Melkventer werkte diefstal in de hand: een maand celstraf Dienstjubileum eerste burger van Stavenisse Touw aan de beste Amerikaan Geen uitkering ineens voor de ambtenaren Zes honkbalclubs in Zeeland geformeerd OLIFANT r Financiële berichten „Rijkskweek" bracht hulde aan „zilveren" leraar A. van Nunen GEEN MOBIELE WINKEL VOOR DE VLEESKEURINGSKRING ZIERIKZEE O9 Drie in Vlissingen en 3 in Middelburg yudc en jonge jenever Drie Nederlanders tegen Anderlecht Nederlandse profs voor nationale fabneksoloefy Jan Janssen brak enkel bii training GEWOONTE LAGE STREEK RARE CAPRIOLEN Autovergoeding TWEEDE KAMER In voorjaar nog rapport over de lintjesregen „DELTA DAGGERS" Ombudsman Lintjesregen WINST VAN E.M.S. OVER HET EERSTE HALF JAAR ONGEVEER f5 MILJOEN Politierechter Middelburg Zaken gedaan waar een luchtje aan zat Veertig jaar in overheidsdienst Huldiging voor burgemeester A. Sluijmers Algemeen bestuur besloot „Bij voorkomende gevallen huren van kring Goes Diaconieën Christelijk Gereformeerde Kerken bestaan vijftig jaar Rassendiscriminatie op concilie veroordeeld VOORLOPIG SET VAN K.N.H.B. Pak iedere OLIFANTje, U „pakt". dag de Uw borrel die MAANSCHOT IETS LATER TffOMSEiV'S VERENIGDE BEDRIJVEN OPGERICHT VRIJDAG 25 OKTOBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De Middelburgse politierechter, mr. B. S. Sieperda, heeft donder dagmiddag de melkventer J. J. F de R. uit Hulst wegens sehuldhe- ling veroordeeld tot een gevange nisstraf van een maand. De offi cier van justitie, mr. J. L. Andreae, die in zijn requisitoir sprak over een kwalijke zaak, had een onvoor waardelijke celstraf van twee maanden gevorderd. De R. moest zich gistermiddag verantwoorden voor het feit, dat hij in betrekke lijk korte tijd van een woonwagen bewoner enkele bromfietsen voor een belachelijk lage prijs had over genomen, terwijl hij kon weten, dat er aan deze transactie een luchtje zat. Biet de melkventer uitkomen, dat het niet in zijn gedachten was opgekomen, dat het met die brommers geen zuive re koffie zou zijn, mr. Sieperda vestigde er echter de aandacht op, dat De R. wel meer met dat bijltje had gehakt, zodat hij al aan het grote prijsverschil had kunnen merken, dat het met de brom fietsen helemaal niet in orde was. De raadsman van De R., mr. H. C. M. van Son was van mening, dat er niet van opzettelijke heling kon worden ge sproken, zoals primair ten laste was ge legd, omdat de opzet helemaal niet be wezen was. Op de mededeling van de officier van justitie, dat De R. al eerder wegens misdrijven en overtredingen voor het hekje was verschenen, voerde de raadsman aan, dat het hier een melk venter uit het land van Hulst betrof die nog nooit wegens botersmokkel was ver oordeeld, hetgeen hij een uniek ver schijnsel achtte. Mr. Van Son vroeg of De R. een straf kan worden opgelegd, die hem waarschuwt tegen een al te grote goedgelovigheid en onvoorzich tigheid. De politierechter kwam ten slot te tot de uitspraak van een maand on voorwaardelijk. „U hebt diefstal in de hand gewerkt", aldus -mr. Sieperda tot De R. De in een feestroes verkerende elek- trotechniker W. L. B. uit Antwer pen was op een zomeravond na een gezellig samenzijn met een heleboel kennissen aan boord van zijn in de jachthaven van Terneuzen gemeerde boot, gaan varen met een volgboot- je waar hij helemaal geen zeggen schap over had. Toch had hij er een tochtje naar Breskens mee gemaakt. „Dat is bij ons zo de gewoonte", zo lichtte B. de kwestie toe. „Als wij even een bootje nodig hebben dan nemen we er een". Dat is gewoon te dwaas om over te praten" vond mr. Sieperda. „Op dergelijke grappen zijn we helemaal niet gesteld. Weet U dat dat diefstal is". De Belg zag het allemaal niet zo som ber in. „Als ik het bootje had wil len stelen, dan zou ik dat niet gedaan hebben als er zo'n twintig man op stonden te kijken". Dit naar de mening van mr. Andreae hoogst onbehoorlijke gedrag diende vol gens hem bestraft te moeten worden met een geldboete van 100 subs. 20 da- De heer A. W. van Nunen, leraar peda gogiek en Frans aan de rijkskweek school te Middelburg moet bij zijn su perieuren collega's en leerlingen wel in een zeer goed blaadje staan. Aan die gedachte zullen de bijna driehonderd belangstellenden die donderdagmiddag de aula bevolkten zich cmoeilijk heb ben kunnen onttrekken. Want 't waren allemaal hartelijke woorden, die deze leerkracht kreeg te horen, toen hij gis termiddag tussen de lessen door op spon- tanewijze werd gehuldigd bij gelegen heid van zijn 25-jarig jubileum in dienst van het onderwijs. Er was bijna geen plaatsje meer te vinden, toen de jubilerende leraar in de aula met een klinkend applaus naar het podium werd gelokt, waar directeur M. A. Hage hem even later in de schijn werpers van de belangstelling zette. De directeur schetste de heer Van Nunen als een man die fel vecht voor de be langen van zijn pupillen. Tevens bena drukte de heer Hage, het goede samen spel van deze leerkracht met de leer lingen de leerstof en de school. „Ik dank U voor de wijze waarop U zich al die jaren een goed collega en vriend hebt getoond", zo zei de directeur, die naast een aanvulling van de jubileum gratificatie in de vorm van de bekende enveloppe met-wat-er-in namens het le rarenkorps ook nog enkele grammo foonplaten van Franse chansons aan de docent aanbood. De prettige contacten met de leerlin gen kwamen tot uiting in het toespraak je van de voorzitter van de school club „Concordia", Kees Dingemanse. Hij bracht namens de leerlingen dank voor de prettige lessen van de heer Van Nunen. Met een heel kort maar niet minder hartelijk antwoord bedankte de jubilerende leraar voor de hulde die hem ten deel was gevallen. (Foto P.Z.C.) gen. De politierechter was het daar volledig mee eens. Hij kon zijn mond maar niet stilhou den, die I J. de B. uit Hontenisse. Aan een stuk door stond hij te mop peren, praatte onverstoord verder als de politierechter al lang aan een an dere vraag toe was en sputterde flink tegen als een getuige de zaak nader kwam toelichten. Het draaide hier om een van de vele bu renruzies, die de deskundigen achter de groene tafel van week tot week voorge legd krijgen. In een achtertuin zou De B. een buurvrouw minder complimen teuze woorden hebben toegevoegd. Ook de zuster van De B., M. M. de B. had daar nog eens een schepje bovenop ge daan. „Is de verhouding al een tijdje niet zo best", informeerde mr. Sieperda bij de getuige mevrouw M. C. A.-D. die op 12 augustus was uitgescholden. „Al een jaar of drie", schatte mevrouw A. Hoe het kwam wist ze niet te vertellen, maar De B. wilde dat wel eens onge vraagd overigens, uit de doeken doen. „Ze heeft gewoon zin in mijn hof. Daar om probeert ze me weg te stoken", wist De B. die het maar een lage streek vond. Buurvrouw M. de P., die de scheldwoorden had opgevangen ver klaarde op de zitting dat zij ook al een heel tijdje ruzie met De B. had. Vijftien jaar om precies te zijn. „Maar ik zeg nooit iets terug", deelde mevrouw De P. mee. „Met zwijgen kun je de duivel wegjagen". Conform de eis kregen De B. en zijn zuster elk een geldboete van 10 opge legd. „Hoeveel had U eigenlijk op die avond gedronken", vroeg de politie rechter aan de 's Gravenpolderse betonvlechter L. C. B., die op 4 mei door de Middelburgse politie op de poelendaeleweg slingerend op zijn (Advertentie) Kaarslicht lééft! GOUDA KAARSEN bromfiets was aangetroffen. „Niet veel", antwoordde B. „Wat is niet veel", wilde mr. Sieperda weten. „Nou een stuk of vijf" werd er aan de andere kant van de groene tafel geant woord. „Dan zijn er al drie afgegaan", merkte de officier op. „Tegenover de politie hebt U verklaard, dat het er acht waren." Mr. Andreae wilde in dit geval nog niet spreken over stomdron ken rijden, maar vond een geldboete voor het in gevaar brengen van het verkeer B. had ook zonder licht ge reden op zijn plaats. Conform de eis werd de betonvlechter een geldboe te van 60 subs. 12 dagen opgelegd. B. F. de R. uit St. Jansteen was op 1 juli tijdens een marktdag te Hulst in de Stationsstraat op de vuist gegaan met een heerschap, dat hem en zijn vrouw al lange tijd had gehinderd. Het eigen rechter spelen dat het uitdelen van klappen tot gevolg had kwam De R. op een geldboete van 5 subs. 3 da gen te staan. De eis van mr. Andreae luidde: een geldboete van 15. De 20-jarige automobiliste mevrouw M. A. B. B.-P. uit Antwerpen zou op 3 april van dit jaar op de weg van St. Jansteen naar Hulst tijdens -een mistige avond met een personenwagen nog al rare capriolen hebben uitgehaald. Bij het passeren van een geparkeerde wa gen had ze op het linkerweggedeelte een fietser het trottoir op laten vluchten, waarna even later aan de rechterzijde een paaltje en nog een wielrijder wa ren gegrepen. Beiden wielrijders liepen flinke verwon dingen op. „Hoe kon dat nou allemaal gebeuren", vroeg mr. Sieperde. Oei dacht ik", legde mevrouw B. uit. „Ik raakte plotseling in paniek en ging op de gaspedaal staan, terwijl ik meende, dat het de rem was, vertelde ze. De of ficier achtte het bewijs geleverd, dat de rare schuiver was ontstaan ten ge volge van onoplettendheid, ondoordacht en onoordeelkundig rijden. Gelet op de omstandigheden vorderde hij een geld boete van 200. Mr. Sieperde vonniste conform. „En blijf voortaan kalm als er weer eens iets gebeurt", waarschuw de hij. „Er komt geen mobiele winkel voor de distributie van voorwaardelijk goedge keurd vlees op Schouwen-Duiveland. „Het verdient geen aanbeveling. Het geeft veel moeilijkheden en weinig voor delen", zei de voorzitter van de kring, burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester, donderdagmiddag in de vergadering van het algemeen bestuur over het onder werp. „De aanschaf van zo'n winkel voor Schouwen-Duiveland is niet ver antwoord". Dierenarts C. J. H. Scheuerman zet te uiteen, dat het praktischer en eco nomischer was om bij voorkomende gelegenheden de caravanwinkel te huren van de vleeskeuringskring Goes. Deze suggestie werd aangeno men: uit de vergadering werd over deze zaak verder niet gediscussieerd. Zoals bekend, is de mogelijkheid van een eigen mobiele winkel in overweging genomen om de slagers in verschillen de kernen niet te duperen door tame lijk regelmatig vlees van noodslachtin- gen goedkoop te verkopen. Het alge meen bestuur zag toch weinig heil in een dergelijke oplossing, zo bleek dus donderdag tijdens de vergadering in het stadhuis van Zierikzee. Nauwelijks een half uur nam de verga dering in beslag. In die tijd stelden de heren een vleeskeuringsverordening vast, waarbij aandacht is geschonken aan de vijfdaagse werkweek de in voering van een vrije zaterdag voor het keuringspersoneel. Er zal 's zater dagsmorgens van acht tot twaalf uur alleen gekeurd worden in de maanden juni, juli, en augustus, en dan uitslui tend na het slachten. Er werden ook enkele verordeningen bezoldiging keurloon gewijzigd. De begroting voor 1963 werd opnieuw vastgesteld, een for meel punt, omdat de nieuwe gemeen schappelijke regeling met ingang van 1 januari 1963 in werking trad. Ook schaarden de vertegenwoordigers van de verschillende deelnemende gemeen ten zich zonder op- of aanmerkingen achter de begroting 1964. 1 november 1923 stapte een volontair de gemeentesecretarie in zijn woonplaats Wijk en Aalburg binnen om er zijn eerste administra tieve diensten aan te bieden. Volgen de week vrijdag zal hij het middel punt zijn van een receptie in het raadhuis van Stavenisse. Burgemees ter A. Sluijmers viert dan zijn veer tigjarig jubileum „in overheids dienst". De zeven laatste jaren daar van heeft hij het beleid in deze meest oostelijk gelegen gemeente van het eiland Tholen gestuurd. Op 16 juni 1956 werd hij er geïnstalleerd en mede door zijn activiteiten is er in het narampse Stavenisse al heel wat op poten gezet. Nog vijf jaar zal het dorp van de be moeienissen van de nu zestigjarige heer Sluijmers kunnen profiteren. Dan „zwaait hij af" en kan hij terug kijken op een loopbaan, zoals die haast tekenend is voor vele burge meesters. Alle rangen en functies van het gemeentelijk apparaat heeft hij doorlopen. In alle werkzaamhe den van de secretarie en de andere gemeentelijke diensten is hij thuis. De ambtenaren weten wat ze aa:i hem hebben en omgekeerd is dat ook. Voor Stavenisse en burgemeester Sluijmers geldt dat niet alleen bin nen de beslotenheid van het raad huis: het dorp weet wat het aan zijn burgemeester heeft en de eerste bur ger begrijpt na een zevenjarige ambtsperiode de houding, de wensen en de karakters van zijn gemeente naren. Daarom zal het volgende week vast en zeker een hartelijke huldiging worden. Een uiting van waardering van de bevolking tegenover de man, die in het laatste hoofdstuk van zijn jubileumperiode met rustige hand er- In Utrecht is woensdag het vijftigjarig bestaan van de vereniging van Diaco nieën der christelijk gereformeerde kerken gevierd. De jubileumbijeenkomst werd bijgewoond door enkele honderden diakenen, correspondenten en gemeente leden. De jubileumactie ten bate van het christelijk gereformeerd kinderte huis in Utrecht heeft tot nu toe 111.500,opgebracht, ruim 11.000 meer dan was verwacht, zo werd mede gedeeld. De jubileumrede over het onderwerp „Het werk van onze handen, bevestig dat", werd uitgesproken door dr. W. H. Velema. EVANG. LUTHERSE KERK Drietal te Amsterdam-Noord K. van de Braak te Apeldoorn-Kampen, L. Eve- lein te Zwolle en C. Schroder te Am stelveen. voor heeft gezorgd dat Stavenisse aan zijn trekken kwam. Natuurlijk is het in diezelfde perio de niet altijd van een leien dakje gegaan. Stavenisse had juist de we deropbouw van na de ramp achter de rug, toen burgemeester Sluijmers werd binnengehaald. Het verzor- gingspeil van de gemeente moest worden opgevoerd. Een wijkgebouw, een verenigingslokaliteit, een riool waterzuiveringsinstallatie, verbete ring van straten en wegen. Ja, dat waren eigenlijk de „routinezaken" voor burgemeester Sluijmers. Maar hij heeft ook wel eens een „ge vecht" voor zijn Stavenisse moeten leveren. En wanneer men dat woord in het Thoolse dorp uit de mond Iaat vallen weet onmiddellijk iedereen waarover het gaat: het behoud van de haven! Men zal het zich herinne ren: plotseling besloot rijkswater staat dat de haven van Stavenisse moest worden afgedamd, omdat het een zogenaamde „zwakke plaats" in de zeewering was. Het leek een besluit, waaraan niet viel te tornen. Maar er gebeurde niets. De beslissing op het plan tot afsluiting van de haven werd tel kens naar een latere datum verscho ven. En ondertussen kwam Stave nisse, onder aanvoering van burge meester Sluijmers in het geweer. Men erkende ruiterlijk, dat het handels verkeer in de haven ieder jaar terug liep, men stelde de veiligheid aan de zeewering op een hoog plan Sta venisse is de ramp van 1953 nog niet vergeten! maar toch: het verlies van de haven zou Stavenisse ver lammen. Van verschillende kanten kreeg het dorp medewerking. En in een sa menspel met het waterschap en het provinciaal bestuur gelukte het de haven voor Stavenisse te behouden: de twee kilometer lange havendijken werden met betonnen damwanden op de kruin op Deltahoogte gebracht. Voor een niet gering deel is dit alles te danken aan de hardnekkige hou ding van burgemeester Sluijmers in deze kwestie. We schreven het al: hij heeft in de veertig jaar overheidsdienst alle ran gen en functies doorlopen. Acht jaar ambtenaar in Wijk en Aalburg en in 1931 het vertrek naar W'oudri- chem. Daar werd het een verblijf van een kwart eeuw: als ambtenaar ter secretarie, waarnemend gemeentese cretaris, administrateur van de wo ningbouwvereniging, van de dienst sociale zaken, ambtenaar van de bur gerlijke stand en tijdelijk gemeente ontvanger. Twee jaar voor zijn ver trek naar Stavenisse in 1954 werd de heer Sluijmers gemeentese cretaris van Woudrichem. In het ambt van burgemeester- secre.taris te Stavenisse heeft de heer Sluijmers zich doen kennen als een man, die doorkneed is in het administratieve apparaat, maar tevens als iemand, die weet wat een kleine, rustige platte landsgemeente behoeft. Nog vijf jaar heeft hij de tijd om Stavenis se te „stofferen" met wat er no dig is: voorzieningen voor de jeugd en voor de toenemende re creatie. Harold Macmillan, de voormalige Britse eerste minister, heeft don derdag het King Edward VII zie- kenhuis in Londen verlaten, waar hij een operatie heeft ondergaan. De foto toont Macmillan bij het verlaten van het ziekenhuis. Op de concilievergadering van donder dag heeft mgr. Robert Tracy van Baton Rouge, Louisiana, namens 147 Ameri kaanse bisschoppen aangedrongen op een duidelijke verklaring van verzet te gen rassendiscriminatie. Hij deed dit tij dens het debat over de rol van de leken in de kerk. Twee personen zijn gedood en 21 anderen gewond toen een bus inreed op een gepar keerde vrachtwagen dichtbij de Engelse plaats Coleshill. Brandweerlieden waren twee uur bezig met snijbranders en zware kranen om de in het wrak van de bus opgesloten passagiers te bevrijden. Hoeveel de autovergoeding voor de keur meesters zal bedragen, werd nog niet beslist. Burgemeester Dijckmeester wil de deze zaak liever eerst in het dagelijks bestuur bespreken. „Er zitten allerlei kanten aan", zo betoogde hij. De heer H. Koevoets uit Zierikzee viel hem bij en ook de overige bestuursleden waren het er mee eens. De heer Scheuerman deed ook nog en kele mededelingen over de stand v zaken bij de bouw van het noodslacht- huis in Zierikzee. ,,'t Gaat niet zo vlot", zo zei hij. „Iedereen wacht op iedereen". Hij vestigde de aandacht van de verga dering er verder op, dat er tot 1 oktober 32.000 kg vlees meer is ingevoerd dan vorig jaar en 56.000 kg meer dan in 1961. „We gaan naar een nieuwe top in het vleesverbruik", zo zei hij. (Advertentie) 99 (Van onze parlementaire redacteur). De minister van binnenlandse za ken is niet voornemens om het overheidspersoneel in aanmerking te laten komen voor een uitkering ineens als compensatie voor de winstdelingsregelingen, die wel in het vrije bedrijf bestaan. De heer Weyters van de K.V.P. had hierover bij de behandeling van de be groting van binnenlandse zaken voor 1964 in de openbare vergadering van de vaste commissie voor binnenlandse za ken uit de Tweede Kamer een balletje opgegooid. In het algemeen verlangde hij een beloningssysteem voor de ambte naren, waarbij op zijn minst geboden wordt, wat ook in het vrije bedrijf gege ven wordt. De overheid is het grootste bedrijf in Nederland, voerde de heer Weyters aan. Niet alleen de minister, maar ook een aantal afgevaardigden vonden dat er toch wel een duidelijk onderscheid tussen het vrije bedrijf en de over heid als werkgever bestaat. Mr. Toxopeus gaf de heer Blom, die daar over geklaagd had, toe, dat wat de bezoldiging betreft het overheidsper soneel wel eens een enkele keer ach ter kan lopen bij de werknemers in Nadat in september jl. de eerste besprekingen werden gehouden voor het op gang brengen van een honkbalcompetitie in Zeeland, zijn er thans zes clubs geformeerd. De ze verenigingen kunnen voorlopig een honkbalset van de Koninklijke Nederlandse Honkbalbond krijgen. Voor elke vereniging is een con tactman aangewezen, die in zijn naaste omgeving propaganda voor deze sport in Zeeland zal gaan ma ken. Het hangt van de activiteiten van deze contactpersonen af of er spoedig een competitie voor de Zeeuwse clubs georganiseerd kan worden. Deze mededelingen werden gedaan tij dens een vergadering van het actieco mité „Honkbal in Zeeland", die in het Middelburgse stadhuis onder leiding van de heer R. van Strien gehouden werd. De heer Van Strien betoogde, dat de Zeeuw se honkbalenthousiasten bijzonder waar- Advertentie) J. J. MELCHERS Wz. - SCHIEDAM dering hebben voor de hulp van de K.N. H. B. en voor de twee clubs, die half sep tember in Middelburg een demonstratie wedstrijd gaven, namelijk Feijenoord en Neptunus. Van de zes verenigingen zijn er momen teel drie in Vlissingen en drie in Middel burg „gestationeerd". In Vlissingen twee clubs, die nog een naam moeten krijgen; voor de eerste vereniging tre den de heren H. Braker en C. Euwe als contactpersonen op, voor de andere ver enigingen is die van de De Ruyterschool, waarvoor de heer W. S. Mijnheer con tactman is. Twee Middelburgse bestaande verenigin gen hebben nu ook een honkbalafdeling aan hun club toegevoegd, namelijk de handbalvereniging E.M.M., waarvan de heer L. Nijsse contactman is, en de voet balvereniging Zeelandia, waarvan de heer C. de Vries als contactpersoon fun geert. De derde Middelburgse vereniging voert de fraaie naam van „Delta Daggers", waarvoor de heer F. van Luxemburg contactpersoon is. Ere voorzitter van deze club is de com mandant van het 32e Fighter Inter- cepter Squadron van de US Air For ce in Soesterberg. Het squadron, dat eveneens de naam „Delta Daggers" voert, is op Soesterberg-vliegveld ge stationeerd. De commandant heeft verzekerd, dat hij als hij weer naar Amerika terugkeert ook in de V.S. zal aanwenden om de Mid- „Delta Daggers" te steu nen. Er is besloten om twee propaganda- avonden aan te vragen bij de K.N.H.B., de eerste tussen 7 en 20 december a.s. met een populaire uiteenzetting over de sport, de tweede einde februari van het volgend jaar. Voorts zal aan de K.N.H. B. verzocht worden een coach beschik baar te stellen voor de primaire training en voorlichting van het kader van de Zeeuwse clubs. Het actiecomité werd ten slotte uitge breid en bestaat thans uit de heren: R. van Strien, L. Nijsse, C. de Vries, J. Scholten, C. Euwe, H. Braker, D. Boersma, J. Hofmeester en F. van Luxemburg. Als de pogingen om tot een competitie te geraken slagen zal terzij- nertijd een rayon-bestuur uit dit comité gekozen worden. het vrije bedrijf, maar daar staat te genover, vond hij, dat zij in andere onzichten steeds voorop gaan, bij voorbeeld wat de pensionering en de vakanties betreft. Over de laagstbezoldigde ambtenaren bestaan nog geen vaste opvattingen. De ze zaak is nog in het georganiseerd overleg. De zaak heeft dus de aandacht van de regering. Voor een gemeentelijke ombudsman ble ken de leden noch de minister iets te voelen. Zij vreesden dat dit instituut de positie van burgemeester en wethou ders en van de raadsleden, bij wie ieder die wat te klagen heeft, kan aanklop pen, uitholt. De minister voerde bo vendien als argument aan, dat door de benoeming van veel kleine „ombudman- netjes" hij sprak van ombudslieden de benoeming van een ombudsman op nationaal niveau in gevaar gebracht wordt. Het loopt met de uitreiking van offi ciële onderscheidingen niet naar wens. Dat was niet alleen de mening van de heer Scheps van de P.v.d.A., en van en kele-^ andere leden, maar ook die van de minister van binnenlandse zaken, mr. Toxopeus. Deze deelde althans mee, dat er een kleine commissie bestaat ter ad visering van de ministerraad, die wel licht reeds in het voorjaar advies zal uitbrengen over de mogelijke middelen tot verbetering. De beroemde Belgische club Anderlecht, zal op woensdag 30 oktober in Brussel een erewedstrijd spelen ter gelegenheid van het tienjarig jubileum van linkshalf en aanvoerder Martin Lippens. Als te genstander fungeert een elftal, dat Is samengesteld uit spelers van bevriende verenigingen uit diverse landen van Europa. De opbrengst van deze ontmoe ting komt geheel ten goede van Lippens In het elftal van Europese spelers zul len drie Nederlanders spelen. Het zijn linksbuiten Coen Moulijn Feijenoord I, spil Roel Wiersma (PSV) en linksback Jan Brooymans (Willem II). De opstel ling van dit elftal zal na de rust worden gewijzigd, zodat alle zestien uitgenodig de spelers in het veld komen. De overige dertien zijn: Hanappi (Rapid), Uljaki (R.C. Paris), Santisteban (Real Madrid). Hamilton (Dundee), Panaiotov C.D.N.A.-Sofia), Goeyvaerts (Barcelona), Lua en Pon;- peu (Racing White). Fazekas (Ander lecht! Pol van den Berg (Uion), Nico- lay (Standard), Rik Coppens (Crossing) en Saeys (Daring). Het elftal van Anderlecht zal in de be kende formatie aantreden, met o.a. Pol van Himst, Pierre Hanon, Joseph Jurion en uiteraard Martin Lippens zelf. Tijdens een bijeenkomst van prominente Nederlandse profwegrenners, het be stuur van de vereniging van beroepsren ners en Kees Pellenaars. die donderdag avond in Breda werd gehouden, is ge bleken dat de Nederlandse profs ten volle bereid zijn om mee te werken aan de vorming van een nationale fahrieks- ploeg. De Roo, Geldermans. De Haan, Stolker, Rentmeester, Zilverberg en de gebroe ders Van Est, toonden zich bijzonder enthousiast over de mogelijkheden die Pellenaars, bij de vorming van een der gelijke ploeg kan bieden. Jan Janssen, die ook was uitgenodigd voor deze bij eenkomst, kon wegens een ongeluk dat hem bij de training is overkomen, niet aanwezig zijn. Jan Janssen, die tijdens de afgelopen Tour de France een heupfractuur opliep en enkele weken het bed moest houden, is weer gedwongen enige tijd rust te houden. De Nootdorper kwam namelijk donderdag tijdens een trainingsrit in de omgeving van Schiebroek ten val. Nadat hij naar een ziekenhuis in Rotterdam was overgebracht, bleek dat hij een en kel had gebroken. uiiiiiiiiuiiiiiiiuiMuiuiiiüiiniluuiiiiuiiiiiiuililliiiiiiiiiiiiiliin.iuuuiu i De Verenigde Staten hebben het schot op de maan, dat eind van I dit jaar zou plaatsvinden, uitge- steld tot begin volgend jaar. De 3 reden hiervan is een technische fout in de elektronische instal- latie van de maanraket Ranger 6. die alvorens op de maan te plet- ter te vallen gedurende tien mi- j nuten beelden van de planeet naar de aarde moet zenden. Twee eerdere lanceringen waren proefnemingen, twee andere Ran- gers misten de maan en een vijf- 3 de kwam wel goed terecht doch 3 verzuimde bijzonderheden uit te i zenden. illllllUUIIlUIUliUUUllUlUllUIUUllUUIlUlUlllIIIIllUIlUUIIIUIIUIIlllUUl De Vereenigde Vorstenlandsehe Cultuur maatschappij N.V. heeft gisteren in het Kurhaus te Scheveningen haar algeme ne vergadering van aandeelhouders ge houden. Zoals bekend heeft de Exploita tie Maatschappij Scheveningen (E.M.S.) een bod gedaan op alle nog uitstaande aandelen in deze N.V., waarvan de E. M.S. reeds een groot belang heeft. De commissaris van de maatschappij de heer R. Zwolsman heeft ter vergadering medegedeeld dat de winst van de E.M.S. over het eerste half jaar van 1963 met aftrek van alle reserveringen ongeveer vijf miljoen bedraagt. De winstverwach ting over het gehele jaar 1963 zal ruim negen miljoen zijn. De heer Zwolsman deelde voorts mede dat de Zwolsman- groep N.V. nieuwe activiteiten heeft ont wikkeld. Zij heeft het gehele kapitaal in handen van de N.V. Spieker en Elfrink in Rotterdam. Deze N.V. heeft grote ter reinen in handen bij Zutphen en Dieren. Zij houdt zich voorts bezig met overslag, zandwinning en zand transport. Het ka pitaal van de N.V. bedraagt een miljoen. Voorts heeft de Zwolsmangroep belan gen genomeri in de N.V. Pietersen en Co te Rotterdam, een automobielbedrijf dat een belangrijk bezit in onroerend goed heeft. Voorts houdt de E.M.S. zich bezig met de bouw van 2000 woningen. Ook volgend jaar wil zij 2000 woningen bou wen. Op het gebied van de horeca heeft de E.M.S. belangen gevonden in de N.V. Holbein te Rotterdam welke café's en bars exploiteert. Tot 15 november kunnen houders van aandelen, niet-royeerbare certificaten en winstbewijzen van de N.V. Thomsen's havenbedrijf hun stukken omwisselen in aandelen resp. niet royeer bare certifica ten van Thomsen's Verenigde Bedrijven N.V. Voor een aandeel van 1000 kan worden verkregen een aandeel A van 1000 Thomsen's Verenigde Bedrijven of een niet-royeerbaar certificaat. Voor een niet-royeerbaar certificaat van Thomsen's's havenbedrijf kan worden verkregen een idem Thomsen's Verenig de Bedrijven. Voor een winstbewijs kun nen worden verkregen zes aandelen B. Thomsen's Verenigde' Bedrijven. elk groot nominaal 166,66. De aandelen en niet-royeerbare certificaten zullen ten volle delen in het bedrag, dat door Thomsen's Verenigde Bedrijven aan uit keringen over 1963 wordt verkregen op in haar bezit zijnde aandelen en winstbe wijzen Thomsen's Havenbedrijf. Over de oprichting van Thomsen's Ver- nigde Bedrijven N.V. wordt meegedeeld: de groei van het verkeer over de zeeha vens brengt mede, dat aanzienlijke in vesteringen moeten worden verricht in de stuwadoorsbedrijven in Rotterdam, Antwerpen en Amsterdam. Ook de andere geledingen van de groep zullen in toenemende mate geldmiddelen vragen. Het bestuur acht een ingrijpen de reconstructie van het concern nood zakelijk en heeft besloten tot oprichting van een overkoepelende vennootschap, die houdster wordt van de aandelen der N.V. Thomsen's Havenbedrijf, waarin ook andere werkmaatschappijen en be langen kunnen worden ondergebracht. De gang van zaken in het eerste half jaar 1963 van N.V. Thomsen's havenbe drijf werd, met name in de stuwadoors- bedrijven, zeer ongunstig beïnvloed door de strenge winter, die niet alleen het werken heeft bemoeilijkt, maar ook een daling der aan- en afgevoerde tonnage heeft veroorzaakt. Het winstsaldo in de eerste halfjaar kwam uit op 122 mil joen tegen 2.55 miljoen over het gehele jaar 1962. Dit blijkt uit de geconsoli deerde winst- en verliesrekening, opge nomen in het bericht terzake van de oprichting van Thomsen's Verenigde Be drijven N.V.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7