GEEN TOENADERING BIJ L00NGESPREK; STANDPUNTEN LIGGEN VER UIT ELKAAR Komnem ivuaha bezocht m bangkok een zijdefabriek Werkgevers bespreken eventuele concessies lord home aangewezen als kabinetsformateur Wellicht voorjaar 1965 volledig herbouwde Abdij van Middelburg Bona tide! Man in oranje buis Voor school't.v. 17 uur zendtijd Commissariswoning tot helft gevorderd CONFLICT IN NOORD-AFRIKA DUURT VOORT So wj etkunstmaan in baan om aarde DERTIG MILLE GESTOLEN UIT BRANDKAST 206e jaargang - no. 246 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Touwtrekken in Sint-Jansteen STICHTING VAN DEN ARBEID HANGT AAN ZIJDEN DRAAD HUURCOMPENSATIE BLEEK EEN GROOT STRUIKELBLOK Antwoord Arbeidsonrust in de Rotterdamse haven Compensatie KONINGIN BIJ BRUG OVER DE KWAI Nog in gebruik Mooi weekeinde Aanwijzing op advies van Harold Macmillan Een compromis tussen Butler en lord Hailsham Opschudding in regeringskringen Opschudding Compromis Titel Open galerij PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 67 cent per week, 8,70 per kw.franco per post 8,95 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51 tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. £i Adv. pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). .Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Zaterdag 19 oktober 1963 Pagina 2 Koningin Juliana heeft tijdens haar bezoek aan Thailand donderdag een bezoek gebracht aan een zijdefabriek in Bangkok. Foto: de konin gin gemakkelijk leunend op een vitrine vol met coupons prachtige na tuurzijden stof. (Van onze Haagse redactie) Het voortbestaan van de Stichting van den Arbeid is gisteren in een kritiek stadium gekomen. De vergadering van gisteren heeft geen enkel perspectief voor overeenstemming opgeleverd. De discus sies droegen een onvruchtbaar karakter doordat zowel werkgevers als werknemers onwrikbaar op hun standpunt bleven staan en tegenover elkaar geen enkele concessie deden. Beide partijen zijn het er echter over eens, dat zoveel mogelijk moet worden gedaan om de stichting in stand te hou den. Daarom gingen de vakcentrales akkoord met een voorstel van de werkgevers om volgende week zaterdag weer bijeen te komen. De besturen van de werkgeversorganisaties zullen intussen met hun leden overleg plegen over eventuele concessies. De heer Bosma zei verder, dat de werk gevers in de vergadering hebben gesteld, dat als zij aan hun voorstellen nog iets kunnen toevoegen, dit alleen met instem ming van hun leden kan gebeuren. Vele ondernemingen hebben slechts margina le winstmogelijkheden. Daarom willen de werkgeversorganisaties de zekerheid, dat als zij verder gaan, de leden achter hen staan. In de komende week zullen de besturen van de werkgeversorganisaties intern overleg met hun leden voeren voor de Stichting van den Arbeid op za terdag 26 oktober weer bijeenkomt. Ir. Bosma wees er echter op, dat de conces sies, die eventueel gegeven zullen wor den, minimaal zullen zijn. „Onder onze leden zullen er grote groepen zijn, die zich tegen verdergaande concessies zul len verzetten". I n..;pt.K-= MAN IN ORANJE BUIS is de ti tel van de veertiendaagse, door Jac. Prince geïllustreerde reporta ge fantasie en werkelijkheid rond Hein Verlinde, rustend visser te Veere. Op pagina 15. Op pag. 2: Verbetering weg 's-Gravenpolder-Goes, Touwtrek ken om kleuters in Sint-Jansteen; Pag. 3: Duitse politiek krijgt nieuw aanzien, club voor super intelligente Nederlanders en geld boete voor A.D.M.-directie; Pag. 4: Bezinking rond pijlers van Oosterseheldebrug Pag. 5: Kerkdiensten; Pag. 6: Misdaad loont nog steeds, over Joseph Valachi, een zeer zware Amerikaanse jongen, de zevende aflevering van „Sammy wil naar Durban" en „Uit de won dere wereld van de techniek"; Pag. 7: Nederlands elftal moet streep zetten onder Belgische ze genreeks, Textielwerktuigkundig student debutant in het Oranje shirt en de damrubriek; Pag. 11: Feuilleton, strips en fi nancieel nieuws. En in het Pag. 13: Letterkundige kroniek, Paul Steenbergen gehuldigd en Nieuwe filharmonie in Berlijn; Pag. 14: De Vaiontdam, een foto reportage over de dam in noord oost Italië, die deze week helaas met zulk een droevige achtergrond in het brandpunt der belangstelling stond Pag. 15: Man in oranje buis en de bijdrage „uit d'eedlen strijd ge lauwerd tot ons weer" over het schuttersgilde De Batavieren in Hulst; Pag. 17: De druiven van Mozart, een reportage over de Yersekse muziekvereniging van die naam, die deze week 75 jaar bestond en de puzzelrubriek; Pag. 19: De kerken en de maat schappij, onder meer over de zelf standige gereformeerde kerken in Zuid-Amerika, over kerkelijke on derwerpen op de bandrecorder en Stemmen uit de Kerkenover de insweek; Namens de werkgevers heeft ir. J. Bosma op een persconferentie ver klaard, dat de wederzijdse standpimten ver uit elkaar liggen. De span ning in de Stichting van den Arbeid is veel groter geworden, maar ge lukkig is het niet zo ver gekomen, aldus ir. Bosma, dat er een breuk in de stichting is ontstaan. „Als ik zeg gelukkig dan sluit ik daarbij de mening van de werknemers in". z van de hand. „Als die gesanctioneerd zou worden, gaat die als een olievlek over het land en er zijn ondernemingen, die zich dit niet kunnen permitteren". Ir. Bosma zei verder, dat de de werk gevers een antwoord hadden ver wacht op de tegenvoorstellen, die de werkgevers vorige week zaterdag hadden ingediend. „Maar zolang de vakcentrales zeggen: dit zijn onze ei sen, valt er niet te praten. Wij heb ben van werknemerskant geen enke le concessie gehoord". Met nadruk wees ir. Bosma nog eens de wens van een uitkering-ineens over 1963 Van werknemerskant is op de perscon ferentie o.m. verklaard dat werkgevers in hun tegenvoorstellen van vorige week in de aangeboden acht procent (in twee stappen) ook een compensatie voor een eventuele huurverhoging hebben ingecal culeerd; de werknemers eisen acht tot tien procent loonsverhoging en daarbo venop, als een niet door hun gewenste huurverhoging door de Staten-Generaal zou worden aanvaard, een compensatie voor een dergelijke huurverhoging. Par tijen zijn elkaar op dit punt niet tege moet kunnen komen. Weinig meningsverschil bestond er over het principe van de mogelijkheid tot dif ferentiatie per bedrijfstak. Maar de werkgevers willen deze mogelijkheid (Zie slot pag. 3 kol. 2) Gistermiddag hebben kraanmachinisten van een aantal bedrijven in de Rotter damse haven het werk npergelegd met gevolg dat ook' andere arbeiders het werk moesten staken. De arbeidsonrust hield ook 's avonds aan. De avondploegen van een aantal bedrijven gingen niet aan het werk. Amsterdam Van de zijde der commissie uit het per soneel van de grafische bedrijven in Amsterdam vernemen wij dat het circa 450 man tellende technisch personeel van de lettergieterij „Amsterdam" v/h Tetterode de woensdagmiddag ingegane schorsing voor twee dagen heeft aan vaard, doch dat het voornemens is niet eerder het werk te hervatten dan woens dagochtend 23 oktober half acht en dit slechts indien de directie aan de gestel de eisen zal voldoen. Deze eisen zijn zo als bekend een uitkering ineens over 1963 en een verhoging der lonen met acht procent met ingang van 1 oktober 1963. Duidelijk is op deze foto reeds te zien, dat de nieuwe commissariswo ning, de laatste schakel in de ring van het Abdijcomplex te Middel burg, een open galerij zal krijgen. (Foto P.Z.C.) Van officiële Marokkaanse zijde is gis teren meegedeeld, dat Algerijnse solda ten donderdagavond de grenspost Itsj in het noordoosten van Marokko hebben aangevallen. Hoewel de aanvallers een grote overmacht bezaten hield de post stand. Reuters correspondent meldde uit Za- gora in Zuid-Oost-Marokko dat de Alge rijnse en de Marokkaanse frontlijn 60 km uit elkaar liggen met uitzondering van het gebied van Tindjoeb, waar men zich op schootsafstand van elkaar be vindt. Generaal Ben Aomar vertelde dat zijn mannen niet oprukken voordat ko ning Hassan het bevel geeft. Van gezaghebbende Algerijnse zijde wordt verklaard dat de vredesonderhan delingen slechts geschorst zijn en dat hervatting binnen de mogelijkheden ligt. Yazid, de speciale afgezant van presi dent Ben Bella, heeft gisteren voor zijn vertrek naar New York, waar hij het standpunt van Algerije bij de V.N. uit een zal zetten, gezegd, dat de Algerijnse regering een einde wil maken aan de gevechten als de Marokkaanse troepen zich op Marokkaans gebied terugtrek ken. Rusland heeft gisteren de 20ste van een reeks onbemande ruimtesatellieten, die ter voorbereiding voor toekomstige be mande vluchten worden gelanceerd, in een baan om de aarde gebracht, zo is meegedeeld door het Russische pers bureau „Tass". In de brandende zon hebben koningin Juliana, prins Bern- hard en prinses Beatrix gis terochtend 140 km ten wes ten van Bangkok de fameuze brug over de Kwai-rivier in ogenschouw genomen. Hoofddoel van deze lange auto tocht was echter een bezoek aan de twee erebegraafplaatsen Kant- sjanaboeri en Tsjoengkai, waar in totaal bijna 9000 slachtoffers lig gen die bij de gedwongen aanleg van de beruchte Birmaspoorlijn omkwamen. De Britten betaalden de grootste tol met circa 4800 gevangenen, die hier in de oorlogsjaren bezwe ken, daarop volgt echter Neder land met 1896 slachtoffers, die be graven zijn op Kantsjanaboeri en 313 op Tsjoengkai. Samen met prins Bernhard plaat ste onze vorstin bij de gedenkte kens in beide kampen een grote krans en legde bij willekeurige graven een boeket bloemen met een rood-wit-blauw lint. Naar bekend dwongen in de oor logsjaren de Japanners hun krijgsgevangenen ertoe <ïe spoor lijn naar Birma aan te leggen. Die lijn leidde over de brede rivier de Kwai. In tegenstelling tot wat de film poogt te suggereren is de veelomstreden brug over deze ri vier nooit opgeblazen. Zij ligt er ook vandaag nog en zij wordt ge bruikt. Na afloop van het bezoek aan de oorlogsgraven reed het ko ninklijke gezelschap na een korte rustpauze naar Nakorn Pathom voor het bezichtigen van een be roemde, oude pagode. Na terugkeer in Bangkok te om streeks 13.00 uur kon koningin Juliana enkele rustige uren genie ten tot omstreeks half zes, teen een bijeenkomst met de Neder landse gemeenschap in Bangkok op het programma stond. Deze bijeenkomst had plaats in het ge bouw van de Nederlandse ambas sade. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft aan de Nederland se Televisie Stichting te Hilversum 17 uur zendtijd toegewezen voor schooltele visieuitzendingen in het schooljaar 1963- 1964. De stichting kan een gedeelte van deze zendtijd voor hetzelfde doel ter be schikking stellen van de omroeporgani saties. De volledige tekst van de „zendtijdbe schikking schooltelevisie 1963" is ge plaatst in de Nederlandse staatscourant van 18 oktober 1963 en treedt in wer king op 22 oktober 1963. In West-Duitsland ls een grammofoonplaat in de handel gebracht met een verslag van bet prones tegen de in Israël terdoodveroor- deelde oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann. De plaat, „Strafzaak 40/61", geheten, bevat de belangrijkste getuigenverklaringen, een verklaring van Eichmann zelf, het pleidooi van zijn verdediger en het vonnis. (Van onze weerkundige medewerker) Eindelijk na vier weken van de pressieactiviteit gaan de hoge- Irukgebieden weer de hoofdrol spelen. Het hogedrukcentrum trekt van noordoost Frankrijk naar Duitsland en brengt tijdens het weekeinde droog en rustig herfstweer. Tijdens sommige pe rioden kan de temperatuur in de middag tot 15 a 16 graden stijgen. De depressies blijven nu op een zo grote afstand, dat de fronten niet verder komen dan de Britse eilanden. Dit hogedrukgebied zal de komende twee tot vier dagen het weer in het grootste deel van West- en Midden-Europa gunstig beïnvloeden. WWWWUMWWWWWWWUWAAAAAAWAft/WmWAWi Koningin Elisabeth II van Enge land heeft gisteren Lord Home, minister van buitenlandse zaken in het kabinet van de afgetre den premier Macmillan, aange wezen als kabinetsformateur. Lord Home werd door de koningin op Buckingham Palace ontboden nadat zij een bezoek had gebracht aan Ha rold Macmillan in het King Edward VII ziekenhuis. Reeds eerder had Macmillan zijn ontslag aan de ko ningin aangeboden. Aangenomen wordt, dat Lord Home op advies van de ex-premier als formateur is aan gewezen. In regeringskringen heeft dit advies nogal wat opschudding verwekt, vooral bij de drie mededingers van Lord Home, vice-premier Butler, mi nister van wetenschappen Lord Hailsham en minister van financiën Maudling. Bekend is ook, dat vele parlementsleden van de conservatie ve partij sterk gekant zijn tegen de aanwijzing van een edelman als Lord Home. Men neemt aan, dat Macmillan Lord Home heeft aanbevolen als compro mis tussen de kandidaten Butler en Lord Hailsham en om een gevaarlij ke scheuring in de conservatieve par tij te voorkomen. Onmiddellijk nadat hij was aangewezen als formateur, begaf Lord Home zich naar Downingstreet 10, de ambtswo ning van de Britse eerste minister, voor een bespreking met het kabinet. In politieke kringen in Londen werd de verwachting uitgesproken, dat de meeste, zo niet alle, ministers van het huidige kabinet ook in de nieuwe regering zitting zullen hebben. Als mogelijke nieuwe minister van bui tenlandse zaken werd Edward Heath genoemd, de tegenwoordige ondermi nister van buitenlandse zaken. Als Lord Home erin slaagt een nieuwe regering te vormen waarin hij zelf ais premier optreedt, zal hij zo snel mogelijk afstand moeten doen van zijn adelijke titel om dan, via een tussentijdse verkiezing, lid te kunnen worden van het Lagerhuis- Het zal hem echter onmogelijk zijn om in het Lagerhuis aanwezig te zijn als dit op 29 oktober weer bijeen komt. Nu het loonfront in Nederland wat krachtiger in beweging is dan voor heen, worden van ultralinkse zijde voortdurend aanvallen gedaan op de „bona fide" vakorganisaties, die -naar men beweert het vertrouwen van hun leden verloren zouden hebben, omdat de bestuurders de belangen van die leden niet krachtig genoeg hebben verdedigd- De inspirators van deze campagne slaag den er te Amsterdam onder meer in een pijnlijke reeks contacten te verwekken in het grafisch bedrijf, waarbij duidelijk het ondermijnen van het vertrouwen in de bona fide vakorganisaties op de voor grond stond. Die inspirators spraken in een pamflet over de „koude oorlog", wel ke tegen de ondernemers wordt gevoerd en over een noodzakelijke reorganisatie van de vakbeweging. Wij zijn in Nederland niet meer ge woon aan het gebruik van zulke krachttermen bij het loonberaad. Ze her inneren ons aan strijdpamfletten uit de tweede helft van de vorige eeuw, waarin over loonslavernij, uit buiting, de wapenen der barbaren enz. werd geschreven. De tijden zijn gelukkig veranderd en met hen de mensen en ook hun woorden. Wij denken liever aan gemeenschappelijke welvaart, aan samenwerking en aan overleg. Wij streven niet meer naar heldhaftige overwinningen, maar naar een „aanvaardbaar compromis". De felle strijders mogen dat weinig indrukwek kend vinden, toch voelen de meeste Ne derlanders er zich (gelukkig!) heel goed bij en ze willen het voorlopig zo houden. Geheel in de lijn van dit redelijke Ne derlandse denken heeft een groep leiders van grafische ondernemingen in Amsterdam een beroep gedaan op hun werknemers om toch vooral die verwor venheden niet op het spel te zetten door mee te hollen met een aantal lieden, die de weg naar de chaos, naar de rechte loosheid en de wilde staking willen be wandelen. Deze leiders van ondernemin gen zeggen onder meer: „Wij vragen om bezinning, bezinning op de waarden die nu nog aanwezig zijn. De waarde van uw arbeid bij uw krant, de waarde van uw vakmanschap, van uw goede naam in vakkringen, de waar de van normale menselijke verhoudin gen, de waarde van uw vakorganisaties, de waarde van het overleg tussen op de mocratische wijze gevormde organisa ties. Het gaat dus om hoge menselijke waarden, die wij niet laten aantasten door enige lieden, die geen enkele ver antwoordelijkheid voor de toekomst van uw bedrijf, van uw gezin, van uw vak organisatie dragen. Koude oorlog en „reorganisatie" wijzen wij dus af. Wij weigeren te geloven, dat onze persone- len de koude oorlog als hét middel van deze tijd beschouwen. Wij wensen mede te werken aan het tot stand komen van een nieuwe C.A.O- met nieuwe lonen op basis van wettelijke voorschriften na normaal overleg. Wij wensen er geen twijfel over te laten bestaan dat wij niet zullen gedogen dat onze bedrijven, onze kranten en het bestaan van U en uw ge zin worden aangetast en kapotgemaakt. Wij doen een dringend beroep op alle goedwillende personeelsleden om zich niet te laten gebruiken door lieden die niet meer kunnen bieden dan haat en tweedracht". Tot zover het persoonlijk woord van de Amsterdamse ondernemers. Het zou ongetwijfeld nog aan kracht gewonnen hebben, wanneer daarnaast ook een ver klaring van de bona fide vakorganisa ties was gepubliceerd. De leiders van die vakorganisaties verkeren echter in een moeilijke positie. Zij zijn bezig met het loonberaad en zij pogen daaruit zoveel mogelijk te halen. Het resultaat van hun overleg zal zodanig moeten zijn, dat de bestaande onrust op het loonfront goed deels verdwijnt en dat daarmee dan ook de (ongemotiveerde) kritiek op de vak bondsbestuurders weerlegd wordt. Dus distantiëren zij zich op dit ogenblik zo veel mogelijk van de „onrustverschijnse len". Zij onthouden zich van een al te nadrukkelijke verdediging, welke er op neer zou moeten komen, dat de vakor ganisaties hun taak wel goed hebben verricht en dat ze wel redelijke resulta ten hebben bereikt bij het overleg. Zo iets kan moeilijk gezegd worden als men juist staat aan te kloppen om een stevige loonsverhoging. Maar er kan op dit ogenblik wel iets anders gezegd worden over de wij ze. waarop de bona fide vakbeweging in Nederland haar taak heeft vervuld. Wij kunnen bijvoorbeeld zeggen, dat ze in vergelijking met de vakbeweging in het omringende buitenland bepaald niet achtergebleven is en goed heeft gefunc tioneerd. Men wil in deze dagen nog wel eens spreken over een Europees loonpeil, welnu zo'n loonpeil is er niet, maar er is wel in de Europese landen een gesta- DE RING VAN gebouwen rond het eeuwenoude Abdijplein van Middelburg is thans gesloten, weliswaar nog officieus, maar er is geen ruïne meer, die een onderbreking vormt. Want in de plaats, waar jarenlang ruïnes stonden, is de laatste schakel in de ring, de nieuwe woning van de commissaris der koningin met aangrenzend een uitbrei ding van de statenzaal, wat de buitenbouw betreft tot de helft gevorderd. Verwacht wordt, dat de nieuwe commissariswoning over ongeveer een jaar gereed zal zijn. Wanneer dan daarna ruw geschat nog een half jaar verstreken zal zijn, kan de uit breiding van het rijksarchief op de hoek van Balans en Sint-Pie terstraat gereed zijn. In het voorjaar van 1965 kan men dus hoogst waarschijnlijk weer een volledig herbouwde Abdij in Middelburg aanschouwen. De dag, hoewel nu al weer meer dan 23 jaar geleden, waarop de ring van gebouwen met de Lange Jan en de beide kerken binnen enkele uren aan het allesverwoestende vuur van de meibrand in 1940 ten offer vielen, zal de oudere Middelburgers nog als de dag van gisteren heugen. Gestadig groeiden de schakels van de Abdij cirkel jaar na jaar naar hun nieuw bouw; de laatste ruïnes, die tussen de huidige commissariswoning en het kantoor van het kadaster, bleven echter 22 jaar lang de verrezen glo rie ontsieren. Totdat vorig jaar de mannen van aannemer Bom uit Burgh er voor het eerst hun hamers lieten klinken. Evenals vele andere herbouwde delen van de Abdij zal de nieuwe commissariswoning straks be staan uit een internationale „ver zameling" van materialen. Want behalve de oude stenen van de Abdijgebouwen van vóór de brand worden de gevels van de woning opgetrokken met o.a. Franse Montanierkalkstenen en Belgische Gobertangestenen. De binnenmu ren verrijzen met „gewone" Ne derlandse metselstenen, maar er wordt in het inwendige van het gebouw ook gewerkt met uit Ita lië afkomstig marmer. De rond twintig houten balken, va riërend van 2 tot 2 y2 ton per stuk, waarop de verdieping komt te rus ten, hebben een nog veel verdere reis naar Middelburg moeten maken. Deze groenhardkolossen zijn name lijk afkomstig uit Brits-Guyana in Zuid-Amerika. Elke boom leverde één balk op, die met een speciale kraan die precies de Abdijpoort kon binnenrijden op de plaats van bestemming gebracht werd. Timmerlieden, metselaars en steen houwers zijn thans tot de helft van deze laatste schakel gevorderd. Reeds duidelijk kan men kennisma ken met één van de bijzonderheden van deze nieuwbouw, de open galerij. De voor de ramp van 1940 gesloten gehouden gevel wordt namelijk weer open gemaakt, waardoor de toestand van de middeleeuwen benaderd zal worden. Hiermee wordt een traditie van eeuwen voortgezet, waarbij dit deel van het Abdijcomplex in ge bruik was als grafelijk kwartier. Bovendien was er in de middel eeuwen een „vierschaar", waar de abt met zijn rechtscollege recht sprak. Het publiek kon op het Abdijplein getuige zijn van deze rechtspleging, omdat open bogen doorzicht gaven op de er achter liggende rechtszaal. Na de refor matie is de gevel gesloten en heeft men van deze ruimte ver schillende vertrekken gemaakt. Thans is in de herbouwde commissa riswoning reeds een deel van deze open galerij te zien, hoewel minder diep dan die uit de middeleeuwen. De nieuwe gevel dus commissaris woning en de sectiekamers voor de statenleden, waarmee de statenzaal wordt uitgebreid wordt 38 meter lang. In het midden van deze gevel wordt een nieuw Abdijtorentje ge bouwd, waarmee het aantal toren tjes in het complex tot twaalf uitge- (Zie slot pag. 2 kol. 6) dig streven naar verhoging van het loon peil en het stabiliseren van het prijspeil. Dit streven naar loonsverhoging is meet baar en vergelijkbaar. Uit een der statistieken van de Europese gemeenschappen blijkt, dat West-Duits land sedert 1958 de grootste stijging van het gemiddelde uurloon noteerde, name lijk 52 en dat Nederland direct daar na kwam met 41 Frankrijk met 39 en Engeland met 22 Daarbij moet dan wel nog even aangetekend worden, dat in Frankrijk de kosten van het le vensonderhoud stegen met 26 en in Nederland maar met 11 evenals in Engeland- Van de Westeuropese landen komt Nederland dus direct na Duitsland wat betreft het scheppen van betere loonverhoudingen. Het heeft tegenover zulke landen als Frankrijk, Engeland. België enz. duidelijk een deel van de (oude) achterstand ingelopen! Al bereikte Nederland niet de top, het gaat snel vooruit en dat is mede het werk van de Nederlandse vakbeweging. Zij heeft dus in vergelijking met het buitenland bepaald goed gefunctioneerd! Dat mag dan wel eens gezegd worden dwars tegen alle kritiek in. In de nacht van donderdag op vrijdag is uit een brandkast van de Koninklijke Verkade Fabrieken te Zaandam een be drag van f 30.000 verdwenen. Het geld, dat in een brandkast van de afdeling loonadministratie lag, was verdeeld over enige honderden loonzakjes, die gisteren zouden worden uitgereikt aan de perso neelsleden. Door het forceren van een deur van het gebouw dat eerder een woonhuis was zijn de inbrekers binnengekomen. Een en ander heeft vrij veel stagnatie doen ontstaan in de uitbetaling van Io nen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1