Goes' verpleeghuis „Ter Valcke" schiet omhoog Nieuwe riolering in Krabbendijke: 80.000 Dievenvanger en geselbord zaken uit het verleden LEERLINGEN „RIJKSKWEEK" OP EXCURSIE NAAR LIER WAT WAREN DAT? Nu nog in Veere en Goes te bekijken Gemeenteraad besloot Diesrede V.U. Benoemingen S i gegeven, welke Dag Hammars- j i I j tot zijn dood en welke hij heeft j II nagelaten aan een intieme vrieiid. j jHet is twee jaar geleden dat Dag j jj Hammarskjöld als secretaris-ge- ji j neraal van de Verenigde Naties in I j het hart van Afrika het leven liet j j i j toen tijdens een dienstreis zijn j j Wandversiering voor het bejaardentehuis WOENSDAG 23 OKTOBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 |n een der vorige artikeltjes hebben we kunnen zien, wat bidbrieven waren. Wellicht had den de lezers van zulke brieven nooit gehoord. Iets dergelijks is het met de volgende bena mingen, waarbij de eerste oog opslag aan iets heel anders kan worden gedacht. Natuurlijk is het vangen van dieven het werk van de politie. Niet lang geleden kon men in de P.Z.C. lezen, dat zelfs burgemeesters als dieven vanger optraden. Ook de kranige politiehond Wilson van P. Babijn te Biggekerke blijkt een goede dieven vanger te zijn. Vroeger verstond men onder een dievenvanger geen persoon of hond. Het was een stok voorzien van een klem, waarmee de schout of een van zijn rakkers waren gewapend, als zij een dief achtervolgden en in be dwang wilden houden. Als hij hem dicht genaderd was, greep hij hem niet met de handen vast. Hij maakte gebruik van de klem aan de stok. Hiermee werd de dief in de nek ge grepen, zodat deze zich moeilijk of niet kon verroeren. In het stadhuis te Veere is een dergelijke dievenvan ger nog te zien. Na een aanvaring, afgelopen zon dag, in het Kielerkanaal moest het 1577 ton metende Nederland se schip ,fBothniaborg" met zioare schade aan de grond, worden ge zet (foto). Het achterschip ligt onder wafter. Bij het ongeluk liep niemand van de opvarenden letsel op. De „Bothniaborg" heeft een aanvaring gehad met het 1530 brt. metende Zweedse schip „Fidra", dat op eigen kracht naar Bruns- buttelkoog kon varen. Het verkeer in het drukbevaren kanaal onder vond geen hinder. Kinderboeken De Jeugdboekenweek, eind ok- tober-begin november, nadert met rasse schreden. Geen won der dus, dat juist in deze tijd van het jaar een enorme stroom kinderboeken van de persen komt. Een stapeltje voor ver schillende leeftijdsgroepen ligt voor ons. Voor meisjes en jongens uit de eerste en tweede klas van de lagere school is Kom maar gauw terug van Dolf Verroen. Het is het verhaal van Dolf- je, die bij zijn oma en opa in Am sterdam gaat logeren. Daar vindt hij ook een vriendje, Jaapje, met wie hij fijne avonturen beleeft. Het boek is geschreven in een voor kinderen heel prettige taal. Er is bovendien bijzon der veel zorg besteed aan de typo grafische indeling van het boek. De korte zinnen beginnen steeds voor in de bladzijden en het geheel is in overzichtelijke hoofdstukken inge deeld. Het is een uitgave van H. P. Leopolds uitgeversmaatschappij in Den Haag. Twee raadselboekjes vinden we in de stapel. De leukste van de twee is Wat spelen we onderweg?, spelletjes, raadsels en puzzels om kinderen be zig te houden in auto, trein of bus, samengesteld door dr. Lastpost. Voor finderen van verschillende leeftijds groepen staan er alleraardigste opga ven in, waarvan men ook thuis, bij voorbeeld op een kinderfeestje, veel plezier kan hebben. (Uitgave G. J. A. Ruys in Amsterdam). 3ob Wallagh is de samensteller van Wie 't weet, mag het zeggen, dat bedoeld is voor de ouderen. Het is sen pocket, waaraan typografisch wat minder aandacht is besteed dan aan het eerstgenoemde boekje. Het bevat uitsluitend series quiz-vragen, waaraan ook volwassenen veel plezier zullen beleven. Het is een Helm-poc ket van uitgeverij Helmond in Hel mond. In de serie Mei-pockets van W. D. Meinema N.V. in Delft kwam een nieuw Piet-Vrolijk-boekje uit, getiteld Piet Vrolijk en de smokkelaars. Piet en zijn Antwerpse vriendje André komen terecht in een botersmokkel- complot tijdens een logeerpartij in de buurt van Antwerpen. Deze boeken van A. van der Zwet zijn aardige ver haaltjes. Vier meisjesromans zijn nu aan de beurt. Susan kiest „kamermeisje" is van Dolf Kloek. In haar vakantie gaat Susan als kamermeisje werken om vakantiegeld te verdienen voor haar broertjes en voor haar moeder en haarzelf. In het hotel leert ze een jonge violist kennen en uit deze in grediënten ontwikkelt zich het be kende recept. Een pretentieloos maar aardig verhaaltje dat uitkwam als Mei-oocket bij Meinema in Delft. Amor speelt verstoppertje van Jo sephine Lem is een suikerzoet ver haaltje van een meisje van achttien hele jaren, dat als hoogste ideaal heeft een man met geld en een auto. Nou, ze krijgt hem! Een pocket van uitgeverij Helmond in Helmond. Maraboe-pockets in de blauwe reeks heten lectuur te zijn voor lezeressen van 14 jaar en ouder, 't Lijkt ons aan twijfel onderhevig, of meisjes van veertien jaar zich hiervoor inte resseren. Tina en meneer Jacques van Dominique Forel is een rommelig geschreven verhaal van het Hongaar se vluchtelingetje Tina, dat als dienst meisje gaat werken bij een Parijse journalist. Het wordt voor het geval men het nog niet gesnapt heeft een happy-end. In de Anderson- serie van Tim Timmy verscheen De terugkeer van Poloclion, een aardig, maar daas verhaal in de gebruike lijke Andersonstijl. De laatste prinses is het verhaal van de dochter van Lodewijk XVI er. Ma rie Antoinette van Frankrijk, Maria- Theresia, de latere hertogin d'Angou- lème, ten slotte zelfs koningin van Frankrijk, koningin overigens zonder land en zonder troon. Het is een aar dig verhaal geworden, dat echter ze ker een boeiender verteltrant ver diende. De schrijfster Patrick St.- Lambert heeft er geen overgeroman- tiseerd verhaal van gemaakt. Ook dit boekje verscheen in de serie Ma raboe-pockets van A. W. Bruna in Utrecht. Een liefde in Jeruzalem van Gisèle Collignon vertelt ons van de strijd in de jonge staat Israël met daaraan voorafgaand de ellende van de nazi- terreur met name voor de joden. Hoofdpersoon is een jong Duits meis je, dat met haar moeder uit Duits land vlucht omdat ze joods zijn. In Israël voert het meisje strijd tegen de Engelse overweldigers van haar nieuwe vaderland. Het is een interes sant boek, zeker voor de opgroeiende jeugd, die nauwelijks weet heeft van problemen, waarmee ze in dit boek wordt geconfronteerd. Alleen bijzon der jammer, dat de inleiding niet he lemaal ter zake is en dat bovendien de vertaling (uit het Frans) hier en daar te wensen over laat. Het is een Maraboe-pocket. In de Bob Morane-serie verschenen twee nieuwe boekjes. Bob Morane en het geheim van de Maya's is een spannend avonturenboek.'Het brengt de lezers naar de oerwouden van Centraal-Amerika, waar de hoofdper soon van het boek met twee van zijn vrienden op zoek is naar de onmete lijke schatten van de Maya's. Het zal met name door de jonge lezers met vreugde begroet worden. Dat mag misschien ook het geval zijn met Bob Morane en de atoom-eters, maar dit neemt niet weg, dat wij ernstige bezwaren tegen dit boekje hebben Het lijkt ons niet juist vooral de jon ge, maar evenmin de oudere lezers, 'n boekje voor te schotelen, waarin wordt gesugereerd, dat achter hei IJzeren Gordijn alleen maar mensen wonen A.n een afstotende uiterlijke lelijkheid en met een zo mogelijk nog slechter karakter, terwijl aan deze kant van dat gordijn alleen maar helden en lieverdjes wonen. De schrijver van de Bob Morane-serie is Henri Vernes. Het zijn eveneens Ma raboe-pockets van A. W. Bruna in Utrecht. Van 14 tot en met 18 oktober brachten de 4e klassen der rijkskweekschool te Middelburg een studiebezoek aan de rijks normaalschool te Lier (België), waar ze de gast waren van de vierdejaars normalisten aldaar. Voor de Middelburg se scholieren betekende dit een eerste kennismaking met het in België veel vuldig voorkomende internaatsys- teem. Het programma was zeer gevarieerd en bood de scholieren niet alleen de gele genheid een kijkje te nemen achter de schermen van het Belgische schoolsys teem, maar door de vele excursies kre gen ze bovendien een beeld van de mooie Vlaamse steden en het landschap. Zo werd de eerste dag een wandeling door het ruim 750-jaar oude stadje Lier gemaakt en het stadhuis bezichtigd. De volgende dagen werden de steenbakke rijen bezocht, waar de leerlingen een beeld kregen van de grauwheid der Ru- pelstreek; bezichtigde men het mooie stadje Mechelen en bracht men een be zoek aan Brussel. De directeur der normaalschool greep de gelegenheid aan om de „Hollanders" in te wijden in de Vlaams-Waalse kwes tie, zodat ook de politiek niet vergeten werd. De laatste avond verzorgden de Middel burgse scholieren een afscheidsavond. Het was voor beide partijen een zeer leerzame week, waarin de scholieren hebben kunnen kennismaken met een voor hen onbekend schoolsysteem. De reis werd geleid door de lerares mejuf frouw Dorleijn en de leraren de heer Ham en ds. Van Santen. kelijk werd, bleek overduidelijk, doordat het noordelijke deel van de gemeente loost in de watergang, gelegen dwars door het bouwplan West hetgeen bijzon der onhygiënisch is. Bovendien heeft de bestaande riolering als gevolg van op ruiming van tonnenprivaten in het oude en intensief bebouwde deel van de ge meente onvoldoende capaciteit en boven dien loost die met zeer weinig afschot in een open watergang. De begrotingspositie van de gemeente biedt niet meer ruimte voor het uittrek ken van gelden voor dit werk dan het gevraagde krediet. Het lag namelijk aanvankelijk ook in het voornemen de Irenestraat van een geheel nieuwe riole ring te voorzien en dit werk in het pro ject op te nemen. In deze straat bestaat reeds jaren een onhoudbare situatie. Om dat echter de financiën niet toelaten hierin voorzieningen aan te brengen zo als die door gemeentewerken worden verlangd wil men door het maken van een afvoer naar het bestaande riool in deze straat door het voetpad naar de Wilhelminastraat hierin tijdelijke voor zieningen treffen. Het rioolwater van de acht woningen in de Irenestraat kan dan zowel naar de Doelstraat als naar de Wilhelminastraat worden geloosd. Om dat het waarschijnlijk niet mogelijk zal zijn binnen het raam van de achtduizend gulden ook de trottoirs in de Wilhelmi nastraat te doen herbestraten wil men hiermee wachten tot de begrotingsposi tie gunstiger is. De heer J. P. Hage (s.g.p.) toonde zich bijzonder verheugd dat de nieuwe riolering daar nu zal komen doch be treurde het aan de andere kant, dat voor de Irenestraat slechts een tijde lijke voorziening getroffen kon wor den. Hij vroeg ook voor dit werk dringende aandacht en zodra dit mo gelijk zal zijn 't uit te voeren. De heer A. J. Riedijk (vrije lijst) had enkele vragen betreffende de onderhandse aanbesteding en of het gevoteerde be drag wel toereikend zou zijn. Burgemeester L. Cnossen deelde hierop mede, dat het verleden reeds diverse ma len heeft bewezen, dat het systeem van de onderhandse aanbesteding nuttig werkte. Er vindt een open spel plaats tussen beide partijen. De dienst gemeen tewerken raamde de totale kosten op 76.500.00 zodat met het afgeronde be drag van 80.000,00 wel zal kunnen wor den volstaan. Zonder verdere op- of aanmerkingen ver leende de raad haar goedkeuring aan dit voorstel. Anders was dit met het voorstel van b. en w. om een bedrag uit te trekken van 1000 voor het aanbieden van een wand versiering voor het bejaardentehuis. De heer A. J. Riedijk vond het maar een vreemde zaak, dat men als raad plotse ling wordt geconfronteerd met een der gelijk voorstel. Hij had zeer zeker hier over tevoren wel een advies aan de raad In vele ontwikkelingslanden bestaat de neiging om hun proces van economische ontwikkeling te versnellen met behulp van handelspolitieke maatregelen van protectionistische aard. Dit zei maandagmiddag de rector mag nificus der Vrije Universiteit in Amster dam, prof. dr. F. de Roos, in zijn rede tijdens een openbare senaatsvergadering in de Westerkerk ter herdenking van de stichtingsdag der V.U. Prof. De Roos vervolgde: men wil de invoer van luxe goederen belemmeren om de binnenland se kapitaalvorming te vergroten. Ver der wenst men het ontstaan van nieuwe bedrijven door middel van bescherming te vergemakkelijken, en ten slotte wü men door het heffen van invoerrechten een betere ruilvoet en daardoor een ho ger aandeel in het wereldinkomen ver werven. Indien de westerse landen niet met tegenmaatregelen reageren kan, volgens prof. De Roos, protectie inder daad dienstbaar zijn voor het bereiken van deze doeleinden. Het moderne in strument van de kapitaalhulp maakt echter deze protectionistische maatrege len overbodig. Op directe wijze worden daardoor de doeleinden benaderd, terwijl de economische structuur der ontwikke lingslanden dan in direct verband met de omstandigheden in de wereld kan wor den ontplooid. De Wihuri-stichting voor Internationale prijzen, die in Helsinki is gevestigd, heeft de Sibeliusprijs-1963 toegekend aan Igor Strawinski. Strawinski heeft in New York verklaard tot zijn spijt niet naar Helsinki te kunnen gaan om de prijs persoonlijk in ontvangst te nemen in verband met zijn hoge leeftijd en zijn werk. verwacht. Burgemeester Cnossen deelde deze mening niet. Het college, gekozen uit en door de raad, moet naar zijn oor deel een zodanig vertrouwen hebben, dat zij dit op de juiste manier weet aan te pakken en op te lossen. Advies vragen vooraf in dergelijke gevallen zag hij als een degradatie van het dagelijks bestuur en hier toonde hij zich principieel tegen. Wethouder G. van Velzen (s.g.p.) was van mening, dat een dergelijk "geschenk -een overbodige luxe was. Men diende op dit mooie tehuis trots te zijn. De heer Riedijk bleek echter niet tot andere ge- tochten te zijn gebracht en met de aan tekening, dat deze werd geacht te heb ben tegen gestemd hechtte de raad ook aan dit voorstel haar goedkeuring. De raad nam het besluit, waarbij ver klaard wordt dat de instandhouding van de openbare school voor gewoon Ia—er onderwijs in deze gemeente wordt ge vorderd. Daar deze school slechts 44 leerlingen heeft, kan de raad eenmaal om de drie jaren een dergelijk besluit nemen. De leden en plaatsvervangende leden van de woonruimteadviescommis sie werden met algemene stemmen her benoemd. Het volgende punt op de ze ventien punten tellende agenda was de benoeming van vier leden van de sticn- ting bejaardenzorg te Krabbendijke. De heren Van Harn en Markusse had den de wens te kennen gegeven in ver band met hun lidmaatschap van de raad niet voor een benoeming in aan merking te willen komen. Voordat men echter over dit punt in het openbaar ging spreken, ging de raad over in be sloten zitting. Na heropening van de openbare zitting werden benoemd mevrouw A. van Lan- gevelde-van der Plas en de heren J. C. Engelse, H. A. Heusinkveld en J. Zan- dlik. Tot leden van de burgelijke instel ling voor maatschappeliike zorg werden benoemd de heren J. K. de Goffau en J. Zweedijk. Aan de gemeentewerkman J. Zuidweg werd op diens verzoek eer vol ontslag verleend. Desgevraagd deelde de raadsvoorzitter mee. dat in de naaste toekomst waar schijnlijk zal worden overgegaan tot de invoering van een reële werkclassifi- catie, waardoor de lonen iets kunnen worden opgetrokken. Vastgesteld werd een plan van uitbrei ding in onderdelen West (.1963) in voor bereiding. Burgemeester Cnossen merk te op. dat de gunstige ontwikkeling op het gebied van de woningbouw noopt tot het in exploitatie brengen van nieuwe bouwterreinen. Door het vaststellen van dit besluit bestaat juridisch de mogelijk heid eventueel tot onteigening van grón den te komen. Besioten werd voorts tot het aangaan van een nieuwe gemeenschappelijke re geling voor de reinigingsdienst met de gemeenten Kruiningen, Rilland-Bath, Waarde. Wemeldinge en Yerseke. De verordening op de gemeenschappelijke kpnrin-^dienst en op de keurlonen wérd vastgesteld, alsmede een wiiziging van de s'a'ihen en het huishoudelijk regle ment van de stichting heiaardenzorg in Krabbendijke. Dit laatste heeft speciaal betrekking op de rechtspositieregeling van het administratief personeel. Aan het slot van deze vergadering kwam een brief aan de orde van de heer M. L. Markusse. waarin deze enkele vragen stelde over de eventuele verkoop van woningwetwoningen. Burgemeester Cnossen antwoordde hierop, dat b. en w. dit niet noodzakelijk achten. Dit betrof naar zijn mening veelal woningen met lage huur. Wanneer men een eigen woning wil zag hij liever het houwen via het Bouwfonds en niet door onttrek king aan de sociale sector. i; In Stockholm zijn een paar dagen ij j geleden onder 'de titel „Wegwij- I j i zers" de filosofische notities uit- i j I kjöld over zijn leven heeft ge- j I maakt vanaf zijn twintigste jaar j ji vliegtuig verongelukte. vwvfwvwwwwwwwuvuwwwmiwwwwwn De gemeenteraad van Krabbendijke heeft tijdens de maandagavond gehouden vergadering op voorstel van b. en w. be sloten een bedrag van 80.000 te vote ren voor het aanleggen van een nieuwe riolering in de Wilhelminastraat. Dit werk werd onderhands aanbesteed aan de fa. F. Duijnhouwer en Zn. te Goes. Reeds in de aanbiedingsbrief bij de be groting 1964 werd mededeling gedaan van de noodzaak de Wilhelminastraat binnen korte tijd te voorzien van een nieuwe riolering. Aanvankelijk dacht men echter nog aan een nieuwe riolering voor de Doelstraat. Bij nader inzien kwam men tot de overtuiging, dat het technisch meer verantwoord was de Wil- helministraat opnieuw te rioleren om dat het rioleren van de Doelstraat tot gevolg zou hebben dat ook de riolering van de Stationsweg vernieuwd moest worden, terwijl de straatstenen van de Doelstraat niet meer voor herbestrating gebruikt zouden kunnen worden. Dat de aanleg van een nieuwe riolering in de Wilhelminastraat dringend noodza- Bakker Pierre Rentenat uit het Franse Creuse heeft voor een landbouwtentoon stelling een brood van 36 kilogram ge bakken. Het brood is 3.20 meter lang, 40 cm breed en 20 cm dik. Het bakken zelf vergde 2(4 uur. Met aan de flanken de landelijke rust van boomgaarden, klimt op het bouwterrein tussen Bergweg en Louise de Colignylaan in Goes het betonskelet voor het nieuwe verpleegtehuis voor lang durige zieken „Ter Valcke" omhoog. Nog ruim een jaar bouwen zal er gemoeid zijn met dit object van de stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Midden-Zee land". Het wordt een complex van vier blokken, met een hoofd gebouw als een torenflat: vijf verdiepingen. Een capaciteit van 184 bedden krijgt het nieuwe verpleeghuis. Dat zijn er vijftig meer dan aanvankelijk in de opzet waren verwerkt: een extra bouwlaag op een van de vleugels. Om de „huiselijkheid" zoveel mogelijk te bevorderen zijn architect en bestuur gekomen tot een plan met zoveel mogelijk zelfstandige „units" van 11 tot 12 bedden. Experimenteel zullen er nog één- en tweepersoons kamers voor jongere patiënten worden ingericht. Op de foto zijn verder nog de oude noodwoningen in de Goese „vogelbuurt" te zien. Blokjes huizen, die gedoemd zijn te verdwijnen. (Luchtfoto Slagboom en Peeters). Het geselen was een der vele lijf straffen, die vroeger delinquen ten moesten ondergaan. Het diende tevens tot afschrikking. De gewone straf was 27 slagen op de blote rug van de misdadiger. De straf werd soms verzwaard als aan de dunne leren riempjes loden kogeltjes wa ren bevestigd. Dan kwam behalve de striemen ook bloed te zien, zodat een dergelijks geseling ook wel „De rode hemdrok" werd genoemd. In het stadhuis te Goes zijn nog gesel roeden te zien. Op het schavot stond een bord met twee gaten, waarin de misdadiger zijn armen moest ste ken, terwijl zijn hoofd door een hoger gat stak. Daar het schavot, opge steld voor het stadhuis, hoog was, kon het publiek op de markt de af straffing goed zien. Volgens oude Middelburgse rekenin gen stond het geselbord soms op een hoge brug, ook pijpe genoemd, zodat nog meer toeschouwers op beide kaden alles goed konden zien. In Leeuwarden wordt een brug nog een pijpe genoemd. Aan een boom bij het begin van de tegenwoordige Oude Vlissingseweg was vroeger een bord gespijkerd, waarop een schavot was geschilderd terwijl iemand werd jj™ gegeseld. Er onder stond: „Straf voor de boom- schenders". Wee dus degene, die zich schuldig maakte aan een dergelijk misdrijf. Bomen toch zijn het sieraad van het landschap. Vooral de Vlis- singseweg was vroeger prachtig door zijn bomen. B. J. de Meij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 11