Zeeuwse Polders en Waterschappen „keken" in toekomst mechanisatie Folkstones raadsleden maakten attractief program mee Zeeuwse Polderbond bepleit formule 95-5 Algerijns Marokkaans geschil niet opgelost BEZOEK DE ALGEMENE VERGADERING IN KORTGENE Wildeman in Brouwershaven hanteerde mes AGFNDA Problematieke verlangens D.S.C. weigerde Edison Vondelprijs voor Albert van Dalsum Eisen mijnwerkers en N.S.-nersoneel Koningin en prins bezochten stuwdam „Veldslag" tussen oolHie en nozems Ben Bella uit dreigementen Ir. S. Herweijer: „Ruilverkaveling op R.-Beveland moet voorbeeld worden" DS. BRUMMELKA1P DWD INTREDE TE MIDDELBURG BEURS VERMANDEL IN GOEDE VORM BIJ NEDERLANDSE TURNKAMPIOENSCHAPFEN FYAMFNS ZUID-BEVELAND Plattelandsvrouwen vergaderden DOOR MIDDELBURG DOOR WALCHEREN WALCHEREN Dodelijke botsing met pasteden auto KONING HASSAN II VERLIEST ZIJN GEDUID Dorp bezel Springlevend" Dijkrecreatie van 20 Vlissingse winkeliers, CONCERTGEBOUW Tocht naar She en Deltawerken Zeeuwse ploeger in Canada 16e in wereldstrijd Studie Z OUTELANDE Grondaankopen Noord-Oost in gemeenteraad DR. ILLIA PRESIDENT Koude oorlog" in grafisch bedrijf duurt voort Marokko MAANDAG 14 OKTOBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Agrarisch Zeeland, zoals het er over twintig jaar kan uitzien. Grote, vele hectares metende percelen zonder sloten als afscheiding. En daarop zware, vol automatische machines. Een perfecte waterbeheersing. Een plattelandspatroon, waarin binnen het raam van ruilverkavelingen voorzieningen zijn getroffen voor recreatie, het intensieve weekendverkeer. Een landbouw, die zich heeft losge maakt van het klimaat. Kortom, een uitrusting van het platteland, waarvan men nu alleen nog maar kan dromen. Dit toekomstbeeld is zaterdagmorgen in „De Stadswijnkelder" te Kortgene voorgehouden aan de grote algemene vergade ring van de Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond. Ir. S. Herweijer, directeur van de Cultuur Technische Dienst, die dit beeld schetste, zette daarmee de polderbestuurders en hun gasten aan het denken. akkers; nu 5000. In 1950 waren er 200 bietenrooiers; nu 2000. „Mede als gevolg van de structurele loonstijging en met het gegeven op de achtergrond, dat steeds meer bedrijven straks door steeds minder mensen zullen moeten worden gedreven, wordt de positie voor de me chanisatie steeds gunstiger." Ir. Herweijer wilde de lijn van de ont wikkeling, voornamelijk op het punt van de herverkavelingen in Zeeland door trekken. „De percelen zullen niet groot genoeg kunnen worden. Bij ruilverkave ling moet men alles op alles zetten om sloten te dichten. Sloten mogen er alleen blijven als ze hydrologisch noodzakelijk zijn, alleen als ze in beheer zijn bij de waterschappen. In dit opzicht kan de komende ruilverkaveling op Noord- Beveland een alles omvattend karakter krijgen. Sterker dan waar dit tot op he den is gebeurd. Er moeten recreatieve voorzieningen worden ingebouwd. Dat hoeft niet veel grond en veel geld te kosten. Het maakt een verkaveling ook bij andere groepe ringen acceptabel. Daarmee doen wij onze zaak goed. Dan kan het in Zeeland zo worden, dat men een aantal gezonde bedrijven krijgt, die niet ieder jaar weer met moeilijkheden hebben te kampen. De suggestieve toespraak van ir. Her weijer leidde in deze vergadering van de Zeeuwsche Polder- en Waterschaps bond tot een aantal vragen. Over het structuurbederf van de grond, de posi tie van de kleine bedrijven, die van de jonge boer, over de blijvende klimaats factoren. Ir. Herweijer was de stellige overtuiging toegedaan, dat bij een per- Met interesse luisterden de honder den aanwezigen naar de op dit mo ment voor Zeeland nog revolutionaire ideeën van deze landbouwkundige. Mogelijk leek het bij velen nog ver weg. Maar ir. Herwejjer stoelt zijn visie op wat hij in de praktijk heeft gezien. In de Verenigde Staten bij voorbeeld. „Daar worden tractoren met vier-wie- lenaandrijving ontwikkeld met een onge kende capaciteit. Er zijn onderzoekingen gaande om elektronische en radiografi sche apparatuur in de landbouwwerktui gen in te bouwen. Een chauffeur op een trekker kan ook nog een andere op het veld besturen. Perziken worden in Cali- fornië geheel mechanisch geplukt. Ook binnen de bedrijfsgebouwen is een ver gaande mechanisatie. Er zijn doorloop stallen, waar het vee automatisch wordt gevoed met een „menu", dat weten schappelijk voor ieder dier is uitgedok terd. Ën in Europa is geen gebied te vinden, waar grond, omstandigheden en straks ook het water zo gunstig zijn voor mechanisatie in de landbouw op grote schaal als in Zeeland. Maak daar gebruik van". Dat was de teneur van de toespraak van ir. Herweijer, die zijn toe hoorders aanspoorde zich geestelijk voor te bereiden op een steeds hogere graad van mechanisatie. De directeur van de Cultuur Technische Dienst schetste Zee land met zijn totaal veranderend beeld: industrialisatie, recreatie, verkeerswe gen. „i „En daartussen is de landbouw. Niet als een vergeten gebied, maar als een ge zonde, springlevende bedrijfstak", stelde hij. Om aan te tonen, dat de mechanisa tie centraal staat noemde hij een paar cijfers. In 1950: 1200 maaidorsers op de Zondagavond deed ds. J. E. L. Brum- melkamp uit Kethel en Spaland (ge meente Schiedam), beroepen predikant in de vacature ds. J. van Woerden, in de Nieuwe Kerk te Middelburg zijn in trede als predikant van de hervormde gemeente te Middelburg. In de morgen uren was hij bevestigd door ds. Van Woerden. Aanwezig waren vertegenwoordigers van provincie en gemeente, van de clas sis en de ring Middelburg, van de plaatselijke kerken, van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden en de Oe cumenische Jeugdraad. Als tekst van zijn intreepreek had ds. Brummelkamp gekozen Jeremia 7 vs. 4. De predikant trok een vergelijking tussen de plaats, die de tempel in het geestelijk leven van Israël innam en de plaats van de kerk thans in Middel burg. Aan het slot dankte ds. Brum melkamp de kerkvoogdij voor de on dervonden medewerking, ds. Van Woer den voor de bevestiging en de wijze waarop deze predikant zijn vrouw en hem zijn tegemoet getreden, terwijl hij ds. H. Snoep dank zegde voor diens vele werk als consulent in wijk III. Ten slotte richtte hij zich tot de ver tegenwoordigers van provincie en ge meente, de zusterkerken, de ringpredi- kanten, het ministerie van predikanten en de talrijke medewerkers in Jiet ker kelijk leven. Bij de aanvang en gedurende de dienst verleende het hervormde kerkkoor on der leiding van de heer S. Sanders zijn medewerking. Na de dienst was er gelegenheid in het auditorium (tussenkerk) met ds. en mevrouw Brummelkamp kennis te ma ken. In de morgendienst was de nieuwe pre dikant bevestigd door J. van Woerden, die als tekst voor de predikatie had ge kozen 1 Cor. 1 vs. 23. Marktberichten VEILING ROTTERDAM. 11 oktober. Aardappelen 1215. Andijvie 23 32 p. kg. Bloemkool IA: 4 stuks per bak 72— 82 p. st., 6 stuks per bak 37—62 p. St., 7 stuks per bak 25—44 p. St., 8 stuks per bak 25—39 p. st. Bloemkool IIA: 6 stuks per bak 21—29 p. st., 7 stuks per bak 1824 p. st. Dubb. bo nen I 1.44—1.70, II 81—1.37. Pronkbonen 61— 82. Kassnijbonen I 1.682.10. Rode kool IA 10—16. Gele kool 14—16. Groene kool 1321 per kg. Sla I 16—23, II 5—13 per stuk. Spina zie 5064. Spruiten IA 5074, IIA 50—62, IB 39—58, IIB 19—21, ID 56—75 per kg. Kom kommers 60-70 5259, 50-60 4852, 40-50 40 52 per st.uk. Prei 11—21. Selderij 7—16. Peter selie 812 per bos. Grote peen 613 Uien 6—19. Witlof IA 1.51—1.61, IIA 1.20—1.45, IIB 871.30. Aanvoer 19.000 kg. Frankenthalers 1.12—1.60 Black Alicante 1.351.64 per kg. Tomaten AI 5.55—5.70. BI 6.25, Cl 4.80 per bak. Kasstambonen 2.10—2.20. Cox Orange Pippin IAA 53—72, IA 40—66. IB 28—50, IC 2331. James Grieve IAA 4448, IA 4147, IB 33—41, IC 2032. Glorie van Holland IAA 29—34, IA 23—28, IB 19—24, IC 18—20. Ellisons Orange IAA 4245, IB 3539, IA 4044, IC 1534. Conference IAA 4753, IA 4352. IB 3848, IC 2242. Bonne Louise d'Avr IAA 61—68, IA 53—61. IB 42—56, IC 34—45. Légl- pont IAA 4151, IA 4047, IB 3342, IC 30 36 per kg Aanvoer fruit 130.000 kg. fecte uitrusting van het platteland voor al deze moeilijkheden acceptabele op lossingen zijn te vinden. In zijn openingswoord kon de voorzit ter, de beer P. J. J. Dekker, een aantal genodigden welkom heten. De stoel van de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, moest deze dag leeg blijven. Zeelands eerste burger moet als gevolg van een ongelukje het bed houden. De vergadering zond hem een telegram met een beterschapswens. Wel aanwezig waren de gedeputeerden J. M. A. C. van Dongen en J. v. d. Bos. De heer Dekker gewaagde nog van de goede contacten tussen de bond en de overheidsorganen. Als voorbeeld noemde hij het punt van de dijkrecreatie, dat vorig jaar in de belangstelling van de vergade ring kwam te staan. Een commissie ad hoe heeft zich met het probleem beziggehouden. Gedeputeerde Van Dongen kon later op de dag, aan de gezamenlijke maaltijd, nog meede len dat eerstdaags een rapport over de recreatie in Zeeland zal verschij nen, De dijkrecreatie zal daarvan een belangrijk onderdeel vormen. „Dank voor uw constructieve bijdra ge", aldus de heer Van Dongen. In vlot tempo werden 's morgens nog enkele huishoudelijke zaken afgedaan. Een jaarverslag, een rekening en een begroting werden vastgesteld. Het huis houdelijk reglement onderging een wij ziging in dier voege, dat met ingang van 1 januari jl. 6 cent per hectare aan contributie zal worden geheven. De begroting 1963 geeft aan een eindcijfer a.an inkomsten en uitgaven te zien va.n 13.148,01. De heren J. B. Becu te Groede en C. A. Polderdijk te Nieuw- en Sint-Joosland werden herkozen in het bestuur. 's Middags maakte de deelnemers aan deze jaarvergadering op uitnodiging van het waterschap „Noord-Beveland" nog een rijtoer over het eiland. Daarbii werd nog een kijkje genomen bij het land-, hoofd en op hét werkterrein van de Oosterscheldebrug. In Coljjnsplaat hield het dagelijks bestuur van het Noord- bevelandse' waterschap ten slotte nog een ontvangst. (Advertentie) Vo die gehouden wordt in het op 15, 16 en 17 oktober. Geopend van 25 en 710 uur n.m. •S MIDDAGS VERKOOP MET INTERESSANTE AANBIEDINGEN Met getrokken mes is de 20-jarige on gehuwde N. C. K. uit Nieuwerkerk za terdagavond om kwart over acht op het anders zo rustige Marktplein te Brou wershaven de eveneens 20-jarige stu dent L. P. uit deze gemeente te lijf ge gaan. K. stak zijn tegenstander in de arm, waardoor deze in het Rode-Kruis- ziekenhuis te Zierikzee moest worden opgenomen. Toen de politie wilde ingrijpen viel K. de wachtmeester E, van de rijks politie aan. Er volgde een hevig ge vecht in het portiek van een winkel, waarbijeen grote etalageruit sneuvel de. Met behulp van enkele omstanders werd K. overmeesterd en vervolgens op gesloten in het politiebureau. Aanleiding tot de vechtpartij waren de opmerkingen van een groepje jongens, onder wie P. De jongens maakten toe spelingen op de vermoedelijke dronken schap van K. Het slachtoffer P. werd zodanig aan zijn arm gewond, dat de kans bestaat, dat hij enige vingers niet meer zal kunnen gebruiken. De rijkspolitie heeft zondagmorgen een aantal getuigen ge hoord. K. blijft in voorlopige bewaring Hét bezoek, dat de gemeenteraad van de Engelse badplaats Folke stone aan Middelburg brengt, is zaterdag en zondag bijzonder ge animeerd geweest. De gastheren, de Middelburgse gemeenteraadsle den, hadden voor een attractief VANDAAG. Middelburg City: De slag om Napels, 20 uur, 14 jaar. Gouden Poorte: Vergadering P.v.d.A. met prol. dr. Vondeling, 20 uur. Vlissingen Alhambra: De prins der liefde, 20 uur, 18 jaar. Hulst Bioscoopgebouw: Dokters zonder masker, 20 uur, 18 jaar. Westdorpe Kunsthandel Troutzaerte: Ex positie G. Lataster» 921 uur. Goes Grand: De dood speelt mee, 20 uur, 14 jaar. Bergen op Zoom Roxy: 55 dagen Peking, 20 uur, 14 jaar. Luxor. PT 109 op nacht- patrouille, 20 uur, 14 jaar. In Beekbergen zijn zondag de wedstrij den voor de kwartfinales van het toer nooi om de Nederlandse turntitel (heren en jeugd) gehouden. De Limburger Jae gers toonde zich bij de heren het sterkst, bij de jeugd was Vermandei uit Sas van Gent ongenaakbaar. De uitslagen lui den: heren: 1. Jaegers (Bocholz) 55.50; pnt.; 2. R. den Broeder (Alkmaar) f3.65 3. Schoenmakers (Rotterdam) 53.20; 4. Bos (Volendam) 53.00; 5. Den Bos (En schede 52.85. Jeugd: 1. Vermandei (Sas van Gent) 54.05; 2. Snellenberg (Utr.) 53.60. De Nederlandse deelnemers Kees de Ja ger uit Rilland-Bath en J. H. Burgers uit Zevenbergsche Hoek zijn gisteren respectievelijk 16e en 29ste geworden bij het wereldkampioenschap ploegen in de Canadese plaats Brampton. De eerste plaats werd bezet door een Zweed, nl. de 39-jarige Yngve Mansson, met een to taal van 294,94 pnt. Tweede werd de Fin Errol Autiainen met slechts een halve punt verschil. De derde plaats was voor de Canadees Stoufville met 1,25 punt achterstand op de kampioen. Het is voor de tweede achtereenvolgen de keer, dat een Scandinaviër beslag legt op de gouden kampioensploeg. De Noor Hans L. Syllying legde er beslag op, toen de kampioenschappen het vorig jaar gehouden werden in de Nederlandse N oordoostpolder. De vierde plaats was voor de Noordier Jack Bar, die na het stoppelland ploegen op de eerste dag van de wedstrijd als fa voriet gold. Bij het graslandploegen viel hij vrijdag terug. Deze 40-jarige Ier is in 1949 ook al een keer vierde geworden. Zijn broer Hugh was de enige boer ter wereld die êrin slaagde de gouden ploeg drie jaar achter elkaar in zijn bezit te krijgen, namelijk in 19o4, '55 en '56. Voor het prop. ex. zijn geslaagd mej. dra. A. M. van Apeldoorn en drs. P. J. Th. Tammes en voor het prop. examen eerste deel de heer J. Gulmans en de heer G- Scheperlé. Aan de christelijke kweekschool te Gouda slaagde voor de hoofdakte lager onderwijs de heer D. M. Bijl te Scher- penisse. Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaag de voor het kandidaatsexamen Neder lands recht de heer F. A. M. van Has selt te Goes. Voor het kandidaatsexamen geneeskunde slaagde aan de rijksuniver siteit van Utrecht de heer J. M. Vaan drager te Domburg. Aan de technische hogeschool te Delft slaagde de heer A. D. Bakker uit Goes voor het propedeutisch examen werk tuigkundig ingenieur. Voor de aannemerscursus te Bergen op Zoom zijn geslaagd de heren F. de Mossevelde uit Koewacht en J. L. Wal pot uit Sint-Annaland. programma gezorgd, dat zowel in structieve als prettige gedeelten bevatte. Hoogtepunten voor de En gelse gasten waren daarin een bustocht door Middelburg, een „ge zellige avond" in City en een bus tocht over Walcheren, waarin met name de Sloe- en Deltaprojecten in ogenschouw werden genomen. Zaterdagmorgen stonden enkele korte instructieve lezingen op het program ma. Prof. dr. S. O. van Poelje, hoogle raar aan de technische hogeschool te Delft en directeur van de vereniging van Nederlandse gemeenten, gaf een in teressante en heldere uiteenzetting over de bestuursvorm van de Nederlandse gemeenten. Prof. Van Poelje maakte zijn Engelse gasten de opbouw van de gemeentelijke overheid duidelijk, lichtte daarbij de verschillen met die in Enge land toe en weefde in zijn betoog ook voor zijn Nederlandse toehoorders nog verschillende interessante wetenswaar digheden in. Dat de uiteenzetting van de Delftse hoogleraar op prijs gesteld werd bleek wel uit het grote aantal vra gen, dat overigens niet alleen de En gelse, maar ook de Nederlandse ge meenteraadsleden op hem „afvuur den". De burgemeester van Middelburg, mr. J. Drijber, gaf vervolgens een uiteenzet ting over het verleden, het heden en de toekomst van Zeeland en Middelburg. WOLPHAART SDIJK N.C.V.B. vergaderde Donderdagavond vergaderde de afdeling Wolphaartsdijk van de N.C.V.B. onder leiding van mevr. H. A. van Liere-Hoek. Ds. D. de Jonge, vrij-evangelisch predi kant te Yerseke, behandelde het onder werp „De aantrekkingskracht der sek ten". De volgende vergadering wordt ge houden op 10 november a.s.; als spreker zal dan optreden de heer J. Moerland, hoofd der school van de geref. gemeen te te Goes. Diavertoning Ter gelegenheid van de werelddierendag gaf het Nutsdepartement te Wolphaarts dijk donderdag een middag voor de schooljeugd in het dorpshuis. De heer L. P. Pieters, hoofd van de o.l. school Oud-Sabbinge, vertoonde daar een groot aantal dia's over het dierenleven. Bevordering De heer P. Kik jr., schrijver ter gemeen tesecretarie van Wolphaartsdijk, is be vorderd tot schrijver A. KRUININGEN De Bond van Plattelandsvrouwen, afde ling Kruiningen, kwam in „Ons Dorps huis" bijeen voor de maandelijkse bij eenkomst. De presidente, mevrouw Baarens-van Aalst heette de vele aanwezigen harte lijk welkom, in het bijzonder mej. Fran ke en de heer Nijsse van de „Iglo" N.V. te Utrecht, die de film „Visvangst in de IJslandse wateren" voor het gezel schap vertoonden. De duidelijke uiteenzetting van behan deling en bereidingswijze van vis door mej. Franke, was bij de leden aanlei ding tot het stellen van verschillende vragen. Er werden diverse produkten verloot. Mevrouw Baarens dankte voor de zeer prettige en leerzame middag en deelde mee dat op de volgende bijeenkomst, op 11 november a.s., de heer Kraak te Amsterdam, voordrachtskunstenaar, zal optreden. Slot van pagina 1 schap hierdoor niet in het gedrang ko men," zei de heer Dekker. Hij wees er daarbij op, dat de Zeeuwse waterschappen naast hun zorg voor de waterkeringen een omvangrijke taak hebben op het gebied van de waterbe heersing en het wegenonderhoud. „Wan neer een te groot gedeelte van de be schikbare middelen moet worden aange wend voor de kering van het buitenwa ter zal dit tot onvermijdelijk gevolg hebben, dat de aan het binnenbeheer te besteden kosten moeten worden gedrukt tot schade vooral van die ingelanden, die het merendeel van het geschot op brengen," merkte de heer Dekker verder op. De voorzitter herinnerde er verder aan, dat bij de behandeling van de Deltawet werd toegezegd, dat een spoedige indie ning van de Bijdragenwet Deltawerken zou plaatsvinden, aanvankelijk met het vooruitzicht, dat tegelijkertijd een ont werp voor een Algemene Bijdragenwet zou worden ingediend. Deze zou tevens moeten dienen ter vervanging van de wet op de calamiteuze polders. Sinds dien is de Algemene Bijdragewet van de baan. „Deze beleidszwenking van de mi nister hebben we in Zeeland altijd diep betreurd," zo zei spreker. In tegentselling tot wat de minister vreest, was de heer Dekker van me ning, dat de zelfstandigheid van de waterschappen juist wordt bevorderd door regelingen, die een waarborg verschaffen tegen financiële overbe lasting van deze instellingen. De heer Dekker vestigde er de aandacht op, dat het bestuur van de Zeeuwse Pol der- en Waterschapsbond in zijn ad vies aan de unie heeft aangedrongen op een Algemene Bijdragenwet, die mede de wet van 19 juli 1870 (cala miteuze polders) zou kunnen vervan gen. Mr. Drijber ging daarbij in grote lijnen in op de Deltawerken en het Sloeplan, en vertelde de Engelse gasten voorts vele bijzonderheden over de uitbrei- dings- en saneringsplannen die het Mid delburgse gemeentebestuur kort geleden aan de openbaarheid heeft prijsgege ven. Ook de burgemeester moest na af loop vragen beantwoorden. ,'s Middags kregen de Engelse raadsle den tijdens de bustocht door Middelburg gelegenheid om gedeelten uit het „pa pieren menu" van mr. Drijber in „na- tura" te verorberen, terwijl ze voorts kennis maakten met oude en nieuwe de len van Middelburg, o.a. het koopcen trum, de historische gebouwen als Ab- brj, stadhuis, kerken, verschillende stra ten enz. Veel belangstelling toonden de Engelse gasten o.m. voor de uitbrei dingsplannen Zuid en Griffioen n en voor het sportveldencomplex. De rest van de middag waren de gasten met name de dames „vrij voor inkopen", waarna in ho tel De Burg een diner volgde. Daar voerden burgemeester Drijber en de- puty-mayer N. Franks van Folke stone hét woord. Ook in deze spee ches werden de vriendschapsbanden tussen de beide steden nog eens na drukkelijk naar voren gehaald. De avond van de eerste dag werd be sloten met een gezellige bijeenkomst in de City. Daar maakten de enthousiaste Engelsen kennis met de ontwikkeling van de Walcherse en Zeeuwse kostuums zoals die werd voorgesteld door een groep onder leiding van de heer J. de Bree. Voorts werkte de folkloristische dansgroep van Medioburgum aan deze „social evening" mee. Tussen de ver schillende „bedrijven" door was er ge legenheid om niet muzikale medewer king van een ensemble onder leiding van Baby den Toonder een dansje te maken. 's Zondagsmorgens woonden de Engelse gemeenteraadsleden in de Engelse kerk een Anglicaanse dienst bij, waarbij ds. M. Enker de liturgie verzorgde en drs. J. Bakker de predikatie. In de middaguren maakten de gemeen teraadsleden een bustocht over Walche ren, waarbij met name de Sloe- en Del tawerken in ogenschouw werden geno men. Met name de nieuw ontworpen si tuatie rond de dam door het Veerse Gat mocht zich in een grote belangstel ling van de Engelsen verheugen. Na dit bezoek gebruikte het gezelschap in de Campveerse Toren te Veere de thee. 's Avonds woonden Engelse en Neder landse stadsbestuurders het klank- en lichtspel in de Middelburgse Abdij bij. De heer Dekker verklaarde, dat het in gediende wetsontwerp "Bijdragenwet Deltawerken thans het onderwerp van een grondige studie is in Zeeuwse wa terschapskringen. Het bestuur van de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond heeft zijn visie hierover reeds kenbaar gemaakt aan het bestuur van de Unie van Waterschapsbonden en wel in de vorm van een rapport. Op 18 okt. a.s. zullen het Uniebestuur en de belangheb bende waterschappen in Utrecht tot een gemeenschappelijk oordeel komen. In een adres aan de Tweede Kamer zal daarna het standpunt van de water schappen nader kenbaar worden ge- maakt In de aanvang van zijn openingsrede be handelde de heer Dekker verschillende artikelen van het wetsontwerp Bijdra genwet Deltawerken. Onder meer wees hij op de voorfinanciering van werken volgens de 60-40 formule, die heeft gegolden vanaf het moment, dat de Deltawet tot stand kwam tot het ogen blik, dat de Bijdragenwet Deltawerken werd ingediend. De waterschappen kre gen toen rijks voorschotten van 60% voor dijkverbetering. Ongeveer een maand geleden ontvingen de water schappen bericht, dat het voorschotper centage is verhoogd van 60 tot 75%. Een grote verbetering noemde de voor zitter de wijze van voorfinanciering van aanpassingswerken o.m. Noord-Beve land met vier gemalen zoals die se dert 31 januari van dit jaar geldt. Moest voorheen 40% van de kosten door het waterschap worden gefinancierd, sedert 31 januari is voor deze categorie van aanpassingswerken het rijksvoorschot- percentage op 100 gesteld. Verder verklaarde de heer Dekker in zijn openingsrede, dat de kern van het ontwerp Bijdragenwet Deltawerken wordt bepaald door twee elementen: het nationaal belang der werken en de draagkracht van het belanghebbend ge bied. Deze zijn bepalend voor de hoogte van de eenmalige rijksbijdrage in de kos ten van deze kapitaalwerken. Geheel nieuw is, aldus de heer Dek ker, het begrip „belanghebbend gebied". Onder „belanghebbend gebied" is te ver staan het gehele gebied, dat bij de wa terkering belang heeft ongeacht de fei telijke situatie wat betreft het beheer van deze waterkeringen. Naar het de heer Dekker voorkwam zal de aanwij zing van de „belanghebbende gebieden" door de minister, gehoord Ged. Sta ten) in Zeeland uitgezonderd Z. Vlaanderen weinig aanleiding geven tot verschil van opvatting. De Zeeuw se eilanden worden in dit opzicht als één geheel beschouwd en voorshands is ook Zeeuwsch-Vlaanderen als één geheel opgevat. Het belanghebbend gebied zal wat de Zeeuwse eilanden betreft iden- In de gemeenteraadsvergadering van Zoutelande, woensdagmiddag 16 okto ber in het verenigingsgebouw „Midden dorp", komt een voorstel tot aankoop van twee percelen van respectievelijk 6,80 en 9,00 a. in het uitbreidingsplan Noord-Oost. De aankopen geschieden van respectievelijk P. Francke voor 4364 en van A. Lievense voor 4500. De raad zal zich verder bezighouden met de partiële herziening van het uit breidingsplan ten oosten van de Duin weg en met partiële herzieningen van de uitbreidingsplannen voor kampeer- huisjesterreinen aan de Melsesweg en van dat van de heer Koppejan. Wat be treft de eerstgenoemde herziening staat b. en w. op het standpunt, dat deze ondanks bezwaarschriften van de be woners niet wordt gewijzigd in die zin, dat de woningen op het terrein „Deap Deen" buiten de 50-metergrens komen te staan. De raad zal zich voorts bera den over een voorstel een krediet te ver lenen voor het plaatsen van een ver lichtingsarmatuur op de hoek Blauw- poortsestraat-Provinciale weg. Het aan vullend krediet bedraagt 500. Voorts zullen b. en w. tijdens deze ver gadering, die om twee uur begint, de begroting 1964 aanbieden. Kort en bondig vatte de heer P. J. J. Dekker, voorzitter van de Zeeuwse polder- en waterschaps bond, zaterdagmorgen de actuele vraagstukken voor deze bond sa men. Het was tegelijkertijd min of meer een verlanglijstje Dit waren die vraagstukken: 1. Het wetsontwerp Bijdragewet Deltawerken. „We moeten de tot standkoming van dit wetsontwerp ernstig helpen bevorderen met in achtneming van de amendemen ten welke naar onze overtuiging hierop moeten worden ingediend", zo zei de heer Dekker. 2. De noodzakelijkheid van een financiële regeling in de geest van de Algemene Bijdragenwet waarvan voorheen sprake is ge weest al of niet geïncorpereerd in een financiële regeling, die op alle waterschapsuitgaven betrek king heeft. De voorzitter meende hierover: „Een dergelijke voorzie ning zou tevens dienstbaar kun nen worden gemaakt aan de ver vanging van de wet van 19 juli 1870. Bovendien zou zij een oplos sing kunnen bieden voor het door het arrest van de Hoge Raad ge schapen probleem van het weg vallen van de gemeenten als be lastingobject". 3. De kwestie of het wetsont werp, dat een uitbreiding beoogt van het gemeentelijk belastingge bied voor de waterschappen aan vaardbaar is. ftwwiiiiwwuwwwwwwwwwwwwiiywww tiek zijn aan het territoir van de water schappen, zo verwachtte spreker. Hij meende voorts, dat begrenzing van het belanghebbend gebied uitsluitend op wa- terstaattechnische gronden en niet op grond van financiële overwegingen kan geschieden. Belangrijk noemde de heer Dekker het ook, welke inhoud zal worden gegeven aan het begrip „kosten van de werken". Hij vreesde, dat dit aanleiding zal kun nen geven tot meningsverschillen tussen het rijk en de waterschappen over de vraag of bepaalde kosten al dan niet tot het werk moeten worden gerekend. Onder de aandacht bracht de heer Dek ker tevens, dat de Bijdragenwet Delta werken ook de versterking van de er kende zwakke plaatsen omvat. De mi nister van verkeer en waterstaat stelt vast of en in hoeverre dijkverbeterings- werken worden aangemerkt als werken en voorzieningen ter versterking van zwakke plaatsen. ningen ter versterking van zwakke Hiermede is de rijksbijdrage afhanke lijk gesteld van het inzicht van de mi nister. Het is niet denkbeeldig dat een waterschapsbestuur tot dijkverbetering is overgegaan, omdat de omstandighe den daartoe aanleiding gaven, maar dat de minister, niet van de noodzaak over tuigd zijnde, beslist, dat de uitgevoerde werken niet behoren tot die, bedoeld in artikel 5 van het wetsontwerp. In derge lijke gevallen zou de mogelijkheid moe ten bestaan om tegen de beslissing van de minister voorzieningen te vragen bij de Kroon, zo vond de heer Dekker. Opbrengst collecte De reclasseringscollecte bracht te Wol phaartsdijk een bedrag van 210,15 op. Op het derde Grand Gala du Dis- que Populaire dat zaterdagavond in het Kurhaus te Scheveningen werd gehouden, zijn Edisonprijzen uitgereikt aan zes populaire sterren van het grammofoonpla- tenfirmament. Het feest der lich te muze werd opgeluisterd door de aanwezigheid van prinses Margriet, de minister van o., k. en w., mr. Th. H. Bot, en vele an dere autoriteiten en leden van het corps diplomatiek. Vooral voor de ouderen was de grote ster van de avond onge twijfeld Mariene Dietrich die als laatste optrad en veel applaus kreeg, vooral voor haar evergreen „Johnny". Het hoogtepunt van het feest vormde voor velen echter de ge heel onverwachte verschijning op de bühne van Sarah Vaughan. Godfried Bomans deelde aan het eind van de avond de Edisone uit. Hij hoefde er maar zes van de acht uit te reiken, want Duke Ellington die er een kreeg voor jazz internationaal en Charles Aznavour voor Franse chansons, waren niet verschenen. Vijf gin gen naar: Mariene Dietrich (in ternationaal vocaalCorry Brokken (Nederlands vocaal), de klarinettist Jan Morks (jazz Nederland), Francoise Hardy (teenagerrepertoire). Wim Sonne- veld (Nederlands cabaret) en Paula van Alphen kinderreper toire). De zesde was bestemd voor de Dutch Swing College Band voor Nederlands instrumentaal. De leider, ir. Peter Schilperoort, ver scheen wel met zijn band op het toneel maar nam de Edison niet aan; naar zijn mening had hij in de categorie Nederlandse jazz moeten worden onderscheiden. De weigering zette Godfried Bo mans niet voor problemen: „Dat komt goed uit, dan is die voor mij". Arturo Illia, een Argentijnse dorpsdok ter die vóór de nationale verkiezingen niet erg bekend was, heeft zaterdag zijn functie als 29ste president van Ar gentinië aanvaard. Op voorstel van de Nederlandse leden van het curatorium van de Joost van den Vondelprijs, prof. dr. W. Asselbergs en dr. P. J. Meertens, heeft de West- faalse Wilhelms-Universiteit te Munster deze prijs voor het jaar 1963 toegekend aan de acteur Albert van Dalsum. Het bestuur van de Federatieve Spoor wegvakvereniging vindt dat het gehele N.S.-personeel volgend jaar een loons verhoging van 20 procent moet krijgen. Het meent dat het spoorwegpersoneel een achterstand heeft in te lopen van 20 tot 40 procent. In een bulletin formuleert de federatie ve niet erkende vakvereniging een uitgebreide reeks wensen. Bovenaan staat erkenning van de F.S.V. door de N.S.-directie, op de voet gevolgd door het punt volledige medezeggenschap van het gehele spoorwegpersoneel in een on dernemingsraad. Men wil voorts de per- soneelsraad in zijn huidige vorm ophef fen, een principiële erkenning van het stakingsrecht, een jaarlijkse vakantie toeslag van ten minste 400 en vol ledige afschaffing van de gemeenie classificatie. De Algemene Bond van Werkers in het Mijnbedrijf heeft de directie van de ge zamenlijke steenkolenmijnen in Limburg om verdubbeling van de kerstgratifica tie voor het personeel van de mijnen ge vraagd. Deze gratificatie bedraagt reeds sinds jaren 55 gulden. „De commissie van vertegenwoordigers van de personelen van krantenbedrijven en grote grafische bedrijven in Neder land laat er geen twijfel meer over be staan, dat de reorganisatie van de vak beweging is begonnen en niet meer is te stoppen. De reorganisatie werd reeds lang voorzien, maar blijkbaar niet on derkend door de ingeslapen vakbondslei ding". Dit heeft de commissie bij monde van haar voorzitter, de heer A. de Nieuwe uit Haarlem, meegedeeld als de mening van de vergadering die zaterdagmiddag in Krasnapolsky in Amsterdam is ge houden. Deze vergadering werd bezocht door vertegenwoordigers van de perso nelen van tien dagbladbedrijven en der tig tot veertig grote drukkerijen. Van de vergadering in Krasnapolsky was het eerste gedeelte openbaar, waar na in besloten kring over de uitwerking van de plannen werd gesproken. Uitvoe ring en emotioneel, aldus de heer De Nieuwe, is gesproken over acties, die moeten worden ondernomen. Deze acties hebben tot doel, dat de grafische bonden de eisen van hun leden overnemen en realiseren, met woorden, en zonodig ook met daden, anders zullen de bonden de greep op hun leden verliezen en door de leden buiten spel worden gezet, aldus de vergadering. De vergadering was unaniem van me ning, dat de zogenaamde koude oorlog in de bedrijven moet worden voortgezet in georganiseerd verband. Dit houdt in, dat regelmatig 24-uursstakingen zullen worden gehouden, daarbij streeft de commissie na, een verrassingselement te hanteren, door niet voor de aanvang van de staking bekend te maken, op welk bedrijf het werk voor 24 uur wordt neergelegd. Deze oorlog zal voortduren tot aan de eisen voor loonsverhoging en de eis tot uitbreiding van de vakantie is voldaan. Aan koningin Juliana en prins Bernhard is gisteren een hartelijk welkom ten deel gevallen, toen zij met de sjah een be zoek brachten aan de reusachtige stuw dam van Karaj, nabij Teheran. Duizenden mensen waren samenge stroomd om het gezelschap toe te jui chen, toen het aan het einde van een reis langs de Kaspische Zee bij de water krachtinstallaties aankwam. Na het middagmaal bij de dam te hebben ge bruikt, reisde het gezelschap door naar de Perzische hoofdstad, waar prinses Beatrix en keizerin Farah de dag te voren waren teruggekeerd. Aan het einde van deze laatste volle dag van hun staatsbezoek dineerden de Nederlandse gasten informeel met de sjah en de keizerin. Daarna zouden zij vertrekken voor het staatsbezoek aan Thailand, dat morgen begint. In en rond het Jaarbeursrestaurant in Utrecht is zaterdagavond een stevig robbertje gevochten. Een vechtpartij tijdens een bal tussen enige jongelui van het bekende nozemtype leidde tot een omvangrijke rel waar veertien man politie aan te pas moest komen om de orde te herstellen. Daar had de politie een uur voor nodig. Het resultaat van dit warme uurtje was, dat er drie knapen een plaats in een cel kregen, er een politieagent aan de hand was gewond en er een radio wagen van de politie was beschadigd. De rel begon omstreeks half elf. In een van de zalen van het Jaarbeursrestau rant organiseerde de ontspanningsver eniging Silvia een dansavondje voor de jeugd. Aan het bal namen enkele honderden jongeren deel. Een paar dol drieste nozems meende het feest extra luister bij te kunnen zetten door met boksbeugels en fietskettingen te ver schijnen. Deze strijdlustige lieden kre gen het met elkaar aan de stok. Ze kregen ruzie over meisjes. Bij deze vechtpartij vielen rake klappen. De po litie werd gealarmeerd en verscheen twee man sterk ter plaatse. Toen de agenten de voornaamste ru ziemaker in de kraag wilde vatten, werden zij door een grote groep jon gens in een hoek gedrukt. De in het nauw gebrachte politiemannen kregen assistentie van twaalf collega's en met vereende krachten herstelden zij de rust. Toen dat eenmaal het geval was besloot de directie van het restaurant de zaal te laten ontruimen. Dit leidde tot nieuwe moeilijkheden. Drie mannen in een gestolen anto wa ren gistermorgen betrokken bij een ern stig onveluk in de Rosestraat in Rot terdam-Zuid. waar om even voor half "even de 45-jarige fabrieksarbeider P. Prins door hen op zijn brommer werd aangereden. Het slachtoffer was op slag dood. De botsing was zo hevig dat de auto, die waarschijnlijk een veel te hoge snel heid had, een slag in de rondte maakte en op drie geparkeerde wagens inreed. De drie inzittenden vluchtten, één van hen, de 19-jarige cafébediende J. M. D. uit de Maasstad, kon kort daarop wor den aangehouden. Hij verkeerde onder drankinvloed en bekende met een zee man, die volgens hem de chauffeur was, en een onbekende Duitser de wagen te hebben gestolen op de Schieweg. President Ahmed Ben Bella van Alge rije heeft gisteren opnieuw verklaard dat hij iedere macht die zich tegen zijn regime verzet zal neerslaan, of het nu opstandelingen zijn of buitenlandse krachten. „Al zouden alle landen van de wereld tegen ons te hoop lopen, dan zouden zij nog niet in staat zijn ons af te brengen van de doelen die wij ons hebben ge steld", zo verklaarde hij tegenover een groep boeren. met het buurland Marokko. Koning Hassan II van Marokko zei za terdagavond in een toespraak tot de bevolking dat hij zijn geduld met Alge rije verloor en dat hij volledig bereid was de integriteit van het Marokkaanse grondgebied te verdedigen. Ben Bella is op het ogenblik verwik keld in een bitter dispuut met bin nenlandse politieke tegenstanders en De troepen van de Algerijnse president Ahmed Ben Bella hebben inmiddels het dorp Michelet in de bergen van Kaby- lië bezet zonder dat er een schot werd gelost. Rebellen onder leiding van kolonel Mo- hand Ou el Hadj hadden zich vrijdag uit Michelet teruggetrokken, het groot ste dorp in de bergen van Kabylië, een voormalig bolwerk van de rebellen. Volgens een officiële regeringsverkla ring heeft men aan de regeringstroepen bevolen niet te voren tenzij uit zelfver dediging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5