Oranj jeteam ontging zekere zege tegen „tiental" in slotfase Pronk na blunder: „Ik hinkte op 2 gedachten" Sporttoto TACTIEK VAN ELEK SCHWARTZ NEDERLANDERS ONDERSCHATTEN SLAAGDE: AANVAL VERLAMD EIGEN KRACHT DOOR ANGST Rush Plankenkoorts Protest Sensatie Rampzalig Voor de tweede achtereenvolgende maal het meest gevraagd IN DE KLEEDKAMERS Met succes Kruiver en het ellebogenwerk Xj X X X X X X X X X X X X 1 MAANDAG 21 OKTOBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 BELGEN BEDWONGEN (Van onze sportredacteur). EDDY PIETERS GRAAFLAND bleef versuft en ontgoocheld bij een paal voor zijn doel liggen. Be wegingloos, verstard van schrik staarde hij naar de bal in de netten, het bewijs van een teleurstel lende waarheid. Maar Eddy Pieters Graafland kon het nog niet geloven. Nog weigerde hij de realiteit te accepteren. Toen, met een snelle ruk, draaide hij zich om en zag de Italiaanse scheidsrechter Raoul Righi met uitgestrekte arm wijzend naar de mid denstip langs een groepje uitbundig juichende Bel gen terugwandelen. Er was niet meer aan te ont komen, de desillusie was volkomen: België had in de slotfase, zeven minuten voor het laatste fluit signaal, toch nog de gelijkmaker gescoord. Door domme pech was Nederland volslagen onverwachts de zege ontgaan in het zicht van de eindstreep. In feite was die succesaanval van de Belgen allang bezworen. Stopper Tonny Pronk had de bal opge vangen, zwenkte er mee naar eigen doel en Eddy Pieters Graafland had een rustige terugspeelbal verwacht. Maar plotseling kwam daar als een schim de Belgische linksbinnen Van den Berg ach ter hem opduiken. Voor Pronk moet het inderdaad een spookbeeld zijn geweest, want plotseüng ver loor hij vlak naast het doel in paniek, in non chalante, in zelfoverschatting? de bal. Bijkans op de lijn naast het doel kreeg de Belg daarom plotseling de bal. Nog scheen het gevaar niet groot, want uit deze hoek was bijkans niet te scoren. Maar opnieuw sloeg de domme pech toe: uit het felle schot van de Belg caramboleerde de bal via het been van de Nederlandse doelman in de net tenHet deed deze interlandvoetbalwedstrijd tussen Nederland en België in het Olympisch Sta dion van Amsterdam in een merkwaardige sfeer eindigen: een mengeling van triomf (na vier ach tereenvolgende nederlagen had het Oranjeteam immers de Belgen eindelijk bedwongen) en van ontgoocheling, omdat de overwinning toch nog was ontgaan. Toch was ten slotte het gevoel van triomf groter, want Nederland had eindelijk weer eens een team in het veld gebracht, dat mentaal sterk was en dat als een gelijkwaardige tegenstander van de Belgen tussen de lijnen stond. En na dit 11 gelijke spel kan de belangrijke wedstrijd te gen Luxemburg in het toernooi om de Europese beker voor landenteams weliswaar niet zorgeloos, maar toch met een grote dosis vertrouwen worden tegemoet gezien! Bondscoach Elek Schwartz had het van tevoren al gezegd: „Niemand zal dur ven bestrijden, dat het Belgische zeg maar versterkte Anderlecht team op het ogenblik sterker is dan ons oranje-elftal. Maar kansloos zijn we niet. Als trainer-coach heb ik simpel de taak te zoeken naar een methode om die aan- valskracht van de Belgen te verlammen". Nu, na afloop van de strijd, zal nie mand durven bestrijden, dat Elek - Schwartz verbazend goed in deze „simpele taak" geslaagd is... De anders zo goed geoliede Belgische aanvalsmachine werd inderdaad volkomen lamgelegd. Schwartz bereikte dat door Rinus Bennaars permanent de briljante Belgische ster Paul van Himst te laten bewaken en bo vendien debutant halfspeler Henk Vriens geen stap buiten de eigen defensie te laten zetten. Opnieuw dus een zeer duidelijke defensieve tactiek, ingegeven door de angst voor het vaak flonkerende aanvalsspel van de Belgen. Gevolg: ster Paul van Himst was deze middag „nergens" en flonkeren deden de Belgische aanvallen ook niet. Maar soms kreeg men toch de stellige overtuiging, dat de Nederlanders door deze angst voor de tegenstander hun eigen aanvalskracht onderschatten... Als Nederland nu eens lak had gehad aan die angst voor de aanvalskracht van de tegenstander en zelf „nor maal" op de aanval had gespeeld, zou dan ook tenminste een gelijk spel zijn bereikt? Het is niet gebeurd en dat maakt het antwoord eenvoudig: geen mens weet het. Maar wel kan er dit van gezegd worden: de Ne derlandse voorhoede, die nu in het veld stond, kan als ze inderdaad compleet ten aanval gaat meer doelpunten maken dan één in de negentig minuten. Nu was Piet Kruiver een eenzame aan- valsspits, maar toch slaagde hij er in de Belgen tot fors verdedigend voetbal te verleiden. Nu stond hij tegenover een numerieke overmacht. Weliswaar is de ze speler niet rijk bedeeld met tech niek, maar zijn direct spel maakt hem voor iedere verdediging gevaarlijk. Wel licht zou er iets heel anders gebeurd zijn als hij inderdaad bij de meeste aan vallen vergezeld was geweest van twee binnenspelers en dus meer ruimte om te spelen had gekregen. Vrijwel de ge hele wedstrijd speelde Nederland echter het 4-2-4-systeem en dat betekende dus, dat binnenspeler Bennaars slechts zel den een aanvallende rol heeft gespeeld. Bovendien moesten enkele van de vier voorhoedespelers ook nog vaak zelf het middenveld opzoeken, omdat aan een van de halfspelers een uitsluitend defen sieve taak was opgedragen. Vooral linksbinnen Piet Keizer die in zijn club Ajax de laatste weken tot briljant spel kwam heeft bewezen, dat de Nederlandse aanvalskracht gro ter kan zijn. Zonder de spectaculaire schijnbewegin gen van een Wilkes bereikte hij soms toch het zelfde als deze grote ster van weleer: twee, drie tegenstanders in één rush passeren. Maar in deze wedstrijd was dat meestal te weinig effectief, om dat er dan weer te weinig medevoortsen in de buurt waren. Niettemin Keizer was onmiskenbaar de beste van de voorhoe de, waarin rechtsbuiten Sjaakie Swart voor rust vaak verrassende acties liet zien, maar in de tweede helft door slecht plaatsen en de bal te lang in zijn bezit te houden teleurstelde. Linksbuiten Peet Petersen speelde weliswaar verdienste lijk, maar kon toch niet bewijzen, dat Moulijn lange tijd uit het Nederlandse elftal geweerd moet worden. Defensief kan men dit Nederlandse elf tal geen verwijt maken: het „sof-goal- tje" van de Belgen was de uitzonde ring, die de regel bevestigde, samen met van een overigens goed spelende Haak. enkele onverstandige terugspeelballen Discussie is uitgesloten als het gaat om de keuze van de beste man van dit Nederlands elftal: Fons van Wis sen, die in verdediging (en vaak ook in de aanval, want hij mocht als de situatie dat toeliet wél mee naar voren) als een duiveltje uit een doos je voor de Rode Duivels opdook en dan meestal zegevierend uit de duels te voorschijn kwam. De 19-jarige Henk Vriens had behalve met de Belgen zo duidelijk af te reke nen met plankenkoorts, dat zijn debuut niet geheel op waarde te schatten is. Men zou kunnen zeggen, dat hij nog te „bedremmeld" speelt. Hij verdient een nieuwe kans, maar als er werkelijk veel op het spel staat, geven we voorlopig toch de voorkeur aan Jan Klaassens. Pieters Graafland kan opnieuw een schitterende prestatie in zijn dagboek noteren en Pronk speelde zo „ondoor dringbaar" dat zelfs zijn kostbare blun der hem de interlandshals niet zal kos ten. De snelle Veldhoen bedwong de ge renommeerde Jurion zo zeer, dat deze ten slotte naar het midden achter zijn voorhoede trok. Als men bij dit alles dan nog weet, dat het Nederlands elf tal - dank zij enkele aanvallende perio des ondanks het defensieve spel toch nog tot de positieve cornerverhouding van 95 kwam, dan weet men, dat oranje gistermiddag zeker niet teleur gesteld heeft. Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat de Nederlanders zich keer op keer zo sterk in de defensie zouden samen trekken. De viermansvoorhoede lanceer de enkele gevaarlijke operaties, waarbij een solo van Swart bekroond met een voorzet opviel. De bal bleek echter iets te scherp geplaatst, want doelman Ni colay was een fractie van een seconde eerder bij de bal dan Piet Kruiver. Even later gaf het Belgische team de Neder landers echter te verstaan, dat het in derdaad verstandig was ruimschoots aandacht te besteden aan de veidedi- ging: Van Himst brak door, maar uit zijn schot vloog de bal via het been van Veldhoen in het zijnet. En kort daarna moest Pieters Graafland ver het veld insprinten om juist iets eerder de bal een trap te geven dan de doorge broken midvoor Stockman. Maar deze geschiedenis herhaalde zich onmiddel lijk aan de andere kant van het veld, nu met Piet Keizer en doelman Nicolay. Inmiddels was het duidelijk geworden, dat de Italiaanse arbiter Righi midvoor Kruiver vroeger ook op Italiaanse vel den heeft zien spelen: als de Nederlan der maar even fors attaqueerde snerpte het fluitje van deze scheidsrechter. Het bracht het volle stadion tot een laaiend protest. Kruiver bleef echter onverstoor baar, was kort daarna sneller ter plaat se dan stopper Verbiest de beste man van de Belgen en vuurde uit een voorzet van Swart na een vrije trap. Doelman Nicolay bewees echter zijn voortreffelijke klasse. Ook de Belgen eenmaal moest attaqueerden vaak en Pieters Graafland een (Advertentie) blessure riskeren, toen hij zich op de voeten wierp van een doorgebroken Van den Berg. Maar de Nederlanders ble ven gevaarlijk. Zo lanceerde Fons van Wissen uitstekend Kruiver, die echter te scherp naast het doel kwam. De Feijen- oorder trok de bal echter terug naar de vrijstaande Keizer, die helaas hard te gen een Belgische verdediger knalde. In middels had linksbuiten Puis zich als de gevaarlijkste Belgische aanvaller doen gelden en uit een solo van deze speler ontstond een hachelijk moment voor het Nederlandse doel. Pieters Graafland miste de scherpe voorzet juist, Jurion ook en Stockman knalde over. Sensatie in de laatste tien minuten voor de rust. Met een briljante solo zigzagde Keizer weer eens door de Belgische verdediging. In het straf schopgebied werd hij tegen de grond gewerkt en een laaiend fluitconcert stortte als een orkaan over het veld, toen Righi de vrije trap buiten het I6-metergebied gaf. Even later werd het helse fluitconcert nog heter en heviger, omdat Petersen alleen op weg naar het Belgische doel werd gehaakt en de scheidsrechter liet doorspelen. Even voor rust moest Bennaars op de doellijn redden, toen Pieters Graafland al gepasseerd was. Het leek of Elek Schwartz zijn spelers voor de aanval iets meer de vrije teugel liet na de rust. Keizer begon met een prachtige dribbel en een schot rakelings naast. Weliswaar plaatsten de Belgen keer op keer tegenstoten, maar ook de Nederlanders bleven gevaarlijk en in de vijftiende minuut gebeurde het: Ben naars zond de bal in een diagonale lijn naar Petersen op de vleugel, de linksbui ten zwenkte naar binnen en lanceerde Kruiver in vrije positie schuin voor het doel. Wel weerde Nicolay het vlammen de schot af, maar de bal kreeg hij niet klemvast. De meegekomen Piet Keizer had het toen niet moeilijk: over de lig gende doelman schoot hij de bal in (1 0). België vocht even fel terug en Pie ters Graafland moest een prachtige save laten zien op een schot van Stockman. Nadat Nederland in korte tijd drie cor ners had afgedwongen, scheen de zege (Advertentie) dD QUICK een volslagen feit, toen ongeveer een kwartier voor het einde midvoor Stock man geblesseerd het veld moest verla ten en België dus met tien man verder moest spelen. Maar juist in die periode gingen de Ne derlanders weer sterk het accent op de verdediging leggen. Het bleek rampzalig want ten slotte scoorde Van den Berg toch nog zijn al eerder beschreven ge lijkmaker: 11. In de slotfase bleef Ne derland attaqueren. Na een solo ver scheen Bennaars zelfs alleen voor de doelman, die echter met een onwaar schijnlijk snelle reactie redde. Haak deed duizenden Nederlanders in de laatste mi nuten nog de adem inhouden door te kort op zijn doelman terug te spelen, maar weer dook Pieters Graafland de bal van de schoen van Puis. Het was de laatste heldendaad in deze wedstrijd. Luxemburgse spionnen die bij deze wedstrijd aanwezig waren, zullen nu niet meer zo zeer rekenen, dat het wonder (Nederland verslaan) binnen kort nog mogelijk is! toen na ruim een kwartier de Ne derlandse kleedkamer voor de sport pers werd opengesteld, stond bonds coach Elek Schwartz dadelijk om ringd door Belgische en Nederland se journalisten, die het naadje van de kous wilden weten. Zij werden niet teleurgesteld. Elek Schwartz Piet Kruiver (helemaal rechts naast het doel) heeft het al gezien nog voor de bal de doellijn is gepasseerd: Nederland gaat de leiding nemen. Kruiver zelf vuurde eerst, de Belgische doelman (op de grond) kreeg de bal niet klemvast en Piet Keizer (springend) kan gemakke lijk scoren. Foto P.Z.C.) deed haarfijn uit de doeken, waarom hij tot deze tactiek was gekomen, toonde zich verheugd over het ge lijke spel, al had er voor onze land genoten dan ook z.i. meer ingezeten, en schroomde niet zijn achterspe lers aan de kaak te stellen, die het te mooi wilden doen en daardoor in nonchalance vervielen. En de Belgen Sterk, als ze de bal hadden, maar te paniekerig als hun tegenstanders het spel overnamen. Het gevolg van te weinig systeem, aldus de Nederlandse bondscoach. Aanvoerder Van Wissen: „De Belgen zijn me tegengevallen. Wij hebben kansen gehad om te winnen". Pronk had geen excuus voor zijn ongeluk kige fout, die leidde tot het Belgi sche doelpunt: „Ik hinkte op twee gedachten: de bal uit laten lopen of terugspelen op Pieters Graafland. Je ziet, dat is fout. Ik raakte uit balans en voor ik het wist, lag de bal achter Eddy". De 19-jarige Tilburger Henk Vriens toonde zich niet ontevreden over zijn debuut, al had het natuurlijk beter gekund. „Was het zwaar „Och, die jongens van Manchester United kunnen er ook wel wat van..." was het laconieke antwoord van de jon ge debutant. In alle gesprekken, waarin de wed strijd werd geanalyseerd, was een ondertoon van „We hadden kunnen winnen". En dat was ook zo, maar de oude stelregel van „doelpunten beslissen" deed ook hier opgeld. Martin Lippens was na afloop in de Belgische kleedkamer wel bereid De Nederlandse midvoor Piet Kruiver deinsde er niet voor terug twee Bel gen tegelijk te attaqueren, Maar in een ingewikkelde situatie wordt hij hier toch gevloerd. Ook de Belgen zullen de bal niet wegwerken, ook zij zullen ten val komen. Voor Kruiver ivas dat min der plezierig, want Lippens 6) zal juist op de rug van de Nederlander vallen, (Foto P.Z.C.) SNELSTE IN LOMBARDIJE Jo de Roo heeft in de eindsprint van de Ronde van Lombardije zijn grote slag geslagen en in de wieler- geschiedenïs een unieke prestatie geleverd door in twee achtereen volgende jaren de beide slotklas- siekers van het seizoen in Frank rijk en Italië te winnen: eerst Pa rijsTours, daarna de Ronde van Lombardije. De Zeeuwse coureur heeft aan het einde van het seizoen zijn blazoen, dat enigszins was aangeslagen, nieuwe glans gege ven. Het is stellig niet zo, dat De Roo de overwinning cadeau heeft gekregen, want er is veel strijd ge leverd, tot aan het laatste moment toe. Er waren veel ontsnappings pogingen, maar tegen de verwach ting in, zou de beslissing vallen in een groepje van negen man. De verwachting was, dat er één man wel in zou slagen zijn weg naar de zege alleen te vinden, waarbij de Fransen hoopten op Raymond Poulidor en de Italianen vooral op de veelbelovende Italo Zilioli. De 30 km voor de aankom st in Como in het parcours opgenomen Passo d'Intelvi heeft echter niet de rot van de rechter kunnen vertolken, zoals die jarenlang werd vervuld door de „muur van Sormano, die thans echter ver van het strijdtoneel was gehouden. De groep van negen renners, die zich aan de voet van de Intelvi had gevormd, zou bijeen blijven en in de eindsprint verraste Jo de Roo zijn rivalen zeven Italianen en een Belg met een on weerstaanbare eindsprint. In het begin reeds ontspon zich een interessante strijd, toen twintig man in de slag gingen, onder wie Grac- zyck, Elorza, Stablinski, Morales en een aantal sterke Italianen. Te Lecco (45 km) bedroeg de voorsprong van het eerste peloton op een tweede groep anderhalve minuut, terwijl de hoofdmacht op twee minuten volgde. Op de Balisio (60 km) ging Poulidor in gezelschap van Wolfshohl in de aanval. Zij kregen een tiental ren ners mee en op de route langs het Comomeer kwam er een hergroepe ring. In de klim naar de top van de Ghisallo ging Otano er vandoor en toen hij bo ven kwam, bedroeg zijn winst op zijn naaste belagers, Adorni en Moser, 25 sec. Op 40 seconden volgden Zilioli. Poulidor en een langgerekt peloton. Te Chiasso (147 km) was alles weer bijeen maar niet voor lang, want de strijdlust wakkerde steeds weer aan. Le Dissez ging nu aan de haal en op de Valmara had hij een voorsprong van 1.10 op Le- baube, waarna op 1.40 doorkwamen Vignolli, Wolfshohl en Poulidor. In de afdaling ging alle winst echter weer verloren. Onder leiding van Aldo Moser kwam er echter een Italiaanse aanval en het wa ren Jo de Roo en Bocklandt, die als eni ge buitenlanders erin slaagden, hierin mee te gaan na een felle tegenaanval met succes te hebben uitgevoerd. Wolfs hohl. Le Dissez en anderen hadden te veel van hun krachten op het zware parcours gevergd en moesten afhaken. In Como werd Jo de Roo voor de tweede achtereenvolgende maal als de grove triomfator van de Ronde van Lombar dije gehuldigd. De uitslag luidt: 1. Jo de Roo (Ned.) 263 km in 7.05.30 (gem. 37,085 km/u.); 2. Durante (It.); 3. Dancelli (It.); 4. Bocklandt (Belg.); 5. Zilioli (It.); 6. Conterno (It.); 7. De Rosso (It.); 8. Moser (It.); 9. Maserati (It.), allen zelfde tijd als De Roo; 10. Simpson G.-B.) op 1 min. 49 sec.; U. Adorni (It.) 12. Plankaert (Belg.);. 13;. Poulidor (Fr); 14. Fontana (It..); 15. Battistini (It.); 16. Azzini (It.); 17 No- vales (Fr..); 18. Masignan (It.)19. Lebaube (Fr.); 20. Zimmermann (Fr,); 21. Zancanaro (It.); 22. Taccone (It.); 23. Adami It.allen zelfde tijd als Simpson 7.07.19. Van de 142 renners die startten bereik ten 49 de finish. Door zijn overwinning in de Ronde van Lombardije, waarvoor hij 60 punten kreeg, is Jo de Roo in de competitie voor de Super Prestige Pernod, waarvoor de Ronde van Lombardije de laatste wedstrijd van het seizoen was, op de vierde plaats geëindigd, welke een waarde verte genwoordigt van 300.000 oude francs ongeveer 2200 gulden). Het vorige jaar eindigde De Roo op de eerste plaats, die nu wordt ingenomen door Jacques Anquetil, die hiervoor 2 miljoen oude francs krijgt. De tweede en derde prijs ter waarde van respectie velijk 1 miljoen en 500.000 oude francs zijn voor de Brit Simpson en de Frans man Poulidor. De Roo, die vóór zater dag nog de zevende plaats bezette te zamen met de Belg Armand Desmet overvleugelde met zijn zege te Como de Spanjaard Perez Frances en de Belgen Bocklandt en Van Looy. Laatstgenoem de met één punt Het eindklassement voor de trofee Su per-Prestige luidt: 1. Jacques Anquetil (Fr.) 260 pnt.; 2. Tom Simpson (G.-B.) J95 pnt.; 3. Ray mond Poulidor (Fr.) 180 pnt.; 4. Jo de Roo (Ned.) 136 pnt.; 5. Rik van Looy Belg.) 135 pnt.; 6. Bocklandt (Belg.) 122 pnt.; 7. Perez-Frances (Sp.) 85 pnt.; 8. Armand Desmet (Belg.) 76 pnt.; 9. Wolfshohl (Did.) 75 pnt.; 10. Daems (Belg.) 71 pnt. Aan het besluit van het Italiaanse wie lerseizoen heeft Jo de Roo zaterdag de 57ste Ronde van Lombardije gewonnen. De foto toont De Roo die de eindstreep over flitst, gevolgd door de Italiaan Du rante, die tweede werd en diens landge noot Dancelli, die derde is geworden. iets toe te geven van zijn onbestraft gebleven overtreding tegen Piet Kei zer. „Zeker, ik heb hem gepakt met de elleboog, hé, zoals dat niet mag". De Belg bleef er echter bij, dat het buiten het strafschopgebied was ge beurd en dat had vrijwel iedereen in het Olympisch Stadion toch wel anders gezien. hippens had het wel een prettige wedstrijd gevonden, evenals Laurent Verbiest, die echter niet zo te spre ken was over het spel van zijn di recte tegenstander, Piet Kruiver. „Jongen, wat dat er voor één. is, de bal is nog niet in de buurt of hij begint al met zijn ellebogen te stom pen". U moet daaruit niet opmaken, dat Verbiest echt een hekel heeft aan Kruiver, want naar zijn zeggen is Piet toch wel een „plesante jon gen". Erg te spreken over hun eigen spel waren de Belgen niet. „Het liep niet", was de mening en daar doe je nu eenmaal niets aan. Jef Jurion had het ook niet zo naar zijn zin gehad. Eigenlijk tegen zijn zin als rechtsbuiten opgesteld, had Jurion verklaard niet als schakelspeler te willen fungeren, maar toen de wed strijd eenmaal begonnen was, bleek toch vaak, dat het bloed bij Jurion kruipt waar het niet gaan kan. Ju rion gaf toe niet helemaal gespeeld te hebben zoals het systeem hem dat voorschreef, maar voerde als excuus aan, dat hij door de versterk te defensie van Nederland wel ge dwongen was geweest andere moge lijkheden te zoeken. Op het vaak verwaarloosde middenveld zag Jefke voor zichzelf grotere mogelijkheden. Nederland was hem meegevallen. „Jullie hadden in dit elftal meer ta lent dan in de vorige ploegen, maar waarom viel Nederland niet aan Van de 604.571 Nederlanders, die" een kansje waagden in de sporttoto van de ze week had er zich zondagavond nog geen gemeld voor de eerste prijs van 128.185,Voor de tweede prijs van 69,920,was de animo met twintig meldingen groter. De extraprijs van de gelijke spelen 34,960) blijft omdat liefst elf wedstrijden gelijk eindigden, staan tot de volgende week. N ederlandBelgië I Eintr. Br.Werder 2 HSV—TSV Münch. '60 i FC Köln—Preuss. M. 4 Meidr. SVSaarbr. 5 Kaisersl.Karlsr. SC b StuttgartEintr. Frt. 7 Nürnb.Schalke '04 8 Bor. Dortm.Hertha •V Aston VillaArsenal 10 Blackburn RBurnley 11 BlackpoolIpswich T 1 ChelseaSheffield W. Liverp.W. Bromw. A. 14 Notts For.Manch. U. (Advertentie) Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3