ACHT PROCENT IN TWEE KEER Per 1 januari huren 15 procent omhoog Dorp zakt langzaam naar rand van afgrond Russen laten konvooi na 52 uur passeren Mao zou willen aftreden Zeeuwse Polderbond bepleit formule Drs. Roemers: Geen basis voor INSTRUCTIE IN HET REDDEN VAN MENSENLEVENS Regels waren bï] grenscontrole niet bekend Dousadj wordt Beatrix Nationaal belang komt in 75-25 formule niet tot uitdrukking overeenstemming Reeds tweeduizend doden gevonden ACTIE „VERONTRUSTE ANTIREVOLUTIONAIREN" WORDT VOORTGEZET Hogere belasting op benzine en sigaretten P. J. J. DEKKER OVER BIJDRAGENWET DELTAWERKEN WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN GEEN STAKING IN KANAALZONE WERKGEVERS IN STICHTING VAN DEN ARBEID DOEN VOORSTEL VOOR LOONSVERHOGING Middenstand Geen hoera Rouw in het rampdal Aan krappe kant Onvoorstelbaar Tweeduizend doden „Grensincident" West-Berlijn Misverstand Regels MEER DAN 1000 DODEN OP CUBA Nieuwe Mau Mau bedreigt Kenia Afwegen „Tweede Kering" 206e jaargang - no. 241 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie: p. van de Velde P. B. den Boer en W Walst raat 68-fiO, tel. '1355 (b.g.g. red 3508, adv 2911: Zierikzee red. tel. 2425 adm tel. 2094. 0 Adv. Maandag 14 oktober '63 Pagina 2 (Van onze Haagse redactie) De vertegenwoordigers van de centrale werkgeversorganisaties hebben zaterdagmorgen tijdens de vergadering van de Stichting van den Arbeid, die geheel tegen de verwachting in, in een goede, constructieve sfeer verliep, hun tegenvoorstellen op de eisen van de vakcentrales ingediend. De voorstellen van de werkgevers hou den het volgende in: geëigende maatregel tijdig tot uit drukking dienen te worden gebracht. In de methode van toetsing van loon- voorstellen door de Stichting van den Arbeid behoeft naar het oordeel van de werkgevers geen wijziging te worden gebracht. 99 1 Een loonsverhoging van 8 pet, deze herziening zal een tweeledig karakter hebben, nl.a per 1 januari een verhoging van 4 pet voor alle c.a.o.'s, dus ook voor die contracten, die op een latere da tum aflopen. Deze verhoging moet worden gezien in het kader van een aanpassing van het Nederlandse loon- en prijspeil; b. Een gemiddelde loonkostenstij ging van 4 pet voor de hernieu wing van de c.a.o.'s op de normale afloopdata. Dit percentage corres pondeert met de ramingen van de voor 1964 voorziene macro-econo mische mogelijkheden. Voor con tracten, die per 1 januari aflopen, kunnen de lonen dus ineens met 8 pet worden verhoogd. 2. Vrijheid voor doorberekening van de hogere loonkosten in de prijzen. De tot dusver geldende regels voor het prijsbeleid kunnen niet worden ge handhaafd. 3. Een huurverhoging van 15 pet. per 1 januari, die door de werkgevers wordt beschouwd als een noodzake lijke prijsaanpassing, 4. Daar waar in een bedrijfstak be hoefte blijkt te bestaan aan een ze kere differentiatie in de beloning per onderneming, kan hiermede reke ning worden gehouden door een be perkte differentiatiemogelijkheid in de c.a.o. 5. Geen medewerking aan het doen van een uitkering ineens over 1963. De werkgevers achten deze uitkeringen economisch niet verantwoord, ter wijl de spanning op de arbeidsmarkt nog zou toenemen. 6. De werkgevers ontraden ten sterkste een uitbreiding van de vakantie rechten, omdat dit een vergroting van de spanning op de arbeidsmarkt ten gevolge zal hebben. 7. Het zal de werkgevers welkom zijn indien de Sociaal-Economische Raad spoedig zijn advies zal uitbrengen over het vraagstuk van het mini mumloon. 8. De aanpassing van het Nederlandse loon- en prijspeil zal ook in de ver schillende sociale verzekeringsuitke ringen door middel van een daartoe H.K.H. Prinses Margriet in ge sprek met Mariene Dietrich >p het Grand Gala du Disque populaire, dat zaterdagavond in het Kurhaus in Scheveningen is gehouden. Door de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond is te kennen ge geven, dat men ten aanzien van de toelaatbare loonstijging in 1964 een afwijkend standpunt inneemt en dat men ook met het oog op de economi sche gevolgen alleen voor een lager percentage verantwoordelijkheid kan aanvaarden. De Katholieke en de Christelijke Middenstandsbonden hebben zich echter bij het standpunt van de werkgevers aangesloten. Het bestuur van de Stichting van den Arbeid zal vrijdag a.s. weer bijeen ko men om het overleg voort te zetten. De compensatie voor een eventuele huurverhoging is in de tweede vier pro cent begrepen, aldus de werkgevers. In de Juliana van Stolbergkazerne in Amersfoort hebben instructeurs van de geneeskundige troepen zaterdag aan een groep padvinders de eerste les van een serie gegeven in de mond- op neus- en mondbeademing van slachtoffers van ongelukken e.d. De foto geeft een beeld van deze eerste les, waarbij poppen als slachtoffer werden gebruikt. Drs. D. Roemers, de voorzitter van het N.V.V., constateerde na afloop van de bespreking, dat er op dit moment nog geen breuk is in de Stichting van den Arbeid. Maar met nadruk wilde hij er op wijzen, dat de overeenstemming er nog lang niet is. De vraag of de vak centrales de centrale verantwoordelijk heid voor de loonpolitiek zullen kunnen dragen zal nog aan de orde komen. Dit zal afhangen van het resultaat van de verdere besprekingen. Daarom wilde de heer Roemers dan ook nog geen illu sies wekken en geen hoera roepen. Het stuk van de werkgevers vond hij wel serieus, maar het vormt geen basis voor overeenstemming. De werkgevers heb ben een bijdrage geleverd tot opheffing van de moeilijkheden, maar de werkne mers hebben slechts een geringe marge voor de onderhandelingen. De vakcentrales zijn bereid in overwe ging te nemen de loonsverhoging in tweëen te splitsen. Naar de mening van drs. Roemers zouden partijen bij een c.a.o. echter kunnen besluiten de twee de verhoging op een eerder tijdstip dan de afloopdatum van de oude c.a.o. te doen ingaan". De cijfers vinden we ove rigens aan de krappe kant en we heb ben dan ook gezegd, dat voor ons die cijfers te laag zijn". Ook staan die cij fers los van de vraag of er een huur verhoging komt. Compensatie voor een huurverhoging was voor de heer Roemers een der es sentiële punten om tot overeenstemming te komen. Een tweede essentieel punt voor het bereiken van overeenstemming is de mogelijkheid van differentiatie in de beloning 'per onderneming. Een heel dorp driegt nu in Italië neer te storten in de afgrond naast dezelfde stuwdam waarover verle den week die dodelijke waterlawi ne sloeg. Dit Casso ligt enkele hon derden meters hoger dan het door de enorme aardverschuiving prac- tisch verdwenen stuwmeer. Haas tig is met Amerikaanse helicopters de hele bevolking geëvacueerd, terwijl de splijtende berg boven hen angstaanjagend gromde en grote scheuren werden getrokken in het langzaam afbrokkelende landschap. Binnen anderhalf uur werden zaterdag de bijna 500 inwoners overgevlogen naar een veilig dal bij Belluno. Vrouwen en kinderen gingen voor. Onvoorstelbaar dat het water door de gigantische plons tot hiertoe opspat te en met wat voor ontzagwekken de kracht. Van alle daken zijn de dakpannen gerukt. Rondvliegende ste nen siijoegen grote gaten in elke ge vel. Geen ruit is meer heel. Casso had maar één telefoon. De leiding daarvan werd uiteraard verbroken. Het dorp lag dagenlang volkomen geïsoleerd. De weg naar beneden bestond niet meer. En niemand hier wist wat er eigenlijk was gebeurd. Pas vrijdagmiddag arri veerde een boer die tijdens de ramp op familiebezoek was: hij had twintig uur ontafgebroken geklommen om zijn gezin weer te kunnen bereiken. Gisteravond stonden duizend doodkisten naast elkaar op de grond in het koren veld bij Fortogna. Het kerkhof is te klein om er alle slachtoffers van de ramp te ramp te kunnen begraven. Wel worden de stoffelijke overschotten er zo veel mog'elijk geïdentificeerd door de bij dit werk ingeschakelde militairen. Op de deksels van ruw ongeschaafd hout zijn met punaises papiertjes geprikt, waar enkele gegevens op staan vermeld: de vindplaats, een opsomming der kle dingstukken, eventueel de inhoud van zakken en dergelijke. Soms ook al een naam, met de macabre mededeling: her kend door „zijn zoon, zuster, echtge noot". Gisteravond waren ongeveer 2000 doden gevonden. Rusland heeft zaterdag de ophouding van de Amerikaanse legervoertuigen even plotseling als men het begonnen was weer afgebroken. De Russen lieten een konvooi, bestaan de uit 61 ma.n en 18 voertuigen door nadat het 52 uur was tegengehouden omdat de Amerikanen geen gehoor wil den geven aan de Russische eis om hun soldaten te laten tellen. Enkele uren nadat het konvooi weer door kon, passeerden twee andere kon vooien door de grensovergang aan de Westduitse zijde van de hoofdweg door Oost-Duitsland. Het incident wordt volgens gezag hebbende kringen in Washington door het Witte Huis gezien als een echt hoewel gevaarlijk mis verstand van de plaatselijke Rus sische bevelhebbers in Oost-Duits land. Volgens functionarissen hebben de V.S., hoewel zij elke soort van Sowjetcon- trole van de hand wijzen, voor hun ei gen gemak steeds aan de Russen voor af mededeling gedaan van de komst van een konvooi, wanneer het aantal voertuigen de vijf overschreed. Tevens hadden zij een telling toegestaan indien het aantal militairen met uitzondering van de bestuurders de 31 overschreed. Dit was echter een procedure die de De groep der „verontruste anti-revolu tionairen" heeft in een zaterdag te Utrecht gehouden vergadering besloten haar actie voort te zetten. Zij is van mening dat de leiding dei A'.-R. Partij tot nu toe te weinig begrip heeft getoond voor haar principiële be zwaren. Het voorlopig bestuur, dat tot nu toe de leiding had, werd vervangen door een gekozen bestuur. Voorzitter daarvan is ds. J. H. Velema, secretaris ing. C. G. Meeder te Utrecht. Leden zijn de heren P. van Leeuwen jr., prof. dr. J. Prins, drs. T. Spaan, dr. C. J. Verplanke en dr. D. Vreugdenhil. V.S. zelf in de hand wilden hebben en zij staan op hun recht deze naar eigen believen vast te stellen of te verande ren. De Russen waren door de V.S. nooit ervan op de hoogte gesteld dat „31" de scheidslijn was en het misverstand was gerezen toen de Russen onbewust van de Amerikaanse konvooiregels - een telling eisten van wat hun een be trekkelijk grote groep voorkwam. Functionarissen hopen thans dat nieu we moeilijkheden kunnen worden voor komen doordat de Amerikanen thans de Russen van hun regels op de hoogte hebben gesteld en hebben verzocht een herhaling van het gebeurde te vermij den. Meer dan duizend mensen zijn op Cuba door de orkaan „Flora" om het leven ge komen. Dit is gisteren in een officieel communique meegedeeld nadat premier Fidel Castro in Havana was terugge keerd van een tocht door de oostelijke provincies Camaguey en Oriënte die 'het zwaarst werden getroffen. In het door Radio-Havana uitgezonden communiqué wordt verder gezegd dat er voor miljoenen pesos schade is aange richt. Gehele steden zijn in het centrale deel van Oriëte overstroomd. Mao Tse Toeng zou bereid zijn spoedig als leider van China af te treden, aldus blijkt uit berichten die in communis tische kringen de ronde doen. Mao, die in december 70 wordt zou de wens te kennen hebben gegeven het ac tieve leiderschap te willen neerleggen. De Chinese leider zou verlangend zijn meer tijd te kunnen besteden aan schrij ven en aan de ontwikkeling van zijn Marxistische ideologie. Mao zou zich zelf beschouwen als de Chinese Lenin. Indien hij terugtreedt zal het leiderschap van de partij zeer waar schijnlijk overgaan op Lioe Sjao Tsji, die Mao indertijd opvolgde als president van de Chinese volksrepubliek. Evenals Mao is Lioe Sjao Tsji een man van de „harde lijn", die waarschijnlijk de huidige koers tegen Moskou zal voort zetten met maar weinig vooruitzichten op een vermindering van het conflict. MINISTER BEVESTIGT Minister van financiën prof. H. J. Witteveen en staatssecretaris dr. W. H. van den Berge hebben een brief gezonden aan de voorzitter van de Tweede Kamer waarin een verhoging van de belasting op ben zine en sigaretten wordt aange kondigd. De percentages van deze belastingverhoging zijn nog niet definitief vastgesteld. Zoals bekend, had minister-president mr. V. G. M. Marijnen in zijn op 2 ok tober bij de algemene politieke beschou wingen over de rijksbegroting 1964 ge houden redevoering al meegedeeld, dat de regering zich beraadt op enige ver hogingen van specifieke indirecte belas tingen. Prof. Witteveen heeft nu. in afwachting van een ter zake in te dienen wetsont werp, aan de Tweede Kamer ter kennis gebracht, dat dit beraad inmiddels is voortgeschreden en dat de voorgenomen maatregel een belastingverhoging op sigaretten en benzine inhoudt. Hij oor deelde het nuttig in deze aangelegen heid zo spoedig mogelijk klaarheid te scheppen. Een nieuwe Afrikaanse terreurbeweging heeft in Kenia, voortbouwend op de bloedige Mau Mau traditie, de kop op gestoken, zo blijkt uit goedïngelichte bron. De groep wordt de „Wenende Kamaus" genoemd en zou voor het merendeel be staan uit voormalige Mau Mau terro risten die „wenen" over de omstandig heid dat hun verwachtingen betreffende de verdeling van land en voorrechten niet zijn verwezenlijkt. De wouden van het Riftdal zouden 't to neel zijn van hun operaties. De daar le vende Afrikanen worden ertegen ge waarschuwd niet als informanten voor het bestuur op te treden met het drei gement dat hun oogleden en lippen zul len worden dichtgenaaid. Een Afrikaanse boer heeft er reeds over geklaagd dat zijn Afrikaanse knechten hem hebben verlaten nadat Je „Wenende Kamaus" hen verteld hadden dat zij na het onafhankelijk worden van Kenia land zouden krijgen. ^^^WVWWVWWVWVWVWVfVWVWVWVVWVWWWWWWWW De Perzische minister van land bouw heeft besloten het in 1962 door een aardbeving verwoeste dorp Dousadj de naam Beatrix te geven. Prinses Beatrix bezocht vorige week dit dorp dat thans wordt herbouwd met actieve steun van Nederlandse studenten. De naam is gewijzigd „als teken van erkente lijkheid voor de steun van de kroonprinses van Nederland bij de wederopbouw van dit dorp", aldus een officiële mededeling. „De in de Bijdragenwet Deltawer ken genoemde percentages 75 en 25 betekenen een vooruitgang ten opzichte van de oude formule (60- 40), maar voldoende is deze verho ging zeker niet. Het bestuur van onze Polderbond is van mening, dat een percentage van 95 en 5 meer in overeenstemming zou zijn met het nationale belang". Dit ver klaarde zaterdagmorgen de voor zitter van de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond, de heer P. J. J. Dekker, tijdens de jaarvergade ring in Kortgene. In zijn openingsrede schonk de heer Dekker uitvoerig aandacht aan de i Bijdragenwet Deltawerken. Hij herin nerde de vergadering eraan, dat het wetsontwerp op 29 april van dit jaar bij de Tweede Kamer is ingediend en dat na het tijdstip van de tot standkoming van' de Deltawet dus vijf jaren zijn verstreken. „Hoewel ons geduld bijzonder lang op de proef is gesteld, stemt het thans toch wel tot voldoening, dat de tijd nadert, dat wij definitief zullen weten wat de uiteindelijke financiële consequen ties zullen zijn van de dijkverhogin gen en de aanpassingswerken." aldus de heer Dekker. De voorzitter van de Zeeuwse Polder en Waterschapsbond merkte op, dat de toelichting op de Bijdragenwet Delta werken grond geeft voor de veronder stelling, dat de bepaling van de algeme ne rijksbijdrage ondergeschikt is ge maakt aan de draagkracht. „Naar on ze mening is dit geen juist uitgangspunt. Het is ons inziens logisch, dat voor alles zo objectief mogelijk en los van de draagkracht het aan het nationaal belang equivalerend percentage wordt vastgesteld," zo stelde de heer Dekker. Hij was van oordeel, dat bij het afwegen van het nationaal belang, in het bijzon der in aanmerking dient te worden ge nomen: dat de Deltawet de beheerders ver plicht tot uitvoering van werken, waarvan de plannen door de minister worden vastgelegd; dat door de Deltawerken een reeks van belangen wordt gediend, waar van er slechts een deel voor het op leggen van speciale bijdragen via de aanslag in het dijkgeschot grijpbaar is; dat bij de afsluiting van de Zuider- j zee en de Brielse Maas geen verreke ningen hebben plaatsgevonden: met andere woorden aan derden geen bij drage in de kosten is opgelegd; dat in nabuurlanden het nationaal be lang voor de versterkingswerken hoog wordt aangeslagen. In Duits land een van de E.E.G.-landen komt het percentage van de rijksbij drage praktisch neer op 95. Volgens de heer Dekker geven deze vier factoren steun aan de opvatting dat het nationaal belang aanzienlijk hoger moet worden aangeslagen dan tot uitdrukking- komt in het bijdragepercentage van 75. Uitdrukkelijk merkte hij daarbij op, dat het niet in de bedoeling ligt om een percentage van 100 na te streven. „Hier tegen verzet zich het feit, dat de van ouds op de waterschappen rustende taak niet alleen het onderhouden van de bui tenwaterkeringen omvat met periodieke verhogingen, maar ook wordt bepaald door de plicht het risico van stormscha de te dragen," aldus de heer Dekker. Hij was van mening, dat het nationa le belang, dat bij deze werken is be trokken, bij de kostenverdeling tus sen het rijk en de waterschappen zo goed mogelijk tot uitdrukking dient te komen. Ditzelfde geldt volgens hem voor de door het rijk op te leg gen bijdrage in de door het rijk uitge voerde dijkverzwaringen. „Én even eens geldt dit voor de bijdragen, waartoe de waterschappen verplicht kunnen worden uit hoofde van de be spaarde versterkingskosten als ge volg van de aanleg van de afsluit- dammen," voegde hij eraan toe. Ver volgens kwam de Polder- en Water- sehapsbondvoorzitter tot de conclusie dat een percentage van 95 resp. 5 in overeenstemming zou zijn met het nationaal belang. Ook de zogenaamde „tweede kering" bracht de heer Dekker ter sprake. Hij was van mening, dat de noodzaak be staat naast de Bijdragenwet Delta werken een z.g. „tweede kering" vast te stellen in de vorm van een Alge mene Bijdragenwet. „Slechts deze wet zal de waarborg kunnen verschaffen, dat op de schouders van de schotplich- tigen in het belanghebbend gebied geen ondragelijke lasten worden geladen en dat de overige takken van het water- (Zie slot pag. 5 kol. 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1