AVI A ïagen televisie QUIZ PLUS EEN NIEUWE MISS Noordzee-t.v. DRIEMAAL VEROORZAAKT DEINING zaterdag nummer J s de Hordijk-t.V.-zender op de Noord zee een aanstaande werkelijkheid of is het niet meer dan een geraffineerde poging om regering en pacificatie-com missie murw te maken voor een beslis sing ten gunste van commerciële of re- clame-t.v.? In alle kringen van belangstellenden regering, Hilversum, Kamer, concessie aanvragers, adverteerders gist en spe culeert men. De Haagse reclame-direc teur W. J. Hordijk zelf antwoordde ons op die vraag: „het is niet in mijn belang op die vraag te antwoorden. Het kon het één, het kon ook het ander zijn. In ieder geval is alles nuttig wat er toe kon bij dragen dat de regering ten gunste van commerciële- of reclame-t.v. beslist. Meer zal ik cr niet op antwoorden' Hoewel hij zegt de benodigde bestel lingen te hebben geplaatst, die mogelijk moeten maken dat reeds in het begin van 1964 t.v.-uitzendingen vanuit zee jan nen beginnen, weigert hij die uitspraken op enigerlei wijze waar te maken. Het kan waar zijn, het kon ook volkomen fantasie zijn. De heer Hordijk weet hoe het zit. Anderen gissen. Maar in de we reld van adverteerders neemt men geen risico. Vluchtelingenprobleem Vrouw in de N.O.-polder T wijf el Erg hoog als vloerbedekking natuurlijk Jazz Scene U.S.A. Jerome Kern-„Story" Engeland tegen de rest Zaterdag 19 oktober 1963 Joan Remmelfs als vlolist, Ko van Dijk als George Peeters, Teddy Schaank als moeder Allen Pee ters en Simone Rooskens als dochter Marjan (v.l.n.r.) in een scene van de televisiestrip „Met 24 pk door Europa", waarvan de AVRO morgen de eerste van zes afleveringen brengt. Het ver haal gaat over een familie welke met een autootje een reis door Europa maakt. rust verklaart hij dat hij er verzekerd van is. Maar wie steekt zoveel geld in een zo kwetsbare onderneming als een t.v.-zendstation dat geen behoor lijke directe communicatiemogelijkhe den heeft en dat gemakkelijk getrof fen zou kunnen worden door wettelij ke maatregelen die medewerking strafbaar zullen stellen? Het is een vraag waarop de heer Hordijk geen antwoord geeft. In zijn omgeving zegt men dat zijn geldgevers ey van uitgaan dat zij bij een mislukking het eiland en de ge hele apparatuur zonder veel verlies onmiddellijk kwjjt kunnen. „Ik kan zoveel zenders kopen als ik wil," al dus Hordijk. „Een goede zender en een goed booreiland kun je overal onmiddeltgk kwijt. (Advertentie) iwitse: rlv; had vergrepen aan zijn vijfjarig dochtertje. Vader en zoon Preston nemen zijn verdediging op zich. Pierre Janssen sluit de avond af met zijn „Kunst grepen". Lunchtime" is de titel van de „comedy caper", waarmee de N.T.S. het maandagse film programma begint. Om kwart voor acht heel iets anders. Dr. A. B. de Vries, directeur van het Mauritshuis in Den Haag behandelt in de uit zending „Openbaar Kunstbezit" het onderwerp „Het landschap in schilderijen en tekeningen". Na het journaal en de uitzending van de C.H.U. een documentaire over het nog altijd bestaande vluchtelingenprobleem in Griekenland. De hoofdfilm is getiteld „The cry from the street" (Kreet van de straat). Regisseur Lewis Gilbert snijdt er het probleem in aan van de verwaar- deel nog onbekende artiesten, zoals Kathy Ver- donck, Marijke van der Eist, Monique Merks en de Tiroleans. Na het N.T.S.-journaal en de Memo- tjes de tweede aflevering van „Stiefbeen en zoon" Rien van Nuenen en Piet Roemer, de twee han delaren in lompen en oude metalen. Hun eerste avonturen werden in den lande nogal met ge mengde gevoelens ontvangen, maar de meeste kij kers beleefden wel plezier aan het wonderlijke dialoogspel tussen dit tweetal. Het donderdagse vrouwenprogramma komt uit de VARA-koker. Onderwerpen zijn: het leven van de vrouw in de Noordoostpolder „Met de winter voor de deur een laarzenprimeur", ge hoord en gezien door Phillipine (Aeckerling) en „Vork in de steel", het cabaret met o.m. Guus Ver- straete en Conny Stuart. j%|IA^WAAAAA#W%A#V5WAIWW%IWWWI<l<»A»IAIWIAAAWAiWUVIAAAAAAAAAAA/WWIAAAIW\IWVW<AAIWIAA<VIII<WV»ll<IIWl#WI«WWWIAIVIIWWWIIW Twee door het A.N.P. gelanceerde berichten over de Hordijk plannen ,,ik werk alleen via het A.N.P."aldus de mystery- man zijn voor talloze adverteerders aanleiding geweest zich onverwijld in verbinding te stellen met de N.V. Reclame Exploi tatie Maatschappij oprichters de heren W. J. Hordijk en mr. L. E. H. Minder op om reclame-zendtijd bij de maritie- mezender te reserveren. Een onzer zegslieden die zelf derge lijke opdrachten heeft gplaatst, zei ons: ,,je kunt het risico niet nemen dat het waar is en dat je concurrenten zendtijd hebben en jij niet". De heer Hordijk noteert de re serveringen ad ongeveer 6000 gulden per minuut op weekda gen tussen 5 uur 's middags en 12 uur 's avonds, maar tegen belangrijk hogere bedragen op piekuren. De plannen die hij daarbij ontvouwt zijn vrij ge- te moeten zeggen". In gesprekken met adverteerders heeft hij echter een hoogte van 80 meter genoemd. Vol gens deskundige technici zou dat te laag zijn om Utrecht te kunnen halen. Daar zou een mast van wel 130 me ter voor nodig zijn. Die van Lopik is meer dan 300 meter. Maar zelfs tachtig meter is voor een opstelling op een booreiland een ge weldige hoogte. Een deskundige uit de oliewereld zei ons dat de boor torens op booreilanden niet veel meer dan 45 meter maximum zijn. En men herinnerde er ons aan dat de N.A.M. een paar jaar geleden zijn eiland Tri ton heel tijdig voor de winterstormen binnengaats had gehaald. „Ik zou wel eens willen zien hoe je een mast van tachtig meter op een booreiland op zee zo kan vertuien dat het topje van de mast waarin de zendantenne zit voldoende op zijn plaats blijft om een herkenbaar beeld op een scherm te kunnen krijgen. Een handbreedte speling is het uiterste wat je daarvoor kunt hebben," aldus een zender-deskundige. De heer Hor dijk heeft op zulke vragen geen com mentaar". Het geven van zulke ant woorden is niet in mijn belang", legt hij rustig uit. En om dezelfde reden laat hij ook de vraag onbeantwoord hoe hij denkt dat een zender op zee, die geen regelmatige verbinding met de wal heeft het in actualiteit zou kunnen opnemen tegen Hilversumse programma's. In gesprekken met ad verteerders heeft hij uiteengezet dat het noordzee t.v.-programma zou be staan uit in het buitenland gekochte op ampex opgenomen grote program ma's met Nederlandse ondertiteling. Grote shows, Westerns, detectives etc. Maar het nieuws? Heeft Hilversum dan echter niet iets veel boeienders te bieden? „Men zal wel merken dat we met heel wat za ken uren eerder zullen komen dan Hilversum", was het niet nader toe gelicht bescheid dat hij ons gaf. Zaterdagavond volgende week danzullen we Rijk de Gooijer weer terugzien op ons scherm met zijn eigen show „Kijk die Rijk". Om goed voorbereid te zijn geeft Rijk de Gooijer al zijn aandacht aan het dieren leven. detailleerd: per week vijftig zenduren doordat 's zaterdags tot een uur 's nachts zal worden gezonden. Van half negen tot negen in de avond kunnen ge sponsorde programma's worden uitgezonden. De andere uitzen dingen zijn in eigen beheer met reclamespots als onderbrekin gen. De twijfel aan de waarheid van de mededelingen van de heer Hordijk is vrij algemeen. Maar vee) verder dan twijfel gaat men nog niet. „We heb ben indertijd Veronica ook niet wil len geloven, tot het er was en bleef," aldus een der commentaren, maar men ziet technisch noch financieel de verwezenlijking van het Noordzee- t.v.-plan. Voor een verwezenlijking van een plan als dat van Hordijk worden mil joenen nodig geacht. „Enige miljoe nen of vele miljoenen?" vroegen wij de heer Hordijk. „Vele miljoenen", zo was zijn antwoord. Zelf heeft hij ze niet, maar in de grootste gemoeds- Advertentie) In gesprekken met belangstellende adverteerders wordt verklaard, dat de zender-op-zee 800.000 t.v.-toestel- len kan bereiken: de helft van het in Nederland geregistreerde aantal. Het aantal dat verondersteld wordt aan wezig te zijn in het gebied van de randstad van Alkmaar over Utrecht naar de Zuidhollande eilanden. „We zullen inderdaad de helft van alle toe stellen kunnen bereiken", zei de heer Hordijk ons. Hoe hoog wordt de zen- dermast dan, was onze wedervraag. De heer Vogt heeft zoals U weet, ge zegd dat het al met een mast van 40 meter zou kunnen. Hoe hoog die van ons zal zijn, meen ik voorlopig niet /^Vpnieuvv zullen de kijkers in de komende week kemiis kunnen maken met enkele nieuwe serïeprogramma's, zoals ze deze winter regelmatig op het scherm komen. Want dit jaar zijn de omroepverenigingen nog meer dan voorheen in schema's gaan werken. Er is weinig aan het toeval over gelaten. Iedere week of eens in de zoveel weken komen bepaalde programma's te rug. Zo presenteert de A.VJR.Q. zondag voor het eerst een stripverhaal met Ko van Dijk en zaterdag het amusementspro gramma met Rijk de Gooijer. Een merk- Dinsdagavond zal Marius Monkau optreden in Muziek van Jerome Kern". waardige zaak is, dat we woensdag, vrij dag en zaterdag een quiz krijgen In de middaguren zondag van half vijf tot vijf uur een samenvatting van de reportages, die gemaakt zijn van het koninklijk bezoek aan Per- zië en om vijf uur een vol uur sport: een film verslag van de van 11 tot 16 oktober in Tokio gehouden Voor-Olympische Spelen. Het is een verslag van de Japanse t.v. Het avondprogram ma begint uiteraard met het „Weekjournaal" en „Sport in beeld" waarna het echtpaar Ko van Dijk en Teddy Schaank voor het eerst „Met 24 p.k. door Europa" gaan trekken. De eerste aflevering (35 minuten) brengt het gezelschap naar Ma jorca. Ko van Dijk, de man, is tekenaar; Teddy Schaank (ook in het gewone leven zijn vrouw) schrijft reisverhalen. Met hun dochter (Simone Rooskens) trekken ze in een oud autootje Euro pa door. En uiteraard beleven ze overal gezelli ge avontuurtjes, die uit de pen vloeien van Ellen Mazure. Om vijf over negen een concert door het uitste kende Belgische orkest van Henri Segers en om twintig over tien een aflevering van „De verde digers". Een politieagent heeft zijn zelfbeheersing verloren en een jongeman neergeschoten, die zich PEGULAN HOLLAND NV Amsterdim Staalkade4-iel. 020-247666 dienstplicht". Na het journaal, het conciliejour naal en Brandpunt, de nieuwe quiz met als quiz- miss niemand minder dan Joekie v. d. Valk, die hiermee haar rentree maakt na een lange perio de van afwezigheid van de Nederlandse televisie. De eerste AVRO zaterdag van dit seizoen brengt oude en nieuwe programma's. In de middag Jazz Scene U.S.A., deze keer met de pre sentator Oscar Brown zelf in de schijnwerpers. Daarna „Uit de voeten" en in het t.v. lab. ir. Bloemsma, die veel over klokken uit de doeken zal doen. Voor de kinderen „Okkie Trooy" en in de Kleine Camera vreemdsoortige vissen. Om half acht gaan de beide Denissen op be zoek bij de Cuna Indianen en in Nieuw Vene tië, een vissersplaatsje in Columbia. „Pinky and Perky" de vriendelijke B.B.C.-varkentjes van John Slater zijn al niet helemaal nieuw meer voor de Nederlandse kijkers. Dat is ook niet de Dick van Dykeshow, die om vijf over half negen te zien is en waarvan de eerste aflevering uitsteken de kritieken kreeg door de vakkundigheid, waarop de hoofdpersonen dwaas bleken te doen. Van ne gen tot tien voor het eerst het met veel spanning tegemoetgeziene Quiz-uur' dat volgens de mannen die de voorbereidingen hebben verzorgd, een topprogramma van het zojuist begonnen seizoen kan worden en dat uit Amerika stamt. De Bel gische t.v. journalist Nand Baert treedt op als quizleider. De show van deze zaterdagavond is „Kijk die Rijk" met als hoofdpersoon Rijk de Gooijer, die als speciale gasten o.m. ontvangt de Peter Sis ters en de populaire Belgische zangers Lize Marke Medewerking verlenen voorts de combo van Ruud Bos en het mooie meisje Marlies van Alckmaer. Van wie is de tekst... inderdaad van Eli Asser, die met Rijk heel lang heeft gezocht totdat hij een meisje vond, dat mooi genoeg was voor dit pro gramma. Het toneelstuk op donderdagavond wordt door pech achtervolgt. Eerst moest men de op voering van ,JIet leven dat ik je gaf" van Rirandello worden afgelast. In de plaats zou het spel van Jean Cocteau „Le bel Indiffé rent" met Caro van Eyck ivorden opgevoerd, doch nu zal de Vlaamse televisie onze weke lijkse spelavond verzorgen. Caro van Eyck en Tom van Beek in „Xe bel Indifférent". loosde kinderen, die omdat hun ouders zich door welke reden dan ook niets aan hen gelegen laten liggen de verkeerde kant op dreigen te gaan. In dit geval betreft het drie kinderen, die achterblijven als hun vader hun moeder heeft vermoord. Gelukkig zijn er mensen, die zich hun lot aantrekken en die proberen het trio op het goede pad te brengen en te houden, zodat ook voor hen een gelukkig leven is weggelegd. Dat zich bij dit streven tal van niet zo simpele proble men voordoen, laat zich denken. De hoofdrol wordt vertolkt door Max Bygraves. Nadat dinsdagmiddag de schooltelevisie van start is gegaan, om half acht 's avonds het forum „Meneer de voorzitter". Na het journaal, „Achter het nieuws" en om kwart voor negen „De muziek vanv Jerome Kern", componist o.m. van vele musicals en evergreens als „Old man river", „Smoke gets in your eyes" en „All the things you are". Jerome Kern werd in 1885 in New York geboren en overleed in 1945 in dezelfde plaats. Honder den liedjes vloeiden uit zijn pen en aan tal van films verleende hij zijn medewerking, zoals „Ca valcade", „Can't help singing", „Showboat" en „Music in the air". Zijn composities worden hoofdzakelijk in een Nederlandse bewerking uitgevoerd door o.m. Milly Scolt, de Engelse zan ger Bruce Trent en Marius Monkau, de jongeman die» enkele dagen tevoren te zien is in de VARA- uitzending „Voorstelling" en die na aanvankelijk slechts in bescheiden mate mee te hebben gewerkt aan de shows van Dorus, tegenwoordig met een aantal uitstekende zangnummers furore maakt. Dick Harris heeft de regie, het ballet staat weer onder de deskundige leiding van Jan Arntz. De Dick Powellshow is deze keer getiteld „Voor het kind". Hoofdpersoon is Eddy Doyle, een jon ge bankhouder, die probeert aan geld te komen, dat hij nodig heeft voor een medische behandeling van zijn dochtertje. Een belangrijke rol speelt zijn vriendin, een rol, die door de mooie Jean Sterling wordt vertolkt. En zo verhuizen we naar de woensdagmiddag, als de N.T.S. een directe reportage over neemt van de B.B.C.: de voetbalwedstrijd ter ge legenheid van het jubileum van de Engelse voet balbond tussen een team van Groot Brittannië en de Rest van de Wereld. Jean Smits geeft com mentaar op de beelden. „Nieuwe gezichten" is de titel van het N.C.R.V. programmaatje, dat om half acht wordt uitgezon den. De gezichten zijn van jonge, voor het meren- In het kinderprogramma o.m. het voorbereiden van een feestje voor kleuters. Om half acht een reportage over het edelhert in Nederland onder de titel „In de vrije wildbaan". Adviseur is J. A. Eijgenraam, hoofd van de afdeling wildbiologie van het ITBON in Arnhem. Jan Veerman heeft de regie. Kwart voor negen gaan Berend Boude- wijn en Ellen Blazer „Uit" en om tien over negen verzorgt de Vlaamse televisie de wekelijkse spel avond. Gespeeld wordt een stuk van de Vlaamse acteur Cyriel Buysse, „Het gezin van Paemel". Buysse die van 1859 tot 1932 leefde was een groot verteller, die de humor in zijn realis me nooit vergat. Bekend zijn vooral zijn boeken „Ezelkern" en „Het leven van Rozeke van Dalen". „Het gezin Van Paemel is een sociaal drama, dat gesitueerd is in het Vlaanderen van het begin van deze eeuw. Het schetst de sociale verhoudin gen in die tijd en kan daarvan ook niet losge maakt worden. |n de vrijdagavond van de KRO twee nieuwe programma's. Eerst komen om half acht echter nog de jongeren aan bod. Aan de orde is „de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 21