VERHOGING VAN LONEN EN PRIJZEN MOETEN WORDEN AANVAARD ZAL Resultaat van overleg mede afhankelijk van de regering Jonge Italiaan rende in doodsangst tegen de berg op Fooien van derden geen loon" vormen 27 MET LOONVORMING BUITENLAND OP ENIGE AFSTAND VOLGEN BROOD WEER CENT DUURDER Amerikanen niet met Russen naar de maan „Het meer dat uit de hemel viel" Dodelijke waterval sloeg onder hem door Verdediger JV.D.S.M. n A.D.M. beroept zich op overmacht O VOORZITTER VERBOND NEDERLANDSE WERKGEVERS Begrip Gunstig effect Geen aparte bouwlonen PROF. VERRIJN STUART Gevolgen Enige afstand Noodtoestand Naar Binnenhof Arabische ideologieën VRIJDAG 11 OKTOBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 De algemeen voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werk gevers, de heer H. J. de Koster, is van mening, dat in de huidige situatie een zekere nominale verhoging van het loon- en prijspeil zal moeten worden aanvaard. „Met nadruk betrek ik hier de prij zen in", aldus de heer De Koster, omdat het juist de verhoging van het prijsniveau is, die de door de loonsverhoging extra toene mende vraag kan afremmen. Op korte termijn zal een modus moe ten worden gevonden vor een prijsbeleid, dat in dit kader past". De heer De Koster zei dit in zijn jaarrede ter gelegenheid van de al gemene ledenvergadering van het Verbond van Ned. Werkgevers, die te Groningen werd gehouden. De vakbeweging heeft reeds gesteld, al dus ging de heer De Koster verder, dat de resultaten van het overleg in de Stichting van de Arbeid mede afhanke lijk zijn van eventuele regeringsmaat regelen. „Het zal IJ duidelijk zijn, onder meer door hetgeen ik over het prijsbe leid heb gezegd, dat dit ook in hoge mate voor ons standpunt geldt". „Dit betekent", zei de heer De Koster, „dat een uiteindelijke overeenstemming slechts door driezijdig overleg tot stand kan worden gebracht. De werkgevers zijn bereid dit overleg in constructieve geest te voeren. De heer De Koster noemde de te lang durende schaarste aan arbeidskrachten het grootste knelpunt voor de maximale groei van de industrie. Noch de werk gevers, noch de werknemersorganisaties hebben in de afgelopen jaren een nor maal beleid kunnen voeren. Een aantal ondernemers ging over tot het betalen van zwarte lonen als toeslag op de over eengekomen lonen. Zij hebben daardoor willen voorkomen, dat werknemers het bedrijf verlieten en zij hebben gepoogd nieuwe werknemers aan te trekken. Dit heeft er weer toe geleid, dat andere ondernemers gedwongen werden naar wegen te zoeken om zich te verdedigen. (Advertentie) VOLGAARNE ben ik geneigd de Shah-in-Shah van Iran een aardige man te vinden, zeker nu hij zijn koninklijke gasten uit Ne derland op zo charmante en waar dige wijze ontvangt. Hij kan zich verzekerd houden van mijn sym pathie. Deze verklaring wil ik bij voorbaat en in alle oprechtheid te zijner geruststelling afleggen, nu het harte mij dringt hem iets te zeggen dat van (milde) kritiek getuigt. Ik heb namelijk gelezen dat hij het niet goedkeurt dat zijn voor malige gemalin, ons aller Soraya, als Russische keizerin in een Itali aanse film gaat optreden. In alle bescheidenheid vraag ik mij af, wat Uwe Majesteit om het op z'n eenvoudig-Hollands uit te drukken te maken heeft met de handelingen van een dame, die uw gemalin niet meer is en wat XI vergeef mij dat ik ronduit zeg wat mij zwaar op het hart ligt het recht geeft daar ook zelfs maar een oordeel over te geven. Wanneer U dit in de beslotenheid van uw (laat ik maar zeggen) huiskamer zou doen, dan zou dit nóg ten onrechte geschieden, maar dan zou dit in ieder geval een par ticuliere aangelegenheid zijn en blijven. Maar ik heb van uw kei zerlijk misnoegen in alle kranten van alle kanten van de wereld ge lezen en dit maakt uw afkeuring tot een publieke aangelegenheid. Vandaar dat mijn publieke afkeu ring van de uwe mij voorkomt ge rechtvaardigd te zijn. Ons aller en uw voormalige So raya gaat Catharina de Grote zijn. Het lijkt mij een alleszins aan vaardbare ambitie: een keizerlijke vrouwe die een keizerlijke vrouwe gaat verbeelden. Dit is in genen dele ongepast. Wij hebben ons nu reeds enige ja ren lang en wat mij betreft eerlijk 'gezegd: tot vervelens toe met die lieve mevrouw Soraya, met haar grote treurige ogen, moeten bemoeien. Daar hebben de kranten en de plaatjesblaaien ons toe gedwongen. Wij hebben, dik wijls onwillens, moeten kennis ne men van alles wat zij deed en niet deed en van alle fraaie meneren met wie zij wel eens werd gezien en dus gretig door de foto-jongens werd „betrapt" Men heeft haar daarmee geen dienst bewezen, maar dat mag en kan onze zorg niet zijn. Wel mogen wij, in de intimiteit van onze huiskamers, gelukkig zijn met het bericht, dat deze iet wat trieste verschijning, eindelijk enige levensvervulling gaat vinden in (misschien wel) een belang wekkende artistieke bezigheid. Ik kan Uwe Majesteit verzekeren dat althans alle Nederlanders, alle twaalf miljoen gekleurde-plaatjes kijkers hiermede zeer in hun schik zijn. Zij zouden het niet waarderen wanneer, vanuit Teheran, roet in deze delicatesse geworpen werd. ELIAS Het is duidelijk, zo betoogde de heer De Koster, dat deze situatie niet al leen de onderlinge verhoudingen tus sen de werkgevers verstoort, maar in meerdere mate nog het gezag van de vakbondsleiders ten opzichte van hun leden ondermijnt. Indien werkge vers bereid zijn zonder vooroverleg en vergunning, hogere lonen te beta len, dan die waarvoor de vakbewe ging heeft geijverd, zal de individuele werknemer zich van de vakbond af wenden. „Ik heb begrip voor het feit, dat de werknemersorganisaties in deze omstan digheden zich gedwongen voelen zeer hoge, mijns inziens te hoge, eisen op tafel te leggen. Net zo goed als ik be grip heb voor de moeilijkheden van de individuele werkgever, die toch vooral de machines draaiende wil houden, al kan ik niet een afwijking van rechts- geldende arbeidsvoorwaarden goedkeu ren". De heer De Koster erkende, dat het onder de huidige omstandigheden voor de vakbeweging uiterst moeilijk is ge worden een meer algemene verantwoor delijkheid, die uitgaat boven de directe specifieke belangen, te blijven bedragen. Ten aanzien van het aanbod op de krap pe arbeidsmarkt was de heer De Kos ter van oordeel, dat het wegnemen van de belemmeringen voor overwerk en het bevorderen van het werken van de ge huwde vrouw al is het maar voor hal ve dagen een gunstig effect zullen sorteren. Een welkome bijdrage noemde de heer De Koster de beslissing van de regering de diensttijd bij het leger weer wat in te korten. De voorzitter van het verbond zei, dat het moeilijk is antwoord te ge ven op de vraag of de voortdurende krapte op de arbeidsmarkt nu mede veroorzaakt wordt door een te laag loon- en prijspeil. Wel vertoont onze export in de laatste jaren een grotere stijging dan de wereld handel. „In deze situatie menen wij, dat een zekere nominale verhoging van het loon- en prijspeil moet worden aan vaard", aldus de voorzitter van het Verbond van Ned. Werkgevers. Kosten verhogingen, die in het verschiet liggen en eventuele monetaire maatregelen zul len de investeringen remmen, waarop van vakbondszijde wordt aangedrongen. Een apartheidspolitiek voor de bouw lonen in een overspannen arbeidsmarkt is een illusie, waarmee men wel lucht kastelen, maar geen huizen en fabrie ken kan bouwen, aldus de heer De Kos ter. De oplossing zal naar onze mening, zo zei de heer De Koster, in de eer ste plaats moeten worden gezocht in een verbetering van de produktivi- teit in de ruimste zin van het woord, in een effectiever toewijzingsbeleid en meer op langere termijn in een uitbreiding van de produktiecapaci- teit in deze bedrijfstak. „Wanneer de minister stelt, dat het welslagen van zijn beleid afhankelijk is van een belangrijke verbetering in het beloningssysteem van de werkne mer in de bouwnijverheid, dan zet ik daar een vraagteken bij. De ervaring heeft immers geleerd, dat hogere Ionen als zodanig in deze sector de produkti- viteit niet verhogen." „Het verbond is daarom van mening, dat aan andere maatregelen, welke tot produktiviteitsverhoging leiden, de hoog ste prioriteit dient te worden gegeven", aldus de heer De Koster. Prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, de voorzitter van de Sociaal-Economi sche Baad, heeft op de te Gronin gen gehouden jaarvergadering van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, de Amerikaanse mo netaire politiek gehekeld. Sprekend over het naar zijn mening ontstel lend gebrek aan werkelijke coör dinatie in de monetaire politiek, noemde prof. Verrijn Stuart het een zeer zwak punt, dat door het bankiersland Amerika de eis van evenwichtigheid in de betalingsba lans met voeten is getreden. Op de ze wijze werken de Verenigde Sta ten inflatoir. Van een goed func tionerend internationaal geldstel sel kan in die omstandigheden niet meer worden gesproken. Daarnaast komt een aantal minder be langrijke gevallen van gebrek aan coör dinatie voor, hetgeen intussen voor de naastbetrokken landen zeer hinderlijk kan zijn. Daarvan vindt men in West- Europa een groot aantal voorbeelden, waarvan Nederland, dat over het ge heel een goede politiek heeft gevoerd, de dupe dreigt te worden, aldus prof. Verrijn Stuart. Naar zijn mening is de hoofdzaak onder de thans actuele pro blemen de sanering van de Amerikaanse betalingsbalans. De Ver. Staten hebben, zo merkte prof. Verrijn Stuart op, zich bijzonder weinig resoluut getoond in dit opzicht, hetgeen te verwonderlijker is, omdat het bestaande tekort op de beta lingsbalans nauwelijks meer dan een half procent van het nationale inkomen der Ver. Staten bedraagt. „Het is nu eenmaal zo, dat wat voor de Ver. Staten een rimpeling op het economische watervlak betekent, el ders een meer dan levensgrote golf kan veroorzaken. De Amerikanen zijn zich daarvan niet steeds vol doende bewust". Intussen zitten wij met name in ons land met de gevolgen van de verkeerde en onevenwichtige geldpolitiek elders, zo betoogde prof. Verrijn Stuart verder. Bij ons wordt de „ruimte", in belangrijke mate bepaald door buitenlandse impul sen, die zeker ten dele van inflatoire aard zijn. De vraag naar onze export wordt erdoor verhoogd, de arbeidsmarkt wordt uiterst krap, zwarte lonen, af vloeien van werknemers naar den vreemde, waar immers alles zoveel „be ter" is, frustatie van de eigen, op sta biel evenwicht gerichte, met zo veel zorg opgebouwde politiek, is de ons door het buitenland toegediende „belo ning" op goed economisch gedrag bij de naleving van algemeen in theorie erken de, maar door anderen in de praktijk miskende normen. De enige gezonde uitweg hierin zou zijn een meer restrictieve politiek in het buitenland. Daarop valt, althans op korte termijn, niet te rekenen. Zulke maatregelen als revaluatie en zwevende wisselkoersen uitschakelend, achtte prof. Verrijn Stuart de beste re medie om het buitenland op enige af stand te volgen voor wat betreft de loonvorming. Op enige afstand, niet om de werkne mers te beknibbelen, maar omdat Ne derland nu eenmaal bijzonder kwetsbaar is. Onze import is naar verhouding veel groter dan die van verreweg de meeste andere landen en ons bevolkingsaccres stelt aan onze loon- en werkgelegen- heidspolitiek hogere eisen dan waaraan in andere landen moet worden voldaan. Maar hoe dan ook, de ervaring toont volgens prof. Verrijn Stuart, dat on danks alle vooruitgang de wereld nog niet vatbaai- is voor de goede even- wichtspolitiek, die Nederland met zijn economisch opmerkelijk „rijpe" bevol king wel heeft kunnen opbrengen, maar tegen de internationale stroom in, thans niet kan volhouden. In zekere zin is dit een tragedie, maar het is geen catastro fe, „daarvoor zijn wij nog steeds te vi taal en te inventief", aldus de voorzitter van de Sociaal-Economische Raad. Na overleg tussen de Nederlandse Bakkerij Stichting en het ministe rie van economische zaken heeft de minister van economisch zaken zich ermee akkoord verklaard dat m.i.v. 14 oktober 1963 de prijs van brood met een cent per 800 gram wordt verhoogd. Aanleiding hiertoe zijn de verder ge stegen prijzen van bloem en meel. Bak kers die reeds voor 14 oktober hogere broodprijzen berekenden dan in overeen stemming was met de afspraken met de Nederlandse Bakkerij Stichting, dienen de prijsverhoging achterwege te laten, resp. hun prijzen te verlagen. Indien bij onderzoek zou blijken dat voor brood hogere prijzen worden berekend dan met het voorgaande in overeenstemming is, zal een prijsmaatregel niet kunnen uit blijven. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren Kennedy's voorstel voor een gezamenlijk Russisch-Ameri- kaanse reis naar de maan verworpen. (Advertentie) CENT neerlands GROO^ Velasques sigaren worden bij honderden, duizenden, miljoenen en miljoenen vervaardigd volgens de modernste produktiemethoden (Patent 86596). Daardoor kan Velasques de prijs aantrekkelijk en de kwaliteit constant houden. Profiteer daarvan. Proef 'n Velasques en... Uw keus is gemaakt! Het Wereldgebeuren (Van onze speciale verslaggever.) Belluno, donderdagnacht. Tot aan hun heupen wadend door de modder zoeken -bij het flak kerend licht van flambouwen honderden uitgeputte militairen nog steeds naar lichamen die werden meegesleurd door „het meer dat uit de hemel viel". Er is geen hoop meer op overleven den, maar men probeert zoveel mogelijk stoffelijke overschot ten te bergen voor een volgende aardverschuiving die nog De ramp in Noord-Italië: red ders dragen een van de vele slachtoffers weg. (A.N.P. telefoto) steeds wordt verwacht ook dit onmogelijk maakt. De Italiaanse Alpenjagers hebben rondom het rampgebied een heel cordon gelegd tot hoog in de bergen zag ik het licht van hun schijnwerpers. Buiten de afzetting heerst op alle aanvoerwegen die smal zijn en bochtig - een onvoor stelbare chaos. Belluno is tot hoofdkwartier ge maakt van de hulpverlening. En daar vertelde Fredo Bellini aan ieder een die het maar wilde horen hoe hij was ontsnapt. Deze donkere 24-ja- rige Italiaan woonde in het nu ge heel weggeslagen dorp Fae. „Tegen elf uur hoorden we een dof en dreunend gerommel. Ik sprong op en schreeuwde: de dam zakt in. We hadden al dagen tegen elkaar gezegd dat het fout zou kunnen gaan met die verzakkingen daar boven. Toen begon de aarde te trillen het licht sloeg uit, alle ruiten rinkelden. We vlogen naar buiten, de straat over en tegen de berg op als losgebroken beesten. Het vos net op tijd. Er was een bliksemschicht in de lucht en daarbij zagen we hoe een enorme golf over de rand van de dam kwam spoe len eindeloos lang. De water muur stormde op ons af: we renden voor ons leven omhoog, omhoog. Het water sloeg net onder ons door. De nacht was helder en fris we konden alles zien gebeuren. De huizen werden weggespoeld alsof ze van bordpapier waren. Het ergste was eigenlijk nog de terugslag. Het water rolde tegen een bergwand op en kwam toen als een tweede zondvloed terug. Het duurde wel een kwartier voor we elkaar weer konden ver staan. De stilte daarna was zo lugu ber geen geschreeuw, niets dan het ruisen van xoater en heel in de verte geloei van bange beesten". Fredo Bellini uit Fae heeft de hele nacht geprobeerd zijn huis terug te vinden in de gigantische brij die het dal meters dik bedekt. Het is hem niet gelukt er ook maar een frag-- ment van te herkennen. De redders moesten 's morgens vroeg bijna geweld gebruiken om de to taal uitgeputte jongeman over te kunnen brengen naar het opvang centrum in Belluno. Het duurde daar tot ver in de middag voor men enig inzicht had hoe erg deze vloedgolf had toegeslagen. Intussen vroeg men zich verbijsterd af waarom de auto riteiten niet hebben gereageerd op de waarschuwingen die zijn gege ven: de dag te voren nota bene door de burgemeester en later door diens secretaris in Langarone. Wel hebben twee gendarmes een uur voor de ramp nog geprobeerd de weg erheen af te sluiten zij hebben deze op dracht niet overleefd. Zelfs hun auto is nog niet teruggevonden. Weken geleden al was de grond hier in be weging gekomen. Ingenieurs van de elektriciteitsmaatschappij kwamen snel over uit Venetië- Machines wer den haastig gedemonteerd en wegge voerd. Maar niemand dacht eraan de duizenden mensen die daar beneden woonden, tijdig te waarschuwen voor het geval de grondmassa los zou schieten zoals inderdaad is ge beurd. Het dal van de Piave ziet eruit als de bodem van een drooggelegde zee. TUt de modder steken hier en daar boomtakken omhoog als ver stijfde armen, die vergeefs om hulp hebben geroepen. Dode dieren liggen voorover, weggezakt in de dikke don kere brij van aarde en stenen. Vier dorpen bestaan niet meer ze zijn binnen drie minuten van de we reld weggeveegd, met vrijwel ieder een die daarin leefde. Het toeristenseizoen was net ge sloten. Vorige week nog vertrok een groot contingent kinderen uit een nu volkomen vernield vakantietehuis. In het hotel vlakbij logeerden nog wel een ploeg ingenieurs, onder wie veel Amerikanen. Zij legden de laat ste hand aan de installaties van de nieuwe krachtcentrale. Van hen is taal noch teken verno men. (Advertentie) Kaarslicht nobel vlammenspel! GOUDA KAARSEN De raadsman van de Metaalbond, mr. L. D. Pels Rijcken, beriep zich op een be schikking van rijksbemiddelaars, waarin een extra uitkering, hoe deze ook wordt genoemd, wordt verboden. De raadslieden van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij (N.D. S.M.) en de Amsterdamse Droogdok Maatschappij (A.D.M.) zijn van oordeel dat de Vereniging de Metaalbond (de neutrale werkgeversorganisatie in het metaalbedrijf) met zijn eis tot het ver bieden van toezeggingen en/of uitbeta lingen van niet op tarief gebaseerde beloningen die de vastgestelde maxima overschrijden, bij de president van de rechtbank aan het verkeerde adres is. In het tegen beide scheepsbouwmaat schappijen aangespannen kort geding, dat gisteren voor de president van de rechtbank in de hoofdstad diende en waarbij de in augustus door beide be drijven uitbetaalde of toegezegde ho gere beloningen of toeslagen in het ge ding waren, noemden zij „het door elk aar haspelen van de drie machten" (wetgevende, uitvoerende en rechterlij ke) en daardoor een groot gevaar. „Met zo'n actie moet U naar het Bin nenhof en ik wens U daarbij veel succes", vond de raadsman van de N.D.S.M., mr. N. J. C. M. Kappeijne van de Coppello, die meende, dal zijn cliënt ten onrechte iets wordt ver weten, want wat hij heeft gedaan is 0 In Graz, de hoofdstad van de Oostenrijkse slechts het geven van een voorschot provincie Stiermarken, zal op 14 maart op een door een Zweedse klant toe- van het volgend jaar een nieuwe schouw- gezegde fooi. Een fooi van twee ton. burg worden geopend. Graz, een stad met te verdelen onder de handarbeiders, een eeuwenlange traditie op het gebied van als een schip in aanbouw nog dit jaar het toneel, zal dan voor het eerst sinds wordt opgeleverd. „En fooien van bijna twaalf jaar weer over een eigen derden zijn geen loon", meende hij. I theater beschikken. Het standpunt van de A.D.M. kwam er op neer, dat zij in een noodtoestand is komen te verkeren en in overmacht be sloot de uurlonen met tien cent te ver hogen. In feite deed zij niets meer dan het inhalen van een achterstand, want mr. A. G. van Empel, de raadsman van de A.D.M., maakte bekend dat in het metaalbedrijf in ons land gemiddeld 9.65 meer loon wordt uitbetaald, dan vol gens de c.a.o. toelaatbaar is. „Als de A. D.M. nu wordt bestraft voor iets wat de anderen al lang oogluikend doen, kan zij de tent wel sluiten", vond mr. Van Empel, die bij toewijzing van het verbod een nieuwe stakingsgolf vreesde. Nadat mr. Pels Rijcken in zijn repliek o.m. nog had opgemerkt, dat de heer Thomson, directeur van de A.D.M., door de knieën is gegaan voor de arbeiders- eisen en een „het-kan-niet-op-sfeer' heeft gecreëerd bepaalde de president van de rechtbank, mr. Stheeman, de uit spraak op 17 oktober. Zoals bekend is, dient de volgende dag de strafzaak te gen de A.D.M. Bagdad en Damascus geven de pogin gen niet op. Het streven naar een verenigd Arabië, gebaseerd op respect voor de interne zelfstandigheid der deel nemende staten, leeft nog altijd. En wie er ook mogen wanhopen of dit doel ooit zal worden bereikt, niet de idealisten in Syrië en Irak, die deze week de samen smelting van hun strijdkrachten wereld kundig maakten. Wie zijn deze idealisten? Waaruit put ten zij de moed en de volhardendheid om zich te verzetten tegen Egyptes pre sident Nasser, die ook de eenheid wil, maar dan onder zijn allesoverheersende leiding? Het antwoord op deze vragen is: de Baathisten en de Baath-ideologie. Baath is een toverwo'ord in het Midden- Oosten. Het klinkt als de naam van een geheim genootschap en in vele landen wordt zrj alleen maar fluisterend ge noemd. In Egypte bijvoorbeeld, waar de Baath een verboden organisatie is. En in Marokko, waar de Baath beschouwd wordt als een gevaar voor het konings schap. Toch is het wat al te simpel om de Baath een anarchistische organisatie te noemen, zelfs partij is al te veel gezegd. De Baath is een stroming, die in de hele middenoosterse maatschappij verbreid is, een koorts, die epidemische vormen kan aannemen, een ideologie, die de mensen aanspreekt zonder dat er demagogen of profeten aan te pas komen. De leider van de Baath en tevens haar uitvinder is een opmerkelijke figuur, die zelden het spreekgestoelte beklimt, maar niettemin veel van zich heeft doen spre ken in het Midden-Oosten. Zijn naam is Michael Aflak en het meest merkwaar dige is misschien wel, dat hij geen isla miet is, maar afkomstig uit een gezin van christen-Arabieren. Michael Aflak is 53 jaar. Twintig jaar geleden stichtte hij zijn Baath-beweging, de Socialistische Renaissance Partij, die als voornaamste doel had de vereniging van Arabische wereld te bewerkstelligen. Veel succes had Aflak daarmee in het begin niet. Hij leefde meestentijds in ballingschap en pas op 8 maart van dit jaar veranderde een omwenteling in Syrië drastisch het politieke klimaat. De Baath heeft zich nu zo stevig vast gezet in het politieke patroon van de Syrische samenleving, dat Nassers so cialistische herenigingsplannen onlangs weinig gehoor vonden in Damascus. In Irak vestigde zich terzelfdertijd eveneens een Baath-regime, zodat Nasser ook in dat land te laat kwam. Het gevolg is dat er thans twee steden zijn in het Midden-Oosten, waarheen de Arabische volkeren het gezicht keren: Damascus en Cairo. Wie van de twee de grote strijd zal win nen is nog moeilijk te zeggen. Op het ogenblik lijkt het echter alsof de Baath aan de winnende hand is. Het verschil tussen Baathisme en Nas- serisme is, dat de eerste ideologie zich absoluut verzet tegen een persoonlijke overheersing zoals die van president Nasser. Socialisme, democratie en een heid zijn de drie leuzen van het Baathis me. Wat het socialisme betreft zijn beide bewegingen het wel met elkaar eens en wat de eenheid aangaat ook, maar de democratie is een wat lastig punt. Zoals het begrip democratie overal in de we reld anders wordt uitgelegd, zijn ook de Baath en het Nasserisme het over dit onderwerp niet eens. Wat Nasser on der democratie verstaat is ons allang duidelijk en evenmin als het westen veel vertrouwen in Nassers streven stelt, doen de Baathisten van Aflak dat. Zij zien hoe Nasser in Egypte het voorwerp is geworden van een afkeerwekkende persoonsverheerlijking, welke te zeer denken doet aan het Stalinisme. De Baath bedankt daarvoor. De Baath is daarentegen een voor oosterse begrippen vrij tolerante beweging en aan die tole rantie dankt zij haar grote kracht. Moslem-leden van de Baath wijzen er met trots op, dat Michael Aflak een christen-Arabier is, ook al zegt hij zelf, dat hij niet godsdienstig is. Religie en professie tellen in de Baath niet. Het is een revolutionaire beweging, die de wil van het volk stelt boven die van haar leiders. Nasser is in de ogen van Aflak, weliswaar een geboren leider, maar hij dient volgens hem zijn capaciteiten in dienst te stellen van de volkswil. Zodra hij toegeeft aan ien persoonlijkheidscul tus betreedt hij, naar de beginselen van de Baath, het verkeerde pad. ndanks dit fraaie gevoel voor demo- cratische waarden, wijst de Baath het éénpartijenstelsel niet af. Men stuit hier op een paradoxale stelling, die de vreemdsoortigheid van de Baath-ideo logie volkomen typeert. De Baath is dan ook een door en door oosterse uitvinding en politiek gezien uniek in de wereld. Zij draagt de kiem van de Arabische eenheid wel degelijk bij zich. Veel zal echter liggen aan het politieke klimaat en nog belangrijker zal zijn, dat er geen vraatzuchtige Nassers in de buurt ko men, die het jonge plantje van de een heid opvreten. Wat het éénpartijenstelsel betreft, heeft Aflak een aardige verkla ring bij de hand. Ieder volk binnen het Arabische blok, zo zegt hij, lost de eigen problemen naar eigen inzichten op. Dat kan heel goed zijn door het bewind in handen te geven van slechts één revo lutionaire organisatie. In het groter ge heel van Arabische landen is echter een meerpartijenstelsel gewenst. Met andere woorden: laat Egypte zijn Nasserisme houden, maar in een Verenigde Arabi sche Republiek mag het nooit de enige beweging zijn. De Baath-leiders hebben de meeste be wondering voor Joego-Slavië. Tito leidt een natie, die bestaat uit een grote ver scheidenheid van volkeren, die geen van alle hun eigen karakter hebben prijs gegeven. Toch is er eenheid onder Ser viërs, Kroaten en Slowenen en vormen zij één volk. Deze vorm van eenheid is het doel dat de leden van de Baath voor ogen staat. De beweging heeft op Nas ser voor, dat zij een ideologie aanbiedt, die passend kan worden gemaakt voor ieder land. Nasser ziet dat gevaar zeer goed. Niet voor niets oefende hij zolang druk uit op de revolutionaire regering van Yemen tot deze haar minister van buitenlandse zaken ontsloeg en degra deerde tot permanent afgevaardigde bij de Verenigde Naties. De man was name lijk een Baathist en dus gevaarlijk. PRESIDENT NASSER ....botert slecht met Baath.... (Advertentie) Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3