ALMANAK BIJDRAGE van provincie voor SPORTHAL Goese meestoot stond „model 9 voor maquette in openluchtmuseum M. K. DE WILDE 25 JAAR IN DIENST GEMEENTE STAVENISSE Spoedige behandeling herindeling Walcheren volgens GJS. gewenst Commissierapport over Sloebeheer HOEST? KUNST Hans Richter- Haaser TWEE FILMS OVER ZEELAND in raadzaal Met ijver en animo gewerkt Visitekaartje eumconcours in jury voor .eeuwse verkoudheid? keelpijn? GROENE KRUIS HOESTBONBONS DINSDAG 22 OKTOBER 1963 Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. DEBUSSY noemde zich „musieien frangais" en daarmee waren zowel zijn muziek als hij zelf getypeerd. Ter navol ging zou de pianist Hans Richter- Haaser zich „deutscher Klavierspieler" kunnen noemen en óók aldus zou een goede typering zijn bereikt. Voor ons is zijn optreden gisteravond eerlijk gezegd een concert geworden van (zoals dat heet) gemengde indrukken. Welk een grandioze pianistiek, welk een ontzaglij ke beheersing van een instrument, maar tegelijkertijd welk een vermoeiende mo numentaliteit, welk een grimmige ernst en welk een totale afwezigheid van hu mor. Toegegeven, de programmakeuze bracht deze sfeer met zich mee, maar waarom zou men dit de concertgever niet mogen verwijten? Juist die keuze verraadt veel van zijn voorkeuren en zijn instelling. En daarom, terugdenkend aan deze monumentale avond met een geweldenaar aan de vleugel, geloven wij te mogen melden een concert te hebben bijgewoond van Hans Richter-Haaser „deutscher Klavierspieler". Voor de pauze werd het programma gedragen door Beethovens Sonate 106 en na de pauze door Moessorgsky's Schilderijententoonstelling. Alle Beetho- vianen mogen ons met de vinger nawij zen en schande over ons uitroepen, niet temin durven wij te verklaren, dat Moessorgsky ons het meest geboeid heeft. Dit stuk pianomuziek is eigen lijk een verkapt orkestwerk, weliswaar door de componist voor de piano ge schreven, maar zo duidelijk instrumen taal bedoeld, dat het geen wonder is dat Ravels instrumentatie dit werk een vas te plaats op het symfonierepertoire heeft bezorgd. Nu bleek gisteravond Richter-Haaser de pianist te zijn, die dit bonte, boeiende stuk een symfonische vertolking kon geven. Zulk -een pres tatie is een titanenstuk, maar Richter- Haaser volbracht het grandioos. En wat Beethoven betreft: wij herinneren ons eens over deze sonate 106 te hebben gelezen „deze muziek herinnert aan niets wat daarvoor is geschreven". En nu leek het ons 'gisteravond, dat Rich ter-Haaser er precies zo over dacht en daarom alle bindingen met de toon kunst vóór Beethoven wilde loochenen. Zei daar iemand iets over een fuga in het laatste deel? Ach, het zou wat: Beethoven heeft die vorm vermorzeld onder zijn expressiviteit. Haydn, Mo zart? Welnee, in dit werk lijkt het alsof Beethoven geen voorgangers heeft gehad, hij is hier een afschuwelijk- eenzame, worstelende man. Gisteravond heeft Richter-Haaser zijn hoorders ge dwongen Beethovens worsteling mee te laten maken. Wij van onze kant hebben ons willen verzetten, maar deze pianist erkent geen verzet: nadrukkelijk en mo numentaal, ernstig en zonder luim richt hij Beethoven voor ons op, groot en een zaam. Is het wonder, dat wij reeds in de eerste alinea van dit verslagje spra ken over „gemengde indrukken" Slui ten wij het thans af met de verzekering, dat het (niet zo talrijke) publiek zich geestdriftig toonde en dat er voor de solist bloemen waren. Dit concert werd georganiseerd door de Z.V.U. Op een honderdste van de normale grootte staat in het Openluchtmuseum te Arnhem een getrouwe kopie van de antieke „meestoot" aan de haven in Goes. De instuif van de Hervormde Jeugdraad heeft deze lange, lage schuur zaterdagavond nog weer even in het „nieuws" gebracht door er een sfeervol jazzconcert te organiseren. Toch zal het weliswaar verval len gebouw met zijn historische betekenis binnen afzienbare tijd voor de moderne havenontwikkeling van Goes moeten wijken. Er zijn tussen de eigenaren de familie Behage en het gemeentebestuur al onderhan delingen gevoerd over afbraak. Maar voordat het zover kon komen heeft het Arnhemse Openluchtmu seum zijn interesse in de oude meekrapindustrie veilig gesteld. De Goese meestoof gebouwd in 1595 en in gebruik geweest tot 1893 is een van de weinige overgebleven gebouwen in ons land, waarin de oude verfwa- renfabricage nog was te reconstrueren. Maquettebouwers hebben het bouwsel opgemeten en in tekening gebracht. Het waren op sommige punten nog slechts fragmentarische gegevens, want de Goese meestoof is al sinds vele jaren als opslagplaats en pakhuis in gebruik. Om bepaalde onderdelen in miniatuur te kunnen ontwerpen was nog veel zoekwerk nodig. Maar toch is thans het „kruidenhuis" van het openluchtmuseum een meestoof rijk. Van tien verschillende kruiden-uit-de-historie wordt de produktie er in beeld gebracht. Voor de meekrap heeft de Goese stoof aan de Oosthavendijk model gestaan. Nog juist op tijd... Gedep. Staten van Zeeland zullen de Stafcn van Zeeland voorstellen zich uit te spreken over de toekenning van een provinciale bijdrage ten behoeve van een Sporthal in VHssingen, zo blijkt uit de beschrijvingsbrief bij de provinciale be groting 1964. Voor de jaren 1964 en 1965 mag voorts wederom gerekend worden op rijksbij dragen in de uitvoering van projecten die de „leefbaarheid" van Zeeland ten goede komen, zoals sportvelden, zwem baden, culturele gebouwen, sociale werk plaatsen, wijkgebouwen. Vermoedelijk zal hiervoor jaarlijks een bedrag van 500.000 beschikbaar zijn. De Plancom missie Zeeland adviseert G.S. over de besteding van dit bedrag. Het streven van het college is erop gericht het be schikbare bedrag niet te versnipperen, doch het te bestemmen voor de uitvoe ring voor de totstandkoming van enige grotere projecten, welke voor de gehele provincie of althans voor een gehele streek van belang zijn. In de rondvraag dankte de burgemees ter de raadsleden en hun echtgenoten voor de grote medewerking en de har telijke gastvrijheid, die zij getoond heb ben bij het bezoek van de raad van Fol kestone. Hij deelde nog mee, dat in ok tober van het volgend jaar de Engelsen als gastheren willen optreden. De heer B. A. Hesselink (v.v.d.) zei veel waarde ring te hebben voor het voortreffelijke programma, dat b. en w. ter gelegen heid van dit bezoek opstelden. Wethouder A. J. Berenpas (p.v.d.a.) kwam terug op een in de vorige vergade ring door de heer H. Gillissen (p.v.d.a.) gestelde vraag over het halfverharde sportveld. De wethouder wees er op, dat er zoals de heer Gillissen meende geen sintels afgekeurd zijn; de aanvoer ging alleen wat traag, zei de heer Beren pas. De heer Hubregtse herinnerde b. en w. er aan, dat er in de Nachtegaal straat nog altijd een in 1961 opgele verde woning leeg staatMr. Drij- ber verklaarde, dat er vorig jaar al met een vordering gedreigd is, wan neer bleek, dat de elders wonende dame er niet zou intrekken. Spoedig daarop werden er gordijnen opgehan gen, zodat b. en w. in de veronder stelling verkeerden, dat het huis be woond was, zo deelde mr. Drijber mee. Het is echter alleen maar bij gordijnen gebleven, bleek nu. Er zul len nu zonder verwijl maatregelen worden genomen. De heer Wattel kan er van verzekerd zijn, dat zijn suggestie om bij de naam geving van nieuwe straten verzetsstrij ders te herdenken, in overweging wordt genomen. B. en w. zullen voorts op aandringen van mevrouw S. van Duyne- Mensen (p.v.d.a.) de verkeerssituatie bij de uitgangen van de Sint-Barbara- gang-Segeersstraat en Rouaansekaai- Hagepreekgang bekijken, terwijl voorts zal worden nagegaan of het nodig is een instructie te maken om goede toon en correctheid te waarborgen van dat gemeentepersoneel, dat zich tegenover het publiek daaraan nog niet houdt. De heer J. F. Steutel (p.v.d.a.) had hierop namelijk gewezen. Wethouder Berenpas was overigens van oordeel, dat een niet correcte behandeling van het publiek tot de uitzonderingen behoort. Ged. Staten hebben besloten gedurende drie achtereenvolgende jaren de belang rijkste gebeurtenissen in Zeeland te la ten verfilmen. Deze opnamen zijn met name bedoeld voor de filmjournaals in de bioscopen; evenzeer zullen zij dien sten kunnen bewijzen in actualiteiten- uitzendingen voor de televisie. Voorts zullen zij, samengevoegd, een voor vele doeleinden bruikbaar overzicht geven van hetgeen in een bepaald jaar in Zee land de aandacht heeft gevraagd. Naast deze actualiteitenfilms, waarover met de filmmaatschappij Polygoon- Profilti praktisch overeenstemming be staat, achten Ged. Staten vervaardiging van een documentaire film over Zeeland die tevens in esthetisch opzicht aan hoge eisen voldoet, van grote betekenis. In een afzonderlijk, mede in de komende statenvergadering te behandelen staten- voorstel, zullen zij nader uiteenzetten op welke basis zij menen, dat dit plan is te realiseren. G.S. delen de staten voorts mede, dat The Knickerbocker International een Zeeland-nummer voorbereidt. Öit spe ciale nummer beoogt in het bijzonder de aandacht van buitenlandse, vooral Ame rikaanse, bedrijven te richten op de gun stige vestigingsmogelijkheden in Zee land. Kamers van Koophandel, gemeen ten en provincie verlenen hieraan finan ciële steun. Een van de belangrijkste in dit kader uit te voeren werken noemen G.S. de in provinciaal verband in aanbouw zijnde Oosterscheldebrug. Een vas te verbinding met Zeeuwsch-Vlaan- deren is zonder twijfel volgens het college even urgent. Zij wijzen er op, dat de mogelijkheden in dit verband door hen nader bestudeerd worden. Slot van pagina 1 rele en sociale voorzieningen en de verbindingen, bemoeiingen dus, die belangrijke financiële gevolgen heb ben. Het is volgens G.S. zonder meer duidelijk, dat een niet sluitende be groting remmend werkt op het ter hand nemen van nieuwe of het uit breiding van bestaande activiteiten. Ged. Staten betogen, dat deze huidige gang van zaken hen in hoge mate ver ontrust. In Zeeland voltrekken zich in een kort tijdsbestek ingrijpende structu rele wijzigingen, waaronder projecten, die ver boven het provinciaal belang uit gaan en zonder twijfel van nationale betekenis zijn. G.S. denken daarbij met name aan de grote werken in het Zuid-Sloe en in de Kanaalzone, maar evenzeer aan het geen bij het Veerse Meer tot stand komt. En terwijl de ontwikkelingen nog in vol le gang is vraagt reeds een ander groot project van nationale betekenis, waarbij de belangen van Zeeland ten nauwste betrokken zijn, de aandacht, namelijk de plannen inzake de ontwikkeling van het Oosterscheldebekken (het plan Reimers- waal)- Gedeputeerden stellen met klem, dat een verhoging van het uitkeringspercentage uit het provinciefonds voor Zeeland thans wel zeer dringend wordt. Zij wij zen er op, dat de provinciale besturen reeds eind 1962 de minister van binnen landse zaken om een dergelijke verho ging hebben verzocht. En in juli jl. heb ben G.S. van Zeeland de minister er nog maals op getvezen, dat zonder verho ging van het uitkeringspercentage bij het opmaken van de begroting voor 1964 ernstige moeilijkheden zouden ontstaan. Het moet, zo verklaarden gedepu teerden toen, onder deze omstandig heden niet denkbeeldig worden ge acht, dat hetgeen in de loop der jaren in Zeeland tot stand is gekomen op sociaal, cultureel en ander gebied niet verder tot ontplooiing kan komen of zelfs moet worden beknot, wan neer er gebrek is aan voldoende steun van de zijde der provincie. Burgemeester mr. Drijber wees er op, dat b. en w. voor de situering van scho len de belangrijkste bijkomende voor zieningen in een nieuwe wijk en voor de andere voorzieningen het advies heb ben gevraagd van de stichting Zeeland. „Wij hopen in het rapport van de stich ting voldoende aanknopingspunten te vinden voor een gesprek met de diverse gegadigden voor de voorzieningen", be toogde de burgemeester, die. hieraan toe voegde, dat er reeds een gesprek heeft plaatsgevonden met de kerkelijke instan ties. Het rapport van de stichting zal een basis zijn voor de situering van de di verse voorzieningen in de wijk, hetgeen overigens een niet eenvoudige zaak zal zijn, omdat ze betrekking hebben op de eerste fase van een veel groter plan. Ten aanzien van de situering van de scholen verzekerde mr. Drijber, dat de stedebouwkundige momenteel een plan uitwerkt om ze op korte afstand bij elkaar te groeperen, zodat er wel licht ook de mogelijkheid overblijft om in de omgeving een turnlokaal te bouwen. Ged. Staten van Zeeland stellen in de beschrijvingsbrief bij de begroting voor 1964 aan de staten voor om enkele sub sidies te voteren voor onderzoek en voorlichting in de land- en tuinbouw. Zo willen gedeputeerden in verband met de grote betekenis, die de uienteelt voor Zeeland heeft, aan de subsidies voor agrarische doeleinden een bijdrage van 1000 toevoegen voor de Stichting Ne derlandse Uienfederatie te Middelharnis. Een tweede uitbreiding van de agrari sche subsidies vormt een voorstel tot het verlenen van een bijdrage van 25% met een maximum van 1250 in het exploitatietekort van de stichting fruit teeltproefbedrijf „Zeeuwseh-Vlaande- ren" te Philippine. De culturele en sociale voorzieningen, zo vervolgen G.S., zullen in overeenstem ming moeten worden gebracht met de gewijzigde en zich nog steeds wijzigende economische structuur van de provin cie. Hetzelfde geldt voor het onderwijs, de openbare nutsvoorzieningen (electra, gas, water), het wegennet zal moeten voorzien in goede en snelle verbindin gen tussen de verschillende delen van de provincie onderling, met de rest van het land (met name met de randstad- Holland en met West-Brabant) en met de aangrenzende delen van België. „Wij betreuren de huidige gang van za ken in hoge mate", betogen Ged. Staten. „Het ligt naar onze stellige overtuiging op de weg van de regering ons uit deze impasse, waarin wij buiten ons toedoen zijn geraakt, te helpen". Ged. Staten koesteren enige hoop, dat indien de regering ook nu nog niet uit eigen be weging overgaat tot een verhoging van het uitkeringspercentage, daartoe zoveel aandrang van de zijde van de Staten- Generaal zal worden uitgeoefend, dat de regering alsnog zal besluiten de daar voor nodige maatregelen te nemen. Onder deze omstandigheden hebben Ged. Staten geen vrijheid kunnen vinden de staten voorstellen te doen tot het ver lenen van nieuwe subsidies, hoe belang rijk het werk, waarvoor zij worden ge vraagd ook moge zijn. Aanvragen om verhoging van bestaan de subsidies heeft het college vooral wanneer zij het gevolg van de loon- en salarismaatregelen van het overheids personeel, niet geheel willen afwijzen, al is het voor G.S. niet altijd mogelijk geweest verhogingen tot de gevraagde bedragen toe te kennen. Voorts besteden Ged. Staten in deze overzichtelijk opgestelde begrotingsbrief nog aandacht aan de volgende onderwer pen: arbeidsmarkt (regelmatige daling aantal werklozen), woningbouw ver groting woningcontingent noodzakelijk; 20 procent: 17.000, slechte woningen in Zeeland); streekplanwerk (facetstreek plan voor de waterwingebieden); cul tuur (raming rijkssubsidie van 65.000 op ƒ75.000 gebracht); onderwijs (ver zoek aan minister voor seriebouw van gymnastieklokalen)en openbare nuts voorzieningen. Wilde mee: wijlen A. F. Hansens, de heer W. Hansens, de heer L. Verburg en op het ogenblik is zijn chef burge meester A. Sluijmers. Het gemeentebestuur en het gemeente- personeel van Stavenisse hebben maan dagavond hulde gebracht aan de com mies ter secretarie M. K. de Wilde. De heer De Wilde was aan zijn zilveren ju bileum in gemeentedienst toe. Ter ge legenheid van dit feit was er in de raad zaal een feestelijke bijeenkomst. Daar zette burgemeester A. Sluijmers de ju bilaris als eerste in het zonnetje. Hij prees daarbij de ijver en de animo waarmee de jubilaris zijn werk doet. Verder noemde Stavenisses eerste bur ger met name de behulpzaamheid van de heer De Wilde aan de inwoners. „De bevolking is U daar dankbaar voor", zo verzekerde hij. De heer Sluijmers had nagegaan dat de jubilaris in die periode van 114 raadsvergaderingen de notulen heeft gemaakt, 157 huwelijken heeft vol trokken, 382 geboorten en 368 overlij- dens had ingeschreven. De burgemeester betrok ook de familie -die eveneens aanwezig was in zijn felicitatiewoord. Naast de gebruikelijke enveloppe met inhoud ontving de jubilaris van het ge meentebestuur en het gemeentepersoneel een gouden polshorloge. Er waren nog meer sprekers, die in dezelfde geest als burgemeester Sluijmers uiting gaven aan de waardering voor het werk en de persoon van de jubilaris. Dat waren res pectievelijk de beide wethouders, de he ren C. J. Moerland en N. M. Klippel, oud-wethouder J. W. van der Slikke, de heer C. Meertens, financieel ambtenaar namens het secretariepersoneel en de heer J. Leune uit St.-Annaland, amb tenaar in deze gemeente. De jubilaris sprak een dankwoord. Na dit officiële gedeelte was het gezelschap nog gerui me tijd gezellig bijeen. De heer De Wilde was nog geen achttien jaar toen hij als volontair ter gemeentesecretarie in Poortvliet werd benoemd, in het bezit van de mulodiploma's A en B. Hij bleef daar een goed jaar: eind 1939 solliciteerde hij met goed gevolg naar de functie van administratieve hulp van de ge meente Stavenisse. Daar is de heer De Wilde de overige vierentwintig jaar, die het zilveren ju bileum volmaakten gebleven, nu in de functie van commies ter secretarie. Vier burgemeesters maakte de heer De Wethouder J. S. Hoek (a.r.) zei te ver wachten, dat in 1964 met de bouw van de schoollokalen kan worden begonnen, te meer omdat er tussentijds een urgentie verklaring is toegezegd voor de bouw van zes lokalen, waarvan er in eerste instantie drie voor het openbaar en drie voor het prot.-chr. onderwijs bestemd zijn. Als er een lokaal overblijft kan dit volgens de wethouder wellicht voor het kleuteronderwijs gereserveerd worden. Wat het r.-k. onderwijs betreft, ver wachtte thouder Hoek ook enige ac tiviteit van de betrokken ouders. In de afgelopen jaren hebben b. en w. uitgebreid gestudeerd en gepraat over maatregelen tot verbetering van de groenvoorzieningen in de stad. Het laatste woord zal er stellig nog niet over gezegd zijn, al gingen de raadsleden gisteren akkoord met het voorstel om 1800 uit te trekken voor de aanstelling van een adviseur voor de plantsoenverbetering, name lijk de heer J. H. v. d. Burg, direc teur van de plantsoen- en reinigings dienst in Velsen. Maar vele raadsle den keken nu al verwonderd bij een opmerking van burgemeester Drijber, dat in het kader van deze verbetering zeer waarschijnlijk de bloemperken op het Haringplaatsplantsoen ver vangen zullen moeten worden door struiken.... De heer M. Wattel (a.r.) noemde de plantsoenen het visitekaartje van de stad, waarover echter verschillende burgers de laatste tijd niet zo heel erg te spreken zijn. Dit raadslid was daar om verheugd, dat b. en w. daarin nu verandering willen brengen en tevens maatregelen willen nemen om de groen voorziening in de stadsuitbreidingen op te vangen. Over één ding was de heer Wattel enigszins bevreesd: het streven van b. en w. naar minder arbeidsinten sieve beplanting. „Wat betekent dat?", zo vroeg hij zich af. „Nóg minder bloe men?". Voorts wees de heer Wattel er op, dat de minder goede verzorging te wjjten is aan de onderbezetting van het personeel van de plantsoenendienst. Nadat de heren M. L. Almekinders (c.h.) en P. H. M. Adriaansens (k.v.p.) op gemerkt hadden het aantrekken van een specialist een wijs beleid van het colle ge te vinden, en de heer P. H. Geers In Zeeland hebben thans vier gebieden met een gemeentelijke herindeling te maken: Walcheren, Zeeuwsch-Vlaande ren, Zuid-Beveland en Tholen. Ten aan zien van de herindeling van Walcheren wijzen Ged. Staten er in hun begelei dingsbrief bij de begroting 1964 op, dat mede in verband met de lange tijd van voorbereiding een spoedige behandeling nu dringend gewenst is. Het voorstel berust sinds 18 oktober 1 962 bij de Tweede Kamer. Voorts hebben G.S. een voorstel tot wij ziging van de gemeentegrenzen op Tho len (waaronder het voorstel tot samen voeging van de gemeenten Scherpenisse en St.-Maartensdijk) bij brief van 1 maart 1963 aan de minister van binnen landse zaken doen toekomen. De minis ter moet hierover nog een beslissing ne men. Over een nieuwe gemeentelijke indeling in Zeeuwsch-Vlas.nderen zijn de gemeen ten zeer onlangs gehoord, terwijl ver wacht mag worden, dat de plannen tot herindeling van Zuid-Beveland de ge meentebesturen in de eerste helft van 1964 zullen bereiken. Een „Zeeuwse" jury zal het woensdagavond 30 oktober in de Zeeuwse uitzending van het popu laire t.v-programma „Top of Flop" beslissen: „top" of „flop". Zoals gemeld wordt het program ma die dag tussen half acht en acht uur uitgezonden vanuit het „Schuttershof" in Goes. In de ju ry, die de door presentator Her man iDiok gedraaide platen beoor deelt, zitten twee inwoners van Goes, de musicus J. Kousemaker en het teenagerzangeresje Anneke Lehmeijer. Dan zijn er ook twee juryleden, die oud-Zeeuw zijn: de zangeres Marie Cecile Moerdijk en de tekstschrijver Guus Vleu gel, die in Middelburg is geboren. Als hun stemmen nu maar vaak „staken": dan beslissen de tieners in de zaal het top of flop. i Hoewel er van het eerste concours I van de Ring Zeeland van christelij- ke zangverenigingen geen foto's be- j 'j staan, geeft deze uit 1911 dateren- de foto van het VHssingse „Ho- j1 j sanna" die genomen is in het Con- 1 certgebouw van VHssingen, een j aardig beeld van de samenstelling !j van zo'n koor. Rechts van de diri- !j gent (voorgrond, met gevouwen handen) de heer Woltering, die deel uitmaakte van het eerste ringbe- i j stuur. De koorleden zijn gekleed in i j jl 16e eeuws kostuum, in verband met j 'I een „vaderlands zangspel". De heer j i j W. van de Velde te Vlisisngen j i (achterste rij, 5de van rechtsis I 11 meer dan 50 jaar lid van de vere- jl niging geweest. nadat het eerste concours, óók in finan cieel opzicht geslaagd mocht heten, ging het met de ring crescendo. Reeds het volgende jaar hield men een tweede en spoedig werd het jaarlijks concours, naast de normale zangavonden, traditie. Een traditie die nu culmineert in het grote „zangersfeest" in de Goese Maria Magdalenakerk. Het programma voor deze uitvoering vermeldt onder meer het optreden van het Noordbevelandse mannenkoor, een gezamenlijk optreden van Bevelandse-, Thoolse- en Walcherse koren en het op treden van een gastkoor, namelijk het r.-k. jongenskoor uit Goes. Verder is er uit diverse kinderkoren één groot kin derkoor samengesteld. Onder de num mers die uitgevoerd worden zijn werken van Silcher, Kousemaker, Vulpius, Han del, Mozart, Holman en Leo Mens. De uitvoering begint om 7.30 n.m. en „Hosanna" uit Wissenkerke. Te za-j men telden deze verenigingen ongeveer 250 leden. De jury die tegenwoordig meestal bestaat uit landelijk bekende fi guren uit het muziek- en koorleven, was toen samengesteld uit de toenmalige ge reformeerde predikant ds. D. Pol en de heren E. Batten en C. de Dreu. De toe gangsprijs voor de uitvoering bedroeg 25 cent; een heel bedrag voor die tijd. Maar toch was de zaal goed gevuld. Na dat de heer Te Gueneninklo het concours had geopend, waarbij hij uitvoerig in ging op het doel van de ring, kregen alle koren gelegenheid hun kunnen te tonen. Ds. Pol reikte na afloop de prijzen uit, nadat hij het oordeel van de jury uitvoe rig had toegelicht, waarbij kritiek de verenigingen niet gespaard bleef. Som mige koren hadden een ronduit slechte uitspraak en ook vond hij „dat de bin- nenpartijen vaak niet tot hun recht kwa men". Voor het overige was hij tevreden. De eerste prijs ging naar de Vlissingse vereniging „Hosanna", die hiermee dit eerste concours, of „zangfeest" zoals men toen zei, had gewonnen. Dat de organisatie van zo'n concours toen geen sinecure was, bewijst wel het feit, dat pas één jaar na de oprichting van de ring een concours werd gehou den. Het enige lid van dat eerste ringbe- stuur dat nog in leven is, de heer F. J. Woltering te Vlissingen en de heer W. C. van de Velde, die samen met zijn vrouw meer dan 50 jaar lid van het Vlissingse „Hosanna" is geweest, wijten dit aan het chronisch geldgebrek waaraan veel ver enigingen toen leden. Men kon zichzelf net bedruipen, maar voor het houden van concoursen was weinig geld beschik baar. Een mislukking van het concours betekende gelijkertijd het bankroet van de organiserende verenigingen. Maar Advertentie helpen probaat en smaken heerlijk! Nu Jan was ingelijfd en ergens op d-e Veluwe soldaat lag te wezen had z'n moeder, een ronde Bevelandse, dag op dag grote verhalen. Jan maakte het goed, hij had vrienden gemaakt in dienst, waarmee hij de avonduren musicerend in kazerne en kantine doorbracht. Nu kwamen zijn oefeningen op de gitaar, waar de buurt voorheen zo bitter weinig van begrepen hadhem nog goed van pas. Zo was 't mae nèt. Wat ze speelden? Ja, dat was haar nu ook niet zo erg duidelijk. Tijdens een ouderdag had ze de for matie met aandacht beluisterd van het repertoire was haar echter weinig bijgebleven. ,,'t Is net Veronica, voor de rest wil 'k er afwezen." De buurt bleef aandringen. ,,'k Weet het nie, 'k weet het nie, 'k weet het nie" hield ze nog enkele dagen vol. Toen kwam het hoge woord er uit, althans een omschrijving. ,,'k Weet het echt nie, mae 't is net of z'n ele lief joekt." DEZELFDE TEMPERATUREN. Veranderlijke bewolking met voorname lijk in het westen van het land kans op regen. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid en weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 23 oktober Zon op 07.17 onder 17.31 Maan op 13.04 onder 21.01

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2