Ringvergadering van hervormde vrouwen AGENDA ZUID-BEVELAND TWEE BOEIENDE VOORBEELDEN UIT HET OEUVRE VAN BERGMAN KRUININGEN THANS GEDWONGEN STRAATBELASTING TE VERHOGEN VOLKSONDERWIJS WIL 00K IN ZEELAND VAKANTIEOORD BOUWEN MARKTBERICHTEN Causerie over wereldvrouwenorganisaties Verkoopdag hervormde vrouwengroep WALCHEREN VOLMAAKTE RUST OP DRAKACEL VERTRAGINGEN BIJ VERZAMELING GEGEVENS DERDE BEDRIJFSTELLING Vergadering gemeenteraad BESLISSING TIJDENS ALGEMENE VERGADERING Druk bezocht Auto bij botsing totaal vernield ;oes KINDERFEEST Zeeuwse vrouwelijke bedrijfshoofden in Middelburg bijeen Marionettentheater voor schooljeugd Feestavond buurtvereniging Startavond Goese Arjos Ledenvergadering van P.v.d.A. ZEEUWSE WANDELTOCHTEN VOOR „ZONNEVELD"-ACTIE Zondagavondinstuif Expositie van keramiek en reisschetsen bij Van Benthem en Jutting „Havenwijk" en „Wilde aardbeien" Begroting sluitend maar Rioolbelasting wellicht binnenkort ook omhoog REINIGINGSDIENST Avontuur Najaarsvergadering afdeling Goes Inleiding Vergadering N.C.V.B. WOENSDAG 23 OKTOBER 1963 WISSEL BEVELANDEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Honderden leden van Walcherse en Be- velandse hervormde vrouwenverenigin gen waren dinsdag in het Vlissingse concertgebouw aanwezig om de ring vergadering bij te wonen. Nadat mevrouw A. Oosthoek-Kruit van de afdeling Westkapelle de bijeenkomst had geopend, hield mejuffrouw ds. J. H. Stegeman uit Den Haag een causerie over het 4-jaarlijkse congres van de Wereldchristenvrouwenorganisatie, dai dit jaar in Denemarken is gehouden Ds. Stegeman vertelde dat dit congres, met- in totaal 375 bezoeksters van zeer uit eenlopende nationaliteit en ras, ook bij gewoond werd door een aantal rooms- katholieken, die hier min of meer als waarnemers aanwezig waren. Iedere ochtend en avond werd er een wijding fehouden volgens de liturgie van een er aanwezige vertegenwoordigingen, onder andere protestanten, Grieks or thodoxen en dus ook rooms-katholieken. Er waren werkgroepen gevormd, waar binnen discussie's gevoerd konden wor den over bepaalde onderwerpen, zoals de oecumene en de internationale hulp verlening. Ook de specifieke problemen van ieder land kwamen aan de orde. Wat dit betreft, zijn we <n Nederland nogal ver wend, vond ds. Stegeman, want echt klemmende problemen kennen wij eigen lijk niet. Dingen waarmee men in an dere landen nog worstelt, zijn bij ons al lang opgelost. Tot de specifieke moei lijkheden van diverse landen, waarmee de vrouwenorganisaties ter plaatse zich actief bezig houden, noemde zij de ont kerstening in Denemarken, dé vereen zaming van de stadsmens in Zweden en het materialisme als bedreiging in Japan. Zij was van mening, dat veel van deze problemen óók in Nederland actueel zijn, waarbij zij de vrouwenor ganisaties aanspoorde hieraan hun aan dacht te schenken. Opvallend noemde zij het ook dat de vrouwenorganisaties in de Verenigde Staten van Amerika en in Canada zc praktisch ingesteld zijn Zij organiseren allerlei cursussen waar de leden dage lijks profijt van hebben. Zij noemde hierbij met name typecursussen en kookcursussen. Bij ons beschouwt men deze als niet behorende tot het terrein van de vrouwenorganisatie. Na afloop van de causerie was er gele- genheid tot het stellen van vragen. Ds. Stegeman ging naar aanleiding van een vraag wat dieper in op de moeilijkhe den van het onderling contact, door de verscheidenheid van talen. Op de con ferentie was Engels de voertaal. Zij had de indruk dat buiten Nederland de or ganisaties zich intensief bezighouden met cursussen in vreemde talen. Vreemd genoeg wordt in Nederland dit tererin nogal verwaarloosd, terwijl vol gens haar het kleine Nederlandse taal gebied echt wel de kennis van één of meer moderne talen rechtvaardigt. Het middagprogramma werd geheel ge vuld met de opvoering van een toneel stuk door de toneelgroep van de afdeling Goes. Het vrij lange stuk werd door de dames met ademloze spanning ge volgd. Na gezamenlijk zingen sloot me vrouw Oosthoek de bijeenkomst. Een personenauto is dinsdagmorgen to taal vernield bij een aanrijding op de hoek Kamperfoeliestraat-Leliestraat in Goes. De auto bestuurd door W. M. L. uit Wassenaar werd aangereden door een met zesendertig ton stenen ge laden vrachtauto, die door J. v. D. uit Tolkamer werd bestuurd. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart voor tien. De vrachtauto reed door de Kamperfoeliestraat en verzuimde voor rang te geven aan de uit de Leliestraat komende personenauto. De vrachtauto raakte de andere wagen aan de linker zijde. Het gevolg: de auto sloeg over de kop en kwam in een tuintje op de hoek van de Kamperfoeliestraat terecht. De bestuurder Van D. wist zich in veiligheid te stellen. Ook de chauffeur van de vrachtauto liep geen verwondingen op. Zijn auto werd praktisch niet bescha digd. Vluchtelingenactie De vluchtelingenactie van maandag jl. heeft in 's-Heer-Abtskerke een bedrag van 111,06 opgebracht. Zaterdagmiddag gaf de buurtvereniging Oud-Sabbinge te Wolphaartsdijk haar jaarlijks kinderfeest in de openbare school. Er waren verschillende attrac ties als sjoelen, schieten e.d., waarvan druk gebruik werd gemaakt. Verder kregen de kinderen diverse versnape ringen waardoor het een „zoete inval" werd. Een aantal Zeeuwse zakenvrouwen is dinsdagavond tijdens een confactbijeen- komst in hotel Wöhler te Middelburg wat meer te weten gekomen over de Nederlandse Unie van Vrouwelijke be drijfshoofden. Het was de presidente van deze landelijke organisatie, me vrouw B. Kiek-Wolffers, die er in haar inleiding de nadruk op legue, dat de N.U.V.B. ervoor ijvert, dat ook op het gebied van de bedrijfsvoering de stem van de vrouw wordt gehoord er dat er meer vrouwen, die daarvoor capabel worden geacht vooraanstaande posten zullen gaan bekleden. Naar haar mening dient er voor eens en voor altijd afgerekend te worden met het begrip, dat „de vrouw thuis dient te zitten en kousen moet breien". De landelijke secretaresse, mevrouw A. E. Schutte-van Ingen lichtte op deze niet bijster aruk bezochte bijeenkomst de doelstellingen van de unie nader toe De propagandiste van het hoofdbestuur, me vrouw A. J. Alsche-de Kat wekte de dames ten slotte op om over te gaan tot de oprichting van een provinciale afdeling. De presidente van de Goese midden standsvrouwenvereniging, mevrouw M. S. Dominicus-de Graaf, deed de sugges tie eerst plaatselijke verenigingen op te richten en daaruit afgevaardigden te benoemen om zitting te nemen in de provinciale afdeling. De rijksmidden- standsconsulent voor Zeeland, de heer A. Korstanje onderstreepte het belang van een economische samenwerking, zo als die door de N.U.V.B wordt voor gesteld en sprak de verwachting uit. dat er snel een provinciale afdeling van de grond zal kunnen komen In het actie comité, dat op deze propaganda-avond nog werd samengesteld namen zitting: mevrouw M. S. Dominicus-dc Graaff. Goes; mevrouw F. Leijs-Verhagen, Ka- pelle; mevrouw A. J. Merk-Sinke, Mid delburg- en mej. P. M. Verhulst uit Sint-Laurens. (Advertentie) Middelburg City; Muiterij op de Bounty, 20 uur, 14 laar. Electro: Havenwijk, 19.30 uur, 18 jaar. Vlissingen Alhambra: Muiterij op de Bounty 20 uur, 14 jaar. Luxor De ge maskerde Houwdegen, 20 uur, 14 laar Souburg De Zwaan. Viering 15-jarig be staan afdeling Souburg-Ritthem Alge mene Bond van Bejaarden, 14 uur. Terneuzen Luxor: De duivelsclub, 20 uur, 18 jaar. Oostburg - Ledeltheater: Spoorwegoorlog ln het westen, 20 uur, 14 Jaar. Bergen <»p Zoom Roxy. Dokters zonder masker, 20 uur, 18 jaar. Goes - Grand: Muiterij op de Bounty, 20 uur, 14 Jaar. Zierikzee Mondragon: Ledenvergadering ,,'t Nut", Zierikzee. 20.30 uur; hervormd verenigingsgebouw Filmavond Neder lands Bijbelgenootschap, 20 uur Huis van Nassau (Graanbeurs): Filmavond Veilig Verkeer, 20 uur. Het tweede culturele evenement, dat de Zeeuwse Volksuniversiteit dit seizoen de schooljeugd in Goes voorzette, was dins dag een optreden van het marionetten theater Feike Boschma. Een voorstel ling, die ditmaal in het bijzonder was bedoeld voor lagere klassen van het voortgezet onderwijs Meer dan vijfhon derdvijftig'scholieren uit de eerste twee klassen van het Goese lyceum, het chris telijk lyceum de Goese uloscholen, de vakschool voor meisjes en de landbouw- huishoudschoo] te Kruiningen maakten het optreden van dit marionettentheater mee in de aula van het christelijk ly ceum. Zij zagen een even boeiend als gevari eerd programma, dat een vijftal onder delen bevatte. „Hoe Pierrot onder een bromfiets kwam" toonde met een hu moristisch effect de „botsing" tussen romantiek en zakelijkheid, de „Ballade van de ridder Brahé", nam de toeschou wers mee naar de vijftiende eeuw, er was het poëtisch verhaal „De prinses, de reus en de dwerg", die de mythe van de cycloop Polyphemus en het sprookje van Klein Duimpje samenbracht, een humoristisch verhaal over de strijd tus sen de goden en de apen, onder de titel „De koning van de apen" en „Variété", een muzikale „show" waarbij het vooral ging om het visuele effect. Brokjes „le vend" toneel waren het, die veel bijval kregen van de jeugdige bezoekers. Er was zowel 's morgens als in de middag uren een voorstelling. Het volgende Z. V.U.-programma voor de schooljeugd geldt de hoogste klassen van het voort gezet onderwijs. Op 19 november speelt Rob Geraerds in het christelijk lyceum gedeelten uit de „Camera Obsura" van Hildebrand. De buurtvereniging Zuidvlietstraat en Omstreken te Goes hield der traditie getrouw haar feestavond in het „Schut tershof". Vele buurtbewoners waren bij eengekomen om te genieten van een ca baretprogramma, gebracht door een ge zelschap van René Frijters-Variété uit Tilburg. Het was vooral Fred Perrier als Dorus II, die veel succes had bij het publiek. Harry Touw wist met zijn conference en de t.v.- en opera parodie de juiste sfeer te scheppen. De twee Tobo's met hun koddige liedjes orachten de zaal in stemming. Muziek en zang werk ge bracht door de twee Fratelli's op de ac cordeon en het jeugdige duo Olga en Berry met gitaar en accordeon. Het dansorkest van de Goodwill-part ners was hierna present. Een monster loterij droeg er zorg voor, dat vele buurtgenoten met één of meer prijsjes huiswaarts gingen Landbouwdemonstraties De fa. Franken N.V. te Goes organiseert donderdag en vrijdag aanstaande een tweetal demonstraties in verband met de landbouwmechanisatie. Donderdag zal op een perceel van de heer E. van Hootegem te Kruiningen worden gede monstreerd met onder meer een zestig pk trekker en een drieschaar wentel- ploeg. Vrijdag wordt deze demonstratie gehouden in de Quarlespolder op een perceel grond van de heer Steijn aan de Rijksweg. De demonstraties beginnen om 2 uur. De Goese Arjos heeft zaterdagavond in de „Opril" een bijeenkomst gehouden. „De rechtsorde van de Arbeid" dat was het onderwerp dat de heer J. Fokkum behandelde. Uitvoerig besprak hij het loon- en prijsbeleid. Ondanks de gerin ge belangstelling van de leden werd het toch een leerzame avond. De volgende vergadering wordt op 23 november ge houden. Mej. L. D. Veldt houdt dan een lezing over het onderwerp: „Maatschap pelijk werk". De afdeling Goes van de Partij van de Arbeid heeft voor maandagavond 28 oktober a.s. een ledenvergadering uit geschreven in de „Landbouw" te Goes. Drs Th J Westerhout uit Middelburg, lid van de Tweede Kamer zal tijdens deze vergadering spreken over het on derwerp „De politieke situatie op dit moment" De agenda vermeldt voorts het indienen van voorstellen voor de gewes telijke vergadering op 7 december en kandidaatstelling voor het gewestelijk bestuur. KRUININGEN Evenals twee jaar geleden heeft de heer J. van de Parel te Kruiningen zijn schouders gezet onder de organisatie van de wandeltochten die begin novem ber ten bate van „Sport Steunt Zonne veld" in verschillende plaatsen van Zee land zullen plaatsvinden. De tochten zullen in de meeste plaatsen worden gehouden over afstanden van 5, 10 en 15 km. Elke deelnemer ontvangt een fraaie medaille niet het „Sport Steunt Zonne- veld"-embleem. Op 2 november zullen de wandelaars in Wemeldinge, Westdorpe en Souburg hun beste beentje gaan voorzetten. Een week later komen die in Krabbendijke, Kruiningen. Biezelinge, Kloosterzande, Axel, Oostburg, Middelburg, Ovezande en Terneuzen aan bod. Zoals bekend is de netto opbrengst in zijn geheel bestemd voor de door Sport Steunt Zonneveld geadopteerde geeste lijk en lichamelijk gehandicapte kinde ren in de inrichting „Zonneveld", „Ipen- oord", „Kinderzorg" en „Den Berg". DRIEWEGEN Opbrengst collecte De opbrengst van de Zeeuwse Collecte bedroeg in Driewegen 185,75. NIEUWDORP Ned. Chr. Vrouwenbond bijeen De afdeling van de N.C.V.B. te Nieuw- dorp, kwam dezer dagen in vergadering bijeen. De bijeenkomst stond onder lei ding van de presidente, mej. J. M. Dik- kenberg. Na de opening hield zij een korte meditatie naar aanleiding van een gedeelte uit de brief van Filémon. Als spreker van deze avond trad op de heer H. Schoenmaker te Zoutelande met het onderwerp „Humor". In duidelijke taal toonde hij de humor aan zoals die te vinden is op bijna elke bladzijde van de bijbel. Uitgaande van de jongeren der Ned. herv. gemeente te Nieuwdorp, is men weer begonnen met het houden van een instuif op zondagavond in het jeugdge- bouw. De jeugd kan zich hier vermaken met verschillende spelen. De leiding be rust bij de jeugd zelf onder toezicht van een ouder lid van de herv. gemeente. Voor deze avonden bestaat van de kant van de jeugd zeer goede belangstelling. De avonden zijn voor ieder die hiervoor belangstelling heeft toegankelijk. HOEDEKENSKERKE Morgen, donderdag, zal de hervormde vrouwengroep te Hoedekenskerke de jaarlijkse verkoping houden van eigen gemaakte goederen. De verkoopdag wordt gehouden in het verenigingsge bouw 's middags van 2 tot 5 uur en 's avonds van 7 tot 10 uur. 's Avonds heeft ook een verloting plaats. De opbrengst komt ten goede aan de verwarming van de Nederlands hervormde kerk. SCHORE Hengelwedstrijd in Schore De Schoorse hengelclub (S.H.C.) hield de laatste hengelwedstrijd van het sei zoen in het kanaal. 1 M. Hengstdijk 595 pnt.; 2 P. Karelse 340 pnt.; Mr Drever 250 pnt.; H. Wisse 245 pnt 5 H. Kole 225 pnt.; 6 F. Rijk 200 pnt.; 7 J. Lindenbergh 110 pnt.; 8 J. de Pree 110 pnt.; 9 H. Martijn 50 p.; 10 P. Blommaerd 50 p. Clubkampioen 1963 zal F. Rijk worden met 1965 pnt., zodat hij in het bezit zal komen van de wisselbeker. De Stichting Kunstzaal van Benthem en Jutting houdt van 26 oktober tot 16 november een expositie van reisschetsen van Kees Broerse uit Enschede en kera miek van Herman Nieweg uit Giethoorn. Burgemester A. de Kam van Vrouwen polder en Serooskerke zal deze tentoon stelling aanstaande zaterdag om vier uur 's middags openen. De interesse van Kees Broerse, die in 1900 te Serooskerke (W.) werd geboren, ging in zijn school tijd al uit naar muziek, tekenen en schilderen. Op zijn veertiende jaar werd hij orga nist en studeerde inmiddels voor l.o. te kenen. Onder Jan Wittenburg, David Bautz, Aart Bijl, Piet Zwart, Kiljan en Ridderhof voltooide hij op de academie te Rotterdam de studie voor de akte m.o. hand- en lijntekenen. Na het beha len van deze akte maakte hij onder lei ding van Frits Lensvelt decoratief werk op tentoonstellingen te Amsterdam en Brussel. Later ging hij over tot het ontwerpen en lithograferen. Hij werd lid van de Twentse Kunstkring en expo seerde regelmatig in Enschede, Hengelo, Almelo en Zwolle. Ook maakte Kees Broerse veel reizen. Gedurende vakan ties werkte hij onder meer in Spanje, Frankrijk, Italië en Joegoslavië. Ten toonstellingen van de indrukken die hij tijdens zijn reizen opdeed, werden ge houden in Enschede, Nes op Ameland, de Aamstelle te Amstelveen, Rochefort sur Mer en Dunedin in Nieuw Zeeland. De in 1932 te Steenwijkerwold gebo ren kunstenaar Herman Nieweg volgde een opleiding voor binnenhuisarchitec tuur en voor beeldende kunsten. Het pottenbakkersvak werd hem in Amster dam geleerd door Frieda Koch. Herman Nieweg exposeerde onder meer in Em- meloord, Steenwijk, Emmen, Nijmegen en Zwolle. De provincie Overijsel en de stad Steenwijk kochten enkele werken van hem aan. OOSTKAPELLE Opbrengst collecte De Zeeuwse Collecte heeft in Oost- kapelle 145,77 opgebracht. ARNEMU1DEN Zeeuwse Collecte De Zeeuwse Collecte heeft in Arnemui- den een bedrag van 312,39 opgebracht. (Advertentie) DE ENIGE KUNSTSTOFMATRAS GOEDGEKEURD DOOR DE NED. VER. VAN HUISVROUWEN DE „HARDE" MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN „ZACHTE" Te Middelburg worden thans de enve loppen opgehaald met de formulieren van de derde bedrijfstelling. Deze enve loppen moeten worden ingezameld in de periode van 21 oktober tot 8 november, maar het blijkt dat men op de gemeente secretarie zich ernstig zorgen maakt over deze termijn. Dat is een gevolg van het feit, dat de teller slechts vijftig procent van de for mulieren ingevuld aantreft. Dit leidt tot allerlei vertragingen. Vandaar dat de gemeentesecretaris ons met klem heeft verzocht er nog eens op te wijzen, dat de formulieren gereed moeten lig gen. Een vlotte medewerking in dit op zicht zal op hoge prijs worden gesteld. Wij geven dit verzoek gaarne door. HE1NKENSZAND Collecte De collecte voor Zonnegloren in de Ned. herv. kerk te Heinkenszand heeft 55,53 opgebracht. De gemeenteraad van Heinkenszand komt donderdag 24 oktober om 19.30 uur in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt onder meer: vaststel ling wijziging bouwverordening, vast stelling besluit tot onteigening van gronden in het uitbreidingsplan „Barbi- stein", subsidieverzoeken, wijziging ge meentebegroting 1963 en wijziging destructieverordening. FILMS IN ZEELAND Twee films worden deze week ver toond van Ingmar Bergman, de Zweedse regisseur, van wie wel wordt .gezegd, dat hij zo eenzijdig bezig is met de thema's leven en dood, de liefde en het huwelijk. Tussen de twee films, die thans te zien zijn, ligt echter een wereld van verschillen. Beide malen zien we Bergman, maar beide malen een andere Bergman. „Havenwijk" is een van de vroege wer ken van de regisseur. Het is het verhaal van de zeeman Gosta en het meisje-met- In de dinsdagavond gehouden vergade ring van de raad van Kruiningen is de gemeentebegroting voor 1964 aangebo den. Hoewel deze begroting sluitend is menen b. en w. dat er slechts weinig „ruimte" is overgebleven. Zij menen, dat de straatbelasting zal moeten wor den verhoogd, omdat vooral voor de straten nogal een belangrijke uitgave in het verschiet ligt. De rioleringswerken in Hansweert zullen dit jaar waarschijn lijk hun beslag krijgen, maar het herstel van de straten zal dan nog een bedrag vergen van ongeveer 300.000. Een ver hoging van de straatbelasting zal daar om volgens b. en vv. onvermijdelijk zijn, terwijl zelfs nog wordt overwogen om de rioolbelasting te verhogen. Deze be lasting is nog in 1963 aanzienlijk ver hoogd. In hun nota aan de raad zeggen b. en w. bovendien graag de Hansweertse straatweg te willen verbeteren, maar een voorlopige raming zegt, dat dit on geveer 60.000 zal kosten. Moeten daar voor de reinigingsrechten worden ver hoogd van 10 tot 12,50 per jaar Ook de verbetering van de Zanddijk zal een aanzienlijk bedrag vergen. Wel iswaar is deze weg geplaatst op zoge naamd tertiair wegenplan, zodat een belangrijk bedrag vanwege de provincie wordt gefinancierd, maar volgens de voorlopige ramingen wordt toch een be drag van ongeveer 175.000 voor reke ning van de gemeente begroot. Ten aanzien van de woningbouw zijn b. en w. wat optimistischer gestemd. Voor het nieuwe uitbreidingsplan in Hansweert-West is reeds flinke be langstelling getoond. Daarom wordt verwacht, dat vooral van particulier zijdé woningbouw mogelijk zal zijn. Het uitbreidingsplan te Kruiningen achter de Welhoekstraat zal ook spoedig bouwrijp worden gemaakt. Ten slotte zeggen b. en w. ook graag de aanleg van een tennisbaan te wil len verwezenlijken. De opdracht om een plan daarvoor te maken is inmid dels reeds gegeven. De begroting is dus sluitend. De post voor onvoorzien bedraagt ruim 5500. Dit is wel erg laag geworden. De oor zaak daarvan is ook een betrekkelijke tegenvaller voor wat betreft de subsidie voor de instelling voor maatschappelijke zorg. Deze instelling heeft als gevolg van de hoge verpleegkosten in zieken huizen en inrichtingen een subsidie van 50.000 nodig in plaats van 40.000. Ondanks langdurige discussies werd de agenda voor deze vergadering normaal afgewerkt. De uitgifteprijs voor bouwrij pe grond in het nieuwe uitbreidingsplan achter Welhoekstraat werd gesteld op 19.30 per vierkante meter. Aan A. L. Schouwenaar te Hansweert werd een perceel bouwgrond verkocht in het uit breidingsplan in Hansweert West. Aan A. L. Huijzen te Kruiningen werd een perceel in Hansweert-Oost verkocht. Voor de reinigingsdienst werd een ge meenschappelijke regeling vastgesteld. dijk, Rilland-Bath, Waarde, Wemeldinge en Yerseke, ontmoette vooral bij de heer T. A. E. M. Suij (k.v.p.) nog al enig be zwaar, omdat naar zijn mening niet was omschreven welke taken de reinigings dienst krijgt toegewezen. Burgemeester A. Schipper was van mening, dat deze taken zich zeer moeilijk iaten omschrij ven en verkeerde bovendien in de ver onderstelling, dat het bestuur, dat be slist over het aan te schaffen materieel toch gebonden is aan de gemeenteraden omdat deze de financiën beschikbaar zullen moeten stellen. De regeling werd ten slotte aangenomen. De keurlonen voor de keuringsdienst voor slachtdieren en vlees werden ver hoogd. Bovendien werd een .nieuwe hef fing vastgesteld, namelijk die op de in voer van vlees. Het vlees buiten de sla gerijen zal dus nu eveneens aan keuring onderhevig zijn. Ten slotte werd tot gemeentewerkman benoemd de heer L. C. van der Maas te Kruiningen. een-verleden Berit. Gösta en Berit wor den verliefd op elkaar, maar het verle den komt ertussen. Het is ten slotte tóch de liefde die het laatste woord heeft. (ELECTRO, Middelburg). In „Ha venwijk" is de optimistische Bergman aan het woord. De man van het werke lijk gelukkige „happy ending". Latere films hebben vaak ook een „happy en- ding", maar dat lijkt er dan eigenlijk een beetje bij te hangen. De toeschou wer weet, dat er ondanks het optimis tische slot nog van alles kan gebeuren. Het is de kracht van Bergmans werk: er kan nog van alles gebeuren en ieder een mag raden wat. In „Havenwijk" is dat niet zo, hier sluit Bergman zelf het verhaal drastisch af. Het is een boeiende film, ondanks het feit, dat het probleem door de tijd vrij wel is achterhaald. Dit laatste is niet het geval met „Wil de aardbeien", waarin Bergman be zig is met de ouderdom, met de nade rende dood, met de vraag die velen kwelt: wat heb ik met mijn leven gedaan Ook hier is wat de kern van de zaak betreft sprake van een „hap py ending". Maar zijdelings is Berg man ook bezig met een ander stok paardje, het huwelijk. Een onderwerp waar hij minder gemakkelijk uit komt en hier is het weer, dat hij de toeschouwer laat raden. We bespraken „Wilde aardbeien" reeds vorige week, toen deze film in ALHAM BRA, Vlissingen werd vertoond. Nu is dit werk te zien in GRAND, Goes. We danken de vertoning aan de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden en Remon stranten en de Commissie voor Bijzon der Kerkewerk der Hervormde Gemeen te. IN ELECTRO, Middelburg, zien we voorts Interpol in actie in een film, ge titeld: „Razzia aan de Bosporus". Plaats van handeling is Instanboel, met zijn donkere steegjes, waar smokkelaars van verdovende middelen hun duistere prak tijken uitvoeren. Zeer onderhoudend voor wie van dit soort avonturen houdt. Voorts in CITY, Middelburg, GRAND, Goes en ALHAMBRA, Vlissingen, de reeds besproken avonturenfilm „Muite rij op de Bounty", vrij bewerkt naar de befaamde roman van dezelfde naam. Ten slotte in LUXOR, Vlissingen, de sfeer van Dumas in „De gemaskerde houwdegen", nieuwe avonturen van de beroemde musketiers. Het ziet er naar uit, dat Zeeland een va kantieverblijf voor de Vereniging Volks onderwijs krijgt. De vereniging heeft voor dit doel in Renesse ongeveer tien ha. grond aangekocht. Dit deelde de voorzitter van de afdeling Goes van Volksonderwijs, ir. D. van der Zaken maandagavond mee tijdens de afdelings vergadering in het Goese Lyceum. Volksonderwijs wil de kosten voor dit verblijf bij elkaar brengen door middel van een aktie ter gelegenheid van het eeuwfeest. Deze zaak zal onderwerp van gesprek zijn tijdens de op 9 november ii» Amsterdam buitengewone algemene ver gadering. De ongeveer dertig aanwezige leden kre gen talrijke informaties over de stand van zaken in de afdeling Goes van V.O. Zo schonk de heer Van der Zaken onder meer aandacht aan de situatie van de plannen voor een nieuwe Kohnstamm- school. Hij kon er geen optimistisch ge luid over laten horen: het schetsplan, dat twee jaar in „Den Haag" is geweest, is afgekeurd. „Onbegrijpelijk" noemde de heer Van der Zaken dit feit. Over dit onderwerp zal V.O. binnenkort een be spreking hebben met het gemeentebe stuur van Goes. „Wij zullen blijven aan dringen op een vervanging voor de oude school. Het is te hopen dat de gemeente er nu ook voor gaat vechten", zo zei de heer Van der Zaken. De voorzitter had tijdens deze bijeen komst nog meer minder optimistische mededelingen: voor 1963 is geen urgen tieverklaring gekregen voor een vervan De regeling, die zal worden aangegaan ging van de kleuterschool aan Lelie- door de gemeente Kruiningen, Krabben-1 straat en voor de laatste school zal de vereniging* mondeling blijven aandrin gen, zo verzekerde de heer Van der Za ken. Een andere mededeling was, dat er nieuw leven geblazen is in de ouderraad van de V.O.-afdeling Goes. Met enkele hartelijke woorden van ir. Van der Zaken nam de afdeling afscheid van het bestuurslid G. Boon, die ja renlang zitting heeft gehad in het be stuur. Besloten werd voorts om de con tributie van f 3,50 op 4,50 te brengen, met ingang van 1964. Landelijk zal de contributie tot 4,worden verhoogd, als de algemene vergadering daarmee akkoord gaat, maar de afdeling wil deze extraverhoging om wat meer armslag te hebben in de toekomst. Bij de rond vraag kwamen plannen voor een leden werfactie ter sprake. Dit zal nog nader worden bekeken. Na de pauze hield de zenuwarts me vrouw A. G. Kroonenberg-Holthuis uit Goes een inleiding over het onderwerp „Is sexuele voorlichting op school ge wenst?" Zij meende dat dit inderdaad het geval is. Mevrouw Kroonenberg wees erop, dat sexuele voorlichting op het platteland niet altijd noodzakelijk hoeft te zijn. In de stad achtte zij het meer no dig, omdat de afstand tussen ouders en kind vaak groter is. Verder hield zij haar gehoor voor, dat de ouders, die naar haar mening de eerste verantwoor delijkheid hebben, niet altijd even vrij over dit onderwerp durven spreken. Aan de hand van „Medisch Contact", het tijdschrift van de artsen, maakte zij dui delijk dat deze voorlichting op school door een arts gunstige resultaten kan hebben: een prettige sfeer in de klas en een gemakkelijker gesprek thuis. Op haar betoog volgde een discussie. VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 3092 dieren. Weekaanvoer 4667. Vette koeien en ossen 300. Gebruiksvee 789. Vette kalveren 350. Graskaiveren 313. Nuchtere kalveren 685. Varkens 5. Lopers 39. Biggen 34. Paarden 36. Veulens 16. Schapen of lammeren 215. Bokken of geiten 46. Prijzen, resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit: in ets per kg Vette koeien 305-340 265-300 235-260 Vette kalveren 345-380 330-345 300-325 Slachtpaarden 250 225 200 in gld. per stuk Graskalveren 400 320 260 Nuchtere kalveren 195 180 155 Lopers 135 110 90 Biggen 73 68 58 Schapen 115 100 90 Lammeren 120 100 90 Kalf- en melkkoeien 1190 1080 880 Vare koeien 860 720 600 Vaarzen 880 750 630 Pinken 580 425 370 Vette koeien aanvoer gewoon, handel rede lijk, geheel prijshoudend. Vette kalveren aanvoer iets meer, handel stroever, iets la ger in prijs, prima's boven notering. Gras- kalveren aanvoer gewoon, handel lui, prijzen vooral niet hoger. Nuchtere kalveren aan voer ruimer, handel stug, gedrukt in prijs. Lopers en biggen aanvoer als vorige week. handel kalm, goed prijshoudend. Slachtpaar den aanvoer matig, handel flauw, gedrukt in prijs. Schapen en lammeren aanvoer even groter, handel tamelijk, prijzen stabiel. Kalf- en melkkoeien aanvoer tamelijk, handel kalm, prijzen onveranderd. Vare koeien aan voer matig, handel rustig, prijshoudend. Vaarzen en pinkén aanvoer kort, handel zeer kalm, prijzen als vorige week. MARKT GOES. 22 oktober. Granen en peulvruchten.. Tarwe, basis 17 boerenschoon af boerderij 20 22.25 per 100 kg. Schotvrije partijen tarwe liggen tets hoger in prijs. Gerst, basis 17 boerenschoon af boerderij 2230 per 100 kg. Groene erwten, boerenschoon af boerderij 3551 per 100 kg. Schokkers, boerenschoon af boerderij 4070 per 100 kg. Bruine bonen, boerenschoon af boerderij 80127.50 per 100 kg. Voor erwten, schokkers en bruine bonen van uitgezochte kwaliteit was de notering iets hoger. Aardappelen. Bintje, 35 mm opw. binnen landse sortering 910.25 per 100 kg. Leve ring aan de sorteerinrichting, sorteerkosten voor rekening koper. Naar bintje voor ex port bestaat weinig vraag. Voederaardappë- len noteerden 23.50 per 100 kg. Uien. Afgestaart aan de sorteerinrichting ge leverd 1012 cent per kg. Hooi en stroo. Lucernehooi 135145 per 1000 kg. Weidehooi (prima kwaliteit) 135145 per 1000 kg. Veldbeemd 8595 per 1000 kg. En gels raai 7580 per 1000 kg. Voor tweede soort hooi bestaat geen belangstelling. Tarwestro 8090 per 1000 kg. Gerstestro 8085 per 1000 kg. Erwtestro (kl. groen) 100 115 per 1000 kg. Voor hooi en stro van extra kwaliteit worden iets hogere prijzen be taald. Vlas. Ongerepeld 1528 cent per kg. Gere peld 2036 cent per kg. Eieren. De eierprijs bedraagt 1.941.98 per kg- VEILING KAPELLE. 22 oktober. Industrie- en exportveiling. Br. Alex Lucas 1 80 50, 1 75 54, 1 70 48—53, 1 65 44, 2 D 60 20, 2 D 50 12, 3 grof 12. Comtesse de Paris 1 70 18, 1 65 18, 1 60 12, 1 55 8.50, 2 70 13, 2 65 13, 2 60 11, 2 55 8, 2 D 6.50, 3 grof 9.50, 3 fijn 3. Goudrenet 1 90 39, 1 85 36, 1 80 34, 1 75 30—31, 1 70 27, 1 65 24. 2 85 29—31, 2 80 28—29, 2 75 26.20— 26.80, 2 70 24—25, 2 65 23—24, 2 D 17—18, 3 grol 22.7022.80, 3 fijn 16. Jonathan 1 80 30, 1 75 33, 1 70 32, 1 65 27, 1 60 21—22, 2 80 28, 2 75 18—27, 2 70 18—26, 2 65 15—23, 2 60 13—16, 2 D 11—13, 3 grof 14—17, 3 fijn 10. Cox's Orange Pippin 1 75 57, 1 70 54, 1 65 50, 1 60 39; 1 55 26, 2 75 49. 2 70 46, 2 65 42, 2 60 29. 2 D 16, 3 grof 35, 3 fijn 14 Glorie van Holland 1 85 31, 1 80 31, 1 75 30, 1 70 29, 1 65 25, 2 80 25, 2 75 25, 2 70 24, 2 65 22, 2 D 20, 3 grof 21. Laxton Superbe 1 75 26, 1 70 22, i 65 18, 1 60 15, 3 grof 17. Sterappel 1 65 58, 1 60 47, 1 55 32, 2 D 19. St -Remy 1 75 30, 1 65 28, 2 75 26, 2 65 26, 2 D 24, 3 grof 23, 3 fijn 15. Zwijndr. Wijnpeer 1 60 25, 1 55 23, 1 50 17, 2 D 7.50. Legipont 1 70 49, 1 65 53, 1 60 46, 1 55 37—38, 2 D 16, 3 grof 15. Cox's Orange Pippin geel 1 75 59, 1 70 58. 1 65 53, 1 60 41—42, 1 55 30. Bramleys Seedling 2 80 20, 2 70 19, 3 grof 13, 2 D 11, 3 fijn 9. Doyenne du Cornice 2 80 84, 2 75 90—91, 2 70 90—91, 2 65 85—86, 2 D 60 71 2 D 55 45—50. 3 grof 59, 3 fijn 37. Geplukte kroetappels 12, val kroetappels 11.70, val goudrenet 12. Bramen industrie 2 91, per doos 2 3438. EIERNOTERING GOES. Bericht van verzamelaars. Kippeëieren 12% ct., poelieëieren 8 ct. VEILING ST.-MAARTENSDIJK. Uien: bonken 17, middel 40-70 15.0414.82, drielingen 18.80, picklers 20.51, aanvoer 95 t. Aardappelen: Bintjes 11.10, bonken 15.80, Eigenheimers 13.10. Aanvoer 5 ton. VEILING SINT-ANNALAND. 22 oktober. Aardappelen: bintjes gewone 11,10, bonken 15,80. Eigenheimers gewone 13,00. Koopmans blauwe gewone 10.90 Aan voer 8 ton. Uien gewone 14,70, bonken 17,10, drielingen 18,50, pickles 19,98. Aanvoer 41 ton VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen 5520 kg, 0,70—1,12. Handels- garnalen 1337 kg. 0,60—0,70 Schar 45 kg. Bot 222 kg. Schol 10 kg. Wijting 8 kg. Tong 5 kg. Paling 14 kg. Kabeljauw 6 kg. Tarbot 2 kg. Visiever 4 kg. Wulk 3 kg. Ongesorteer de vis 108 kg. VROUWENPOLDER De N.C.V.B. afd. Vrouwenpolder ver gaderde onder leiding van de presidente mevrouw L. de Visser-Joosse. Spreker was de heer J. Lindenburg uit Middel burg die met dia's en bandrecorder een en ander liet zien en horen over „Stich ting in de rechte straat", een toe vluchtsoord voor ex-priesters in België. De afdeling zal 21 november a.s. haar 10-jarig bestaan vieren. VLISSINGEN Causerie over aardgas De heer A. J. Kaland, lid van Gedepu teerde Staten, hield voor de Christelijk Historische Vrouwengroep te Vlissingen een causerie over het aardgas. „Metter tijd zal dit een revolutie in onze stook- gewoonten teweegbrengen en velen er toe brengen op gasverwarming over te schakelen", aldus de heer Kaland, die verder ook zei c^at in navolging van het buitenland ook hier de nieuwbouw zo veel mogelijk van centrale verwarming voorzien moet worden. VEILING KRABBENDIJKE. 22 oktober. Appels: Cox Orange Pippin 1 80- 85 58—63, 75-80 56—64, 70-75 49—64, 65-70 42—54, 60-65 3245. 55-60 10—32, 2 85-90 46, 80-85 52—57, 75-80 54—58, 65-70 44—18, 60- 65 33—39, 95-60 21—25, 2D 7—18, 3 grof 34— 44, 3 fijn 14, kroet 1026. Glorie van Holland 1 85-90 26, 80-85 38, 75-80 29, 70-75 29. 65-70 27, 2 85-90 27—28, 80-85 28—29, 75-80 27—29, 70-75 26—28, 65-70 23—24, 2D 18—20, 3 grof 22. James Grieve 1 85-90 34, 80-85 39, 75-80 43, 70-75 45. 65-70 40. 2 80-89 32, 75-80 36. 70-75 38. 65-70 35, 2D 26, 3 fijn 22. Goudrenet 2 75-80 30, 70-75 26, 65-70 24, 2D 17. M. Intosh 1 85-90 44, 80-85 48, 75-80 44, 70-75 51, 65-70 33. Bramley's Seedling 2 90-100 20, 80-90 22, 70-80 1217, 2D 12, 3 grof 12. Golden Delicious 1 80-85 66, 75-80 63, 70-75 61, 3 grof 41. Di verse appels 3 fijn 13, kroet 10. val 9. Bramen per doos 1 26. Verpakt fruit: Rode Jonathan 1 80-89 36. 75-80 43, 70-75 44, 65-70 40. Golden Delicious 1 75-80 63. 70-75 60, 65-70 55. VEILING ST AVENIS SE. 22 oktober. Uien: middel 15.01, bonken 16.29, drielingen 18.50, picklers 20.59, stek 5.90. Aanvoer 30 ton. VEILING GOES. 22 oktober. Cox Orange Pippin 1 80-85 60 67, 75-80 61—67, 70-75 57—63. 65-70 50,80— 55, 60-65 38,4046, 59-60 28—37, 2 80-85 54— 57, 75-80 53—58, 70-75 49, 65-70 46—50, 60-65 35. 55-60 23, D 16—19, grof 30—46, fijn 15—32. Goudrenet 1 95-100 36—38, 90-99 38, 85-90 36,20 48, 80-85 35,10—44, 75-80 31,80—36, 70-75 27—27,80, 65-70 25,10—26, 2D 19—22, 2 85-90 33, 80-85 32, 75-80 29, 70-75 26, 65-70 23, grof 23,5024,10, fijn 18 val 11,70. Glorie van Hol land 1 80-85 28—39 75-80 31—35, 70-75 29—32, 65-70 26—29 2D 21—25, 2 80-85 26—27. 75-80 26—28, 70-7 24—28, 65-70 25, grof 18—25, fijn 1317. Golden Delicious 2 80-85 5562, 75-80 49 70-75 39, 69-70 29. Jonathan 1 80-85 31, 75-80 3437, 70-75 30—38, 65-70 29—31, 60- 65 24—25, 2D 13, 2 80-85 22, 75-80 22, 7- 75 18—20, 65-70 15—18, 60-65 13—15, grof 13— 17, fijn 1213. Allington Pippin 2 79-80 31, 70-75 28, 65-70 23. 60-65 19, 2D 14, grof 23, fijn 15. Lombarts Calville 2 65-70 29. 60-65 27, grof 19. Sterappel 1 65-70 62—69, 60-65 54—59, 55-60 38, 50-59 19, 2 60-65 50, 55-60 2932. Zoete Ermgaard 1 60-65 5768. 55-60 464, 2D 24. Pondspeer 1 75-85 23. 65-75 24. Doyenne du Cornice 1 79-80 9297, 70-75 94102. 65-70 89—94, 2 80-85 82, 75-80 87. 70-75 88—90, 65-70 81—84, D 60-65 68—75, D 37—44, grof 53—78, fijn 1756. Legipont 1 65-70 51, 60-65 47, 55-60 36, 2 60-69 4246, 55-60 30— 34. D 7, grof 26, fijn 6. Br. Alex Lucas 2 80- 85 3545, 75-80 3849, 70-75 3347, 65-70 2943, 2D 12—19, grof 15, fijn 7—8. Saint Remy 1 75-85 28—30, 65-79 27, 2D 23—25, 2 75-85 27, 65-75 26, grof 23—24, fijn 19—22. Zwijndr. Wijnpeer t 65-70 31, 60-65 32, 55-60 28, 50-55 19, 2 60-65 25, 59-60 22. 50-55 17, 2D 11. Comtesse de Paris 1 65-70 19, 60-65 16, 55-60 11. 2D 7, grof 8—14, fijn 7—11. Diverse appelen kroet 13, val 11,70. Bramen 91. Bra men per doos 2 2935, 3 1318. Black Ali cante 1 175—181, 2 154—157, 3 129. Totale aanvoer hard fruit 14.300 kisten. Heden overleed zacht en kalm tot onze diepe droefheid mijn geliefde man en onze lieve va der, behuwd- en groot vader ALBERTUS JOHANNES WILDE, in de ouderdom van 67 jaar. H. Wilde-Zwegers. Kinderen eri klein kinderen. Goes, 22 okt. 1963. Kamperfoeliestraat 61. CondoleantieadVes Hansweertsestr. 51, Hansweert (Oost). De begrafenis zal plaatshebben op vrij dag 25 oktober a.s. op de algemene begraaf plaats te Goes. Vertrek vanaf Kamperfoelie straat 61 om 14 uur. Hiermede vervullen wij de droeve plicht ken nis te geven van het overlijden van onze dierbare man, vader, behuwd- en grootvader, de heer CORNELIS JOSIAS VAN LUYK, echtgenoot van M. W. Roofak, op de leeftijd van bijna 70 jaar. Schoondijke M. W. van Luyk- Roofak. Hatfield (Eng.): A. A. Williamson- van Luyk. C. Williamson. Schoondijke: J. J. van Luyk. J. van Luyk-Haak. J. J. van Luyk. J. M. van Luyk- Beun. J. J. van Luyk. C. N. van Luyk- Verhage. En kleinkinderen. Schoondijke, 22 oktober 1963. Dorpsstraat 71. De begrafenis zal plaatsvinden op vrijdag 25 oktober 1963, des namiddags om 3 uur op de algemene begraaf plaats te Schoondijke. De overledene is tot de dag van de begrafenis opgebaard in de aula van het Julianazieken- huis te Terneuzen. Oliehaarden op gemeentehuis In de afgelopen week werden op het ge meentehuis te Hoofdplaat drie olieka chels geplaatst. Wij vervullen hiermede de droeve plicht ken nis te geven van het overlijden van onze col lega en directeur, de heer CORNELIS JOSIAS VAN LUYK. Wij verliezen in hem onze oudste oprichter, die zijn voile werk kracht aan ons bedrijf heeft gegeven en wiens vriendschap en plichts betrachting ons steeds ten voorbeeld zullen blijven. Directie en personeel N.V. Aannemers bedrijf ELK. Geleen, Schoondijke, 22 oktober 1963.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 15