Loonsverhoging voor Kanaalzone in etappes: totaal 14 a 15 procent Stakingsdreiging is thans opgeheven Bollenschuur brandde uit in St-Philipsland Oliebrand in kelder Vlissings ziekenhuis De Gouden Nagel Nieuwe c.a.okan vergelijking met Nieuwe Waterweg" nu doorstaan ALMANAK V 20 BRANDWEER KON WEINIG REDDEN L. J. FL0RUSSE VEERTIG JAAR IN DIENST VAN DE P.Z.C. VAKBONDSBESTUURDER: „ACHTERSTAND INGELOPEN" Zeeuwse M. EIKENHOUT BEGRAVEN NAUW BETROKKEN BIJ DE OPLEIDING BROMFIETSSCHADE BIJ VAL EN BOTSING MET AUTO Kettingbotsing op rijksweg bij Rilland-Bath AUTO OVER DE KOP BIJ BERGEN OP ZOOM a DE BESNORDE SNUITER Druk Telefoon BEZOEK op de onze prachtige modelbaan. Voorman in Vlissings bedrijf Oogst en inventaris verloren Ongelukken in Terneuzen Actief Bethesdain dichte rookwolken Gevaar voor ontploffing stookketels: patiënten verhuisdgas afgezet PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 14 OKTOBER 1963 Advertentie „Ik durf te stellen dat met de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst niet alleen de jarenlange achterstand in het totaal inkomen, ten opzichte van de „Nieuwe Waterweg" geheel is weggewerkt, maar ook dat wij bepaalde bedrijven in dat gebied zelfs zijn voorbij gestreefd". Dit zei de heer H. Penninkliof, hoofdbestuurs lid van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale zaterdagmorgen en -middag in het bioscoopgebouw ,,'t Centrum" te Axel tot de vele honderden werknemers uit de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone. Hoe die nieuwe c.a.o. er uit ziet, had zijn collega J. Smit van de r.-k. bond „Sint-Willibrord" tevoren reeds uitvoerig uiteen gezet. Een loonsverhoging in etappes die er op neer komt dat de uurlonen voor de ver schillende loongroepen 19 tot 26 cent worden opgetrokken, hetgeen een gemid delde „winst" betekent van 23 cent per uur of 14 a 15 in totaal. De 55>/2 uur, die de vol-continuarbeiders nu ontvangen voor hun gemiddelde werktijd van 42 uur, zullen worden verhoogd tot 57 uur. Overeenstemming is bereikt over een gewijzigde anciënniteitstoeslag en een extra vakantie bij langdurige diensttijd, over optrekking van het premieniveau met gemiddeld 3 terugbrenging van de leeftijdsgrenzen om tot het volle loon te geraken, betere voorwaarden voor het werken op christelijke feestdagen, uitbetaling van de maximum uitkering bij ziekte tot maximaal drie jaar, gedeeltelijke uitkering van de zgn. wachtdag bij ziekte en over een groot aantal nevenmaatregelen. Uit het verslag van de besprekingen tussen de werkgevers- en werknemers organisaties bleek overigens dat niet over alle wensen overeenstemming kon worden bereikt. Met name het voorstel om de werktijden van drie-ploegen diensten te brengen op 44 uur (nu 45 en 46 uur) kon in de ogen van de werk gevers geen genade vinden. „Dit zou technisch op zeer grote bezwaren stui ten en de bedrijven in moeilijkheden brengen", zo was van werkgeverszijde verklaard. Ook bleken de werkgevers principieel tegen een uitkering van dub bele kinderbijslag tijdens de twee weken aaneengesloten vakantie. Wel werd overeen gekomen protoculair in de c.a.o. op te nemen dat, indien in 1964 de va kanties in Nederland met 2 dagen zul len worden Uitgebreid, dit eveneens van toepassing te verklaren voor de kanaal- zone-arbeiders. Tijdens de c.a.o.-onderhandelingen zijn uiteraard ook de moeilijkheden met de Belgische grensarbeiders aan de orde gesteld. Van Nederlandse vakbondzijde is duidelijk gesteld, dat elke cent meer, die aan de Belgen wordt uitbetaald, consequenties zal hebben voor de Neder landse werknemers. Wel is een oplos sing gevonden voor het verschil in kin derbijslag, hetgeen de Belgische arbei ders nogal dwars zit. Dit verschil tus sen de Nederlandse en aanzienlijke ho gere bijslag, zal door de Zeeuws-vlaam- se werkgevers worden bijgepast. „Maar dan zal voor de Nederlanders ook een bedrag waarvan wij de grootte nog buiten beschouwing willen laten op tafel moeten worden gelegd", zei de St.- Willibrord-hoofdbestuurder J. Smit. Later deelde de heer Penninkhof mee dat gedacht wordt aan een pot, waaruit uitkeringen zullen worden verstrekt aan uitsluitend georganiseerde arbei ders. De drie vakbonden (r.-k., prot. chr. en alg.) zien dit als een eerste stap, om een einde te maken aan de discrimi natie tussen georganiseerde en ongeor ganiseerde arbeiders in Zeeuwsch- Vlaanderen. Een mededeling, die met applaus werd begroet. In feite komt de nieuwe c.a.o.-kanaal- zone geldig voor de Nederlandse Stikstof maatschappij, de cokesfabriek, de stijf self abriek, de meelfabriek Wal- zenmolen, de Spiegelglasfabriek en de Zuid-Chemie neer op een 15-maandse van 1 oktober 1963 tot 1 januari 1965 met openbrekingen op 1 januari en 1 juli 1964. „De besprekingen over deze nieuwe arbeidsovereenkomst hebben wel zeer sterk onder druk gestaan van de re cente loonspanningen in ons land", zei de heer Smit in zijn inleidend gesprek. Uitgangspunt was, te bereiken wat in het kader van de huidige situatie als reëel kon worden beschouwd. Uitvoerig ging hij in op de voorbereiding tot de besprekingen, waarbij aanvankelijk de bekende 2.7 als uitgangspunt zou worden genomen. Maar daarna gebeurde er in Nederland iets, dat de hele loonpolitiek op zijn grondvesten aantastte. „Wij konden toen moeilijk met minder volstaan dan de drie Nederlandse vakcentrales als eis stelden", zo vervolgde vakbonds bestuurder Smit. Overeengekomen werd reeds de komende week een nabetaling te verrichten vanaf 19 augustus als een extra compensatie. Ingaande 1 januari 1964 zullen de uur beloningen voor de 9 groepen, behalve een 3 algemene verhoging (voor schot op de te verwachten loonsverho gingen in 1964), worden opgetrokken tot f 1,81 voor de laagste en tot f 2,44 voor de hoogste loongroep. Een stij ging, variërend tussen de 19 en 26 cent per uur, exclusief de 3 Vooras zal op alle bedrijven het nogal schommelend premieniveau met enkele procenten worden verhoogd. Overigens hebben de werknemersor ganisaties moeten toestaan dat de premie voor pensioen met ingang van 1 januari 1964 wordt verhoogd van f 1,20 tot f 2,40, om niet alleen de lonen, maar ook de pensioenen aan te passen tot het Waterweg- niveau. De c.a.o. zal voorts in die zin wor den gewijzigd dat het de werkgevers niet is toegestaan in het bedrijf ar beid te laten verrichten anders dan is neergelegd in de c.a.o. Men zou dit een „koppelbaas-artikeltje" kunnen noemen. Laat de werkgever wel zulk werk verrichten, dan kunnen de c.a.o.-mensen hetzelfde loon claimen als de koppelbaas-arbeiders. De beloning van de vrouwelijke werk nemers (Spiegelglasfabriek) zullen in de toekomst 90 bedragen van die van hun mannelijke collegas. De loon- De stakingsdreiging door de circa 700 Belgische arbeiders, werkzaam in de Kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen, is opgeheven. Dit is in niet onbelangrij ke mate te danken aan de resultaten, die de Nederlandse vakbonden juist vo rige week hebben bereikt bij hun be sprekingen over de nieuwe e.a.o.-ka- naalzone. Die resultaten zijn van dien aard dat de Beligsche grensarbeiders hoewel van hun drie gestelde eisen, al leen de aanpassing van de kinderbijslag naar Belgische normen werd ingewil ligd een zodanige stijging van hun inkomsten tegemoet kunnen zien, dat zij zelfs tal van vergelijkbare bedrijven in eigen land voorbij zijn gestreefd. Tijdens een zeer druk bezochte verga dering zondagmorgen in het gemeente huis van Zelzate, brachten de vertegen woordigers van de drie Belgische vak bonden verslag uit van de vele onder handelingen, die de afgelopen week zijn gevoerd. „Vorige zondag moesten wij nog de noodklok luiden, maar nu kun nen wij ons bepalen tot een kalme en zakelijke uiteenzetting", zei de heer R. Verwimp van de Katholieke Bond mede namens de twee andere vakbonden. De eis tot gelijkschakeling van de kinder bijslag tot de veel hogere, Belgische normen is \'Olgens hem in Zeeuwsch- Vlaanderen nu erkend, hetgeen hij een opheffing van de discriminatie en een winst voor werknemers en vakbonden beschouwde. „Wat dat betreft hebben wij voor 100 onze slag thuis ge haald", zo voegde hij er aan toe. groepen 2 t.m. 7 zullen in het vervolg op 23-jarige leeftijd het volle loon ont vangen, de groepen 8 en hoger op hun 24e verjaardag. De anciënniteitstoeslag bij vakantie zal in de toekomst niet we kelijks maar in één bedrag per jaar worden uitbetaald, gelijk met de vakan tietoeslag. Bij werken op erkend chris telijke feestdagen zal op zondagen 300 van het normale loon worden uitge keerd en op overige dagen 200 met recht op een vervangende vrije dag. Als een erkenning van de vakbonden is bereikt dat voor het bijwonen van sta- tuaire vergaderingen of voor het ver zorgen of deelnemen aan kadervor mingsbijeenkomsten, maximaal drie da gen vrij wordt gegeven met volle door betaling van loon. Het voorstel tot doorbetaling van 94 voor de eerste ziektedag (wachtdag) bleek niet haal baar; wel van de helft, met dien ver stande dat de resultaten hiervan zul len worden afgewacht. Blijkt dat hier door de ziektecurve niet te sterk op loopt, dan wordt het doorbetalingsvoor- stel tijdens volgende besprekingen op nieuw aan de orde gesteld. Deelname aan de spaar- en winstdelingsregeling wordt niet meer gebonden aan een diensttijd van 6 maar van 2 maanden. Het optrekken van de beloning voor vol-continuarbeiders van 55% tot 57 uur zal worden bereikt door de werkuren op zaterdag van 18 tot 24 en op maan dag van 00 tot 06 uur te belonen met 100 verhoging in plaats van met 50 In een toelichting op deze belangrijke c.a.o.-wijziging werd van vakbondszijde gesteld dat bij een Nederlandse kunstzij dehandel al wordt onderhandeld over een 40-urige werkweek voor volcontinu- arbeiders. „Wij stellen ons voor dat de dagploegen daar ook wel een kortere werkweek zullen wensen", aldus A.B.C.- bestuurder Penninkhof. Soortgelijke wensen zullen ook reeds in 1965 in de kanaalzone aan de orde komen. De nieuwe situatie werd door de be stuurders beschouwd als een mogelijk heid tot aantrekking van arbeiders van elders ook uit België naar de ka naalzone. „Maar de nieuwe verhoudin gen, de loonsituatie en de bereikte re sultaten leggen ons een grote verant woordelijkheid op de schouders. Wij zul len er voor dienen te waken dat de werkgelegenheid in deze gebieden vooral niet wordt aangetast in een mate zo als wij die in de dertiger jaren hebben gekend", aldus de drie gezamenlijke, er kende vakbonden. dig en vooral voorzichtig moet worden gehanteerd. Ook de resultaten die voor de arbeiders in de suikerfabrieken zijn bereikt, wer den zeer succesvol genoemd. De nieu we c.a.o. voor deze arbeiders krijgt 12 loongroepen met een minimum garantie van 1,81 per uur. Zij kunnen in de campagne rekenen op een gemiddeld weekloon van ruim 2359 Belgische fran ken of ruim 170,exclusief enkele toeslagen. Tot slot werd nog een uiteenzetting ge geven over de situatie in de textielbe drijven. Daarbij bleek dat met name op de textielfabriek „De Schelde" te Sas van Gent tal van moeilijkheden om een dringende oplossing vragen en dat men in dat bedrijf met weinig georgani- seerden de c.a.o. op tal van punten niet naleeft. „Op 24 oktober aanstaande zal over deze zaken met het bedrijf worden onderhandeld. „En als het nodig is, onder druk worden gezet", aldus de woordvoerders van de drie Belgische vakbonden. Het gebeurde de afgelopen week in het holst van de nacht. Ten minste: kwart over vier vinden wij helemaal holst. De telefoon rinkelde en omdat dit verwenste ding naast de sponde staat - je kunt nooit weten brachten we moeizaam de hoorn aan een zéér slaperig oor. Aan de andere kant van de lijn een frisse montere stem. „Meneer" riep de stem, „ik ben vader geworden". Gefeliciteerd, zeiden wij schorrig. Gekdat zelfs de stembanden soms kunnen slapen, trEen meisje" riep de juicher. Das-makkelijk- voor-t-huishouwe, spraken wij somber. De jonge vader was het met ons eens, maar daarvoor had hij niet gebeld. Nee, de wereld moest weten dat hij een dochter had. „Pak maar eens een stukje papier en ik zal eens een mooie advertentie opgeven" schalde zijn stem commanderend in de hoorn. Wat een wereld, wat een vak! Zelf één bonk slaap en aan de an dere kant van de lijn een knaap, zo fris als een hoentje. Bovendien nog aan het foute adres. „U bent verkeerd" zeiden wij moeizaam. „Belt U morgen de advertentie- afdeling maar op. Overigens draait de pers al om kwart over vier." Stop 'em onmiddellijk meneer 'riep de jonge vader energiek, stop 'em. Mijn dochter moet er 'in." Hij sprak er achteloos over, alsof het krantebedrijf een soort sigarettenautomaat is. Toen hij na tien minuten begreep dat het niet écht ging, gooide hij zwaar geschut in de strijd: „M'n schoon moeder is al meer dan vijftig laar abonnee". Man, vlieg op met je schoonmoe der, het kan niet", gilden we ten slotte. Waarop hij ivoedend uitriep ,U moest U schamen". En als 'klap op de vuurpijl: „U hebt zeker neen kinderen". Nu. dat hebben we het volgende uur gemerkt. De jongste was van het lawaai wak ker geworden en zette haar frisse keel op. Van slapen kwam niks meer Waarmee we maar zeggen willen: als U soms vader wordt in het holst van de nacht, ons hoeft U niet te bellen Daar rijden de fraai gepoetste vehikels van vroeger. De chauffeurs zitten in weer en wind. Net als vroeger. - C rC-f. Opeens: BENG!! Een piekfijne oude auto mobiel protesteert door middel van een indrukwekkende knal met rookwolk. AFNEMENDE WIND Opklaringen, maar ook plaatselijke buien, vooral in het noorden van het land. Matige tot krachtige, langs de kust aanvankelijk nog stormachtige wind tussen noordwest en noord, later geleidelijk afnemend. Lagere tempera turen. ZON EN MAAN 15 oktober Zon op 07.03 onder 17.48 Maan op 04.23 onder 17.38 De heer Verwimp was van mening dat de eis tot uitbetaling van een zgn. koersbonificatie meer fran ken voor een Nederlandse gulden door de Nederlandse collega's zeer onsympathiek is onthaald. Zij den ken dat wij meer willen verdienen dan de Nederlanders, maar dat is niet waar", aldus de heer Verwimp. „Wij willen alleen dat wij voor ons loon hetzelfde kunnen kopen als de Nederlanders in Nederland en de Belgen in België. Daarna gaf deze spreker een uitvoerige uiteenzetting over de nieuwe kanaal- zone-c.a.o. waarbij hij duidelijk stelde dat hiermee het loonniveau van soortge lijke bedrijven in België is bereikt en voor wat betreft verschillende sociale voorzieningen belangrijk heeft over schreden. „Een resultaat dat met gulden letters in de syndicale geschiedenis van de Belgische werknemers in de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone kan worden ge schreven", aldus de heer Verwimp. Dui delijk wilde hij nog stellen en hij richtte zich daarbij speciaal tot de Ne derlandse vakbonden dat ook de Belgen een staking niet zien als doel maar als laatste, zeer gevaarlijk wa pen om bepaalde eisen ingewilligd te zien en tevens als een wapen dat han- Advertentie) SINT-PHILIPSLAND is zaterdag morgen opgeschrikt door een felle brand, die in een uur tijd een grote houten bollenschuur aan de Zuid- dijk veranderde in een smeulende puinhoop. De gehele gtadiolen- oogst van bloembollenteler M. Ha- ge ging daarbij verloren. Hoewel de plaatselijke vrijwillige brand weer spoedig in actie kwam en het vuur met zes stralen probeerde te blussen, kon niet worden verhin derd dat de schuur met voorraad en inventaris geheel uitbrandde. Hoe de brand is ontstaan zal een onderzoek mogeüjk uitwijzen. De politie heeft aanwijzingen ge vonden, die kunnen duiden op een explosie. De eigenaar van de bol lenschuur is verzekerd Wij demonstreren verder met elektri sche treinen, raceauto's, Tornado snel kookpannen, Melitta koffiefilters. ALS EXTRA ATTRACTIE ontvangt U bij bestellingen op de beurs het „Gouden Nagel" speldje. WALSTRAAT 106 - VLISSINGEN Het was hall acht zaterdagmorgen toen de brand plotseling uitbrak. De zoon van de gladiolenteler, de heer H. Hage, was in de sehunr aan het werk. Op een gegeven moment zag hij vlammen om zich heen. Het vuur laaide enkele ogenblikken later al hoog op. Hout en emballagemateriaal vatten al vlam, toen Hage de schuur uitrende om alarm te slaan.. Inmid dels veranderde de ongeveer 200 vier kante meter beslaande bollenschuur met zijn inhoud droog materiaal in een ontembaar vuurwerk. Een groot deel van de oogst van een goed seizoen, verpakkingsmateriaal als manden en kisten, een sorteermachine, wagentjes en gereedschap er was niets meer van te redden. De brandweer van Sint-Philipsland was snel aan de Zuiddijk en sloot onmiddellijk op de wa terleiding aan. Maar de brandende schuur liet zich niet meer blussen. De wanden waren al verscheidene malen geteerd en dat wakkerde de vlammen extra aan. Dak en drie wanden zakten in elkaar, toen het vuur de balken en de bekapping had vertpo^1 De besnorde Snuiter tracht snel een repa ratie te volvoeren... hij staat echter zo enorm te bibberen dat de bougies uit zijn handen vallen. Kou heeft hem bevangen. Snel wordt er hulp gehaald. „Lekker warm hoor, die Van Wijk deken", roept de besnorde Snuiter, „en tenminste van echte wol!" LEIDEN Echte wol zegt u? Is er dan ook onechte wol? Ja, die bestaat. Vraagt u maar aan de vakman. Met wol bedoelt Van Wijk 100zuiver scheerwol. En daar een deken van. Mooier, warmer en luchtiger kan niet! VAN WIJK dekens voor de detailhandel verkrijgbaar bij: Textielgroothandel FA. G. STEUTEL ZOON Vlissingsestraat 35 Middelburg Telefoon 01180-4572 Op de algemene begraafplaats te Nieuw en Sint-Joosland is in alle eenvoud ter aarde besteld de heer Marcus Eikenhout, die op de leeftijd van 77 jaar plotseling overleed. Namens het gemeentebestuur sprak loco-burgemeester J. Kwekke- boom enkele woorden. Hij wees er op, dat de heer Eikenhout van 1935 tot 1941 lid van de raad van Nieuwland is geweest en in die functie het zijne ertoe heeft bijdragen om de gemeente te be sturen. Eikenhout was een kalme en rus tige man van weinig woorden. De heer Geldoff dankte namens de fa milie voor de laatste eer aan de over ledene bewezen. Het was een geluk dat geen andere ge bouwen in de buurt stonden. Bij de schuur bevond zich alleen een woonwa gen van de familie Hage. Maar deze kon tijdig worden weggereden. Een uurtje na het ontstaan van de brand stond van de bollenschuur niet veel meer overeind. Het enige wat men nog wist te behouden was een opslag-overkapping aan de zij kant van het houten gebouw. De vrijwillige brandweer van St.-Phi- lipsland is nog de gehele morgen met het nablussen bezig geweest. De vuurzee aan de rand van de dorps kom trop op deze vrije zaterdagmor gen grote belangstelling. De heer L. J. Florusse, voorman in het technisch bedrijf van de Provinciale Zeeuwse Courant te Vlissingen, was za terdag precies veertig jaar in dienst bij ons blad. Ter gelegenheid van dit heu gelijke feit was hem in de kerkzaal van ziekenhuis „Bethesda" te Vlissin gen een huldiging bereid. De heer Flo russe is namelijk reeds enige tijd ziek, maar had voor deze gelegenheid „och tendpermissie". Tijdens dat uur permis sie kwam een klein gezelschap hem fe liciteren. Daarbij waren zijn echtgenote, mevrouw S. C. R. Florusse-Kest, enige familieleden en de arts A. A. Nieuw- veld. In de met vele bloemstukken opgefleur de kerkzaal sprak als eerste de heer F. v. d. Velde jr., een van de directeuren van de P.Z.C., die erop wees, dat de heer Florusse eigenlijk al bijna aan zijn gouden P.Z.C.-jubileum toe is. Hij was reeds aan ons blad verbonden in 1911, maar enige tijd later aanvaardde hij elders werk. In 1923 keerde hij terug bij de P.Z.C. „U hebt enorm veel voor Twee bromfietsbestuurders hebben het afgelopen weekeind een ongeluk gehad in Goes. Zaterdagmiddag omstreeks één uur reed C. H. uit Goes door de Lange Kerkstraat in de richting van de Klofc- straat. Hij passeerde de personenauto van J. A. J. uit Goes juist toen links een man van 't trottoir de straat op stapte. H. wilde nog uitwijken maar kwam daarbij te vallen. Zijn bromfiets werd beschadigd. Zaterdagavond om negen uur ontstond op de kruising Wijngaard straat-Zusterstraat in Goes een aanrij ding toen bromfietsbestuurder G. P. v. d. K. uit Wolphaartsdijk geen voorrang verleende aan een van links komende personenauto, bestuurd door M. C. van O. uit Goes. Ook deze bromfiets werd beschadigd. Zondag rond het middaguur geraakte mevrouw M. de R.-de R. uit Terneuzen nabij de buurtschap Wulpenbek (gem. Terneuzen) de macht over het stuur van haar personenauto kwijt en kwam via een paar bermpaaltjes in de sloot terecht. De bestuurster en haar twee kinderen liepen daarbij lichte verwon dingen op, maar Iconden na behandeling in het Julianaziekenhuis te Terneuzen huiswaarts keren. De lichtbeschadigde auto werd met een takelwagen uit de sloot gehaald. Ongeveer te zelfder tijd verzuimde do bromfietser J. de R. uit Hoek in de Ar senaalstraat te Terneuzen voorrang r.e verlenen aan een Belgische personen auto bestuurd door F. R. uit Gent. De bromfietser werd met lichte verwondin gen aan hand en knie naar het zieken huis te Terneuzen vervoerd. Ook hij kon na behandeling naar huis gaan. De per sonenauto en de bromfiets werden zwaar beschadigd. (Advertentie) ons bedrijf gedaan", aldus de heer v. d. Velde. De heer Florusse, die als zetters- Ieerling begon, is al bijna vijftien jaar voorman. Vooral in die functie heeft hij als leermeester-gezel vele leerlingen ge had in het Vlissingse bedrijf. Hij was nauw b 'okken bij de opleiding van de typogra-..i. ,,U gaf uw leerlingen méér dan alleen grafische kennis mee", zo zei de heer v. d. Velde. Bij de gebruike lijke diploma-uitreikingen in Goes ont brak hij nooit op het appel. Namens de P.Z.C.-directie en de oud-directeur, de heer F. v. d. Velde sr., bracht de heer v. d. Velde dank over, waarbij hij een cadeau onder couvert aanbood. De heer v. d. Velde feliciteerde tevens namens de heer H. van Kuilenburg, oud-directeur van de N.V. „De Arbei derspers". De heer Florusse verrichtte vele werkzaamheden voor de VARA, waarvoor hij 34 jaar secretaris van het district Zeeland is geweest. Spreker herinnerde eraan, dat de jubilaris al op jonge leeftijd was gegrepen door de ar beidersbeweging. Ook in Vlissingen zelf maakte hij zich op velerlei terrein ver dienstelijk: als voorzitter van de afde ling Vlissingen van de Alg. Ned. Gra fische Bond, in de woningbouwvereni ging „Goed Wonen" en in de coöpera tie „De Broederband". Namens het gehele personeel overhan digde de heer M. Hollestelle, machine- zetter, een enveloppe met inhoud, waar na de heer S. Rijkeboer, chef van de advertentieafdeling, namens de admini stratie woorden van gelukwens sprak. Vervolgens sprak nog de bedrijfsleider, de heer Joh. Buising, waarna de heer R. J. Kest, zwager van de heer Florus se, bedankte voor de vele cadeaus. Champignonhuizen te Yerseke in aanbouw In Yerseke stappen op het ogenblik de eerste oesterkwekers over op de teelt van champignons, zo meldden wij zater dag. In het artikel over de bouw van deze champignonhuizen is een onjuist heid geslopen. De aannemer ervan is niet de firma C. Dronkers, maar aanne mersbedrijf W. Dronkers Zoon te Yer seke. Op de rijksweg bij Rilland-Bath deed zich zondagavond een kettingbotsing voor, waarbij vijf auto's betrokken wa ren. De personenauto, bestuurd door R. M. P. uit Antwerpen moest afremmen voor een voor hem rijdende auto. De achter hem rijdende auto's bestuurd door R. O. A. en W. C. A. P. beiden uit Puurs (België), A. van S. uit Antwer pen en A. F. uit Liel (België) botsten tegen elkaar. De heer A. F. werd daarbij aan de voet gewond. Hij werd naar het ziekenhuis in Antwerpen overgebracht. De vijf auto's werden vrij zwaar be schadigd. Op hetzelfde moment had hon derd meter er vandaan een zelfde on geluk plaats, waar twee auto's bij be trokken waren. Deze auto's werden be stuurd door K. A. van B. uit Borger- hout en W. A. D. uit Oosterwijk. De auto's werden licht beschadigd. Er de den zich geen persoonlijke ongevallen voor. Op de weg naar Zeeland even voorbij de kruising Bergen op Zoom-Zeeland- Hoogerheide is zaterdagmiddag om 5 uur een personenauto bestuurd door de heer E. D. uit Rilland-Bath uit de bocht gevlogen en over de kop geslagen. D. liep daarbij een hoofdwonde op. De heer D. kwam met twee vrienden van Bergen op Zoom gereden. Bij de wegkruising ging een Belgische auto mobilist voorsorteren om naar Hooger- heide af te slaan. Vermoedelijk heeft D. deze manoeuvre te laat opgemerkt. Hij reed eerst naar rechts en toen weer naar het linker gedeelte van de weg, geraakte vervolgens in de berm en ramde daarbij een bermpaal, waardoor de auto over de kop vloog. D. had een flinke hoofdwonde opgelopen, die door een passerende arts werd behandeld. Liters brandende ruwe olie hebben in de vroege zondagmorgen het ziekenhuis „Bethesda" in Vlissingen in dichte rook wolken gehuld. De olie was afkomstig uit een lek in één der leidingen in de stookkelder naast de keuken van het ziekenhuis. Een plas van 10 tot 15 m2 voor de stookplaten was door overver- Bij een felle brand in St.-Philipsland is zaterdagmorgen een grote houten bol lenschuur verwoest. De gehele gladiolen- oogst van de eigenaar ging daarbij ver loren. hitting in brand geraakt. Omdat het gevaar voor ontploffing van de stook ketels niet denkbeeldig was, moest de gastoevoer voor het ziekenhuis worden afgezet, werden enige patiënten uit een een verdieping hoger gelegen kamer overgebracht naar een andere kamer, werden kostbare voorwerpen naar el ders vervoerd en kregen de zustes het consigne uit de buurt van het achter het ziekenhuis gelegen zusterhuis te blijven. De kok in de keuken heeft zich enige uren met butagas moeten behelpen. De brandweer, die groot alarm gaf, rukte met drie wagens uit. Ongeveer twaalf man gingen moedig met rook- maskers op de in zwarte rookwolken gehulde kelder in om de oorzaak van de binnenbrand te ontdekken. Ruim een uur na het ontdekken van de brand omstreeks vijf over zeven door enige zusters, die de dagdienst overnamen van de nachtzusters, had de brandweer om half negen het vuur onder de knie. Daarbij maakte men gebruik van kool- zuurpoederapparaten en schuimblus- sers. De schade bleef zo beperkt tot een kapotgesprongen tegelvloer, de olielei dingen en de elektrische installatie van de stookkelder. De stookketels werden zowel voor ver warming als voor warm water gebruikt, eerst nadat technici het lek in de lei ding hadden gerepareerd, werd het zie kenhuis weer verwarmd door twee in plaats van één stookketel. Hoe het lek in de olieleiding is ontstaan is niet be kend. De nacht vóór de brand van vrijdag op zaterdag was reeds een reparatie uitgevoerd aan de leidingen. De brandweer stond onder leiding van commandant D. Luitwieler. Verder wa ren aanwezig de directeur-geneesheer W. K. Schilling en politieinspecteur G. Schutten. Voorman L. J. Florusse van het tech nisch bedrijf der P.Z.C. te Vlissingen is zaterdagmorgen gehuldigd, omdat hij veertig jaar in dienst was bij ons blad. Dat gebeurde, wegens ziekte van de heer Florusse, in de kerkzaal van ziekenhuis „Bethesda"waar directeur F. v. d. Vel de jr. rechtsde jubilaris gelukwenste. Links op de foto mevrouw 8. C. R. Flo russe-Kest. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2