NIEUW KABINET IN ENGELAND Butler minister van buitenlandse zaken Auto botste tegen bus- vier mensen omgekomen „Loonoperatie in of zonder de Stichting van de Arbeid" Intensievere samenwerking kruisverenigingen LORD HOME SLAAGDE Selwyn Lloyd keert terug in de regering MacLeod en Powell weigerden post Edward Heath nu minister van handel Ontsnapte wolvin weer gevangen NIEUWE BESPREKINGEN TUSSEN ALGERIJNEN EN MAROKKANEN r KONimiN BIJ BRUG OVER DE KW AI Geboortehuis van de paus beschoten C.N.V.--voorzitter: geordend, rechtvaardig loonbeleid en een reële loonsverhoging Toenadering op vergadering Groene Kruis" WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Prettig zingend de aardappelen in Overwinning Modernisering Scheuring Situatie aan grens zeer gespannen Versterkingen Commissie Prinses Paola kreeg een zoon KONINKLIJKE GASTEN GENOTEN VAN EEN OOSTERS STADIONSPEL OI ONDERHANDELT OVER VERHUUR SCHIP AAN INDONESIË Drs. Roemers op N.V.V.-congres Medisch directeur Studie Diana Churchill overleden Felle gevechten in Zuid-Vietnam 206e jaargang - no. 247 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Maandag 21 oktober '63 Pagina 2 Lord Home, de nieuwe Britse premier, heeft gistermiddag de sa menstelling van zijn kabinet bekendgemaakt. Daarin is de 60-ja- rige voormalige vice-premier R. A. Butler minister van buitenland se zaken, de post van vice-premier is in het nieuwe kabinet afge schaft. De 56-jarige Lord Hailsham blijft „Lord President of the Council" (voorzitter van de kroonraad) en minister van weten schappen, Reginald Maudling minister van financiën. Edward Heath, in het kabinet-Macmillan grootzegelbewaarder en onderminister van buitenlandse zaken, die de onderhandelingen over de Britse toetreding tot de E.E.G. heeft geleid, wordt minister van handel, industrie en regionale ontwikkeling. Butler is tweemaal op het laatste ogen blik gepasseerd als kabinetsformateur. Maar ook de andere rivalen van Home Maudling en Lord Hailsham heb ben een ministerspost aanvaard. Ook dit wordt gezien als een overwinning voor de nieuwe premier. Grote voldoe ning heerst er in conservatieve kringen over de terugkeer in de regering van Selwyn Lloyd, een van de conservatieve ministers die een grote politieke erva ring heeft. Er was nogal veel protest toen Macmillan hem liet vallen bij de regeringswijziging van juli 1962. Peter Thorneycroft blijft minister van defensie en Henry Brooke minister van binnenlandse zaken. Selwyn Lloyd, die al minister van financiën is geweest, keert in de regering terug als groot zegelbewaarder. Lord Dilhorne blijft Lord Chancellor en als zodanig voorzit ter van het Hogerhuis. Duncan Sandys blijft minister voor de betrekkingen met het Gemenebest en voor koloniën, Chris topher Soames minister van landbouw. Bijzonder opvallend, zo merkte men in welingelichte politieke kringen in Lon den op, is de afwezigheid van Iain MacLeod in het nieuwe kabinet. MacLeod, die voorzitter is van de con servatieve partij, is een ervaren politi cus, die de steun heeft van de linker vleugel van de partij. Ook Enogh Po well, die onder Macmillan minister van gezondheid was, ontbreekt in het nieu we kabinet. Ook hij behoort tot de lin kervleugel van de conservatieve partij. Beiden hébben geweigerd zitting te nemen in de nieuwe regering. Zij hebben hierdoor duidelijk te kennen gegeven dat zij het niet eens waren met de keuze van Lord Home als kabinetsformateur. Het is mogelijk dat er nu toch nog een scheuring in de conservatieve partij komt. Ruim 24 uur nadat de wolvin van het Tilburgse dierenpark de vrijheid had gekozen, kon het dier zaterdagmorgen weer in de krat worden opgesloten, waaruit het was ontsnapt. Vrijdagavond laat hadden wandelaars in het park „De oude warande" melding gemaakt van een ontmoeting met een grote hond. Zaterdagmorgen vroeg na de radioberichten over de ontsnapping kwamen van alle kanten berichten dat men de wolf zou hebben gezien. Zo bij voorbeeld uit Rijsbergen, Ulvenhout, Oosterhout en Rijen. Waardevoller ech ter was een telefoontje van een doch tertje van de familie Verbunt, die vlak naast het dierenpark woont. Het meis je zou de wolf bij de keukendeur heb ben gezien. Politie en personeel van het dierenpark togen op onderzoek uit en troffen inderdaad de ontsnapte wolf aan. Met enkele schoten werd getracht het dier uit het struikgewas te jagen. Eenmaal kwam de wolf tot bij de af rastering van het dierenpark, maar nog altijd slaagde men er niet in het dier te 'vangen. Het toeval diende ech ter de jagers. De heer Verbunt was in de vroegte met zijn auto vertrokken en had de deuren van de garage open la ten staan. De in het nauw gebrachte wolf rende onverwachts de garage bin nen. Dit vrijwel onder de ogen van de eigenaar van het dierenpark, de heer N. van Dijk sr., die ijlings de deuren sloot. Personeel van het dierenpark slaagde er daarna in het dier in een krat te vangen waarin het zonder een schram nu weer met een groot aantal andere dieren wacht op verzending naar Japan. Foto: de wolvin in een stevige kooi als middelpunt van een groep opgeluch te achtervolgers. Aan de andere kant acht men het een persoonlijke overwinning voor Lord Home dat hij er in geslaagd is Butler over te halen om zitting te nemen in zijn regering. Voorts meent men dat Lord Home veel aandacht wil schenken aan de moder nisering in Engeland. Hij heeft name lijk Edward Heath de functie van mi nister van handel en de supervisie over de industrie en de regionale ontwikke ling gegeven. Hierdoor zal Heath in staat zijn de activiteiten van alle mi nisteries die zich met de regionale ont wikkeling bezighouden, te coördineren. Lord Home zal, na afstand te hebben gedaan van zijn adelijke titel, bij de komende tussentijdse verkiezing voor een lagerhuiszetel in het kiesdistrict Kiross-West Perthshire in Schotland kandidaat staan voor de conservatieve partij. Als hij gekozen wordt, zal hij zijn intrede in het Lagerhuis kunnen doen. ALGERIJNSE MINISTER IN MAROKKO De Algerijnse minister van bui tenlandse zaken, Abdelaziz Boute- flika, is gisteravond in Rabat aan gekomen, blijkbaar met het doel een laatste poging te doen om de vrede tussen Algerije en Marokko te redden. De 32-jarige minister werd vergezeld door zijn Ethiopische ambtgenoot, Ka- tame Yifrou en was naar de Marok kaanse hoofdstad gekomen met een Ethiopisch straalvliegtuig. De aankomst van Bouteflika luidde een onverwachte hervatting in van de pogingen om het geschil op vreedzame wijze bij te leg gen. De Algerijnse regering heeft inmiddels ook verzocht om een bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken van de landen van de „organisatie voor de Afrikaanse eenheid". De vertegenwoor digers van beide landen bij de V.N. had den gisteren ieder een onderhoud met secretaris-generaal Thans, die, zoals be kend, heeft aangeboden in het geschil te bemiddelen. Marokko, hun troepen de posities te laten innemen van voor het uitbre ken der vijandelijkheden. De raad stelde voorts een uit zes leden be staande commissie in ter bemidde ling in het geschil. Woensdag zal deze commissie naar Al gerije vertrekken. De raad die in spe ciale zitting bijeen is, had zaterdag al een resolutie aangenomen waarin een dringend beroep op beide landen werd gedaan, onverwijld een staakt-het-vuren af te kondigen en het geschil langs vreedzame weg op te lossen. De situatie aan de grens is nog steeds zeer gespannen. Beide landen voeren voortdurend versterkingen aan. Van of ficiële zijde in Marrakesj werd meege deeld, dat de Algerijnse troepen voor bereidingen treffen voor een aanval op de Marokkaanse grensplaats Figuig, op 110 km. ten noordoosten van Colomb Bechar. Het Marokkaanse persbureau meldde gisteren nog dat een Algerijnse heli kopter met aan boord vier Egyptische en vijf Algerijnse officieren was buitge maakt. De raad van de Arabische liga deed gisteren een beroep op Algerije en Prinses Paola, de echtgenote van prins Albert van Luik, heeft za terdag het leven geschonken aan een derde kind, een jongen. De nieuwgeborene krijgt de naam Laurenti. Volgens een officieel communiqué heeft de geboorte plaatsgehad te 11.20 uur in het Belvédère-paleis, de residentie van de prins van Luik, jongere broer van koning Boudewijn, in Brussel. Prinses Paola en het kind maken het goed. Vorig jaar werd een dochtertje geboren, dat de naam Astrid kreeg. In 1960 kreeg het echtpaar zijn eerste kind, prins Filip. Het einde van het koninklijk be zoek aan Thailand komt in zicht. Zaterdag vloog men van Bangkok naar het 60 km noordelijker ge legen stadje Tsjengmai (60.000 inwoners), waar Thaise schonen uit gouden en zilveren schalen bloemblaadjes voor de voeten der vorsten gooiden. Het ontroerendste moment van de aankomst was toen een donker- ogig meisje van hooguit drie jaar voor koning Phumibol knielde tot haar gezichtje de grond raakte en hem vervolgens uit een minia tuur schaaltje een zilveren ket tinkje met een bedeltje, een oli fantje, aanbood. Met serene kalm te en een dodelijk ernstig gezicht je schoof de kleuter daarna op de knieën langzaam maar zeker langs koningin Sirikit, koningin Juliana, prins Bernhard en prin ses Beatrix en reikte allen het zelfde uit. Later in de middag be wonderden de vorsten op het sportveld van de universiteit een soort stadionspel op oosterse leest geschoeid. In de laatste stralen van de on dergaande zon zaten alle deelne mers ten slotte in lenige houding op het gras, één enorme, fleurige mensenzee. Dan volgde de aan bieding van cadeaus en het volk van Thailand rees pas overeind bij de volksliederen. Gisteren werd als laatste punt van het officiële programma een tocht van 24 km de wildernis in gemaakt waar olifanten gekapte bomen verslepen en een bezoek gebracht aan de Mae Sa waterval. Vandaag houdt men vermoedelijk een rustdag. Morgen vliegt men van Tsjengmai regelrecht terug naar Soesterberg. De reis zal wel ruim twee dagen duren. MVWVVMVVVVMAWWVVVWVVVVWIVVVVVVIAAAAAA De Koninklijke Paketvaartmaatschappü onderhandelt met Indonesische instan ties over verhuur van haar 5000 brt. metende ms. „Keerkring", zo heeft de directie in antwoord op vragen meege deeld. De directie wenst in dit stadium geen nadere mededelingen te doen. Sedert 1957 zijn geen Nederlandse sche pen ingeschakeld bij het vervoer in de Indonesische archipel. Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix hebben een be zoek gebracht aan de wereldbe roemde brug over de rivier de Kwai. De Joto hierboven toont de koningin bij de brug. Gistermorgen zijn twee schoten gelost op het geboortehuis van paus Pauius VI in het Italiaanse dorp Conesio, zo is door de politie bekendgemaakt. De politiefunctionarissen deelden mee dat ook borden waarop de weg naar het huis was aangegeven door geweer kogels waren doorboord. ÊÉN PERSOON ZWAAR GEWOND Op de rijksweg 42 heeft zich gis teravond laat binnen de gemeente grenzen van Zuidbroek een ernstig verkeersongeval voorgedaan, waarbij vier doden te betreuren zijn. Ook zou één persoon ernstig zijn ge wond. De omgekomenen waren inzitten den van een personenauto die in botsing is gekomen met een autobus. De namen van de slachtoffers zijn: J. Quinten, 45 jaar oud, eigenaar van een levensmiddelenbedrijf te Winschoten, zijn echtgenote Quinten-Hulsing, eveneens 45 jaar oud, hun achtjarige dochter Maria en de veertienjarige zoon Hisko. De oudste zoon van de familie, de zes tienjarige Mariniis, verbleef te Winscho ten en was dus niet bij het ongelijk be trokken. Hij is de enige van het gezin die overblijft. De familie was op reis geweest naar Amsterdam. „De werkgevers en de regering kunnen kiezen voor een loonoperatie in de Stichting van den Arbeid of voor een operatie zonder de Stichting van den Arbeid". Met deze woorden besloot drs. D. Roemers zijn rede op het zaterdag in Den Haag gehouden buitengewoon congres van het N.V.V. over de loonpolitieke moeilijkheden. De heer C. J. van Mastrigt, voorzitter van het C.N.V., verklaarde op een kaderdag in Utrecht, dat zijn bond een geordend, rechtvaardig loonbeleid wil en een reële loonsverhoging. Het N.V.V.-congres in Den Haag nam zaterdag een resolutie aan, waarin het verbondsbestuur wordt opgedragen in nauwe samenwerking met de andere vakcentrales met alle kracht te blijven streven naar het op korte termijn ver wezenlijken van de door de vakbeweging gestelde eisen. Verder roept de resolutie alle werknemers op om zich metter daad achter de eisen van de vakcen trales te stellen, opdat de positie van de vakbeweging in de te voeren strijd wordt versterkt. Breuk Drs. Roemers verklaarde zaterdag voorts, dat als de vergadering van de Stichting van den Arbeid vrijdag zou zijn voortgezet, een breuk onvermij delijk was geweest. Geen van de 2 partijen wilde of kon een concessie doen. „Ik til niet licht aan een breuk in de stichting", aldus drs. Roemers. Hij deel de mee vrijdag in de vergadering te hebben gezegd: „als ik moet kiezen tus sen de stichting en een goed functione rende vakbeweging, dan kies ik voor het laatste". Te grote rol Over de achtergronden, die tot de hui dige situatie hebben geleid zei de heer A. H. Kloos, tweede voorzitter van het N.V.V. onder meer, dat de bezorgdheid voor de volledige werkgelegenheid mis schien een te grote rol heeft gespeeld. Een opvoering van het loonniveau als nu door de vakbeweging aan de orde is gesteld, zal de ondernemers prikkelen meer in de diepte en minder in de breed te te investeren. In Utrecht, waar 5000 C.N.V.-ers bij een waren, ging de heer Van Mastrigt uitgebreid in de unieke positie van de V „Evenals zulks op landelijk ni veau geschiedt, zullen wij ook op provinciaal en plaatselijk niveau tot een intensievere samenwer king moeten komen met onze zusterverenigingen het Wit-Gele en het Oranje-Groene Kruis. Het zou fout zijn als we elkaar con currenten zouden blijven noe men". Dit zei zaterdagmiddag burgemeester H. P. Everwijn van Zuidzande, voorzitter van de Provinciale Bond het Zeeuw se Groene Kruis, tijdens de in het verenigingsgebouw „De Ha ven" te Yerseke gehouden alge mene vergadering. Een gedeelte van zijn openingstoespraak wijdde hij aan de toekomst van de kruisverenigingen. De heer Everwijn zei te beseffen, dat de „concurrentie" in sommige gevallen nog bestaat op plaatse lijk niveau en dat de moeilijkhe den, niet in een handomdraai zul len zijn opgelost wanneer men eenmaal aan één tafel gezeten zal zijn. „We mogen echter niet nega tief blijven redeneren en op dit punt verder niets ondernemen om dat die moeilijkheden er misschien hier en daar nog zijn. We moeten komen tot een volledige erkenning van eikaars bestaansrecht, ophou den te proberen in eikaars rech ten treden of elkaar leden pro beren af te snoepen", aldus de heer Everwijn. Hij was van mening, dat de drie kruisverenigingen plaatselijk en pro vinciaal rond de tafel moeten gaan zitten, zoals dat reeds in verschillen de provinciale stichtingen gebeurt, om dan samen te overleggen wat men als totaliteit van Zeeuwse kruis verenigingen in het belang van de volksgezondheid in de provincie kan doen. Wat de eigen vereniging betreft zei de heer Everwijn, tot de conclusie te zijn gekomen, dat men in de toe komst op een andere manier zal moe ten werken en wel op een zodanige manier, dat het mogelijk wordt meer te doen dan op het ogenblik. Hij toonde zich weliswaar niet direct on tevreden over de gang van zaken, maar het geheel bevredigt volgens hem toch niet helemaal. De heer Everwijn zei er stellig van overtuigd te zijn, dat het niet meer mogelijk is, ondanks een onverflauwd enthousiasme en idealisme van de bestuurleden van een provinciale ver eniging, om naast het werk, dat zij uit hoofde van hun functie of beroep hebben, de tegenwoordige en toe komstige nieuwe taken van de ver eniging voldoende te behartigen zon der steun van een deskundig mede werker in de persoon van een medisch directeur. Hij achtte het dan ook no dig, dat de vereniging binnen afzien bare tijd een dergelijke functionaris zal aantrekken. „Dat zal geld kosten, maar als de voortekenen niet bedriegen, zal het rijk een gedeelte van die kosten voor zijn rekening nemen. Ook de plaatse lijke verenigingen zullen moeten in zien, dat zij hun steentje zullen moe ten bijdragen door middel van een quoturrfVerhoging". aldus de heer Everwijn. In het begin van zijn openingswoord herdacht de voorzitter de overleden leden van de vereniging. Het afge lopen jaar noemde hij moeilijk. In verband met het overlijden van de ad ministrateur, de heer M. C. Walra ven, kon het plan om de financiële administratie van de penningmeester over te brengen naar het bureau in Goes niet doorgaan. Het ligt in de bedoeling, dat dit kwartaal de over brenging zal plaatshebben. Aange zien het administratieapparaat zo spoedig mogelijk weer op toeren moest komen werd overgegaan tot de benoeming van een hoofd van het bureau en een boekhouder. De heer Everwijn gaf een overzicht van de werkzaamheden van de ANV „Het Groene Kruis", die zich voor namelijk kenmerkten als een studie in de verschillende richtingen voor het in de toekomst te voeren beleid. Hij besteedde grote aandacht aan het rapport-Lojenga, dat onder meer het belang van 't aanstellen van een soci aal-geneeskundige bij de provinciale verenigingen onderstreept. De heer Everwijn deelde mede, dat de kraaminternaten vanaf 1 januari 1964 op dezelfde wijze door het rijk zullen worden gesubsidieerd als de opleidingen voor gezinsverzorgsters. Andere nieuwe rijksbegrotingsposten voor 1964 zijn: een subsidie van 675.000 voor vervanging van de wijkverpleegsters (waarschijnlijk met ingang van 1 april 1964) en een sub sidie van 419.000 in het autovervoer van de wijkverpleegsters (waarschijn lijk met ingang van 1 juli 1964). De voorzitter deelde voorts mede, dat hem ter ore was gekomen dat in 1964 ook de tweede gulden voor de DKTP-entingen door het rijk zal worden vergoed. (Zie slot pag. 5 kol. 1) Nederlandse vakbeweging, die naar zijn mening gematigd is geweest in haar eisen. De heer Van Mastrigt betoogde voorts, dat het dragen van medezeggenschap voor de loonpolitiek het aanvaarden van verantwoordelijkheid -voor een vakbeweging en derhalve ook voor de christelijke vakbeweging onmogelijk is, indien ook niet andere groeperingen van ons volk voldoende discipline weten op te brengen om de regelingen, die mede door de vakbeweging tot stand zijn ge komen, na te leven. Correctie De heer C. A. Bakker, secretaris van het C.N.V., stelde, dat het een mis verstand is als men zegt dat de Ne derlandse vakbeweging lichtvaardig het bestaan van de Stichting van de Arbeid op het spel heeft gezet. In de 8 tot 10 procent loonsverhoging die wij hebben gevraagd, moet men een aanpassing zien van ons loonpeil. De looneis is in zekere zin een correctie, maar ze is tevens bedoeld als een wer kelijke inkomensverbetering voor de werknemers. Langs deze weg van aan vullende overeenkomsten moet het vol gens hem mogelijk zijn de nodige soepel heid in de loonvorming te krijgen. Dr. \V. Alberda, de laatste spreker, zei, dat men de Nederlandse vakbeweging een te weinig agressieve houding heeft verweten. Men vroeg zich af wat de ach tergrond van deze houding was. Die ach tergrond, zo beantwoordde hij de vraag zelf, was onze zorg voor de werkgelegen heid op lange termijn. De werkgelegenheid op lange termijn is een zo groot goed, dat zij bepaald een offer waard is, zo vervolgde hij. Hij voegde er aan toe, dat de vraag is ge wettigd, of men met deze politiek niet te ver is gegaan. Medewerking Voorzitter t an Mastrigt sprak als slot conclusie uit, dat het C.N.V. bereid blijft om verantwoordelijkheid te dragen voor het te voeren beleid en medewerking zal blijven verlenen aan het overleg op na tionaal niveau. Diana Churchill (54), de oudste doch ter van de voormalige Engelse premier Sir Winston Churchill, is zaterdag te Londen overleden. Zij was de voorma lige echtgenote van de minister van koloniën. Duncan Sandys. Diana Churchill was tweemaal gehuwd, maar in 1962, na het hertrouwen van Sandys, nam zij haar eigen naam weer aan. Diana Churchill trouwde in 1932 met John Milner Bailey, de zoon van een Zuidafrikaanse miljonair. Zij scheidden in 1935 en in datzelfde jaar trouwde zij met Sandys. Het echtpaar Sandys had drie kinderen. Te Loc Ninh, 240 kilometer ten noord westen van Saigon, woedt sinds zater dagmorgen de felste strijd van dit jaar tot dusver tussen Zuidvietnamese rege ringstroepen en communistische gueril- lastrijders. Zaterdagavond telden de re geringstroepen al 26 doden en 108 ge wonden, onder wie 13 Amerikanen. De gehele nacht van zaterdag op zondag zijn de communistische stellingen zwaar gebombardeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1