Waar begint Schelde en waar het waterschap Vakbonden willen CAO redden Dijkgeschot voor buitendiikse grond BRUINISSE KOCHT TWEE HECTARE GROND RAAD HEINKENSZAND HAD KRITIEK OP RAADSLID AGENDA EXAMENS KAMERLID J. A. VAN BENNEK0M VOOR GOESE A.R.-KIEZERS MARKTBERICHTEN KERKDIENSTEN Aanbod van „Het Zeeuwsche Landschap": Landlust ambtswoning VEEL BELANGSTELLING VOOR „WILDE AARDBEIEN" Raiffeisenspaarweek „DE MAN DIE LIBERTY VALANCE DOODDE" - GOEDE WESTERN „Open gesprek" over brandende kwesties UJ£LANDEN Grondeigenaar in beroep bij G.S. Binnen waterschap B IJK K E R ¥O)E K E N Discussie over grondaankoopkwestie Landlust ;oes Aanstaande militairen werden voorgelicht „Het gerucht" voor hervormde instuif Vergadering Bond van Plattelandsvrouwen N.C.V.B.-AVOND Rumoer in Goes HOUTHANDEL ALBERTS - MIDDELBURG Bejaarden hadden gezellige middag Lezing voor leden N.C.V.B. ZATERDAG 26 OKTOBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAAR HOUDT de Westerschelde op (in de richting van de kust ge rekend) en waar begint het water schap de Brede Watering van Zuid- Beveland? Voor deze vraag zagen Ged. Staten zich gesteld toen zij gisteren tijdens een openbare zit ting in de G.S.-zaal van de provin ciale griffie te Middelburg een be roepschrift behandelden van de heer T. B. v. d. Straaten tegen een aanslag in het dijkgeschot, dat de Brede Watering hem opgelegd had. De aanslag betreft een stuk buiten dijkse grond vlak naast de haven van Hansweert, waarop een scheepswerfje en een opslagplaats van een aannemersbedrijf geves tigd zijn. Overigens gaat het in de ze kwestie niet zozeer om de „knik kers" dan wel om het „spel". De dijk vormt de grens van het waterschap; tot daar komt de Wes terschelde bij hoog water, niet gere geld, maar toch komt de zeearm er, legde de heer Van der Straaten aan het provinciaal college, dat geleid werd door gedeputeerde M. J. van Poelje, uit. Mr. A. J. van der Weel, die het woord voerde voor het wa terschap, betoogde evenwel, dat de Westerschelde niet bij de teen van de zeedijk begint, maar daar, waar de hoogwaterlijn zich aftekent. De heer Van der Straaten was van oor deel, dat zijn buitendijkse gronden niet door het waterschap beschermd kunnen worden, terwijl er evenmin afvalwater afgevoerd kan worden. Hij wees er op, dat hij reeds eerder een beroep tegen het waterschap Kruiningen om dezelfde redenen gegrond zag verklaard. „Het is thans niet anders geworden, dus waarom zou ik er nu wél dijkgeschot voor moeten betalen", vroeg de heer Van der Straaten zich af. Mr. Van der Weel werd in zijn me ning, dat hier wél dijkgeschot ge heven kan worden, gestaafd door een bewering van Ged. Staten bij een eerder beroep van de heer Van der Straaten, waarbij het provinciaal college van oordeel was, dat de be treffende gronden binnen de gren zen van het waterschap waren ge legen. Voortbordurend op zijn betoog, dat de grens begint bij de hoogwaterlijn was mr. Van der Weel van mening, dat het op deze buitendijkse gronden gevestigde bedrijf in ruime mate profiteert van de zorgen van het waterschap. Men kan de grond dus niet vrijstellen. Mr. Van der Weel herinnerde er aan, dat ook de Kroon beslist heeft, dat er dank zij deze gronden inkomsten geweest zijn, on danks het feit, dat het gebied agra risch onvruchtbaar is. De heer Van der Straaten merkte nog op, dat er bij werkzaamheden op de betreffende strook grond voortdurend rekening mee gehouden wordt, dat de Westerschelde tot de dijk komt. G.S. bepaalden ten slotte de uitspraak in de ze zaak op volgende week vrijdag. De raad van Bruinisse heeft vrij dagavond in een spoedeisende ver gadering met algemene stemmen besloten om een perceel grond aan te kopen ter grootte van 2.34.10 hectare. De heren kwamen over een dat de gemeente voor dit bouwland, gelegen aan de Lange weg, een prijs van 6500 per hec tare zal worden betaald. De grond is eigendom van de erven J. Zoe ter in Oosterland. Zonder enige discussie gaven de raads leden hun fiat aan het voorstel van het college van b. en w. Door deze aan koop ziet de gemeente zich in een be tere onderhandelingspositie wanneer het erom gaat gronden aan te kopen voor industrieterreinen, bouwterreinen en voor het ontwerpen van uitbreidings plannen en de realisering ervan. Ook heeft men zich door deze grond aankoop de mogelijkheid geboden pach ters op andere percelen, die voor de ge meente van vitaal belang zijn, doelmati ger te compenseren. In deze korte vergadering van de raad werd ook nog een begrotingswijziging vastgesteld. (Advertentie) De SUCCES-AGENDA'S 1964 zijn verschenen. Alle soorten ruim voorradig. VANDAAG Middelburg City: De man, die Liberty Va lance doodde, 20 uur, 14 Jaar Electro: Tarzan en Tanya, L9 en 21.15 uur, 14 Jaar. Van Benthem en Jutting Expositie Broerse en Nieweg, opening 16 uur Gou den Poorte: Uitvoering Kleine Stem, 20 uur. Koorkerkeent rum: Instuif herv jeugdraad. 20 uur. Vlissingen Alhambra: De man, die Liberty Valance doodde, 19 en 21 uur, 14 Jaar. Luxor: Rats, kuch en. schonen, 19 en 21 uur, 14 Jaar Verenigingsgebouw Noord- straat: Bazaar ten bate U.V V -werk. 14— 17 uur. Goes - Grand De man, die Liberty Vaiance doodde, 19 en 21 uur. 14 Jaar Prins van Oranje Kaderbijeenkomst N V V op bei de Bevelanden, 10.30 uur Krabbendijke - De Koophandel Oriëntatie- rit voor drumband ..Concordia' 14.30 u Terneuzen - Luxor De gebochelde van Ro me, 20 uur, 18 laar Concertgebouw De dolle detectives, 20 uur, 14 jaar Öostburg Ledeltheater Mandrin. de geni- leman-bandiet. 20 uur, 14 Jaar Axel - Het Centrum Hatari, 20 uur, 14 jaar Hulst - Biosooopgebouw De schat in het zilvermeer. 20 uur. 14 jaar Sas van Gent - Olympiatheater Eddie slaat zich erdoor, 20 uur, 14 Jaar IJzendijke - Hofzichtheater Sodom en Go- morra, 20 uur, 14 Jaar St.-Maartensdijk - De Gouden Leeuw Hartstochten rond de trapeze. 19.30 uur. Zierikzee Concertzaal Drift en begeerte. 20 uur, 14 Jaar Herv verenigingsgebouw C.E.FA.-voorstelling „Hoe kom ik tn Amerika" 20 uur, a.l. Haamstede Hotel Bom: Gezworen kamera den, 20 uur, 14 Jaar. Bergen op Zoom - Roxy: Het geheime teken van d'Artagnan, ié8.45 en 21 uur, 14 Jaar. Luxor: De vergeten medeminnaar. 18.45 en 21 uur. Breskens Casinobioscoop: Razzia aan de Bosporus. 20 uur. 18 laar. MORGEN Middelburg City De man. die Liberty Va lance doodde, 14.30 en 20 uur, 14 Jaar. Electro: Tarzan en Tanya. 15.30 en 19.30 uur, 14 Jaar Vlissingen - Alhambra- De man die Liberty Valance doodde, 15, 19 en 21 uur. 14 Jaar Luxor Rats kuch en., schonen. 15 en 20 uur, 14 Jaar Goes - Grand De rode kaperkapitein, 15 uur, 14 laar De man, die Liberty Valance doodde. 19 en 21 uur. 14 jaar Terneuzen - Luxor De dolle detectives, 14 uur. 14 Jaar Luxor De gebochelde van Rome. 16.30 en 20 uur. 14 taar Concert gebouw De dolle detectives. 20 uur 14 J Öostburg - Ledeltheater De kampioer leu genaar 14 uur. a i Ledeltheater Man- drin. de gentleman-bandiet. 16 30 en 20 uur. 14 Jaar Axel Het Centrum Hatari, 15 45 uur, 14 Jaar Het Centrum Alarm tn de Pacific, 20 uur, 14 laar Hulst Bioscoopgebouw De schat ir het zilvermeer. 15 en 18 uur, i4 Jaar Blo scoopgebouw De verstotene. 20.30 uur. 18 Jaar Sas van Gent - Olympiatheater. Die lustige Witwe, 15.30 en 20 uur, a.l. IJzendijke Hofzichtheater- Sodom en Go- morra, 17 en 20 uur. 14 Jaar Zierikzee Concertzaal: Gezworen kamera den, 19 uur, 14 laar Drift en gebeerte: 20 uur. 14 Jaar Bergen op Zoom - Roxy: Billy the kid, 14.30 uur, a.l. Roxy: Het geheime teken van d'Artagnan, 16.30, 18.45 en 21 uur, 14 Jaar. Luxor: Met de moed der wanhoop, 14 uur, 14 Jaar. Luxor: De vergeten mede minnaar, 16, 18.45 en 21 uur. Breskens Casino bioscoop: Winter 1944, 16 en 20 uur, 14 Jaar. Kritiek aan het adres van het K.V.P.- raadslid C. van den Dries was donder dagavond te beluisteren in de gemeen teraadsvergadering van Heinkenszand. Met name werd dit raadslid verweten, dat hij op de veiling van de gronden van wijlen jkvr. S. van Citters te Goes had ingeschreven op grond, waarvan hij ge weten zou hebben, dat de gemeente deze graag wilde kopen. In enkele besloten vergaderingen vóór de bewuste open bare veiling van circa 80 ha bouw- en weiland had de raad besloten tijdens de verkoop gronden in eigendom te ver werven, gelegen in de gemeente Hein kenszand. De gemeente wilde namelijk in het bezit komen van de gronden, teneinde deze als ruilobject te kunnen gebruiken. Tij dens de besloten zittingen had de raad een bedrag vastgesteld, waarvoor ge tracht zou worden de gronden in eigen dom te verwerven. De heer Van den Dries kende uiteraard dit bedrag. Op de veiling te Goes heeft hij zonder b. en w. of de raad daarvan in kennis te stel len, eveneens getracht grond te kopen. Burgemeester Eisen vond dit een vreem de gang van zaken. Hij zou het op prijs hebben gesteld, als de heer Van den Dries vooroverleg had gepleegd. Ook verschillende andere raadsleden hadden kritiek op de heer v. d. Dries. De heer Van den Dries verklaarde, dat hij slechts had geboden op percelen grond, waarvan hem niet gebleken was, dat de gemeente deze wilde kopen. Wethouder Grim zag als belangrijkste punt het feit, dat de heer Van den Dries op de hoogte was van de prijs, die de gemeente per vierkante meter wilde be talen. Voorts merkte het raadslid M. C. de Leeuw (a.r.) op, dat een landgebrui- ker te hoog had ingeschreven op een perceel weiland, waarvan hij wist, dat de gemeente het graag zou hebben in verband met de toekomstige aanleg van een zwembad. Dit raadslid was van oor deel, dat dit een schadepost van 4000 met zich had meegebracht voor de ge meente. Tijdens deze vergadering deelde bur gemeester Eisen nog mee, dat de stichting „Het Zeeuwsche Land schap" aan de gemeente heeft aan geboden de gebouwen van het iand- Verschillende aanstaande dienstplichti- en uit Goes en omgeving zijn donder- agavond „voorbereid" op hun militai re diensttijd. Zij waren voor dit doel op initiatief van de jeugdraden in de clas sis Goes van de Nederlands Hervormde Kerk naar „De Prins van Oranje" te Goes gekomen. Een dergelijke bijeen komst wordt op geregelde tijden gehou den. Ditmaal gaf de hervormde predi kant van Wolphaartsdijk, ds. K. van Lie- re een uiteenzetting over de geestelijke verzorging in het leger. Dokter J. M. van Daal vertelde een en ander over de geneeskundige verzorging. En van de zijde van de 'egel-voorlichtingsdienst kregen de bezoekers een voorproefje van wat hun te wachten staat door middel van filmbeelden. ln het kader van de gezinsweek, die dit jaar als thema heeft ,,de voorbereiding tot het huwelijk" zal de instuif van de Hervormde Jeugdraad vanavond zater dag, om 8 uur de film „Het gerucht" vertonen. Deze film, uitgegeven door Pro Juventute onder regie van Kees Brusse behandelt het gerucht dat op een middelbare school rondgaat over een leerlinge, die een verhouding heeft met een oudere man en de reacties van de scholieren, de leraren en de ouders hier op. Naar aanleiding van de film en het onderwerp in het algemeen kunnen vra gen worden gesteld aan een forum, dat bestaat uit de dames I. Ketele, maat schappelijk werkster en Ineke Post scholier en de heren J. Burger, jeugd- ouderling, A. P. Cornet, leraar aan het chr lyceum, Han v. d. Rhee en Ton van Weele, scholieren, terwijl wika D. E. Hiensch voorzitter van het forum is. Deze filmavond wordt gehouden in het C.J.V. gebouw ir de Wijngaardstraat. Meer dan driehonderdvijftig bezoekers hebben donderdagavond in het Goese Grandtheater een filmvoorstelling bijge woond, die werd gegeven op initiatief van drie kerkelijke groeperingen: de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden, de remonstranten en de commissie voor bijzonder kerkewerk van de hervormde gemeente. Vertoond werd één van de meest bekende werken van de Zweedse regisseur Ingmar Bergman, namelijk „Wilde Aardbeien". Maandag aanstaan de is er over deze film een nabespreking. Dat gebeurt in de ambachtsschool aan de Bergweg tussen acht uur en half tien. goed „Landlust" te Heinkenszand met rond de woning een strook grond. Dit tegen het symbolische be drag van 1. Daaraan zijn o.m. als voorwaarden verbonden, dat de ge meente Landlust zou inrichten als ambtswoning voor de burgemeester, dat de gemeente het bij het landgoed behorende bos zou onderhouden, en dat de huidige bewoner zijn moes tuin zou behouden. De vrij te komen huidige burgemeesterswoning zou bijvoorbeeld bestemd kunnen worden als woning voor het hoofd van de openbare lagere school, aldus de bur gemeester. Besloten werd de bouwverordening te wijzigen voor bijgebouwtjes, die dienst doen als bergplaats bij de woningen, en die niet groter mogen zijn dan 15m3. Door de wijziging mogen deze gebouw tjes nu een inhoud hebben van 30 m3. Verder werden nog enkele kleine wijzi gingen aangebracht in de verordening straatbelasting. Afwijzend beschikte de gemeenteraad op subsidieverzoeken van de Johanna- stichting te Arnhem, van de Noordbra bantse Christelijke Boerenbond afde ling Onderwijs te Tilburg en van de centrale werkgroep voor de nationale campagne „Opgeruimd staat netjes". Aan de streekcommissie voor de Zak van Zuid-Beveland wordt een subsidie toegekend tot een maximum van 40 cent per inwoner. De begroting over 1963 werd gewijzigd, in verband met grondaankopen. Ter fi nanciering van deze aankopen zal een lening worden aangegaan van 200.000. Ook werd een wijziging aangebracht in de destructieverordening. Van de pachters van de gronden van wijlen jonkvrouwe Van Citters was een dankbetuiging ontvangen van het ge meentebestuur bij de aankoop van deze gronden. KRABBENDIJKE Gedurende de Raiffeisen-spaarweek is bij de spaarbank van de coöp. boeren leenbank „Krabbendijke" in totaal ge stort 125.727,96, terwijl er 38 nieuwe spaarrekeningen werden geopend. Onder de inleggers zijn een 7-tal pre mies verloot. De gelukkigen zijn, te Waarde: E. J. Vreeke en Wed. Q. Pie- per-Boone; te Rilland-Bath; J. A. Ste vens en Abr. P. Quist en te Krabben dijke: M. M. Zandee, J. M. de Vey jr. en P. Staal. Kook- en bakdemonstratie Op 23 oktober 's avonds 7.30 uur vond in hotel „De Koophandel" te Krabben dijke, een kook- en bakdemonstratie plaats verzorgd door de Prov. Zeeuwse Electr. Mij., te Middelburg. De resultaten van deze demonstratie werden onder de aanwezige dames ver loot. De eerste prijs viel ten deel aan mevr. J. van Houte te Krabbendijke. Dinsdag 22 oktober werd een vergade ring gehouden van de afdeling Krabben dijke van de Bond van Plattelandsvrou wen. Op deze avond gaf een vertegenwoordi ger van een biscuitfabriek te Zaandam met gesproken woord en film een inte ressante uiteenzetting van dit bedrijf, terwijl een proeve van de produkten door de aanwezigen zeer op prijs werd ge steld. 's-GRAVENPOLDER V aardigheidsproeven van de K.N.G.V. Dezer dagen hebben de leden van de gymnastiekvereniging „De Aanhouder Wint" te 's-Gravenpolder de vaardig- heidsproeven van het K.N.G.V. afgelegd. De jury bestond uit de heren M. Hoge- steger uit Goes en M. Griep uit Krab bendijke. De uitslag luidt als volgt: Dames, 3e klas B: J. Dekker, 42.6 pnt.; E. Blok, 42.6; B. C. Dekker, 44.2; J. C. Schijf, 45 (medaille en wisselprijs)Q. S. van de Vrie, 43; J. J. de Vroe 44.4. Heren, 3e klas A: W. G. Heyboer, 51 (medaille); C. M. Louwerse, 50.8; M. Louwerse, 50; J. Minnaar, 50.2: B. Tramper, 50. Meisjes A: A. Deurloo, 44.2 (medaille); I. de Jonge, 43.4; D. Iversen, 42.8; N. Koopman, 43; A. de Jonge, 42; L. Lou werse, 48.6; L. van Liere, 48.8; W. Lou werse, 49.4. De hoogst geklasseerde van elke groep kreeg een medaille; het hoogst gemid delde leverde een wisselprijs op. De wisselprijs werd dit jaar door mej. J. C. Schijf gewonnen. Geen enkele kandi daat werd afgewezen. HEINKENSZAND Cursus bloemschikken Te Heinkenszand zal er weer een cur sus bloemschikken worden gegeven en wel in café „Hoondert". Deze cursus wordt georganiseerd door de commissie voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande in Zeeland. OUDELANDE Zeeuwse collecte De Zeeuwse Collecte bracht in Oudelan- de 76,75 op. In het academisch ziekenhuis te Leiden slaagde voor het diploma ziekenhuisver- pleging A; mej. A. de Kam te Domburg. FILMS IN ZEELAND Regisseur John Ford heeft een indruk wekkend aantal goede films op zijn con to staan en een daarvan is ongetwijfeld „De man die Liberty Valance" doodde". In tegenstelling tot de meeste westerns heeft deze film meer inhoud dan alleen maar een opgewekte gooi- en smijtpartij. John Ford Iaat in deze film zien wat het wil zeggen een „getekend" man te zijn, een man die een bekende bandiet heeft gedood. Deze „getekende" man is de jonge advo caat Ranse Stoddard, die, als hij op reis is met een postkoets, wordt beroofd door de bende van de beruchte Liberty Valance. Stoddard (James Stewart) laat het er niet bij zitten. Hij sluit vriend schap met de rancher Tom Doniphon (John Wayne) en vestigt zich in het stadje, waar hij spoedig wordt gekozen tot afgevaardigde in het district, een functie die bandiet Valance voor zich opeiste. Dit leidt uiteraard tot een nieuw conflict en dan vindt het beroemde duel plaats, waarbij Valance om het leven komt, een gebeurtenis die verder zijn schaduw werpt over de gehele geschie denis. (Alhambra, Vlissingen; City, Mid delburg, Grand, Goes). De bewonderaars van „Tarzan" Johnny Weismuller komen ook aan hun trekken. Tarzan beleeft in Electro, Middelburg namelijk een nieuw avontuur. In „Tar zan en Tanya" bindt de „koning van de jungle" de strijd aan met een groep wrede jagers, die het niet alleen hebben voorzien op wilde dieren, maar boven dien een komplot op touw zetten tegen koning Farrod. Tarzan grijpt onmiddel lijk in en verzekert zich van de steun van alle dieren in de jungle. In Luxor, Vlissingen een oorlogsfilm, waarin echter deze keer het oorlogsge weld eens niet de boventoon voert. Het is meer een komische liefdesgeschiede nis tussen twee Amerikaanse soldaten, die zich in Rome verborgen houden en twee leuke Italiaanse meisjes. Slechts af en toe komt de oorlog even om de hoek kijken. Charlton Heston en Elsa Marti- nella hebben de hoofdrollen in deze ple zierige film met de titel „Rats, kuch en ...schonen". „De rode kaperkapitein" verplaatst ons naar de sfeer van oude galjoenen en wilde boekaniers. „De rode kaperkapi tein" is niemand anders dan kapitein Vallo (Burt Lancaster), die in de strijd tussen boekaniers en gouverneurs in het Caraibische gebied zijn eigen partijtje meespeelt, bijgestaan door Eva Bar- tok (Grand, Goes). De leden van N.C.V.B.-afdeling Veere hebben dezer dagen een interessante avond beleefd. De heer Schoenmaker uit Zoutelande sprak op deze bijeen komst over „Marokko", welk praatje werd toegelicht met dia's. De volgende vergaderipg zal op 19 november worden gehouden. Tijdens een studieconferentieavond van de ARJOS Walcheren, die vrijdagavond in Middelburg gehouden is, heeft de heer H. Beenhakker, districtsbestuurder van het C.N.V., in een referaat over de loon politiek verklaard de indruk te hebben, dat vele Nederlandsers de ernst van deze situatie niet helemaal inzien. „De kern van de zaak is niet toevallig hoog uitgevallen looneisen, maar het gaat in feite om het positiekiezen in het hui dige economisch bestel. Wat op het spel staat en wat de vakbonden willen red den is het rechtsinstituut van de c.a.o.", aldus de heer Beenhakker. Hij betoogde, dat de looneisen niet gezien moeten worden als het doel, maar als het middel om het doel: het gezondmaken van de Nederlandse arbeidsmarkt, te bereiken. In zijn uiteenzetting wees de heer Been hakker er op, dat er vanaf 1958-1959 de situatie van een fel overspannen arbeids markt is gegroeid, waarbij thans reeds een tekort van 125.000 arbeidsplaatsen is ontstaan. Dit tekort is veroorzaakt door de opbouw van een concurrentie positie, waarbij het loon- en prijspeil bewust laag gehouden is. De overspan nen arbeidsmarkt heeft echter steeds meer geleid tot het euvel van de zoge naamde „zwarte lonen". „Als we onze rechtspositie vastleggen in een c.a.o. is het onjuist deze op die manier met de voeten te treden. Dan dreigt een „zwar te handel" in mensen, waarbij de etische kant van de c.a.o., die immers rechts kracht heeft, verwaarloosd wordt", al dus de districtsbestuurder, die in dit verband wees op het wegtrekken van Nederlandse arbeiders naar Duitsland, terwijl men in Nederland duizenden Spaanse en Italiaanse arbeiderr aan trekt. De vakbonden willen aan deze chaos het hoofd bieden, betoogde de heer Beenhakker. Zij menen namelijk, dat de huidige loonpolitiek zal leiden tot grote ongelijkheid, omdat o.a. overheid en andere werkgevers nooit onwettige lonen kunnen betalen. Ook zij, die o.a. a.o.w. en a.w.w. genieten, worden er de dupe van. Uitvoerig besprak de heer Beenhakker de besprekingen, die tot nu toe gevoerd zijn, alsmede de maatregelen, die van regeringszijde, van werknemers- en werkgeversbonden voorgesteld zijn. Het pakket maatregelen van de vakbonden beoogt het loon- en prijspeil aan te pas sen aan dat van omringende landen, als mede de rechtsgeldigheid van de Neder landse bevolking. Evenals de werkge vers stellen de vakbonden overleg op hoge prijs. „Maar als de werkgevers zeggen, dat de lonen niet opgetrokken kunnen worden, terwijl men toegeeft aan de eerste de beste wilde actie, kun nen de vakbonden niet langer de verant woordelijkheid opbrengen om langer mee te doen aan het toetsen van de c.a.o.", aldus de heer Beenhakker. Op zijn refe raat volgde een drukke gedachtenwis- seling. Advertentie EERSTE SEIZOENVERGADERING „HETE PUNTEN" uit het parlementai re leven en van de regeringstafel, uit de vakbonden en de eigen anti-revolu tionaire kring zijn vrijdagavond in Goes voor de kiesvereniging „Voor Nederland en Oranje" duidelijk afgebakend in een open gesprek met de voorzitter van het provinciaal comité, het Middelburgse Tweede-Kamerlid, de heer J. A. van Bennekom. Het werd een bord vol on derwerpen, het „vergadermenu" van de ze eerste seizoenbijeenkomst in de „Prins van Oranje" en na afloop gingen de aan wezigen met een beter inzicht in ver schillende zaken naar huis: de toespraak en de behandeling van een flinke reeks vragen daarna waren een goede start van het kiesverenïgingswerk na de ver kiezingen. Want daarop haakte de heer Van Bennekom al dadelijk in. Hij begon bij de uitslag van stembus om vast te stellen dat de confessionele par tijen een vestevigd blok zijn gewor den, ondanks alle aanslagen die erop zijn gepleegd. De spreker stelde de a.r.-ploeg in het nieuwe kabinet als het ware even voor aan de Goese le den van de kiesvereniging. Hij oefende enige kritiek op de trage gang, waarin de verschillende staats secretarissen binnenkomen en noemde al direct in het begin ook nog even de dei ning rond het aftappen van telefoon- esprekken Het was beslist niet de be doeling van de heer Van Bennekom om alle a.r.-bewindslieden vriendelijk op de korrel te nemen, zo zei hij, na deze „ken nismaking" hoewel hij hun debuut veel belovend noemde. Maar - daartegenover stelde hij, dat zij in de toekomstige pe riode tegen fellere en meedogenlozere kritiek van de oppositie onder leiding van de slagvaardige prof. Vondeling zul len moeten opboksen. Enkele brandende vragen van het ogen blik voegde de provinciale voorzitter aan deze inleiding toe. Om te beginnen de Nederlandse verhouding tot Indonesië. Vooralsnog meende hij te moeten waar schuwen tegen een bezoek van Soekar- no aan ons land. Bij het punt „lonen en prijzen pleitte hij in het bijzonder voor een oplossing binnen het georganiseerde bedrijfsleven voordat de overheid zijn stem laat horen. De heer Van Benne kom sprak zijn waardering uit voor de vakbondsleiders, zoals zij in de voor bije jaren de zaken beheerst hebben aan gepakt en hij hoopte dat zij dat kunnen blijven doen. Binnen de Zeeuwse gren zen wilde de spreker graag de gelijk stelling in het onderwijs doortrekken: christelijk technisch onderwijs en een christelijke h.b.s. in Zeeuwsch-Vlaande ren. het waren opnieuw zijn wensen. Ook de schaderegeling voor de gedu peerden van de Deltawerken haalde hij nog even uit de hoek, met de medede lingen dat de kamer het wetsontwerp nu toch wel binnenkort tegemoet kan zien. Aan het eind van zijn „praatje" gaf de heer Van Bennekom gelegenheid om nog wat „vergeten hoofdstukken" op te slaan. Welnu, de vergadering zorg de ervoor. Er werd nog van gedachten gewisseld over de „verontrusten" in de A.R.- en C.H.-kamerfracties, een naams verandering als presentatie van de par- 's-HEER-A RENDSKERKE N.C.V.B. vergaderde Donderdagavond hield de N.C.V.B.-af deling 's-Heer-Arendskerke, onder lei ding van mevrouw A. G. Baars-Bos een ledenvergadering in het Trefpunt te 's- Heer-Arendskerke. Ds. A. J. Mooij uit Schore hield een causerie met dia's over zijn reis naar Israël. Op 20 november zal een inleider worden uitgenodigd die zal spreken over het 150-jarig bestaan van het Nederlands Bijbelgenootschap. tij, de kabinetsformatie en opnieuw „lo nen en prijzen". Tevoren werd in de vergadering nog even van gedachten gewisseld over plaatselijke aangelegenheden. Er was in dit verband lof en kritiek op de belde A.R.-raadsleden van Goes. In het laatste geval ging het om de be handeling van het onderwerp „ru moer op zaterdagavond in de binnen stad" naar aanleiding van vragen van de heer A. Maljaars (s.g.p.) aan b. en w. Verschillende leden van de kiesvereni ging hadden hier ook graag een duide lijk standpunt van de A.R.-zijde gezien. Voorzitter P. de Kam stelde voor deze zaak in breder verband te bezien en de „aantrekkelijkheid" van Goes voor de jeugd op de straat in zijn algemeenheid aan de orde te stellen. Bij een verkiezing van een bestuurslid wezen de stembriefjes de heer H. de Moet als zodanig aan. Zonder TEXON is uw gebouw niet al. is HÊT middel tegen doorslaande muren van woningen, bungalows, silo's, transformatorhuisjes, pakhuizen, etc., etc. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door TELEFOON (01180) 2841. VEILING GOES. 25 oktober. Cox Orange Pippin 1 80-85 60, 75-80 56—62, 70-75 56—60, 65-70 50—54, 60-65 41—45, 55-60 37, 2 75-80 53, 70-75 50, 65-70 45— 49, 60-65 38, 55-60 25—26, grof 43, fijn 29. Goudrenet 95-100 32—38, 90-95 34—38, 85-90 37, 80-35 37, 75-80 32,40—32,70, 70-75 28,30— 28,50, 65-70 26, 2D 16—17, 2 85-90 31. 80-85 32, 75-80 30, 70-75 26, grof 23—25, fijn 16. Rode Goudrenet 1 85-90 30, 80-85 30, 75-80 28, 70-75 25. Glorie van Holland 1 80-85 28 30, 75-80 28, 70-75 27, 65-70 24, 2D 18, 2 80-85 25, 75-80 24, 70-75 23, 65-70 20, grof 20—23, fijn 1419. Golden Delicious 1 80-85 66, 75-80 62. Jonathan 1 75-80 32, 70-75 30, 65-70 27. 60-65 19, 2 75-80 19, 70-75 18, 65-70 14—16, 60-65 13, 2D 12, grof 13—19, fijn 12. Laxton's Superb 1 80-85 31, 75-80 32, 70-75 29, 65-70 22, 60-65 16, 2D 14, 2 75-80 27, 70-75 27. 65-70 19, 60-65 15. Zoete Ermgaard 1 60-65 35, 2D 20. Diverse appelen kroet 12, val 11. Doyenne du Comice 2 80-85 78, 75-80 84, 70-75 84. 65-70 74, grof 61—68, fijn 2949. Comtesse de Paris 1 65-70 15, 60-65 14, 55-60 11. grof 19. Pondspeer 1 75-85 21, 65-75 20. Black Alicante 1 173—182, 2 151—161, 3 121—123 Bramen per doos 2 15*24. Totale aanvoer hard fruit 5800 kisten. Groenten Per stuk: Bloemkool Al 63. A2 23 59, BI 25—28, B2 17—25, afw 12—40 Kropsla 1 1314, 2 913, Cl 8. Knolselderij 1 13—15. Per bos: Selderij 46. Peterselie 38. Per kg: Snijbonen 1 160—179, 2 90—151. Waspeen 2 14—31, 2B 16. Andijvie 1 12—26. 2 15—20. Prei Al 18—23, A2 18. Witlof Al 75—92, A2 51—65, BI 73, B2 63—70, afw 26—59. Tomaten A 55—60, B 52—68, C 35—47. Spruiten A2 46— 50, B2 15—39. Veldsla 1 60 Pronkbonen 2 85. Peen BI 15, Cl 18 Rode kool BI 8—11. Groene sav. kool 1 1922, 2 14, BI 1723. Witte kcol 1 811. Spinazie 1 1924. Aard appelen 811. VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 24 oktober. Aardappelen 1014. Andijvie 14 21. Bloemkool 1 A: 6 st. per bak 4869, 7 st. per bak 3355, 8 st. per bak 2036, 2 A: 6 st. per bak 2347, 7 st. per bak 28 30. Dubb. bonen 2 120150. Pronkbonen 90100. Kassnijbonen 190230. Rode kool 917. Gele kool 1019. Groene kool 1625. Sla 1 5—10, 2 3.50—4. Spinazie 65—76. Sprui ten 1 A 48—61, 2 A 30—48. 1 B 27—32, 1 D 4142. Prei 1224. Selderij 419. Peterselie 1215. Waspeen 1 A 2024. Grote peen 7 16. Kroten 17. Uien 1019. Witlof 1 A 119—137, 2 A 90—121. 1 B 100—118, 2 B 87— 98. Aanvoer 28.000 kg. Frankenthalers 136 159. Black Alicante 1 154176. Uien gesch. 2334. Boerenkool 1018. Tomaten A 1 435 —475, B 1 475480, C 1 265. Coxs Orange Pippin 1 AA 50—67, 1 A 40—68, 1 B 30—41, 1 C 2027. Jonathan 1 AA 5057, 1 A 38 58, 1 B 4552, 1 C 2232. Goudrenet 1 A 36—37. 1 B 29—32, 1 C 24—27. Glorie van Holland 1 AA 26—34, 1 A 86—33, 1 B 24— 31, 1 C 1720. Ellisons Orange 1 A 2943, 1 B 2940, 1 C 2433. Zw. Wijnperen 1 A 26—27, 1 B 23—29, 1 C 15—21. Legipont 1AA 48—53, 1 A 43—54, 1 B 37—53, 1 C 29—37 B. Alex Lucas 1 A 4355, 1 B 45—51, 1 C 3742. Conference 1 A 5254, 1 B 4448, 1 C 36—39. Doyenne du Comice 1 A 9193. Woensdag werd in het gebouw „Renata' in Kamperland een bejaardenmiddag gehouden. Ds. A. Radder opende en sloot deze middag waarop 25 bejaarden zich vermaakten met gezelschapsspelen. Het is de bedoeling dat in de komende maanden tot en met maart 1964 regel matig van deze middagen georganiseerd zullen worden. De afdeling St.-Laurens van de N.C.V.B. heeft dezer dagen een vergadering be legd. Tijdens deze bijeenkomst, die on der voorzitterschap stond van mevrouw Bommeljé-Wisse sprak ds. A. J. van Cruyningen uit Kloetinge over „een reis naar Rome". De lezing werd met dia's geïllustreerd. De heer R. Visser uit Mid delburg zal op 21 november spreken over „de werkwijze van een consultatie bureau voor alcoholisme". ZONDAG 27 OKTOBER Ned. Herv. Kerk. Goes: Grote kerk 10 ds. C. Metselaar, 7 ds. H. J. Teutscher, Oosterkerk 10.30 ds. H. J. Teutscher, Jeugdkerk (Pr.v.Or.) 10 ds. H. M. Stra- ting, Jeugdkapel (Pr.v.Or.) de heer W. v. d. Pol, 's Heer Abtskerke 9.30 ds. P. Stok, 2 ds. Kwakkelstein, 's Heer Arendskerke 10 ds. Baars, 2.30 ds. Janssen, 's Heer Hendrikskinderen 9.30 en 10.30 ds. Van Dijk, 7 ds. Zoodsma, Kattendljke 10 ds. E. Hamminga, Kloe tinge 9 en 10.30 ds. A. J. van Cruynin gen, Wilhelminadorp 10 ds. H. Linde boom, Wolphaartsdijk 10 en 2.30 ds. K. van Liere, Baarland 9.30 ds. Vrijlandt, Borssele 9.30 eerw. heer Allewijn, 2 ds. Vrijlandt, Driewegen 9.30 ds. Das, Elle- woutsdijk 9.30 dhr. Hoogerheide, 's Gra venpolder 9.30 en 2 ds. Kluiver, 's Hee- renhoek 2.30 ds. Holwerda, Heinkens zand 10 en 7 ds. Kwakkelstein, Hoede- kenskerke 9.30 ds. Hulsbergen, 6 ds. Hamminga, Lewedorp 10.45 ds. Snoep, Nieuwdorp 10 ds. Holwerda, 2.30 ds. Kooren, Nisse 9.30 ds. Kooren, Oudelan- de 9.30 wika Hiensch, Ovezande 2 ds. Das, Biezelinge 10 ds. Sieders, 2.30 ds. Zoodsma, Hansweert 9.30 ds. Bronsgeest 2.30 ds. Blok, Kapelle 10 ds. Jebbink, 2.30 ds. Sieders, Krabbendijke 9.30 ds. v. Leeuwen, 6 ds. v. Boven (jeugdd.), Kruiningen 10 ds. Hoffman (H.D.), 2.30 ds. Mooy, Schore 9.30 ds. Mooy, 2 ds. Bronsgeest, Waarde 9.30 ds Huizing, 2.30 ds. Reyenga, Wemeldinge 10 ds. Zoodsma, 2.30 ds. Hoffman, Yerseke 10 ds. Reijenga, 2.30 ds. Jebbink, 7 ds. Reijenga. Geref. Kerk. Goes: Westerkerk 10 ds. Jansen, 5 ds. Brederveld, Oosterkerk 9 ds. Brederveld, 5 ds. Jansen, Wol phaartsdijk 10 en 2.30 ds. Wierda, Baar land 9.30 en 2 ds. De Craene, Borssele 10 en 2.30 ds. Jansen, Driewegen 9.30 en 2 ds. v. d. Veen, 's Gravenpolder 10 en 2.30 ds. Kats, Heinkenszand 10.30 ds. Hoekstra, 2.30 ds. Brederveld, Lewe dorp 9 en 2.30 ds. Hoekstra, Nieuw dorp 10.45 ds. Brederveld, 5 ds. Hoek stra, Kapelle 10 en 2.30 ds. Goedendorp, Krabbendijke 9.30 en 2.30 ds. Fidder, Kruiningen 10 ds. J. Koolstra, 5 ds. W. Kats, Goes. Rilland-Bath 10 en 2.30 ds. Sloot, Wemeldinge 10 en 2.30 ds. Hoog kamer, Yerseke 9.30 en 2.30 ds. Booy. Geref. Kerk (vrijgem.) Goes 10 en 3 ds. Van Dijk. Geref. Gem. Wolphaartsdijk 9.30, 2 eh 6 Borssele 9.30, 2 en 6 leesd., 30 okt. 7.30 ds. Honkoop?, 's Gravenpolder 9.30, 2 en 6 leesd., Hoedekenskerke 9.30, 2 en 5.30 leesd., Nieuwdorp 9.30, 2 en 5.30 leesd., Nisse 9.30, 2 en 5.30 leesd., Bie zelinge 9.30, 2 en 6 leesd., Krabbendijke 9.30, 2 en 6 leesd., Kruiningen 9.30, 2 en 6 leesd., Waarde 9.30, 2 en 6 leesd. Wemeldinge 10 en 4.30 leesd., Yerseke 9.30, 2 en 6 leesd. Oud-Geref. Gem. 's Gravenpolder 9.30, Chr. Geref. Kerk. Biezelinge 10 en 2.30 1.30 en 5.30 leesd. ds. v. Dijken, Goes 10 leesd., 5.30 ds. Van Dijken. Vrij Evang. Gem. Goes 10 en 5 ds. Ka- relse, Wemeldinge 10 en 2.30 ds. Nie- wöhner, Bath 10 en 2.30 evangelist Faassen. Ver. van Vrijz. Herv. Goes 7 ds. A. van Santen. Doopsg. Gem. Goes 10.30 mej. dr. Bak ker. Leger des Heils. Goes 10 Heiligingsd. 7.45 verlossingssamenk., Yerseke 10 en 6 samenkomst. Ned. Hervormde Kerk: Colijnsplaat 10 ds. Jansen (jeugdd.), 2.30 ds. Dijkmeijer, Geersdljk 10 en 2.30 de heer Kraak, Kamperland 9.30 en 2.30 drs. v. d. Ban, Kats 10 ds. Willekes, 2 ds. Visbeek, Kortgene 70 ds. Dijkmeijer (jeugdd.), 2.30 ds. Willekes, Wissenkerke 10 ds. Nauta, 2.30 ds. Baars. Gereformeerde Kerk: Colijnsplaat 10 en 5.30 ds. v. Rheenen; Kamperland 9.30 en 2.30 ds. Radder; Geersdijk 10 en 2.30 ds. Van Aller; Wissenkerke 10 en 2.30 ds. v. d. Heijden. Gereformeerde Gemeente: Colijnsplaat 10, 2 en 6 leesdienst; Kamperland 9.30, 2.30 en 6 leesdienst; Kortgene 10, 2.30 en 6 leesdienst. WEEKENDDIENSTEN ARTSEN. Goes: dokter M. P. Bruynzeel, Jac. Valcke- straat 3, tel. 5462. Wolphaartsdijk, Heinkens zand en 's-Heer-Arendskerke: dokter A. J. Zonnevylle, 's-Heer-Arendskerke, tel. 01102 202. Hansweert, Kruiningen, Krabbendijke en Rilland-Bath: dokter G. J. Noome, Krabben dijke, tel. 01134444, Hoedekenskerke en Kwadendamme: dokter S. E. J. Wöstmann, Kwadendamme, tel. 01199—450. Borssele en Nieuwdorp: dokter H. M. J. Kiviet, Bors sele, tel. 01105203. Wemeldinge. Kapelle en Kloetinge: dokter E. F. Facee-Sehaeffer te Kapelle, tel. 01102—260. Driewegen en 's- Heerenhoek: dokter J. Geldof, tel. 01195— 275. Kapelle en Biezelinge: dokter I. J. Risseeuw te Biezelinge, tel. 01102290. Ziekenauto Goes: tel. 5619, b.g.g. 7695. Apotheek: De Goesche Apotheek, Klokstraat 19, tel. 7104. Chirurgendienst: dr. M. J. de Bruin, tel. 7659. DIERENARTSEN. De praktijk van dokter A. A. Elzerman te Goes en dokter G. Boonesehanser te Krui ningen wordt waargenomen door dokter M. Gakeer te Ovezande, tel. 01195283. Ook dokter A. C. Noordenbos te Heinkenszand, tel, 01106290, heeft dienst. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen 3822 kg, 0,701,30. Schar 127 kg. Bot 122 kg. Schol 14 kg. Wijting 291 kg. Tong 8 kg. Paling 3 kg. Wulk 15 kg. Onge sorteerde vis 10 kg. VEILING MIDDELBURG. 25 oktober. Andijvie 21. Sav. kool 2527. Rode kool 816. Witte kool 510. Bloemkool 4 st. 12—61, 6 st. 3049. 8 st, 13—34, 10 st, 1221. Glassla 1215. Natuursla 3(414. Kas- snijbonen 141—170. Kasprinsessenbonen 181 195. Spinazie 1430. Waspeen 1220. Prei 2235. Postelein 3058. Witlof 64119. Sprui ten 32—79. Veldsla 76—123. VEILING KAPELLE. 29 oktober. Industrie- en exportveiling. Br. Alex Lucas 1 75 43, 70 47. 65 39, 2D 60 17, 2D 55 13, 3 grof 14. Comtesse de Paris 1 70 22, 65 22, 60 17, 55 11, 2 70 21, 65 22. 60 16. 55 9.5010, 2D 8.50, 3 grof 11, 3 fijn 6. Goud renet 1 90 42, 85 38, 80 35.70—36.30, 75 32.30— 32.60, 70 28.40, 65 26, 2 85 28—30, 80 30, 75 28, 70 27, 69 25—26, 2D 17. 3 grof 23, 3 fijn 17. Jonathan 1 80 31. 75 34—33, 70 32—32.30, 65 27.30—28.40, 60 21, 2A 75 23—27, 2 70 A 22—26, 2 65 A 18.50—23, 2 60 A 14—17, 2 75 B 14—15, 2 70 B 13—15, 2 65 B 13, 2 60 B 12—13, 2D 13.20, 3 grof 1216, 3 fijn 12. Cox Orange Pippin 1 75 61. 70 58—60, 65 48, 60 37—40, 55 19, 2 75 49, 70 47, 65 42, 60 37, 55 17, 2D 14. Glorie van Holland 1 80 29, 79 27, 70 26, 65 27, 2 80 23, 75 24, 70 23, 65 21, 2D 16, 3 grof 20, 3 fijn 16. Laxton Superbe 1 75 30, 70 28, 65 23, 60 16, 2D 13, 3 grof 16. Sterappel 1 70 59, 65 56. 60 45, 55 27, 2 65 40, 60 31, 55 26, 2D 15, 3 grof 21, 3 fijn 12. Golden Delicious 1 75 66, 70 60—62, 65 56, 60 44, 2 80 40, 79 33—45, 70 32—45, 65 3041, 60 22—29, 2D 14— 17, 3 grof 1825, 3 fijn 1013. Zoete Erm gaard 1 65 54—66, 60 44—54, 55 36—40, 2 60 41, 55 28—32, 2D 21—19, 3 grof 27—36, 3 fijn 10—11. Doyenne du Comice 2 75 93, 70 90, 2D 3536, 3 fijn 17. Zwijndr. Wijnpeer 1 60 29, 55 28, 90 19, 2 60 27. 55 27, 50 15, 2D 12, 3 grof 16, 3 fijn 7. Saint Remy 1 75 27, 65 26, 2 75 26, 65 25, 2D 23, 3 grof 23—25, 3 fijn 17. Nouveau Poiteau 2 75 21, 65 19, 55 14, 2D 7.50, 3 grof 15, 3 fijn 6. Jodenpeer 2 60 18, 55 14, 50 12. Gieser Wildeman 2 60 47, 59 36—34, 50 3136, 2D 19, 3 grof 30. Brederode 2 75 29, 65 32, 2D 24. Lomb. Calville 2 75 23. 70 23. 65 18, 60 14, 2D 10. Pondspeer 2 75 20, 65 20, 3 grof 18, 3 fijn 15. Zoete Rd. Ribbeling 1 70 62, 65 5258, 60 41, 2D 42. Zoete Campag ne 1 70 46, 65 44, 60 38, 2 65 32, 60 32. 2D 16— 22. Ingrid Marie 1 75 46, 70 47. 2D 26. 1 65 37. Ellisons Orange 2 75 37. Rode Goudrenet 2 79 27, 65 22, 70 24, 3 grof 18—19. Emile d'Heijstek 1 55 11, 65 13, 60 12. Geplukte kroetappelen 13.10, val kroetappelen 11.70, kroetperen doordraai, val Zoete Ermgaard 11—23. Gewone veiling: Druiven per kg 1 167172, 2 133152. Bramen per doos 1 2737, 2 18 31, 3 1719. Noten per stuk 1 5.50. Aardbeien per doos 3 67. Aardappels 2 49. Groenteveiling: Bloemkool 1547. Sav. kool 11. Rode kool 10. Spruitkool 23—45. Andijvie 16. Kas3nijbonen 100164. Knolselderij 911. Breekpeen 9. Tomaten per kg 25—76. Prei 16—18. Witlof 70—97. Kropsla 7. Nagekomen Advertentie In plaats van kaartjes. Met blijdschap en dank baarheid geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje SUZANNA ANTONLA. A. A. de Vos. A. de Vos- Langenberg. Roby Lewedorp, 22 oktober 1963. Nieuwe Kraaijertsedijk 5. Tot onze grote droef heid is plotseling van ons heengegaan mijn dierbare man, onze lie ve vader, schoonvader en opa JOSEPH WILHELM VAN DEN BERG, op de leeftijd van 54 jaar. Vlissingen J. van den Berg- de Ridder Middelburg J. W. W. van den Berg A. J. van den Berg- van der Haven. Werner. J. B. G. de Vries- van den Berg J. S. M. de Vries. Vlissingen, 25 oktober 1963. Badhuisstraat 35. De teraardebestelling zal plaatshebben op dinsdag 29 oktober a.s. Vertrek Badhuisstraat 35 des nam. 2 uur. Liever geen bezoek. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde vrouw, moeder, be huwd- en grootmoeder MARIA MIERAS, echtgenote van Joos Leendertse, in de ouderdom van 75 jaar. Wemeldinge: J. Leendertse. Hansweert: A. P Franje- Leendertse M. G. Franje. Lonie en Jo. Goes P C. Moelker- Leendertse W. Moelker. Jaap en Rietje. Wemeldinge, 25 oktober 1963. Westelijke Kanaalweg 21. De begrafenis zal plaatsvinden op dins dag 29 oktober om 13.30 uur op de alge mene begraafplaats te Wemeldinge. Vertrek sterfhuis om 13 uur. Advertentie Zondagsdienst Taxi's Middelburg T.C. WALCHEREN teL 3200 VAN DOESELAAR, teL 2158

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 21