Op korte dringend termijn voorzieningen nodig voor rijksweg 58 Vluchtelingenactie in Zeeland vlot op gang E Chefarine .4 AANKOOP GROND DOOR PROVINCIE WALCHERENDAMES BEHAALDEN GOEDE OVERWINNING OP V.H.C. OPSTELLING WERELDELFTAL TJ0BAII OP HET NIPPERTJE DE BAAS OVER TOGO II (8-9) „LUCHTSCHIPPERS" KOMEN MET PLANNEN VOOR ATOOMZEPPELINS Verbeteringsplan Sloedam-Vlakebrug Tholen bracht fiks bedrag bijeen P.Z.E.M.-winst 1964 op 27.000 geraamd N.U.V.B. wil Zeeuwse afdeling stichten Inbraak te Sluis 4 krachtige middelen tegen pijnen griep! G.S. INBEGR0T1NGSBRIEF Streefdata Groot belang Onderhoudsfonds „Hun laatste kans' NEDERLANDS-VLAAMSE CULTURELE MANIFESTATIE TE WAKKEN Wellicht eind 1963 afneming pendel GOEDE RESULTATEN VAN ZEEUWSE SCHILDERS Nog meer Veldhandbal Tonido verloor van Dynamo (7-13) Zeeuwse korfbalbond Swift II met Tjoba II aan de leiding Stavenisse Scholieren in Goes bleven niet achter Kustprovincies spraken over Deltabijdragen Zeeuwse successen in wedstrijd om accordeontitel Penrose remise tegen Gligoric ZORGEN ROND DELTAMUSEUM Eervol ontslag Bij Zwanenberg bevredigende gang van zaken Hogere omzetten O.G.E.M. Nijverheid en Handel bezoekt Schouwen Verordening voor de bejaardenzorg 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 22 OKTOBER 1963 De verkeersintensiteit per etmaal op de belangrijke verkeersader van Middelburg naar Bergen op Zoom (rijksweg 58) heeft sinds 1960 een zodanige hoogte bereikt, dat naar de mening van Ged. Staten van Zeeland gezien het karakter van deze rijksweg en de aard van liet verkeer op korte termijn drin gend voorzieningen noodzakelijk zijn. Aldus deelt het college mee in de beschrijvingsbrief bij de begro ting voor 1964. G.S. delen mee, dat rijkswaterstaat voor een verbetering van het weg vlak SloedamVlakebrug plannen heeft opgesteld, ten aanzien waar van het in de bedoeling van de mi nister van verkeer en waterstaat ligt om deze spoedig ter advies aan de commissie van overleg van de we gen voor te leggen. Het college wijst er op, dat het de mi nister van economische zaken op zijn verzoek een nota heeft gestuurd over de in de komende vier jaar uit te voeren infrastructuurwerken ter bevordering van de industrialisatie én de voor een versnelde uitvoering in het belang van deze industrialisatie in aanmerking ko mende rijkswerken, met name rijksweg 58. Voorts geven Ged. Staten de staten een overzicht van de streefdata voor het ge reedkomen van de verschillende weg- vakken in de verbinding van Midden- Zeeland met het westen van het land. Deze verbinding zal via de Oosterschel- debrug, de Grevelingendam, de Vol kerakdam met Haringvlietbrug voeren over rijksweg 19 naar Den Haag. Het schema ziet er als volgt uit: De Oosterscheldebrug met toeleiden- de wegen moet eind 1965 voor het verkeer onengesteld kunnen wo-den. De Grevelingendam en Volkerakdam met Haringvl'etbrug zullen met de wegverbinding tussen de dammen medio 1964 gereed moeten komen. het gedeelte Volkerakdam-Klaaswaal is een onderdeel van de Zoom weg: Antwerpen-Bergen op Zoom-Dintel- oord, Volkerakdam met Haringvliet- brug-Klaaswaal, zuidelijke randweg Rotterdam-Beneluxtunnel-noordelijke randweg Rotterdam-Den Haag. De gedeelten Klaaswaal via Rotterdam naar Den Haag zullen in 1975 vol tooid zijn. Zolang het wegvak Klaaswaal-zuide lijke randweg Rotterdam (hetwelk aansluiting geeft op de Beneluxtun- nel) niet gereed is, zal de verbinding gaan via rijksweg nr. 19a (Klaaswaal -Rotterdam), welke in 1967 zal zijn voltooid, met inbegrip van een nieu we brug over de Oude Maas ten zui den van Barendrecht. Gedeputeerde Staten achten de spoe dige voltooiing van het gedeelte Klaaswaal-zuidelijke randweg Rot terdam met aansluiting op de Bene- luxtunnel van zeer groot belang voor Zeeland. De provincies die bij de Zoomweg recht streeks belang hebben, plegen hierover inmiddels overleg. Voor de toeleidende wegen op Noord- Beveland naar de Oosterscheldebrug is een bedrag van 2.600.000 in de begro ting van het provinciaal wegenfonds op genomen. In deze kosten is een infra structuur-subsidie aangevraagd. Wat het wegenonderhoudsfonds betreft hebben Gedeputeerde Staten als extra bijdrage voor het provinciaal wegen fonds een bedrag van 350.000 uitge trokken en voor het provinciaal wegen- fondsonderhoudsfonds een bedrag van 1.317.500. In verband met de moeilijke financiële positie van de provincie was het G.S. niet mogelijk, zoals in het verleden het geval was, ook een extra bijdrage te ramen voor het tertiaire wegenfonds. Ondanks dat hebben zij, wat de tertiaire wegen aangaat, de bijdrage in de kosten van verbetering van deze wegen, die vrijwel alle in beheer en onderhoud zijn bij lagere publiekrechtelijke lichamen, ook dit jaar weer op 1.500.000 ge raamd. Dit bedrag wordt gedekt door een rijksuitkering van 890.000 en voor het overige door het batig saldo van het tertiaire wegenfonds van het vorige jaar. Het Westvlaamse plaatsje Wakken heeft dit weekeinde een Nederlands- Vlaamse culturele manifestatie georga niseerd. Het gold een driedubbele her denking: de 400ste geboortedag van de cartograaf Jodocus Hondius, het 275- jarig bestaan van de plaatselijke rede rijkerskamer „De Lelie" en 'de 205e geboortedag van de dichter-rederijker Petrus-,Todocus de Borchgrave. Op zaterdagmiddag werden ruim vijftig Nederlandse afstammelingen van Hon dius feestelijk ingehaald. Ook de com missaris van de koningin in Zeeland, jhr. rnr. A. F. C. de Casembroot, bevond zich onder de aanwezigen. Op een academische zitting in de schouwburg die het dorp rijk is sprak onder meer dr. Ernst Crone een rede uit over Jodocus Hondius. De 75-jarige Sylvain Dervaux werd daarna door prof. Paul de Keyser uit Gent geïnstalleerd als „prins" van de rederijkerskamer. Te gen het vallen van de avond bood de heer J. H. Hondius (directeur van de in- internationale school voor wijsbegeerte te Amersfoort) namens de familie Hon dius twee door hem vervaardigde bron zen plaquettes van Jodocus Hondius en P. J. de Borchgrave aan de gemeente Wakken aan. 's Avonds voerde de re derijkerskamer het stuk „Hemel en aar de" op. Het werd geschreven door een van de leden. Zondagochtends is een mis opgedragen aan de heilige Katharina, schutsvrouwe van de rederijkerskamer. De afstamme lingen van de familie Hondius werden toegesproken door kanunnik J. Versele. Hij vergeleek 1563 en 1963, waarbij hij er op wees, dat in de plaats van de in quisitie uit 1563 nu de verzoenende boodschap is gekomen, die paus Paulus onlangs uitsprak en waarin hij verge ving vroeg voor wat er vroeger aan de protestanten werd misdreven. Aan de feestlunch werd namens de Zeeuwse tak van het geslacht Hondius gesproken door de heer P. van der Veen uit Middelburg. Deze herinnerde er aan, dat reeds in 1579 een broer van Jodocus Hondius predikant in Vlissingen was. Voorts betoogde hij, dat in Zeeland Zuid en Noord-Nederland elkaar onder de meest gunstige omstandigheden ont moeten. Dit gewest heeft een bevolking, zelf voor een groot deel voortgekomen uit Zuidnederlanders en hugenoten en zij mag verdraagzaamheid, traditie en doorzettingsvermogen tot haar belang rijkste geesteseigenschappen rekenen. Aanstaande vrijdag zal een delegatie uit Wakken de opening van de tentoon stelling over Jodocus Hondius in Am sterdam bijwonen. Ged. Staten van Zeeland wijzen er in de beschrijvingsbrief bij de begroting 1964 op, dat de uitgaande pendel, die tot nu toe vrij constant gebleven is, wellicht tegen het einde van het jaar iets zal afnemen omdat het bedrijf van de N.V. Philips te Terneuzen dan met de pro- duktie zal starten, waardoor de pendel op Roosendaal zal verminderen. Ondanks de vestiging van enkele in dustriële bedrijven op het eiland Tho- len gedurende de laatste jaren, blijft de uitgaande pendel van dit eiland echter stijgen. Medio 1963 bedroeg deze pendel circa 1200 personen tegen circa 1050 in 1962. Juist in het licht van deze pendel achten Ged. Staten het zeer te betreuren, dat de Technische Handelsonderneming Van- andel N.V. te Rotterdam door het te lang uitblijven van dt vereiste rijksgoed keuring heeft afgezien van haar vesti ging in de kerngemeente Sint-Maartens- diik. Gedeputeerden hebben tegenover de minister van economische zaken en van volkshuisvesting en bouwnijverheid uiting gegeven aan hun teleurstelling over deze wel bijzonder onbevredigende gang van zaken. De pendel uit Tholen met inbegrip van Sint-Philipsland houdt nauw verband met de structurele werkloosheid in dit bij uitstek agrarisch gebied, zo wordt verder opgemerkt. De mechanisatie van de landarbeid speelt hierbij een belangrijke rol. G. S. vertrouwen dat met een verdere indu strialisatie ter plaatse deze situatie zich in voor het eiland Tholen gunstige zin zal wijzigen. Met een zeer intensieve inzamelings actie, die gisteravond na een radio-uit zending en de vertoning van een film op het beeldscherm onder het motto „hun laatste kans" werd ingezet, is op vele plaatsen in het land huis aan huis een beroep gedaan op de offervaardig heid van de Nederlanders om de nood, waarin vele vluchtelingen in Grieken land verkeren te helpen lenigen. Ook in Zeeland zwermden vele vrijwilligers uit om met de collectebus langs de deur te gaan. In Middelburg gaf men ook het goede voorbeeld. Burgemeester J. Drijber, en kele wethouders en een aantal raadsle den gingen op pad. Hun voorbeeld werd door velen gevolgd. Er moesten zelfs collectanten worden teleurgesteld. Niet minder dan 220 vrijwilligers gingen de evenzovele routes langs om gelden in te zamelen waarmee men de vluchtelingen wil bijstaan in het verkrijgen van 'n De- hoorlijke behuizing, een stukje grond om te bebouwen, ze een opleiding te geven of aan een ouderdomspensioentje te helpen. Onder deze vrijwilligers be vonden zich functionarissen van de ge meentelijke diensten in Middelburg, mensen van politie, militairen, brand weer, provinciale griffie, particuliere in stellingen en nog vele anderen. Met het tellen van het geld zal vanmorgen be gonnen worden. Op het stadhuis is er dan ook nog gelegenheid om een bij drage in een bus te deponeren. richten uit, maar na tien uur bereikten meer telefoontjes over geslaagde collec tes onze redactie in Vlissingen. Burgemeester W. Baas van St. Laurens deelde mee, dat veertig dames van de N.C.V.B. daar de bijdragen van de dor pelingen in zakjes hadden verzameld. De opbrengst bedroeg 763,45. Uit Heinkenszand werd gemeld, dat daar 611,07 was bijeengebracht. De tel- commissie in Axel kon een bedrag van 1250 noteren, in Kruiningen kwam men tot een voorlopige slotsom van 1340 en in „De Uitkomst" te Bres- kens deed het personeel van het P.T.T.- kantoor de ontdekking, dat in deze vis serplaats door gulle gevers en geefsters totaal 1404,71 was geschonken. Als klap op de vuurpijl kwam toen de melding van de burgemeester van Tholen, die trots vertelde dat de uit diverse plaatselijke verenigingen voor deze actie gerecruteerde leden voor de vluchtelingenactie 2400 hadden verzameld. (Advertentie) Een der middelen zorgt ervoor dat de maag niet van streek raakt! Chefarine „4" bevat vier beroemde geneesmiddelen, die te zamen nog krachtiger werken. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen het zonder bezwaar gebruiken, want één der bestanddelen beschermt de maag. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Bij de prijsuitreiking van de vakwed strijd „20 jaren leerlingstelsel 1943- 1963" van de stichting Landelijke Vak opleiding schiledrsbedrijf vorige week in Gorinchem, was Zeeland sterk vertegen woordigd. In totaal waren er uit geheel Nederland 687 werkstukken letter- bordjes met de tekst „20 jaren leerlin genstelsel 1943-1963" ingezonden. De jury had veertig prijzen toegekend, waarvan er tien in Zeeland terecht zijn gekomen. De eerste prijs werd toege kend aan de heer H. P. Bennekom uit Giessendam. A. A. Karman uit Co- lijnpslaat (leerling van de ambachts school te Goes) behaalde de tweede prijs 100). De vierde prijs was ook voor een Zeeuw, namelijk P. C. R. Schobben uit Sluiskil (leerling van de technische school te Terneuzen). P. A. Goetheer uit Wolphaartsdijk (leerling van de Goese ambachtsschool) behaalde de achtste prijs. Van de veertig prijzen kende de jury dertig zogenaamde waarderings- prijzen toe. De volgende Zeeuwen be haalden een dergelijke prijs: J. W. van de Wege, Terneuzen: A. W. Jansen, Kattendijke; M. Koole, Goes; A. van Dorsselaar, Sint-Jansteen; W. Lauret, Boschkapelle en M. Fokke, Goes. De lasten van de P.Z.E.M. zullen naar verwacht wordt in 1964 sterker stijgen dan de ontvangsten. Aldus delen G.S. mee in de beschrijvingsbrief van de be groting voor het volgend jaar. In ver band hiermee kon voor 1964 slechts een winstsaldo van 27.000 geraamd wor den. Voor nieuwe investeringen is een bedrag geraamd van ruim 27 miljoen; deze investeringen hebben voornamelijk betrekking op de uitbreiding van de Centrale Zeeland met een derde sectie en het hoogspanningsnet. Ged. Staten delen in de pas verschenen begrotingsbrief 1964 mede, dat thans de mogelijkheid wordt onderzocht voor aankoop door de provincie van gronu ..o cr.cntiecioelelnden. De Provinciale Zeeuwse Recreatiecom missie heeft zeer onlangs in een rap port een aantal voorstellen en sug gesties gedaan met betrekking tot de verdere ontwikkeling van de re creatie in Zeeland. Dit rapport zul len de staten dezer dagen ontvangen. De commissie bracht G.S. tevoren, als onderdeel van haar eindrapport, een interimrapport uit over de pro blemen, die samenhangen met de dijkrecreatie, waaronder verstaan moet worden de hengelsport langs de zeedijken, welke zich in de laatste ja ren op grote schaal heeft ontwik keld. Voorstellen naar aanleiding van dit interimrapport, strekkende tot aanvulling van het reglement van po litie voor polders of waterschappen, zullen de staten te zijner tijd berei ken. Volgens de beschikbare gegevens zijn in 1962 ruim 2 miljoen toeristische overnachtingen geregistreerd. Om het werkelijke aantal te benaderen zou hierop een toeslag van ten min ste 25% moeten worden toegepast, aangezien bij voorbeeld het overnach ten bij familieleden, vrienden of ken nissen niet wordt geregistreerd. Daarnaast hebben naar schatting ruim 1.100.000 buitenlanders en 300.000 Nederlanders een dagbezoek aan Zeeland gebracht. De bestedin gen van de verblijfstoeristen worden voor verblijf, vervoer en levensonder houd berekend op 20.325.000. De bestedingen van de verblijfstoeristen voor bijzondere aankopen op 4.500.0Ó0, berekend naar een ge middelde verblijfsduur van tien da gen. De bestedingen van de dagtoe risten op 23.750.000. De rijks-, provinciale en gemeentelijke overheden hebben een toenemende belangstelling voor de vraagstukken, welke met de recreatie en het toe risme samengaan. Deze belangstel ling is niet alleen en in de eerste plaats gegroeid met het oog op de economische betekenis. Ook de socia le aspecten, met name het scheppen van voldoende recreatiemogelijkhe den ook voor de minder draagkrach- tigen, vragen daarbij de bijzondere aandacht. Het aantal collectanten in Vlissingen bedroeg zo mogelijk nog meer. Daar gingen 260 vrijwilligers, van wie het grootste gedeelte zich al enige weken geleden had opgegeven, op pad. Onder hen waren leden van vrouwenverenigin gen, jeugd- en sportclubs. Ongeveer tachtig helpers en helpsters konden bij gebrek aan voldoende collectebussen niet worden ingezet. In Terneuzen ging de actie uit van tien wijkleiders, terwijl er in Sluiskil twee wijkleiders de centrale figuren waren. Zij zorgden dat de collectanten het aantal liep in de tachtig aan bussen kwamen, waarmee ze de straat op wer den gestuurd. Van de vele berichten, die de N.C.R.V. studio in Hilversum bereik ten na de uitzending van het klank beeld van Goos Kamphuis was er ook een bij van de activiteiten in Axel. Daar was het verenigingsleven gemobiliseerd. De jeugd gaf daarbij de toon aan. Ook hier hadden de or ganisatoren met het probleem te kampen, dat men over te weinig bus sen beschikte. De 110 vrijwilligers, die zich al in de loop van de week hadden opgegeven konden toch nog op tijd in 't bezit van een collectebus worden gesteld, want ge meentewerklieden, die de vuilnisbelt af zochten naar blikjes zorgden er de af gelopen dagen voor, dat de voorraad bussen, die men te kort kwam bij na zeventig kon worden aangevuld. Een geluidswagen had de inwoners in de vooravond voor de actie „hun laat ste kans" opgewekt. Uit Souburg werd gemeld, dat de eer ste indruk, die de organisatoren daar van de actie hadden gekregen, goed was. Zestig mensen trokken eropuit, nadat het gemeentebestuur de inwoners van Oost- en West-Souburg reeds in een circulaire op de vluchtelingenactie had gewezen. In de dames overgangsklas handbal is het Walcheren in een goed gespeelde wedstrijd gelukt een 31-overwinning te behalen op VHC. Bij de rust had Walcheren door Corrie Meerman en Marian de Meurichy een 20-voor- sprong genomen en Ria de Pree zorgde na de rust nog voor een derde doelpunt. Vooral door een beter uithoudingsver mogen is het Walcheren gelukt de beide puntjes (die zij goed kunnen gebruiken) mee naar Vlissingen te nemen. Swift was weer eens op schot tegen Poster- holt en won met 91. Quintus en PSV deelden de puntjes 22 en Sittardia De opstelling van het wereldelftal, dat woensdag a.s. in het Wembleystadion te Londen tegen het Engelse elftal uitkomt, is als volgt: Doel: Yashin (Rusland), achter: Djalma Santos (Braz.) en Schnellinger (W-Dld) midden: Pluskal (Tsj. Slow), Popluhar (Tsj. Slow.) en Masopust (Tsj. Slow.); voor Kopa (Frankrijk), Law (Schot land), Di Stefano (Spanje) Eusebio (Portugal) en Gento (Spanje). Aan voerder is Di Stefano. De F.I.F.A. heeft bekendgemaakt, dat vijf andere spelers, die reeds in Lon den verblijven, tijdens de tweede helft zullen worden ingezet. De eventuele vervangers in het wereld elftal zijn Soskic (Zuid-Slavië) voor Yashin, Erzaguirre (Chili) voor Djalma Santos, Baxter (Schotland) voor Maso pust, Seeler (West-Duitsland) voor Di Stefano en Puskas (Spanje) voor Euse bio. De trainer van het wereldelftal, de Chileen Fernando Riera, heeft zich ech ter het recht voorbehouden de ploeg on gewijzigd te laten indien alle spelers voldoen. hield met 76 nog juist de volle winst binnen tegen DWS. In de heren overgangsklas speelde Toni- do in Goes begen Dynamo waarin de oud-internationaal Scheffer meedeed. Groots was het spel van deze speler niet, maar de ploeg als geheel speelde beter dan Tonido. Kon met bij Tonido in de achterhoede nog goed partij geven, in de voorhoede duurde alles te lang en miste men snelheid en doorzettings vermogen. Tonido verloor met 713. EBHV leed een gevoelige nederlaag tegen Swift (166). BSV nam geen halve maatregelen tegen Hermes en won met 716 en Hellas II verloor we derom, nu met 913 van WLC-DES. DISTRICT ZUID B In een niet op hoog peil staande wed strijd verloor Olympus in de dames eerste klas Zuid B van Blauw Wit met -3 nadat de rust met 'n 12-achter- stand was ingegaan. EBHV had geen moeite met Zeeland Sport en won met 10—4. Hontenisse kon voor de rust SIOS nog goed partij geven, maar daarna over speelde SIOS Hontenisse geheel: 25. Marathon had geen enkele moeite met Tachos en won met 80. Bij de heren had EMM de handen vol aan Marathon. Bij de rust keek EMM dan ook tegen een 53-achterstand aan. Na de rust ging het bij EMM wel wat beter maar overtuigend was het zeker niet. De wedstrijd eindigde onbeslist: 88. Ook de heren van Hellas kwamen niet verder dan een gelijk spel: 1010. tegen Tachos. Wel had Hellas bij de rust een voorsprong van 75, maar het plaatsen liet te wensen over, zodat de verdedigers van Tachos vaak met succes tussenbeide kon komen. Verder won Taxandria met 57 van SOA en Were Di van Volt met 116. In de tweede klas dames leverde Luctor een goede prestatie door een gelijk spel tegen Fortuna te behalen. EMM deed wat van haar verwacht werd en klopte Marathon II met 63. Bij de heren toonde Walcheren zich sterker dan Marathon II en het werd een verdiende 510-overwinning. Toni do II was niet opgewassen tegen For tuna en verloor met 719. SIOS was iets gelukkiger dan ODI en een gelijk spel zou beter de verhoudingen hebben weergegeven, SIOS won met 54. In de afdeling Zeeland speelde Olympus H wel zeer zwak en verloor van SIOS H met 4—11. In de eerste klas van de Zeeuwse korf- balbond leverden de reserves van Togo en Tjoba een heftige strijd om de pun ten, die ten slotte bij de groen-witten terechtkwamen, al was het een dubbel tje op zijn kant: 89. In het begin was de thuisclub iets sterker, doch kon dit niet in doelpunten uitdrukken, terwijl tegen de rust de Tjobanezen enige tijd het beste van het spel hadden. De stand 3—3 by de thee gaf de verhouding goed weer. Na de hervatting enige tijd het zelfde spelbeeld, doch op een bepaald moment kwamen de doelpunten aan de lopende band. Via 69 kwam de thuis club nog op 89, doch dit was tevens de einduitslag, waardoor de Tjobanezen weer zonder verliespunten bleven. Ook de Swift-reserves bleven dit, daar ze Volharding I in eigen huis met 36 klopten. De stand is nu: Tjoba II cn Swift II: 8 uit 4; Luctor I 6 uit 3; Zuidwesters I 4 uit 2; Elto I en Togo II 2 uit 4; Vol harding I 2 uit 5; Ondo I en Animo II 0 uit 3. In 2 A scheidt zich momenteel een duidelijke kopgroep af: Vcdo I, dat overtuigend van Zuidwesters II won: (82); Blauw Wit I, dat TOP geen schijn van kans gaf (104) en ben jamin Atlas, dat een goede prestatie leverde door Animo III met een 71- nederlaag naar huis te sturen. Voe gen we hier nog bij Swift IH dan is de kopgroep compleet. De stand van de bestgekiasseerden: Vedo I 47; Blauw Wit I 5—7; Atlas 5—6; Swift III 34. In 2B heeft VIOS het bijltje er bij neergelegd. Door gebrek aan actieve leden, ziet men zich genoodzaakt de strijd te staken. Zodoende vervallen de gespeelde wedstrijden. Zeelandia schijnt er enigszins boven op te komen, daar deze ploeg onverwacht met ruim verschil van Blauw Wit II won (28). Olympia I behield haar goede positie door een 112-zege op Tjoba III, hetgeen wel wat tegenvalt. In 3 A loopt BKC steeds verder uit. Nu wonnen de Bressiaanders met 28 van Stormvogels, doch ook Animo IV ver- Vanaf de basis Hammaquir in de Sahara hebben de Fransen met suc ces een kat de ruimte ingeschoten. Het dier zat in een kleine capsule in de neus van een Veroniqueraket en kwam in deze capsule aan een parachute behouden op de aarde terug. De Fransen hadden reeds eerder drie ratten in de ruimte geschoten. Dit is de ruimtekat „Felix". Op de kop van het dier zijn elektroden bevestigd, die dienden om tijdens de gehele vlucht impulsen naar de aarde te zenden. >A#MI#WMWI*WWWIA/WW#l#WMMWWIfWMWWVVWWVMVWIA/WIA#M*/WWIAAfWMWUI#WWWWMVW**UWWI#lfWI#IIWII» De eerste melding over getelde bedra gen kwam reeds om kwart voor negen binnen vanuit Stavenisse, waar 1012 was bijeengebracht. Even bleven de be- Waren het bij de actie „Open het Dorp" te Goes scholieren, die een goed figuur sloegen, ook bij de vluchtelingenactie meenden de jongeren niet te moeten achter blijven. Onder supervisie van de Goese Jeugdgemeenschap startten ruim 150 medewerkers maandag avond met hun belangrijk werk, nadat men op drie centrale posten in de Ganzestad de televisieuitzen ding had gevolgd. De hoofden der scholen hebben de kinderen in de uitoefening van hun taak op bijzondere wijze bij gestaan: zij hielden bij het op geven van huiswerk terdege reke ning met het avondwerk van hun pupillen. Burgemeester mr. F. G. A. Hu- ber, een van de wethouders en gemeentesecretaris M. J. Taillie vertolkten de dank van het orga nisatiecomité voor de spontane hulp. Men verwacht dat per gezin in Goes ongeveer een gulden is geschonken. Als dit werkelijk zo is, zal dat vanavond duidelijk wor den wanneer het geld wordt ge teld. Vanavond (dinsdag) zal in restaurant Wöhler te Middelburg de uitgestelde propagandabyeenkomst van de Neder landse Unie van Vrouwelijke Bedrijfs- hoofden worden gehouden. Deze organi satie, die zich richt tot de vrouwen, die dagelijks met de problemen van het za kenleven in aanraking komen, werd op 27 oktober 1950 opgericht, nadat er ook in andere landen dergelijke verenigingen waren ontstaan. Het ligt in de bedoeling om tijdens de propagandabijeenkomst te Middelburg te komen tot de oprichting van een Zeeuwse afdeling van de Unie. De N.U.V.B. behartigt de rechten en be langen van de leden, mede ter verkrij ging van de vertegenwoordiging door vrouwen in besturen, commissies en an dere organisaties. Tevens bevordert de N.U.V.B. de benoeming van competente vrouwen op vooraanstaande posten. De leden worden voorts voorgelicht omtrent maatregelen op economisch, juridisch, fiscaal of sociaal gebied. Daar vrouwen problemen op een heel andere wijze be naderen, wordt het van groot belang ge acht, dat ook op het gebied der bedrijfs voering de stem van de vrouw wordt ge hoord en dat daardoor met haar inzich ten en opvattingen in het zakenleven rekening wordt gehouden als noodzake lijke aanvulling van de mannelijke visie. Ged. Staten delen in de begeleidingsbrief bij de begroting 1964 mee, dat zij over het wetsontwerp voor de regeling van de bijdragen, bedoeld in artikel 5 van de Deltawet, overleg gepleegd hebben met de andere kustprovincies ten einde te komen tot een gemeenschappelijk stand punt in deze zaak. Dit standpunt zal ter bevoegder plaatse kenbaar worden gemaakt. G. S. wijzen er nog op, dat het wetsont werp bij K.B. van 29 april 1963 dus ruim 5 jaar na de totstandkoming van de Deltawet is aangeboden aan de Tweede Kamer. De commissie, die een mogelijke reorga nisatie van het polder- en waterschap wezen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen be studeert en Ged. Staten daarover zal ad viseren, heeft haar studie voortgezet, al dus delen gedeputeerden verder mee. Het college is van oordeel, dat deze stu die vooralsnog niet op korte termijn zal kunnen worden afgesloten. Met betrekking tot de commissie, die het college adviseren zal over de samenvoeging van de op Walcheren gelegen polders delen G.S. aan de Sta ten mee, dat deze commissie met haar werkzaamheden verdere voortgang heeft gemaakt en aan het college een interimrapport heeft uitgebracht. De commissie zal wellicht spoedig in deze kwestie van advies kunnen die nen, delen G.S. mee. Zaterdagavond hebben inbrekers zich toegang verschaft tot de woning van de heer P. de Bruyne te Sluis. Ze wisten het huis, dat aan de weg naar St.-Anna ter Muiden staat, binnen te dringen via een raam op de zolderverdieping dat over een plat dak te bereiken was. De bewoners, die niet thuis waren, bemerk ten bij hun terugkeer onmiddellijk wat er gebeurd was. In verscheidene kamers heerste een grote wanorde. Het bleek dat er verschillende kostbare sieraden verdwenen waren, alsmede een porte monnee met huishoudgeld. De politie, die onmiddellijk was gewaar schuwd, heeft bij het onderzoek naar de daders, de hulp ingeroepen van een po litiehond uit Zaamslag. 's Zondags is er een onderzoek ingesteld door de tech nische recherche uit Den Haag. Voor zover bekend heeft men nog geen spoor van de daders gevonden. Deze inbraak, die de eerste sinds jaren is in Sluis, heeft onder de bevolking veel opschud ding verwekt. De Zeeuwse amateuraccordeonisten, die het afgelopen weekend in Zeist hebben deelgenomen aan de strijd om het natio nale kampioenschap accordeon hebben zich daar voortreffelijk geweerd. Twee kampioenschappen en een reservetitel gingen naar Zeeland. In de derde afdeling speelde de 14-jarige Sannv Brand uit 's-Heerenhoek zich naar de eerste plaats- Willy Bierens uit Nieuwdorp legde in haar afdeling, de vierde, beslag op een tweede plaats. Zij bleef daarmee één plaats onder haar pre-tatie van vorig jaar, toen zij lande lijk kampioene werd. Ook in dé jeugd afdeling was er een Zeeuws succes: de 10-jarige Eddy Niemantsverdriet uit Oud-Vossemeer wist hier de titel te be machtigen. Voor Zeeland namen de drie best ge- klasseerden van het provinciaal kam pioenschap aan deze finale deel. De Zeeuwse prijswinnaars zijn leerlingen aan de accordeonschool P. Demmers uit Bergen op Zoom. Van deze nationale accordeonwedstrijd werden opnamen ge maakt, die binnenkort worden uitgezon den. zamelde weer twee punten tegen de „vijflingen" werd het 52. Ondo H smaakte voor het eerste het zoet der overwinning, Swift V werd het slacht offer (36). DOS '55 schoot uit haar slof door uit van Vedo te winnen (36). BKC leidt thans met 11 uit 6, gevolgd door Animo IV met 6 uit 4. In 3 B steekt CVV met kop en schou ders boven de anderen uit, het werd een monsterzege (151) op Volharding II, waardoor het doelgemiddelde op 303 komt uit 3 wedstrijden. Ook Luctor H blijft echter door een krappe 23-zege op Togo TV, waarmee ze een ernstige concurrent van zich afschudden. Elto II won van het tegenvallende Blauw Wit HI (6-P-4)De stand aan de kop is CVV en Luctor H 36; Elto II Tjoba IV 34; Togo IV 44. Het FIDE zonetoernooi in Enschede is maandag voortgezet met de partijen van de veertiende ronde. De uitslagen luiden: Tatai (It.)—Maz- zoni (Fr.)1—0. Popov (Buig.)Llado (Sp.) 01, Van Scheltinga (Ned.)— Boey (Belg) 10, Penrose (G.B.)Gli goric (Z. SI.) Aitken (Schotl.) Lengyel (Hong.) 01, Pomar (Sp.) Heidenfeld (Ierl.) 10, Durao (Port.) Kupper (Zw.) Philippe (Lux.) —Darga (W.-Dld.) 0—1. Filip (Tsj. SI.) was vrij. Na de veertiende ronde luidt de stand: 1 en 2 Gligoric en Lengyel 10% pnt uit 13 partijen, 3 Darga 10%, 4 en 5 Filip en Pomar 9 (13), 6. Kupper 9, 7 Penrose 8% (13), 8 Popov 8 (13), 9 Llado 6% (13), 10 Tatai 6, 11 Van Scheltinga 5% (13), 12 Boey 5 (13), 13 Mazzoni 4 (13), 14 en 15 Aitken en Durao 3% (13), 16 Heidenfeld 2% (13), 17 Philip pe (13). De ontwikkeling van het Deltamu seum, dat zoals men weet zijn hoofd vestiging in Middelburg zou krijgen, baart het college van Ged. Staten enige zorg, zo blijkt uit de begro tingsbrief. Deze zorg is voornamelijk het gevolg van de nog steeds heer sende onzekerheid met betrekking tot de medewerking van het rijk in dit project. Het gaat hier om zowel financiële als materiële medewer king. Er zijn hierover enige bespre kingen gevoerd, die wel enige hoop hebben gewekt, maar positieve toe zeggingen zijn uitgebleven. BIBLIOTHEEK. Ged. Staten achten het ten zeerste te betreuren dat de huidige beperkte finan ciële mogelijkheden van de provincie remmend werken ten aanzien van het beleid rond de provinciale bibliotheek. Ged. Staten menen, dat voor een rijks bijdrage in de exploitatiekosten alle aan leiding bestaat. In verband met het bereiken van de pen sioengerechtigd leeftijd heeft de heer C. A. van Wijngaarden, leraar aan de gem. middelbare handelsavondschool te Vlissingen, als zodanig ontslag aange vraagd. B. en w. stellen de raad voor hem dit ontslag eervol te verlenen. De raad van bestuur der N.V. Konink lijke Zwanenberg-Organon te Oss heeft tijdens de buitengewone algemene ver- tadering van aandeelhouders meege- eeld, dat de gang van zaken bij het concern de eerste 8 maanden van 1963 bevredigend is geweest. De geconsolideerde omzet aan derden is t.o.v. de dienovereenkomstige periode in 1962 gestegen met 11 procent. De geconsolideerde winst voor aftrek van belastingen laat een toeneming zien van 5,5 procent. De winst na belastin gen is bij deze stijging niet achter ge bleven. Tijdens de vergadering werd drs. S. G. Bakkenist benoemd tot lid van de raad van bestuur. De directie van de N.V. Overzeese Gas- en Elektriciteitsmaatschappij in Rotter dam heeft medegedeeld dat de totale omzetten, inclusief die van de dochter ondernemingen, waaronder nu ook de N.V. Technische en Keramische Handels vereniging in Rijswijk, in de eerste zes maanden van het lopende boekjaar een bedrag van 44,5 miljoen gulden heeft belopen. In het eerste halfjaar van 1962 werd voor 32,5 miljoen omgezet. De gas- en elektriciteitsverkopen namen met respectievelijk 3,3 procent en 9,3 procent toe in vergelijking tot die van de overeenkomstige periode in 1962. Het geconsolideerde resultaat na af schrijven, belastingen en het deel van derden was 4,5 miljoen gulden (eerste halfjaar 1962: 4,1 miljoen gulden). De directie verwaoht dat, onvoorziene om standigheden voorbehouden, het resul taat over het gehele boekjaar ruim 9 miljoen gulden zal bedragen (in 1962: ƒ8.152.865). De Nederlandse maatschappij voor nij verheid en handel, departement Zeeland, organiseert een bezoek aan het eiland Schouwen-Duiveland op vrijdag 8 no vember. Op het programma staat een bezoek aan de Outward-Boundschool in Renesse en aan de N.V. Smit-Bolnes. Tijdens de lunch in hotel „Mondragon" zal de heer G. N. van Ginkel, voorzitter van de commissie „Overdekte zwemba den" het rapport van de commissie aan bieden. Ged. Staten van Zeeland hebben een ver ordening bejaardenzorg opgesteld en die om advies gezonden naar de Stichting Zeeland. Op grond van de in het begin van dit jaar tot stand gekomen en in middels ten dele in werking getreden wet op de bejaardenoorden zijn de Pro vinciale Staten namelijk verplicht rege len te stellen ten aanzien van de bejaar denoorden. Het ontwerp voor een dergelijke veror dening heeft de Stichting Zeeland in handen gesteld van de door haar met de Provinciale Raad voor de Volksgezond heid ingestelde „Werkgroep Bejaarden huisvesting". Het rapport hierover wordt binnen enige dagen tegemoet gezien. G.S. zijn voor nemens de staten zo tijdig hierover voor stellen te doen, dat de verordening nog dit jaar kan worden vastgesteld. Met atoomzeppelins die met een snelheid van 300 kilometer per uur 800 passagiers kunnen vervoeren willen de Europese luchtschip- Ïiers hun plaats in de ucht heroveren. Volgens een bericht in de Hamburgse „Welt am Sonntag" zijn het afgelopen weekeinde op e encongres van lucht schippers in de West- duitse stad Ludwigs- hafen reeds de eerste modellen voor vijf toe komstige atoomlucht schepen getoond. De grootste belangstel ling ging uit naar een model van de Oosten rijker Ernst von Weres, die het omhulsel van de 325 meter lange zeppe lin die hij in gedachten heeft met 360.000 ku bieke meter onbrand baar helium wil laten vullen. Daardoor zou dit luchtschip naar zijn zeggen het veiligste verkeersmiddel worden. De drie grootste reis bureaus van West- Duitsland zouden al hebben toegezegd, zep- pelinreizen in hun pro gramma's op te nemen. De eerste zeppelin steeg op 2 juli 1900 van Duitse bodem op voor een eerste tocht naar het meer van Con- stanz. Uitvinder en bouwer van dit eerste bestuurbare luchtschip was de in 1838 geboren en in 1917 gestorven Duitser Ferdinand graaf von Zeppelin. De ruimteschepen be leefden hun gouden tijd in de jaren dertig, niet in het minst door de wereldreizen van de be roemde „Graf Zeppe lin". Het einde van het tijdperk van de „vlie gende sigaren" kwam in 1937 toen de „Hin denburg" bij een lan ding in de Amerikaan se stad Lakehurst met meer dan vijftig men sen aan boord in brand vloog en verongelukte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 4