OPTREKKING A.O.W. UITERLIJK PER 1 JANUARI 1965 Hoge prioriteit wet op arbeidsongeschiktheid E.E.G. en V.S. tekenen vrede in ,kippenoorlog' Algerijns - Marokkaans conflict duurt voort Zeelands derde grote veerboot gleed zwaaiend in Hollandsche IJssel Liefdadigheid NOTA OVER L00N0VERLEG Vandaag... Tristaners keerden naar hun eiland terug Steunstellages hielden schip in evenwicht WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Mens en wetens vandalist in Goes MINISTER VELDKAMP: S.E.R. advies vragen over uitgesteld ouderdomspensioen Vakantietoeslag Uitgesteld ouderdomspensioen Advies gevraagd aan de G.A.T.T. COCTEAU BEGRAVEN Tegenaanval Pendel Boete voor extra- uitkering aan personeel Russen hinderden nu Brits konvooi S.E.R.-commissie besprak analyse economtoestand Ir. A. Stoffels directeur van staatsbosbeheer SPANNING WAS VAN GEZICHTEN TE LEZEN. Bekroning 206e jaargang - no. 244 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie: F. van de Velde F. B. den Boei en Wde Pagter. Hooidredactie; W Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 6? cent per week, 8,70 per kw.franco per post 8,95 p. kw Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: waistraat 58-60, tel 2355 (b.g.g. red 3508. adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 5) tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375): Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.gg ied. 7853, adv. 5213>Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911 Zienkzee: red tel. 2426 adm. tel 2094. Adv. pr. 30 ct. d. mm. Min. p. adv. f 4.60. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. o regel (min. ƒ1.50) ..Brieven bur van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg. Donderdag 17 okt. 1963 Pagina 2 (Van onze parlementaire redacteur) De regering streeft ernaar om uiterlijk met ingang van 1 januari 1965 de A.O.W. tot het sociale minimum te verhogen, zo heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid dr. Veldkamp gisteren in de openbare vergadering van de commissie voor so ciale zaken uit de Tweede Kamer meegedeeld. Dat was zeer tot verrassing van de vele leden, die deze vergadering hijwoonden en meer nog tot hun oprechte voldoening, al verzochten enkele le den de bewindsman in elk geval te proberen, of deze datum niet vervroegd kon worden. Zelfs dacht men daarbij aan 1 januari 1964, maar de minister noemde dat technisch onmogelijk. Van een gedeeltelijke financiering van de verhoging uit de alge mene middelen zal de regering geen principiële kwestie maken, zei dr. Veldkamp erbij. Dr. Veldkamp deelde op desbetreffende vragen voorts mee dat de arbeidsonge schiktheidswet bij hem een hoge prio riteit heeft. Zij staat ongeveer op de zelfde hoogte als de optrekking van de A.O.W. tot het sociale minimum. In het begin van januari 1965 hoopt de minis ter een wetsontwerp, regelende het overgangsrecht in de arbeidsongeschikt heidsverzekering aan te bieden. Hij zal verder laten uitrekenen wat een vakantietoeslag op de kinderbijslag kost. En wat de waardevastmaking van de bedrijfspensioenen betreft toonde dr. Veldkamp zich bereid om hierover nog eens met de heer Berger van de P.v.d. A. van gedachten te wisselen, ten einde MMHANUWWWWNWmWIMMWWWMWIUMMMAM Onder enige spanning is gistermid dag in Krimpen aan de IJsel Zee- lands derde grote veerboot te water gegaan. Om het gevaar van kante len te bezwerenhadden de iverf- ingenieurs extra steuninstallaties doen aanbrengen aan de romp van het schip. Rechts en links naast het roer zijn deze installaties te zien. Deze „steunen" gleden ook over loopvlakken, die eveneens op de foto duidelijk zichtbaar zijn. Foto P.Z.C.) de technische consequenties na te gaan van de suggestie van de heer Berger om de waardevastheid van de afzonderlijke bedrijfspensioenfondsen te polsen. Het best, zo vond de socialistische afgevaar digde, zal deze waardevastheid op vrij willige basis gepoold kunnen worden, maar zo nodig trede de overheid dwin gend op. Over het verhoogde uitgestelde ou derdomspensioen voor werkne mers, die na hun 65ste jaar willen blijven doorwerken zal de minis ter het advies vragen van de Sociaal- Economische Raad, zo liet hij we ten. Hij verklaarde zich tegen 'het denk beeld van de heer Lankhorst van de P. S.P. om de maximumgrens bij de pre mieheffing voor de A.O.W. op te heffen. Er moet namelijk een zekere relatie be staan tussen de premie en wat men er voor terug ontvangt. De premieplichti ge zou zich voor de zeer hoge premie die hij bij verwezenlijking van de sug gestie van de heer Lankhorst zou moe ten betalen, een veel groter voordeel kunnen verwerven langs particuliere weg. De minister zegde toe vóór de openba re behandeling van de begroting van EXPERTS STELLEN ONDERZOEK IN De Europese Economische Ge meenschap en de Verenigde Staten hebben gisteren de vrede getekend in de „kippenoorlog", ontstaan door de Amerikaanse klacht over te hoge rechten op de invoer van Amerikaans slachtpluimvee in de E.E.G. De Amerikaanse regering en de „zes" hebben aan het G.A.T.T. in Genève een advies gevraagd, dat als basis voor een oplossing van deze kwestie zal dienen. De directeur voor betrekkingen met in ternationale organisaties van de Euro pese commissie, de Nederlander Th. Hij zen, die de delegatie van de commissie in het G.A.T.T. leidt, deelde op een perscon ferentie in Brussel mede, dat de secre taris-generaal van het G.A.T.T. is ver zocht zo spoedig mogelijk de raad van deze organisatie bijeen te roepen om over te gaan tot het instellen van een „panel". Deze groep van G.A.T.T.-experts, die hierin onafhankelijk van hun rege ringen optreden, zal tot taak hebben de waarde vast te stellen van de uit voer van Amerikaans slachtpluim vee naar de Duitse bondsrepubliek zoals deze op 1 september 1960 was. Het bedrag, waartoe de experts zullen komen, zal als basis dienen voor verdere onderhandelingen tussen de V.S. en de E.E.G. over compensaties voor de ge daalde Amerikaanse export van pluim vee naar de E.E.G. De vroegere Amerikaanse president Dwight D. Eisenhower en zijn echt genote Mamie. Gefotografeerd op hun boerderij te Gettysburg, ter ge legenheid van de 7S-sle verjaardag van de oud-president. Het echtpaar leidt een rustig leven gelijk duizen den Amerikaanse staatsburgers van hun leeftijd. De Franse auteur Jean Cocteau is gis teren te Milly-la-Foret bij Parijs begra ven. Achter de baar gingen vele leden van de Academie Francaise, waartoe de gestorvene ook behoorde, acteurs, kun stenaars en schrijvers. De regering was vertegenwoordigd door minister van staat Palewsky. Er waren drie rijtuigen met bloemen. sociale zaken en volksgezondheid aan de vaste commissie of aan de Tweede Kamer in haar geheel mee te delen, wat de vijf procent investeringsbeperking waartoe het kabinet besloten heeft in concreto voor het departement van so ciale zaken en volksgezondheid bete kent. Er werd uit de commissie gevraagd naar een zo spoedig mogelijke regeling voor de opheffing van zware genees kundige risico's. Uit het antwoord van de minister bleek, dat zo'n regeling ech ter nog wel een aantal jaren op zich zal moeten laten wachten. Ook bracht men weer de vakantietoeslag voor bejaarden ter sprake, zonder dat de minister daar omtrent toezeggingen kon doen. Voor de derde dag in successie hebben Algerijnse en Marokkaan se troepen gisteren in de Sahara tegen elkaar gevochten en met af wisselend succes voor beide par tijen. DR. VELDKAMP: (Van onze parlementaire redacteur) Na afloop van de loononderhandelingen, die op het ogenblik in volle gang zijn, zal de minister van sociale zaken en volks gezondheid dr. Veldkamp aan de Tweede Kamer een nota sturen, waarin hij de leden inlicht over de gang van zaken en waarover zij van gedachten kunnen wis selen, zo heeft de bewindsman gisteren in de openbare vergadering van de com missie voor sociale zaken uit de Tweede Kamer, waarin de begroting van sociale zaken en volksgezondheid werd behan deld, meegedeeld. Bij beantwoording van talrijke hem ge stelde vragen zei minister Veldkamp o.a., dat hij met de afgevaardigden, die dit onderwerp hadden aangeraakt, over tuigd was van de waarde, de betekenis en het grote belang van de vakbeweging in Nederland. Wat de door de regering aangekondigde maatregelen aangaat sprak de minister liever van een bestedingsverschuiving dan van een bestedingsbeperking. Hij hoopte in elk geval op een reële loons verhoging voor de werknemers. Uit het feit dat de Algerijnse autoritei ten gistermorgen vroeg een medische ploeg, waarin chirurgen, narcotiseurs en verpleegsters zijn opgenomen, naar het strijdtoneel zonden, mag worden afge leid dat er vele gewonden zijn gevallen De Algerijnse regering maakte inmiddels bekend dat 40.000 vrijwilligers en 2500 reservisten in het leger zijn opgenomen terwijl radio-Algiers de gehele dag om riep dat alle doktoren en medisch perso neel in zeven zuidelijke en westelijke de partementen waren gemobiliseerd en de plaatselijke autoriteiten opdracht gaf om alle beschikbare ambulances naar Co lomb Bechar te zenden. Genoemde stad in het betwiste woestijngebied is hoofd kwartier van het Algerijnse volksleger (A.N.P.) geworden. Met betrekking tot het vraagstuk van de pendel van Nederlandse arbeidskrachten naar Duitsland merkte dr. Veldkamp o.m. op, geen enkel bezwaar te hebben tegen de suggestie om contact op te ne men met Duitse instanties om deze pen del af te remmen. Overigens voegde hij hieraan toe, van dit overleg niet veel heil te verwachten. In de avondvergadering werd onder meer van gedachten gewisseld over het vraag stuk van de minimum-lonen en over dat van de gelijke beloning voor mannen en vrouwen, in welk kader ook de kostwin nersbijslag aan de orde werd gesteld. Minister Veldkamp wilde over dit laat ste punt zijn uiteindelijk standpunt voor behouden, omdat hij een S.E.R.-advies hierover wachtende is. Tot een uitspraak over de zijns inziens meest gewenste re geling voor de minimum-lonen kwam de bewindsman evenmin. Ook hier moet de S.E.R. adviseren en hij uitte de wens dat dit advies spoedig zal kunnen verschij- Van Marokkaanse zijde werd gisteren verklaard, dat de Algerijnse strijd krachten een tegenaanval hebben in gezet om de grensposten Hassi-Beida en Tinjoub te heroveren. Verder werd verklaard, dat Marokko zich niet in oorlog met Algerije beschouwt. Volgens de minister van voorlichting heeft een Algerijns legervliegtuig gister morgen bommen gegooid in de grens districten Oued Zelmou en Oued Guir. De economische politierechter in Gronin gen heeft twee naamloze vennootschap pen in Veendam, die onlangs een extra uitkering deden aan het personeel ver oordeeld tot een boete van f 2400 elk. De directeur van beide N.V.'s zei ter verde diging, dat er sprake was van een voor schot. ...wordt de Nederlandse dichter, roman- en novellenschrijver en essayist Simon Vestdijk te Doorn 65 jaar. De Russen hebben gisteren opnieuw een westelijk konvooi een urenlang opont houd bezorgd bij een van hun doorlaat posten op de grote verkeersweg tussen West-Duitsland en Berlijn. Het was een Brits konvooi dat bij de Russische doorlaatpost Babelsberg, even buiten Berlijn, werd aangehouden. De Russische beambten eisten dat de 28 Britse manschappen uit de negen voer tuigen zouden stappen om zich te laten tellen. De Britse commandant weigerde aan deze eis te voldoen. Eerst negen uur later mocht het konvooi zijn reis naar de bondsrepubliek voortzetten. Daar, bij de doorlaatpost Mariënburg, nam de con trole slechts 25 minuten in beslag. In het gebouw van de Sociaal-Economi sche Raad in Den Haag heeft gisteren de commissie ontwikkeling nationale economie van de S.E.R. de resultaten be sproken, die een werkgroep, onder voor zitterschap van prof. dr. G. A. Kessler, heeft geboekt bij het voorbereiden van het halfjaarlijkse economische rapport, dat de S.E.R. aan de regering moet uit brengen. Naar verluidt heeft de door de werk groep voorbereide analyse van de econo mische toestand in de vergadering van gisteren wel enige kritiek ondervonden. De analyse zal nu door een daartoe ge vormde redactiecommissie herschreven worden. De bedoeling is, dat zij dan in de plenaire vergadering van de S.E.R., op 5 november a.s., besproken wordt. Dan zal inmiddels meer bekend zijn over de resultaten van het overleg tussen werk gevers en werknemers in de Stichting van den Arbeid, dat, zoals bekend, mor gen (vrijdag) zal worden voortgezet. Bij K.B. is ir. A. Stoffels met ingang van 1 november 1963 benoemd tot di recteur van het staatsbosbeheer in Utrecht, als opvolger van de heer ir. Schenkenberg van Nierop. We lazen ergens over een opvallende manier om gelden bijeen te krijgen. Aan een vrij groot aantal inwoners van Rotterdam is of wordt een brief gezon den met ingesloten een bedrag van vijf tig cent. Hun wordt gevraagd van dit bedragje in totaal vijftig gulden te ma ken en die te schenken aan een met name genoemde instelling, die geld no dig heeft voor een tehuis van moeilijk opvoedbare kinderen. Een soortgelijke actie wordt ook in 't Gooi gehouden ten bate van een Hilversumse instelling. Wanneer de ontvangers van de brief niet reageren, krijgen ze een tweede, waarin min of meer vermanend om be taling wordt verzocht. Komt er dan nóg geen reactie, volgt een haast onvriende lijke brief, zo werd in het bewuste be richt meegedeeld. De liefdadigheid heeft zich zoals men ziet meester gemaakt van moderne methoden. De oude vorm met een doodgewone bus of een lijst langs de deur is weliswaar nog niet afge schaft, maar vooral als het om grote bedragen gaat wordt er heel anders aan gepakt. Men denke slechts aan het nu reeds klassiek geworden voorbeeld van de actie „Open het dorp". Het komt echter de laatste ja ren nog wel eens voor, dat organisato ren van bepaalde ac ties dit organise ren is zelfs een be roep geworden zo sterk de heiligheid van het doel voorop zetten, dat zij bij de keuze van de middelen niet al te kieskeurig zijn. De methode heeft zich dan meester gemaakt van de liefdadig heid en niet omgekeerd. Wij hebben al thans de indruk, dat het hier gesigna leerde Rotterdamse voorbeeld over de schreef is gegaan wat de keuze van het middel betreft. Men heeft hier blijkbaar de toevlucht genomen tot een soort pres siesysteem. Bijna 200 gevluchte bewoners van Tristan da Cunha sullen op 24 oktober te Southampton de terugreis naar hun eiland aanvaarden. Zij zullen reizen met het 4895 ton metende Deense schip „Bornholm". De groep van bijna 200 eilandbewoners is de laatste die van Engeland naar het in november 1961 door een vulkanische uitbarsting getroffen Tristan da Cunha terugkeert. De eerste grote groep aanvaardde in het begin van dit jaar de terugreis naar het eiland in het zuiden van de Atlantische Oceaan. Slechts 18 eilandbewoners, onder wie vier meisjes die in Engeland zijn getrouwd, zullen in Engeland blijven. Behalve de passagiers zal de „Bornholm" 200 ton voorraden en machines naar het eiland vervoeren. Ook zullen zes herdershonden en 175 kuikentjes van zes weken mee gaan. ftatitL l IK Het verlenen van hulp is een indivi duele beslissing. Men verleent die hulp bijvoorbeeld, omdat men zich mede verantwoordelijk weet jegens individuen of groepen, die steun behoeven. Deze steun is bij menigeen geworteld in een duidelijk-levensbeschouwelijk beginsel men weet zich slechts rentmeester over aardse goederen en gaven en op grond van dit rentmeesterschap beslist betrok kene met welk deel van het aardse be zit hij de medemens móet helpen. Steeds echter gaat het om een individuele be slissing, om het nemen van een besluit in overeenstemming met het eigen ge weten. Gebrek aan een doel voor deze hulp is er overigens geenszins: ondanks alle vooruitgang in de sociale wetge ving is er in deze tijd veel geld nodig en allerlei instellingen vragen onze hulp. Modernere opvattingen eisen (terecht) een andere aanpak en daarmee ook ho gere uitgaven. Een voorbeeld daarvan vormen met name de veranderde in zichten rond het diaconaat in de wereld van de kerken, waarbij het in de negen tiende maar ook in dezeeeuw zo naar geestig belaste woord „liefdadigheid" helemaal niet meer past. Overigens is het jammer dat dit woord door de prak tijk in deze sfeer van armenzorg en Beets' diakenhuismannetje is getrok ken. Het is namelijk een goed Neder lands woord, dat precies zegt waarom het gaat: een daad uit liefde jegens de medemens- Helaas is deze liefdadigheid in het verleden malar al te vaak een schoonschijnende dekmantel geweest voor handhaving van veel sociale on rechtvaardigheid. Dit echter terzijde. Het gaat ons er hier om, dat naast onze collectieve verantwoordelijkheid die me de vervat is in wettelijke voorschriften, er de individuele verantwoordelijkheid jegens de medemens is, die in het ge ding wordt gebracht zodra een beroep op ons wordt gedaan. Van die individuele verantwoordelijkheid dienen wij ons voortdurend bewust te zijn. Wij erkennen: er treedt in dit opzicht in onze tijd nog wel eens een be wustzijnsvernauwing op. De welvaarts staat met zijn stelsel van sociale voor zieningen en egocentrisch-gerichte be hoeften leidt daar blijkbaar toe. Van daar dat de wervingscampagnes ge bruik maken van moderne methodieken, want zij willen door een eventuele on verschilligheidslaag heendringen. Maar dat houdt toch niet in, dat elk middel nu maar geoorloofd zou zijn. Het pres sie-element met name mag zeker niet worden gehanteerd, zoals bijvoorbeeld het sturen van lepeltjes met de medede ling dat men het voorwerp mag houden na storting van een zeker bedrag op een girorekening. Hiér is sprake van een indirecte pressie. In dezelfde sfeer ligt deze Rotterdamse actie: er wordt vijf tig cent aangeboden, „maak er even vijf tientjes van". Doet men het niet, dan volgt een soort aanmaning, daarna een soort dwangbevel. Dat gaat te ver. Wij hebben er begrip voor, dat men in deze tijd zijn toevlucht neemt tot moderne technieken om de mens te wijzen op zijn individuele verantwoordelijkheid. Maar men hoede zich daarbij voor pres siemethodieken. LICHT ZWAAIEND van links naar rechts en ten slotte ang stig overhellend naar een kant is gistermiddag vijf minuten over half vijf Zeelands derde grote veerboot voor de dienst Vlissingen-Breskens in zijn ele ment gegleden. Het gebeurde op de werf van de N.V. Van der Giessen-De Noord in Krimpen aan de IJssel, zeven kilometer ten oosten van Rotterdam, en toen deze veerboot, de „Prinses Margriet", heftig deinend in de Hollandsche IJssel door zware kettingen tot „staan" werd ge bracht, slaakten de ingenieurs van deze werf een zucht van ver lichting. Even tevoren, op het moment dat mevrouw S. M. M. van Don- gen-Bonte, echtgenote van de heer J. M. A. C. van Dongen, lid van Zeelands Gedeputeerde Sta ten, het schip doopte en de laat ste beletselen wegnam, was dr spanning nog te lezen van de ge zichten van deze werfinge nieurs. En toen er beweging ir de veerboot kwam, mocht me vrouw Van Dongen dan impul sief en spontaan „jaaaa" roepen, de ingenieurs hielden toch nog angstig de adem in. Eerst lang zaam, maar ten slotte met een snelheid van meer dan zeven me ter per seconde gleed het schip naar de Hollandsche IJssel. En het ging goed Al lang van tevoren was de spanning overigens bijna tastbaar geweest. De bijzondere vorm van het schip, zijn lengte (102 meter) en de smalle (nog geen 200 meter) Hollandsche IJssel maakten van deze tewaterlating een spectaculaire stapelloop. Bovendien ging er onder de gasten een angstig gerucht: er zou zelfs een lichte vrees zijn, dat het schip zou kantelen. Er waren dan ook aan weerszijden van het schip twee bijzondere steun stellages gelast, die ook over een vlak gleden en die duidelijk waren aangebracht om te voorkomen, dat het schip zou kantelen. Halverwege Ie stapelloop werd het voor de insi- 'ers inderdaad even boeiend, toen het chip licht begon te zwaaien en aan iet eind van de helling zelfs naar een ant ging overhellen. Maar juist op lat moment kwam als een verlossing het water, waarin het schip dansend tot rust kwam. Sleepboten ontferm den zich daarna over de „Prinses Margriet". Het was de bekroning van een bij zonder vlotte bouw: pas in april is men aan het schip begonnen. Nog in Krimpen aan de IJssel zullen de hoofd motoren, bij J. en K. Smit in Kinder dijk vervaardigd, in het schip ge plaatst worden en daarna gaat de „Prinses Margriet" voor verdere af bouw naar Alblasserdam, waar de an dere afdeling van deze scheepswerf gevestigd is. namelijk de werf De Noord. Als het allemaal even vlot blijft gaan en de directie is daar van overtuigd zal het schip al eind februari de eerste proeftocht maken en inderdaad op 1 maart van het vol gende jaar worden opgeleverd. „Dat is meer dan ik verwachtte", bekende waarnemend commissaris der konin gin in Zeeland, mr. dr. A. J. J. M. Mes, „want net nog vertelde ik des gevraagd, dat het schip wellicht in mei in de vaart zou komen" Ambtsbezigheden hadden Zeelands commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, verhinderd deze stapelloop mee te maken. Na tuurlijk vond de heer P. J. van der Giessen, lid van de directie, dat jam mer. Ook vond hij het jammer, dat (Zie slot pag. 2 kol. 6)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1