Zierikzee benoemt directeur G.W. met extra gastoelage op salaris Gunstige meningen over schooltelevisie Souburg wil meespreken over beheer Zuid-Sloe ZEEUWSE C.B.T.B.: BESTRIJDING WILDE HAVER IS ZEER URGENT ALMANAK vil cï mol GESCHIL HEFFING WALCHERSE DUINEN VOOR RAAD VAN STATE PRESENTIEGELD VAN 25 VOOR AANDEELHOUDERSVERGADERING Voorstemmers: „Overtuigd van karakter" Oppositie: „Dit is bijna zwart loon" Hog ere eisen Vinnige kritiek EXAMENS Adviseur Kerstgroeten voor militairen overzee Forse ingreep Mogelijkheden Verzoek aan Ged. Staten „Iedere" Tholenaar betaalde 80 cent aan „Hun laatste kans" In Kerkwerve meisje op step gedood SAWEMA N V. TEKORT VEREN GERAAMD OP 6 MILJOEN EENHOOFDGE LEIDING TWEE DIENSTEN Atletiek voor schooljeugd VERGADERING VAN DAGELIJKS BESTUUR Centrale ver warming Zeeuwse lomer Verordening voor heel Zeeland werd bepleit Niet gemeenschappelijk Vitaminen zijn een weldaad voor de huid Interventie van de Kroon Koudekerke en Zoutelande tegen Polder Walcheren Voorstel aan en voor statenleden Met terugwerkende kracht tot 1 januari 1963 Landbouwer uit Oostburg overleed na val met tractor HEERLIJK" PITTIGE DROP JÉ Plaats gevraagd in adviescommissie Voor gezonde witte tanden. AANRIJDING De gloednieuwe dienst gemeentewerken Zierikzee en het stedelijk gasbedrijf zul len onder eenhoofdige leiding komen. Dinsdagavond heeft de raad met 85 stemmen tot direeteur van publieke werken benoemd de 43-jarige directeur van gemeentewerken uit Holten (Overijsel), de heer J. Louwerse. Na de pensio nering van de huidige gasdireeteur, de heer J. Baas, zal hij diens functie over nemen. De tweede op de voordracht van b. en w., de Zierikzeese technisch amb tenaar D. D. J. van der Poel verzamelde de minderheid aan stemmen achter zijn naam. Maar dan moet er onmiddellijk worden bijverteld, dat deze voorkeur niet in de persoonlijke sfeer lag. De fractie van de P.v.d.A., gesteund door het S.G.P.-raadslid J. Dankers maakte op deze manier alleen duidelijk, dat zij niet kon meegaan met het toekennen van een extra-gastoelage aan de heer Lou werse, die aan zijn salaris zou moeten worden gekoppeld voor de combinatie- functie. Mr. K. A. Keuning (p.v.d.a.) leverde op deze koppeling scherpe kritiek. Hij vond dat deze manier van sala riëring de landelijke verhoudingen scheef trekt en bezigde zelfs een ac tuele term: „Het is bijna een zwart salaris: in ieder geval grijs". Het was een opmerking die van de kant van wethouder H. Koevoets een pro test uitlokte. „Dit is een insinuatie en het woord is op deze plaats veel te zwaar belast". Zowel de wethou der als burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester legde nadrukkelijk uit, dat het in dit speciale geval om een gewettigde uitzondering ging. „Dit past in het ministerieel en in het provinciaal beleid", aldus de heer Dijckmeester. De voorzitter liet goed uitkomen, dat het departement en G.S. volkomen ach ter het plan van b. en w. staan om in te gaan op de voorwaarde van de heer Louwers tot toekenning van deze per soonlijke toelage. Voor de heer M. C. Doeleman (v.v.d.) was dit accent genoeg om de benoeming te accepteren. Het standpunt van zijn fractie was gegoten in de gezamenlijke motivering van de voorstanders, naar voren gebracht door de heer L. Th. Fennema (prot. chr.). Voor hem stonden leeftijd, vooropleiding, ervaring en kennis van zaken bij de eerste kandidaat op de eerste plaats. „Wij zijn ons bewust van een bijzonder karakter van deze functie", aldus de lieer Fennema, die het college er nog met nadruk op wees. dat de toekomstige ontsluiting van Schouwen-Duiveland ook aan een directeur van gemeentewer ken in Zierikzee hogere eisen zal stel len. Binnen het raam van het ambte narenreglement achtte hij de persoonlij ke toelage verantwoord en ook in het belang van de bevolking. Mr. Keuning liet zich nog niet overtuigen. „Als we dan zo gebrand zijn op een hoge func tionaris, dan hadden we in de „Centra le Dienst Noord-Zeeland" moeten blij ven. Dan hadden we samen een eilande- lijke functionaris kunnen aantrekken. Maar laten we nu alsjeblieft niet te hoog grijpen. Het is een gevaarlijk pre cedent". De heer Keuning beloofde bij de behan deling van de begroting voor 1964 op alle financiële consequenties van uittre den uit de centrale dienst nog wel te zullen terugkomen. Eerder op de avond was de combinatie van de functies directeur gemeentewer ken en directeur van het stedelijk gas- distributiebedrijf aan de orde geweest. Mevrouw J. P. van der Werve-Schouls (p.v.d.a.) leverde vinnige kritiek op het voorstel van b. en w. om een eenhoof dige directie te creëren. Ze stelde een aantal scherpe vragen. Waarom is in de ze zaak geen advies gevraagd van de Aan de theologische hogeschool te Kam pen slaagde voor het kand. examen de heer I. N. Dekker te Lewedorp. Aan de Joh. Calvijnacademie te Kampen slaagde voor het doctoraal examen theo logie de heer H. Dijkstra te Potchef- stroom. Aan de r.-k. universiteit te Nijmegen zijn geslaagd voor het artsexamen de heren Th. M. van de Bilt, Sluiskil en L. L. de Graaf, Hulst. De dames P. N. van der Weel uit Sou burg, M. C. J. Vaseur uit Cadzand en M. C. Riemens uit Zuidzande, allen werkzaam als schrijver op de inspectie van de directe belastingen te Oostburg, zijn geslaagd voor adjunct-commies titu lair bij 's rijks belastingen. gascommissie Waarom niet van de vereniging tot exploitatie van gasbedrij ven? Betekent een eenhoofdige leiding, dat in de toekomst ook beide diensten zullelj samensmelten? Mevrouw Van der Werve vond dat het college maar lichtvoetig over de functie directeur gasbedrijf was heengestapt. Ze vond het onverant woord om iemand tot directeur van 't gasbedrijf te benoemen, die niet het „flauwste benul heeft van gas". Ze had het de heer Louwerse op de man af gevraagd en deze had haar ver teld, dat hij in Holten wel betrok ken was geweest bij de aanleg van een net voor aardgas, maar verder van gas als zodanig niets afwist. Burgemeester Dijckmeester had de be noeming doorgepraat met de directie van het gasinstituut in Utrecht en was met de conclusie thuisgekomen, dat de nieuwe functionaris zeker de technische capaciteiten heeft om zich in het gasbe drijf te bekwamen. En wat betreft het advies van de commissies: „Ik had ver wacht, dat er aan deze zaak wel een politieke kant zou zitten. Daarom lag het niet op mijn weg de raad te binden aan een advies van de gascommissie. Van geen enkele kant heb ik voordien in die richting een geluid vernomen". Mevrouw Van der Werve kwam ten slot te met een voorstel op tafel om de hui dige directeur van het gasbedrijf, de heer Baas, tot adviseur te benoemen, wanneer de heer Louwerse in dienst treedt. Het was een suggestie, waarvoor men gevoelig was, maar die zoals de heer Doeleman het uitdrukte „pas zin heeft, wanneer de heer Baas wer kelijk met pensioen gaat". Met de ver schillende hierbij betrokken functiona rissen zal deze aanvulling op het voor stel van het college worden bekeken. (Advertentie) Dinsdagavond even na zes uur is op de splitsing HeuvelswegTurelureweg te Kerkwerve de vijfjarige Aaltje de Kok uit Kerkwerve bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Het meisje stak met haar autoped plot seling de weg over voor de personen auto bestuurd door J. J. H. uit Elle- meet, die niet tijdig genoeg kon rem men. Het vijfjarige meisje was op slag dood. Het stoffelijk overschot is overge bracht naar het Zweede Rode-Kruiszie- kenhuis te Zierikzee. Tijdens de wedstrijden voor de school jeugd die de Middelburgse atletiekver eniging Dynamo te Middelburg organi seerde, is het verspringen bij de meisjes van 10-11 jaar niet gewonnen door Ria Roose, maar door Ria Boone. (Advertentie) Nederlwl 19 M'ddelbuig fel. 0^180-2962 Vandaag maar eens over het weer. Met als aanleiding Meliskerke, waar gisteren, „begunstigd door schitterende weersomstandigheden" de eerste steen voor een nieuw kleuterschooltje is gelegd. En de jongste causerietjes van de t.v.-weerman, die daarin frequent het mooie oktoberweer hekelt met de naamgeving „ouwewijvenzomer". Kras hoor, voor zo'n degelijke Ne derlandse weerman, maar ja, d'r is, menen wij, geen zuil bij betrokken en dan kan er nog-es wat. Wat gebeurde er in Meliskerke? De wethouders lieten zich veront schuldigen: het mooie weer hield hen op het land drukke werk- zaamheden. En wat werd er toen gemompeld? ,,'t Is een wethouderszomer." Wij geven die wethouders groot ge lijk. Want "Jat is een eerstesteen legging? Eigenlijk niets. Meestal liggen er al aardig wat stenen en is 't heus *e eerste niet. Die is daar gewoon door een metselaar ge legd. Zo'n eerste steen heeft eigenlijk de tijd tot aan de dakgoot. Toch is het een aardig gebruik. Vooral, omdat het zo'n weinig plechtige plechtig heid is. Men kan er zich, ten tijde van een ouwewijvenzomer, zonder schroom voor verontschuldigen. En dan hoeft de onderste steen heus niet boven te komen. In zijn jongste vergadering heeft het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Chr. Boeren- en Tuindersbond zich op het standpunt gesteld, dat bestrijding van de wilde haver zeer urgent is. Momen teel bestaan plannen deze bestrijding via een verordening van het landbouwschap verplicht te stellen voor een gedeelte van de province Zeeland. Het dagelijks bestuur achtte dit onvol doende. De verordening zou moeten gel den voor het gehele zuidwestelijk klei gebied, althans voor de gehele provincie Zeeland, zo stelde men. Besloten werd deze winter een vraag- avond të wtjden aan het landbouwschap en de afdelingen op die wijze te confron teren met het karakter, de werkzaamhe den, de werkwijze, de samenstelling en de financiering van het publiekrechte lijk orgaan voor de landbouw. Het da- felijks bestuur ging er daarbij van uit, at de kritiek op het landbouwschap sa menhangt met onbekendheid met dit orgaan, wrat meer voor een belangrijk gedeelde het gevolg is van een gebrek aan voorlichting. Door aan alle afdelin gen een vraagpunt voor te leggen over het landbouwschap en op die wijze de leden er toe te brengen zich hierin te verdiepen wil het dagelijks bestuur een bijdrage leveren tot een beter begrip op dit punt. Het dagelijks bestuur nam kennis van enkele mededelingen over het bureau grond- en pachtzaken van de Zeeuwse C.B.T.B. Het bureau mag zich in een gunstige ontwikkeling verheugen. Tal rijke gevallen werden gedurende de an derhalf jaar van zijn bestaan bij het bureau aanhangig gemaakt, waarvan een groot percentage een direct finan cieel voordeel voor de er bij betrokken leden opleverde. Een gunstige omstandigheid is hierbij, dat de leden zich in alle gevallen tot hun organisatie in casu het bureau grond-en pachtzaken om advies en bij stand kunnen wenden en dat deze weg nimmer afgesloten is, ook niet, wanneer een taxateur van het bureau reeds eer der in een andere hoedanigheid in de zelfde zaak gemoeid is geweest. Uiteraard zal deze taxateur in zo'n ge val niet voor het bureau kunnen taxeren, maar de zelfstandige oordeelvorming van het bureau wordt daardoor niet aangetast. Het dagelijks bestuur achtte, gezien de ervaringen, de destijds ge maakte opzet van grote praktische be tekenis. De onderhandelingen over een gemeen schappelijk bureau voor grond- en pachtzaken met de Z.L.M. hebben niet De dienst Welzijnszorg Leger, organi seert evenals vorige jaren in samenwer king met de Dienst Ontwikkeling, Sport en Ontspanning der Koninklijke Marine, een kerstgroetenactie voor familieleden van die militairen, die tijdens de kerst dagen in Suriname of de Nederlandse Antillen verblijven. Tijdens een tournee door ons land, dat op zaterdag 26 oktober a.s. in Den Haag begint en op zaterdag 16 november in Utrecht zal eindigen, worden de stem men van meer dan zevenhonderd fami lies op de band vastgelegd, waarna van elke groep een grammofoonplaatje wordt „gesneden" en naar de militair wordt verzonden. De bedoeling is deze grammofoonplaten o'p de kerstdagen aan betrokkenen uit te reiken. Familieleden in Zeeland die van deze gelegenheid gebruik wensen te maken, dienen zich te vervoegen bij een der hieronderstaande plaatselijke „studio"s, eventueel na eerst (telefonisch) contact te hebben opgenomen met het desbetref fende adres. Maandag 28 oktober: Terneuzen: Hotel „Des Pays Bas", Nieuwstraat 11. telef. 2275. Van 11.00—12.00 uur. Vlissingen: Prot. Militair Tehuis „De Meerpaal", Bellamypark 43. Telef. 3594. Van 14.0015.00 uur. Middelburg: Prot. Militair Tehuis, Zuid singel 126. Telef. 2241. Van 16.00—17.00 uur. Bergen op Zoom: Kath. Militair Tehuis, Bosstraat 3. Telef. 3471. Van 19.00 20.30 uur. tot een resultaat geleid. Het bestuur van de Zeeuwse C.B.T.B. heeft hierover reeds eerder zijn teleurstelling uitgespro ken. In een onlangs verschenen artikel werd gesteld, dat de samenwerking op ondergeschikte punten was afgespron gen en werd de indruk gewekt, als zou dit te wijten zijn aan de C.B.T.B. Het dagelijks bestuur achtte deze weergave onjuist. Bij een samengaan dient de in vloed van de samenwerkende partijen op de gang van zaken verzekerd te zijn. Het is daarom, dat van de zijde van de C.B.T.B. is voorgesteld de directeur van het Z.L.M.-bureau tot directeur van het gemeenschappelijk bureau te benoemen waar tegenover echter de eis gesteld werd, dat het voorzitterschap zou roule ren. Dit laatste bleek voor de Z.L.M. on aanvaardbaar. Dat ook de Z.L.M. dit kennelijk een belangrijk punt acht, vloeit voort uit het feit, dat ze de sa menwerking hierop liet afstuiten, aldus het dagelijks bestuur van de Zeeuwse C.B.T.B. en beïnvloeden de stofwisseling in zeer belangrijke mate. Medici bevestigen, dat gezondheid en aanzien van de huid door vitaminen behouden en fundamenteel verbeterd worden. Daar ons lichaam echter geen vitaminen vormt, verschaft Vitamol van buitenaf deze opbouwende stoffen, voorkomt daardoor vroegtijdige vermoeidheidsverschijnselen en garandeert een steeds goed verzorgd uiterlijk. DE SUCCESVOLLE VITAMINE-HUIDVERZORGING Voedingscrème groene tubevoor herstel en verzorging van de huid 's nachts. Dagcrème (blauwe tube) ter bescherming van de huid overdag. Tube vanaf f 4.25 DEN HAAG. De gemeentebesturen van Koudekerke en Zoutelande alsmede de V.V.V. van Zoutelande hebben in hun geschil met het bestuur van de polder Walcheren om de hoogte van de bedra gen, die de polder heft voor het gebruik van de duingronden, thans de interven tie van de Kroon ingeroepen. Gisteren hoorde de Raad van State, het advies college van de Kroon, partijen, tijdens een openbare vergadering ten kantore van de raad aan het Haagse Binnenhof. Gedeputeerde Staten van Zeeland willen een presentiegeld van 25 gulden geven aan statenleden voor het bijwonen van algemene vergaderingen van aandeel houders van naamloze vennootschappen, waarbij de provincie financieel betrokken is- In de statenvergadering van 21 de cember 1962 werden hierover vragen gesteld. „Wij zijn tot de conclusie ge komen, dat het redelijk moet worden geacht, dat voor het bijwonen van der gelijke vergaderingen door de betrok ken leden een presentiegeld wordt ge noten, daar deze leden de vergaderingen bijwonen ter behartiging van de belan gen van de provincie", aldus G.S. Het komt G.S. voor, dat deze aandeel houdersvergaderingen, voor wat het pre sentiegeld betreft, gelijk moet worden gesteld met een aTlelings- of commis sievergadering, waarvoor reeds een pre sentiegeld van 25 gulden wordt gegeven. Nu de toekenning van een presentiegeld geregeld wordt, ligt het voor de hand, aldus G.S., tegelijkertijd een besluit te nemen inzake de vergoeding van reis- en verblijfkosten. Men wil aan deze regeling terugwerkende kracht verle nen tot 1 januari 1963. Tot nu toe gaat het om een drietal naamloze vennootschappen: de P.Z.E.M., de G.M.Z. en de P.Z.B M. Naar ieder der vennootschappen wordt van elke fractie één lid afge vaardigd. Rekening houdende met twee algemene vergaderingen van Slot van pagina 1) zonder te waarderen is en dat N.T.S. en N.O.T. er voorlopig mee moeten door gaan. De Vlissingse r.h.b.s.-directeur vroeg zich evenwel af of het nodig is voor deze soort films een tamelijk forse organisa torische ingreep in het schoolleven te doen. Het lesrooster voor de twee twee de klassen, die de uitzending bijwoon den, moest namelijk ingrijpend gewijzigd worden. De heer Jacobs wees er op, dat zijn school en vele andere onderwijs instellingen is aangesloten bij de stichting Nederlandse Onderwijs Film. Hij vroeg zich daarom af of het wellicht niet beter geweest zou zijn deze en andere aardrijkskundig georiënteerde film ter beschikking te stellen van de N.O.F. De heer Jacobs meende daarbij, dat de aanschaffing van een filmprojec tieapparaat toch goedkoper is dan die van een t.v.-toestel. Evenals de directeur van de Vlissingse r.h.b.s. was de heer Hage van oordeel, dat het experiment voortgezet moet worden. De directeur van de rijkskweek school legde daarbij vooral de nadruk op de kracht van het beeld, dat in dit geval veel sterker is dan „oude beeld lijn": schoolbord, wandplaat, geïllus treerd boek en dia. Uit de opmerkingen van de lagere scho lieren bleek dan ook, dat zij op deze 25 minuten durende tocht door Bazel veel meer gezien hebben dan de onderwijzer er in dit tijdsbestek ooit over verteld kon hebben. En als zodanig was het filmpje voor de Vlissingse r.h.b.s.-ers toch ook boeiend. De beide schooldirecteuren hadden een eensluidende mening over het nut van de schooi-t.v. of zo men wil het televisietoestel in de school voor andere doeleinden dan alleen films. Zij dachten daarbij o.a. aan toneelstukken en aan forumbijeen komsten. Waarom ook „Macbeth" uit een boekje leren als het via de beeldbuis veel indringender en leerza mer voorgesteld kan worden? Deze winter zal de schooltelevisie dus in een experimenteel stadium verkeren. Weliswaar is de heer Jacobs van oor deel, dat het programma dat op de aardrijkskunde georiënteerd is wat eenzijdig genoemd moet worden, maar gedurende de proeftijd zullen N.T.S. en N.O.T. ongetwijfeld heel wat te weten komen over de eventuele opbouw van hun programma's en de definitieve in houd en onderwijsmethode van de uit zendingen. aandeelhouders zal voor presentiegeld jaarlijks een bedrag van 900 nodig zijn, alsmede een geringer bedrag voor reis- en verblijfkosten. Voor zo ver vroeger vergoeding voor reis- en verblijfkosten werd gevraagd, werd deze reeds toegekend. Met het oog op deze wijzigingen is op de oegroting voor 1964 op de desbetref fende post voor presentiegelden van de leden der staten 1000 meer uitgetrok ken. De post voor reis- en verblijfkosten is ongewijzigd gelaten, omdat verwacht wordt, dat deze post toereikend zal zijn. G.S. stellen de staten nu voor aan de verordening, die de toekenning van het presentiegeld en de vergoeding van reis- en verblijfkosten regelt een nieuw, desbetreffend artikel toe te voegen. De tekorten voor de Zeeuwse veerdien sten zijn voor 1964 geraamd op ruim 6,14 miljoen gulden tegen ruim f 5,2 miljoen gulden het jaar daarvoor. Aldus blijkt uit de algemene exploitatiebegro ting voor het volgende jaar. De tekorten op de Westerscheldeveer- diensten zijn geraamd op 5.741.600, die volledig door het rijk gedragen worden, terwijl het tekort op de dienst Zierik zeeKats, geraamd op 4 ton, voor re kening van de provinciekas komt. Het geraamde nadelig exploitatiesal do van de drie Westerscheldediensten luidt: VlissingenBreskens 3.243.000, KruiningenPerkpolder 2.041.000 en TerneuzenHoedekenskerke 457.600. Wat de dienst VlissingenBreskens betreft staat tegenover lagere ra mingen aan exploitatiekosten voor de boten „Prinses Irene" en „Prin ses Beatrix" (ongeveer 120.000) terwijl de lasten van de „Koningin Juliana" niet meer op deze dienst drukken een geraamd bedrag van 1.180.000 aan lasten voor de in aanbouw zijnde veerboot op Vlissin genBreskens. Aan inkomsten van passagiers en auto's is 180.000 meer dan vorig jaar geraamd. Dinsdagavond omstreeks vijf uur is de 64-jarige landbouwer D. M. Kunst uit Oostburg bij een ongeval met een trac tor om het leven gekomen. De heer Kunst reed met een losse landbouw- tractor na afloop van ploegwerkzaam- heden op het land over de Hendricusdijk op weg naar de boerderij van zijn zoon. Op tot nu toe onverklaarbare wijze is de tractor van de dijk gekanteld en in de onderberm weer op de wielen terecht gekomen. Tijdens de val van de tractor is de heer Kunst onder de tractor te rechtgekomen. Na het ongeval is het slachtoffer nog in staat geweest om het contact van de tractor af te zetten. Volgens een ooggetuige is de heer Kunst daarna tegen dijk gaan liggen. Toen de ijlings gewaarschuwde arts J. W. Beek uit Zuidzande op de plaats van het on geval arriveerde was het slachtoffer nog in leven. Even later omstreeks half zes overleed de heer Kunst echter ter plaatse, waarschijnlijk ten gevolg van inwendige verwondingen. De overle dene werd naar het St. Antoniuszieken- huis te Oostburg vervoerd. Het slacht offer was gehuwd. De heer Kunst was jarenlang ouderling van de gerefor meerde kerk in Oostburg. (Advertentie) B. en w. van Oost- en West-Sou burg hebben zich met een brief tot Geboeid keken de Middelburgse la gere scholieren 5e klas rijks leerschool naar de eerste school- televisi euitzending (Foto P.Z.C.) het college van Ged. Staten ge wend, waarin gevraagd wordt in de commissie van advies voor de beheersvorm van het Zuid-Sloe-ge- bied een plaats beschikbaar te stel len voor een representant van het Souburgse gemeentebestuur. De op gang zijnde ontwikkeling in het Sloebekken, vraagt naar het b en w. voorkomt een aangepast beleid van de omliggende gemeenten. Om in dit op zicht een bijdrage te kunnen leveren, heeft het Souburgse college zich afge vraagd, vanuit welke positie de beste peiling kan worden verricht voor het uitzetten en afbakenen van het lokale be leid. Dit vraagstuk klemt naar onze overtuiging temeer zo schrijven b. en w. - nu te verwachten is, dat Oost- en West-Souburg als zelfstandige bestuurs- eenheid zal worden gehandhaafd. Een houding van passiviteit of onttrekking aan mede-verantwoordelijkheid ten aan zien van de ontwikkeling van streek en gewest staat het college dan ook aller minst voor ogen. Bovendien zijn wij aldus b. en w., in de praktijk van het dagelijks bestuur geconfronteerd met zaken, die in nauw verband staan met hetgeen zich in de onmiddellijke nabij heid van de gemeentegrenzen afspeelt. Het ontbreken van informaties „op ni veau", zeggen b. en w.. dan als een ge mis te ervaren. Zij achten liet daarom van eminent be lang dat Oost- en West-Souburg een ei gen stem mag hebben in het overleg dat thans gevoerd wordt over de toekomsti ge status van het Zuid-Sloe. De beide gemeentebesturen en de V.V.V. hebben beroep bij de Kroon aangete kend, nadat Gedeputeerde Staten van Zeeland zich niet bevoegd hadden ver klaard te treden in het geschil over de jaarlijkse betalingsverplichting, die het polderbestuur heeft verbonden aan de vergunning om wandelpaden en duin overgangen aan te leggen, dan wel be staande overgangen te gebruiken voor het transport van strandtenten en derge lijke. Van de gemeenten werd een be drag van 325 geëist en van de V.V.V. een bedrag variërend van 2000 tot 2500 per jaar. Aanvankelijk werden deze bedragen door het polderbestuur gekoppeld aan een publiekrechtelijke vergunning voor het gebruik van de gronden en de pa den, doch nadat G.S. (in eerste instan tie beslissend op een beroep van de ge meenten) het bedrag van 350 had te ruggebracht tot 25, noodzaakte het polderbestuur de gemeenten tevens een privaatrechtelijke vergunning te nemen, waaraan opnieuw het bedrag van 350 was gekoppeld. Dat kon de polder doen, omdat zij behalve beheerder ook eige naar is van de betreffende duingron den. In tweede instantie verklaarden G.S. zich niet bevoegd in te grijpen, ge zien het privaatrechtelijke karakter van de vergunningen (ook die voor de V.V.V.) zodat het een zaak voor de gewone rechter zou moeten worden. Daartegen verzetten zich de ge meenten, die met de V.V.V. in be roep gekomen bij de Kroon van mening zijn dat G.S. op grond van art. 22 van de Waterstaatswet wel degelijk bevoegd is de besluiten van het polderbestuur als zijnde in strijd met net algemeen belang te vernieti gen. Zij achten de opgelegde beta lingsverplichtingen buitensporig hoog en vinden die verplichtingen niet staan in een redelijke en billij ke verhouding met de kosten, die het polderbestuur eventueel heeft te ma ken. De polder stelt daartegenover dat onderhoud en beheer van de dui nen steeds duurder wordt en dat het een normale zaak is als aan het gebruik van de gronden een privaat rechtelijke vergunning wordt verbon den. In het geschil tussen de gemeenten en de polder speelt voorts nog een rol de vraag wie eigenlijk het beheer toekomt over de zeewering van Walcheren. Naar gemeld moet de Kroon over deze vraag nog het verlossende woord uitspreken, nadat deze zaak twee weken geleden in openbare vergadering van de Raad van State is behandeld. Bij die gelegenheid zijn reeds verschillende aspecten van het huidige geschil naar voren gekomen, re den waarom de raad gisteren volstond met het stellen van enkele vragen aan partijen, die reeds schriftelijk hun standpunten uitvoerig hebben toegelicht. Zo kregen de burgemeester van Zoute lande en Koudekerke, de heren J. de Pree en J. L. Dregmans, die ter zit ting de gemeenten vertegenwoordigden, van staatsraad dr. Van Rhijn de vraag voorgelegd of zij niet vonden dat de polder inderdaad voor hoge kosten komt te staan bij het herstel van de door toeristen beschadigde duinen. Dat moes ten de burgemeesters beamen, maar zij stelden daarnaast nadrukkelijk dat hoé meer wandelpaden en duinovergangen er komen, hoe minder schade er in de duinen zal worden toegebracht. En de voorzitter van het polderbestuur, jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg, stelde nog eens duidelijk dat zijns in ziens geschillen, voortvloeiende uit een eigendomsverhouding, niet ter compe tentie zijn van G.S., een mening die door de provinciaal vertegenwoordiger, de heer J. C. de Pagter, nadrukkelijk werd onderstreept. De Kroon zal later uit spraak doen. Middelburg heeft het hoogste bedrag op gebracht in de actie „Hun laatste kans" ten bate van de vluchtelingen in Grie kenland. De collectanten haalden in de Zeeuwse hoofdstad namelijk 5856 op. Dit betekent, dat elke Middelburger ge middeld ongeveer 21 cent heeft geschon ken. Van de grotere plaatsen in Zee land gaat Tholen wat het gemiddelde be treft veruit aan kop: ongeveer 80 cent per inwoner. Tholen bracht in totaal 2400 op. Yer- seke neemt, wat de grotere plaatsen betreft, de tweede plaats in, namelijk 0,40 per inwoner. In totaal haalde men daar ongeveer 2000 op. Hulst komt wel ver achteraan met 180,24, dit betekent ongeveer drie cent per in woner. In andere steden en grote dorpen in Zeeland zamelde men de volgende bedragen in: Vlissingen 5408,71 (on geveer 19 cent per inwoner), Terneuzen 2943 (ongeveer 17 cent per inwoner), Goes 4412 (ongeveer 30 cent per in woner), Zierikzee 2554,06 (ongeveer 35 cent per inwoner) en Oost- en West- Souburg 1819,45 (ongeveer 21 cent per inwoner). Verder ons reeds bekende resultaten zijn: Oostkapelle 1261,08; Waarde 763; Brouwershaven 338,27; Drel- schor 331,96; Noordgouwe 266,88; Zonnemaire 203,66; Scharendijke Ellemeet 371,29; Kerkwerve 209,88; Kloetinge 622; Ellewoutsdijk 207,40; Wolphaartsdijk 1350. (Advertentie) De V doeltreffende tandpasta voor het hele Dezer dagen had op de weg Axel-Hulst een botsing plaats. Over deze weg reed een Belgische autobus bestuurd door A. E. J. uit Leuven. De wielrijder T. H. J. V. uit Koewacht (België), reed zonder voorrang te ver lenen de weg op en werd door de auto bus gegrepen. Het rijwiel werd zwaar beschadigd. De wielrijder had geen noemenswaardig letsel. ZUIDELIJKE WIND Aanvankelijk enkele zonnige perioden, later toenemende bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind uit zuidelijke richting. Dezelfde middagtem- peraturen als gisteren of iets hogere. ZON EN MAAN 24 oktober Zon op 07.18 onder 17.29 Maan op 13.55 onder 21.53

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2