Arnemuidse viskotter „zweefde" te water Nylon jack 45.- Kreymborg dy/ixi Krabbendijke zorgde voor bejaardentehuis Henk van Ulsen: heen en weer naar Zeeland Bfonchi letten ALMANAK EXAMENS Ze belden hoofdonderwijzer op AVONTUURLIJKE TOCHT VAN TWEE G0ESE BROERTJES NAAR TEXEL Donderdagochtend weer naar huis Vreemde ontmoeting Nederlandse titel ploegen weer voor Kees J. de Jager Acteur, die all-round wil zijn Zeeuws publiek geen dijenkletsers Luchtreis over 28 meter Unieke stapelloop in Schoorldam Voor het eerst Iweefiocht Hondensuccessen van Zeeuwen in Rotterdam Z-eeuwse Keukengeheim II „Aiglon" op eigen kracht losgekomen Rustig Vletten voor bouw Oosterscheldebrug Waarborg-kwaliteit. Aan twee kanten te dragen. Met Isothermylvoering Unieke kans om kennis te maken met het best verzorgde omroepblad U mist zoveel zonder AVRO-bode Uitbreiding Free-lance Kansen 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 25 OKTOBER 1963 ;i;M il; Toen de 85 ton metende „.Jannetje" donderdag eenmaal zonder „kleer scheuren" in 't Noordhollandsch Ka naal lag, kwam er een bevrijdende lach op het blozende gezicht van de korte stevige Arnemuidense visser Dries van Belzen. De ruige jongens van de firma „Goedkoop" uit Am sterdam onder aanvoering van de 62- jarige bokkenschipper Gerrit Ver woerd hadden zijn nieuwe stalen vis sersbotter in een handomdraai van de werf over de weg getild en rustig in het water laten zakken. Die luchtreis over een afstand van 28 meter had niet langer geduurd dan een kwartier en hoewel het aan beide kanten van het kanaal zwart zag van de mensen, omdat dit karwei als uniek moest worden beschouwd maakten de vier man personeel van de 130 ton metende drijvende bok „Gazelle" er geen woorden over vuil. Terwijl allen betrokken bij de bouw van het schip in de grote loods de glazen gingen klinken op de goede afloop, deden de Goedkoop mannen alsof er niets gebeurd was en tilden zij ook nog eens even de zware motor in de machinekamer. Schipper Van Belzen was niet in of ficieel tenue gekomen. Hij droeg een zwart pak, donkerblauwe trui en een schipperspetje. Vrouw Jannetje naar wie de kotter is vernoemd, had zich in het Arnemuidense kostuum gesto ken. Een half uur daarvoor had zij met een krachtige stem de „Arm 4" een behouden vaart en goede vangst toegewenst waarna de fles mousse rende wijn tegen de wand van het schip was versplinterd. Dries van Belzen was voor het eerst in Schoorldam. „Toen bleek, dat de scheepswerf Knijper N.V. de beste papieren had, heb ik eerst eens een tijdje moeten zoeken waar Schoorl dam eigenlijk lag. Ik wist niet dat het bestond" Maar toen hii dinsdag (op zijn verjaardag) aan de Kanaal- kade 35 uitstapte was de ontvangst van dien aard, dat hij Schoorldam niet meer zal vergeten. Hij viel na melijk met zijn neus in de boter. De 65-jarige heer N. Kuijper vierde na melijk op die dag met zijn vrouw en kinderen het 40-jarig huwelijks feest. Tot nu toe kon alles wat op de werf gereedkwam jachten en kleine kotters voor de IJselmeervisserij zonder moeilijkheden door het vier meter brede bruggetje bij de werf va ren. Niet echter de kotter van de heer Van Belzen, welk schip 5.20 me ter breed is, 19 meter lang en een diepgang heeft van 2.10 meter. De rederij Goedkoop werd ingeschakeld. Of de heren het werk zouden kunnen fiksen. De heren zeiden ja. Want zij hadden dergelijke klusjes al zoveel bij de hand gehad, zij het niet over een zo grote afstand. Woensdagmor gen werd de machtige „Gazelle", de grootste bok van Amsterdam, door twee sleepboten naar Schoorldam ge sleept. Donderdagmorgen werden twee lussen van armdik staaldraad om de kiel van de kotter gelegd. Toen Jannetje van Belzen de gebrui kelijke ceremonie had volbrachte gaf bokkenschipper Verwoerd een teken met de hand en alsof het scheepje van karton was gemaakt, werd het uit de blokken getild en over de hoofden van het publiek in de rich ting van het Noordhollandsch Kanaal gestuurd. Een bijna elegante zweeftocht, drie meter boven de begane grond. De bok draaide met de kotter mee zodat de laatste keurig boven het water bij de wal kwam te hangen. Toen zij de oppervlakte van het kanaal bereik te, gaf de schipper opnieuw een te ken en drie stoomfluiten omlijstten dit moment met een langgerekte juichkreet. Machinist H. van der Linden haalde zijn schouders op toen men hem fe liciteerde met dit staaltje beheerst Op een in de Ahoyhallen te Rotterdam gehouden grote internationale honden tentoonstelling (ruim 1100 inschrijvin gen) hebben Zeeuwse inzenders o.a. twee kampioenschappen behaald. De dames Ganseman en Lokerse te Kapelle met hun Groenendaler reu „Joris van de Hullenberg" en de heer J. F. Blanks- ma te Koudekerke met zijn Elandhond- reu „Sir Galahad of Riverland". Mevrouw Van Dongen-Krijnen te Oost burg behaalde met haar Shih Tzu-reu „Reeuwijk's Li-Tse" de classificatie 3 U, terwijl de Engelse cockerspanielteef Beauty van Gosaha van ir. A. E. Bruij- ning te Goes de classificatie U behaalde. (Advertentie) Hoestdrank in+abletvorm.95ct De trouwe lezertjes zullen zich de geschiedenis van gisteren herinne ren: het keukengeheim rond enke le terwille van dit hoekje voor de consumptie voorgoed verloren karbonades. 't Is toch zo'n lieve vrouw. En zo gewoon aan die kleine tegenslagen. Gisteren belde ze terug. ,,'k Vond 't achteraf helemaal niet zo erg hoor. M'n leven is er eigen lijk op ingesteld. Als ik een pan vlees laat aanbranden vind ik dat fijn, want dan heb jij weer een al manakje." Toch klinkt haar stem nog wat moe en mat als ze herneemt: „Als je voor morgen nog niets weet, 't was schooltelevisie deze week. Voor het eerst." ,JVou en?" Jets over Bazel. Vind je dat niet ongelukkig gekozenMaak je maar iets over bazelen of zo. Je bazelt maar wat." Een lieve vrouw. vakmanschap. „Een paar dagen gele den hebben wij er in Zaandam eentje van 85 ton in het water gegooid, maar de afstand was inderdaad niet zo groot als hier. Wij doen van al les meneer". Hij grinnikte en rolde een shagje. In de loods van het van buitenaf onopvallende bedrijfje vonden de mensen elkaar, die aan dit hele pro ject hadden meegewerkt. De lopers brachten de drankjes rond, de ar beiders hapten in malse kadetjes, schipper Van Belzen en Jannetje, die zo sterk met de visserij meeleeft moesten handen drukken. „Deze boot", aldus schipper Van Belzen, „is bestemd voor mijn zoon. Hij kon er vandaag niet oij zijn. Hij zit op zee. Ja, ja, dat is een jongen, die van wanten weet. Ik denk, dat hij in ge dachten bij ons is. Dat begrijpt U wel". Een mevrouw, die even kwam feliciteren: „Ik had zo graag wil len zingen van de Klok van Arnemui- den. Had U dat leuk gevonden?" Schipper 'an /Belzen: „Nou nee, dat hoort er geloof ik niet zo bij". Even later klom hij op een verho ging, armen schuin weg langs het lichaam, een gulle lach en pet af. Hij sprak twintig woorden, maar zij klonken kernachtig, hartelijk en geestig. Jannetje nipte intussen be scheiden aan een glaasje jus d'orange Het was allemaal best gegaan van daag. De Groningse coaster „Aiglon", die woensdagavond op de dijk bij Ritthem tussen de Schone Waardin en Ramme- kens was vastgelopen, is in de nacht van woensdag op donderdag omstreeks drie uur op eigen kracht losgekomen. Het schip is toen naar Vlissingen geva ren. De schade was gering. Men ver wacht, dat het schip binnen enkele da gen zijn reis naar Londen kan vervol gen. Achteraf is vast komen te staan, dat het schip niet aan de dijk is gelo pen door de mist, maar doordat de Bel gische coaster „Gloria" het schip op een afstand van twee meter passeerde. De „Aiglon" moest toen naar stuurboord uitwijken, waardoor het schip op de dijk vastliep. Twee jongens, de 12-jarige Gustaf H. en zijn 10-jarig broertje Egbert, beiden uit Goes, verlieten woensdagochtend de ouderlijke woning. In plaats van nor maal naar school te gaan, begonnen de knapen 's morgens een avontuurlijke tocht in noordelijke richting, die 's avonds omstreeks zeven uur zou ein digen op het eiland Texel. Alvorens de broertjes hun reis begonnen wist do oudste een briefje van vijfentwintig gul den te bemachtigen, welk bedrag na aankomst op Texel bleek te zijn geslon ken tot twee cent. Liftend wisten de jongens Bergen op Zoom te bereiken, waar zij vanuit een publieke telefooncel hun hoofdonderwij zer opbelden met de mededeling: „Wij zitten op het ogenblik in Vlissingen en we maken het uitstekend". De hoofdon derwijzer vertrouwde de zaak maar half Omdat het duidelijk was, dat de jongens vanuit een cel hadden gebeld, informeel - de hij bij de telefoondienst vanuit welke plaats het gesprek was gevoerd. Toen hij daarna bij de ouders informeerde wat er precies aan de hand was, bleek dat de jongens op de gebruikelijke tijd naar school waren gegaan. Onmiddellijk werd de politie in Bergen op Zoom ge beld, maar een onderzoek in de tele fooncel leverde niets op. Tot 's avonds kwart voor zeven verkeerde men m Goes in onzekerheid. Toen rinkelde bij de hoofdonderwijzer opnieuw de tele foon. Aan de andere kant klonk weer de rus tige stem van een van de broers, die zei: „Wij zijn in Vlissingen en we maken het uitstekend". Nu werd terstond han delend opgetreden. Via de Rijkstelefoon dienst kwam de politie in Goes er spoe dig achter, dat het gesprek ditmaal werd gevoerd vanuit een publieke cel bij de Texelse veerhaven. Een telefoontje naar de rijkspolitie van Texel was vol doende om er voor te zorgen, dat nog geen vijf minuten later een rijkspolitie auto naar de veerhaven vertrok. Op het Havenplein trof men de jongens De firma Jac. den Breejen en zn. te Boven-Hardinxveld, scheepswerf en constructiebedrijf, heeft vier stevenvlet- ten gebouwd voor de aannemingscom binatie Brug Oosterschelde. De sleep boot „Roompot" en de directievaartui gen „Ans" en „Riet" zijn inmiddels af geleverd en thans legt men de laatste hand aan de „Galgenplaat". Deze mo- torvlet heeft op het achterschip een extrakajuit voor het vervoer van per soneel. De vaartuigen hebben een lengte van 14.20 meter, de breedte is 4 meter en holte 1.70 m. Ze worden voortgestuwd door een G.M. dieselmotor van 260 pk. De stuurhutten zijn bijzonder fraai af gewerkt en vallen op door hun stroom- lijnvorm en tot de uitrusting behoren moderne navigatiemiddelen zoals radar en echolood en een mobilofooninstalla tie. De vier schepen zullen dienst doen tussen Zierikzee en Kats, bij de bouw van de brug over de Oosterschelde. De bouw geschiedde compleet in de groot ste loods van het bedrijf, waarna de vaartuigen in het water getild werden door een drijvende bok. Ze hebben een gewicht van ongeveer twintig ton. Het Hardinxveldse bedrijf gaat nu be ginnen met de bouw van een directie- vlet, die dezelfde afmetingen zal krij gen en voorzien wordt van een Scania Vabismotor van 200 pk. aan, juist op het ogenblik, dat zij ston den te beraadslagen wat zij op het eiland zouden gaan doen. Tijdens een verhoor in het politiebureau in Den Burgh werd het duidelijk, dat de jongens gedeeltelijk liftend en waarschijnlijk ook gedeelte lijk gebruik makend van openbare ver voermiddelen naar Den Helder waren gereisd. Vanuit de marinestad staken zij het Marsdiep over en landden op Texel. De knapen hebben de nacht van woensdag op donderdag doorgebracht ia een manschappenkamer van het Texelse politiebureau. Donderdagochtend zijn zij op transport gesteld naar hun woon plaats. Donderdag is in Schoorldam de nieuwe Arnemuidense viskotter „Arm If" op spectaculaire ivijze te water gelaten. Hier de Arm If" in de stroppen van de bok „Gazelle". Advertentie Lange Delft 60-62 - Middelburg Walstraat 84 - Vlissingen Op aanvrage bezoeken wij U gaarne. De wachtmeester van de Hulster- se rijkspolitie die op zijn vrije dag in zijn tuintje op de wallen aan het werk was, kon zijn ogen niet geloven, toen hij plotseling oog in oog stond met een levens groot hert. Doordat hij zo inge spannen bezig was, had hij het dier niet horen naderen. Het hert liet hem overigens geen tijd tot actie over te gaan, want voordat de man goed en wel besefte wat er aan de hand was, had het dier zich reeds uit de voeten gemaakt. Nadat de politieman de hulp van enkele collega's had ingeroepen, werd een grootscheepse jacht op het dier ingezet. Dit sprong ech ter in het water van de vest, zwom naar de overkant en ver dween in de polders. Het dier bleek eigendom te zijn van de Hulsterse veehandelaar P., die, vooruitlopend op het reeds verschillende malen in de raad van Hulst gedane voorstel tot het inrichten van een hertenkamp, voor zichzelf alvast een privé-her- tenkampje had ingericht. Aan de katholieke universiteit te Nij megen is mejuffrouw A. M. A. Pyeke- vet uit Vlissingen geslaagd voor het kandiaatsexamen Frans. Aan de rijks universiteit te Utrecht is de heer S. E. J. Spinnewijn uit Aardenburg geslaagd voor het kandidaatsexamen wiskunde en natuurwetenschappen. (Advertentie) Twee weken lang kunt U kijken A en vergelijken. Helemaal gratis! (A Zend mij zonder enige verplichting gratis Onderstaande bon is voldoende yA ^,e kleurrijke AVRO-bode ter kennis- om de AVRO-bode ter kennis- )A ma-king. making te ontvangenMis deze yA kans niet! Vul in en verzend deze yA naam bon in een enveloppe met 12 ets yA adTes. postzegel, aan AVRO Keizers- yA gracht 107, Amsterdam. yA woonplaats-. Slot van pagina 1 Bouwmaatschappij te Breda de teke ningen van het architectenbureau Gouwetor en Mulder uit Rotterdam op het stuk grond aan de nieuwe Oosterscheldstraat uit. Op 12 okto ber werd de eerste steen voor Huize Nieuwelande de naam is ont leend aan een in de Oosterschelde verdronken dorp ingemetseld. En nu staat het daar. Op enkele kleine opleveringsveegjes na kant en klaar. Sinds het begin van de vorige maand begonnen de bejaarden er binnen te trekken. In de korte of de lange vleu gel van het gebouw, boven of bene den, vonden ze een keurige kamer voor zich klaar staan. Compleet met eigen toilet, wasgelegenheid, ver lichting, aansluiting voor radio en televisie, een zusteroproepinstallatie en een riant uitzicht op het zuiden, de boomgaarden en het dorp Krab bendijke. De vleugels hebben een par terre en een eerste verdieping met kamers. In het midden is er een ar tistiek, modern ingerichte hal met aansluitend een prettige conversatie zaal, een flat voor de directrice en een centrale keuken. En wat het laatste betreft: die keu ken is berekend op uitbreiding. Op een capaciteit van 65 pensiongasten. Dat was zo'n stukje van de voor uitziende blik, die het gemeentelijk stichtingsbestuur bij de opzet heeft gehad. Voorzitter burgemeester Cnossen, haakt er onmiddellijk op in, wanneer het woord „uitbreiding" eenmaal is gevallen. „Ik zal het bestuur in over weging geven er de nieuwe vleugel maar meteen bij te bouwen", zegt hij. De belangstelling voor deze nieuwe bejaardenhuisvesting is goed aange slagen. Niet alleen bij de inwoners boven 65 jaar uit de dorpen Krab bendijke, Rilland-Bath en Waarde, maar ook bij gegadigden uit de rest van de provincie en overig Nederland. Bejaarden ook, die graag willen ko men naar het landelijke Krabben dijke. Het stichtingsbestuur heeft enkele weken geleden Huize Nieuwelande een middagje „op zicht" gesteld voor de bevolking. Dat was een aantrek kelijke initiatief. Enkele honderden belangstellenden hebben er de ka mers en de verdere outillage van het gebouw bekeken. En dat kan Krab bendijke zonder blikken of blozen la ten doen. De gemeente heeft een streekprobleem kordaat aangepakt. Aan de vraag naar bejaardenhuisves ting is nu ruim voldaan.... Kees J. de Jager uit Rilland-Bath heeft weer de nationale titel ploe gen veroverd. Deze nationale ploegwedstrijden werden gisteren in Slootdorp in de Wieringemeer- polder gehouden, georganiseerd door het ploegcomité Nederland, gevormd door de centralen van j'onge-boerenorganisaties in sa menwerking met de drie landelijke landarbeidersbonden. De uitslag was: categorie rondgaande ploegen: 1. C- J. de Jager, Rilland-Bath; 2. K. Eelman, Texel; 3. P. Noordermeer, Achthuizen. De nummers 1 en 2 zullen in 1964 afgevaardigd worden naar de wereldploegwedstrijd in Oostenrijk. Categorie heen- en weergaande ploegen: 1. J. C. Hage, Heinenoord; 2. J. C. H. Boer, Zuid-Beijerland; 3. R. Razenberg uit Wagenberg. De prijsuitreiking ge schiedde door burgemeester F. Omta van Wieringermeer. Op een enkele kamer na is het nieuwe bejaardenpensiontehuis van f Krabbendijke thans bewoond. Straks zal het officieel worden I geopend. En dan zal extra kun- nen worden gemarkeerd dat dit I Oostbevelandse dorp een lang ge- S koesterde wens kordaat in vervul- ling heeft doen gaan, Foto P.Z.C.) g VV' - -<>■<" ff* Henk van Ulsen (36) speelde gisteravond in Middelburg „De geboren leugenaar". Om acht uur begon het stuk, waarin hij de hoofdrol moest spelen en om tien voor acht kwam hij met zijn poedel binnenrennen. Met de auto was hij uit Amsterdam gekomen en nog diezelfde avond zou hij teruggaan. Vanochtend had hij wat radiowerk te doen en vanavond staat hij weer in Zierikzee op de planken in „De geboren leugenaar". Zo is het leven van Henk van Ulsen. Druk, gehaast. Zo is hij zelf ook. Elk woord wordt er uitgestoten. Hij zegt niets over bodigs, alsof hij moet woekeren met de tijd. „Ik wil nog zoveel doen'zegt hij. „Toneel, film, televisie, musical, ca baret". Overigens heeft hij dit alle maal al gedaan. Toneel het eerst. Zijn carrière is een bliksemcarrière ge weest. Eindexamen toneelschool in Amsterdam in 1949, „Comedia" onder leiding van Cor Hermus, de Neder landse Comedie, waar hij een paar jaar heeft gezeten. Toen Curagao als toneeladviseur voor amateurtoneel gezelschappen. Weer Nederlandse Comedie. Hij ging free-lance werken. De te levisie kwam op. Hij zag andere mo gelijkheden. Eerst cabaret „Tingel- Tangel", dat hij samen met Sito Ho ving heeft opgericht en waar hij twee jaar heeft gewerkt. Daarna avant- gardistisch toneel. Nachtvoorstellin gen in een zaaltje boven het Tuschinskytheater in Amsterdam. Het zijn jaren geweest van nieuwe ideeën, maar ook jaren van kansen. Hij kreeg belangrijker werk te doen op toneelgebied. „Een midzomer- nachtsdroom", de „Huisbewaarder", „U spreekt met uw moordenaar" voor de televisie. Het zijn stuk voor stuk creaties, die Henk van Ulsen grotere bekendheid hebben gegeven. Een bekendheid, die nog groter zal worden door zijn hoofdrol in de nieuwste Nederlandse film „De vergeten medeminnaar". En nu „Studio". Zo is hij all-round geworden. All-round, zoals weinig artiesten in Nederland zijn. Pas geleden is hij teruggekomen van een reis door Amerika. Hij speelde voor Nederlandse clubs in Curagao en Venezuela. Maar ook zag hij de grote shows, musicals en toneelstuk ken op Broadway. Maakte hij kennis met de werkmethoden van de Ame rikaanse artiesten. „Daar moet je als artiest alles be heersen", zegt hij. „Zingen, to neelspelen, dansen. Ik ben bij een Talent Scout Show geweest, waar ff HENK VAN ULSEN: ...geen dijenkletsers... grote theatermensen met hun- pupillen naar toekwamen. Die pu pillen moesten dan tonen, wat zij konden. Je staat versteld, als je ziet wat deze mensen, die nog niet in de praktijk zijn geweest al presteren. Toch mag je niet zeg gen, dat de Nederlandse toneel spelers en daar bedoel ik de top- spelers mee, minder zijn. Ze zijn .alleen beperkter". Van Ulsen zou niet uit Nederland wegwillen. „Welnee, ik krijg hier veel te mooie kansen". Hij werkt hier ook ouler regisseurs, die hem bevallen. „Ja, enorm. Ik heb jaren gewerkt onder Hans Bentz van den Berg. Hij heeft mij nog les gegeven op de to neelschool en is echt een oudere leermeester voor ine geweest. Verder Kees van Ierse! en de jonge Oost hoek, waaronder ik nu speel bij Stu dio. Het is bij deze groep prettig wer ken. „Ik hou van Nederlandse stukken en Studio is eigenlijk de enige groep, die ze vaak speelt. Dit jaar bijvoorbeeld vier. Twee van Dimitro Frenkei Frank, waarvan de één, „Spinoza", een heerlijk stuk is. Ik speel daarin de titelrol. Verder dus „De wijze ka ter" van Heyermans en „Babel" van Jan Wolkers, ook een zalig stuk. „Er staat dus weer heel wat op het programma, maar ondanks dat toch nog de vele andere dingen er tussen door, zoals vanochtend het radio werk „Ja, zalig, liedjes die ik heb meegebracht. Die zing ik dan met orkest. Dat wou ik niet missen. Dus dan maar met de auto vannacht heen en weer" Zo staat hij vanavond weer op de planken als de jonge fantast, die niet begrepen wordt. „Vooral voor het Zeeuwse publiek speel ik graag. Het is een stug, moei lijk te bereiken, maar wel begrijpend publiek", zegt hij. „Het zijn gelukkig geen dijenkletsers. Want daar heb ik zo'n hekel aan". (Advertentie) Kaarslicht levend licht! GOUDA KAARSEN m. RUSTIG HERFSTWEER Droog en nevelig weer met veel bewol king, maar ook enkele plaatselijke op klaringen. In de ochtend voornamelijk in de oostelijke helft van het land nog hier en daar mist. Weinig wind en mid- dagtemperaturen van 13 tot 16 graden. ZON EN MAAN 26 oktober Zon op 07.22 onder 17.25 Maan op 15.15 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2