Opiniepeilers willen de waarheid weten 3. even dagen televisie ALFRED HITCHCOCK KOMT TERUG AOSRAM lampen Een laatste ontmoeting Erasmus en zijn tijd Eloe valt een ster School-tv passeert onze grenzen Voor de vuist weg Waardering Basisstudie Voorbereiding VRIJDAG 25 OKTOBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 WAT HAD U VAN DE TV GEDACHT? Advertentie deze week een van de weinige in het jaar is, en de kijkers zullen na het requisitoir, het pleidooi waarin de VARA twee avonden zo kort na elkaar van mr. Mathuizen en de uitspraak weten waar zendtijd heeft. ze aan toe zijn. Het programma begint met de kerkelijke uit zendingen Logboek en Kenmerk. Na het journaal en de politieke partijen Filmvenster en om tien voor negen een uitzending in het kader van de jubileumviering van onze zuiderburen. Het betreft hier een coproduktie van de NTS en de BRT over het leven van de wijsgeer Erasmus. „Erasmus en zijn tijd" is tot stand gekomen als een uit vloeisel van de resolutie der elfde conferentie van de Nederlandse letteren. Een jaar lang hebben de Belgen en Nederlanders intensief samengewerkt om dit grote werkstuk klaar te krijgen. De Ne derlandse dichter-kunstcriticus Hans Redeker stelde het scenario samen, dat door de Belgische cineast Harry Kümel in beeld is gebracht. Zij werden geadviseerd door een redactieraad van Belgische en Nederlandse hoogleraren. De stem men in deze documentaire zijn ook al Belgisch en Nederlands: Julien .Schoenaerts en Ramses Shaffy. Kümel filmdein verschillende landen, waar Erasmus heeft gewoond; uiteraard vooral in DONDERDAG. In het vrouwenprogramma ont vangt Netty Roosenfeld 's middags vier vrouwe lijke kamerleden. Het avondprogramma begint met een forum over het hedendaagse Nederlandse toneel onder voorzitterschap van de secretaris van de Raad voor de Kunst, Jan Kassies. Forum leden zijn Guus Oster, Sybren Polet, Dimitri Frenkel Frank (2 schrijvers) en de heer W. P. Pos directeur van de Amsterdamse Toneelschool. Na het journaal en Kees Brusses „Man van de Dag" een uitzending van het Nederlands Dans theater. Twee balletten: een herhaling van Kaïn en Abel op muziek van Pim Jacobs en onder regie van Joes Odufré en een ballet van Jaap Flier op psalm 140, waarvoor Otto Ketting de muziek schreef. Ook deze nieuwe uitvoering wordt ge regisseerd door Joes Odufré, die dus als gast regisseur optreedt, aangezien hij niet meer in Jammer genoeg op zaterdagmiddag, doch beslist de moeite van het kijken waard, het optreden van Aart Brouwer met zijn Cellar Rockets. Wij zijn van Aart vreemde doch goede dingen ge wend en wachten dus maar af voor hem een lift te geven. I-Iet jubileum van de Vlaamse televisie zal de komende week zijn weerslag vinden op de programma's van de Nederlandse televisie: een documentaire en een interna tionaal schakelprogramma. Verder als hoogtepunten de televisierechtbank en de terugkeer van Alfred Hitchcock. Uiteraard zijn er ook nog weer enkele nieuwe pro gramma's die de aandacht van de kijkers vragen. ZONDAG. Na het traditionele weekjournaal en Sport in Beeld presenteert de NCRV om half ne gen de eerste aflevering van de nieuwe dokters serie „Uit de praktijk van dokter Finlay", door vier stafschrijvers van de BBC geschreven naar gegevens uit de verzamelde korte verhalen van de bekende schrijver A. J. Cronin. Voorlopig zul len vier afleveringen worden uitgezonden in een bewerking van Alfred Pleiter en onder regie van Peter Holland. Als de serie een succes wordt zoals in Engeland zal ze het volgende seizoen vaker te zien zijn. Het eerste verhaal heet „Me morandum van een dokter". De hoofdrol van de jonge arts in de Schotse hooglanden wordt ver tolkt door Bram v. d. Vlugt; Rob Geraerds is de oudere arts dr. Cameron. Voorts werken o.a. mee Coba Keiling, Lucas Wensing, Betsy Smeets, Jules Hamel en Fientje Berghegge. Het spel duurt ongeveer een uur. Tegen half tien volgt weer een aflevering van de serie documentaires, die de televisiestations van de EEG-landen hebben vervaardigd over Euro pese problemen. Deze keer de Duitse produktie over de woningbouw. Na het NTfe-journaal ten slotte nog een schakel programma, dat onderdeel is van de viering van het jubileum van de Vlaamse televisie. „Noordzee- melodieën" is de titel van deze uitzending, die komt uit Noorwegen, Zweden, Denemarken, Duitsland, België en Nederland. Alle landen ko men met een bijdrage van liedjes van de Noord zee: Nederland is vertegenwoordigd door Jaap Valkhof, die in Rotterdam een liedje over de Maas zingt en het Haags Matrozenkoor. MAANDAG. Geen NTS-avond deze keer, maar een programma van de VARA, die de film heeft opgeofferd aan de televisierechtbank, aangezien Rotterdam, waar in het Erasmushuis afbeeldin gen te vinden zijn van tijdgenoten van de grote wijsgeer en humanist, zoals Dürer, Holbein, Je roen Bosch en Rafael. Om half tien volgt dan de televisierechtbank on der presidium weer van prof. mr. A. D. Belinfan- te, die deze keer „De zaak Wilma Helgers" te be handelen krijgt. Die Wilma is een 35-jarige we duwe, die ervan verdacht wordt haar man te hebben vergiftigd. Zij was de tweede vrouw van het slachtoffer, dat ongeveer vijftien jaar ouder was dan zij. De rechtbank heeft haar bekentenis voor de offi cier van justitie, maar tast nog in het duister om trent haar motieven. Bekend is, dat de man ern stig ziek was. Als getuigen zijn o.m. opgeroepen een arts en een verpleegster, Voor het eerst zul len deze „rollen" worden gespeeld door mensen, die in het dagelijks leven ook deze functie be kleden. Hetzelfde geldt voor een dominee, die als getuige is gedagvaard. Mr. J. M. K. Mathuizen bekend criminoloog, verdediger van een der ver dachten in de Baarnse moordzaak en deken van de Orde van Advocaten in Amsterdam heeft de verdediging op zich genomen. dienst is van de VPRO. Het t.v.-spel van deze donderdag heet „Tweesprong". Het is een t.v.- bewerking van Jack Dixon van het bekende stuk van Noël Coward „Brief Encounter", in een ver taling van Nel Bergmans-Withaar. We hebben „Brief Encounter" ongeveer zeven jaar geleden-, ook op het scherm gezien met in de hoofdrol Ank v. d. Moer. De VPRO achtte het stuk evenwel zo belangrijk, dat ze het nog eens wilde laten opvoeren, hoewel we inmiddels ook de film al op het scherm hebben gezien. Hoofdpersonen zijn Myra Ward en (haar echtgenoot) Paul Steen bergen, Lies de Wind, Lex Goudsmit en Camille de Vries. Jack Dixon heeft de regie. Het verhaal is overbekend: twee geliefden ontmoeten elkaar van het Nationaal Jeugdorkest, dat hem dit jaar uitzond naar Majorca als jongste lid van 't inter nationaal jeugdorkest. Na het journaal en Tele- visier een nieuwe Amerikaanse film, waarin we kennis maken met Richard Boone, bijgenaamd „de man met de vele gezichten". Hij speelt zowel de kardinaal als de bendeleider, de -akenman als de sportheld en is in al deze creaties ook in deze eerste van een reeks films, die de AVRO van hem zal uitzenden, te zien. Medewerking aan deze Amerikaanse vorm van „Jongejannen" verleent de vermaarde auteur en dramaturg Clifford Odets. Een programma met vele vraagtekens maar naar verwachting na afloop even zovele uitroeptekens is ten slotte „Voor de vuist weg". Het idee voor deze uitzending namen Siebe v. d. Zee en Ger Lugtenburg vorig jaar mee van hun Amerikaanse reis. Ze waren toen bijzonder onder de inlruk gekomen van de Jack-Paarshow, die altijd om middernacht door de Amerikaanse televisie wordt uitgezonden. Jack Paar een van de groten van de Amerikaanse televisie ontvangt dan allerlei figuren die in het nieuws staan. Artiesten „die wat doen", politici, sport leiders, kortom iedereen die wat te zeggen of te doen heeft. Dat alles gebeurt volkomen onvoor bereid. De presentator-interviewer heeft geen en kele bemoeienis met de voorbereiding, waarvoor een belangrijk team medewerkers is samenge steld. De leiding van dat team heeft wat de A.V.R.O. betreft Ger Lugtenburg zelf; de presen tator is meester-improvisator Willem Duys. ZATERDAG. De N.C.R.V. start het avondpro gramma met Lassie. Daarna het journaal en de Memo's en om vijf over half negen de eerste van een aantal t.v.-musicals die de N.C.R.V. dit sei zoen de kijkers zal voorschotelen. Deze eerste is een puur Nederlands produkt, waarvoor Harry de Groot de muziek en Willy van Hemert de tekst schreef. Van Hemert de nestor van de regisseurs in Hilversum heeft ook de regie. „Een ster valt" heet dit zangspel uit de wereld van de grammofoonplatenindustrie, waarin ster ren worden gemaakt en gebroken. De personen zijn Fietje, een meisje uit het vlooientheater (Jenny Areans), een steile wandrijder (Jacco van Renesse), een concertzangeres (Caroline Kaart), haar manager (Guus Verstraete), de moeder van de steile wandrijder (Rita Corita), DINSDAG. In de middaguren (twee uur) school televisie. „Over de grenzen" is de titel van deze les, die de vragen beantwoordt als „hoe ziet een grens er uit; wat gebeurt er bij overschrijding ervan; hoe is het leven in het land aan de andere kant, enz." Bestemming van de les: vijfde en zesde klas van het basisonderwijs en v.g.l.o. In lit avondprogramma Schatten op zolder (half acht), journaal, conciliejournaal, Brandpunt en om tien voor negen „Jan en alleman", niet nieu we amusementsprogramma van Jan Blaaser, waaraan voorts medewerken Tony Huurdeman en Sacha Dinesent. De komiek Jan Blaaser schrijft zelf de teksten voor dit programma, dat geheel Nederlands zal zijn en waarin geen enkele tekstje of liedje van buitenlandse komaf ingevoegd zal worden. Jan raakt verzeild in allerlei komische situaties, waarin hij zich overigens altijd bijzonder op zijn gemak heeft gevoeld. Het gewone leven heeft Blaaser geïnspireerd tot zijn teksten. Raken ge wone mensen ook niet altijd in die penibele situa ties die vaak tragisch lijken, maar meestal op de keeper (en achteraf) beschouwd op de lach spieren werken? Kolder dus totdat om kwart over negen de ernst aan bod komt in een uitzen ding over de missie: Manus v. d. Kamp maakte opnamen in India van het missiewerk van de ver maarde father v. d. Valk. Om tien voor tien ten slotte de eerste nieuwe Hitchcock film: „Ik heb het zelf gezien", met in de hoofdrol James Mason. WOENSDAG. Nadat we 's middags hebben mo gen kijken naar Pipo de Clown voor het eerst in zijn diepzee-avontuur half acht 's avonds Top of Flop, waarvoor spelleider Herman Stok deze keer naar Goes reisde. Niet alleen willen de tieners uit andere delen van het land deze bij de jeugd nog altijd zeer populaire uitzending zelf ook wel eens bijwonen, maar bovendien wil de VARA ook wel eens andere kopjes op het scherm brengen dan die uit Hilversum en omstreken. Na het journaal en Achter het nieuws de tweede zitting van de televisierechtbank. Wilma Helgers Donderdagavond 31 oktober brengt de V.P.R.O. twee uitstekende balletten die gedansd wor den door het Nederlands Danstheater. Hier een scène uit psalm 140, een ballet van Jaap Flier met muziek van Otto Ketting. in een klein stationnetje. Ze zijn beiden getrouwd: ze staan voor de keus en ze kiezen. Het wordt hun laatste ontmoeting. VRIJDAG. Om zes uur een avondmis uit Harme ien ter gelegenheid van het feest der Allerheili gen. Om half acht „Rooster", waarin Dallea Bur leigh een vraaggesprek zal hebben met de jonge Engelse schrijfster Charlotte Bingham. Uit haar „Coronet among the weeds" zal een gedeelte wor den voorgedragen. Verder zal de zeventienjarige Haagse cellist Herre Jan Stegenga een veelbelovende jonge man, die studeert in Parijs meewerken. Hij speelt al sinds zijn tiende jaar als solo-cellist bij het Haganum-orkest en is sinds zijn twaalfde lid de moeder van Fietje (Coba Keiling), haar echt genoot (Bert v. d. Linden), een dienstmeisje (Ja- nine van Wely) en de mannen- van de platen- wereld (John Lanting en Willy Ruys). Philip Kaesen verzorgt de choreografie. De merkwaar dige rolbezetting en de personages die in het verhaal voorkomen laten voldoende raden over de inhoud van dit vrolijke zangspel, waarin ove rigens het traantje ook wel geplengd zal worden. Het avondprogramma vermeldt voorts de tweede uitzending van de Engelse Nederlander George Noordhof „Hoe bestaat het", waarin deze keer niet een evenwichtkunstenaar maar een andere artiest de stof zal aandragen voor een populair wetenschappelijke uitzending. De avond wordt besloten met de Amerikaanse kolderfamilie Clampett, die deze keer hun nieuwe huis betrekken in Beverley Hills. (Van een medewerker) Ma geruime tijd van voorbereiding zullen N.R.U. en N.T.S., waar in alle omroeporganisaties zijn verenigd, binnen enkele weken een begin maken met een uitgebreid luister- en kijkonderzoek, waarbij 2000 personen van 15 jaar en ouder zullen worden onder vraagd in uitvoerige gesprekken. Men zal zich daarbij vooral rich ten op het luisteren en kijken gedurende de vrije dagen en avonden, d.w.z. op de tijd van vrijdagavond t/m zondagavond. Zaterdagavond 2 november zal men het artiestenechtpaar Jenny Areans en Jacco van Renesse kun nen zien optreden in de musi cal ,fEen ster valt". Voor je voor een camera gaat staan moet je toch weten hoe zo'n ding werkt, dachten ze beiden en demonteer den bijna een peperdure televisie camera. De besturen van N.T.S. en N.R. wensen, welke men ten aanzien van de radio- en televisiepro- programma's koestert. Nadat een werkgroep van socio logen hun visie op de meest juiste informatie had gegeven en de glo bale vraagstelling geformeerd, is de centrale voor sociaal-wetenschappe lijk onderzoek uitgenodigd, op basis van dit „programma van eisen" na dere voorstellen voor een onderzoek te doen. U. zijn niet over één nacht ijs gegaan bij het organiseren van dit onderzoek, dat men moet zien als een begin van regelmatige opiniepeilingen. Men voelde reeds lang behoefte aan een diepgaand onderzoek naar de luister- en kijkgewoonten van het Nederlandse volk en naar de Maandagavond 28 oktober en ivoensdag 30 oktober zullen we weer de gehele avond ons in de rechtzaal kunnen wanen. Op deze avon- den zal de zaak „Wilma Helgers" worden behandeld door de ons i overbekende rechtbank, die onder leiding staat van prof. mr. A. u. j Belinfante. Limuuifinnnnnn J. Leemans (r.-k. universiteit Nij- (vrije universiteit) en prof. dr. E. megen) Ten slotte heeft de centrale dan, na ernstige bestudering van de zaak, een gedetailleerd plan voor de eer ste enquête opgesteld, dat thans door de besturen van N.T.S. en N.R. U. is goedgekeurd, zodat het werk kan beginnen. Het plan houdt in, dat in de loop van de maand november 2000 per sonen, volgens een wetenschappe lijk verantwoorde methode gekozen uit alle kringen van de bevolking en alle delen des lands, uit stad en dorp, zodat zij te zamen represen tatief mogen worden geacht voor het volk in zijn geheel, door en quêteurs van het bureau Intomart te Hilversum zullen worden bezocht. Bij het vraaggesprek, waarin vele punten worden behandeld, zal in het algemeen worden gesproken over de waardering voor en de wensen ten opzichte van de radio- en televisie programma's. Het feitelijk gebruik van radio en televisie zal daarbij voortdurend in verband worden ge bracht met de wijze waarop de on dervraagde, eventueel in het gezin, zijn of haar vrije tijd besteedt en beleeft. Dit weet U dus alvast voor het ge val dat er ook een enquêteur aan uw deur komt. Dan zegt U 't maar net zo, als U het meent, want ieders persoonlijke mening legt bij de uit komsten gewicht in de schaal. Opdat het onderzoek niet al te zeer in de breedte zal uitgroeien, wordt het voornamelijk toegespitst op de lange vrije periode van vrijdagavond tot en met zondagavond Men is er zich echter van bewust, dat het seizoen van grote invloed is op het luisteren en kijken. Immers, schuift men in de wintertijd gezellig thuis om het apparaat, men gaat in de zomer, vooral wanneer de avon den weer licht zijn, er gauw eens op uit. De vrijetijdsbesteding ligt dan ge heel anders dan in de donkere koude tijd van het jaar. Daarom zal in juni 1964 een tweede opiniepeiling wor den gehouden, opdat men het over zicht degelijk kan completeren. De omroep gaat er niet van uit, dat deze beide ondervragingen het ver lossende woord aanbrengen. Veeleer ziet hij de dubbele enquête als een basisstudie, waarop kan worden voortgebouwd. De eigen omroepwerkgroep luister en kijkonderzoek blijft dus actief. Deze groep, welke onder leiding staat van de voorzitter van de N.T.S. de heer E. A. Schuettenhelm, heeft van de beide besturen opdracht ge kregen nu reeds die voorbereiding van verder onderzoek ter hand te nemen. Deze voorbereiding houdt voorname lijk in het wikken en wegen van de mogelijkheden om te komen tot continue registratie van de luister en kijkdichtheid van en de waarde ring voor de programma's men be studeert daarbij ook de verschillen de methoden, welke daarvoor in an dere landen worden gevolgd. In deze centrale zijn vier levens- en wereldbeschouwelijke sociologische instellingen verenigd, t.w. het Gere formeerd Sociologisch Instituut, het Humanistisch Instituut voor Sociaal Onderzoek, het Katholiek Sociaal- Kerkelijk Instituut en het Sociolo gisch Instituut der Ned. Herv. Kerk. Met het geven van deze opdracht was het voorbereidende werk echter nog lang niet afgelopen. De centrale heeft zich van raad en voorlichting voorzien door overleg met een we tenschappelijk adviescollege, bestaan de uit prof. dr. T. T. ten Have (Amsterdamse universiteit), prof. dr. J. P. Kruyt (rijksuniversiteit van Utrecht), prof. dr. G. Kuiper Hzn. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 13