niet de boventoon voert. Het is meer een komische liefdesgeschiede nis tussen twee Amerikaanse soldaten, die zich in Rome verborgen houden en twee leuke Italiaanse meisjes. Slechts af en toe komt de oorlog even om de hoek kijken. Charlton Heston en Elsa Marti- nella hebben de hoofdrollen in deze ple zierige film met de titel „Rats, kuch en ...schonen". „De rode kaperkapitein" verplaatst ons naar de sfeer van oude galjoenen en wilde boekaniers. „De rode kaperkapi tein" is niemand anders dan kapitein Vallo (Burt Lancaster), die in de strijd tussen boekaniers en gouverneurs in het Caraibische gebied zijn eigen partijtje meespeelt, bijgestaan door Eva Bar- tok Grand, Goes Bezitters van notorrijtuigen kunnen aanstaande dinsdag van twee tot vijf uur in Middelburg hun kilometerteller laten testen. Zij worden daartoe in de gelegenheid gesteld door de Middelburg se afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer en de gemeentepolitie. Het tes ten van de kilometerteller, dat met een gatsometer zal geschieden, gebeurt op de Sandberglaan voorbij de Seisdwars- weg. Tijdens een studieconferentieavond van de ARJOS Walcheren, die vrijdagavond in Middelburg gehouden is, heeft de heer H. Beenhakker, districtsbestuurder van het C.N.V., in een referaat over de loon politiek verklaard de indruk te hebben, dat vele Nederlandsers de ernst van deze situatie niet helemaal inzien. „De kern van de zaak is niet toevallig hoog uitgevallen looneisen, maar het gaat in feite om het positiekiezen in het hui dige economisch bestel. Wat op het spel staat en wat de vakbonden willen red den is het rechtsinstituut van de e.a.o.", aldus de heer Beenhakker. Hij betoogde, dat de looneisen niet gezien moeten worden als het doel, maar als het middel om het doel: het gezondmaken van de Nederlandse arbeidsmarkt, te bereiken. In zijn uiteenzetting wees de heer Been hakker er op, dat er vanaf 1958-1959 de situatie van een fel overspannen arbeids markt is gegroeid, waarbij thans reeds een tekort van 125.000 arbeidsplaatsen is ontstaan. Dit tekort is veroorzaakt door de opbouw van een concurrentie positie, waarbij het loon- en prijspeil bewust laag gehouden is. De overspan nen arbeidsmarkt heeft echter steeds meer geleid tot het euvel van de zoge naamde „zwarte lonen". „Als we onze rechtspositie vastleggen in een c.a.o. is het onjuist deze op die manier met de voeten te treden. Dan dreigt een „zwar te handel" in mensen, waarbij de etische kant van de c.a.o., die immers rechts kracht heeft, verwaarloosd wordt", al dus de districtsbestuurder, die in dit verband wees op het wegtrekken van Nederlandse arbeiders naar Duitsland, terwijl men in Nederland duizenden Spaanse en Italiaanse arbeider: aan trekt. De vakbonden willen aan deze chaos het hoofd bieden, betoogde de heer Beenhakker. Zij menen namelijk, dat de huidige loonpolitiek zaï leiden tot grote ongelijkheid, omdat o.a. overheid en andere werkgevers nooit onwettige lonen kunnen betalen. Ook zij, die o.a. a.o.w. en a.w.w. genieten, worden er de dupe van. Uitvoerig besprak de heer Beenhakker de besprekingen, die tot nu toe gevoerd zijn, alsmede de maatregelen, die van regeringszijde, van werknemers- en werkgeversbonden voorgesteld zijn. Het pakket maatregelen van de vakbonden beoogt het loon- en prijspeil aan te pas sen aan dat van omringende landen, als mede de rechtsgeldigheid van de Neder landse bevolking. Evenals de werkge vers stellen de vakbonden overleg op hoge prijs. „Maar als de werkgevers zeggen, dat de lonen niet opgetrokken kunnen worden, terwijl men toegeeft aan de eerste de beste wilde actie, kun nen de vakbonden niet langer de verant woordelijkheid opbrengen om langer mee te doen aan het toetsen van de c.a.o.", aldus de heer Beenhakker. Op zijn refe raat volgde een drukke gedachtenwis- seling. „HETE PUNTEN" uit het parlementai re leven en van de regeringstafel, uit de vakbonden en de eigen anti-revolu tionaire kring zijn vrijdagavond in Goes voor de kiesvereniging „Voor Nederland en Oranje" duidelijk afgebakend in een open gesprek met de voorzitter van het provinciaal comité, het Middelburgse Tweede-Kamerlid, de heer J. A. van Bennekom. Het werd een bord vol on derwerpen, het „vergadermenu" van de ze eerste seizoenbijeenkomst in de „Prins van Oranje" en na afloop gingen de aan wezigen met een beter inzicht in ver schillende zaken naar huis: de toespraak en de behandeling van een flinke reeks vragen daarna waren een goede start van het kiesverenigingswerk na de ver kiezingen. Want daarop haakte de heer Van Bennekom al dadelijk in. Hij begon bij de uitslag van stembus om vast te stellen dat de confessionele par tijen een vest.evigd blok zijn gewor den. ondanks alle aanslagen die erop zijn gepleegd. De spreker stelde de a.r.-ploeg in het nieuwe kabinet als het ware even voor aan de Goese le den van de kiesvereniging Hij oefende enige kritiek op de trage gang, waarin de verschillende staats secretarissen binnenkomen en noemde al direct in het begin ook nog even de dei ning rond het aftappen van telefoon gesprekken Het was beslist niet de be doeling van de heer Van Bennekom om alle a.r.-bewindslieden vriendelijk op de korrel te nemen, zo zei hij, na deze „ken nismaking" hoewel hij hun debuut veel belovend noemde Maar daartegenover stelde hij, dat zij in de toekomstige pe riode tegen fellere en meedogenlozere kritiek van de oppositie onder leiding van de slagvaardige prof. Vondeling zul len moeten opboksen. Enkele brandende vragen van het ogen blik voegde de provinciale voorzitter aan deze inleiding toe. Om te beginnen de Nederlandse verhouding tot Indonesië. Vooralsnog meende hij te moeten waar schuwen tegen een bezoek van Soekar- no aan ons land. Bij het punt „lonen en prijzen pleitte hij in het bijzonder voor een oplossing binnen het georganiseerde bedrijfsleven voordat de overheid zijn stem laat horen. De heer Van Benne kom sprak zijn waardering uit voor de vakbondsleiders, zoals zij in de voor bije jaren de zaken beheerst hebben aan gepakt en hij hoopte dat zij dat kunnen blijven doen. Binnen de Zeeuwse gren zen wilde de spreker graag de gelijk stelling in het onderwijs doortrekken: christelijk technisch onderwijs en een christelijke h.b.s. in Zeeuwsch-Vlaande- ren, het waren opnieuw zijn wensen. Ook de schaderegeling voor de gedu peerden van de Deltawerken haalde hij nog even uit de hoek, met de medede lingen dat de kamer het wetsontwerp nu toch wel binnenkort tegemoet kan zien. Aan het eind van zijn „praatje" Zondag a.s. zal de hervormde gemeente van Middelburg om 10 uur in de Nieuwe Kerk een gezinsdienst houden in ver band met de gezinsweek, die in oktober in het gehele land gehouden wordt. Medewerking zal worden verleend door het hervormde kerkkoor onder leiding van de directeur, de heer Sanders, door het jeugdkoor „Blijde stemmen" en door een aantal jongere fluitisten onder leiding van mej. Mantz. De bedoeling is dat ook de jongens en meisjes van de kinderdiensten, de jongerenkapel en de jeugdkerk deze dienst bezoeken, met de ouders. De leiding van de dienst berust bij ds. A. van Boven. gaf de heer Van Bennekom gelegenheid om nog wat „vergeten hoofdstukken" op te slaan. Welnu, de vergadering zorg de ervoor. Er werd nog van gedachten gewisseld over de „verontrusten" in de A.R.- en C.H.-kamerfracties, een naams verandering als presentatie van de par tij, de kabinetsformatie en opnieuw „io nen en prijzen". Tevoren werd in de vergadering nog even van gedachten gewisseld over plaatselijke aangelegenheden. Er was in dit verband lof en kritiek op de beide A.R.-raadsleden van Goes. In het laatste geval ging het om de be handeling van het onderwerp „ru moer op zaterdagavond in de binnen stad" naar aanleiding van vragen van de heer A Maljaars (s.g.p.) aan b. en w. Verschillende leden van de kiesvereni ging hadden hier ook graag een duide lijk standpunt van de A.R.-zijde gezien. Voorzitter P de Kam stelde voor deze zaak in breder verband te bezien en de „aantrekkelijkheid" van Goes voor de jeugd op de straat in zijn algemeenheid aan de orde te stellen. Bij een verkiezing van een bestuurslid wezen de stembriefjes de heer H. de Moet als zodanig aan. (Advertentie) Zonder TEXON is nw gebouw niet af. is HÉT middel tegen doorslaande muren van woningen, bungalows, silo's, transformatorhuisjes, pakhuizen, etc., etc. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door TELEFOON (01180) 2841. VEILING GOES. 25 oktober. Cox ürange Pippin 1 80-85 60, 75-80 56—62, 70-75 56—60, 65-70 50—54, 60-65 41—45, 55-60 37, 2 75-80 33, 70-75 50. 65-70 45— 49, 60-65 38, 55-60 2526, grof 43, fijn 29. Goudrenet 95-100 32—38, 90-95 34—38. 85-90 37, 80-35 37, 75-80 32,40—32,70. 70-75 28,30— 28,50, 65-70 26, 2D 16—17. 2 85-90 31, 80-85 32, 73-80 30, 70-75 26, grot 23—25. fijn 16. Rode Goudrenet 1 85-90 30, 80-85 30, 75-30 28, 70-75 25 Glorie van Holland 1 80-85 28 30. 75-80 28, 70-75 27, 65-70 24. 2D 18, 2 80-85 25, 75-30 24, 70-75 23, 65-70 20, grof 20—23, fijn 1419. Golden Delicious 1 80-85 66, 75-80 62. Jonathan 1 75-80 32, 70-75 30, 63-70 27, 60-65 19. 2 75-80 19, 70-75 18, 65-70 14—16, 60-65 13, 2D 12, grof 13—19, fijn 12. Laxton's Superb 1 80-85 31. 75-80 32, 70-75 29, 65-70 22, 60-65 16, 2D 14, 2 75-80 27. 70-75 27. 65-70 19, 60-65 15. Zoete Ermgaard 1 60-65 33, 2D 20. Diverse appelen kroet 12, val 11. Doyenne du Comice 2 80-85 78, 75-80 84, 70-75 84. 65-70 74, grof 61—68, fijn 2949. Comtesse de Paris 1 65-70 15, 60-65 14, 55-60 11, grof 19. Pondspeer 1 75-85 21, 65-75 20. Black Alicante 1 173—182, 2 151—161. 3 121—123 Bramen per doos 2 1324. Totale aanvoer hard fruit 5800 kisten. Groenten Per stuk: Bloemkool Al 63, A2 23 59, BI 25—28, B2 17—25, afw. 12—40 Kropsla 1 1314, 2 913, Cl 8. Knolselderij 1 13—15. Per bos: Selderij 4—6. Peterselie 3—8. Per kg: Snijbonen 1 160—179, 2 90—151. Waspeen 2 14—31, 2B 16. Andijvie 1 12—26, 2 15—20. Prei Al 18—23, A2 18. Witlof Al 75—92, A2 51—65. BI 73, B2 63—70, afw. 26—59. Tomaten In het academisch ziekenhuis te Leiden slaagde voor het diploma ziekenhuisver- pleging A: mej. A. de Kam te Domburg. In de Ned. herv. kerk te Westkapelle wordt zondagavond om zeven uur een oecumenische dienst gehouden, waarin ds. W. Oosthoek en ds. F. L. v. d. Bom zullen voorgaan. De zangvereniging „Looft den Heere" zal de cantate „De Starrenhemel" uitvoeren. „Ik ben een neger" was de titel van het programma dat voordrachtskunste naar Otto Sterman uit Amsterdam don derdag bracht op de jaarlijkse familie avond van de hervormde gemeente te Kapelle. Door middel van voordracht en vertelling, bracht de uit Suriname af komstige voordrachtskunstenaar de pro blematiek naar voren, waarmede de kleurlingen in Amerika en Afrika nog altijd worden geconfronteerd. Ook het geloofsleven van de neger werd daarbij op gevoelige en aangrijpende wijze dooi de heer Sterman naar voren gehaald. Naast de ernst viel er ook een repertoi re van luim te beluisteren. Het gebodene stond op zeer hoog peil. Groot was de belangstelling voor deze familieavond, die in het verenigingsgebouw „Obadja" werd gehouden. De ruime zaal was tot de laatste plaats bezet. Ds. E. P. J. Jeb- bink die de leiding had, trad ook als ge spreksleider op na de pauze, toen er ge legenheid werd gegeven tot het stellen van vragen over diverse kerkelijke za ken. Verschillende problemen van uit eenlopende aard werden daarbij aan de orde gesteld. De afdeling St.-Laurens van de N.C.V.B. heeft dezer dagen een vergadering be legd. Tijdens deze bijeenkomst, die on der voorzitterschap stond van mevrouw Bommeljé-Wisse sprak ds. A. J. van Cruyningen uit Kloetinge over „een reis naar Rome". De lezing werd met dia's geïllustreerd. De heer R. Visser uit Mid delburg zal op 21 november spreken over „de werkwijze van een consultatie bureau voor alcoholisme". De leden van N.C.V.B.-afdeling Veere hebben dezer dagen een interessante avond beleefd. De heer Schoenmaker uit Zoutelande sprak op deze bijeen komst over „Marokko", welk praatje werd toegelicht met dia's. De volgende vergadering zal op 19 november worden gehouden. A 5560, B 5268, C 3547. Spruiten A2 46 50. B2 1533. Veldsla 1 60. Pronkbonen 2 85 Peen BI 15, Cl 18 Rode kool Bi 8—1L Groene sav. kool 1 19—22, 2 14, BI 17—23. Witte kcoi 1 811. Spinazie 1 1924. Aard appelen 811. VEILING MIDDELBURG. 25 oktober Andijvie 21. Sav. kool 2527. Rode kool 816. Witte kool 510. Bloemkool 4 st. 12—61, 6 st. 3049, 8 St. 13—34, 10 6t. 12—21. Glassla 12—15. Natuursla 3(4—14. Kas- snijbonen 141—170. Kasprinsessenbonen 181 195. Spinazie 1430. Waspeen 1220. Prei 22—35. Postelein 30—58. Witlof 64—119. Sprui ten 32—79. Veldsla 76—123. VEILING KAPELLE. 23 oktober. Industrie- en exportveiling. Br. Alex Lucas 1 75 43, 70 47, 65 39, 2D 60 17, 2D 55 13. 3 grof 14. Comtesse de Paris 1 70 22, 65 22, 60 17, 55 11, 2 70 21, 65 22, 60 16, 53 9.50—10, 2D 8.50, 3 grof 11, 3 fijn 6. Goud renet 1 90'42, 85 38, 80 35.70—36.30,'75 32.30— 32.60, 70 28.40, 65 26, 2 85 28—30, 80 30, 75 28, 70 27, 63 25—26, 2D 17, 3 grof 23, 3 fijn 17. Jonathan 1 80 31, 75 34—33, 70 32—32.30, 63 27.30—28.40, 60 21, 2A 75 23—27, 2 70 A 22—26, 2 65 A 13.50—23, 2 60 A 14—17, 2 75 B 14—15. 2 70 B 13—15, 2 65 B 13, 2 60 B 12—13, 2D 13.20, 3 grof 12—16, 3 fijn 12. Cox Orange Pippin 1 75 61. 70 58—60, 65 48, 60 37—40, 55 19, 2 75 49, 70 47. 65 42, 60 37, 55 17, 2D 14. Glorie van Holland 1 80 29, 73 27, 70 26, 65 27, 2 80 23, 75 24, 70 23, 65 21, 2D 16, 3 grot 20, 3 fijn 16. Laxton Superbe 1 75 30, 70 28, 65 23, 60 16, 2D 13, 3 grof 16. Sterappel 1 70 59, 65 56. 60 45, 55 27, 2 65 40, 60 31. 55 26, 2D 15, 3 grof 21, 3 fijn 12. Golden Delicious 1 75 66, 70 60—62, 65 56, 60 44, 2 80 40, 79 3345, 70 3245, 65 3041. 60 22—29, 2D 14— 17, 3 grot 1825, 3 fijn 1013. Zoete Erm gaard 1 65 54—66, 60 44—54, 55 3640, 2 60 41, 55 28—32. 2D 21—19, 3 grof 27—36, 3 fijn 1011. Doyenne du Comice 2 75 93, 70 90, 2D 3536, 3 fijn 17. Zwijndr. Wijnpeer 1 60 29, 55 28, 510 19, 2 60 27, 55 27, 50 15, 2D 12, 3 grof 16. 3 fijn 7. Saint Reray 1 75 27, 65 26, 2 75 26, 65 25, 2D 23, 3 grof 23—25, 3 fijn 17. Nouveau Poiteau 2 75 21, 65 19, 55 14, 2D 7.50, 3 grof 15, 3 fijn 6. Jodenpeer 2 60 18, 53 14, 50 12. Gieser Wildeman 2 60 47, 59 3fr—34, 50 3136, 2D 19, 3 grof 30. Brederode 2 75 29, 65 32, 2D 24. Lomb. Calville 2 75 23, 70 23, 65 18, 60 14, 2D 10. Pondspeer 2 75 20, 65 20, 3 grof 18, 3 fijn 15. Zoete Rd. Rlbbeling 1 70 62, 6? 52—58, 60 41, 2D 42. Zoete Campag ne 1 70 46, 65 44, 60 38, 2 65 32, 60 32, 2D 16— 22. Ingrid Marie 1 75 46, 70 47. 2D 26, 1 65 37. Ellisons Orange 2 75 37. Rode Goudrenet 2 73 27, 65 22, 70 24, 3 grof 1819. Emile d'Heijstek 1 55 11, 65 13, 60 12. Geplukte kroetappelen 13.10, val kroetappelen 11.70, kroetperen doordraai, val Zoete Ermgaard 11—23. Gewone veiling: Druiven per kg 1 167172, 2 133152. Bramen per doos 1 2737, 2 18 31, 3 17—19. Noten per stuk 1 5.50. Aardbeien per doos 3 67. Aardappels 2 49. Groenteveiling: Bloemkool 15—47. Sav. kool 11. Rode kool 10. Spruitkool 2345. Andijvie 16. Kassnij bonen 100164. Knolselderij 911. Breekpeen 9. Tomaten per kg 2576. Prei 16—18. Witlof 70—97. Kropsla 7. ZONDAG 27 OKTOBER. Geref. Kerk. Arnemuiden 9.30 en 2.30 ds. Oegema; Domburg 10 ds. Elshout, 2.30 ds. Visser; Gapinge 10 ds. Bosman, 2 ds. Boot; Grijpskerke 10.15 ds. Boon stra, 2.30 ds. Dragt; Koudekerke 10.30 en 7 ds. De Jongh; Meliskerke 10 en 2.30 ds. Meijer; Middelburg Gasthuis- kerk 7.30 ds. Goramer; Hofpleinkerk 9.30 ds. Dragt, 2.30 ds. Van Til, 5 ds Boonstra; Noorderkerk 9.30 ds. Van Til; Ontmoetingskerk 8.45 ds. Boonstra, 5 ds. Dragt; Oost- en West-Souburg 9.30 en 2.30 ds. Kornet;. Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Gommer; Serooskerke 10 en 2.30 ds. Van Wilgenburg; St.-Daurens 10 en 2.30 ds. Van Ulden; Veere 10 en 2.30 ds. Streefkerk; Vlissingen 9.30 en 5 ds. Verschoor; Vrouwenpolder 10 ds. Boot, 2.30 ds. Bosman; Westkapelle 9.30 ds. Visser, 2.30 ds. Elshout. Geref. Kerk (Vrijgem.). Souburg 9.30 ds. Hendriks; Middelburg 8.30 en 4.30 ds. Wiskerke; Vlissingen 4.30 ds. Hen driks; Vrouwenpolder 9.30 en 2.30 ds. Van Beveren; Zoutelande 10.45 ds. Wis kerke, 4 eredienst. Geref. Gemeente. Aagtekerke 9.30, 2 en 6 Ieesd.Arnemuiden 9.30, 2 en 6 leesd.; Meliskerke 9.30, 2 en 7 leesd.; Middel burg 9.30, 2 en 6.30 ds. Zijderveld; Oost kapelle 10 en 2.30 leesd.; Vlissingen 9.30, 2.30 en 6.30 ds. Bosschaart; Westkapelle 9.30, 2 en 6 leesd.; Zoutelande 10 en 2.30 leesd. Chr. Geref. Kerk. Middelburg 9.30 en 3 ds. v. d. Molen, 31 okt. Gasthuiskerk 7.30 ds. Nauta en ds. Snoep; Vlissingen 9.30 leesd., 5.30 ds. v. d. Molen. Ver. van Vrijz. Herv. en Remonstr. Kring. Middelburg 10 ds. Hanneman; Vlissingen 7 ds. Van Santen. Evang. Luth. Gemeente. Middelburg 8.45 ds. Ten Rouwelaar; Vlissingen 10.30 ds. Ten Rouwelaar. Doopsgezinde Gemeente. Vlissingen 10 ds. Van Hamel. Hersteld Apost. Zendingsgemeente. Vlis singen (Bakkersg.) 10 en 4.30 dienst. Hersteld Apost. Zendingskerk. Vlissin gen (Kasteelstr.10 en 5 dienst. Leger des Heils. Middelburg 10 Heil.sk., 3.30 Openl. samenk., 7.30 Verloss. sa- menk. o.l.v. kapt. Betgen; Vlissingen 10 en 7.30 samenk. o.l.v. kapt. Ruijsink. Herv. Geref. Gem. Vlissingen (Scher- minkelstraat) 10 en 5.30 de heer De Ridder. Ned. Herv. Kerk. Arnemuiden 11 en 4.30 ds. Jongerden, Biggekerke 9.30 ds. Odé 2 ds. Nennie, Domburg 10 ds. v. Dulle-- men, 7 ds. Duisterhof, Gapinge 2 dhr. De Jonge, Grijpskerke 10 mej. ds. Valk, 2.30 ds. Duisterhof, Kleverskerke 2 mej. ds. Valk, Koudekerke (geref kerk) 9 ds. v. Dijl, 2.30 ds. Altena, 7 ds. v. Her waarden Vliss. str., 't Zandt 10.15 ds. v. Herwaarden (H.D.), 10.15 jeugdk., 7 ds. Altena, Meliskerke 2.30 ds. Altena. Middelburg: Nieuwe Kerk 10 ds. v. Bo ven, 7 ds. Brummelkamp, Engelse Kerk 7 kand. v. d. Bank, Koorkerk 10 ds. Hanneman, 7 ds. Nauta (jeugdd.), Oost- kerk 10 ds. Enker. Nieuw- en St.-Joos- land 10 ds. Wieringa, 7 ds. Metselaar (jeugdd.). Souburg Kerk 10 ds. Kwast, 7 ds. v. Dijl (jeugdd.) School 9.30 ds. v. Duyne, Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Ri chard, Ritthem 10 ds. Nennie, 2.30 ds. Odé, Serooskerke 10 en 2.30 ds. v. d. Wind (H.D.), St. Laurens 10 ds. Kok (H.D.), 2.30 ds. Kok, Veere 10 dr. v. Haarlem, Vlissingen: St. Jacobskerk 10 ds. Kloosterman (H.D.), 5 ds. Rothfusz, 't Anker 9.30 jongerendienst, 10.45 jeugdkerk, Johanneskerk 9.30 kand. v. d. Bank, 7 ds. Rothfusz. Vrouwenpol der 10 dhr. De Jonge, Westkapelle 2.30 ds. Oosthoek (H.D.), 7 ds. Oosthoek, 4 ds. v. d. Bom, Zoutelande 9.30 ds. De Jonge, 7 ds. v. Dullemen. Eglise Wallonne. Middelburg 10.30 pas teur Cabanis Fil. Volle Evang. Kapel. Vlissingen (Vrouwestraat) 10 dienst. Geref. Gem. in Ned. Middelburg (Bo- gardzaal10, 2.30 en 7 leesd. Herv. Evang. Westkapelle 9.45 leesd. Volle Evang. Gem. Middelburg 10 dienst. Bethel Temple (Pinksterkerk) Vlissin gen 3 dhr. Davidsz. ZONDAGSDIENSTEN ARTSEN Middelburg: dokter H. Ruiter, Langeviele 49, tel. ZB37. Apotheek Middelburg: W. K. Hum- melen. Markt 69, tel. 2134. Vlissingen: dokter S. .«artema, Paul Krugerstraat 240, tel. 3933. Apotheek Vlissingen: J. M. H. van de Sande, Badhuisstraat 22-24, tel. 2066. Koudekerke, Zoutelande en Westkapelle: dokter M. Huy- gens. De Casembrootstraat 26, Westkapelle, tel. 0M37234. Serooskerke, Veere en Oost kapelle: dokter G. Schep, Dorpsstraat 46, Se rooskerke, tel. 01189212. DIERENARTSEN Walcheren: dokter J. C. Klok te Oostkapelle, tel. 01188443. Nagekomen Advertentie In plaats van kaartjes. Met blijdschap en dank baarheid geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje SUZANNA ANTONIA. A. A. de Vos. A. de Vos- Langenberg. Roby Lewedorp, 22 oktober 1963. Nieuwe Kraaijertsedijk 5. Tot onze grote droef heid is plotseling van ons heengegaan mijn dierbare man, onze lie ve vader, schoonvader en opa JOSEPH WILHELM VAN DEN BERG. op de leeftijd van 54 jaar. Vlissingen J. van den Berg- de Ridder Middelburg J. W. W. van den Berg A. J. van den Berg- van der Haven Werner. J. B. G. de Vries- van den Berg. J. S. M. de Vries. Vlissingen, 25 oktober 1963. Badhuisstraat 35. De teraardebestelling zal plaatshebben op dinsdag 29 oktober a.s. Vertrek Badhuisstraat 35 des nam. 2 uur. Liever geen bezoek. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde vrouw, moeder, be huwd- en grootmoeder MARIA MIERAS, echtgenote van Joos Leendertse, in de ouderdom van 75 jaar. Wemeldinge: J. Leendertse. Hansweert: A. P. Franje- Leendertse. M. G. Franje. Lonie en Jo. Goes P. C. Moelker- Leendertse W. Moelker. Jaap en Rietje. Wemeldinge, 25 oktober 1963. Westelijke Kanaalweg 21. De begrafenis zal plaatsvinden op dins dag 29 oktober om 13.30 uur op de alge mene begraafplaats te Wemeldinge. Vertrek sterfhuis om 13 uur. (Advertentie) Zondagsdienst Taxi's Middelburg T.C. WALCHEREN tel. 3200 VAN DOESELAAR, tel. 2158

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5