Volgens rebellen pas na zware gevechten Schandaal om ramp in Italië? «II v Cocteau sterft na het bericht over Fiafs dood Vandaag begint gevecht Folkestones raad drie dagen in Middelburg Het kindje De zon en het water De werkelijkheid 1 uw STAKING BIJ ALGEMEEN HANDELSBLAD Sfeervolle ontvangst in Burgerzaal SIGARETTEN EN BENZINE ZOUDEN DUURDER WORDEN Er zal nooit een tweede Piaf zijn9 Koning Hoessein heeft een zoon Commissie-De Roos klaar met rapport Welkom in Oostende Behalve raadsleden 206e jaargang - no. 240 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Champignonhuizen in Yerseke LEGER BEN BELLA VEROVERT OPSTANDIGE STEDEN Guerrillas Vroeger en nu Alles rustig t i 'SS wÊÊ •Hm TWEE GROTE KUNSTE NAARS HEENGEGAAN IAL STICHTING VAN DEN ARBEID HET OVERLEVEN EDITH PIAF „Bonsoir" Teleurstelling voor eerste burgeres Trein tegen kar PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT I♦F'eoVKl B" den Boer en w* de Pagter« Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 67 cent per week, 8,70per kw.franco per post 8,95 p. waistraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oost 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094, -- to ,_AL w.._ kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. i Adv. pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kléine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. "ƒ1.00). ..Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Zaterdag 12 oktober '63 Pagina 2 BERBERS TREKKEN BERGEN IN Leiders van de contrarevolutionaire beweging in Kabylië meld den gisteravond, dat zij drie steden aan de regeringstroepen hadden moeten prijsgeven en waren gedwongen een andere stad te ontruimen, aldus is uit betrouwbare in Algiers binnenkomende berichten vernomen. Met de strikte opdracht niet te schieten tenzij uit zelfverdediging begonnen de regeringstroepen gisteren aan hun opmars naar de bol werken van de opstandelingen in de bergen van Kabylië. Tegen de avond meldde het regeringshoofdkwartier in Tizi Oezoe de verovering van drie steden, waaronder Fort National, waar de opstandelingen leider Hocine Ait Ahmed eerder op de dag zijn soldaten had opgeroe pen te strijden tegen de troepen van Ben Bella. Gisteravond werd bericht, dat de opstandelingen hun belangrijkste steunpunt Michelet hadden ont ruimd en dat zij met hun burger lijke en militaire leiders de heuvels in waren gevlucht. Uit de jongste berichten valt op te maken, dat de regering in haar opzet is geslaagd om de omvang van de contrarevolutionaire beweging, die ongeveer veertien dagen geleden is uitgeroepen met aan het hoofd Ho cine Ait Ahmed en kolonel Moha- med Ou el Hadj, de vroegere com mandant van het zevende militaire district, te beperken tot vogelvrij verklaarde in de bergen opererende guerriliabenden. Het ziet er naar uit dat de ramp met het stuwmeer van Vaiont wel eens een schandaal kan veroor zaken. Er zijn berichten geweest dat reeds lang bekend was dat er op de steile hellingen van de berg „Toe" gevaar bestond voor aard verschuivingen. Het communistische dagblad „Unita" herhaalde gisteren de kop van een be richt uit 1961 „zal de grondverschuiving die wordt veroorzaakt door het stuw meer van Vaiont zich langzaam voor doen of met een verschrikkelijke slag?" Er zijn geruchten dat er met een snel heid van 40 centimeter per dag grond- massa's van de berg verschoven en dat de burgemeester van het dorp Erto en Casso al gewaarschuwd had voor aard verschuivingen en had aangeboden de be woners te evacueren. Ook zouden her ders reeds het gebied hebben verlaten omdat de schapen het gevaar hadden ge voeld. Ook in uiterst rechtse bladen wordt ge suggereerd dat de ramp had kunnen worden voorkomen. De regering heeft een onderzoek aan gekondigd. Als de communisten beschul digingen, dat er sprake zou zijn geweest van misdadige onachtzaamheid waar kunnen maken, zal dat hun politieke kracht versterken. mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmA WAAR EENS geboorten ge registreerd, huwelijken vol trokken en overlijdens vast gesteld, daar staan nu frisse tafels en stoelen. Achter de bar troont een jonge kelner... Deze schrille tegenstelling kan men ervaren in tekst en foto's over het hotel De Zwaan in Schoondijke, vroe ger en nu. Te lezen op pagina 15, waarop ook de puzzel. Op pagina 2 het eerste resultaat van een nieuwe koers in Yerseke: de bouw van champignonhuizen. En ook: een dodelijk verkeerson geval tussen Vlissingen en Sou- Durg. Op pagina 3: dodenlijsten in Belluno; Euratom zal 68 miljoen investeren in Petten. Op pagina 4: foto's over het koninklijk bezoek aan Perzië. Pagina 5: kerkdien sten. Op pagina 9: financieel nieuws, strips en feuilleton. En in het Pag. 11: Verhaal over de rijke historie, waarop de marechaussee kan bogen. Pagina 12: Nieuwe werken van Jan Wolkers worden besproken door Hans Warren. Ook gaat het te goed met ons cabaret. Pagina 13 laat onze gast aan het woord: toneeladviseur Toine van Bergen. Delta Sport drijft op de loterij. Ook op pagina 15 een his torie: die van het gebouw, waarin nu gin a CC'. UjOKJ i.VKJV KJ KJ KJ -- ,,De Zwaanis geherbergd. Pa- 17: de kerken en de maat schappij. „Van kas naar kansel": over een employé, die nu gerefor meerd predikant in Rilland-Bath is. Stemmen uit de Kerken over ontwikkelingshulp. Er waren geen onmiddellijke aanwijzin gen, dat de opstandige beweging zich over andere delen van Algerije heeft uitgebreid. De verklaringen van Hocine Ait Ahmed in Fort National, volgens welke er ook in Medea gevechten waren uitgebroken, zijn niet bevestigd. Volgens regeringsverklaringen werd het fort ingenomen, zonder dat er ook maar een schot was gevallen. Andere berich ten wijzen er echter op, dat er buiten de stad zou zijn geschoten. De regerings gezinde troepen marcheerden het fort vroeg in de middag binnen. Naar ver luidt hield de bevolking zich rustig en hadden er geen incidenten plaatsgevon den. (Van onze Haagse redactie.) Geruchten als zou de regering overwe gen, de belasting op benzine en sigaret ten in het komende jaar te verhogen, worden door het ministerie van finan ciën noch ontkend, noch bevestigd. Een zegsman van het ministerie deelde bij navraag mede, geen commentaar te kunnen geven. Het is echter niet uitgesloten dat zeer binnenkort nadere mededelingen wor den gedaan. De belastingverhogingen zouden onderdeel moeten vormen van de regeringsmaatregel ter voorkoming van overbesteding. Aangenomen moet wor den, dat een verhoging van de sigaret- tenaccijns tevens bedoeld is als een bij drage van de overheid tot het overmatig gebruik van sigaretten en de daaruit voortvloeiende sterfte tegenvolge van longkanker. Gistermorgen waren de oliemaatschap pijen nog niet op de hoogte van een mogelijke verhoging van de benzinebe lasting. Ook de sigarettenindustrie was niet bekend met mogelijke accijnsver hoging. Over de mate van verhoging en over de datum van ingang van deze maatregel is nog niets bekend. Een visserij-onderzoek door de Sowjet- Unie in de Beringstraat heeft aangetoond, dat daar in een gebied van 1200 vierkante kilometer op 300 meter diepte het gehele jaar door zeebaars, heilbot en andere vis soorten kunnen worden gevangen. De hui dige treilers zouden gemakkelijk kunnen worden ingericht voor het vissen op zo grote diepte, aldus het Russische rapport. .Tl::/-:-:; TUT -■s® "Jh> jgs&yr* - I Jean Cocteau (74), eens het „en fant terrible" van de Franse lette ren genoemd, afwisselend dichter, romanschrijver, toneelschrijver, schilder, filmregisseur, choreo graaf, filosoof, essayist, is gister morgen in zijn woning te Milly-la- (Van onze Haagse redactie) Het bestuur van de Stichting van den Arbeid komt vanmorgen om tien uur bijeen in het gebouw van de Sociaal-Economische Raad voor het gesprek over de lonen. De be stuurders van de werkgeverscen trales, die in de afgelopen dagen in ruime mate overleg hebben ge pleegd met hun leden, zullen van daag een oordeel moeten uitspre ken over de voorstellen, die de drie vakcentrales op maandag 30 sep tember jl. hebben ingediend. De grote vraag, die de top van het ge organiseerde bedrijfsleven op het ogen- bilk bezighoudt is of de Stichting v. d. Arbeid het gesprek van vandaag zal kunnen doorstaan. De eisen van de vakcentrales houden, zoals bekend, in: een loonsverhoging van 8 a 10 pet. per 1 januari 1964, twee va kantiedagen meer, openbreking van de c.a.o.'s, die in 1964 doorlopen, een uit kering ineens over 1963 ter grootte van een week loon of salaris, een minimum loon van 100 gulden per week, onderhan delingen over het per onderneming af wijken van de geldende c.a.o.'s naar bo ven, optrekking van de uitkeringen krachtens de A.O.W.- en A.W.W.-wet en van de kinderbijslagregelingen en van de interimwet invaliditeit met 10 pet., eveneens per 1 januari 1964. Sinds het indienen van hun voorstel len hebben de vakcentrales nog be kendgemaakt, dat zij hun eisen zul len verhogen als uit de maatregelen, die de regering voornemens is te tref fen, een verzwaring van de lasten zal voortvloeien. Uit verklaringen, die vooraanstaande fi guren uit werkgeverskringen in deze da gen hebben afgelegd, is wel gebleken, dat de werkgevers bereid zijn tot een loonsverhoging, die uitgaat boven de 4 pet. van het Centraal Planbureau. Maar zij zouden niet verder willen gaan dan een percentage van 6 a 8 pet. Als men bij dit alles bedenkt, dat blij kens een verklaring van dr. W. Albeda, de secretaris van het C.N.V., de vakbe weging zich een compromis niet kan permitteren, omdat dat neer zou komen op „doorsudderen" zoals het de laatste acht a negen jaar is gegaan, dan is de vrees, dat de Stichting van den Arbeid het gesprek niet zal overleven, niet on gegrond. Foret, een plaats 48 km van Parijs gelegen, overleden. Cocteau kreeg een hartaanval en stierf vijf uur na zangeres Edith Piaf, een vriendin, met wie hij eens had samen gewerkt. Hij was mét zijn tuinman en kok toen hij ineen zakte. Hij had juist het nieuws over de dood van Edith Piaf vernomen en zei dat hij zich ziek voelde. Jean Cocteau „Dit beneemt me de adem", zei hij. Hij lag op een sofa in zijn woning in Miliy- la-Foret, en stierf voor een dokter arri veerde. „Piaf was een genie, zij was on navolgbaar, er zal nooit een tweede Piaf zijn", zei hij toen hij haar dood vernam. Cocteau, in de jaren tussen de twee we reldoorlogen het „enfant terrible" van de Franse kunst en letteren, zou in de tijd van de renaissance geleefd moeten heb ben. Hartstochtelijk, extra vagant in doen en laten, was hij toch geleerde en denker die de gehele scala van de kunst als zijn terrein beschouwde. Hij liet een onuitwisbare indruk op het hedendaagse Frankrijk en de wereld achter met zijn gedichten, romans, essays, toneelstukken, balletten, films, tekeningen. Cocteau die „zo dun is dat hij lijkt op twee aan eikaar geplakte profielen", werd op 5 juli 1889 in de Parijse voor stad Maisori-Lafitte geboren. Zijn ouders behoorden tot de gegoede middenstand en waren in staat hun zoon naar het beroemde lycee Condorcet te sturen. Op de leeftijd van 16 jaar publiceert hij „La Lampe d'Aladin" (de lamp van Aladin (1909). In snelle opeenvolging verschenen ,,Le prinse Frivole (1910) en „La Danse de Sophocle" (1912). Schandalen vond hij verrukkelijk. Hij verlustigde zich in het gerucht dat hij aan opium verslaafd was en hij had er geen bezwaar tegen dat dit in biogra fieën over hem werd vermeld. In 1955 werd hij een van „de 40 onsterfelijken" van de Academie Francaise. Hij was of ficier van het Legioen van Eer en de universiteit van Oxford verleende hem het eredoctoraat in de letteren. Edith Piaf, wier bitterzoete chansons een weerspiegeling van haar tragische leven zijn, overleed gisteren na een langdurige ziekte. De straatmus, zoals men haar vertederd noemde, werd 47 jaar. Het frêle vrouwtje met de machtige, ge voelvolle stem stierf gistermorgen om zeven uur aan een inwendige bloeding. Zij was donderdag per vliegtuig en am bulance van haar villa aan de Azuren- kust naar haar woning in Parijs overge bracht. Tegen middernacht zakte zij weg in een coma. Zij herkreeg lang genoeg het be wustzijn om slechts „Bon soir ma cherie" tegen haar verpleegster te fluisteren en viel weg in een slaap waaruit zij niet meer zou ontwaken. Haar kleine tengere lichaam zij mat slechts 1,47 meter en woog 36 kilo was niet bestand tegen de ziekten die haar veelvuldig plaagden, en tegen het gebruik van verdovende en opwekkende Edith Piaf middelen en haar uitputtende levens wijze. Via de steegjes van Montmartre waar zij in de tumultueuze sfeer van na de eerste wereldoorlog haar prille jeugd door bracht, bereikte zij het podium van de „Music Hall". Haar vader was een straatacrobaat voor wie Edith met de hoed rondging en soms ook zong om meer geld "in het laatje te krijgen. Sti mulerende middelen om haar tijdens haar optreden staande te houden en slaappillen om te kunnen slapen kostten haar in 1959 bijna haar leven. Zes maanden lang vocht zij tegen de dood en toen zij juist herstellende was werd zij door een ernstige leverkwaal bezocht. Maar zij kwam terug op het toneel en was de oude Piaf en trok aller wegen volle zalen. Haar man, Theo Sa- rapo, die in haar laatste uren aan haar zijde vertoefde, maakt thans een ern stige zenuwcrisis door. De ramp is het Piavedal: deze foto geeft een triest beeld van het dorp Lavarone. De huizen op de voor grond werden door de vloedgolf weggevaagd; de gebouwen op de achtergrond zijn gedeeltelijk ge spaard gebleven. Het gehele circa 350 man tellende tech nische personeel op enkele buiten landse werkkrachten na van het „Al gemeen Handelsblad" te Amsterdam heeft gistermiddag omstreeks twee uur het werk neergelegd, zodat dit blad en ook althans de stadseditie van het in hetzelfde bedrijf gedrukte dagblad „Trouw", gisteravond niet konden ver schijnen. Het personeel blijft de eis stellen de lonen met ingang van 1 oktober met acht procent te verhogen. Naar verluidt is het personeel voornemens zondag avond 8.00 uur het werk te hervatten. Het staat voorts vast dat „Het Parool" dat in het bedrijf van het Algemeen Handelsblad wordt gezet, vandaag niet op de normale wijze zal verschijnen. In de algemene vergadering van de Ne derlandse Christelijke Grafische Bond, gisteren in Lunteren gehouden, sneed de voorzitter, de heer G. Jens, de moeilijk heden in de grafische bedrijfstak aan. Hij meende, dat het tijd wordt dat de ondernemers haast maken met het be trekken van de werknemers bij de eco nomische beleidvoering. Indien men blijft weigeren de grafici in zage te ge ven van de ceonomische gegevens, dan kan men de vakbeweging straks niet verwijten, dat zij ijvert voor verlangens, die eigenlijk niet meer geheel rechtmatig zijn. Hij was voorts van oordeel, dat de bonden tot instelling of uitbreiding van winstdelingsregelingen dienen te komen. Prinses Moena, de in Engeland geboren echtgenote van koning Hoessein van Jordanië, heeft gisteren in een zieken huis in de hoofdstad Amman het leven geschonken aan een zoon. Moeder en kind maken het goed, Dit is de tweede zoon, die prinses Moe- na heeft gekregen. De eerste, kroonprins Abdoella, aanschouwde in januari 1962 het levenslicht. Mogen we nog eens een veelgeciteerde dichtregel van stal halen? „Als 't kindje binnenkomt juicht heel het huis gezin". Dat huisgezin is thans het Ne derlandse volk en het kindje de twaalf miljoenste in ons land. Deze week is het „ergens" tussen de Waddenzee en het Zwin geboren: waar kan het Centraal Bureau voor de Statistiek niet zeggen, evenmin of de baby Jantje van den Berg heet of Rietje Venema. Men weet alleen dat deze week de twaalf-miljoen-grens is gepasseerd. Dat is al reden genoeg om even stil bij te staan. Het hele huisgezin juicht: de komst van de baby is immers een reden tot vreugde, maar 'tegelijkertijd weet men, dat deze nieuwe burger tevens het sym bool is van bijzondere zorgen. De grote dichtheid van de bevolking, vooral in het westen van het land, stelt aan het*beleid grote problemen en de komst van num mer twaalf miljoen onderstreept vooral dat de bevolkingsvraagstukken in ons land van niet te onderschatten gewicht zijn. Dat magische getal van twaalf miljoen kan worden vervangen door een serie woorden als: zorg voor de bejaar den, woningbouw, verkeerssituatie, werkgelegenheid, spreiding van de in dustrie, recreatie. Deze reeks is overi gens gemakkelijk aan te vullen, maar we laten het er maar bij, het rijtje is zo al lang genoeg. Al deze zaken nu, stuk voor stuk met eigen eisen en moeilijk heden, moeten worden ingepast in één beleid. Geen geringe uitdaging voorwaar. En daarom: ondanks het juichen in het huisgezin weten we dat deze baby heel wat werk aan de winkel brengt, name lijk een intelligent gebruiken van alle kansen en mogelijkheden om Nederland leefbaar te houden. Het schijnt, dat de televisieprijs van het Prins Bernhardfonds wordt opge heven. Formeel omdat de prijs, die een stimulerende bedoeling had, overbodig zou zijn geworden, in feite naar het gerucht gaat omdat de reacties bij de niet-bekroonden altijd zo bitter waren. Mocht dit laatste juist zijn, dan wordt daarmee een scherp licht geworpen op het Nederlandse televisie wereldje. De knapen en meisjes van het scherm bekijken elk aar blijkbaar met zulk een innige jaloe zie, dat er een eerbiedwaardige prijs voor moet worden afgeschaft. Laat men bij de nieuwe t.v.-studio, daarginds in Bussum, vooral niet vergeten een grote vijver aan te leggen, opdat er de zon in het water kan schijnen. Misschien wil men daar zo af en toe eens naar kijken. Allicht helpt dat. In de verhalen en artikelen over de ramp in Italië trof ons de aanduiding „Het meer dat uit de hemel viel". Een sprekende vergelijking. Maar zij is naar ons gevoel teveel literatuur. Het meer, dat uit de hemel viel, was in werkelijk heid een vernielende waterstroom, die mens en dier meesleurde, een grimmige dood, die duizenden in de slaap verraste. Een gruwelijke werkelijkheid, die geen vergelijking duldt. De werkelijkheid na melijk van dood en verderf, van mate loze angst en afschuwelijke ontredde ring. Wij in Zeeland, die de kracht van het water kennen, weten ons verbonden met de ongelukkige bevolking van Lon- garone. fa nut lij)l HET DRIEDAAGSE bezoek van de gemeenteraad van de 43.000 inwoners tellende Engel se badplaats Folkestone aan Middelburg is gisteravond ge start met het representatieve hoogtepunt van dit bezoek, na melijk de ontvangst in de bur gerzaal van het stadhuis. Nadat reeds de sportlieden van beide steden gedurende de afgelopen tien jaar eerst jaarlijks, later om de twee jaar bijzonder vruchtbare verbroederingspo gingen hadden ondernomen, werd kort geleden de idee geop perd ook de gemeenteraden van Folkestone en Middelburg bij dit contact te betrekken. Het is voor het eerst, dat de vroede vaderen van een buitenlandse stad Middelburg officieel bezoe- De voorzitter en de vice-voorzitter van de commissie beheersvorm openbaar la ger onderwijs (commissie-De Roos) de heren mr. A. de Roos en dr. H. VV. Tila- nus, hebben het eindrapport van de commissie woensdag aan de minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen aangeboden. In dit rapport wordt antwoord gegeven op de vraag betreffende de mogelijkheid van stichting van openbare scholen bui ten de plan-procedure om. Deze vraag werd de commissie voorgelegd tijdens de parlementaire behandeling van de wet op het voortgezet onderwijs. Op een niet-beveiligde overweg tussen Roosendaal en de grensplaats Essen is gistermorgen omstreeks half acht een trein in botsing gekomen met een boe renkar. De voerman werd licht gewond, de paar den sloegen op hol en de trein werd zo danig beschadigd, dat zij naar Roosen daal moest worden teruggesleept. Het duurde tot kwart voor negen voordat het spoor weer vrij was. ken en voor het eerst kwam er een gemeentelijke delegatie bin nen de poorten van de stad, die onder leiding van een vrouwe lijke burgemeester zou staan. Inderdaad, zóu staan. Want voor de eerste vrouwelijke burgemees ter van Folkestone, de 35-jarige miss Diana Moody, die dit jaar de Engelse burgemeesters wor den voor één jaar gekozen tot eerste burgeres van de badplaats aan de Noordzee werd gekozen, is dit bezoek wel een enorme te leurstelling geworden. Op de dag voor het vertrek uit Folkestone naar Middelburg werd miss Diana Moody namelijk ziek. Zij kon dus deze „driedaagse" niet meemaken en zo werden de raads leden aangevoerd door de deputy- mayor, loco-burgemeester T. L. E. Franks, die ook in het „gemeentelijk" jaar 1955-1956 mayor van Folkestone was. Hoewel het ontbreken van de eerste Engelse burgeres een schaduw wierp over het bezoek, de ontvangst van de Eugelse gasten was er niet minder hartelijk om. Reeds in Oostende was een Middel burgse deputatie aanwezig om de Folkestonians te verwelkomen, name lijk burgemeester mr. J. Drijber, de wethouders A. J. Berenpas, drs. Th. J. Westerhout en W. P. J. Baars, gemeentesecretaris mr. J. Hooij en sportambtenaar J. Scholten. Rond zes uur arriveerde het gezelschap in Mid delburg, gebruikte daar in het stad huis de thee en dineerde vervolgens bij de verschillende gastheren. In de feestelijk met palmen en bloemen versierde eerbiedwaardi ge burgerzaal was het voltallige gezelschap Engelse gasten en Ne derlandse gastheren en -dames bijeen, toen de town-sergeant van Folkestone, mr. W. G. Jenkins, in vol ornaat de beide burgemees tersechtparen binnenleidde. Tijdens de ontvangst werden van bei de zijden vriendelijke woorden ge wisseld; burgemeester Drijber en de puty-mayor Franks legden in hun toespraken in het bijzonder de na druk op de verbreding van het con tact tussen de beide steden. Burgemeester Drijber zei het merk waardig te vinden, dat op alle ni veaus internationale samenwerking en toenadering gezocht wordt, behal ve echter voor de raadsleden. Hij gaf toe, dat de internationale vereniging (Zie slot pag. 2 kol. 5) Als dank voor de vriendschap en gastvrijheid bood deputy-mayor Franks namens de gemeenteraads leden van Folkestone aan burge meester mr. JDrijber van Middel burg een antieke zilveren schaal aan. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1