Bezinking rond pijlers van Oosterscheldebrug Sluitende begroting 1964voor Koudekerke 'Ambtsdragers hebben recht op eigen leven' Verbetering structuur in Midden-Benelux Vlechtwerk naar bodem wanneer de grens is bereikt Het zonetoemooi in Enschede {£*5 Brugge geeft geld voor strijd om visserijprivileges Bespreking van nieuwe pensioenregeling Trekkeraffaire voor rechtbank Middelburg J. DEN ENGELSMAN KREEG EEN MOT 0R-IN VALIDEWAGEN HANS RICHTER-HAASERGEEFT PIANO-RECITAL IN MIDDELBURG Uitspraken rechtbank te Middelburg Verzorgingscentra nu nog aan rand gelegen AFSCHEID INSPECTEUR MILITAIRE ADMINISTRATIE FORSE LOONEIS N.T.B. DRAKACEL Krotopruiming OM UITSCHURING TE VOORKOMEN de^harde" matras met alle comfort van een „zachte" Weinig nieuwe uitgaven „Zanglust" krijgt f 1000 subsidie Ds. Kaptein op provinciale kerkvergadering Cursuswerk Sterke bezwaren In Souburg IN MISDEELDE HART VEEL VAN UW DUUR GESTOOKTE WARMTE VLIEGT DOOR UW RAMEN. NEEM DAAROM DUCANA-ALUMINiUM VOORZETRAMEN KERKNIEUWS Ds. J. H. Vaandrager 50 jaar predikant Verbindingen Snelle groei 4 PROVINCIALE Z E E V W 8 E COURANT ZATERDAG 19 OKTOBER 1963 OM UITSCHURING van de bodem te gen te gaan is deze week voor de eerste maal een zinkstuk tegen een pijler van de Oosterscheldebrug gevlijd. De ge vlochten mat heeft een plaatsje gekre gen tegen de drie poten van de pijler, die ongeveer driehonderd meter uit de Noord-Bevelandse wal in de bodem is gedrukt: op een punt, waar de stroom in de zeearm het sterkst is. Volgende week zal een tweede bezinking aan de andere kant van dezelfde pijlerfundering worden aangebracht. Daarmee hebben provinciale waterstaat en de aannemerscombinatie „Ooster scheldebrug" het advies opgevolgd van het waterloopkundig laboratorium in Delft: wanneer de grens van de uit schuring normaal bij bruggenbouw wordt overschreden, dadelijk maatre gelen nemen. Het bezinken van deze eerste mat is te beschouwen als een proef. Het zinkstuk werd op iedere vierkante meter met driehonderd kilo stort- steen verzwaard en later nog met eenzelfde gewicht nabestort. Daar overheen komt dan nog een grintrug om een vloeiende lijn met de bodem rondom te verkrijgen. In het zink stuk was een opening uitgespaard ter grootte van de diameter van de pijlerpoten. De grens van uitschuring ligt in het ge val van deze pijler op drie meter. Regel matig wordt rondom de in de bodem ge dreven palen gepeild om eventuele ver diepingen onmiddellijk te kunnen sig- De uitslagen van de vrijdag in Ensche de gespeelde partijen uit de twaalfde ronde van het zoneschaaktoernooi lui den: Filip (Tsjecho-Slowakije)-Llado (Span je) afgebroken: Tatai (Italië)Boey (België) 10; Popov (Bulgarije)Gli- goric (Zuid-Slavië) 01; Van Scheltin- ga (Ned.)Lengyel (Hong.) afgebro ken; Penrose (Eng.)—Heidenfeld (Ier land) 10; Aitken (Schotland)Kup- Êer (Zwits.) afgebr.; Pomar (Spanje) >arga (W.-Duitsland) 10; Durao (Port.)Philippe (Lux.) 10. De afgebroken partijen van de twaalfde ronde werden later op de avond uitge speeld. De resultaten waren: FilipLlado 10; Van Scheltinga Lengyel 01; AitkenKupper 01. De stand aan de kop is nu: 1. Gligoric 9 pnt. (11); 2. Lengyel 8Vz (11); 3. Darga 8%; 4. en 5. Penrose en Pomar elk 8 (11); 6. Filip 8. De Nederlandse Toon kunstenaarsbon d wenst voor alle musici een loonsverho ging van 15 pet met ingang van 1 janu ari a.s. Deze looneis geldt zowel voor de musici bij de radioomroep, de symfonie orkesten, de Nederlandse,opera, het fo rumorkest als voor hen die werkzaam zijn in het amusementsvak (theaters, horecabedrijven, bioscopen, operettes, circussen e.d.). Voor de ambulante amusementsmusici wenst de N.T.B. niet met 15 pet. te vol staan, aangezien de gages in deze sec tor volgens de N.T.B. heel ver achter lig gen. De honorering voor deze werk zaamheden is al jarenlang niet verhoogd en daarom verlangt de N.T.B. voor deze groep een loonsverhoging van 25 pet. In de komende weken zal de loonactie van de N.T.B. in afdelings-ledenvergaderin- gen worden besproken. naleren. Het kritieke punt van de uit schuring varieert sterk en is van ver schillende factoren afhankelijk. Zo zal er bij de kortste brugpalen eerder be zonken moeten worden dan bij de lange re. In dit geval ging het om een serie van drie palen, die ieder dertig meter lang zijn. Wanneer de grote bok „Ir. J. G. Snip" straks pijlers van vijftig me ter lengte in de bodem van de Ooster- schelde tussen Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland zal slaan ligt de grens van uitschuring mogelijk verder, op een meter of vijf diepte. Daarentegen zullen de palen op een diepte van 5 me ter N.A.P. zonder uitzondering be zonken moeten worden. Een andere fac tor is de bodemgesteldheid, die ook van plaats tot plaats verschilt. Het waterloopkundig laboratorium in Delft heeft op grond van gegevens van het Laboratorium voor Grondmechanica aan de directie van de Oosterschelde- brugbouw de nodige adviezen verstrekt. Overigens is met deze preventieve maatregelen bij het opmaken van het bestek al rekening gehouden. Op de be groting is een stelpost voor zinkwerken opgevoerd. Nu er bijna twintig pijlerpo ten in de bodem staan is het nodig ge bleken met de bezinking als verstevi ging een aanvang te maken. (Advertentie) DE ENIGE KUNSTSTOFMATRAS GOEDGEKEURD DOOR DE NED. VER. VAN HUISVROUWEN (Van onze Brugse correspondent) Het stadsbestuur van Brugge heeft be sloten actief deel te nemen aan de strijd om de erkenning van de Brugse visserijprivileges. Vrijdagavond keurde de gemeenteraad, voorgezeten door bur gemeester Pierre Vandamme, een toe lage goed van 100.000 Belgische francs om de proceskosten te dekken. Dit be drag werd nog in de begroting van 1963 ingeschreven, zodat het dadelijk ter be schikking kan worden gesteld. Het fonds ter verdediging van de visse rijprivileges dat enkele weken geleden werd gesticht door Victor Depaepe, is B. en w. van Koudekerke stellen hun begeleidingsbrief bij de begroting van 1964 met voldoening vast, dat de uit gaven en inkomsten in evenwicht zijn. Dit terwijl de laatste jaren investerin gen van meer dan gewone importantie zijn gedaan. B. en w. denken daarbij met name aan de bouw van een nieuwe zuiverings installatie, de voltooiing van de riolering in de bebouwde kom-Dorp, de verbete ring van een aantal straten in die kom en de gehele reconstructie van het Dorpsplein. In de primitieve begroting zijn wei nig nieuwe uitgaven opgenomen. Een uitzondering is gemaakt voor een subsidiëring van de zangvereniging „Zanglust" met 150 periaar en een verhoging van het subsidie voor de muziekvereniging „Voorwaarts" met 750 tot 1000 per jaar. B. en w. memoreren, dat ook op het ter rein van het onderwijs grote verbeterin gen zijn tot stand gebracht. „Daarmee", aldus b. en w. „is reeds voldoende gede monstreerd, dat het verzorgingspeil tot een redelijk niveau is opgetrokken". Overigens wil Koudekerke het daarbij niet laten. „Integendeel", aldus b. en w., „in deze groeiende gemeente met haar rijke mogelijkheden in de recreatieve sector, vragen telkens nieuwe proble men de voortdurende aandacht en be langstelling". Het totaal der inkomsten en uitgaven van de gewone dienst bedraagt 614.412. De salarispost is in vergelijking met de oorspronkelijke begroting van 1963 ge stegen met 11.092. Een bedrag van 600 is uitgetrokken voor automatise ring van de salarisadministratie. In de nieuwe begroting is de vergoeding per leerling voor het g.l.o. geraamd op 52, 2 hoger dan voor dit jaar. „Waaraan moeten kerkeraden voor rang geven?" Over deze vraag sprak ds. R. Kaptein, secretaris van de raad voor de herder lijke zorg der hervormde kerk in de provinciale kerkvergadering van Zee land, die dezer dagen gehouden werd. Meer dan ooit is het volgens hem thans een onontkoombare opdracht voor de kerkeraden een geestelijke werkgemeen schap te zijn om samen de rechte we gen voor het geloof en voor de kerk te vinden. Voor het leiding geven aan de gemeente zal er inderdaad beleid moe ten zijn. Hiervoor dient naar de mening van ds. Kaptein een plan te worden opgemaakt, waarin ermee rekening moet worden ge houden, dat de ambtsdragers, en dus ook de predikanten, recht hebben op een eigen leven. En voorts met de nood zakelijkheid, dat de predikant met een zekere regelmaat studeert. Dit werkplan zal dan vooral worden opgesteld ter verdeling en indeling van wat er in de komende tijd zal moeten gebeuren, waar bij goed in het oog moet worden gehou den, dat men zich niet met te veel dingen tegelijk gaat bezighouden, zoals nog maar al te vaak het geval is. De geestelijke opbouw van de gemeente is de eerste en voornaamste eis. Verder is er het cursuswerk in verschil lende vorm (groot huisbezoek, kring- werk), dat niet altijd door de predikant behoeft te worden geleid, al zal het wel in de kerkeraad als geheel moeten wor den voorbereid. Daarbij blijft het ge wone huisbezoek volgens ds. Kaptein van eminente betekenis, waaraan alle leden van de kerkeraad hebben mee te werken. Dan de voorbereiding tot het volwassen gemeentelid zijn, in de vorm van de catechese. Bij dit laatste kan dan ook aan de re creatie worden gedacht. Ten slotte stelde spreker: Zeeland is een land van vele kleine gemeen ten met alle moeilijkheden daaraan verbonden. Nooit mogen echter de traktamenten van de predikanten uit die gemeenten daaraan worden opge offerd. Dit is veel te lang volgehou den tot schade van de kerk in haar geheel en van de kleine gemeenten. Het is verkeerd, dat ieder dorp van 2 a 300 zielen een eigen predikant heeft ten eeuwigen dage. Omdat iedere predikant recht heeft op een volwaardige taak, waardoor zijn verantwoordelijkheid groeit. Zelfs wanneer een kleine ge meente nog in staat zou zijn een predi kant te onderhouden, is het toch ge rechtvaardigd dat er een combinatie wordt gezocht. De Hervormde Kerk zal die kant beslist uit moeten, daar er al leen zo een evenwichtig predikanten korps en een verantwoorde bewerktui ging der kerk wordt verkregen. Te voren was er in deze zelfde verga dering, die onder leiding stond van ds. A. van Haarlem uit Nieuw- en Sint- Joosland, uitvoerig gesproken over de nieuwe pensioenregeling voor de predi kanten. De heer J. Moll gaf op deze voorgestelde regeling een toelichting. Daaruit bleek wel duidelijk dat het nood zakelijk is deze voorstellen thans niet van de hand te wijzen. Toch bleven er sterke bezwaren In de vergadering bestaan, vanwege de onbil lijkheden die deze regeling met zich brengt voor de predikanten uit de laagste groepen. De voorstellen werden daarom alleen aanvaardbaar geacht, in dien daaraan de bepaling zou kunnen worden gekoppeld, aan de predikanten uit de kleinere gemeenten zodanige jaar lijkse tractementsverhogingen toe te kennen, dat zij na 15 jaar gelijk zouden komen met groep III. Op deze wijze zou het grote verschil in pensioenbedragen der predikanten worden teruggebracht tot 2000 in plaats van 3000. Het jaarverslag over 1962 van de Provinciale Diaconale Com missie en dat van de Provinciale Com missie voor het Jeugdwerk kwamen in deze vergadering eveneens in behande ling, alsmede de rekening over 1962 en de begroting voor 1964 van de Stich ting Hervormd Kerkcentrum Zeeland. Deze werden allen, nadat een aantal vragen daarover beantwoord was, goed gekeurd en aanvaard. 0 De Amerikaanse weersatelliet Tiros VI werkt niet meer als gevolg van een defect aan een stroomregelaar waardoor de foto's verminkt overkomen. Hiermee is een einde gekomen aan de 13 maanden durende loop baan van de satelliet, die op 18 september vorig Jaar werd gelanceerd vanaf Cape Ca naveral. Zij heeft echter driemaal zolang De uitgaven in de sector maatschappe lijke zorg blijven een stijgende lijn ver tonen. De subsidie voor de gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg is geraamd op 46.500 (in 1963 30.0001, de kosten voor verpleging van krankzin nigen op 26.653 (dit jaar 23.000). De algemene uitkering uit het gemeente fonds is geraamd op 3,15.854 (dit jaar 249.032). Dit is een brutoraming, om dat volgens een overeenkomst met Vlis- singen, de uitkering, betrekking hebbend op de bewoners van „Paauwenburg" na aftrek van 10 procent aan die gemeente wordt doorbetaald. Dit bedrag is 20.080. De post onvoorzien op de gewone dienst is 11.834, voldoende om in 1964 enige noodzakelijke voorzieningen op te van gen. Op de kapitaaldienst staan geen nieuwe projecten. De uitgaven zijn geraamd op 2.206.517 en de inkomsten op 1.960.652, een nadelig saldo dus van 245.865— De liquiditeitspositie van de gemeente mag nochtans, dankzij consolidatie in het verleden „gezond" worden genoemd, aldus b. en w. Wat de overige toekomstige voorzienin gen betreft, staan op het programma nieuwe uniformen voor de vrijwillige brandweer (de eerste begrotingswijzi ging van 2200) en aankoop van pers slangen en persluchttoestellen, resp. 2400 en 1200). Ook in 1964 zal de krotopruiming de vol le aandacht moeten hebben. B. en w. ho pen in de loop van 1964 met concrete voorstellen ten aanzien van een verder gaande opruiming te kunnen komen. In principe is het college bereid een voor stel tot restauratie van de (afgeknotte) molen aan de Middelburgsestraat te doen. Realisering is slechts mogelijk met steun van de gemeente. Men heeft reeds contact met de eigenaar en met de ver eniging „De Hollandse Molen". Voorts hoopt het gemeentebestuur in 1964 de verdere realisering van het uit breidingsplan „Kom-1958" gereed te krijgen, evenals het plan „Dishoek- 1959". De pogingen om langs minnelijke weg gronden rondom de bebouwde kom-Dorp in eigendom te krijgen worden voortge zet. Overigens is er voldoende grond aangekocht, zodat de woningbouw niet behoeft te stagneren, wat weer niet ge zegd kan worden van de percelen in plan „Dishoek". Het wachten is op de konink lijke goedkeuring van door de raad ge nomen onteigeningsbesluiten. B. en w. willen dan deze gronden tegelijk bouw rijp maken, met inbegrip van de grond voor bouw van een rioolwaterzuiverings installatie. thans reeds 127.410 Belgische francs rijk. Dit bedrag volstaat echter niet om de proceskosten te dekken. Naar schat ting zal voor de eerste zitting in het Magistrate Court te Lewes in Zuid-En- geland een bedrag van 250.000 Belgi sche francs nodig zijn. Er werken in Engeland reeds vier ad vocaten en een geschiedkundige onder leiding van mr. Laszlo Gombos. Het dos sier omvat ruim 2000 bladzijden. Het Magistrate Court te Lewes liet weten, dat het onmogelijk is deze zaak van de visserijprivileges in november voor te laten komen, zoals aanvankelijk de be doeling was. Er werd daarom als nieu we datum vastgesteld 23 januari 1964. De o" an justitie bü de arrondisse- men ank te Middelburg heeft vrijci en een boete van tien gulden subs. i dagen hechtenis geëist tegen de landbouwer I. J. S. uit Groede, die op de openbare weg met zijn landbouwtrek ker een landbouwwerktuig had voortge trokken. De heer S. was hiervoor door de kantonrechter in Oostburg veroor deeld tot 11,boete en was van dit vonnis in hoger beroep gegaan. De rechtbank zal over veertien dagen von nis wijzen. Een landbouwwerktuig, dat door middel van driepuntsbevestiging" aan een trek ker is vastgemaakt, wordt beschouwd als lading van die trekker. Omdat het wegenverkeersreglement voorschrijft dat het zwaartepunt van de lading zich moet bevinden tussen voor- en achteras van het motorrijtuig (in dit geval dus de trekker) is de boer, die zich met deze combinatie op de openbare weg begeeft, in overtreding. Het landbouwschap, dat van mening is dat deze bepaling de mechanisatie in de landbouw tegenwerkt en een uitspraak van de Hoge Raad wil uit lokken, steunt S. bij zijn proces. De heer J. den Engelsman uit de Poor- tugaalstraat in Souburg kan nu weer zonder enige belemmering overal heen gaan. Burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny bood vrijdagochtend de heer Den Engelsman namens de ge meente Souburg en het rijk een drie- wielige gemotoriseerde invalidewagen aan. De heer Den Engelsman, die con trole-beambte op het station te Vlissin- gen is, kan, doordat hij tweemaal een ongeluk heeft gehad, niet meer lopen zonder steun. De burgemeester van Oost- en West-Souburg zei bijzonder verheugd te zijn, dat de heer Den En gelsman nu weer volledig in het arbeids proces kan worden opgenomen. Dank zij het werk van de heer J. J. Wetselaar, buitendienst ambtenaar van de Nederlandse Sociale Zorg voor Min- dervaliden AVO, en de heer A. Beun, so ciaal ambtenaar te Souburg, hebben het rijk, de gemeente de Nederlandse Spoorwegen gelden uitgetrokken voor de aanschaf van deze invalidewagen. De heer Den Engelsman was bijzonder blij met zijn nieuwe vervoermiddel. Het De befaamde pianist Hans Rich- ter-Haaser geeft maandag 21 oktober in de Concert- en Ge hoorzaal te Middelburg een re cital onder auspiciën van de Stichting Zeeuwse Volksuniver siteit. Richter-Haaser zal voor de pauze van Ludwig van Beet hoven vertolken de fantasie opus 77 in g kleine terst en de so. nate in bes grote terts de „Ham- merklaviersonate". Het pro gramma na de pauze vermeldt een scherzo van Brahms en van Moussorgsky zijn „Ta bleaux d'une exposition". Het programmablad voor dit con cert vermeldt onder meer, dat Hans Richter-Haaser zijn loopbaan als in ternationaal concertpianist begon in Rotterdam onder leiding van Eduard Flipse. Zomer 1954 speelde hij in het Kurhaus te Scheveningen, waar hij sindsdien elk jaar werd geëngageerd. Vervolgens trad hij op met alle gro te orkesten van Europa onder diri genten als Jochum, Böhm, Krips, Van Otterloo, Sawallisch, Haitink, Charles Münch en ten slotte met Herbert von Karajan, onder wie hij in december 1959 met de Berliner Philharmoniker te Berlijn speelde. April 1960 trad Richter-Haaser met hetzelfde orkest op onder directie van Herbert Von Karajan als solist in de Beethovencyclus, die dit orkest in Parijs gaf. Oktober-november maakte hij een tournee door de Ver. Staten. Sindsdien keert hij daarheen elk jaar terug voor concerten in het winterseizoen en 's zomers voor bij zondere evenementen. Met het Fil harmonisch orkest van New York speelde Richter-Haaser onder Joseph Krips. Ook in Zuid-Amerika behaalde deze pianist successen: tijdens zijn twee de tournee in 1962 verzorgde hij 35 concerten, waarvan 15 in Buenos Ai res met alle Beethoven-sonates en pi anoconcerten. In het seizoen 1962 '63 gaf Richter-Haaser onder andere concerten in- Duitsland, Frankrijk, Engeland, Spanje en Zwitserland. Juni dit jaar maakte hij een tournee door Japan en speelde hij in Hong kong en Manilla. Hij werd meteen uitgenodigd voor de zomer van 1965. Na een korte zomertournee door de V.S. vertolkte hij tijdens de Salzbur- ger Festspiele het tweede pianocon cert van Brahms onder Karl Böhm. In het seizoen 1963'64 zal hij weer Noord- en Zuid-Amerika bezoeken alsmede Australië. laatste jaar ging hij elke dag met de bus naar zijn werk en daarvoor op een bromfiets, maar dat werd te riskant. In 1939 brak de heer Den Engelsman, die toen baanwerker was bij de Neder- landsche Spoorwegen, een been en dat is nooit helemaal goed gekomen. Zes jaar geleden kwam hij tot overmaat van De arrondissementsrechtbank te Middel burg heeft vrijdagmorgen uitspraak ge daan in de zaak tegen de 43-jarige sta tionschef te Krabbendijke A. de V. die in deze functie de Nederlandse Spoor wegen zou hebben benadeeld door ver duistering van een bedrag van f 1100, De rechtbank legde hem een gevange nisstraf van acht maanden op, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd ramp in botsing met een bromfiets, van drie jaar en onder toezichtstelling. waardoor het lopen nog veel moeilijker werd. Hierdoor kon hij vrijwel nergens zelfstandig heen. Met de komst van de invalidewagen is daar nu een einde aan gemaakt. De heer Den Engelsman heeft onmiddellijk een proefrit gemaakt en was zeer tevreden over zijn nieuwe vervoermiddel. Op de foto staat men de Invalidewagen te bewonderen. Geheel links burgemees ter Ter Haar Romeny, naast hem staat mevrouw Den Engelsman en in het por tiek de echtgenote van Souburgs bur gemeester. Geheel rechts op de foto de sociaal ambtenaar A. Beun. In het midden zit de heer Den Engelsman nog wat onwennig in zijn nieuwe vervoer middel. (Foto P.Z.C.) Mr. T. Lebret had tijdens de zitting van 4 oktober één jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan 6 voorwaardelijk en eveneens een proeftijd van drie jaar met onder toezichtstelling geëist. De recht bank verklaarde voorts het vonnis dat de kantonrechter te Middelburg had uit gesproken over de oesterkweker P. S. M. V. uit Yerseke en J. D. uit Wol- phaartsdijk (zagers gespit langs de Oos- terschelde) nietig en legde V. een geld boete van f 50,subs. 10 dagen op. Het vonnis van D. was f 20,subs. 4 dagen. De chauffeur J. P. uit Dinxperlo, die in hoger beroep was gegaan omdat de kan tonrechter te Middelburg hem voor het veroorzaken van een botsing f 35 had opgelegd kreeg een zelfde boete. De eis van de officier van justitie mr. Rosingh was een geldboete van f 100, (Van een medewerker) De Beneluxautoriteiten en de regerin gen in Brussel en Den Haag worden steeds meer met de neus gedrukt op de perspectieven van het Midden-Benelux- Advertentie) Het gepatenteerde DUCANA-ventiatiesysteem waarborgt géén beslagen ramen meer.Weg tocht- weg vocht-bovendien ca. 40% besparing op uw brandstofnota. Vraagt vrijblijvend inlichtingen aan: DUCANA NEDERLAND Liebergerweg 104a Hilversum Tel. 02950-17851 en 17852 Brigade-generaal J. Brouwer, inspecteur der Militaire Administratie, heeft vrij dagmiddag in Middelburg officieel af scheid genomen van de Centrale Oplei dingsschool voor Administratief Kader. Dit afscheid geschiedde in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd van de inspecteur. Hij verlaat de dienst met ingang van 1 november. Officiële bezoeken werden gisteren aller eerst gebracht aan het Middelburgse ge meentehuis en de provinciale griffie. Loco-burgemeester A. J. Berenpas, die de brigade-generaal, zijn opvolger J. B. Ludwig en de kolonel J. Potteboom in de werkkamer van mr. J. Drijber ont ving, prees de prettige verstandhouding tussen de burgerlijke en de militaire overheid Ook wees hij er op, dat men nooit een tevergeefs beroep op de C.O.A.K. heeft gedaan. De scheidende brigade-generaal maakte eveneens zijn opwachting bij Zeelands commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot. Het afscheid werd openbaar tij dens de ceremoniële inspectie, die de in specteur verrichtte op een van de sport velden aan de Nadorst. Voor het front van de aangetreden troepen sprak hij zijn waardering uit voor de wijze, waarop er bij de Eerste C.O.A.K. wordt gediend. Hij bracht daarvoor allereerst dank aan de leraren officieren en de onderoffi cieren-instructeurs. Ook betrok hij daarbij de leerlingen, die zich in Mid delburg komen voorbereiden op hun administratieve taak bij de parate troepen. Hij rekende erop, dat zijn opvolger dezelfde steun zou krijgen. Zeshonderd militairen defileerden ver volgens op de Middelburgse Markt langs de scheidende brigade-generaal en zijn opvolger, die zich op een platform had den opgesteld. Er was een flinke belangstelling voor deze gebeurtenis. Deze werd evenals de ceremoniële inspectie opgeluisterd door het trompetterskorps der cavalerie uit Amersfoort. Op 29 oktober neemt briga de-generaal Brouwer afscheid van de 2e C.O.A.K. te Kampen. Vandaag zaterdag is het vijftig jaar geleden, dat ds. J. H. Vaandrager uit Bussum werd bevestigd als predi kant in de Nederlands Hervormde Kerk. Hij werd 29 september 1887 te Rotter- dam-Charlois geboren. Op 19 oktober 1913 werd ds. Vaandrager bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Pesse in de classis Meppel. Op 24 juni 1917 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Grijpskerke, van waar hij op 2 april 1922 naar Monniken dam vertrok. In deze gemeente werd hem in verband met zijn benoeming tot vlootpredikant met als standplaats Den Helder met ingang van 1 december 1929 eervol ontslag met de bevoegdheden van een emeritus predikant verleend. Als vlootpredikant maakte ds. Vaandrager een paar maal een reis naar de West mee en in 1935 vestigde hij zich met zijn gezin te Soerabaja. Hij was daarna vier jaar vlootpredikant in het voorma lige Nederlands Oost-Indië. In de mo bilisatie van 1939 keerde ds. Vaandra ger weer naar Den Helder terug. Na de capitulatie in mei 1940 werd ds. Vaandrager op non-actief gesteld. Na vervolgens tot eind mei 1942 bijna anderhalf jaar te Rotterdam-Vreewijk werkzaam te zijn geweest als tijdelijk predikant ging ds. Vaandrager in 1942 in krijgsgevangenschap. Tot de bevrij ding was hij geestelijk verzorger van de beroepsofficieren van land- en zee macht te Langwasser bij Neurenberg, te Stanislau en ten slotte ook nog te Neu Brandenburg. Na de bevrijding trad ds. Vaandrager weer in actieve dienst als vlootpredikant; als zodanig was hij werkzaam tot 1 september 1949. dienst gedaan dan men verwar..: had. 0 De Canadese senaat heelt een voorstel goedgekeurd, dat de regering machtigt vijf vakbonden, waaronder de unie van zeelie den, onder beheer te stellen, omdat deze zich aan onoorbare praktijken zouden hebben schuldig gemaakt. 6 De nationale revolutionaire raad van Sy rië heeft een verbod inzake handel met Zuid- Afrika afgekondigd, als protest tegen de apartheidspolitiek in dat land. gebied. Dit is mede te danken aan een werkgroep van planologen en econo men, die bekend is als de Hasseltse stu diegroep. Hun definitie pakt wat anders uit dan die van de B.R.E.S., waarin de E.T.I.'s aan weerszijden van de grens samenwerken. Zij omvat namelijk niet Zeeland, West- en Oost-Vlaanderen. Er is zeker wat voor deze beperking te zeggen, omdat Noord-Brabant, Antwer pen, een deel van Brabant en de beide Lintburgen ontegenzeggelijk onderling nog meer verwant zijn in karakter en situatie. Op de vierde Beneluxdag, gehouden in Hasselt, presenteerde de werkgroep een nadere uitwerking van de eerste twee rapporten. Het onderwerp was de rang orde of hiërarchie van de stedelijke kernen, die door de grens allen een be perkt verzorgingsgebied hebben. Zo is de reisafstand Turnhout-Antwerpen ge lijk aan die van Turnhout-Eindhoven. Hetzelfde geldt voor Antwerpen-Has- selt en Antwerpen-Eindhoven; voor Roermond-Maastricht en voor Roer mond-Den Bosch, respectievelijk 20 en 80 km en voor Maastricht-Leuven en Maastrieht-Tilburg, achtereenvolgens 76 en 125 km. Een verder kenmerk is dat de ver zorgingscentra van de hoogste graad in een cirkel aan de rand van het gebied zijn gelegen, met in het mid den op Turnhout na, een vacuum, In de volgende rangorde voldoen Antwerpen, Eindhoven, Tilburg en Leuven op het stuk van het onder wijs, de medische zorg, de sociaal- culturele en economische uitrusting en van de overheidsinstellingen aan de hoogste normen. Daar tussenin liggen de kernen met een bescheide ner assortiment voorzieningen. Het gaat er om in het misdeelde hart van het gebied de structuur op te trekken, zoals dat eens na ge reedkomen van alle vaste verbindin gen in Zeeland het geval zal moe ten zijn. Het Belgische waterwegennet wordt momenteel in snel tempo aangepast aan het kaliber van 1350 ton, maar over liet Postelkanaal, dat Turnhout met Tilburg zal verbinden wordt nog niet gesproken. Van noord naar zuid hebben alleen de delta en in het uiterste oosten het Juüanakanaal deze en een grotere capaciteit. Voor de Zoomse weg geldt hetzelfde. De Belgen laten ons hierop wachten, terwijl de Nederlandse plannen al goed vorderen. Ook de E3, van Gent, via Antwerpen en Eindhoven naar de Ruhr vordert en zal in 1970 ge reed zijn. Ir. A. E. J. Nap, hoofdin genieur-directeur van de rijkswater staat voor de wegen, deelde mee dat Nederland tijdig gereed zal zijn voor de aansluiting. Hij liet echter een noodkreet horen over de E10 die van Antwerpen over Wuustwezel naar Breda loopt. Ook hier is de verbin ding naar Holland ten achter. Het middengebied ontwikkelt zich voorspoedig. Er werkten in 1959 al 563.000 werknemers in de industrie, dat is 120.000 meer dan in de randstad. De industriële groeipercentages voor beide gebieden beliepen sedert 1950 20 en 6. Er zal nog veel druk voor nodig zijn, veel argumentatie vooral, voordat de economisch-geografische verbindingen zo worden dat de vlucht nog hoger zal zijn. Dan zal Midden-Benelux met zijn 4,7 miljoen inwoners de randstad snel overvleugelen en krijgt Zeeland een be langwekkend direct achterland. Het contact dat de B.R.E.S. met de Hasselt se studiegroep gaat leggen kan dus van belang worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 4