ONDERHANDELINGEN IN MAROKKO MISLUKT Woestijnstri jd onverminderd gaat voort W aarnemingssatellieten controleren kernstop Krediet verlening beperkt Vakcentrales zijn niet optimistisch gestemd DELTAWERKHAVEN DEN 0SSE KLAAR Het nare touwtje NIEUW SYSTEEM VOOR HEFFING OMZETBELASTING IN DE E.E.G. Overschakeling kan tot prijsverhogingen leiden KENNEDY NAAR Z UID-SLAVIË Vandaag... Zware verliezen 10.000 man Bemiddelen Nodig Tarieven PERSOONLIJK WOORD DIRECTIES AMSTERDAMSE DAGBLADBEDRIJVEN VOOR AANLEG DAM BROUWERSHAVEN SE GAT Systeem van „onder-water-depots voor 't eerst op grote schaal Eens 206e jaargang no. 245 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN AFGEZANTEN VAN BEN BELLA NAAR ALGIERS TERUGGEKEERD ALGERIJNSE TROEPEN HEBBEN NIEUWE AANVAL INGEZET Brits soldaat naar Oost-Duitsland uitgeweken Driehonderd miljoen kilometer Negerkerk in V.S. verwoest door explosie Europees parlement akkoord met: Kleuter gedood PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DirectieF -van de Velde, P. B. den Boer en W. de Pagter. HootdredactleW. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 67 cent per week, 8,70 per kw.franco per post 8,85 p. kw. Losse nummers 15 ct. 0 Bureaus: Vlissingen: Wolstraat 68-60, tel 2355 (b.g.g. red 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 81. tel. 2841 (bVg.g. red. 2078/3169, adv."2375);"Goes:'Gr. Markt 2Ï"tél.'614Ó ^b^g g. ied. 7853r adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; TerneuzenT Arsenaalstraat 2,"teL A(Jv Dr 30 p mm Min. p. adv. f 4AO. Ingea. med. 3 tarief Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct, p. regel (min. 1.50) ..Brieven bur van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Vrijdag 18 okt. 1963 2911 Zierikzee: red. tel. 2426 adm. tel. 2094. Woensdagmiddag hebben de Nederlandse koninklijke bezoekers aan Thailand, samen met het Thaise konink lijke paar vanaf de koninklijke tribune vlak achter het paleis in Bangkok, anderhalf uur gekeken naar roeiwed- strijden met prachtige Thaise barken. Op de foto v.l.n.r. op de tribune: prinses Beatrix, koning Phoemibol, koningin Juliana, prins Bernhard en konin gin Sirikit. Foto onder: deelnemers in hun boten voor de koninklijke tribune. De speciale afgezanten van president Ben Bella die gisteravond uit Marokko in Algiers terugkeerden, hebben meegedeeld dat de be sprekingen die zij hebben gevoerd met Marokkaanse vertegen woordigers niet hebben geleid tot een oplossing van de grenscri- sis. De leider van de Algerijnse delegatie, Mohammed Jazid, zei na aankomst op het vliegveld van Algiers tegen verslaggevers: „tot mijn spijt moet ik U mededelen dat wij nog geen voorwaar den hebben kunnen scheppen voor een regeling van de grens kwestie door onderhandelingen". Ook het Marokkaanse persbureau meldde dat de onderhandelin gen op niets zijn uitgelopen. De strijd in de woestijn duurde gisteren onverminderd voort. De prefect van het Algerijnse district waar zich de gevech ten voornamelijk afspelen, Djellouli Lahbib, deelde op een persconferentie mee dat Algerijnse troepen in de buurt van de Marokkaanse grens een aanval hebben ingezet en dat versterkingen onderweg zijn. De 400 man Algerijnse troepen in het betrokken gebied staan tegenover 4000 Marokkanen die bovendien nog ge steund worden door vliegtuigen en tanks die worden gebruikt als artillerie, zo zei hij. De Marokkaanse verliezen zijn volgens hem echter „beslist zwaar". De Algerijnen hebben alle belangrijke strategische punten en drinkplaatsen nog in hun bezit, zo beweerde de pre fect. Van de Algerijnse troepen zouden de afgelopen vier dagen slechts vier man gewond zijn, terwijl 28 Marokkaan se militairen gevangen werden geno men. Het Algerijnse nationale persbureau A.P.S. heeft gisteravond gemeld, dat de Marokkaanse troepen, die nu zijn aangegroeid tot tienduizend man", de gehele dag met verdubbelde kracht hebben gepoogd, de posten Hassi-Beida en Tindjoub te verove ren. Zij hebben volgens het persbureau en kele bombardementen voornamelijk met raketten, op de Algerijnse troepen uit- De Britse militair Christopher John Penycate van het vijfde regiment pant sertroepen dat in West-Duitsland is ge legerd, is naar Oost-Berlijn uitgeweken. Volgens het Oostduitse persbureau A.D.N. heeft hij asiel gevraagd in Oost- Duitsland. gevoerd, maar deze hebben „ondanks hun minderheid in manschappen en materieel alle aanvallen afgeslagen". Volgens het persbureau blijven de Ma rokkaanse troepen hun posities verster ken en is hun uiteindelijk doel, de stad Tindouf, 400 kilometer meer naar het zuidwesten, te isoleren. In de Arabische wereld heerst momen teel grote diplomatieke activiteit als gevolg van de situatie aan de Algerijns- Marokkaanse grens. Irak, Egypte en Ghana hebben aangeboden in het ge schil te bemiddelen. De Amerikaanse luchtmacht heeft woensdagavond met een Atlas- Agenaraket twee satellieten van 220 kilo naar de ruimte gezonden, waar zij moeten fungeren als waakhonden tegen eventuele overtre dingen van het verbod om kernwapens in de ruimte te beproeven. Het is de bedoeling dat zij daar gezelschap zullen krijgen van nog acht waar nemingssatellieten, die telkens met twee tegelijk in een baan om de aarde zullen worden gebracht. De lancering op Cape Canaveral werd omgeven met veel geheimzinnigheid. Voor de eerste keer sinds vijf jaar mochten er geen journalisten bij aanwezig zijn. 300 MILJOEN KILOMETER De geleerden vertrouwen erop, dat de satellieten kernproeven zullen kunnen signaleren, al worden die ook op een afstand van 300 miljoen kilometer ge nomen en al hebben ze slechts een kracht van tien kiloton, de helft van de kracht van de bom die Hirosjima verwoestte. Het filmjournaal Polygoon-Profilti zit in moeilijkheden en de regering wil wel helpen. Binnenkort zal het overleg daarover worden geopend, zo heeft mi nister-president Marijnen meegedeeld. Over deze steunverlening is hier en daar al wat te doen geweest en in sommige commentaren is er op gewezen, dat een journaal geheel onafhankelijk moet kun nen werken. Geen „zilveren koorde" der halve tussen regering en journaaldienst. Van andere zijde is daarop betoogd, dat aan deze kwestie niet zo zwaar mag worden getild: er zijn meer voorbeelden te vinden van onafhankelijke voorlich tingsorganen, die financieringshulp ont vangen, zoals radio en t.v. Overigens klopt dit laatste voorbeeld niet hele maal: de basis van de financiering is ge legen in de kijk- en luisterbijdragen. En ook hier geldt: hoe minder de overheid zich met radio en t.v. bemoeit hoe beter, het geval-Bidault ligt wat dat betreft nog vers in het geheugen. Maar dit ter zijde. Moet men deze regeringssteun nu toejuichen of niet Wij geloven dat deze vraag uit een principieel standpunt met een hart grondig „neen" moet worden beant woord. Een nieuwsmedium mag inder daad geen enkele financiële binding hebben met de overheid: ondanks alle verzekeringen, dat een dergelijke hulp de onafhankelijkheid in geen enkel op zicht zal aantasten, bestaat er een voort durende dreiging, dat er conflictsituaties zullen ontstaan. Men mag dit niet baga telliseren. zoals ook buitenlandse voor beelden (o.m. op het gebied van de pers- agefftschappen) bewijzen. Maar en nu komt het grote voorbehoud de minis ter-president heeft op één bepaald as pect van de Polygoonmoeilijkheden ge wezen. Hij was namelijk van mening, dat deze moeilijkheden gezien moeten wor den in samenHang met de hele situatie in het bioscoopbedrijf. En wij geloven, dat met deze woorden in feite een stuk schuld wordt erkend. Immers, de over heid heeft het bio scoop en film de laat ste jaren niet gemak kelijk gemaakt en de klimaatverslechte ring door de t.v. fei telijk nog gestimuleerd. In dit verband mag met name wel eens gewezen wor den op de vermakelijkheidsbelasting. Nu opeens js men kennelijk geschrokken in Den Haag: het journaal staat op inzak ken. En nu kan plotseling worden on derzocht of er iets gedaan moet worden. rgen deze achtergrond nu welis waar praktisch en weinig princi pieel kan men er begrip voor hebben, dat althans een voorlopige oplossing wordt nagestreefd, waardoor Polygoon niet helemaal in de grond wordt ge boord. Maar dat houdt tegelijkertijd in, dat alle maatregelen slechts een tijde lijk karakter mogen hebben en dat de definitieve regelingen een andere rich ting uit zullen moeten dan die van over heidssubsidies. Misschien zou in uiterste nood een wat langduriger steunverlening gebonden kunnen worden aan objectieve normen, bij de wet vast te stellen. In zulk een (tijdelijke) wet zouden dan ook waarborgen opgenomen kunnen worden voor handhaving van de onafhankelijk heid. Maar zelfs zulk een regeling is al leen in een uiterste situatie verant woord. De zilveren koorde tussen over heid en nieuwsorgaan is een heel naar touwtje, dat zo spoedig mogelijk moet worden losgeknoopt. Het Europese parlement heeft gisteren voorstellen van de E.E.G.- commissie voor hervorming van de omzetbelasting in de Europese Economische Gemeenschap goedgekeurd. Volgens deze plannen zullen Nederland, België, Luxemburg, Duitsland en Italië vóór het einde van de overgangsperiode naar de volledige gemeenschappelijke markt de huidige omzetbelastingstelsels moeten vervangen door het Franse sy steem van belasting op de toegevoegde waarde. Dit wordt namelijk het enige stelsel geacht, dat algemeen kan worden toegepast en dat niet de nadelen van de huidige, cumulatief-getrapte stelsels van de overige E.E.G.-Ianden bezit. Deze voordelen moeten zwaarder wegen dan het nadeel, namelijk dat overscha keling op het Franse systeem tot prijs verhogingen kan leiden. Het parlement heeft de hoop uitgesproken, dat de gro tere concurrentie op de E.E.G.-markt zo'n ontwikkeling zal tegengaan. De E.E.G.-commissie verklaart in de overwegingen van haar ontwerpricht lijn, dat harmonisatie van de omzet belasting nodig is omdat de volledige gemeenschappelijke markt alleen kan worden bereikt als de omzetbelasting in de lid-staten de concurrentiever houdingen niet vervalst en het vrije verkeer van goederen en diensten niet belemmert. De huidige stelsels in Nederland, België, Luxemburg, Italië en Duitsland voldoen niet aan deze eis. De E.E.G.-commissie heeft een tussen fase voorzien, waarin de E.E.G.-Ianden een niet-cumulatief stelsel aanvaarden en waarbij hun de vrijheid wordt gelaten een stelsel te kiezen dat ze het best vin den. Daarna dienen deze nieuwe stelsels vóór het einde van de algemene over gangsperiode te evolueren tot een ge meenschappelijk stelsel van belasting op de toegevoegde waarde. Het Europese parlement achtte echter de tussenfase overbodig en pleitte voorts voor het stellen van een duidelijke uiter ste datum voor de invoering van het ge meenschappelijke stelsel: te weten 31 december 1967. Het parlement verklaarde voorts, op voorstel van de socialistische fractie, dat het uiterlijk op het moment van in voering van uniforme tarieven voor de omzetbelasting het recht moet krijgen deze tarieven vast te stellen. Voorts was het parlement van me ning, dat de E.E.G.-Ianden, zodra de ze de uniforme tarieven voor de om- (Zie slot pag. 3 kot. 2) De directies van het Algemeen Handels blad, de N.V. Arbeiderspers, Het Parool, De Telegraaf/Het Nieuws van de Dag, de drukkerij C. A. Spin en Zn., Trouw, De Tijd/Maasbode, De Volkskrant en Het Financiële Dagblad hebben zich gisteren met een persoonlijk woord gericht tot de in hun bedrijven werkzame typografen. Aanleiding daartoe vormde een op 13 oktober jl. door de „commissie van ver tegenwoordigers van het personeel van krantenbedrijven en grote grafische be drijven" uitgegeven communiqué. In het rondschrijven wijzen de directies het per soneel erop, dat zij „geen koude oorlog, ja geen enkele oorlog wensen". „De di recties van de Amsterdamse dagbladen aldus het schrijven, „delen de persone- len mede, dat zij weigeren om koude oorlog als een moderne en doeltreffende maatregel te beschouwen. Wie hiertoe wenst over te gaan moet tevoren weten, dat er van succes geen sprake zal zijn. Het oor zal geweigerd worden aan eisen, die buiten het georganiseerd overleg om, al of niet met wilde stakingen worden gesteld. De deur naar chaos, naar rech teloosheid, naar wilde staking en onge tekende communiqué's zal men gesloten vinden". Ten slotte delen de directies mede te willen meewerken aan het tot stand komen van een nieuwe C.A.O. met nieuwe lonen op basis van wettelijke voorschriften na normaal overleg. De Nederlandsche Bank heeft de gedragslijn, krachtens welke de kredietverlening aan de particulie re sector aan bepaalde normen is gebonden weer ingevoerd. Deze werd op 7 januari van dit jaar op geschort. Met het oog op de voortgezette omvang rijke kredietvraag van het bedrijfsleven en de invloed die deze nog zou kunnen ondergaan van de recente economische en financiële ontwikkeling heeft de Ne derlandsche Bank, zo deelt zij mede, in overleg met de representatieve organi saties van het bankwezen tot wederin voering van de gedragslijn besloten. De voor de periode september tot en met december 1963 toelaatbaar geachte ex pansie van de kredietverlening is ge steld op 4 procent van de gemiddelde stand der kredietverlening in het eerste halfjaar 1963. Een negerkerk in het hart van de stad Chattanooga is gisteren door een ont ploffing verwoest. De explosie deed zich voor nadat er brand was uitgebroken. Volgens de eerste berichten zouden vier mensen in de kerk opgesloten zitten en tenminste zes brandweerlieden bij het blussen van de brand verwondingen op gelopen hebben. Gebouwen in de omgeving werden ont ruimd toen het vuur naar een aangren zend huis oversloeg. De 2-jarige Peter Martens uit Utrecht is gistermorgen om het leven gekomen bij een verkeersongeval in de Lange Viestraat. Het kind, dat met zijn oma op het trottoir liep, rukte zich los en liep pardoes de straat op. Daar werd de kleuter gegrepen door een lesauto van de politie. Het kind werd naar het aca demisch ziekenhuis gebracht, waar het b(j aankomst bleek te zijn overleden. ...is het 20 jaar geleden, dat de Nederlandse romanschrijver en journalist A. M. de Jong te Ble- ricum ten offer viel aan een Sil- bertannemoord van de Neder landse S.S. Volgens president Tito van Zuid-Slavië heeft president Kennedy een uitnodiging om zijn land te bezoeken aangenomen. Er is echter nog geen datum vastge steld. Tito deelde een en ander mede aan de pers na een gesprek met zijn Ameri kaanse ambtgenoot en de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, W. Averell Harriman. Tito verklaarde dat hij gelooft dat oost zowel als west onlangs tot dezelfde con clusie zijn gekomen, nl. dat zij 't pad „van onderhandelingen en begrip" die nen te volgen. Hij vond Kennedy een „zeer goe de partner" bij het bespreken van inter nationale en bilaterale programma's (Van onze Haagse redactie) Vanmorgen om elf uur komt het bestuur van de Stichting van de Arbeid weer bijeen om het gesprek over de wederzijdse loonvoorstel- Ien van werkgevers en werkne mers te hervatten. In de kringen OP DE KAARTEN van de bin nenscheepvaart moeten langs het Brouwershavense Gat aan de Schouwse kant twee nieuwe licht- opstanden worden ingetekend: die bij de monding van de Deltawerk haven aan Den Osse. Volgende week zullen er 's avonds lampen in ontstoken worden. Een week la ter zal de Aannemerscombinatie Zinkwerken uit Sliedrecht de nieu we vijfhoekige haven, nodig voor de aanleg van de primaire Delta- dam door het Brouwershavense Gat, opleveren. Wanneer men de wintervertraging er aftrekt is hier in de tijd van een jaar een goed geoutilleerde werkhaven met een wateroppervlak van 7,8 hectare uitgezet en ingericht. Na de werk haven bij het spuisluizencomplex in Hellevoetsluis de grootste van het Deltagebied. Zoals men weet is enkele maanden geleden op het „Koepelstrand" van Scharendijke de eerste schop in de duinen gestoken voor de aanleg van een haventje voor personenvervoer en vlettenverkeer naar het toekomstige Deltawerk. Op de geëgaliseerde dui nen daar zullen ook de directiege bouwen en de kantoren voor de aan nemers worden neergezet. De verdere „aankleding" van dit haventje zal nog geruime tijd in beslag nemen. Nadert ook daarvan de opleverings datum, dan kan de „Operatie Brou wershavense Gat" starten Rond drie miljoen gulden heeft de aan leg van de nieuwe werkhaven bij Den Osse gekost. Het terrein ervan ligt ge heel buitendijks in de scherpe knik van de zeewering tussen Scharendijke en Brouwershaven. De oprit erheen loopt over de plaats, waar vroeger de Osse- haven uitmondde. Ettelijke tienduizenden tonnen materiaal zijn eringestopt. En evenzoveel zal hier in de komende jaren nog passeren. De royale werkhaven zal namelijk voor een belangrijk deel worden bestemd tot on derwaterdepot voor stortsteen. Het is een systeem van opslag, dat eerst sinds enkele jaren in gebruik is gekomen bij rijkswaterstaat. Vroeger, toen alle stortsteen voor en na opslag door de handen van de dijken bouwers moest gaan, was deze methode nogal bezwaarlijk. De steen groeide on der water aan en werd dan moeilijk en lastig te hanteren. Nu ook het storten bij de Deltawerken niet meer met hand kracht gebeurt, zijn alle reserves op dit punt weggenomen. En zodoende is de nieuwe Deltawerkhaven van Den Osse de eerste plaats, waar voorraden steen op grote schaal tijdelijk onzichtbaar worden weggestopt. In de komende win ter zal deze depotvorming beginnen. Niet minder dan 40.000 ton zware stortsteen en 20.000 ton lichte stortsteen zullen worden aangevoerd. Ook zal er 8000 ton Portugese graniet worden aangevoerd, ideaal materiaal voor zogenaamde tijde- (Zie slot pag. 2 kol. 4) van de vakcentrales is men alles behalve optimistisch gestemd over de afloop van het gesprek van van daag. In geen geval zal men van daag overeenstemming bereiken, zo werd ons van werknemerszijde verklaard. Nadat de werkgevers zaterdag jl. hun voorstellen hadden ingediend, zijn de be sturen van de vakcentrales bijeen ge weest om hun standpunt te bepalen. Naar wij vernemen zijn zij het roerend met elkaar eens geworden", het ligt niet allemaal zo gemakkelijk", zo luidt het oordeel van de vakcentrales. ,Wij van onze kant kunnen maar weinig concessies doen en tenzij de werkgevers wel tot concessies bereid zijn, zal er maar weinig te bespreken zijn". Het gevaar is dus nog steeds aanwezig, dat de Stichting van de Arbeid uiteen zal vallen. Drs. D. Roemers, de voorzitter van het N.V.V., waarschuwde hiervoor reeds zaterdag toen hij na de vergade ring van de stichting zei, dat het feit, dat het gesprek in een goede sfeer plaats had, nog geen reden was voor hoera-geroep. De voorstellen van de werkgevers noemde hij „een serieus stuk, maar geen basis voor overeen stemming". Het grootste knelpunt is wel de huurverhoging. De vakcentrales vinden het „psycholo gisch dom" om op dit moment met een huurverhoging te komen. Het is daarom dat men in Haagse kringen weer met spanning de afloop van het gesprek te gemoet ziet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1