ZUIDPOOLEXPEDITIE START 8 DECEMBER AVI A KLANKBORD Spaanse arbeiders in Rotterdam gaan weg Tonke Dragt: hang naar het fantastische Britten schrikken van geheimzinnige aardbeving Concilie wil vaste datum voor Pasen y\ AA K.L.M. EN MARTIN'S AIR CHARTER COÖRDINEREN VAKANTIEVERVOER Uitgebreid programma vastgesteld in het kader van het internationale jaar van de kalme zon 9 Nederland levert Portugal geen wapens voor Afrika WEER STAKING IN HAVEN ROTTERDAM Eensgezinde actie ambtenarenbonden OVERWINTEREN OP BELGISCHE BASIS Weer Turken in het land - nu met toestemming Premie nadienende reservisten bij de marine Acht punten neem toch een Contact Spion nam te veel slaappillen in NA GESCHIL OVER ZAKGELD Voorschot Weer Turken y De Rots in de branding TOENEMING VLIEGVAKANTIESVERWACHT K.L.M. verkocht een Convair Capaciteit Bestelling Kinderen lezen zo verrukkelijk" Kinderboekenprijs voor schrijvende tekenares Blijven tekenen Rotterdamse prijs ZATERDAG 26. OKTOBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 (Van een onzer verslaggevers) Op zondag 8 december vertrekt uit Antwerpen de Deense ijsbreker „Maggadan" met aan boord de leden van de Belgisch-Nederlandse Zuidpoolexpeditie? die tijdens het, op 1 januari 1964 beginnende „in ternationale jaar van de kalme zon" afgekort „I.Q.S." waarnemin gen zullen verrichten op de basis „Koning Boudewijn", die ligt aan de kust van het Zuidpoolgebied twaalf dagen varen ten zuiden van Kaap stad. Op deze zelfde basis heeft een Belgische expeditie ook tijdens het in ternationaal geofysisch jaar 1957/'58 waarnemingen verricht. De ge bouwen van die expeditie zullen vermoedelijk wel door het ijs vernield zijn. Men neemt geen risico's en voert derhalve een geheel nieuw kam pement mee. Nederland heeft de Belgen voorlopig voor één jaar medewerking toegezegd. In feite is deze medewerking beslissend geweest voor het ondernemen van de expeditie. De Nederlandse bijdrage be staat uit het „leveren" van vier van de dertien deelnemers, twee fysici, een me teorologische waarnemer en een radio telegrafist. Deze laatste zal van de Kon. Marine afkomstig zijn. Ofschoon bekend is, wie deze vier Nederlanders vermoe delijk zullen zijn er werd ten behoeve van de expeditieleider, de Belgische ir. liucien Cabes, een voordracht opgesteld, waaruit hij een keuze maakte -kunnen nog geen namen worden bekendgemaakt omdat men nog wacht op het resultaat van de keuring, die plaatsvindt op het instituut voor luchtvaartgeneeskunde te Soesterberg. Begin november zal men definitief weten wie mee gaan. Het gehele programma voor het I.Q.S.Y. is internationaal vastgesteld. De Bel gisch-Nederlandse expeditie zal aan alle activiteiten deelnemen. De werkzaamhe den bestaan uit: le. Synoptische meteorologie en aerolo- gie tèn behoeve van 't I.Q.S.Y.-program ma. Dit zijn waarnemingen aan de op pervlakte, in de hoge luchtlagen, van de zonnestraling en van de atmosferische elektriciteit, die gelijktijdig door alle 36 waarnemingsstations worden gedaan en dienen om een mogelijk verband te leg gen tussen de weersomstandigheden op Antarctica en het weersverloop elders 2e. Glaeiologie: meten van opeenhopin gen van sneeuw, vervormingen in de ijs kap, ijs-, sneeuw en neerslagmonsters; 3e. Meten van nucleaire straling (alpha en beta stralen); Advertentie Zwitsers precisiewerk IN HET blad van een groot krui deniers-winkelbedrijf lees ik, dat de personeelschef is terugge keerd van een studiereis naar de Verenigde Staten. Ik wist niet dat meneer was weggeweest, maar dat neemt niet weg,- dat ik blij ben dat hij weer terug is. Het blad heet Aller-Hande, maar ver der kan ik niet gaan en de naam van het bedrijf noem ik niet, want de pers moet onafhankelijk zijn en in het redactionele gedeelte geen namen noemen. Dat zou ver kapte propaganda zijn en mijn le zertjes zouden als ik die naam wél noemde misschien denken, dat ik dat deed om een gratis levensmiddelenpakket toegestuurd te krijgen. Dat kan natuurlijk niet, al ben ik er zeker van dat een zaak als (bijvoorbeeld) Albert Heijn mij graag zo'n pakket zou sturen in ruil voor het noemen van zijn naam in deze krant. Dat brengt zo'n zaak tonnen in het laatje. In ieder geval: ik ben blij dat die meneer weer terug is uit Amerika en wat nóg prettiger is: het is hem daar uitstekend bevallen. Hij had, vóór hij op studie ging (zei hij) enige vooroordelen over dat land, maar die is hij nu kwijt en hij is tevreden over de Verenigde Staten. Dat heeft hij uitdrukkelijk verklaard en ik ben er zeker van dat president Kennedy daar heel blij mee zal zijn. Die heeft zoveel moeilijks en akeligs aan zijn hoofd, dat hij best iets aardigs kan gebruiken. Ik zie hem, na het lezen van dat blad en het gunstig oordeel van de personeelschef al vrolijk op en neer schommelen in zijn stoeltje. Jacky zal het zeker óók fijn vinden. Het is trouwens opvallend hoeveel Nederlanders hun goedkeuring hechten aan de gang van zaken in de Verenigde Staten. Toen Wim lbo onlangs terugkeer de vertelde hij reeds op Schiphol aan de te zamen gestroomde jour nalisten, dat het ginds zijn goed keuring had kunnen wegdragen. En de volgende dag reeds seinde mijn correspondent in het Witte Huis mij, dat de Kennedy's daar zó mee in hun schik warendat Jacky die avond een extra-lekker toetje had gemaakt: drie-in-de pan. Rinus Ferdinandusse heeft het er ook prettig gehad. Hij is mijn ge liefdste antipathie met het lelijk accentje waarmede hij ons beider moerstaal uitspreekt en met de, om bijval hengelende, nadrukke lijkheid, waarmee hij met zijn spitsigheden de drie miljoen Ko ninklijke Nederlandse zelfstandi ge middenstanders onder zijn ge hoor zich laat verkneuteren, maar dit neemt niet weg zo objec tief ben ik wel dat ik blij ben voor de Amerikanen, dat hij veel goeds over Amerika te zeggen heeft. Wij moeten er vooral mee dóór gaan aan alle belangwekkende personen die gedurende drie maanden, diepgaande studies over de Verenigde Staten hebben ge maakt om hun oordeel te vragen. Als dat dan goed uitvalt is dat een mooie bijdrage tot verstevi ging van onze hechte vriendschap met dat land. Voor Luns óók gemakkelijk. Het neemt hem veel werk uit han den. ELIAS 4e. Onderzoek van het poollicht; 5e. Geodesie en topografie; 6e. Warmtekrachtmeting; 7e. Geomagnetitisme; 8e. Ionosfeer-peilingen. De expeditieleden zullen geen verre tochten ondernemen en niet verder van de basis opereren dan 30 kilome ter maar dat kan in de poolnacht héél ver zijn. Er gaan drie snowcats (rupsvoertuigen) mee, en een drie- wielige jeep van het Belgische leger. Over het doel, zo men wil ook het nut, van deze expeditie zegt kolonel Lange- raar hoofd van de dienst hydrogafie het volgende: „Wetenschappelijk is het niet belangrijk, dat de Belgen en wij daar zit ten, het waardevolle zit hierin, dat de 36 bases samen waarnemingen doen en de ze coördineren. Het Zuidpoolgebied is be langrijk voor dit werk, omdat de atmos feer er zeer zuiver is en omdat de pool kap veel invloed kan hebben op het weer elders". De expeditie kost in totaal ongeveer 1,8 miljoen gulden (voor het eerste jaar) waaraan Nederland 600.000 ter be schikking gesteld door Z.W.O., bijdraagt. België levert alle instrumenten en de hele uitrusting. Het vervoer is zeer kost baar: de „Maggadant" moet voor de heenreis voor 90 dagen gehuurd worden en kost 4000 gulden per dag. Zodra de „Maggadan" uiterlijk 1 maart weggevaren is met de men sen, die geholpen hebben bij het op bouwen is contact met de basis, be halve via de radio, nauwelijks meer mogelijk. Men is de gehele poolwin- ter onze zomer - op zichzelf aan gewezen. Vliegen is in de poolnacht vrijwel uitge sloten. Er gaat dan ook een arts met chirurgische ervaring mee. Op de basis is de gemiddelde wintertemperatuur 55 graden onder nul. De gebouwen van de basis zijn echter goed verwarmd en de kleding voor elke expeditie vult een in drukwekkende lijst. De Koninklijke Ma rine heeft ter bestrijding van de verve ling gezorgd voor spelen, platenspeler en grammofoonplaten, schriftelijke cur sussen, een projector en films. De Belgische leden van de expeditie zul len vermoedelijk tegen een zeer geringe vergoeding telefoongesprekken met hun familie kunnen voeren. De Nederlandse P.T.T. zal worden gevraagd, eveneens een speciaal tarief in te stellen. Boven dien overwegen de Nederlandse en Bel gische wereldomroep gerichte uitzendin gen voor de expeditie te verzorgen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft medege deeld, dat de Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Na ties, de secretaris-generaal der Verenig de Naties er van in kennis heeft gesteld, dat Nederland, overeenkomstig het in de Veiligheidsraadresolutie van 31 juli tot alle leden-staten gerichte verzoek, geen oorlogsmateriaal aan Portugal zal leveren, dat ten goede zou kunnen ko men aan het Portugese beleid in de overzeese gebiedsdelen van dat land. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken deelde nog me de, dat het besluit van de regering zich bij de aanbeveling van de Veiligheids raad aan te sluiten, niet betekent dat Portugal niet op steun zal kunnen re kenen bij de uitvoering van de van haar als N.A.V.O.-bondgenoot verwachte de- fensietaak. De toestand van de Zweedse spion ko lonel Stig Wennerström, die in alle haast naar een ziekenhuis is overge bracht, nadat hjj teveel slaappillen had geslikt, is bevredigend en naar wordt verwacht, zal hij binnen 24 uur weer bij bewustzijn komen, aldus in een gister morgen uitgegeven communiqué ver klaard. Volgens het communiqué schenen de ge ruchten, dat hij een keelaandoening had gekregen en dat er gevaar bestaat voor ernstige gevolgen overdreven te zijn. Een deel van de onlangs in Rot terdam aangekomen Spaanse ar beiders zal binnenkort, zo ver neemt het A.N.P. van de Scheep vaart Vereniging Zuid in Rotter dam, weer naar Spanje terugkeren. Hoeveel het er zijn is nog niet be kend. Op het ogenblik worden met Spaanse autoriteiten in Nederland besprekingen gevoerd over de wij ze waarop de Spanjaarden zullen worden gerepatrieerd. Enige dagen geleden ontstonden er moei lijkheden toen de Spanjaarden bij de di recties van de (haven)bedrijven, waar zij werkzaam zijn, een aantal bezwaren tegen hun loonvoorwaarden naar voren brachten. Bij de werving van de Span jaarden, aldus evenwel de S.V.Z., was overeengekomen dat het loon ir drieën zou worden gesplitst. Een deel zou naar Spanje worden overgemaakt, een ander deel zou worden ingehouden voor de betaling van kostgeld en het resterende bedrag van ongeveer 40 zou worden uitgekeerd als zakgeld. Na hun aankomst in Nederland hebben de Spaanse arbeiders een voorschot op dit zakgeld ontvangen om hen in staat te stellen de meest noodzakelijke aan kopen (voornamelijk kleding) te doen. Daardoor onderging na enkele weken het zakgeldgedeelte een drastische vermin dering. Dat nu, was de grief van de Span jaarden. Zij verwijten de S.V.Z. dat hen bij de werving een andere gang van zaken was voorgespiegeld. Het bestuur van de S.V.Z. wijst het ver wijt echter met stelligheid van de hand. Zij heeft verklaard niet te kunnen toestaan dat het voorschot de Spanjaarden wordt geschonken, omdat dit zou betekenen dat zij meer zouden ontvangen dan hun Neder landse collega's. Besprekingen tussen de S.V.Z. en de ontevreden Spanjaar den zijn geen succes geworden. Een gedeelte van de zuiderlingen heeft de wens te kennen gegeven naar zijn land terug te keren. Met een chartervliegtuig van de Turk se luchtvaartmaatschappij zijn gister middag 57 Turkse arbeiders voor de Fordfabrieken te Amsterdam op Schip hol aangekomen. Ford heeft in Turkjje arbeiders aange worven met toestemming van het mi nisterie van sociale zaken. De komst van deze groep naar ons land leverde dus geen enkele moeilijkheid op. De arbeiders hadden contracten in het Turks, Duits en Nederlands, die goed gekeurd zijn door de arbeidsbureaus in Ankara en Amsterdam. De contracten zijn een jaar geldig en kunnen daarna worden verlengd. Op het Vaticaanse concilie is vrijdag een verklaring aanvaard die zich uit spreekt voor een vaste paasdatum en een permanente kalender. De verklaring bestond uit een aanhang sel bij het vijfde hoofdstuk van het sche ma over de liturgie. Zij werd met 2058 tegen negen stemmen aangenomen. De verklaring zegt, dat het Vaticaanse con cilie niet gekant is tegen het vast stellen van een vaste paasdatum „mits dit aanvaardbaar is voor alle anderen die bij dit vraagstuk betrokken zijn", vooral de andere christenen. Het concilie is evenmin tegen de verscheidene initia tieven voor het vaststellen van een eeuwigdurende burgerlijke kalender, „mits de week van zeven dagen met de zondag wordt behouden". Bovendien moet de regelmatige opeenvolging van weken intact blijven, tenzij de heilige stoel om gewichtige redenen anders zou besluiten, aldus de verklaring. Bij het indienen van de amendementen eerder deze week, had bisschop Francis Zau- ner van Linz (Oostenrijk) gezegd dat de sociale eenheid van het mensdom groeiende is en dat de uiteenlopende data van feestviering dikwijls moeilijk heden veroorzaken. Voor de economie van industriesteden vond hij stabiliteit in de programma's voor vrije tijd wense- lijk. Sinds het concilie van Nicea m het jaar 325 valt Pasen op de eerste zondag na de eerste volle maan op bf na 21 maart, zodat Pasen altijd tussen 22 maart en 25 april valt. Het jongste voorstel tot verandering van de ka,lender omhelst een jaar 'van vier gelijke kwartalen van dertien weken, waarin Pasen al-|| tijd op zondag 8 april zou vallen. Evenals dat bij land- en luchtmacht al het geval is, zullen reserve-officieren van de marine voortaan na de normale diensttijd vrijwillig kunnen nadienen. Zij die „bijtekenen" krijgen, als ze dat voor twee jaar doen, voor iedere maand dat ze nadienen een premie van 21 van hun maandbezoldiging. Reservisten die vier jaar langer dienen krijgen voor iedere maand een premie van 25 van de maandbezoldiging. De regeling om marinereservisten in de gelegenheid te stellen vrijwillig na te dienen verkreeg in juli van dit jaar de instemming van de ministerraad. Ze is nu vastgelegd in een K.B. Dat K.B. zegt onder meer dat de premie eerst wordt uitbetaald na de beëindiging van de vrij willige diensttijd. Ook is vastgelegd dat niet iedere reserveofficier van de ma rine kan „bijtekenen". De regeling geldt slechts voor bepaalde categorieën voornamelijk technici. Een mysterieuze aardbeving heeft in drie graafschappen van het zuid westen van Engeland de mensen gisteren ontijdig gewekt, barsten in plafonds veroorzaakt en gebou wen op hun grondvesten doen tril len. Een politieman zei dat de trilling voornamelijk rondom Portsmouth werd gevoeld, maar dat de trillin gen zich meer dan 20 mijl voort plantten. Op de politiebureaus in Chichester in Sussex, Guildford in Surrey en Havant in Hampshire kwamen telefoontjes binnen van verschrikte mensen die uit hun bed waren geslingerd of melding maak ten van ingestorte plafonds. Per soonlijke ongelukken bleken zich niet te hebben voorgedaan en even min werd grote schade aangericht. De kustwacht langs de kust van Hampshire werd gealarmeerd door een bericht van het marineperso neel dat op de seinpost Portsdown Hill op wacht stond. Het personeel meldde een „voorwerp" in zee te hebben zien vallen, wat gevolgd werd door „een geweldige slag". Een woordvoerder van de meteoro logische dienst van de Royal Air Force op Thorney Island, dicht bij Chichester, verklaarde dat de tril- link „kennelijk" een aardbeving was. (Advertentie) s -\ 1 i Het Wereldgebeuren Een groot deel van het personeel 345 van de 450 man van Muller en Co's Stuwadoorsbedrijf aan de St. Jobs- en Merwehaven in Rotterdam heeft gister middag het werk neergelegd om kracht bij te zetten aan de eis tot een uitke ring-ineens, zoals die bij enkele andere bedrijven in dè Maasstad zou hebben plaatsgehad. De staking brak uit op het (onjuiste) gerucht dat collega's bij andere onder nemingen in het havengebied het werk zouden hebben neergelegd. De kraan machinisten op het terrein van de St. Jobshaven gingen daarop de straat op, waar zij korte tijd later de meeste an dere personeelsleden ontmoetten. De werknemers van de Merwehaven sloten zich bij hen aan. Bij Müller en Co lig gen op het ogenblik tien schepen, acht in de St. Jobshaven en twee in de Merwe haven. Ook de uit een kleine 100 man bestaande avondploeg, die om half zes bij Müller en Co moest opkomen, is niet aan het werk gegaan. Bij de andere be drijven wordt wel gewerkt. De K.L.M. en Martins Air Charter hebben meegedeeld, dat zij hun activiteiten op het gebied van het vakantievervoer door de lucht in het komende seizoen meer zullen gaan coördineren. Hoewel de programma's voor de vakan- tievluchten in het komende seizoen nog niet zijn uitgewerkt, verwacht men een grote toename van dit ver voer ten opzichte van 1963. Een dei resultaten van het overleg tussen de K.L.M. en M.A.C. is de aan koop van een K.L.M.-Convair 340 door Martin's Air Charter. Voorts zijn besprekingen over het beschik baarstellen van D.C.-7C-capaciteiten door de K.L M. aan M.A.C. in een ver gevorderd stadium. Volgens welinge lichte kringen ziet het er naar uit dat M.A.C. begin volgend jaar in ieder geval één D.C.-7C van de K.L.M. zal overnemen. De samen werking tussen K.L.M. en M.A.C. zal Het is maar de vraag wie in de tweede wereldoorlog bekender en populairder tvas, veldmaarschalk Bernard Montgo mery of zijn charmante gesprekspart ner, Vera Lynnde lieveling van de strijdkrachten". Deze foto werd ge maakt tijdens een lunch in het Lon- dense Savoyhotel ter gelegenheid van de 21ste verjaardag van de befaamde slag van El Alamein. o.a. bestaan uit een „rationeler be werking van de Nederlandse I.T.E.- markten". Nagenoeg tegelijkertijd heeft „Schreiner Aerocontraetors N.V.", een particu liere luchtvaartmaatschappij die zich evenals Martin's Air Charter beweegt op het gebied van het groepstoeris- me, meegedeeld dat zij bij de Fok kerfabrieken een bestelling heeft ge plaatst van een F.27-Friendship. Het toestel kan pas in april 1965 worden afgeleverd, maar vooruitlopend op de komst van de nieuwe machine heeft Schreiner besloten tijdelijk een „Friendship" over te nemen van een buitenlandse luchtvaartmaatschappij. Schreiner Aerocontraetors en Martin's Air Charter willen beide voorname lijk vakantievluchten naar het Mid- dellandse-Zeegebied maken. De voorzitter van de bij het N.V.V. aangesloten Algemene Bond van Amb tenaren, de heer A. van Rossen, heeft goede hoop dat in het gorganiseerd over leg ditmaal de drie samenwerkende cen trales van overheidspersoneel tot het eind toe eensgezind zullen optreden. De besturen van de drie bonden hebben gisteren vergaderd. Ze zullen spoedig concrete voorstellen bij de regering in dienen, zodat daarover nog in november overleg met de regering kan worden ge pleegd. De vier hoofdpunten die volgens de A.B.V.A. in ieder geval in het eisen pakket zullen worden opgenomen zijn: een algemene salarisverhoging van ten minste acht procent, een minimum be zoldiging van ten minste honderd gulden per week of ongeveer 440 gulden per maand, een elk jaar terugkerende uit kering ineens (b.v. tegen Kerstmis) als compensatie wegens het ontbreken van mogelijkheden die in het vrije bedrijfsle ven bestaan in de vorm van winstdelin gen en gratificaties, en een herziening van de gemeenteclassificatie. Volgens de A.B.V.A. zijn de minister van binnenlandse zaken en de ambte narenbonden het er bij voorbaat reeds over eens, dat de in 1963 door het over heidspersoneel opgelopen achterstand bij de algemene salarisverhoging moet wor den opgeteld. Wat de gemeenteclassifi catie betreft denkt de A.B.V.A. aan een regeling waardoor men in twee etappes voor 1 januari 1965 afkomt van de standplaatsaftrek. De overlevenden van een Amerikaans transportvliegtuig, dat vorige maand bij een vlucht om rijst uit te werpen voor vluchte lingen in Miaden-Laos door pro-communisti sche strijdkrachten werd neergeschoten, zul len binnenkort in het door de communisten beheerste gebied van Laos voor een krijgs raad terecht staan, omdat zij wapens en voedsel zouden hebben willen verstrekken aan „gewapende bandieten", aldus meldt het communistische persbureau Nieuw China. Aan boord van het vliegtuig bevonden zich drie Amerikanen en vier Aziaten. „Commissie van vierentwintig" voor niet-zelfstandige gebieden van de Verenigde Naties heeft zich be ziggehouden met Gibraltar, de Britse kroonkolonie op het zuidelijkste puntje van het Iberisch Schiereiland. Noch Ma drid, noch Londen hebben er een pro bleem van gemaakt het onderwerp is door de commissie ex officio ter discus sie gesteld. Het allerminst echter heeft de bevolking belang bij het debat. De eis tot teruggave van Gibraltar, dat in 1704 gedurende de Spaanse successie oorlog door Britse troepen voor de Oostenrijks-Habsburgse troonkandidaat veroverd werd en daarna, vanwege zijn unieke strategische ligging door Enge- lang werd behouden, is niet voor het eerst door het Francoregieme geuit. Alle Spaanse regeringen, koninklijke zowel als republikeinse, hebben luid of minder luid hun aanspraken op de slechts vijf vierkante kilometer grote Britse kolonie laten horen. Sedert Franco aan de macht kwam was de propaganda rond de rotsvesting overigens wel bijzonder stormachtig en deze bereikte zijn hoogte punt, toen koningin Elisabeth in 1954 een bezoek aan Gibraltar bracht, het geen door Madrid werd gezien als een uitdaging. Sindsdien mogen Spanjaarden niet meer naar Gibraltar reizen, uitgezonderd de ongeveer 170.000 arbeiders, die dagelijks uit de omgeving naar de vestingstad ko men, waar de lonen hoger zijn dan in Spanje. Deze concessie aan de arbeiders moest Madrid wel doen, teneinde hen niet in hun belangen te schaden. Tegelijkertijd maakte men ook voor de bewoners van Gibraltar het binnenreizen van Spanje moeilijker, maar deze maatregel werd toch in de loop der jaren weef verzacht, zoals trou wens de gehele campagne rond Gibral tar tegen de achtergrond van de groeiende Spaanse samenwerking met het westen langzamerhand geheel in sliep. Het doel van de Spaanse „blokkade" sinds 1954 was duidelijk: Gibraltar moest economisch op de knieën worden gedwongen en dit was ook bijna gelukt, want voor een aanzienlijk deel leefde in die periode de kolonie van Spaanse be zoekers, die in de vrijhaven van Gibral tar Britse waren billijk konden kopen. De andere, nog grotere bron van inkom sten is de smokkel, waaraan natuurlijk de Spaanse buren ijverig deelnemen. In menig jaar bereikte deze volgens de Spaanse opgaven een omzet van an derhalf miljard peseta's tegen de tien miljoen gulden. In elk geval waren de gevolgen van Madrids afgrendelingspoli- tiek duidelijk voelbaar. Toen verscheen een deus ex machina: de toeristenstroom, die over Spanje uit vloeide. De buitenlandse gasten kon noch wilde Madrid toegang tot Gibraltar ont zeggen. De poging om de vesting „uit te hongeren", was mislukt, zodat Madrid besloot Londen compromisvoorstellen voor te leggen. Sinds een aantal jaren stelt Spanje voor de Britse vlootbasis Gibraltar te veranderen in een gemeenschappelijk Brits-Spaans steunpunt, zoals formeel ook de Amerikaanse vliegvelden en ha vens in Spanje onder Amerikaans- Spaans bestuur staan. Ook met de „wer kelijke belangen van de bewoners van Gibraltar wil Madrid rekening houden. Anders gezegd: aan de status quo zou niets veranderen behalve, dat Spanjes rood-goud-rode vlag boven de rotsves ting zou wapperen. Maar zowel Londens vertegenwoordiger in de V.N. als Gi- braltars premier wezen de gematigde Spaanse voorstellen rondweg van de hand. Telefonisch verklaarde president Hassan tegenover ons: „Wij willen onze nauwe betrekkingen met Groot-Brittan- nië voortzetten en niemand wenst enige politieke verbinding met Spanje, waar mee wij verder de meest vriendschappe lijke betrekkingen wülen onderhouden". Aan dit verder niet geargumenteerde, beleefde maar ook starre „neen" wordt van particuliere zijde toegevoegd dat er geen nationalistische beweging van burgers van Gibraltar bestaat, die de aansluiting bij Spanje of de onafhanke lijkheid van het stadje eisen. Daar ech ter de dekolonialisatie in naam van het zelfbeschikkingsrecht wordt gevoerd en steunend op dit recht de bewoners van Gibraltar zich uitspraken voor het lid maatschap van het Britse Gemenebest, moet alleen daarom al Spanjes aan spraak van de hand gewezen worden. Nog een ander argument is te horen: Gibraltar leeft onder democratische wetten, zodat de aansluiting bij het autoritaire Spanje voor zijn bewoners niet aantrekkelijk is. Inderdaad worden negen van de twaalf leden van de Wet gevende Raad gekozen en slechts drie door de gouverneur benoemd. De coali tievrijheid is gewaarborgd, al is er in de praktijk slechts één partij, de door Hassan geleide „Vereniging voor de Be vordering van de Burgerrechten". Bij verkiezingen wordt Hassan intussen door een aantal „onafhankelijken" scherp bestreden, die het slechts in één opzicht met hem eens zijn: Gibraltar moet Brits blijven. Ten slotte heerst er ook volledige persvrijheid in de kolonie. Hoe belangrijk de bezwaren echter ook zijn, zij rechtvaardigen moeüijk Londens strikte weigering om ook zelfs maar te praten over de Spaanse voorstellen. Daarmee wordt een precedent gescha pen in de gehele dekolonialisatieproce- dure zodat het niet uitgesloten is, dat Spanje plotseling steun krijgt van de Afrikaanse en Aziatische landen. Want van Madrid valt niet te verwachten, dat 't Marokko's aanspraken op de Spaanse bezittingen in Noord-Afrika in behan deling neemt, zolang Engeland zelrs geen kennis wil nemen van het probleem Gibraltar. UllUllllllUlllllliUIIIIIUIllllillllllIllllllUUUUIIIIIUllllilllllUlUlU UIUIIIllllllUlllllUlliUllllllHIilIll IHIIUlHlllllHHIHIIIimHIHIIlHIIlHIIIIIIHlllHIIIIIIHHUIHIIHHIIHIIIIUIUIIHimiHHIUHIIIIllHllllllllHIHiHimillHHHIIIHlimiHHHllllll iiuihiiiuiuuiiiiiiiiiiiiiii onzer verslaggevers) hang naar het fantas- (Van „Ik heb een tische. Mijn belde" kinderboeken spe len in een onbestemd verleden, in een gefantaseerd land. Daar kan van allerlei gebeuren, zonder dat het vreemd is. Ik ben eens aan een ver haal begonnen, dat in onze tijd speelt, hier in Den Haag. Daar gebeurde allerlei geks de dingen gingen in eens vliegen. Ik heb het nooit afge maakt. In dit boek komt een kaart voor van mijn fantasieland. Die heb ik weer heel precies getekend. Alle afstanden kloppen. Ik heb het na gerekend". „Dit boek" is „De brief voor de ko ning", bekroond met de kinderboe kenprijs 1963. De schrijfster is Tonke Dragt, 33 jaar maar ze zou ook veel jonger kunnen zijn levendig heel slank, wat snel-nerveus pratend, misschien een beetje verlegen. Vo rig jaar werd haar eerste boek „Verhalen van de tweelingbroers" in het juryrapport vermeld als behorend tot de beste vijf. Nu werd dit tweede boek dan zonder meer het beste boek van het jaar. Tonke Dragt is tekenlerares op een lyceum in Rijswijk. Sinds zij kinder boeken schrijft en kinderverhalen is het geen hele baan meer. „Maar ik zou het tekenen niet helemaal willen opgeven. Dat schrijven is langza merhand gekomen. Mijn eerste ver haal schreef ik, te zamen met een vriendinnetje, in het Jappenkamp. Ik was toen dertien. Misschien heeft het werken met kinderen wel invloed op mijn schrijven. Maar ik schrijf toch vooral zoals ik het zelf als kind zou hebben willen lezen". „Ik schrijf niet voor een bepaalde leeftijd. In „De brief voor de koning" staat geen leeftijd vermeld. Ik verg wel wat van de kinderen. Dit boek is een tamelijk ingewikkeld verhaal. Ik schrijf wat ik zelf wil maar dan sta ik er ook volledig achter. Ik geloof niet, dat ik voor kleinere kinderen zo gemakkelijk zou kunnen schrijven. Ik ben alweer bezig aan volgende boeken. Meestal werk ik aan drie boeken tegelijk. Ik illustreer mijn boeken zelf dat is gemak kelijk, je krijgt nooit ruzie met je tekenaar. Ik wissel dan vaak het schrijven af met illustreren". „Schrijft U wel eens van een tekening uit?" „Een enkele keer. Ik heb wel eens een landschap eerst als tekening ge maakt en dan beschreven. Maar meestal illustreer ik toch het er- haal. Ik zou wel eens een strip wil len maken, een geïllustreerd ver haal". Haar eerste boek was gesitueerd in Italië in de vijftiende eeuw. maar zonder plaatsaanduiding. „Ik ben later gaan kijken in Verona en Flo rence en al die verrukkelijke plaat sen. Ik maak me graag los van tijd en plaats. Ik heb veel over de middeleeuwen gelezen, ook wel ori ginele literatuur uit de middel eeuwen. Ik weet, dat een jongen bij voorbeeld op zijn 22e jaar de rid derslag kreeg. In mijn boek is hij pas 16, maar dat paste nu eenmaal in mijn verhaal". Veel lezen? Ja, maar vroeger toch meer: „We lezen allemaal erg veel in onze familie. Ik heb alles van Marnix Gijzen gelezen. Frans vind ik zo moeilijk, maar ik lees veel Engels. Je hebt zo veel te doen: tekenen, schilderen, schrijven En nu dan mensen ontvangen en bloemen. En gelukwensen van kin deren. Drie piepkleine buurmeisjes komen heel schuchter binnen met een bosje bloemen. „Wat is dat vre selijk lief van jullie", zegt ze heel verrast en gelukkig. Misschien is Tonke Dragt nog wel verheugder met het feit, dat zij de prijs van de Rotterdamse schoolkinderen kreeg voor het beste kinderboek dan de officiële boekenprijs: „Kinderen lezen verrukkelijk. Ik bedoel: nooit ge niet je zo van lezen als wanneer je kind bent". GENERAAL FRANCO ...trekt aan Britse bel... Het Britse ministerie van binnenlandse zaken heeft laten weten dat de Franse me vrouw Frantoise Dior die met de Britse na- tionaal-soeialistische leider Colin Jordan gaat trouwen, voor het eind van oktober Groot-Brittannië moet verlaten wegens haar politieke overtuiging. (Advertentie) TiiiiiiiiiiiniiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiinuiiiiiiiniinin» iniiiiiiiiiiiitiitiiiiKiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiHiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiitfiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiHiiii Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3