Koningin ontving eredoctoraat van de universiteit van Bangkok Verkade Commentaren op Kleurig schouwspel op rivier: races in Thaise barken Van Tussenbroeks poppencolledie thans vernietigd knackebröd VOOR BEGINNERSGEVORDERDEN EN CRACKS APARTE RIJBEWIJZEN Spoedige wijziging verkeerswetten „ARBEIDSVERBOD 14-JARIGE JONGENS SPOEDIG INVOEREN" - ivy: Zwolsman acht de bouw van 150.000 huizen mogelijk PROF. ERHARD BEËDIGD ALS WESTDUITS BONDSKANSELIER Voor de hoogste klasse zwaar examen afleggen BOETE VOOR VALSE HANDTEKENINGEN BIJ VERKIEZINGEN HUISSEN Amerikaan naar Oost-Duitsland uitgeweken Studenten voerden klassieke dansen uit Receptie Bootraces Dansen OUD-POLITIEOFFICIER HEEFT IDEE: Over één kam MINISTER BELOOFT: Examinatoren Niet op naaldhakken voor de rechter Wetsontwerp een belangrijke stap in goede richting Leerplicht PERSONEEL IN STAKING BIJ LETTERGIETERIJ IN AMSTERDAM Het Wereldgebeuren Welkom voor der Dicke" VANDAAG PRESENTATIE VAN KABINET In Bondsdag flinke meerderheid UTRECHT TOT STUDENTENSTOP' GEDWONGEN DONDERDAG IT OKTOBER 1963. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 In de majestueuze aula van de Thammasat universieit van Bangkok heeft koningin Juliana gisteren het ere-doctoraat in de politieke wetenschappen ontvan gen. „Hare Majesteit Koningin Juliana van Nederland is een groot monarch", zo zei de rector voor hij haar de bul overreikte. „Zij heeft altijd het lands belang boven dat van haarzelf ge steld. Op het gebied van buitenland se betrekkingen heeft zij veel bijge dragen tot verbetering van de ver standhouding, ook dank zij haar be zoeken aan vreemde landen". Voor een microfoon staande, gehuld in de zwarte toga met drie vierkSnte stukjes wit bont, die haar nog extra statigheid schonk, dankte onze vorstin voor de haar verleende eer. Helder en rustig weerklonk haar stem in het Engels door de grote zaal, geheel gevuld met studenten, waarvan de universiteit er liefst 10.000 telt. Deze tweede dag van het staatsbezoek aan Thailand was begonnen met een receptie in het Grand Palace, waar onze koningin de Thaise premier en de ministerraad ontving. Deze waren niet met lege handen gekomen. Zij boden de koningin een gouden toilet- (Van een onzer verslaggevers). Volgens de heer J. C. Flier, executair- testamentair in de nalatenschap van de in april overleden kunstenaar Harry van Tussenbroek, zijn diens poppen, die nog waren overgebleven, thans verbrand. Het betreft de poppen, die in dozen waren opgeslagen in het Amsterdams Toneelmuseum en waarop tot voor en kele dagen een conservatoir beslag rust te op verzoek van de gemeente Rotter dam. Gezegd is dat de dozen slechts minder t langrijke poppen uit de beroemde col lectie van Van Tussenbroek bevatte en dat de heer Flier, een vriend van de overledene, de andere poppen, waaron der die van het knekelballet, reeds eer der had vernietigd. Harry van Tussenbroek heeft bij zijn leven altijd gezegd dat zijn poppen niet te conserveren zouden zijn en bovendien alleen verzorgd en opgesteld konden worden door de maker zelf. Hij noemde zijn poppen zijn kinderen en wilde dat ze na zijn dood zouden worden gecre meerd. De beroemdste poppen zijn gemaakt met schedels van vogels en kleinere dieren als konijnen, welke versierd werden met glinsterende stukken glas, kralen en kostelijke stoffen. Het meeste materiaal zocht Harry van Tussenbroek bijeen op het strand en in het bos. De poppen- collectie leeft nu alleen nog voort in de film „Tussenspel bij kaarslicht". Men ziet hierin de kunstenaar aan het werk, alsmede een nachtelijk ballet van de knekelpoppen. (Advertentie) iii^ prijs per pak f 0.85 (brum of wit) - -- 1 'v. GEESTEN. De geesten die wekenlang het kasteel van Fulda hebben bezocht, zijn bezworen. Drie jongens, van 13 tot 17 jaar, vonden bij toeval een toegang tot de oude stadsriolering. Via die riole ring kwamen zij in de kelders van het kasteel terecht. Met beddelakens omgeslagen, bezorg den de jongens bezoekers soms pani sche schrik, tot de politie hen te pak ken kreeg. Het was machtig leuk, zeiden de jongens, wier namen niet door de po litie onthuld zijn omdat het om minder jarigen gaat. KOPPEL-COMPUTER. Een rekenma chine heeft de dansparen gevormd voor een weekeindbal op een universiteit in Ames (lowa) en de meesten vonden dat de machine goed werk gedaan had. Ongeveer duizend studenten hadden te voren vragen omtrent hun belangstel ling, voorkeur en dergelijke beantwoord. Deze antwoorden w rden op ponskaar ten gezet en door de machine bewerkt, die de antwoorlijsten die het meest met elkaar overeenkwamen, aan elkaar kop pelde. TE JONG. In Australië zijn een 90-jari ge man en een 80-jarige vrouw in het huwelijk getreden nadat de vader van de vrouw 62 jaar geleden had gewei gerd toestemming voor het huwelijk te verlenen omdat hij haar toen te jong vond. Beiden zijn reeds eerder getrouwd, veertien dagen geleden ontmoetten zij elkaar bij toeval. garnituur aan, de prins een koperen gong (opgehangen aan de naar elk aar buigende slagtanden van een oli fant) en prinses Beatrix een gouden avondtasje. Alle leden van het ge volg, alsook minister Luns, kregen een grote zilveren, fraai bewerkte sigarettendoos. 's Middags keek zij opgetogen naar een schouwspel, dat zelfs voor Bangkok iets nieuws was: races in de slanke, hooggespitste barken van Thailand, die doen denken aan grote Venetiaan- se gondels en die geroeid werden door tientallen in felgekleurde blouses ge stoken jonge meisjes. Ook de ko ninklijke met goud vergulde bark „De gouden zwaan", voortgeroeid door 54 in rode tenues gestoken man nen, kwam op de Chao Phya rivier statig voorbijglijden. Avonds woonden koningin, prins en prinses en hun gevölg in de aula van de Thammasauniversiteit een uit voering van klassieke Thaidansen bij, waaraan zestig studenten van de uni versiteit van schone kunsten van Bangkok medewerking verleenden. Dertig meisjes in kleurige kostuums knielden na afloop op het toneel en wierpen bij wijze van offerande rijst in twee enorme gouden schalen on der het zingen van heilwensen voor koningin Juliana en haar gezin. Advertentie (Van een onzer redacteuren). Drie klassen rijbewijzen: een voor de beginners, een voor gevorderden en een voor uitsluitend de zeer goede automo bilisten zou de heer De Meijer, oud kolonel der rijkspolitie, willen invoe ren. En de auto zou hij willen kenmer ken met de klasse van het rijbewijs. Hij schrijft dit in een artikel in „Het Ver- keerstijdschrift", officieel orgaan van het Verbond voor Veilig Verkeer. Hij zegt: „Met duizenden per jaar worden ze op de weg gebracht, de houders van een rijbewijs. Na soms zeer veel moei te veroverd: lessen aan de lopende band, examen doen, zakken, weer lessen, examen doen, zakken, enz. Ten slotte het papier, en daar gaan ze. Volwaar dig automobilist voor de wet, maar, in feite, meestal nog een gevaar op de weg. En hoevelen zijn er niet, die een evaar blijven en die het NOOIT LE IEN? En nu het merkwaardige, dat alle automobilisten over één kam worden geschoren, of ze nu werkelijk goe de automobilisten zijn of niet. Zo is er geen enkele prikkel voor dat enorm grote contingent van „maar zo-zo-rijders, om hun rijtechniek te trachten op te voeren, kortom, een werkelijk goed automobilist te wor den wat men heus niet alleen door de praktijk leert als men zich daar niet voor inspant en er zich voortdu rend rekenschap van geeft", aldus de heer Meijer. Hij ontvouwt dan zijn plan: een rijbewijs I, dat de bevoegdheid geeft een auto te besturen maar niet harder dan 70 km per uur te rijden. En daarmee gekop peld een rood kenteken, dat moeilijk te imiteren is en op voor- en achterruit bevestigd moet worden. Na twee jaar kan men opgaan voor het rijbewijs H. Nu moet men kunnen aantonen, dat men een wagen behoorlijk in zijn macht heeft, „kortgezegd, dat men kan rijden". En bij dit rijbewijs, dat alleen behaald kan worden, als men in de eerste pe- De minister van verkeer en waterstaat, mr. J. van Aartsen, heeft in een radio toespraak, die gisteren werd uitgezon den, een spoedige herziening van de wegenverkeerswet en het wegenver keersreglement aangekondigd. Een her ziening in die zin dat de wetgeving voor de weggebruiker begrijpelijker en over zichtelijker wordt. De minister hield zijn toespraak ter ge legenheid van de dag van de nationale bezinning op de verkeersveiligheid. On danks de vele activiteiten die worden ontwikkeld om de weggebruiker te overtuigen van een juiste toepassing van de verkeersregels en vooral van verkeersfatsoen, blijft, zo zei de minis ter, het aantal slachtoffers van het ver keer toenemen. Hij illustreerde dit met cijfers: 1926 doden en 48.000 gewonden in 1960, een jaar later 1997 doden en 50.000 gewonden en in 1962 in totaal 2037 doden en 50.500 gewonden. Over de maatregelen die van overheids wege worden getroffen om de verkeers veiligheid te verhogen, zei de minister allereerst te denken aan het tot stand brengen van een net van autosnelwe gen, dat zoveel mogelijk aan de toene mende eisen van het verkeer tegemoet komt. Bij de aanleg van deze nieuwe autosnelwegen zal, zo deelde hij mee, getracht worden de middenberm zo breed mogelijk te maken. ywwwMWfwwwwwMWWwfimwwwwwifwwv; Op het vliegveld Idlewild bij New York is een helikopter verongelukt. Het toestel was juist vertrokken voor een vlucht naar Manhattan, toen het neerstortte. De zes inzit tenden loerden hierbij gedood. Het was het eerste ongeluk met een he likopter sinds tivaalf jaar geleden de dienst Idlewild-Manhattan ge werd. riode geen veroordelingen heeft gehad wegens verkeersovertredingen deze verlengen automatisch de „wachttijd" met twee jaar hoort dan een geel kenteken. Ten slotte is er dan nog de mogelijkheid het rijbewijs IH te beha len met bijbehorend groen kenteken. De heer De Meijer zegt hierover: „Dit is slechts weggelegd voor rijders van klas se met tien jaar ervaring. Men moet aan hoge eisen voldoen, „alles kunnen", volkomen betrouwbaar, evenwichtig en met „gevoel voor het verkeer" rijden, elke situatie tevoren zien aankomen en er zich naar richten. De heer De Meijer realiseert zich, dat een dergelijk systeem aanvankelijk het werk van het C.B.R. zou verzwaren, maar ook, dat men bijvoorbeeld voor het examineren voor categorie II oudere examinatoren zou kunnen gebruiken, omdat deze niet meer de verantwoorde lijkheid als toezichthouder behoeven te dragen. Naaldhakjes zijn thans in de zit tingszaal van de rechtbank te Groningen taboe. Deze zaal is door de rijksgebouwendienst in de afgelopen maanden grondig gerestaureerd en onder meer van een parketvloer voorzien. Deze blijkt niet bestand tegen de naald- hakjes van de vrouwelijke ver dachten en getuigen. Er zitten nu reeds gaten in het parket. De griffier heeft zich nu in een schrijven tot de gerechtsdeurwaar ders gericht, waarin hun wordt verzocht „er op toe te zien dat de dames voorzien van het schoeisel met dergelijke hakjes, alvorens de zittingszaal te betreden haar schoenen even uittrekken". Deze maatregel ging gistermorgen in. Een getuige in een beledigings zaak liet haar ranke schoentjes bij de deur staan en kwam op kousevoeten haar verklaring on der ede afleggen. (Van onze verslaggever). De heer R. Zwolsman acht de bouw van 150.000 woningen per jaar mogelijk, in dien de bouw op grote schaal en vol gens meerjarenplannen wordt opgezet en gebruik wordt gemaakt van monta- gebouw. De heer Zwolsman heeft dit verklaard in een besloten vergadering van de afdeling Amsterdam van de Katholieke Werkgeversvereniging. Door bouw van woningen op grote schaal zou, aldus de heer Zwolsman, niet alleen de woningnood onze na tionale schande doeltreffend worden bestreden, maar gelijktijdig zou ook de bouw van bedrijfspanden ter hand kun nen worden genomen. Verder vond de heer Zwolsman, dat de werkgevers meer ondernemers moeten worden, vooral om dat zij zich gereed moeten maken om de concurrentie van de E.E.G. het hoofd te kunnen bieden. In dit verband pleit te de heer Zwolsman er voor niet meer te spreken van werkgevers-, maar van ondernemersvereniging. Het woord werkgever was naar zijn mening ouder wets en moest daarom verdwijnen. De 47-jarige hoofdcommies R. M. H. en de 33-jarige tuinder en wethouder Th. R. uit Huissen (Gld.) zijn dinsdag door de rechtbank te Arnhem conform de eis ieder veroordeeld tot een boete van 300 of tien dagen hechtenis, we gens valsheid in geschrifte bij de ge meenteraadsverkiezingen in Huissen van het vorig jaar. De beide Huissenaren hadden valse handtekeningen geplaatst onder vol machtformulieren. De rechtbank achtte hen schuldig aan alle vier de gevallen die hun ieder ten laste waren gelegd. J. A. VAN BENNEKOM (A.R.) IN TWEEDE KAMER: Bij de behandeling in de Tweede Kamer van het wetsontwerp tot instelling van een arbeidsverbod voor 14-jarige jon gens heeft de heer J. A. van Bennekom (a.r.) dinsdag namens zijn fractie ver klaard een positief standpunt ten op zichte van het wetsontwerp in te ne men. De heer Van Bennekom zei, dat zijn fractie er begrip voor heeft, dat een absoluut arbeidsverbod thans nog niet kan worden gerealiseerd, maar het wetsontwerp wordt een belangrijke stap in de goede richting geacht. „Nu uit de nota leerplichtverlenging blijkt dat een verlenging van de leerplicht voorlopig nog niet kan worden gerealiseerd zijn wij van oor deel dat een spoedige invoering van het thans voorgestelde zeer gewenst is en wij zouden het op prijs stellen van de regeringstafel te vernemen of enig houvast kan worden geboden omtrent de mogelijke datum van in voering", aldus de heer Van Benne kom. De heer Van Bennekom betoogde, dat zijn fractie verscheidene wensen kan onderschrijven, die worden opgesomd in een adres van de drie landelijke stich tingen die op dit terrein werkzaam zijn. Wat de leerplicht betreft merkte het A.R.-kamerlid op, dat Nederland wat de duur betreft niet in de voorste rijen van de Westeuropese landen staat. Hij zei het een verdienste van de regerings nota inzake leerplichtverlenging te vin den, dat zij de samenhang van de ver schillende problemen duidelijk in het licht stelt. Het gehele complex leerplichtverlenging, verlaging van de leerlingenschaal, ar beidsverbod en partiële leer- en vor mingsplicht moet als een geheel wor den gezien. Maar ondanks het overvloe dige cijfermateriaal verdringen hier de onzekerheden en vraagstellingen elk aar. De heer Van Bennekom zei van mening te zijn, dat het aan voldoende gegevens ontbreekt om te kunnen be oordelen op welke wijze de vorming van Advertentie NOfUvtftANCSa Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856 minder begaafde, zwak begaafde en an ders begaafde kinderen het beste zou kunnen plaatsvinden. Hij betreurde het dat de bewindsman nog niets kan zeg gen omtrent de ingangsdatum van ae tweede fase van de verlaging van de leerlingenschaal bij het lager onderwijs. De omzetting van de tweejarige l.t.s. in een driejarige zei hij van harte toe te juichen. Maar in hoeverre spelen hier vragen van bouwvolume een rol De heer Van Bennekom vroeg voorts of de bewindsman enig inzicht kan geven in de spreiding van de vor mingsinstituten in ons land, ook wat betreft de levensbeschouwelijke rich ting en de eigen aard en instelling van deze instituten. Hij zei het met de drie landelijke orga nisaties eens te zijn, dat het vormings werk niet alleen moet worden gezien als een noodvoorziening voor minder be gaafden, maar dat het een veel ruimer betekenis heeft. Het A.R.-kamerlid in formeerde voorts of de bewindsman het mogelijk acht binnen afzienbare tijd een advies van de Onderwijsraad te verkrij gen en of hij een weg ziet ook de ka mer van de hoofdstrekking van dit ad vies op de hoogte te brengen. UITGANGSPUNT. Resumerend stelde hij dat de nota als een waardevol uitgangspunt voor het te voeren beleid kan worden beschouwd, maar dat men omtrent de richting van dit beleid nog veelszins in het duister tast. Tot slot zei de heer Van Benne kom het op prijs te stellen van de be windsman te vernemen of de invoering van een partiële vormingsplicht moge lijk is met dien verstande, dat de daar voor noodzakelijke maatregelen een ge ruime tijd tevoren bij de instituten be kend zijn, opdat zij zich hierop kunnen voorbereiden. Het gehele technisch personeel van de lettergieterij „Amsterdam" voorheen Tetterode circa 450 man van de beide bedrijven aan de Da Costakade en de Vetterstraat heeft gistermiddag kwart over een het bedrijf verlaten. Voorheen was een bespreking geweest van de directie met de fabriekscommis- sie. Het personeel bleef bij een eerder geuite eis een uitkering ineens te ont vangen „om de achterstand van dit jaar, die door prijsstijgingen is ontstaan, op te vangen". De directie herhaalde van haar kant dat zij, hoezeer zij dat zou willen, onmogelijk aan die eis kan voldoen, omdat er nu eenmaal een bindende c.a.o. bestaat. De directie heeft de commissie tevens mede gedeeld dat het personeel de gevolgen van een eventueel neerleggen van het werk moest aanvaarden, nl. dat allen die zouden gaan staken voor minstens twee dagen zullen worden geschorst. Volgens een bericht van het Oostduitse persbureau A.D.N. is de Amerikaanse onderofficier Frank Barton naar Oost- Duitsland uitgeweken, waar hij om poli tiek asiel heeft gevraagd. Barton zou, volgens A.D.N., deel hebben uitgemaakt van een in Giessen, in de staat Hessen, gelegerde raketbatterij. Kortgeleden deserteerde van deze batte rij de soldaat Gary Martzke. Barton was de vijfde Amerikaanse mili tair, die in korte tijd naar Oost-Duits land vluchtte. In de politiek bestaat geen liefde op het eerste gezicht, schreef dezer da gen een Duitser. Prof. Ludwig Erhard, de nieuwe bondskanselier, zal dat wel ondervinden. Hij zal een goede verstand houding met sterke figuren als de Gaulle en Kennedy kunnen opbouwen, maar meer dan dat behoeft hij voor lopig niet te verwachten. Hij doet dat waarschijnlijk ook niet. De tijd, dat West-Duitsland door een geniale staats man werd bestuurd, is voorbij, be toogde een andere Duitser deze week. Ook dat is in de meeste Duitse oren een waarheid als een koe. Toch hebben ve len meer vertrouwen in hun nieuwe leider, dan de afgetreden dr. Adenauer had en vermoedelijk nog heeft. Dr. Adenauer was er lange tijd vierkant tegen, dat Erhard hem zou opvolgen. Hij maakte hem in 1957 weliswaar vice- kanselier, maar dat was zuiver bedoeld als beloning voor Erhards grote aan deel in de verkiezingscampagne. Erhard was populair, de partij had daardoor stemmen in de wacht kunnen slepen. Adenauer was niet zo blind voor de publieke opinie, dat hij dat niet wilde waarderen. Maar Erhard als opvolger, dat ging hem te ver. Op dit punt heeft Adenauer echter toe moeten geven. De partij be sliste voor een keer anders dan de zich zo oppermachtig voelende bonds kanselier. Naar men in Bonn zegt heeft Adenauer dat nog steeds niet goed kunnen verkroppen. De 87-jarige Adenauer heeft de 66 jaar oude Erhard altijd als een onmondig broekje beschouwd. Toen hij in 1949 bondskanselier werd leidde hij de gezette Beier aan de hand het kabi net binnen. Erhard was een kundig econoom, een vakman en als zodanig kwam hij in de regering. Adenauer had vakmensen no dig, de politieke beslissingen zou hij zelf wel nemen. Erhard deed op die manier veel ervaring op in het omgaan met moeilijke mensen, een ervaring die hem van pas zal komen, wanneer hjj de Gaulle ontmoet. Maar ondanks het feit dat hij door Adenauer werd miskend deze rekende zelfs Erhards „Wirt- schaftswunder"-werken niet kon de minister van economische zaken prat gaan op een grote populariteit, welke hem alleen al onmisbaar maakte voor de Christen-Democratische Partij. Als staatsman geen genie dus, maar toch iemand in wie de meerderheid der Duit se bevolking voldoende vertrouwen heeft om met hem in zee te gaan. Vooral omdat men weet, dat hij het volk en zijn gekozen vertegenwoordigers meer bij het regeren zal betrekken dan Ade nauer deed. (Van onze correspondent) Prof. Ludwig Erhard (66) is bondskanselier van West-Duits- land. Hij is daarmede de opvolger van de 87-jarige dr. Konrad Ade nauer, die dinsdag na een ambts- BENOEMING STAATSSECRETARIS Het „ALGEMEEN HANDELSBLAD" heeft bezwaren tegen de aanstaande benoeming van kolonel J. L. Bosch, de commandant van de Leeuwarder vliegbasis, tot staats secretaris voor de luchtmacht. Reeds geruime tijd is bekend fractie voorzitter Geertsema heeft het bij de laatste kamerdebatten openlijk verklaard dat de Tweede-Kamerfractie van de V.V.D onoverkomelijke bezwaren heeft tegen de door minister De Jong gekozen inefficiënte kostbare verticale organisatie. Hier komt nog bij dat de heer Bosch op geen enkele wijze ooit van zijn liberale gezindheid of van politieke talenten heeft blijk gegeven. Geheel afgezien van de persoonlijkheid van de betrokkene, ma ken ai deze omstandigheden hem weinig aantrekkelijk voor de liberale Tweede- Kamerfractie en zijn benoeming door de heer De Jong heeft dan ook typisch het karakter van een weinig elegante poging de V.V.D. tegen haar zin te betrekken bij zijn reeds door een kamermeerderheid veroordeelde verticale structuur. Een structuur die, getuige een uitlating van de minister-president, niet eens door het kabinet is goedgekeurd. VORSTVERLET TROUW. Dat in de komende periode een serieus experiment wordt ondernomen, ook in ons land het vorstverlet te bestrij den, valt toe te iuichen. Een bezwaar is, dat doorbouwen bij vorst kostenverho gend werkt. Maar het is alleszins de moeite waard, want er komen meer wo ningen door klaar. Het gaat in eerste aan leg om een bedrag van miljoen gul den. Rijk en bedrijfsleven dragen samen het experiment. We hopen dat het experiment zal slagen en geleidelijk plaats zal kunnen maken voor een definitieve regeling, waarbij ook wind-, regen- en lichtverlet kan worden betrokken. VAKBONDEN ALGEMEEN DAGBLAD. Als de vak bondsbestuurders de noodzakelijke greep op hun leden willen herwinnen, dan die nen zij er voor te zorgen, dat hun leden duidelijker dan tot nu top beseffen waar om het in onze samenleving van vandaag in wezen gaat. MAROKKO-ALGERIJE THE GUARDIAN (ENGELAND). De een heid van de Maghreb begint al evenzeer op een fata morgana te gelijken als de Arabische eenheid. Ongetwijfeld zal het net als in het Midden-Oosten er eens van komen, maar de karavaan zal vele malen halt houden voor het doel zal zijn bereikt. Hoever de weg nog reikt, blijkt uit de grensincidenten tussen Ma rokko en Algerije. De moeilijkheid is, dat de leiders van de twee landen elkaar hartgrondig haten en dat het hen om redenen van binnenlandse aard te pas komt om grote nadruk te leggen op drei ging van buitenaf. Ben Bella ziet ko ning Hassan als een reactionair, die de deugden van het Algerijnse socialisme niet wil erkennen. Koning Hassan is bang voor Ben Bella's mening, dat hij de baas is van de hele Maghreb. Het komt alle maal zeer ongelegen voor de Maghreb, dat arm. overbevolkt en totaal afhanke lijk blijft van buitenlandse hulp. THE DAILY TELEGRAPH (ENGELAND). Er staat meer op het spel dan alleen maar het prestige van twee gevoelige variëtei ten van nationalisme. Het door Marokko opgeëiste gebied staat bekend om zijn grote bodemrijkdommen. De ruzie wordt nog verergerd door politieke verschillen tussen beide regeringen. Ondanks alles zijn beide partijen er waarschijnlijk toch serieus op uit om het conflict in der min ne te regelen. DE TELEGRAAF. Zonder in te gaan op de vraag, wie het recht aan zijn zijde heeft, kan men stellen dat dit conflict be wijst, dat van de zoveel geroemde een heid van de Noordafrikaanse volken weJ fcitter weinig blijkt. Voor Ben Bella, de dictator van Algerije, betekent dit conflict een aanzienlijk pres tigeverlies. Het was zijn bedoeling zich in de V.N.-vergadering op te werpen tot leider van geheel Afrika. De positie waarin hij nu verkeert, maakt hem voor deze rol wel heel weinig ge schikt termijn van veertien jaren deze functie neerlegde. Gisterochtend heeft de Westduitse Bondsdag prof. Erhard met 279 ja-stem men gekozen, 29 meer dan de noodzake lijke absolute meerderheid. Er was maar één stemming nodig. Tegen stemden 179 socialisten en een vrije democraat. Ver der onthielden zich 24 Bondsdagleden. Een stem was ongeldig. Prof. Erhard nam zijn verkiezing tot bondskanselier aan en werd gistermid dag door bondspresident dr. Lübke offi cieel benoemd. Later zegde hij in een Bondsdagzitting die vijf minuten duurde en met luide ovaties voor de nieuwe re geringschef eindigde, de eed van trouw op de voorlopige Westduitse grondwet af. Veranderingen Vandaag wordt de eerste Erhardrege- ring beëdigd en komt er een einde aan het kortstondige interregnum. Enige veranderingen in de vergelijking met het vijfde en laatste Adenauerkabinet: vice- kanselier en minister voor Duitse zaken wordt de F.D.P.-chef dr. Erich Mende. Minister van economische zaken wordt Kurt Schmiicker, minister van vluchte lingenzaken wordt Hans Krtiger. Uit de laatste Adenauerregering traden dr. Rai- ner Barzel uit protest omdat hij zijn por tefeuille voor Duitse zaken aan dr. Men de moest afgeven en Wolfgang Misch- nick, minister voor vluchtelingenzaken, die eveneens door zijn partijgenoot Men de het veld moest ruimen omdat de F.D.P. niet meer dan vijf ministeries mochten bezetten. Prof. dr. H. Freudenthal, rector magni ficus van de rijksuniversiteit in Utrecht, heeft meegedeeld, dat men in Utrecht het volgend jaar praktisch gedwongen zal zijn in een of andere vorm een „stu dentenstop" in te voeren. Het stellen van een numeris clausus Is weliswaar bij de wet op het onderwijs verboden, maar de verschillende prakticumlokalen en collegezalen bieden nu eenmaal geen plaats aan de grote toevloed van stu denten die wordt verwacht. Een andere oorzaak van de moeilijkheden is een ern stig personeelstekort. Op het ogenblik kampt men in Utrecht met een tekort van meer dan 750 man, de situatie is in het bijzonder bij de fa culteit der wiskunde en natuurweten schappen ernstig. Prof. Freudenthal verwacht dat dit te kort in de komende jaren aanzienlijk groter zal worden, wanneer de geboorte golf van na de oorlog de universiteiten bereikt. Een van de oorzaken van het tekort noemde hij de financiële onder waardering van leden der wetenschap pelijke staf. Dr. Adenauer handelde gewoonlijk zeer eigengereid zonder zelfs zijn ministers altijd te raadplegen. Erhard hangt een ander systeem aan. Hij heeft zich ernstig voorgenomen West-Duits land op democratische wijze te regeren. Hij staat nauw overleg voor met niet alleen zijn ministers, maar tevens met de leiders der drie grootste partijen. Voor de dagelijkse gang van zaken heeft hij zich verzekerd van de assis tentie van een uitgelezen groep deskun dige adviseurs. Het lijkt alsof hij het Amerikaanse systeem tot voorbeeld heeft genomen. Een „braintrust", zoals president Kennedy steeds tot zijn be schikking heeft, zal straks ook in Bonn klaar staan om de bondskanselier op elk gebied van advies te kunnen dienen. En net als Kennedy heeft Erhard daar voor een beroep gedaan op een aantal persoonlijke vrienden, die hij niet alle maal een regeringsfunctie heeft gege ven, maar die wel een heel belangrijke rol zullen spelen bij het bepalen van de toekomstige Westduitse politiek. Over die politiek heeft Erhard gezegd, dat zij voorlopig dezelfde zal zijn als die onder Adenauer. „Ik ben niet van plan met mijn regering een nieuwe weg in te slaan, maar ik zal manmoedig en vast besloten het pad volgen, dat voor het Duitse volk een zegen is gebleken", al dus de nieuwe bondskanselier. Waaraan hij echter toevoegde, dat men na ver loop van tijd „natuurlijk veranderingen moet verwachten, die een wijziging van de tactiek eisen". Overigens verwacht men in Duitsland toch wel enige schermutselingen, omdat de vrij anglofiele Erhard en diens mi nister van buitenlandse zaken, Schro der meer voor Engeland dan voor Frankrijk voelen en op dat punt in het parlement Adenauer èn Von Bren- tano tegenover zich zullen vinden. Dat kan nog genoeg spanning geven. Wat de persoon van de nieuwe bonds kanselier betreft, valt een groot verschil op met dr. Adenauer. Adenauer bewoonde een groot landhuis, Erhard leefde altijd met zijn vrouw Louise in een bescheiden huurhuis. Pas sinds en kele jaren heeft hij een modern, maar niet extravagant buitenhuis aan het Beierse Tegernmeer. Erhard werd op 4 februari 1897 uit een familie van boeren en handwerks lieden geboren in het industriestadje Fürth bij Neurenberg. Hij bezocht de middelbare school en werkte korte tijd als jongste assistent op een handelskan toor, waarna hij tijdens de eerste we reldoorlog voor militaire dienst werd op geroepen. In Vlaanderen raakte hij ge wond. Hij draagt nu nog speciale schoe nen vanwege deze verwondingen. Tijdens zijn herstel begon hij economie te studeren, eerst in Neurenberg, later in Frankfort, waar hij zijn doctorstitel behaalde. Erhard trouwde inmiddels met zijn medestudente Louise Lotter. Toen Hitler in 1933 aan de macht kwam was Erhard hoofd van het instituut voor economisch onderzoek in Neuren berg. Hij weigerde lid te worden van een nazibeweging en werd van zijn post ontheven. Door Duitse industriëlen werd hij echter in staat gesteld zijn onder zoekingswerk voort te zetten. Gedurende de tweede wereldoorlog be gon Erhard aan een geheim plan te werken om het Duitse geldwezen aan te passen aan de toestand die na de oorlog zou ontstaan. Dit plan werd de basis voor de succesrijke hervorming van het Westduitse geldwezen in 1948. Tot het einde van de tweede wereldoor log had Erhard nooit buiten Duitsland gereisd. Hij leeft sober en hoewel hij van goed eten houdt, zijn zijn sigaren het enige waar hij zich aan te buiten gaat. LUDWIG ERHARD ...hard genoeg?...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3