Meer samenwerking kruisverenigingen condito medicon NOORD-ZEELAND Vergadering N.C.V.B. Centrale werkplaats onderwerp discussie Amsterdammers vluchtten voor grote brand Groep ongewenste(?) Turken in ons land SCH0UWSE Z0NDAGJEUGD WON VAN ZATERDAGELFTAL (3 -1) AGENDA Jongen gedood op onbewaakte overweg BETERE PRESTATIES INDE SPORT WISSEL SCHOUWEN Vergadering Zeeuwse Nutsbibliotheken Tijdens „Hedenesse'-weekend Bespreking instuif en open jeugdwerk Verschuiving Inleiding OOK IN UW HUIS EEN Burgerlijke stand Z.F.C. won met 4-2 van E.D.O, Raad Wemeldinge Indonesische infiltranten op Penang 16 tot 23 jaar Revanche voor vorig jaar Muziekshow voor Goese jeugd Ereprijs voor het hervormd kerkkoor Condito 24 stuks f.3,60 klubverpakking 144 stuks f.17,- Medicon 8 stuks f. 0,75 Turners leden nederlaag tegen Oostenrijk Damwedstrijden MAANDAG 21 OKTOBER 1963 Advertentie De „Stichting Zeeuwse Nutsbibliothe ken" heeft zaterdagmiddag in hotel „De Korenbeurs" te Goes haar najaarsbij eenkomst gehouden. De voorzitter, de heer F. H. J. Dieperink richtte in zijn openingswoord een bijzonder woord van welkom tot de vertegenwoordigster van het hoofdbestuur, mej. A. Jacobs, die enkele huishoudelijke mededelingen deed. Verder werd tijdens deze bijeen komst gesproken over een samenwer king met de Centrale Plattelandsbiblio theek, die voor beide instellingen nut tig zou zijn. Met deze bibliotheek is overleg over deze zaak aan de gang. In de rondvraag brachten de afgevaar digden van Tholen, Kapelle, Vlissingen, Yerseke, Groede en Aardenburg verslag uit over de gang van zaken in hun bi bliotheek. De afgevaardigden van Sluis en Zierikzee waren verhinderd de ver gadering bij te wonen. Kerkeraadsafgevaardigden en medewer kers hebben zaterdag en zondag in ho tel „De Wielingen" te Cadzand-Bad een „Hedenesse"-conferentie meegemaakt, die uitging van de provinciale commis sie voor Jeugdwerk van de Nederlandse Hervormde Kerk. Thema voor de onder leiding van wika R. Wasterval gehou den conferentie was het instuif- en open jeugdwerk. De deelnemers werden begroet door ds. E. P. J. Jebbink. Zaterdagavond spraken wika A. Jansen uit Middelburg en de heer B. de Wilt uit Kloetinge over de achtergronden van het open jeugdwerk In deze be spreking werd er duidelijk de nadruk op gelegd, dat het open jeugdwerk niet de doelstelling van een godsdienstige beïnvloeding heeft, maar meer het ka rakter draagt van een vormende ont spanning. Zondagmorgen werd er een huisdienst gehouden. Voorganger was wika Was terval. 's Middags volgde er een inlei ding van wika T. E. Hiensch uit Goes over de prakttjk van het open jeugd werk. De conferentie wordt in het voor jaar 1964 door een tweede weekend ge volgd. Dan zullen een aantal jongeren naar hun wensen worden gevraagd. (Slot van pagina 1) In verband met de in Heerjansdam ge speelde selectiewedstrijd tussen een combinatie van K.N.V.B.-zaterdagspe- lers uit Zuid I tegen een combinatie uit district West werden de wedstrijden WoudrichemDinteloord in de 3e klas en MiddelburgRoda Boys in de 4e klas B uitgesteld. In de 4e klas A kreeg Chrislandia in de uitwedstrijd tegen S.V.V. '54 zijn eerste mntenverlies te noteren. De thuisclub jleef met 10 baas. De Meeuwen slaagden erin het bezoekende Spui met 20 te verslaan en de ploeg uit Zoute- Iande verbeterde zijn positie op de rang lijst aanmerkelijk. Good Luck 6 4 119 11- 5 Chrislandia 5 4 0 1 8 19- 5 The Gunners 5 4 0 1 8 13- 9 S.V.V. '54 5 3 0 2 6 12- 9 Meeuwen 521259-8 Tern. Boys 6 2 1 3 5 17-10 V.V.N. 420247-7 V.C.K. 5 0 1 4 1 9 -20 Spui 5 0 0 5 0 5 -29 In de 4e klas B moest Wijk ervaren dat met het nu volledig uitkomende Zuili- chem niet te spotten valt. De thuisclub bleef met lege handen achter (13). Zwal. Boys 4 4 0 0 8 12- 5 Krabbendijke 5 2 2 1 6 12- 8 Sleeuwijk 521254-6 Smerdiek 6 2 1 3 5 11- 9 Wijk 6 2 1 3 5 9 -14 Roda Boys 4 2 0 2 4 13- 6 Zuilichem 6 1 2 3 4 9 -16 Middelburg 4 1 1 2 3 4 -10 MEEUWEN—SPUI 2—0 De Meeuwen heeft zijn lichte veldmeer- derheid in een kleine zege tot uitdruk king kunnen brengen. Op wat fortuin lijke wijze kwam de thuisclub na een kwartier op 10 toen J. Dingemanse een wegens hands toegekende straf schop benutte. Na de rust slaagde L. Dingemanse er na 7 minuten in de voorsprong tot 20 op te voeren en hoewel zich nadien aan beide zijden nog ettelijke scoringskansen voordeden, kwam in deze stand geen wijziging meer. ling en qua leeftijd. De heer Mes- schaert merkte op, dat men heeft be rekend, dat de gemiddelde contribu tie van de leden 12 zou moeten be dragen. „Het landelijk gemiddelde bedraagt echter nog maar 7,91, ter wijl er in Zeeland gemiddeld slechts 7 wordt betaald", aldus de alge meen secretaris. Hij pleitte ten slot te voor een voortdurende bestudering van alle problemen, zowel op plaat- lijk als provinciaal en landelijk ni veau. Hij zei het verontrustend te vinden, dat het werk de belangstelling van de gewone leden dreigt te verliezen. Hij pleitte voor het zoeken naar we gen, die de belangstelling weer zullen doen toenemen. De heer Everwijn was van me ning, dat de plaatselijke besturen veel kunnen doen, door bijvoorbeeld bezoek te brengen aan de leden. Ook voor de wijkverpleegsters zag hij in dit verband een taak weggelegd. De vertegenwoordiger van het pro vinciaal bestuur tevens voorzit ter van het Wit-Geie Kruis de heer J. M. A. C. van Dongen toonde zich verheugd, dat het Groene Kruis er prijs op stelt de problemen samen op te lossen. „Wij moeten ons er op beraden of er geen taken zijn, die we gezamenlijk kunnen vervullen", aldus de heer Van Dongen. Hij zei, dat op het ogenblik wordt bestudeerd of er voor wat het subsidiëren van het kruiswerk betreft, geen verschuiving moet plaatshebben van de provincie naar de gemeentebesturen. In de ontwikkelingen die de kruis verenigingen meemaken, zag hij in de eerste plaats een taak voor de Zeeuwen zelf. De overheid dacht hij een aanvullende functie toe. De voorzitter van het Oranje-Groene Kruis, de heer D. Boone, was even eens bijzonder te spreken over de sa- menwerkingsgedachte van de heer Everwijn. „Wij moeten zeer spoedig bij elkaar komen, maar wie zal de kat de bel aanbinden", vroeg hij zich af. Burgemeester A. C. Willemsen van Yerseke, tevens vice-voorzitter van het Groene Kruis te Yerseke welke afdeling de organisatie van de ver gadering in handen had verzeker de, dat er tussen zijn vereniging en de christelijke wijkverpleging reeds een uitstekende samenwerking be staat Hij sprak voorts uit naam van zijn vereniging en ais burgemeester een woord van welkom tot de afge vaardigden van de 50 van de 76 ver enigingen, die op deze bijeenkomst waren vertegenwoordigd. Na de middagpauze, hield de alge meen secretaris van de ANV „Het Groene Kruis" mr R. Messchaert, een inleiding over „Zal de ketting het houden?" Hij gaf een overzicht van de problemen, die het Deltaplan voor de Zeeuwse kruisverenigingen met zich zal meebrengen. Hij was van mening, dat men niet aan die problemen voorbij moet gaan, maar dat men ze moet onderzoeken en dan naar bevind van zaken moet behan delen. Volgens hem is de vraag of de be woners van het Deltagebied een be zienswaardigheid worden zoals die van Marken en Volendam of dat zij als een voorbeeld worden gesteld voor anderen. Mr. Messchaert was van mening, dat in de toekomstige con stellatie de plaatselijke verbanden de fundamenten zijn, waarop alle pro- vincale verenigingen moeten steunen. In de plaatselijke verbanden onder scheidde hij vier niveaus. Op de eer ste plaats de leden. „Wil het plaat selijk verband goed werken, dan moet men de leden zoveel mogelijk bij het werk betrekken", aldus de heer Mes schaert. Als tweede niveau noemde de alge meen secretaris van de ANV de wer kers. Zij moeten volgens hem op de hoogte blijven door regelmatige scho ling. De factor werk zag hij ais derde ni veau. „Het werk, dat in het plaat selijk verband gebeurt, moet aan de tijd zijn aangepast. Wilt U uw wijk verpleegster kunnen steunen bij haar werk, dan moet U op de hoogte blij ven van de moderne ontwikkelingen", aldus de heer Messchaert. Als vierde niveau beschouwde hij het bestuur, de eerste dienaar van het werk. Hij was van mening, dat het bestuur bij moet blijven qua instel- Tijdens de huishoudelijke vergade ring werden de aftredende bestuurs leden, mr- A. J. van der Hoeven, J. C. Hoftijzer en M. C. Polderman her kozen. In de vacature van dokter L. P. Maas te Kortgene werd voorzien door de benoeming van drs. A. van de Ban, hervormd predikant te Kam perland. De heer Everwijn sprak en kele waarderende woorden over het werk van dokter Maas, die tien jaar lid van het bestuur is geweest. De organisatie van de algemene verga dering in 1964 werd voorlopig aan Oostburg toegewezen. RAAM- VENTILATOR publicatie ITHO - SCHIEDAM HAAMSTEDE ZIERIKZEE. Bevallen: H. M. van DijkeVerkaart, d. Th. M. A. BraatVoorhuis, z. L. G. C. de Reus Van dé Vate, d. C. J. van WelBiesing, z. M. van SchouwenZwager, d. Overleden: C. J. van den Bout, 93 j. J. M. Toussaint, 72 j., wed. v. A. J. van den Berg. Dezer dagen vergaderde de afdeling Haamstede van de N.C.V.B. Na de ge bruikelijke opening en het lezen van de notulen heette de presidente, mevrouw Van Waveren-van Egmond, de spreek ster van deze avond, mevrouw Jonkers- Tiemersma, welkom. Mevrouw Jonkers sprak over „Een vrouw vaart mee op het schip Europa". Mevrouw Jonkers besprak de ontwikkeling van de drang naar samenleving van de volken, die reeds vanaf het begin der schepping be staat. Het begon met de gezamenlijke bouw van de toren van Babel, later kwamen er bondgenootschappen, han delsverdragen, maar veelal ten eigen bate en ten koste van een ander. Het eerste voorbeeld van samenwerking op vrijwillige basis was de Volkenbond, la ter volgde 't Marshallplan, de N.A.V.O., de Raad van Europa, het Europese Hof van Justitie, het Europese Parlement en de E.E.G. De Europese beweging probeert deze eenheidsgedachte onder de belangstel ling van het volk te brengen. Spreek ster wees erop, dat de vróuw er zich terdege rekenschap van moet geven, dat zij zeer nauw bij deze ontwikkeling be trokken is. Op de volgende vergadering zal spre ken dr. Van Leeuwen uit Bruinisse. SCHERPEN1SSE Breimodellenshow Dezer dagen organiseerde de afdeling Scherpenisse van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, in samenwerking met een wolfabriek, een plaatselijke winkelier en een kapsalon uit St.-Maar- tensdijk een breimodellenshow. De tien tallen getoonde modellen oogstten veel succes. Tot slot werden nog enkele man tels getoond. De presidente, mevrouw J. Noordijke-Hage had de prettige taak om een dankwoord te spreken voor deze geslaagde avond. Er waren tweehonderd bezoeksters voor deze show in het Hol land-Huis. In de vrijdagavond gehouden gemeente raad van Wemeldinge deelde burge meester C. N. F. van Sas mede dat tot adjunct-commies ter secretarie benoemd is de heer Risseeuw te Middelburg, thans werkzaam ter secretarie van Kruiningen. Eervol ontslag werd ver leend aan de heer C. F. Steketee als on derwijzer aan de openbare lagere school in verband met zijn benoeming te Goes, en aan de heer M. C. Lindenberg als se cretaris-penningmeester van het burger lijk armbestuur, deze laatste per 1 mei 1964. De heer M. Zuijdwegt (p.v.d.a.) zag gaarne dat b. en w. informaties inwon nen over de centrale werkplaats „De Be- velanden". De daar werkenden moeten iedere week 11 uur reizen, hetgeen de heer Zuijdwegt, vooral in de winter, wel wat bezwaarlijk vond. Besloten werd tot de verkoop van een aantal woningwetwoningen. Het betreft hier de panden Prinses Beatrixweg 39, dat voor 14.103,verkocht wordt aan de heer L. M. Zuijdwegt, Oranjeboom straat 1B, aan de heer W. Wagenaar voor 11.426,—, Prinses Julianastraat 42 aan de heer C. J. van Veldhuizen voor 8946,en Prinses Julianastraat 54 aan de heer F. J. van Dokkum voor 9302,—. Na uitgebreide discussie, waarbij de bouw van een nieuwe school nog ter sprake kwam, werd het bedrag per leer ling voor de openbare lagere school voor 1964 vastgesteld op 50,24. De burge meester meende dat de nieuwe school nog wel enkele jaren op zich zou laten wachten. Betreffende de bouw van het nieuwe gemeentehuis merkte de heer Zuijdwegt op dat het rapport hierover teveel was opgeblazen. Hij zag liever gewoon ge steld dat het oude gemeentehuis is ver sleten en „dat we nu wel eens graag een nieuw zouden hebben". Toegevoegd agendapunt was de vraag van b. en w. tot machtiging voor de aankoop van grond van de heer D. J. Tjoonk aan de oostzijde van de Molen straat. Ongeveer 60 bewoners van perce len aan de Bilderdijkstraat en de Da Costakade in Amsterdam zijn in de nacht van vrijdag op zater dag in nachtgewaad uit hun huizen gevlucht, voor een grote brand in het gelijkvloers gelegen filiaal van Vroom en Dreesmann aan de Bil derdijkstraat. Toen de eerste brandweerauto's uit de op enkele honderden meters afstand ge legen brandwacht aan de Rozengracht om vier uur ter plaatse arriveerden vreesde men een ramp. Uit de etalage onder het pand Bilderdijkstraat 43 spoot een vuurzee omhoog, die bijna tot aan het dak reikte. Op de balkons van de woningen ston den bewoners, die hun uitweg door het trappenhuis door vlammen en rook ver sperd zagen, angstig te schreeuwen. Met behulp van ladderwagens kon de brand weer tien mensen naar beneden halen. De bewoners van de onmiddellijk naast het brandend pand gelegen woningen stelden zichzelf in veiligheid. Na vijf kwartier kon de brandweer, die inmid dels op het sein „grote brand" met groot materieel was uitgerukt, de balans op maken. „Het is allemaal erg meegeval len", was de conclusie van commandeur A. Hartog. Wel had de brand voor dui zenden guldens schade aangericht in het winkelmagazijn en de op de eerste en tweede verdieping van het pand gelegen woningen, maar er waren geen ernstige gewonden. Een 21-jarige bewoner van de eerste verdieping en een brandwacht hadden door glasscherven lichte verwon dingen aan hun voeten opgelopen. De meeste gevluchte bewoners konden hun woningen weer betrekken. Maleisische politietroepen kammen het district Bagan Jermal, op het eiland Penang uit, op zoek naar vijf gewapen de Indonesische infiltranten, die daar volgens vissers met een motorboot aan land zouden zijn gezet. In het begin van de afgelopen week werd reeds in het district Pontian, in het zuidelijk deel van Malakka, een grootscheepse opsporingsactie op touw gezet naar aanleiding van binnengeko men berichten over het aan land zetten van in kaki geklede mannen. Deze actie heeft echter geen resultaat opge leverd. Omstreeks twaalf uur gistermiddag is op een onbewaakte spoorwegovergang te Herxen, gemeente Wijhe de 15-jarige W. Peppelenbos met zijn bromfiets on der de trein geraakt. Ilij was op slag dood De bromfiets raakte klem onder de trein, die van Zwolle naar Roosendaal zou gaan, is met matige snelheid door gereden naar Deventer Daar moesten de passagiers in een andere trein over stappen. Zij hadden daardoor een uur vertraging. De Amsterdamse politie heeft zaterdag middag bij de Utrechtse brug twee bus sen aangetroffen met 65 Turken. Omwo nenden hadden de politie gewaarschuwd toen de Turken hun om water vroegen. Het zijn dezelfde Turken die maandag 14 september bij Montcenis aan de Frans-Italiaanse grens door Franse douaneautoriteiten werden terug ge stuurd, omdat ze geen werkvergunning hadden. De Turken blijken afgelopen donderdag bij Vaals de Nederlandse grens gepasseerd te zijn. In gebarentaal en wat gebrekkig Duits, lukte het hun de politieautoriteiten dui delijk te maken, dat zij hier bij de N.V. Nederlandse Ford Automobielfabrieken komen werken. De chef personeelszaken van dit bedrijf ontkende deze bewering. Hij vertelde dat het bedrijf weliswaar Turkse arbeidskrachten had gecontrac teerd, doch dat deze pas de volgende week per vliegtuig naar Nederland zou den, komen. Bovendien was dit langs of ficiële weg geschied, dat wil zeggen in overleg met de Nederlandse en Turk se regering. De politie meent verder uit de bijna onverstaanbare verklarin gen van de Turken op te kunnen ma ken dat zij in het buitenland door een koppelbaas zijn benaderd, alvorens zij de busreis naar Nederland ondernamen. De 65 Turken zijn echter zonder werk vergunning en andere officiële papieren ons land binnengekomen. Wel waren zij in het bezit van een geldig paspoort. Het is nu aan de vreemdelingendienst om uit te maken of de Turken hun ver blijfsvergunning kunnen krijgen, of dat zij als ongewenste vreemdelingen over de grens zullen worden gezet. In het sportpark „Bannink" te Zierik zee hebben zaterdag de jeugdelftallen (16 tot 23 jaar) van het zaterdag- en zondagvoetbal op Schouwen en Duive- land een aardige strijd geleverd. De zondagsspelers slaagden er in met 81 revanche te nemen voor de 41 neder laag van vorig jaar. In de eerste helft vormden zij zelfs een beter geheel. Het zondagelftal, zat ongetwijfeld beter in elkaar dan het vorig jaar, al waren er ook nu nog enige zwakke plekken. Direct na de aftrap trokken de zater dagmensen ten aanval waarbij links back Hatzman (Zierikzee) op de doel lijn redding moest brengen bij een schot van Radewalt (S.K.N.W.K.) De zon dagsverdediging kreeg niet gemakkelijk vat op het bewegelijke aanvalsspel en gelukkig voor hen was doelman Hoger- heide (Zierikzee) prima in vorm. In de tiende minuut moest hij toch zwichten toen Braai (S.K.N.W.K.) na goed sa menspel met Den Boer (Brouwersha ven) op de linkervleugel, bet leer voor doel plaatste, waar Van Dijke (Duive- land) gereed stond om in te koppen. Twee minuten later werd het bijna 02 toen Radewalt op de lat kogelde. In de veertiende minuut wist Heyboer (Zie rikzee) aan de andere kant doelman Bijdevaate (Mevo) te verschalken, maar dit doelpunt werd wegens buitenspel af gekeurd. GOES De Internationale Artiesten Combina tie heeft de Goese jeugd zaterdagavond een muziekshow volgens het „klassie ke" stramien voorgezet: in de Prins van Oranje" was er een optreden van 5 instrumentale ensembles en twee zang duo's die het vooral na de pauze vrij talrijke publiek de platensuccessen van de laatste tijd brachten. Het hoogtepunt van deze show vormde de zang van het jeugdige „Duo Vle- gria", de eerste prijswinnaars van het t.v.-programma „Nieuwe Oogst". Zij vertolkten voortreffelijk enkele tempe ramentvolle Spaanse nummers en kre gen daarvoor veel bijval van de zaal. „The Telstars" uit Den Haag brachten een viertal toppers in het gen re van de Everly Brothers ten gehore. Dan was er Harry Dilont in het pro gramma aangekondigd als „de Neder landse Johnny Halliday" die met be geleiding van „The Rocking Alligators" dan ook verschillende successen van dit Franse idool zong. En verder was er elektrische gitaarmu ziek. Veel elektrische gitaarmuziek. Van „The Rocking Alligators", „The Sap phires", „The Black Jets" en „The Ar rows". Raymond Dobbe introduceerde de optredende ensembles bij de zaal. Na afloop kon er gedanst worden op de muziek van „The Arrows" en „The Rocking Silver Strings" uit Schiedam. Advertentie KLOETINGE Het Ned. hervormd kerkkoor te Kloe tinge behaalde dezer dagen op het te Rotterdam gehouden concours van de Bond van chr. zang- en oratoriumver enigingen in Nederland een eerste prijs in de ereafdeling, met 301 punten. Jury leden waren de heren Herman de Wolf en Mees van Huis. Elke sportman kan nu op veilige wijze zijn uithoudingsvermogen vergroten en betere prestaties leveren. Met Condito, het verant woorde anti-vermoeidheidstablet waarmee reeds goede ervaringen zijn opgedaan. En met Medicon, het verbeterde glucosetabiet, als energiebron. Bevat extra vitamine C. Voorkomt dorst! Medica-Sport produkten: alleen in apotheken en drogisterijen. (Advertentie) *ftti-*ermo«idhci<Ji tabletten ITALIA de frisse pittig geurende „Italiaanse herenlijn" voor de sportieve man ItN MIDiC* S»OM PHODUX' klubverpakking 48 stuks f. 3,60 Bij het opsteken van een sigaret verloor de 18-jarige A. J. R. uit Zuidzande za terdagmiddag ter hoogte van het bejaar dentehuis aan de Hoogstraat te Sluis de macht over het stuur, waarbij de door hem bestuurde wagen op de kop in de naast de weg gelegen sloot terecht kwam. Hoewel de wagen totaal vernield werd, kon de jongeman ongedeerd uit het wrak van de auto kruipen. I jevitaminiicerdc jlucose tabletten UN MIDICA-SPOAT PkODUKT MEDICA N.V.- 'S-HERTOGENBOSCH After shaves Pre-shaves v.a. in atomizer Brillantines De Nederlandse heren-turnploeg heeft de zaterdagavond te Alblasserdam ge houden wedstrijden tegen Oostenrijk verloren met een verschil van ruim drie punten. Oostenrijk behaalde totaal 27J.10 punten, Nederland 267,75. In tiet individuele klassement bezette onze landgenoot Willy Jaegers de eerste plaats, op de tweede en derde plaats ge volgd door de Oostenrijkers Schmid en Ammann. Van de overige Nederlanders bereikte Bos een eervolle vierde plaats. De leden van de damclub „Kapelle" speelden weer enkele partijen om het persoonlijk clubkampioenschap. De uit slagen zijn: H. A. v. d. Vrie—C. van Liere 02, J. J. GansemanJ. C. van Liere 02 en Chr. KorstanjeC. v. d. Vliet 1—1. J Haarlotions Talks Middelburg City Muiterij op de Bounty. 20 uur, 14 jaar Concert- en Gehoorzaal: Recital Hans Richter-Haaser voor Z.V.U., 20 uur. Vlissingen Aihambra Muiterij op de Bounty. 20 uur, 14 jaar. Bergen op Zoom Roxy Oproer op de Defiant, 20 uur, 14 jaar. Hulst Bioscoopgebouw Madame sans Gêne, 20 uur, 14 jaar. Goes Grand: Muiterij op de Bounty, 20 uur, 14 jaar. Goese lyceum: najaarsver gadering Volksonderwijs Goes, 20 uur. Landbouw: Ledenvergadering Bond van Gepensioneerden op Noord- en Zuid- Beveland, 14 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 13