Strijd in grensgebied heeft zich uitgebreid Nat welkom in Bangkok voor koninklijke gasten Nieuwe Bevelandse waterleiding-„enclave" WESTERmSBEPERKm DOOR AFREMMEN VAN Documentaire Jokkentje „Marokkanen vallen aan, nu wij zwak zijn" Textiel vakbonden stellen hun eisen Kleuter omgekomen op onbewaakte overweg CONCESSIEAANVRAGERS WILLEN MEER PLAATSEN IN PACIFICATIECOMMISSIE DEEL VAN WERKNEMERS WERKSPOOR AMSTERDAM EEN DAG GESCHORST Vijfjarenplan van f 10 miljoen om toename gebruik op te vangen Nieuwe crisis in de E.E.G. over landbouwbeleid? WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ALGERIJNSE PRESIDENT: Afgezanten Samenwerking Nederland niet bij vooroverleg over kernvloot Strijd Tropische regen op eerste dag van staatsbezoek Regen Geïllumineerd Drs. Korthals nieuwe voorzitter Veilig Verkeer Ook temporisering bij gemeenten en provincies Woningbouw niet Ook gemeenten EERSTE AANZET POMPSTATION IN HUIJBERGEN T ranspori 206e jaargang - no. 243 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT if 1 f^'cQVcn ft B* den Boer en W. de Pagter. HooidredactieW Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 67 cent per week, 8,70 per kw.franco per post 8,95 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: waistraai M-eo tel 2355 (b.g.g. red 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51 tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2 tel. zieriKzee. red. tel. 2425 adm. tel. 2094. Adv. pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. f 4.50 ïngea. med. 3 x tarief Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. ƒ1.50) ..Brieven bur van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Woensdag 16 oktober '63 BEN BEHA KONDIGT MOBILISATIE AF De Algerijnse president Ben Bella heeft gisteravond op een mas sabijeenkomst in Algiers de algemene mobilisatie afgekondigd. Hij riep alle Algerijnen, die wapens kunnen dragen op zich te mel den om zich te laten mobiliseren. De president beschuldigde de Marokkaanse regering er van, dat zij van de binnenlandse moeilijkheden in Algerije gebruik heeft gemaakt om een aanval op dat land te kunnen doen. „De Marok kanen hebben op hun tanks en vliegtuigen gerekend, terwijl wij dergelijke wapens niet bezitten. Zij hebben gezien dat de wonden die wij in de strijd (tegen de Fransen) hebben opgelopen, nog niet genezen zijn. Nu wij zwak zijn hebben zij de aanval ingezet", aldus de Algerijnse president. Ben Bella kondigde aan, dat een beproef de guerrillastrijder, kolonel Sjabanï, met versterkingen op weg is naar het grens gebied. Daar hielden, naar zijn zeggen 400 Algerijnse militairen in Hassi-Beida en Tinjoub stand tegen ongeveer 4000 Marokkaanse militairen. Ben Bella herhaalde dat er samenwer king bestaat tussen de opstandige bewe ging van de Berbers in Kabylië en de Marokkaanse leiders. Laatstgenoemden beschuldigde hij ervan, dat zij de strijd waren begonnen, hoewel hun vertegen woordiger bij recente besprekingen in Oudja beloofd had dat Marokko niet naar de wapens zou grijpen. Ben Bella haalde een bericht aan uit de „Christian Science Monitor", vol gens hetwelk piloten van de Ameri kaanse missie voor het opleiden van Marokkaanse vliegeniers vliegtuigen met Marokkaanse militairen naar het grensgebied zouden hebben bestuurd. (Van onze parlementaire redacteur) De Nederlandse regering is niet van plan deel te némen aan het vooroverleg over de vorming van een geallieerde zogenaamde kernvloot van oppervlakte- schepen, zo heeft de minister-president mr. Marijnen in de Tweede Kamer op een desbetreffende vraag van prof. Von deling, voorzitter van de fractie der P. v.d.A., geantwoord. Mr. Marijnen voegde eraan toe, dat de politieke mogelijkheid en de praktische verwezenlijkbaarheid van de vorming van een geallieerde kernvloot van op pervlakteschepen zal dienen te worden onderzocht. Nederland zal dan altijd nog een voorbehoud moeten maken voor de deelneming aan zo'n vloot, zulks met het oog op de daaraan verbonden fi nanciële consequenties. De regering be raadt zich wel, of zij onder dit voorbe houd toch aan de besprekingen zal deel nemen, of zich eventueel door een toe hoorder zal laten vertegenwoordigen. De minister-president zegde toe, dat de regering de Kamer zo spoedig mogelijk zal inlichten, als zij haar standpunt heeft bepaald. Eerder op de dag had gisteren een Ma rokkaanse woordvoerder medegedeeld, dat de strijd in het grensgebied zich uit breidde en niet langer tot de twee grens posten beperkt was. Een bericht, dat de Algerijnen de twee grensposten nog steeds in handen zouden hebben werd van Marokkaanse zijde ontkend. Voorts werd vernomen dat gemotori seerde infanterie-eenheden van het Ma rokkaanse leger zich in de richting van de op Marokkaans gebied liggende stad Tagounit bewegen. Traditiegetrouw is gisterenop de derde dinsdag van oktober, in Zuid laren de jaarlijkse paardenmarkt gehouden. De belangstelling was ook dit jaar weer buitengewoon groot. Intussen heeft de koning van Marokko in Marrakesj een onderhoud gehad met twee Algerijnse afgezanten, Mohammed Yazid en majoor Slimane. Naar in welingelichte kringen te Marra kesj verluidt, zouden de Algerijnse afge vaardigden er mee hebben ingestemd, dat er over het grensvraagstuk in zijn geheel, en niet alleen over de incidenten wordt gesproken. De werknemersorganisaties in de tex tielindustrie hebben gisteren aan de tex- tielwerkgeversfederatie de eisen bekend gemaakt inzake de nieuwe c.a.o. Zij vra gen om een loonsverhoging van 8 tot 10 voor alle werknemers. Voorts wen sen de bonden een uitbreiding van de va kantie met twee dagen. Hieraan wordt verbonden de eis om ten minste twee weken vakantie aaneengesloten te ge ven, behoudens dispensatie van de vak- raad. De bonden wensen een verdere doorvoe ring van het principe gelijk loon voor gelijke arbeid, onder meer voor de ta riefwerkers en niet-tariefwerkers en voor mannen en vrouwen. Herziening van de gemeenteklasse-inde ling en een met loonsverhoging corres ponderende verhoging van de pensioens premie achten de bonden noodzakelijk. Dit laatste is in principe reeds overeen gekomen. De bonden wensen voorts een vaststel ling van het minimum weekinkomen van f 100,voor textielarbeiders van 23 jaar en ouder, exclusief de over 1964 toe te kennen loonsverhoging. Bovendien wen sen de werknemersorganisaties een mo gelijkheid tot aanvullende arbeidsover eenkomsten op de c.a.o. per onderne ming. Aan de Duitse Noordzeekust heb ben storm en regen danig huisge houden. De foto laat zien hoe het verkeer in de straten van Hamburg een weg door het water moest zoeken, na dat zeewater over de zeewering was heengekomen. SCHOOLKINDEREN LIETEN ZICH NIET VERJAGEN Een tropische regenbui heeft gisteren een bijzonder nat stem pel gezet op de intocht van de Nederlandse koninklijke gasten in Bangkok. Desondanks lieten de duizenden schoolkinderen, klasgewijs in uniforme kleding langs de route opgesteld, zich niet verdrijven. Druipend van de regen en met verlepte papieren vlaggetjes in de hand wuifden en juichten zij moedig de stoet auto's toe. De K.L.M. Electra waarmee het ge zelschap de reis uit Teheran had ge maakt kwam 's middags precies om drie uur (Ned. tijd 10 uur 's och tends) aan en onder een steeds drei gender hemel weerklonken op het vliegveld Don Muang de beide volks liederen. Te zamen met koning Phoemibol in specteerde koningin Juliana, nadat zij het vliegtuig verlaten had, de ere wacht op het vliegveld. De in natio nale klederdracht gestoken charman te Thaise meisjes, die een erehaag naar de aankomsthal vormden, kniel den neer op het hoge droge platform toen de vorsten passeerden. Pas tijdens de rit van 30 Km lengte naar de stad Bangkok begon er regen te vallen, eerst matig, later in tropi sche hoeveelheden. Omstreeks een half uur na aankomst in het Borophimarn paleis in Bang kok, waar zij gedurende hun staats bezoek aan Thailand zullen verblij ven, brachten koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix een be zoek aan koningin Rambhai Bami, weduwe van koning Phra Pok Klao, die van 1925 tot 1935 over Thailand heeft geregeerd. 's Avonds zaten het Nederlandse ko ninklijke paar en de kroonprinses aan een diner, door koning Phoemibol en koningin Sirikit aangeboden in het zg. „grote paleis". Na afloop daarvan volgde een recep tie in het Doesitpaleis, waar ver scheidene leden van de Nederlandse gemeenschap in Bangkok en hoge Thailandse autoriteiten, die al eens in Nederland waren geweest, aan de Ne derlandse hoge gasten werden voor gesteld. In de avonduren waren de met bijzon dere zorg versierde straten van de Thailandse hoofdstad geïllumineerd met slingers oranjekleurige lichtjes, die werden afgewisseld door tal van Nederlandse en Thailandse vlaggen. MAMUVUVWVyWWVIMVIMWWWWWWW\fWWVVIAIUIAfWWVWVUWWWU\AAAAAA/UV\AAAAAAAA/WWUUVU\A/yUVI/VyWUV\A Op de onbewaakte overweg in de Mui- zenweg te Apeldoorn, op de spoorlijn Apeldoorn-Zutphen, is gistermiddag om streeks kwart voor vijf het 21-maanden oude meisje Geraldine Nijman uit Apel doorn om het leven gekomen. Het kind stond op de spoorbaan toen uit de richting Zutphen een dieselelektri- sche trein naderde. De bestuurder zag het kind staan en begon onmiddellijk te remmen. Hij slaagde er evenwel niet in de trein tijdig tot stilstand te brengen. Het meisje werd door een treeplank te gen het hoofd geraakt en overleed ter laatse. )e trein Is na enig oponthoud naar Apeldoorn doorgereden. (Van onze Haagse redactie) De gegadigden voor een concessie voor commerciële t.v. hebben minister Bot verzocht een groter aantal plaatsen in de pacificatiecommissie beschikbaar te stellen voor afgevaardigden van de con cessieaanvragers. Gevraagd is het aantal plaatsen van 3 tot 6 uit te breiden. Laat de regering zes representanten toe dan hebben de tien concessieaanvragers overeenstemming bereikt. Volgens onze informatie heeft minister Bot echter weinig oor voor de wens van de concessieaanvragers. In een extra vergadering van het Ver bond voor Veilig Verkeer is tot voor zitter van dit verbond gekozen drs. H. A. Korthals, oud-minister van verkeer en waterstaat. Drs. Korthals zal dr. G. van der Wal als zodanig opvolgen. Zoals bekend werd deze onlangs benoemd tot vice-president- directeur bij de K.L.M. PROF. WITTEVEEN IN TWEEDE KAMER: De regering is voornemens de overheidsinvesteringen met vijf procent te verminderen door het afremmen van door haar te plaatsen bestel lingen. Het gaat hierbij alleen om investeringen met een levensduur van langer dan een jaar. ontkomt ook niet aan de beperking, maar het kan in bepaalde gevallen voorkomen dat men de afremming van de investeringen er niet op van toepassing verklaart. Het is niet de bedoeling, zo zei minister Witteveen, de begrotingscijfers te verla gen. Het gaat namelijk primair om een vertraging van de uitgaven. Op nadere door andere Kamerleden ge stelde vragen antwoordde de minister o.a. dat de achterstand bij de telefoon aansluitingen zo groot is, dat „we een vertraging die de achterstand zou kun nen verergeren niet moeten hebben". De minister van financiën prof. Witte veen heeft dit gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op mon delinge vragen van het socialistische lid, de heer Peschar. In sommige sectoren zal misschien wat meer kunnen worden bereikt dan vijf proeent, en in andere zal het minder zijn. De bewindsman kon nog geen mededeling doen over het bedrag dat met deze beperking ge moeid is. Het overleg hierover met de departementen is namelijk nog gaande. De woningbouw zal, zoals de regering al eerder heeft meegedeeld, in geen ge val door de afremming van de Investe ringen worden getroffen. Voor het ove rige is niets van de temporisering uit gesloten. Het zal echter van het beleid van de afzonderlijke ministers afhangen op welke wijze zij de vijf procent beste dingsbeperking voor 1964 willen berei ken. De bouw van scholen en van gymna stieklokalen en de aanleg van wegen Ook de lagere publiekrechtelijke li chamen, zoals de gemeenten en de provincies, zullen wegen moeten vin den om tot een temporisering te ko men. De regering is niet voornemens het argument, dat dit niet mogelijk is, te aanvaarden. Uiteraard zou de regering het op prijs stellen, als ook het bedrijfsleven tot be perking van de investeringen in 1964 overgaat. Zij heeft wel gedacht aan kre dietrestricties, maar hier staat zij voor moeilijkheden. In elk geval, zo zei de bewindsman, zal zij de ontwikkeling op de voet volgen. Ongeveer het derde deel van de circa 3000 metaalbewerkers van de N.V. Werkspoor in Amsterdam heeft gister ochtend half elf het werk voor een uur neergelegd. Toen deze stakers om half twaalf weer aan het werk wilden gaan, kregen zij van de directie de medede ling dat zij voor de rest van de dag zijn gesehorst en eerst vanochtend weer worden verwacht. 's Avonds zijn slechts enkele tientallen arbeiders van de circa 150 man tellende avondploeg opgekomen. Prof. dr. H. J. Witteveen aan het woord. De ontwikkelingsgebieden vallen niet a priori buiten de temporisering van de investeringen. Minister Witteveen zegde toe, dat de re gering, zo spoedig als dit mogelijk is, meer concrete mededelingen zal ver strekken, zodat de Kamer ze bij de be handeling van de rijksbegroting voor 1964 in haar beschouwingen kan be trekken. die heeft verbruik OP EEN NIEUWE „ENCLAVE" in de Brabantse grenspunt bene den Bergen op Zoom is enige tijd geleden de eerste aanzet voor een pompstation van de N.V. Waterleidingmaatschappij „Zuid-Beve land" in bedrijf gekomen. Het beslaat een bebost terrein in Huijber- gen, vlak naast de afrasteringen rondom de vliegbasis Woens- Irecht, Daar sproeien „fonteinen" boven een proefinstallatie voor ?en nieuw zuiveringssysteem. Het zijn de eerste „tekenen" van een grootscheeps plan tot wijzigingen, vernieuwingen en uitbreidingen in de produktie, het transport en de accumulatie van de watervoor zieningen in Midden-Zeeland. Een vijfjarenplan, waarvoor de maat schappij een bedrag van tien miljoen gulden zal uittrekken. De eerste fase voor het tweede pomp station in Huijbergen zet een forse aanpak van de plannen in. Voorlopig hebben de installaties nog een experi menteel karakter. De waterleiding maatschappij wil een nieuwe zuive ringsmethode testen en de ervarin gen, daarmee opgedaan, zullen bepa lend zijn voor de definitieve bouw van het pompstation. Volgend jaar zal het voorlopige station een capaciteit van een miljoen kubieke meter wa ter kunnen bereiken, men dan nodig ook. stijgt nog met de dag. De directeur van de waterleiding maatschappij „Zuid-Beveland", ir. T. Verheul, laat zijn bezoeker met een paar markante produktie-indices zien. hoe het verbruik sinds de oor log is toegenomen. Ten opzichte van 1941 was de produktie in 1961 al ver viervoudigd. „En wanneer men dan stelt dat deze in de komende twintig jaar opnieuw verviervoudigt is het wel duidelijk, dat alleen met werken op grotere schaal aan de toekomstige waterbehoefte kan worden voldaan". In en rondom het waterwingebied van de Bevelandse maatschappij treft men de eerste bevestigingen van deze stelling voor de toekomst. Drie bron nen zijn er al aangeboord bij Huijber gen en in noordelijke richting heeft men over een lange strook boringen tot 100 meter diepte verricht. Daar mee is aangetoond, dat de waterwin ning voorlopig geen zorgen behoeft te baren. De nieuwe bronnen leveren thans al vele kubieke meters per dag af aan de reinwaterkelder, die hier inmiddels is gereedgekomen. Dat is een defini tieve voorziening in het nieuwe pro ject, evenals het transformatorge bouw. Hebben de proefinstallaties vol doende gegevens verstrekt, dan zul len de nu nog tijdelijke voorzieningen mogelijk in één etappe worden omge zet in een normaal, modern geoutil leerd pompstation. Met meer dan gewone belangstelling hebben wij de documentaire beke ken, die de N.C.R.V.-televisie gister avond over Zeeuwsch-Vlaanderen uit zond. Meer dan gewone belangstelling: wij hadden ons namelijk afgevraagd of hier sprake zou zijn van de vaak nogal schilderachtige visie, waarmee men in de randstad af en toe regionale samen levingen bekijkt, dan wel of de samen stellers van deze film de moeite zouden hebben genomen zich enigermate in te leven in de problematiek van de streek. Welnu, het laatste was zonder dat evenwel diep gegraven werd het ge val. Weliswaar had deze documentaire meer een registrerend karakter dan een meningsvormende inslag, niettemin bleek dat ernstig was gestreefd naar het geven van een werkelijkheidsbeeld. Dat daarbij een aantal aspecten van het le ven in Zeeuwsch-Vlaanderen in het ge heel niet of slechts zeer ten dele aan de orde konden komen, was welhaast onvermijdelijk. De makers van deze do cumentaire verdienen in elk geval res pect voor de poging, die zij hebben on dernomen om in dit werkstuk een por tret van een boeiend gebied te geven. Een enkele opmerking echter. Er werd in de loop van de film een Zeeuws-Vlaming voor de lens ge bracht, die verklaarde liever Belg dan Nederlander te zijn. De vraag lijkt ons gerechtvaardigd of voor de filmer de zaak is afgedaan met alleen maar het gebruiken van dit ene beeld. In som mige delen van Zeeuwsch-Vlaanderen treft men wel eens mensen aan, die er van houden met dit België-idee te spe len. Let wel: vóóral spelen. Het is zoals de deelnemers aan dit spel zich welbewust zijn niet meer dan dat en bovendien volkomen onschuldig omdat het spel geen ernst kén worden. Dit eenzijdige coquetteren met België is overigens allerminst algemeen, het ge schiedt evenmin overal en het is, zo er al een schijn van ernst doorheen zou zijn gemengd, niet gebaseerd op een dui delijke kennis van dit probleem. Met het monteren van een dergelijk beeld moet een filmmaker derhalve uiterst voorzichtig zijn. Zo ook hier: het ont brak aan elke toe voeging, aan elk in zicht ten aanzien van de vraag of een der gelijke opvatting een representante groep vertegenwoordig. Het extreme voor beeld werd door een (laakbare) opper vlakkige hantering voor de buitenstaan der tot norm gesuggereerd. Jammer. Oppervlakkigheid viel ons voorts op bij de behandeling van de situatie op de ar beidsmarkt: ongenuanceerd en vooral weinig concreet voor de toestand-nu. Tenslotte: deze documentaire heeft on ze belangstelling kunnen vasthou den omdat we door de praktijk van ons werk enigermate op de hoogte zijn van Zeeuws-Vlaamse vraagstukken. Wij vragen ons echter af of die belangstel ling ook was op te brengen door een kijker buiten de Zeeuwse gezichtskring. Anders gezegd: waneer deze documen taire als onderwerp zou hebben gehad zeg West-Friesland, hadden we dan dit werkstuk niet van een zekere saaiheid beschuldigd? Hopenlijk is de twijfel, die deze vraag heeft ingegeven, niet gerechtvaardigd. Het geroezemoes van en rond het Grand Gala du Disque is zo lang zamerhand verstomd en de sterren mits gaders de muzikanten zijn naar huis. Vermoedelijk is Willem O. Duys al weer bezig met nieuwe plannen, nog groter, nog langduriger. Er is één punt van dit zaterdagavondfestival, waarop we nog even willen terugkomen. Daartoe een ci taat uit de Haagse Courant: Sara Vaughan verscheen als een volkomen verrassing in de muzikale marathon. Duys herhaalde nogmaals dat het écht improvisatie was, Karin Kraaykamp kwam het later zonder blikken of blozen nog eens bevesti gen. Geen van twee zijn zij in hun. eerste jokkentje gebleven. In het te voren gestencilde werkprogramma stond achter de naam Douglas Duke vermeld, dat Duys zou opkomen „voor aankondiging S. V." Of had de platenpropagandist oorspronkelijk het plan Simon Vestdijk iets te laten voorlezen uit ..De toekomst der re ligie"? De kijkers, de luisteraars en de genodigden in de zaal konden ver moeden dat deze verrassing doorge stoken kaart was. het stencil laat daaraan geen twijfel. Tot zover dit citaat. De krant drukt bij dit stukje een foto kopie af van het gestencilde program ma, waarin men een en ander nog eens zwart op wit bevestigd ziet. En het blad stelt vast: „Een gang van zaken, die van weinig respect voor het publiek getuigt". Precies. Waarom het dan een „jokkentje" genoemd? Het was een or dinaire leugen. Maar er staat nog meer op stapel Zoals in de aanhef gesteld, streeft de waterleidingmaatschappij „Zuid-Be veland" ook naar een vergroting van de transportcapaciteit. Over negen kilometer lengte zijn tussen Huijber gen en Rilland leidingen met een dia meter van 60 centimeter onder de grond verdwenen. De volgende stap is een vergroting van de transport middelen tussen Rilland en Goes. In eerste Instantie moet de oude stalen leiding zij dateert uit 1910 wor- (Zie slot pag. 2 kol. 6) De Duitse ontevredenheid over het ge meenschappelijke landbouwvoorstel in de Europese Economische Gemeenschap is gisteren in Brussel in de ministerraad van de E.E.G. duidelijker dan ooit te vo ren tot uiting gekomen. Onomwonden stelden twee Duitse staatssecretarissen hun voorwaarden voor hun verdere medewerking aan het totstandkomen van dit beleid, die niet alleen betrekking hebben op de reeds van kracht zijnde verordeningen, maar ook op de nieuwe reglementen voor zuivel en rijst. De twee Duitse staatssecretarissen, Lahr van buitenlandse zaken en Hüttenbrau- ker van landbouw, waren ruim een uur aan het woord om aan de ministers van hun vijf partnerlanden duidelijk te ma ken, hoeveel Duitse bezwaren er wel te gen de huidige gang van zaken bestaan. Hoewel veel van de Duitse bezwaren niet nieuw zijn misten hun verklaringen hun uitwerking niet. „Bedenkelijk" noemde de Nederlandse minister van economi sche zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, het betoog van staatssecretaris Hütten- brauker. Deze had niet alleen „verbeteringen" voorgesteld in de reeds bestaande veror deningen voor een gemeenschappelijke markt in eieren, gevogelte en varkens vlees, maar ook een lange lijst van wen sen opgesomd voor de nog op te stellen verordeningen voor zuivel, rijst en rund vlees. Daarnaast stelde hij als absolute voorwaarde, dat de wat hij noemde „con currentievervalsingen" in de handel in landbouwprodukten in de „zes" worden opgeheven vóór verdere Duitse mede werking aan het opstellen van de nieuwe verordeningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1