Nachtploeg sloot zich bij actie aan Vrachtschip onder vuur voor Cubaanse kust Meningen over eerste schooltelevisie- uitzending zijn zeker niet ongunstig Miljoenen nota Twee wegwerkers onder trein TURKEN MOGEN NIET BLIJVEN VLOT BEGIN VAN BIG LIFT" Doldrieste vlieger neemt Amerika: flagrante schending van vrijheid der zee Didactiek VRAGEN OVER DE PRIJZEN Nederlandse vrouw kan nationaliteit voortaan bewaren JONGEN BEDOLVEN ONDER ZAND De De Uit Middelburg en Vlissingen: Andere middelen 206e jaargang no. 249 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 23 oktober '63 Schiermonnikoog niet oliedom Pagina 3 STAKERS EISEN 100 GULDEN INEENS PLUS EEN FORSE LOONSVERHOGING Het werk in de Amsterdamse havens ligt vrijwel stil nadat gister ochtend ongeveer 4000 arbeiders, werkzaam bij ca. 40 bedrijven het werk hadden stilgelegd. Reden voor deze staking is een uitke ring van 50 gulden aan de kraandrijvers van de N.V. Stoomvaart Maatschappij Nederland. Volgens de scheepvaartvereniging Noord is deze uitkering gegeven voor het verichten van vuil werk, zoals in de c.a.o. is toegestaan. Naar de Dam Enige kans Nieuwe gemeente onder Utrecht HET KAN GOEDKOPER DUITSERS NIET ENTHOUSIAST ONDANKS Na vliegreis biefstuk en dan in stelling Belangstelling Gecharterd Weinig heil Verzekering Willy Bax fietste in drie maanden naar Thailand Bezoek aan graf van zijn vader DIDACTIEK ZOU BETER KUNNEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT «O Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 67 cent per week, 8,70 per kw.franco per post 8,95 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vllssingen: walstraat 68-60, tel 2355 (b.g.g. red, 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2. tel. aan, zierutzee. red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv. pr. 30 ct. p. mm. Min, p. adv. 4,50. Ingez. med. S z tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). .Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. HAVENBEDRIJF AMSTERDAM LIGT STIL De staking ging gepaard met protestdemonstraties en vergaderingen. In pamfletten, die in de haven werden verspreid, eiste een actie comité een uitkering van 100 gulden ineens plus een niet nader ge specificeerde loonsverhoging. Ook de nachtploeg sloot zich gister avond nagenoeg geheel bij de stakers aan. Slechts 100 van de 1200 man gingen aan het werk. Inmiddels is de rust in de Rotter damse haven weergekeerd. De sta king bij Lettergieterij „Amster dam" v.h. Tetterode, is gisteren na overleg met de directie eveneens opgeheven. Vandaag gaan de werk nemers daar weer aan het werk. De meesten van de stakende Amster damse havenarbeiders kwamen gister middag bijeen in een protestvergadering op het terrein voor de markthallen. De aanvankelijk gehuurde zaal van Belle- vue bleek veel te klein voor de ongeveer 3000 stakers die de vergadering bijwoon den. Op voorstel van een actiecomité werd besloten de staking voorlopig tot vanavond half zes voort te zetten en voortaan geen werk meer te verrichten in de weekeinden. In de loop van van daag zal het actiecomité de stakers nieuwe orders geven. De duizenden stakers zetten zich na de bijeenkomst in beweging om een protestmars te houden naar het hart van Amsterdam, de Dam. In rotten van vier begon men per fiets, brom fiets of wandelend de tocht naar de Dam. De tocht naar de Dam verliep ordelijk. Politie te paard hield hier een oogje in het zeil, terwijl een extra politiedetache- ment gereed stond om in actie te komen. Tegen vier uur stond het hele terrein voor het koninklijk paleis vol stakers. Stakingsleider Nelis Heyt deelde toen mede dat de demonstratie beëindigd was, waarop de stakers zonder incidenten de Dam ontruimden. In zijn toespraak op het terrein voor de markthallen deelde de heer Heyt me de dat er thans arbeiders uit bedrijven meedoen aan de staking, die dat bij vorige stakingen weigerden. bonden om nog een goede beurt te ma ken is het steunen van onze actie", al dus de stakingsleider. De stakers kre gen de opdracht terug te gaan naar de bedrijven om te voorkomen dat andere ploegen arbeiders het werk hervatten. Vandaag zal het actiecomité een mani fest uitgeven. De eis van een uitkering van honderd gulden ineens en een doorbreking van de c.a.o.-lonen werd gehandhaafd, „want wij komen per week 40 tot 50 gulden te kort. De enige kans voor de vak- Even buiten het stationsemplacement in Tilburg enkele honderden meters voor bij de overweg aan de Kroegstraat, zijn twee werklieden van de Nederland se Spoorwegen door de passerende post trein gegrepen. Een hunner, de 54-jarige gehuwde C. M. Willems uit Tilburg werd daarbij op slag gedood. De ander, J. F. van Iersel eveneens uit Tilburg werd met ernstige verwon dingen naar het St. Elizabethziekenhuis in Tilburg vervoerd. Hij is daar later op de avond overleden. Omtrent de toedracht tast men nog in het duister. De machinist van de post trein, die om 16.27 uur met bestemming Eindhoven het station Tilburg had ver laten, heeft verklaard, dat hij op het zelfde ogenblik dat een personentrein hem passeerde een schim zag en onmid dellijk daarop een klap hoorde. Hij heeft terstond gestopt en vond, toen hij op onderzoek uitging, de lichamen van bei de slachtoffers enkele tientallen meters terug langs de spoorbaan. Of de beide mannen zich op of naast de baan heb ben bevonden op het moment, dat zij door de trein werden gegrepen, is niet komen vast te staan. Tot vier uur had het tweetal deel uitgemaakt van een ploeg wegwerkers, die bezig was met onderhoudswerkzaamheden. Daarna wa ren zij getweeën overgebleven om nog een klein karweitje af te maken. Of zij daarmee nog bezig waren, dan wel dat zij reeds klaar waren, is evenmin komen vast te staan. De posttrein is na het ongeval teruggereden naar het station Tilburg en met een vertraging van een uur later naar Eindhoven vertrokken. (Van onze Amsterdamse redacteur) Om twee uur vanmiddag vertrek ken uit de hoofdstad twee autobus sen vol teleurgestelde Turken. De regering heeft hen na lang beraad uitgewezen. Zij zullen door motor rijders van de rijkspolitie worden geëscorteerd naar de grens bij Ze venaar. Tegen de avond zal het transport daar worden overgege ven aan Duitse collega's die het gezelschap verder moeten begelei den naar Oostenrijk. Vandaar gaat de reis in vijf dagen via Joego slavië en Griekenland terug naar Instanboel. Intussen is de voor het drama verant woordelijke „koppelbaas" verdwenen. Deze 63-jarige oud-kolonel Hays Esen heeft zijn 62 landgenoten tot dit ondoor dachte 'avontuur verlokt. Hij liet hen 300 gulden per man betalen voor de tocht naar het rijke Nederland. Gisteren heeft deze zich ook nog arts noemende „reisleider" de benen genomen met het restant van de door hem ingezamelde som. Bij de vreemdelingendienst van de politie berust intussen nog wel zijn pas poort. Geld voor de terugreis wordt verstrekt door het ministerie van justitie. Naar verluidt wordt geprobeerd het voorge schoten bedrag te verhalen via de Turk se ambassade in Den Haag- (Van onze parlementaire redacteur). Binnenkort zullen de gemeenten Bun- nik, Odijk en Werkhoven ten zuiden van Utrecht worden opgeheven en zal een nieuwe gemeente Bunnik worden ge vormd met gelijktijdige wijziging van de grenzen der gemeenten Cothen, Hou ten en Zeist. De Tweede Kamer besloot hiertoe in haar gistermorgen gehouden vergadering door de aanneming van een desbetreffend wetsontwerp. (Van onze parlementaire redacteur). De minister-president mr. Marij- nen heeft gisteren in de Tweede Kamer plechtig beloofd, dat hij nog eens zal nagaan of voor mi nisterieel gebruik en voor gebruik door de staatssecretarissen en ho ge ambtenaren geen goedkopere auto's kunnen worden aangekocht dan thans het geval is. Hij deed dat bij de behandeling van een be grotingswijziging waarbij gelden worden aangevraagd voor de aan schaffing van auto's. Die van de minister kost 30.000. Ongeveer 3000 stakende havenar beiders zijn dinsdagmiddag in een protestvergadering bijeengekomen op het terrein voor de markthal len in Amsterdam. Op deze over zichtsfoto worden de stakers toe gesproken door de voorzitter van het actiecomité. Het eerste vliegtuig van de operatie „Big Lift" de grootste en langste luchtbrug in vredestijd, is gisteren om 17.26 uur, punctueel op tijd, op het bij Frankfort gelegen Kijn-Main- vliegveld geland. Het toestel, de eerste van 234 Ameri kaanse transportvliegtuigen die in ongeveer zeventig uur een bijna vijf tienduizend man tellende pantserdi visie van de Verenigde Staten naar Europa zullen brengen, had de ne genduizend kilometer lange oversteek zonder tussenlandingen in 10% uur gemaakt. Tankvliegtuigen voorzien de transporttoestellen in de lucht van brandstof. In het vlieg tuig dat de luchtbrug opende, bevond zich de commandant van de pantser divisie, generaal-majoor E. Burba. Driehonderd Amerikaanse verslaggevers maken de oefening mee, die ten doel heeft na te gaan hoe snel een divisie waarvan de uitrusting in Europa ge reed ligt, uit de V.S. ter plaatse kan zijn. De vliegtuigen, jagers, verken ningstoestellen en reusachtige straal- tankvliegtuigen vertrokken naar Europa in een tempo van gemiddeld een per 92 seconden. Generaal-majoor Burba grijnsde breed toen hij 62 soldaten in gevechtstenu en met de helmen op uit het straal vliegtuig zag komen. De mannen droegen geweren en andere lichte wapens. Na een diner met biefstuk in de mess van de basis zullen de mannen per vrachtwagen naar Kaiserslautern worden vervoerd waar zij stelling zul- Een onder Liberiaanse vlag varend vrachtschip, dat eigendom is van een Amerikaanse maatschappij is gisteren voor de kust van Cuba door een vliegtuig beschoten, zo heeft een woordvoerder van de „Universe Tank Ships Ine" in Nev5 York meegedeeld. Hij zei dat de maatschappij een tele gram had ontvangen van de kapitein van het schip, de ,,J. Louis", waarin werd gezegd dat het vliegtuig tot 16 keer toe over zijn schip was gevlogen en dat schade was aangericht aan de boven bouw en aan de romp boven de waterlijn. Voorts was er, aldus het telegram, brand uitgebroken, welke pas na uren kon wor den geblust. De actie van het vliegtuig tegen de „J. Louis" duurde een uur. Aan boord werd niemand, gewond. De „J. Louis" is gecharterd door de „Caribbean Steamship Co" en voert de Liberiaanse vlag. Het schip was op weg van Ocho Rios op Jamaica naar Corpus Christi in Texas. Het heeft een lading van 31.500 ton bauxiet aan boord. De kapitein van de vrachtvaarder, Krau- se, zei in zijn telegram dat de aanval plaatsvond op 12 mijl van Kaap Cor- riente om tien over half één 's nachts. Een Amerikaanse woordvoerder noemde het incident „een niet uitgelokte aanval op een schip dat zich in open zee be vond". Hij sprak van een flagrante schending van de vrijheid van de zee. len nemen bij tanks, pantservoertui gen en zware wapens. Met deze uit rustingen en materieel zullen zij deel nemen aan manoeuvres met conven tionele en kernwapens, die op 30 ok tober zullen aanvangen. Westduitse militaire deskundigen vinden de operatie Big Lift een afschrik wekkende manoeuvre in de stijl van de „Blitzkrieg", maar zien er niet veel heil in wanneer er werkelijk een oorlog zou woeden. Een hoge officier bij de Westduitse generale staf noemde het een „nieu we dimensie van „blitz"-vervoer"- om een potentiële agressor duidelijk te maken dat het westen zijn mannetje staat. Maar hij zag er niet veel nut in wanneer er in Europa reeds een oorlog zou zijn uitgebroken. De Amerikaanse regering zal overigens West-Duitsland er van verzekeren, dat er geen huidige plannen bestaan om de Amerikaanse troepensterkte in Europa te reduceren als een gevolg van de grote luchtverschepingsoefe- ning, aidus is gisteren door autori teiten in Washington medegedeeld. Het State Department verklaarde dit naar aanleiding van een vraag, af komstig van de Duitse regering in Bonn. Vandaag (woensdag) arriveert de 2I-jarige Nederlandse jongeman Willy Bax per vliegtuig op Schip hol. W'illy heeft op zjjn racefiets vanuit zijn woonplaats Mook een bijna drie maanden durende pel grimage gemaakt naar het graf van zjjn vader op de erebegraaf plaats Kanchanaburi bij Bangkok in Thailand. Hij legde daarbij on geveer 24.000 km af. De oud-K.N.I.L.-onderofficier Bax stierf bij de aanleg van de be ruchte Birmaspoorweg voor de Japanners. Vorige week vrijdag legde zijn zoon, die hij nooit ge kend heeft, een boeket bloemen op zijn graf op hetzelfde tijdstip dat koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix de dodenakker bezochten. Het was heel toevallig dat ook het koninklijk gezelschap daar aanwezig was. Voor Willy Bax had het in ieder geval een for tuinlijke kant, hij werd aan de koningin voorgesteld en op haar receptie ontmoette hij een Neder landse zakenman die hem een gratis vliegreis terug naar Neder land aanbood. Op zijn vlucht zal hij nog weieens denken aan al de moeilijkheden die hij heeft moeten overwinnen op zijn tocht dwars door Europa en Azië, maar ook aan de gast vrijheid en hulp die hij onder vond o.a. in Bangkok van de Ne derlandse ambassade. Of hij terug in Nederland zijn beroep van brandweerman in Nijmegen weer zal opnemen weet hij nog niet. Gistermorgen omstreeks 11 uur is de 17-jarige J. Vakkert uit Beekbergen door een zandinstorting te Loenen om het leven gekomen. De jeugdige Vakkert was samen met de heer C. de Groot, eveneens uit Beek bergen, met behulp van een transport band zand aan het opgraven in het zand- gat aan de Groenendaal te Loenen, toen plotseling van een stijle kant van onge veer 15 meter hoogte een leemkop los- schoot van ongeveer 35 kubieke meter zand. Vakkert werd geheel door het neerstortende zand bedolven, terwijl de heer De Groot gedeeltelijk onder de transportband terechtkwam. Omstreeks 12 uur ontdekten enkele andere werk lieden het ongeval. De heer De Groot die zichzelf niet had kunnen bevrijden, werd Uitgegraven. Vakkert was reeds overleden. Morgen viert mevrouw Rika Hopper, een van Nederlands grootste actrices, in Amsterdam haar 86-ste verjaardag Dertig lagere scholieren uit Mid delburg en vijftig h.b.s.-ers uit Vlissingen behoorden gisteren tot de uitverkorenen, die getuige wa ren van de eerste schooltelevisie uitzending in Nederland. Met een zekere spanning zijn ze voor de beeldbuis gaan zitten om te zien wat de eerste „les" in de school-t.v. proeftijd deze periode duurt een hele winter zou brengen. Na tuurlijk, de televisie bevatte voor het merendeel der leerlingen niets nieuws, maar t.v. op school is toch heel wat anders dan t.v. in de huis kamer.... vijfde klas van de rijksleerschool in Middelburg, die onder leiding van directeur M. A. Hage van de rijkskweek school, leraar J. J. Ham van deze school, en de heer J. W. Almekinders, het hoofd van de lagere school, „uitgenodigd" wa ren om deze eerste uitzending mee te maken. Eigenlijk een grote eer voor dit jonge volkje, want deze „les" was be stemd voor jongens en meisjes uit de eerste drie klassen van de uloscholen en v.h.m.o.-scholen. De eerste indrukken van de jon gens en meisjes én de leraren over dit experiment zijn zeker niet on gunstig. De klassen keken geboeid en luisterden stil en wanneer de leerlingen de vragenlijsten na af loop eerlijk ingevuld hebben het gros vond de uitzending een film over de „Ankerplaats van Zwitserland: Bazel", „tamelijk in teressant". Uit het commentaar van enkele leraren bleek, dat men het experiment als zodanig bijzon der waardeert en dat men er voor lopig mee moet doorgaan. „Een historisch ogenblik. De eerste schooltelevisieuitzending in Nederland Op 22 oktober 1963, vanmiddag op 2 uur" Dat stond op het bord geschre ven in één der lokalen van de Middel burgse rijkskweekschool. Kijkers waren dertig leerlingen uit de Ivoor de le en 2e klassers van de v.h, Het kiezen van deze twee „soorten' leerlingen bracht overigens wel en kele interessante eerste conclusies aan het licht. In een vragenlijst, die de organisatoren van deze school- t.v.: de N.T.S. in samenwerking met de stichting Nederlands Onderwijs Televisie, aan de leraren voorlegde, gaf kweekschooldirecteur Hage aan de onderdelen „presentatie vanuit didactisch standpunt gezien" en „goed en verzorgd spreken" de hoog ste prioriteit. Aan het laatste was ongetwijfeld goede zorg besteed, aan de presentatie mankeerde echter het een en ander. De presentatie vanuit didactisch stand punt (de onderwijsmethode dus) was m.o.-seholen (in dit geval de Vlissingse h.b.s.-ers) nog juist aanvaardbaar, voor de 3e klas h.b.s.-ers echter te simpel. Voor de lagere scholieren was ze echter onvoldoende, te hoog gegrepen. „Het is gebeurd door een man, die geen didacti sche kennis heeft", meende de heer Ha ge. In het 25 minuten durende filmpje sprak de commentator o.m. over Erasmus, die enige tijd in Bazel ge woond heeft. Vraag van één van de lagere scholieren; „Wie is Eras- man Daarom vond de heer Hage het jammer, dat men hier geen ge bruik heeft gemaakt van andere hulpmiddelen, die de televisie toch ter beschikking staan om één en ander te verduidelijken, zoals projectie van namen, tijdsverschillen, landkaarten enz. De directeur van de Vlissingse r.h.b.s. de heer A. F. J. Jacobs, gaf anderzijds als zijn persoonlijke mening te kennen, dat hij het commentaar voor r.h.b.s.- leerlingen wat „kinderachtig" vond. Overigens was de heer Jacobs van oor deel, dat dit experiment als zodanig bij- (Zie slot pag. 2 kol. 3) Dit zijn militairen van de Neder landse genie, die met zwaar mate rieel in de streek van Felletin in Frankrijk bezig zijn een weg aan te leggen. Heel de bevolking van La Creuse, het gebied rondom La Courtine, waar ieder jaar Neder landse troepen worden gelegerd, is dankbaar gestemd jegens de Neder landse militairen, die door het aan leggen van wegen duizenden men sen hebben verlost uit hun isole ment in de bossen, waarin zij tot voor kort alleen bereikbaar roaren via aarden wegen van schier onbe rijdbare kwaliteit. «WMMflMMMWMMMMMMAMA Dinsdag 29 oktober zal mevrouw Brautigam (p.v.d.a.) in de Twee de Kamer aan de ministers An- driessen en Biesheuvel (economi sche zaken en landbouw) vragen stellen over het prijsverloop in ons land. In dezelfde vergadering zal de heer Wierda (p.v.d.a.) met verlof van de Kamer, de minister van defensie, mr. P. de Jong, interpelleren over het voorne men tot reorganisatie van diens depar tement. De vraag of deze reorganisatie per 1 november van dit jaar nog ingaat, zal door de heer Wierda in zijn inter pellatie worden betrokken. e aanbiedingsbrief bij de provinciale begroting is de miljoenennota van het provinciaal bestuur. Een sober stuk dit jaar. Voor het eerst sinds de invoe ring in 1948 van de nieuwe-financiële verhouding rijk-provincie is er namelijk een begrotingstekort en dit allesbehalve prettige feit bepaalt de teneur van de brief. Gedeputeerden hebben een stuk in mineur gecomponeerd en zeer terecht gebruiken zij woorden als „verontrus tend" en „impasse". Voor een provincie in ontwikkeling zoals Zeeland op dit ogenblik is, betekent stilstand een ern stige achteruitgang. En als er geen licht in de provinciale begrotingsduisternis komt, dan komt die achteruitgang on herroepelijk. e ontwikkeling in en van Zeeland is de laatste jaren omgebogen. Al lerlei plannen en projecten, waarover vroeger zelfs niet werd gefluisterd, kwamen binnen de gezichtskring. Wil de overheid echter deze lijn doortrekken en een slagvaardig beleid voeren, een beleid dat op het juiste moment de kansen weet te benutten, dan behoort zij over middelen te beschikken. Die middelen zijn in Zeeland niet zo heel groot. Wanneer men bijvoorbeeld eens nagaat hoe het met de financiën staat van de belangrijkste gemeenten in dit gewest, dan blijkt de situatie allerminst rooskleurig. Goed, er wordt van rijkswege allerlei steun verleend in het kader van de regionale industrie ontwikkeling, maar het merendeel van de gemeenten valt daarbuiten. Maar bovendien eist de „nieuwe staat", waarin Zeeland als pro- vincie-in-ontwikkeling langzamerhand komt, allerlei nieuwe en verhoogde uit gaven in het gemeentelijk vlak. De eisen liggen hoger dan tien jaar geleden. Aan die eisen echter men moet het met somberheid vaststellen -kunnen de Zeeuwse gemeenten maar ten dele tege moetkomen. En nu dus de nieuwste deJ pressie: ook het provinciaal bestuur ziet de bodem van de schatkist. Met de provincie ging het de laatste jaren héél redelijk. Af en toe dook er in de begrotingsdiscussies wel eens een uitdrukking op als „de pas markeren", maar over het algemeen zag het provin ciaal bestuur kans heel voorzichtig al lerlei taken te stimuleren door subsidies en initiatieven en behoedzaam werd vooral op sociaal en cultureel terrein gepoogd de achterstand met andere delen van Nederland in te lopen. Maar nu is daar dan de mededeling, dat voor het eerst sinds 1948 er een begrotings tekort is. Dat is daarom zo verontrus tend omdat het einde van de moeilijk heden niet in zicht is, zo blijkt uit de brief. De minister heeft tot dusver voortdurend geweigerd het uitkerings percentage uit het provinciefonds de basis van de provinciale middelen te verhogen, terwijl de uitgaven daaren tegen voortdurend stijgen. Zij stijgen zelfs zonder dat het provinciaal bestuur er een redelijke invloed op kan uitoefe nen: de loon- én salarislasten zijn de voornaamste oorzaak van het niet slui ten der begroting en de stijging daar van wordt echt niet in de Abdij van Middelburg bepaald. G.S. kunnen er dus niets aan doen en het ziet er bovendien niet naar uit, dat in de toekomst deze lasten minder omhoog zullen gaan dan voorheen. Wat nu? Het zal uit de lengte of uit de breedte moeten komen. G.S. kondigen reeds voorstellen aan om sub sidies te beëindigen, een weinig aanlok kelijk perspectief. Het is een gedwongen weg, maar een verkeerde, zoals de re gering zal moeten erkennen. Zij en zij alleen zal hier iets moeten doen. Want haar politiek is het, die tot deze situatie heeft geleid. En dan denken we niet in de eerste plaats aan het op hol gesla gen loonfront, maar wel aan de belas tingverlagingen. Deze verlagingen op de merites waarvan we hier niet willen ingaan -hebben onvermijdelijk gevol gen gehad voor het provinciefonds, ge volgen dus ook voor het beleid van de provinciale besturen- De consequentie daarvan is onvermijdelijk, dat de re gering verplicht is bij te sturen: im mers haar maatregelen brengen het voorzieningenpeil van een gewest in ge vaar. Voor Zeeland is dat funest, een voorzichtig begonnen politiek zou nu worden afgebroken met alle gevolgen vanüien. Gedeputeerden hebben in dit verband geen blad voor de mond geno men. Zij leggen de verantwoordelijkhe den, waar zij inderdaad liggen: het is de taak van „de regering ons uit deze impasse waarin wij buiten ons toedoen zijn geraakt, te helpen", aldus het col lege. Deze zin is inderdaad de sleutel van het geheel: de regering behoort de consequentie van haar politiek te aan vaarden. Deze begrotingsbrief staat in mineur, maar er zijn gelukkig ook positieve zaken in vermeld. Een van de goede kanten van dit stuk wij maken er met veel genoegen melding van is de zakelijke en overzichtelijke opbouw. Dat is wel eens anders geweest. Bij het door lezen van het geheel valt overigens op, dat er maar weinig sectoren in het leven van Zeeland overblijven, waarmee het provinciaal bestuur geen raakvlakken heeft. Het lijkt wel een encyclopedie. Ged. Staten geven meningen over we genaanleg (zelfs tot bij Rotterdam), ha vens, industrialisatie, arbeidsmarkt, pen del, woningbouw, streekplannen, polder wezen, bijdragenwet, recreatie, toerisme, cultuur, onderwijs, bejaardenzorg, land en tuinbouw, visserij, nutsvoorzieningen, bootdiensten: men ziet, de heren gaan geen onderwerp uit de weg. We hebben deze brief al „miljoenennota" genoemd, maar was dit niet het geval geweest, dan zouden we haast de uitdrukking „herder lijk schrijven" gebruiken (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren de vrouw weer een stapje dichter bij vol ledige zelfstandigheid gebracht door de aanneming zonder hoofdelijke stemming van een wetsontwerp, dat bepaalt, dat de Nederlandse vrouw, die met een bui tenlander trouwt en daardoor dus de nationaliteit van haar man krijgt, haar eigen Nederlandse nationaliteit niet be hoeft te verliezen. Zij zal, als het ont werp kracht van wet gekregen heeft, kunnen verzoeken haar eigen nationa liteit te behouden. Eventueel zal zij op die manier twee nationaliteiten kunnen bezitten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1