°P ons huis KLANKBORD TURKEN trokken op goed geluk naar Nederland om werk te zoeken KWALITEITSGARANTIE Mijnen Hendrik' en ,Emma' gecombineerd ,B1G LIFT"- PAN DOOR DE LUCHT NAAR EUROPA HOOFDSTAD HALF UUR ZONDER STROOM Landbouw roept problemen op in E.E.G.-vergadering IK TEKENDE MIJN MOTOR TOEN IK 4 DAGEN ZIEK OP BED LAG" Bliksemactie over hele land voor vluchtelingen MINISTER ZAL VANDAAG OVER HUN LOT BESLISSEN In drie dagen tijd 14.500 man van v.s. naar Duitsland MAROKKO rql N.V.Bouwfonds Nederlandse Gemeenten Aanbiedingen NU BELG UITGEWEKEN NAAR OOST-DUITSLAND Bouwfonds! ^■BÉMÉfcl Bewijs van Waarborg, een garantie zwart op wit^jJJ^^ tegen bouwgebreken, neemt BG het nieuwbouwrisico van u over ACHTENZESTIG ARBEIDERS GESTRAND IN AMSTERDAM Het Wereldgebeuren Alleen ongehuwden Initiatief yy' GROTE AMERIKAANSE OEFENING Om het uur Pythagoras Aardgasleiding via België naar Engeland C. DOYER VERTELT VAN ZIJN NIEUWSTE UITVINDING y? Thuis weten ze ook nooit wat ze aan me hebben" Verwarrend Broedertwist in de Maghreb Vonnis tegen Vito Genovese zal worden herzien Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten weet wat goed bouwen is. Al bouwt het niet zelf, vijftien jaar lang zorgt het nu al voor goede huizen. Want het financiert niet alleen de bouw van woningen, het organiseert en controleert die houw bovendien. En daarbij hanteert het eigen (strenge!) kwaliteitsvoor waarden. Daardoor biedt BG woon-zekerheid. Nu, na ervaring bij bijna 25.000 woningen, wordt die zekerheid nog verdubbeld: Met het Bewijs van Waarborg »/v houdt BG een hand boven uw huis, nog jaren nadat u er in trekt. Produktie kolen daalt Exploitatie als één eenheid Niet minder Nieuwe industrie Brand bij V. en D. waarschijnlijk „aangestoken werk" DINSDAG 22 OKTOBER 1963 PROVINCIALE Z B E V W.S E COURANT 8 (Kantoren te Den Haag, Rotterdam, Haarlem, Amersfoort, Goes, Zutphen, Zwolle, Assen) (Advertentie) Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856 Advertentie „Een argument tegen de toelating van de Turken zou de justitiële be schikking kunnen zijn, dat arbeids krachten uit landen die niet tot de E.E.G. behoren, ongehuwd moeten zijn. Deze Turken zijn echter allen gehuwd". Dit was het commentaar van de directeur van het geweste lijk arbeidsbureau, de heer K. de Jong, die even gespannen als de Turkse arbeiders op het binnenkomen van de Haagse beschikking wacht. De heer De Jong vertelde dat als jus titie in deze zaak positief voor de arbeiders zou beschikken hij reeds verscheidene werkgevers wist die de Turken voor het verrichten van on geschoolde arbeid in dienst wilden nemen. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp, zal vanochtend beslissen of aan 68 Turken die op de bonnefooi naar Nederland zijn gekomen, al dan niet een werkvergunning zal worden verleend. Hij wacht daarvoor op het advies dat vanochtend zal worden uitgebracht door de directeur-generaal van de arbeids voorziening, dr. ir. D. R. Mansholt. Naar wij vernemen zou het verle nen van een werkvergunning aan de Turken niet alleen op tegen stand van werknemers-, maar ook van werkgeverszijde zijn gestuit. De vrees heerst dat bij toewijzen van de werkvergunning een vonk naar het buitenland zal oversprin gen, waardoor vele buitenlandse arbeiders hun geluk in Nederland zouden komen beproeven. Mocht de minister van sociale zaken gunstig beschikken en een werkvergun ning toekennen, dan nog is het laatste woord aan de minister van justitie, mr. Y. Scholten. Als deze de Turken geen verblijfsvergunning geeft zou een even tuele werkvergunning geen waarde heb ben. De 65 Turkse arbeiders waren op goed geluk met twee bussen naar Amsterdam getogen in de veronderstelling dat zij hier zonder veel moeite werk zouden kunnen vinden. Uit alle delen van het land kwamen gis termorgen al telefonische aanbiedingen binnen bij het gewestelijk arbeidsbureau in Amsterdam. „Stuur ons maar een stuk of twintig van die Turken". Be drijven in Enschede, Groningen en Apel doorn en Amersfoort meldden zich om beurten aan. De Turken zelf keurig gekleed zaten intussen rustig pratend in de wachtkamer. We hoorden daar van hen, dat ze hierheen waren gehaald door twee „koppelbazen"-bureaus uit Ankara: Esen en Unal. Iedereen had duizend Turkse ponden moeten betalen dat is rond driehonderd gulden. Een van hen had hiertoe zelfs zijn enige be zit, een stuk grond, moeten verkopen. Op 9 oktober was het gezelschap be staande uit meest mannen tegen de middelbare leeftijd en van zeer uiteen lopende beroepen vertrokken. Het initiatief tot de reis ontstond na een soortgelijke „emigratie" verleden maand van een 150-tal Turken naar Oosten rijk. „Die werden toen direct te werk gesteld in de tunnelbouw". Het gewestelijk arbeidsbureau zorgde gistermorgen, dat de onverwachte gas ten koffie kregen. In overleg met de po litie ging het hele gezelschap tussen de middag eten in een hotel. De heer De Jong vertelde gistermorgen: „Ze hebben geld genoeg bij zich om te rug te reizen". Vanmorgen om 7 uur Ned. tijd zou op de luchtmachtbasis Fort Hood in Texas het startsein worden gegeven voor de operatie „Big Lift", waarbij de komende drie dagen een volledige Amerikaanse pantserdivisie uit het hart van de Ver enigde Staten naar Duitsland zal worden overgevlogen. Het viermotorige „C-135"-straaltrans- portvliegtuig dat deze langste luchtbrug, ooit in vredestijd ingesteld, zal openen wordt vandaag om ongeveer 17.30 uur op het vliegveld van Frankfort aan de Main verwacht na een afstand van 9120 kilometer te hebben afgelegd. Aan deze enorme oefening nemen meer dan 16.000 man deel. De Amerikaanse militaire leiding wil hiermee bewijzen, dat het mogelijk is om een grote een heid in drie dagen uit Amerika over te brengen naar een ververwijderd punt op aarde waar een kritieke toestand heerst en om de troepen in nog drie dagen gevechtsklaar te maken. Of zoals de Amerikaanse onder-mi nister van defensie Roswell Gilpatric nog onlangs verklaarde, „Big Lift" moet aantonen, dat de Verenigde Staten hun troepensterkte overzee aanmerkelijk kunnen verminderen zonder dat schade wordt berokkend aan het Amerikaanse defensiepoten- tieel in de wereld. De 14.500 militairen van de tweede Amerikaanse pantserdivisie zullen van- af vijf luchtmachtbases, gelegen in Texas, Virginia en Noord-Carolina, naar Europa vertrekken. Vanaf vandaag zal om het uur een Boeing „C-135"-stratolifter met 75 offi cieren en manschappen opstijgen. Ook de wat minder snelle „C-130"-toestellen en de „C-124"-Globemasters die de tocht in 30 uur volbrengen worden ingescha keld. Voorts nemen meer dan 1500 man van de tactische luchtmacht aan boord van supersonische straaljagers aan de oefening deel, Straaltankvliegtuigen van het type KC-135 zullen tijdens de vlucht voor de brandstofvoorziening zorgen. De pantserdivisie zal na aankomst in Duitsland in drie dagen al haar wagens en ander materieel krijgen. Vervolgens zal zij „de strijd aanbinden" met de der de Amerikaanse pantserdivisie. zinnigs tegen in te brengen. Alleen dit: er bestaan zeshonderd ontwerpen van rotatiezuigermotoren en behalve de wankelmotor en nu ook de Re- naultmotor, waarvan ook nog de le vensvatbaarheid moet blijken, wer den ze nooit in serie geproduceerd en een groot deel zelfs nooit in proto type gebouwd. „Vanwaar dat optimisme, meneer Doyer, dat het nu gevonden hebt en'het wel vlug even zult klaren?" Hij zegt: „Al die ontwerpen waren omgekeerde vleugelpompen en dat is in principe fout. Bij Glas (fabrikant van auto's) hebben ze mij gezegd: na al die zeshonderd is dit de eerste zuivere rotatiezuigermotor, die ont worpen werd. Ik heb die motor in maart, toen ik ziek in bed lag, in vier dagen uitge vonden. Ik heb afgerekend met de grote problemen van koeling en af dichting. Je moet voor de cilinder- wand niet de hypocycloïde van Stei- ner hebben, maar de verkorte hypo cycloïde van Steiner. Ik heb de snel weg gevonden naar de rotatiezuiger motor. In feite is het een doodgewone zui germotor met stilstaande zuiger, maar het is moeilijk om je dat voor te Volgens het Belgische blad „Le Peupie" worden mogelijkheden onderzocht van een pijpleiding van Nederland via Bel gië naar Engeland voor de distributie van Nederlands aardgas. Naar aanleiding van Britse belangstel ling voor aardgas uit Nederland zouden twee routes voor een pijpleiding worden bestudeerd. De eerste is een rechtstreek se leiding van IJmuiden naar de Britse kust en de tweede gaat via België naar Engeland. Het tweede project biedt het voordeel, aldus het blad, dat geen lang traject onder zee moet worden afge legd en dat gelijktijdig een aantal centra in België van aardgas zou kunnen wor den voorzien. België heeft echter nog geen moderne wetgeving op het gebied van pijpleidin gen en dit heeft deskundigen doen vre zen, dat een dergelijke leiding door Bel gië grote kosten met zich brengt. In Belgische regeringskringen echter deelt men deze opvatting niet. Er wordt daarbij gewezen op het feit, dat de huidige wetgeving niet de aanleg van een groot binnenlands gasnet heeft kun nen verhinderen. De foto toont de Turken maandag ochtend in het gewestelijk arbeids bureau in Amsterdam. ZONDAGSJAGERS. Twee mannen die dezer dagen op jacht waren gegaan om op elanden te schieten, vroegen een boer hoeveel zijn paard hem waard was. „Ik verkoop 'm niet voor minder dan 2000 kronen", antwoordde de boer. Waarop de jagers vertelden dat zij zijn paard „per ongeluk" hadden doodge schoten, hem 2000 kronen gaven en ver dwenen. Het bleek dat beide jagers urenlang in het bos hadden gedoold zonder ook maar een muis te zien om op te schie ten. Toen de avond begon te vallen be sloten zij naar huis te gaan, maar op de terugweg zagen zij plotseling een pa.ard. De jagers die de gehele dag niet hadden kunnen voldoen aan de sterke behoefte de trekker van hun geweer over te halen, waren in een stemming „van-wat- kan-het-me-schelen" gekomen en scho ten op het onschuldige dier. Toen de boer zijn geld had gekregen begaf hij zich in het woud om het kada ver van zijn paard te bergen. Tot zijn grote verrassing vond hij zijn paard levend en wel en even later een dode eland. Niemand gelukkiger dan de boer met kilo's elandvlees, een gezond paard en 2000 kronen in zijn zak. Even voor vijf uur gistermiddag ontstond door een schakelfout elektriciteitsstoring in een groot deel van Amsterdam. Trams ble ven plotseling op straat stilstaan, verkeerslichten brandden niet meer waardoor vooral in de binnen stad even later, toen het spitsuur begon, een grote verkeerschaos ontstond. Toen tussen vijf en half zes de kantoren en winkels leegstroomden, moesten hon derden Amsterdammers en forensen aan een geforceerde avondwandeling begin nen naar huis of het station, omdat de trams hopeloos bleven steken. Op zoveel mogelijk kruispunten werd de politie ingezet om het spitsverkeer te regelen. Een specifieke moeilijkheid voor de po litie was dat de mobilofoonwagens niet konden worden ingeschakeld als gevolg van de elektriciteitsstoring. Behalve in Amsterdam-Noord, Osdorp en enkele andere stadsgedeelten begon men alsvast de kerstkaarsen op te zoe ken toen om vijf minuten voor half zes na een storing van precies een half uur, de spanning op het elektriciteitsnet te rugkwam. De storing maakte ook drie gevangenen. In twee liften in de Courbetstraat kwa men drie mensen opgesloten te zitten toen de stroom wegviel. De brandweer rukte hiervoor uit en trok de liften om hoog, zodat de drie gevangenen konden worden bevrijd. De stations Amsterdam Centraal, Mui- derpoort en het goederenstation Water graafsmeer, hadden geen netspanning, ten gevolge waarvan het seinstelsel bui ten dienst werd gesteld en ook de wis sels niet konden werken. De treinen konden wel rijden, maar omdat seinen en wissels niet werkten, moesten ze van post tot post met behulp van vlaggen worden geloodst. De vergadering van de ministers van landbouw van de zes E.E.G.-landen is gisteren na een discussie van twee uur tot vandaag uiteengegaan nadat geen overeenstemming was bereikt over de inhoud van een controversieel Westduits rapport over een gemeenschappelijke landbouwpolitiek. Het rapport werd vorige week ingediend door de Westduitse staatssecretaris van landbouw, Rudolf Huettenbraeuker. Het bevatte een aantal punten over de toekomstige gemeenschappelijke land bouwpolitiek, waarover de bondsrepu bliek opheldering wenst te hebben voor dat verdere E.E.G.-landbouwverordenin- gen worden uitgewerkt. Conferentiekringen verklaarden dat de Belgische minister van landbouw Char les Heger had gezegd dat nieuwe ver ordeningen zouden moeten worden op gesteld indien het Westduitse rapport zou worden aanvaard. Dit zou neerkomen op een uitstel van maanden. Heger zou de steun hebben gekregen van zijn Franse ambtgenoot Pisani. (Van een onzer verslaggevers). Het is met de Bussums-Assen- se fabrikant C. Doyer door super-practical-joker Van Tet terode Nederlands grappenma ker nummer één genoemd een moeilijke zaak. Je weet nooit, wanneer hij ernstig is en daar zegt hij zelf van: „dat we ten ze thuis ook nooit, dat is mijn moeilijkheid..." Nu heeft hij dan zegt hij een volko men ernstig project: de rotatie zuigermotor. Hij gaf die pri meur weg aan het autoblad „Auto Revue" en gisteren heeft hij op Schiphol zijn vinding toe gelicht. Het gaat om een motor met roterende zuiger. Technici breken zich het hoofd over de wiskundige en tech nische realiseerbare merites van de motor. Er zijn patenten op aange vraagd en de heer Doyer kan er daar minstens één van laten zien. Hij heeft nu nog alleen een plastic de- monstratiegevailetje, waaruit de principiële werking blijkt. Maar hij zegt, dat hij over twee maanden een werkende motor kan laten zien. Hij zegt, dat die motor in zijn opdracht gemaakt wordt door een ontwikke lingsorganisaties in Arnhem die ove rigens in geen telefoonboek te vin den is. Zegt de heer Doyer: „belt U mijn vrouw even op, die heeft m'n agenda, daar staat het nummer in", We weten het nóg niet, want me vrouw Doyer is als we bellen niet thuis. Dat zijn zo van die typische Doyergrapjes. Maarde heer Doyer heeft een aantal octrooien op zijn naam staan. Hij vervaardigt een zandwerper voor de wegenbouw, waar niemand aan vankelijk in geloofde. Hij toont een ontwerp van zijn roterende zuiger motor en de technische uitleg klinkt bepaald wel plausibel. Er is weinig stellen.... ik hou van problemen. Ik weet het oorzakelijk bewijs van de stelling van Pythagoras, dat heb ik in de oorlog gevonden. Ik heb respect voor de mensen van de wankelmotor, ik heb respect voor ze, omdat ze zo lang volhouden aan iets, dat reeds tevoren mislukt is De heer Doyer heeft op alles een ant woord. Ook op de vraag, wat hij nu verder van plan is. „Die rotatiezui germotor is maar een tussenfase. Straks komt de pneumatisch voortbe wogen auto". Hij tekent op een bord. Het is voor leken erg ingewikkeld. Wat verward ook. En zeker verwar rend. Want als meneer Doyer nu eens niet de man was van Nederlands laatste en grootste aprilmop, toen hij een ton weggaf en als hij nu eens niet met zoveel gemak zei: komt U over twee maanden maar kijken" (naar iets, dat een kleine zeshonderd maal eerder in een tijdsverloop van zestig jaar mislukt is), dan zouden we in zijn tekeningen en zijn octrooiaan vraag met zoveel meer gemak kun nen geloven". „Thuis weten ze ook nooit, wat ze aan me hebben", zegt hij. Wij even min. vxnrmxrrmmrncxtnitrDnEacananaxxcacnxxxxranatxxxxxxxxxxxxxranixxxixcDatK^^ lsrarop BOUAFM NECHEÜIJg de veilige weg naar het eigen huis (Van onze Amsterdamse redacteur). Rond 80.000 vrijwilligers zijn gis teravond op stap gegaan na afloop van het televisieprogramma voor de „Vergeten vluchtelingen". In 1950 van de 1978 gemeenten was het gelukt een organisatie voor deze bliksemactie op te bouwen: „de kortste die ooit in enig land op touw is gezet", volgens de Ne derlandse vertegenwoordiger van de hoge commissaris der Verenig de Naties voor vluchtelingen, mr. C. Brouwer. Overigens was voor de start al een bedrag toegezegd van 150.000 gulden. Alleen in Finsterwolde was perti nent medewerking geweigerd. Ver der vonden de voorbereiders over al gehoor. Op het hoofdkwartier in Amsterdam hoopte men dat tegen de 99 procent van alle wo ningen zouden worden bereikt waarvan 80 procent al gister avond. In Friesland zegden 44 van de 44 gemeenten hun medewerking toe. Voor Utrecht was de verhouding 56-56. Slechts twee kleine Zeeuw se gemeenten konden niet tijdig worden ingeschakeld. Men hoopt dat de inwoners daarvan hun bij dragen zullen willen storten op giro 999- Vrijwel volledig was de organisatie voor Drente, Gelder land, Overijsel. De randstad Hol land liep ook voortreffelijk. Al vrij vroeg gisteravond kwam de eerste uitslag binnen. Een Lim burgs gehucht onder Bergum, na melijk Buitendijk, meldde vóór acht uur al een opbrengst van 34,24 of wel gemiddeld een gul den per inwoner. Sloten (Fr.) de kleinste stad van het land be reikte het dubbele, 2 gulden per inwoner. Axel In Zeeuwsch-Vlaan deren vertelde dat er geen bussen genoeg waren. Men behielp zich met conservenblikken. Marokko is een islamitische staat, bigamie is hier geoorloofd. We "kunnen een huwelijk aangaan met zo wel oost als west en beide blokken toch trouw zijn." Deze mening verkondigde koning Hassan II van Marokko, toen hij nog kroonprins was en een bezoek bracht aan Moskou. De kroonprins stond bekend om .zijn linkse ideeën. Hij stond sympathiek tegenover de Algerijnen, die Frankrijk bevochten en laakte de hou ding van het westen, dat volgens hem direct en onverbloemd steun diende te geven aan de Algerijnse rebellen. Een westerse diplomaat zei echter enkele ja ren later, toen kroonprins Hassan ko ning werd: „misschien zal de macht hem ontnuchteren" en die woorden zijn in zekere zin uitgekomen. Moulay Hassan, de beschermer van het (islamitische) geloof en afstammeling in rechte lijn van de profeet Mohammed, heeft de touwtjes, die naar Moskou lei den al lang laten vieren en de Arabische eenheid, officieel nog steeds zijn doel, is hem toch lang zo dierbaar niet als het koningsschap. De bigamie is hem slecht bekomen. Ara bische eenheid is uitstekend, maar de vorm, waarin de voornaamste profeten van deze eenheid, president Nasser van Egypte en diens collega Ben Bella van Algerije, haar willen gieten, past niet in de kraam van Marokko's vorst. Zowel Ben Bella als de sfinxachtige sterke man van de Nijl hebben iets tegen koningen en de monarchie klopt daar door niet in het beeld dat zij zich van de toekomstige Arabische wereld hebben gevormd. Naarmate Algerije het steeds beter kon vinden met Egypte en de Al gerijnse revolutie steeds duidelijker dic tatoriale vormen aannam, verkilde de verstandhouding met Marokko. In die sfeer kon de oorlog om de grensplaatsen in het gebied van de Sahara gemakkelijk ontstaan. (Van een onzer verslaggevers). De directie van de Staatsmijnen heeft de vrij onverwachte beslis sing genomen exploitatie van de staatsmijnen „Hendrik" en „Em ma" die sinds hun opening resp. in 1917 en 1919 als afzonderlijke eenheden hebben geproduceerd, binnenkort te gaan concentreren. Verdere exploitatie van deze twee mij nen zal als een eenheid worden gevoerd. De Staatsmijnen hopen daardoor het teruglopend rendement van deze mijnen voldoende te kunnen compenseren. Dit is gisteren door een woordvoerder van de Staatsmijnen verklaard, tijdens een twee daags persbezoek aan het Limburgs mijngebied, waartoe de Vereniging van Nederlands Fabrikaat het initiatief heeft genomen. Tijdens dit bezoek verklaarde ir. P. A. A. Wirtz, voorzitter van de Ka- Het Amerikaanse opperste gerechtshof heeft een herziening gelast van het von nis tegen Vito Genovese, de onderwe reldleider die momenteel een gevange nisstraf van vijftien jaar uitzit. De 66-jarige Genovese. van Italiaanse geboorte, is onlangs bij een onderzoek door een senaatscommissie de leider ge noemd van een in geheel Amerika werk zaam misdaadkartel dat bekend staat als „Cosa Nostra" (Onze Zaak). Geno vese is veroordeeld wegens handel in verdovende middelen en zit thans in de federale strafgevangenis van Leaven worth in Kansas. mer van Koophandel voor de mijn streek, dat de Staatsmijnen verwach ten dat niettegenstaande de adviezen van de Hoge Autoriteit van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de Nederlandse regering zal besluiten de Limburgse kolenproduk- tie, die thans plusminus 12 miljoen ton per jaar beloopt, niet te zullen vermmderen. Wel echter moet men voor de verdere ontwikkeling van het Limburgse zuiden ervan uitgaan, dat de mijnen de op 12 miljoen gestabiliseerde produktie, niet meer de extra werkgelegenheid zul len kunnen scheppen die in de komende twintig jaar nodig zal zijn, om werk te bieden aan de met ongeveer 50.000 man toenemende beroepsbevolking in dit deel van Limburg. Voor de bevolkingstoename in het Lim burgse mijngebied die tweemaal zo groot is als die voor de rest van Nederland, zullen 20.000 arbeidsplaatsen nodig zijn in de bestaande en nieuwe stuwende industrie. De andere plaatsen verwacht men te zullen krijgen in de ondersteu nende industrie. (Van onze Amsterdamse redacteur). Gistermiddag heeft de hoofdstedelijke recherche een Amsterdammer gehoord die beweerde een kleine gedrongen man te hebben zien wegrennen vlak voor het uitbreken van de brand in de nacht van vrijdag op zaterdag vorige week bij V. en D. aan de Bilderdïjkstraat. Dit zou een aanwijzing kunnen zijn dat hier sprake is geweest van brandstich ting. De politie had al met deze moge lijkheid rekening gehouden, op grond van bepaalde waarnemingen tijdens het onderzoek na de brand. Men is in Amsterdam trouwens ook nog op zoek naar de stichter van de brand eind vorige maand in een houten school aan de westrand van de stad. Mogelijk bestaat er verband tussen dat geval en de brand bij V. en D. Thans heeft koning Hassan beloofd aan een diplomatieke oplossing van het conflict te zullen meewerken. Keizer Haile Selassie van Ethiopië is als bemid delaar naar Algiers gereisd, nadat hij al eerder een gesprek had met koning Has san in Marrakech. Vermoedelijk zal de keizer de toen door Hassan II gestelde voorwaarden overbrengen aan de rege ring van Ben Bella. Of Ben Bella zal willen luisteren naar de keizer is natuur lijk nog de vraag. De vorst van Ethiopië behoort sedert kort tot het groepje op de voorgrond tredende Afrikaanse voor mannen, die grote plannen hebben met hun werelddeel. Keizer Haile Selassie was de initiatiefnemer voor de conferen tie van Addis Abeba, waarop een blauw druk voor het nieuwe eensgezinde Afri ka werd gemaakt. De grootste moeilijk heid in deze groep is echter, dat de leden elkaar niet helemaal vertrouwen. Alle maal willen zij nummer een zijn en dat geeft van tijd tot tijd strubbelingen. De komst van Haile Selassie zou in dat verband wel eens wantrouwen kunnen veroorzaken waar vertrouwen wordt be oogd. In militair opzicht staat Marokko er ln het omstreden grensgebied intussen be ter voor dan de Algerijnen. Marokko heeft het eerst toegeslagen en heeft daarvan het voordeel geïncasseerd. De beslissing van Hassan II om zijn leger te laten ingrijpen, kwam voor de Alge rijnen vrij onverwacht, hoewel zij kon den weten, dat koning Hassan niet ie mand is die lang dreigt voor hij zijn dreigementen uitvoert. De koning heeft de naam heel onverwacht beslissingen te nemen, vaak pas te elfder ure, waar door hij nogal eens verwarring zaait. Hij is zeer doortastend in zijn optreden en waarnemers in Algiers verwachten niet, dat hij zich door Ben Bella met een kluitje in het riet zal laten sturen. VWVVIfWVWWVWWWWWVWWWWWWWVWWVWVWVWii De Belgische soldaat Reymond Herzet van het Belgische leger in Duitsland heeft in Oost-Duitsland asiel verzocht, zo heeft het Oostduitse persbureau „A.D.N." zaterdag gemeld. Herzet be hoorde tot het eerste bataljon infanterie „Prins Boudewijn", dat in Siegen is ge legerd. Voor de 35-jarige vorst zijn grensge schillen ook niets nieuws. Toen hij nog kroonprins was en premier, kreeg hij te maken met de rebellie in Ifni, de Spaanse enclave in Marokko, waar Ma rokkaanse rebellen actief waren tegen de strijdkrachten van Franco. Bij de rebellen van Marokko was Hassan II altijd nogal populair. Hij wist bijvoor beeld de guerrillastrijders in het ontoe gankelijke Riffgebied over te halen zich onder het vaandel van koning Moham med te scharen. Dat hij deze vrijgevoch ten rebellen daartoe kon brengen, heeft velen verbaasd en men beschouwt deze prestatie nog steeds als een van de grootste, welke Hassan II ooit verricht te. Tijdens de Frans-Marokkaanse moeilijk heden in 1953 tot 1955 zag men in Frankrijk Moulay Hassan als de kwade genius achter koning Mohammed. Mou lay Hassan werd van nationalisme be schuldigd, maar zijn vader, die in bal lingschap leefde op Madagascar, be schermde zijn oudste en lievelingszoon door dik en dun. De prins had in die tijd echter wel degelijk contact met de on tevreden jonge intellectuelen in Marok ko. Uit die tijd heerst de bewondering van de jeugd voor de jonge koning en toen hij nog kroonprins was riep men de negende juli zijn verjaardag uit tot „dag van de jeugd en van de sport". Ook in het leger is hij zeer gezien. In zijn nationalistische ambities wordt hij derhalve door zeer velen gevolgd. 1UHCEI

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3