BEMIDDELAAR UIT ETHIOPIË PRAAT MET BEN BELLA Melkprijs gaat omhoog met 2 cent per liter Provinciale begroting heeft tekort: twee ton WEEK VAN DRUK BERAAD OVER VERHOGING PRIJZEN EN LONEN Marokkaans-Algerijns geschil Peking-China weer niet in V.N. Cijfers en opvattingen Vandaag... Ambtenaren„met zwarte lonen rekening houden" Moderne wapens voor V,S.-leger in West-Europa ZOMERHUIS AFGEBRAND - VUURBOL DE OORZAAK VOOR HET EERST SINDS 1948 Voornaamste oorzaak salaris-loonpost 1 TON NIET GENOEG SUBSIDIEBEPERKING REMMENDE WERKING WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Ambtenaren Overboord geslagen opvarende van de Willem Ruys gered Raad bijeen Egyptenaren Hogere toeslag op industriemelk f130 miljoen 206e jaargang - no. 248 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dinsdag 22 oktober 1963 m en ookb' nj oe««en Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 67 cent per week, 8,70 per kw.franco per post 8,95 p. kw. Losse nummers 15 et-. Bureaus: Vlissingen: 9011Koilfïïl.«»!3*J' «üobrt, „SB' adv- 3647/3643); Middelburg: Markt 5), tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: Arsenaalstraat 2, tel. £ieriKzee. rea. tel. 2425, adm. tel. 2094. g Adv. pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kléine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). .Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. WERKGEVERS- EN WERKNEMERSBONDEN BIJEEN Met het oog op de in het bestuur van de Stichting van den Arbeid vrijdag jl. ontstane situatie, hou den werkgeversverbonden deze week intern beraad. Afgevaardig den van de verbonden hadden de werknemersvertegenwoordigers deze gelegenheid voor beraad ver zocht. Gistermiddag al is het bestuur van het Verbond van Prot.-Christelijke Werkge vers in Nederland in extra-vergadering bijeengekomen. Vandaag vergadert het algemeen bestuur van het Nederlands Katholiek Werkgeversverbond, het be stuur van het Nederlands Katholiek Werkgeversverbond, het bestuur van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond komt vandaag ook in een extra-verga dering bijeen. Morgen zal het Verbond van Nederlandse Werkgevers zich bera den. Op de normale vergadering van het dagelijks bestuur van de Nederlandse Rooms-Katholieke Middenstandsbond is gistermiddag het vraagstuk van lonen en prijzen uiteraard aan de orde ge weest. Morgenmiadag zal de Christelij ke Middenstandsbond de zaak bespreken met zijn raden voor ambacht, detailhan del en vervoer. In de kring van de drie centrale land bouworganisaties liggen op het ogen blik geen nieuwe voorstellen ter tafel. Wel is te verwachten, dat zij voor za terdag a.s. nog contact met elkaar zul len opnemen. De Amerikaanse grondstrijdkrach ten in Europa en in het gebied van de Stille Oceaan krijgen de be schikking over aanvullende moder ne artillerie, waaronder raketten met atoomkoppen, zo heeft de Amerikaanse legerleiding gisteren meegedeeld. In de bekendmaking werd gezegd, dat in Europa meer Sergeantraketten die atoomkoppen over een afstand van on geveer 120 kilometer kunnen vervoe ren worden ondergebracht, een nieuw type gemotoriseerd kanon niet voor kernwapens wordt zowel naar _de troepen in Europa als die in het gebied van de Stille Oceaan gezonden. De Ame rikaanse troepen overzee krijgen voorts een verbeterde versie van de Honest- Johnraket met een bereik van 25 tot 30 kilometer en ook „grotere aantallen atoomkoppen" voor de 20 cm-houwitzer- kanonnen. De bekendmaking zei: „Dit programma, dat de Verenigde Staten hebben besproken met hun bondgeno ten, zal over de hele linie een verbete ring in kwaliteit en kwantiteit van de vuurkracht van de artillerie bewerken". De verenigingsraad van het Ambte- narencentrum heeft op een gisteren in Den Haag gehouden vergadering zijn intern beraad over de financiële en overige rechtspositie van het overheidspersoneel in het licht van de aan de gang zijnde ontwikkeling in het vlak van de lonen afgesloten. Het ambtenarencentrum is een over koepelend orgaan van categorale bonden waarbij uitsluitend ambtena ren zijn aangesloten. De verenigingsraad is van oordeel dat juist nu het sedert 1959 ten aanzien van het overheidspersoneel gevoerde sa- larisbeleid moet worden gehandhaafd. De raad verlangt dus dat dit salarisbe- leid de trend van de loonontwikkeling in het particuliere bedrijf blijft volgen. De verenigingsraad vertrouwt er daar bij op dat zowel voor de nacalculatie over 1963 (die thans aan de gang is) als voor de trendvaststelling voor 1964 in belangrijke mate rekening wordt ge houden „met het thans ook offic'eel toegegeven feit dat in het particuliere bedrijf in niet onaanzienlijke mate zwar te lonen zijn, resp. worden betaald". Intussen zijn in 'ie Rotterdamse haven weer korte acties gevoerd. De avond ploegen van de diverse havenbedrijven gingen echter normaal aan het werk. Een vergadering van de O.V.B. die gis teravond werd gehouden trok 125 be langstellenden. De vergadering besloot dat men vandaag normaal aan het werk zou gaan, maar dat men zich zou ver zetten tegen eventuele „rancune-maat regelen" van werkgeverszijde. Een aantal avond- en nachtploegen van Amsterdamse havenarbeiders hebben gisteravond het werk neergelegd. Bij de maatschappij „Nederland" waar de stakingen begonnen, legden omstreeks honderd havenarbeiders het werk neer. Ook bij drie andere maatschappijen in het oostelijk havengebied het Am sterdams Havenbedrijf vijftig man, K.N.S.M. honderd man, Kon. Hollandse Lloyd vijftig man legden daarna en kele ploegen het werk neer. Omtrent de eisen van de stakers ontbreken nog exacte gegevens. Als de najaarszon tovert met kleuren op de bladeren van het Utrechtse Wilhelmina- park, komen de ganzen er zó voordelig uit, dat er altijd wel kijkers zijn... En van kijken komt dan wel weer voeren.... Na een telegramwisseling tussen de re derij en de gezagvoerder van het m.s. „Willem Ruys" is gebleken dat welis waar zondag, toen het schip zich ten noordoosten" van Algiers bevond, een man overboord is geslagen, maar dat men er onmiddellijk in is geslaagd de drenkeling weer uit zee op te vissen. In het telegram van de kapitein wordt geen naam genoemd. De gevolgen van het avontuur zijn niet ernstig. Keizer Haile Selassie van Ethiopië is gisteren in Algiers aangeko men met het doel te bemiddelen in het Algerijns-Marokkaanse grensgeschil. De Algerijnse president, Ahmed Ben Bella, had zich in uniform gestoken om de 72-jarige keizer te begroeten. Haile Selassie had tevoren in Rabat besprekingen gevoerd met Marokkaanse func tionarissen. Diplomatieke zegslieden zeiden dat er praktisch geen verandering in de stand van zaken was gekomen sedert afgelopen donderdag, toen de bilaterale besprekingen misluk ten. Algerije blijft erop staan dat Marokko zijn troepen terugtrekt uit het ruim 800 kilometer bezui den Colomb Bechar gelegen gebied in de Sahara-woestijn dat onlangs door Marokkaanse militairen werd veroverd. Marokko beschouwt het gebied dat ver leden week bij de gevechten te Hassi Beida en Tindjoub werd veroverd als Marokkaans grondgebied. Welingelichte zegslieden zeiden dat Ben Bella keizer Haile Selassie zou vragen het Algerijnse verzoek om een spoedbijeenkomst van de Organisa tie voor Afrikaanse Eenheid (O.A.U.) te houden, te steunen. De uit 32 lan den bestaande groep, die afgelopen mei in Addis Abeba werd gevormd, is hoofdzakelijk een creatie van de keizer. Hoewel zowel Marokko als Algerije te kennen gaven dat zij door middel van onderhandelingen tot een oplossing wil den komen, werden de voorbereidingen voor een krijg voortgezet. In uitzendingen van Radio Algiers wer den de heftige aanvallen op koning Has san voortgezet en in een speciale op roep spoorde het politieke commissa riaat van het ministerie van defensie de grenssoldaten aan „op te rukken" naar de zege. De Algerijnse ambassadeur in Parijs, Boualem Moussaqui, heeft gisteren be vestigd, dat de Marokkanen bij de hui- fa het ministerie van landbouw in Den Haag, waar de minister, mr. B. W. Biesheuvel, maandag voormiddag een persconferentie hield over het melkprijsbeleid, iverd uitgerekend tijdens het betoog van de bewinds man gemorst met koffiemelk, een reden te meer voor mr. Biesheuvel om even later bijzonder voorzichtig om te springen met zijn kopje kof- fie-met-melic... dige Algerijns-Marokkaanse grensge vechten vijf Egyptische staatsburgers hebben gevangen genomen, die in een helikopter vlogen. Voor het eerst is in Cairo melding ge maakt van de aanwezigheid van een Egyptische militaire missie in Algerije. Een regeringswoordvoerder deelde het feit mee terwijl hij commentaar gaf op het bericht dat de Marokkanen een Al gerijns hefschroefvliegtuig hadden ver overd met vijf Egyptische en vier Al gerijnse officieren aan boord. De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft zich gisteren opnieuw uit gesproken tegen toelating van commu nistisch China tot de volkerenorganisa tie en uitstoting van nationalistisch Chi na. Een resolutie die door Albanië en Cam bodja was ingediend om erkenning van Peking te verkrijgen werd afgekeurd met 57 tegen 41 stemmen, bij 12 onthou dingen. De Sowjet-Unie, India en Groot-Brit- tannië stemden voor de resolutie, Frank rijk en de Verenigde Staten behoorden tot de tegenstemmers. Vorig jaar werd een desbetreffende resolutie afgewezen met 56 tegen 42 stemmen bij 12 onthou dingen. In Egmond aan Zee is maandagavond een zomerhuis van de familie De Jong uit Hillegom, door brand verwoest. Met het huis ging de inventaris verloren. De schade wordt geschat op ongeveer 10.000. De brandweer kon niets uit richten, omdat het huis, dat in een duin pan lag, niet te bereiken was. Verschillende bewoners van de boule vard hebben gisteravond een vuurbol gezien, die in het gebied waar het huis stond is terechtgekomen. Vermoedelijk is deze vuurbol de oorzaak van de brand geweest. De politie stelt een onderzoek in. Bij het K.N.M.I. in De Bilt waren nog geen meldingen van een vuurbol binnen gekomen. (Van onze Haagse redactie) De minister van landbouw heeft de toeslag op de industrieel verwerkte melk per 3 november verhoogd, waardoor de consument twee cent per liter meer zal moeten gaan be talen. Minister B. W. Biesheuvel baseert deze beslissing, die vrijdag in het kabinet is gevaUen, op „de zorgelijke economische toestand op de gemengde zandbedrijven en weidebedrijven in de nationale land bouw, zoals die blijkt uit de achteruit gang van de bedrijfsresultaten". Het ruimere melkprijsbeleid, zo deelde de minister gisterochtend op een pers conferentie mede, komt tot uiting in een achteraf verhoogde toeslag op de indus trieel verwerkte melk in het melkprijs jaar 1962-'63 van f 6,30 tot f 7 per 100 kg en in een vooraf bepaalde, opnieuw verhoogde, industriemelktoeslag voor een interimperiode van 3 november 1963 tot 1 april 1964 (van f 7 tot f8). De ver- rekenprijs van consumptiemelk gaat met f 2 per 100 kg omhoog tot f 32,65. In overeenstemming met het landbouw schap en het produktschap voor zuivel is het 200 jaar geleden, dat de Nederlandse portret- en genre schilder, etser en tekenaar Frans van Mieris de Jonge te Leiden overleed. UWAAltfWtAKnAAAA/WVWUUUUWUVVWWWWUWUUWVUl De Zeeuwse provinciale begroting voor 1964 geeft een geraamd uit de reserve gedekt tekort aan van 210.000. Aldus blijkt uit de beschrijvingsbrief, die Gedeputeer de Staten bij deze begroting aan de staten van Zeeland hebben ge zonden. Voor de eerste maal sinds de invoering van de nieuwe finan ciële verhouding tussen rijk en provincie in 1948 zijn de Zeeuwse gedeputeerden thans niet in staat om de staten een reëel sluitende begroting aan te bieden zonder een aantal voorzieningen, die bezwaar lijk achterwege kunnen blijven, in gevaar te brengen. G.S. hebben al beperkingen moeten invoeren: de eerste stap vormen twee voorstel len tot subsidie-intrekking. G. S. wijzen er in hun begeleidings brief op, dat vooral de regelmati ge stijging van de salarissen voor een steeds groter deel beslag leg de op de voor Zeeland toch al bescheiden ruimte in het pro vinciale budget. Ook thans druk ken de salarissen en lonen zwaar op de provinciale huishouding: zij vormen de voornaamste oorzaak, dat de begroting niet reëel sluit. 9 Ged. Staten verwachten dat de In het ontwerp opgenomen verhoging van de post onvoorzien met 100.000 ontoereikend zal zijn om de gevolgen van de te verwachten verdere salaris maatregelen op te vangen. Bovendien zijn ten gevolge van de strenge winter veel extra uitgaven nodig gebleken. G.S. wijzen onder meer op de kosten van het sneeuw ruimen en van de gladheidbestrijding, die rond 150.000 belopen, alsmede op de provinciale bijdrage in de kos ten, die het in stand houden van de veerverbinding ZijpeAnna Jacoba- polder in de afgelopen winter met zich brachten. De geraamde uitgaven konden dus slechts volledig worden gedekt door tot een bedrag van ruim 210.000 over de algemene reserves te beschikken, terwijl het college tevens voor de dekking van de ten laste van de provincie blijven de kosten van de calamiteuze polders en waterschappen heeft beschikt over een bedrag van 100.000 uit het zee weringsfonds. Daarnaast hebben G S. maatregelen ge nomen om de gewone dienst van de be groting zoveel mogelijk te ontlasten. In dit verband gaan zij na in hoever indien de gemeenten in het kader van de financiële verhoudingswet 1960 tachtig procent vergoed kunnen krijgen van hun uitgaven voor bepaalde onderdelen van maatschappelijke zorg en volksgezond heid het voor de provincie mogelijk is haar subsidies op deze terreinen te be perken zonder deze voorzieningen te schaden. De eerste stap wordt gevormd door twee voorstellen: Ten eerste wil het college met in gang van 1964 het subsidie van 25.000 voor de schoolartsendienst intrekken; Vervolgens stellen G.S. voor om het subsidie van 7500 voor de be schuttende werkplaatsen eveneens in te trekken. Voorts gaan G.S. na in hoever, zonder de omvang van de uit te voeren werken te beperken, door een andere wijze van financiering de druk op de gewone dienst van de uitgaven voor aanleg en verbetering van wegen te verminderen is. Het college herinnert de staten er aan, dat de provincie zich heeft be zig te houden met tal van zaken als de structurele wijzigingen, de cultu- (Zie slot pag. 2 kot. 5) is besloten het melkprijsjaar te ver schuiven van de periode november-no- vember naar april-april. Per 1 april 1964 zal dus een nieuwe richtprijs worden vastgesteld, geldende voor de duur van het melkprijsjaar april 1964-april 1965. Te zamen met de te verwachten ho gere opbrengst van de industriemelk via de zuivelmarkt zullen de getrof fen maatregelen, zo meent de minis ter, ertoe leiden, dat de gemiddelde opbrengst van de melk gedurende de overgangsperiode voor de veehouders een verhoging zal ondergaan met circa f 2 per 100 kg in vergelijking met de situatie onder het herziene melkprijsbeleid 1962-63. Dat betekent op jaarbasis een bedrag van f 30 mil joen meer voor de veehouders. De kosten van de aanvullende industrie melktoeslag voor 1962-63 bedragen on geveer f 32 miljoen, die ten laste van het landbouw-egalisatiefonds, dus van het rijk, komen. De nieuwe toeslag op de in dustriemelk voor de overgangsperiode 1963-1964 vraagt ongeveer f 100 miljoen, waarvoor een aanvullende begroting van het L.E.F. zal worden ingediend. De verhoging van de verrekenprijs kan ook gevolgen hebben voor de prijzen van de eonsuinptiemelkpro- dukten, zoals koffiemelk, vla, pap en yoghurt. Economen van het ministe rie van landbouw hebben uitgerekend dat het voor koffiemelk kan neerko men op een prijsverhoging van vijf cent per liter, voor karnemelk, yoghurt, pap en vla op twee cent per liter. De verhoogde toeslagen voor industrie melk, zo deelde de minister op de pers conferentie nog mee, zullen geen invloed hebben op de prijzen van de uit indus triemelk vervaardigde zuivelprodukten zoals boter en kaas. Prinses Irene heeft maandag een bezoek gebracht aan het Thomas A. Kempislyceum in Zwollewaar tot en met vrijdag studie- en beroepen- voorlichtingsdagen en een tentoon stelling worden gehouden. Op de fo to bekijkt de prinses geboeid een vitrine. De dames zullen ongetwij feld geboeid naar het tulbandhoedje van de prinses kijken. fiantlijn Cijfers corrigeren soms scherp allerlei algemeen gangbare opvattingen. Daarvan troffen we vorige week een opvallend voorbeeld aan in het blad Eco- nomisch-Statistische Berichten, waarin enkele mededelingen voorkwamen over de uitkomsten van een onderzoek, dat in november van het vorig jaar werd in gesteld naar de vrijetijdsbesteding in het weekend. Toen we die cijfers hadden gezien, hebben we in onze omgeving eens nagevraagd welke uitkomsten deze of gene op bepaalde vragen verwacht ten. De daarbij optredende verschillen met de werkelijke cijfers waren buiten gewoon frappant. Bijvoorbeeld de vraag: hoeveel procent van het Nederlandse volk denkt U dat tijdens de zondag sportwedstrijden bijwoont Vrijwel ieder een, die we daar naar vroegen, kwam met zéér hoge percentages. Sommigen zeiden vijftig procent, vijfenveertig kwam ook nog al eens voor en het laagste zat in de buurt van de dertig. De man van de vijftig procent zei er nog bovendien bij, dat hij aan de lage kant had getaxeerd, want „ik moet oppas sen niet te overdrijven als het om die sportverdwazing gaat." Sportverdwazing. Dat is een heel mooi woord in dit opzicht. De statistiek wijst namelijk uit, dat op zondag slechts één procent van het Nederlandse volk jawel, er staat inderdaad één procent als toeschouwer een sportwedstrijd bij woont. Het loopt dus nogal los. In dit opzicht is het illustratief ook het per centage Nederlanders te noemen, dat een kerkdienst of een godsdienstige bij eenkomst op zondag bijwoont. Geen twintig, vijfentwintig of zelfs achttien procent, zoals sommigen ons als taxatie gaven, maar nog altijd negenenveertig procent. Bijna de helft van de bevolking dus gaf op (uiteraard steekproefsge wijs) een of meer malen op zondag naar de kerk te zijn ge weest. Ruim drie kwart van de geën quêteerden verklaar de aangesloten te zijn bij een kerkgenoot schap, zodat circa een derde van hen geen bezoek aan de kerk had gebracht. Men ziet hoe goed het is bepaalde, schijnbaar onaantastbare meningen af en toe eens langs de daartoe geëigende weg te laten onderzoeken. Bepaalde op vattingen komen dan vaak in een merkwaardig licht te staan. Het begrip sportverdwazing stoelt in ieder geval niet op een overmatig bezoek aan sport wedstrijden. Dit blijkt zelfs aan de meer dan matige kant. Nu de vrije zaterdag. Ook daarover zijn enkele opmerkelijke gegevens te voorschijn gekomen, naar wij menen niet helemaal in overeenstemming met de gangbare opvattingen. Wij hebben hier eveneens enkele proefjes genomen en het opvallende daarbij was, dat onze „proefpersonen" over het algemeen nog al hoog opgaven van hun eigen bezig heden op de vrije zaterdagmorgen, maar geen of weinig vertrouwen bleken te be zitten in dit opzicht jegens hun mede mens. De meesten gingen er van uit, dat anderen de vrije zaterdagochtend wel voor „uitslapen" zouden gebruiken. Eén man zei er bij, dat hij eens had gelezen over onderwijzers, die er over klaagden dat juist op de zaterdag de kinderen zonder ontbijt op school kwamen. De ouders sliepen uit. Maar wat zeggen nu de cijfers? Wij citeren letterlijk: „De zaterdagochtend stond ondanks de vijfdaagse werkweek - vooral in het teken van de arbeid: tweederde van de bevolking was werkzaam in beroep, huishouding of school (van de manne lijke sekse: 52 En hoe zit het met dat uitslapen? Nog geen kwart van de bevolking slaapt op de zaterdagmorgen uit. Twee cijfers nog ten slotte, waarvan de taxaties door onze „proefperso nen" niet veel uiteenliepen met de wer kelijkheid. Uitslapen op zondag wordt door de helft van het Nederlandse volk gedaan en op bezoek gaan of bezoek ontvangen door tweeënvijftig procent. En daarmee werd ons geschokte ver trouwen in algemeen gangbare opvat tingen weer een beetje hersteld: de groepen, die wij elke zondag naar de sportvelden zien gaan, mogen dan slechts één procent vormen, de com plete gezinnen, die bij anderen op be zoek gaan, inclusief kinderen en kinder wagens, vormen dan toch maar met hun gastvrouwen en -heren meer dan de helft van het Nederlandse volk. En dat hadden we altijd wel gedacht...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1