Boschkappelaar dreigde politie met doodslag EXAMENS alles voor uw kachel H. J. B A X Zeeuwse Brandwaarborg Maatschappij van 1824 Ook caféhoudster en dochter mishandeld NOORD-ZEELAND AGENDA MARKTBERICHTEN Massaal proces tegen nazi's in Frankfort WISSEL SCHOUWEN „ERG WOEST" TWEE PAARDEN GEDOOD ONDER OUDELANDE DREIGENDE HOUDING NIEUWE COMMANDOPOST VOOR B.B.-KRING VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Aankoop woning voor nieuwbouw raadhuis Hengelsportvereniging hield vergadering Eerste bijeenkomst van bejaarden ZUID-BEVELAND Orgelconcert door Feike Asma N.C.V.B. bijeen ONDERHOUDSWERKEN AAN SCHUTSLUIS VLISSINGEN BISSCHOP VAN BREDA IN VOORLICHTING OVER VATICAANS CONCILIE Kerkelijke mutaties Politierechter Middelburg Stavenisse koopt twee pontons van Amerikaanse marine Oefening Rode Kruis W in terprogramma N.F.O.-Pomona DE VEY MESTDAGH Eerste film van filmligc Tractor in brand Burgerlijke stand Wijnvoorlichting voor huisvrouwen N.C.V.B. vergaderde PREDIKBEURTEN KERKNIEUWS Vulemmers 4,50 5,35 7,00 7,75 7,95 8,35 8,75 Kolenschoppen 0,60 - 1,80 Kochelhaakies 30 cent Kachelpoken 60 cent Vuurtangen 145 cent Kacheikit 90 1,20 1,50 Vuurcement 75 ct per pak Haardglans 60 cent Haardlak 60 cent Glaspol 90 cent Sluit uw brandverzekering bij de gevestigd te Zierikzee Kantoor: Lange Nobelstraat 34 Telefoon 2162 Schadeclaims op Indonesië Samenwerking kruisorganisaties bepleit W. DE MUNCK, VRUDAG 11 OKTOBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Voor de zoveelste keer is een café in Boschkapelle het strijdtoneel van een heftige woordenwisseling geweest. Niet alleen zou een jonge man daar onder invloed onder het uitstoten van de woorden „Ik gooi je kapot" en met een hooggeheven bierflesje een opperwachtmeester der rijkspolitie hebben bedreigd, ook de caféhoudster en haar 12- jarig dochtertje zouden door de driftige knaap op bijzonder hard handige wijze zijn aangepakt. De gebeurtenis, die op 12 juli grote opschudding veroorzaakte in dit dorp, werd donderdagmiddag tij dens de zitting van de politierech ter, mr. C. E. Coester, nog eens luidruchtig toegelicht door de Boschkapelse werkman A. G. M. M. die zich voor deze feiten moest verantwoorden. Deze verklaarde op die bewuste dag het café te hebben bezocht om op ver zoek van zjjn vader, zijn broer, die de hele middag in het café had rondge hangen, op te halen. Hijzelf nam er nog even een biertje. Bij het neerzetten van het glas, sloeg M. het kapot. „Er was helemaal niks loos", vertelde de los- werkman. „Ik was alleen een beetje driftig, omdat mijn broer niet mee wilde gaan. Daarom heb ik het misschien te hard teruggezet". Mevrouw W. J. H.-de W. de caféhoud ster, vertelde als getuige, dat de broers „mot" met elkaar hadden gekregen. Toen zij de jongelui wilde scheiden, greep M. haar bij de keel en duwde haar weg. Een van de dochtertjes, die haar moeder wilde beschermen, werd tegen de muur gesmakt Veel méér kon de caféhoudster zich van de affaire niet meer herinneren. „Dit was toch anders wel een gebeurtenis, die U lang zal heugen", merkte mr. Rosing op. „Of komt het vaker voor, dat het zo'n bende in uw café is". De verbalisant, opperwachtmeester F. P. A., verklaarde op de zitting van gistermiddag, dat hij M., toen hij na een waarschuwing op onder zoek was uitgegaan, in de keuken achter het café had aangetroffen. „Hij zag er erg woest uit, was met bloedvlekken besmeurd en had een ge scheurd hemdje", zo vertelde de verba lisant, die voorts meedeelde, dat M. zich naar hij zei in een glas had geknepen. „Om dit na te gaan ben ik toen in het café gaan kijken. Daar zei ik tegen M. „Eigenlijk zou je een pak slaag verdie nen". Dat was het moment waarop M. achter het buffet vloog, een bierfles ophief en de politieagent de woorden „Ik gooi je kapot" toeriep. „Ik voelde me bedreigd en heb me daarom met een kruk verde digd", aldus de opperwachtmeester. Dat was een uitlating, die aan M. een opmerking ontlokte, waarin deze in kernachtige bewoordingen de politie functionaris van leugen beschuldigde. Hij ging daarbij zo tekeer, dat de poli- Aan de polltieopleidingsschool te Nistel- rode (L.) slaagde dinsdag dhr. H. Ver huist uit Oostburg voor het politiediplo- ma AA. De heer Verhulst is inmiddels aangesteld als agent bij de gemeente politie te Oosterhout (N.-B.). Twee paarden hebben donderdagmorgen in een brede sloot bij de weg van Elle- woutsdijk naar Oudelande, vlak bij de grens tussen deze twee gemeenten, de dood gevonden bij een ongeluk met een met bietenloof geladen wagen. De dieren, eigendom van de landbouwer L. Bosse- laar te Ellewoutsdijk, trokken de gela den wagen de hellende dam van het land naar de weg op. De wagen begon echter achteruit te lopen en trok de dieren mee. Zij kwamen in een naast het land liggende brede sloot terecht. De wagen viel daarbij op de dieren. Het voertuig werd na enige tijd met tractoren uit het water getrokken. Voor de dieren bleek de hulp toen niet meer te baten. De schade bleef voor de eigenaar nog enigs zins beperkt, omdat een slager bereid bleek de dieren voor de slacht op te ko pen. Advertentie tierechter hem tot de orde moest roe pen. Ook zei M. wel even onder ede te willen verklaren, dat de verbalisant het eerst had gedreigd. „Ik heb alleen ge zegd: „Als jij slaat gooi ik", zo zei de Boschkappelaar, die er voorts aan toe voegde: „Die man kan onze familie ge woon niet uitstaan. Hij loopt de hele dag achter ons aan. Toen we uit het café kwamen, heeft hij mijn vader uitge maakt voor alles wat niet mooi meer was"-. Een dergelijke verklaring legde ook de vader van de verdachte, C. L. M. De verbalisant zei zich wel te kunnen herinneren, dat M. ook buiten nog een dreigende houding had aangeno men. „De mensen het waren er bij elkaar wel vijftig vonden het ken nelijk wei amusant, want ze riepen en schreeuwden". Dat A. de vader van de verdachte had uitgescholden ontkende deze. „Ik heb alleen ge zegd: »Ga naar huis zo is het wel mooi genoeg". Voor nader onderzoek is de zaak weer in behandeling bij de rechter-commissa- ris gegeven om over onbepaalde tijd op nieuw voor de politierechter te worden gebracht. De gemeenteraad van Stavenisse heeft donderdagavond in een spoedeisende vergadering besloten tot de aankoop van twee pontons voor een toekomstige drijvende steiger in de haven. In de op 16 november 1962 gehouden raadsver gadering werd een suggestie gedaan om plannen hiervoor te beramen. Daarop heeft Stavenisse aan de Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij de op dracht verstrekt een plan met begro ting op te maken. Op 26 september 1963 hebben b. en w. te Arnhem deze kwestie uitvoerig be sproken. Uit deze bespreking' bleek, dat voor de verwezenlijking van het plan voor een drijvende steiger twee pontons nodig zijn. Nu is de gemeente in de ge legenheid om twee pontons van de Ame rikaanse marine te kopen. B. en w- hebben deze pontons bezichtigd met een deskundige van de Heidemaatschappij en die vond dat de pontons in goede staat verkeren en dat de prijs van f 1700 per stuk dan ook zeer aanvaard baar is. Tot a.s. zaterdag om 13 uur heeft de gemeente de tijd om hierover te beslissen. De heren G. M. Steendijk en A. .T Smits (s.g.p.) waren tegen dit plan, omdat volgens hen deze plannen de zondagsontheiliging in de hand wer ken. De andere raadsleden waren het hiermee niet eens. Zij vonden dat b. en w. moeten zorgen dat de zondagsheili ging in acht wordt genomen door be paalde maatregelen te treffen. Verder zagen zij in aanleg van deze stei ger een voordeel voor de middenstand, daar er nu meer toeristen zullen ko men. De raad besloot verder een kre diet van ongeveer f 10.000 te verlenen voor het vernieuwen van de havenbe schoeiing. In de vergadering van de Kringraad Be scherming Bevolking A-kring Zeeland (Zeeuwsch-Vlaanderen), die op woens dag 16 oktober te Terneuzen wordt ge houden, zal worden voorgesteld gronden te kopen voor de bouw van een nieuwe commandopost. Het betreft een perceel grond van circa 6750 vierkante meter, gelegen in de gemeente Schoondijke, dat eigendom is van mevrouw C. J. Leen- houts-van Kruyningen te Voorburg. De prijs bedraagt 1,80 per vierkante me ter. Het dagelijks bestuur van de kringraad verzoekt voorts machtiging tot het aan gaan van een overeenkomst tot het af stand doen van de pacht met de heer M. Maljaars te Schoondijke. Verder vraagt het bestuur van de kring machtiging om de niet-direct benodigde grond tijdelijk en van jaar tot jaar te doen verpachten onder goedkeuring van de grondkamer van Zeeland. De agenda, waarop veel personeels- en financiële zaken voorko men, vermeldt voorts het voorstel de magazijnbediende A. A. Marteijn te Aar denburg in vaste dienst te benoemen met ingang van 1 november 1963. Voorge steld wordt bij de gemeente Terneuzen voor de jaren 1963 en 1964 een krediet in rekening-courant te nemen tot een maxi mum van 30.000. De begroting voor 1964, die de vergade ring zal worden voorgelegd, sluit voor wat betreft de gewone dienst met totaal bedragen wegens ontvangsten en uitga ven van 188.690. (Advertentie) Morgenmiddag houdt de colonne van het Rode Kruis van de afdeling Schou wen (Westhoek) een oefening die wat omvang betreft een flinke inspanning zal vragen van de leden van deze nog betrekkelijk jonge colonne. Er wordt van uitgegaan dat ergens op de Noordzee een scheepsongeluk heeft plaatsgevon den waarbij gewonden zijn gevallen. De reddingboot „Maria Carolina Blanken- heijm" wordt ingeschakeld; deze vaart te 13.00 uur uit. De reddingsactie gaat dan pas beginnen en via de Roeiers- wacht, vuurtoren Westenschouwen en de commandant der Rode-Kruiscolonne, wordt dit onderdeel opgeroepen naar het wijkgebouw en vandaar naar Burghsluis. Een ambulance (als oefening wordt maar een bestelwagen gebruikt) ver voert de slachtoffers die inmiddels eer ste hulp hebben ontvangen naar het noodziekenhuis te Haamstede, in dit ge val het wijkgebouw. Omstreeks 16.30 uur wordt de gehouden oefening besproken. De besturen van de N.F.O. afd. Schou wen, en de vereniging van oud-leerlingen „Pomona" hebben zich dezer dagen be raden over het winterprogramma, dat als steeds weer gezamenlijk zal worden opgezet. Indien alle sprekers toezegging doen, kunnen de fruitkwekers deze win ter een lezing bijwonen over de kalktoe- stand m de grond, en een over het weer, door de meteoroloog Scharringa uit De Bilt. Verder de ziektebestrijdingsavond van de heer Hertgers, ditmaal met me dewerking van de heer Mandersloot, en, met de heer Goddrie over de onkruidbe- strijding door middel van chemische middelen. Op de jaarvergadering van de N.F.O. zal de landelijke secretaris ir. A. Groot de E.E.G. uit de doeken doen. Ook het L.E.I. zal gevraagd worden de heer W. Spoor een lezing te laten houden. Ge tracht zal worden de heer Joh. van Dii- ke, voormalig inwoner van Haamstede en nu in dienst van het consulentschap in de Betuwe, een lezing te laten houden over zijn bevindingen met de fruitteelt in de Betuwe. Een programma waarbr op enkele vergaderingen ook weer de le den der landbouwvereniging gevraagd zullen worden. ZIER1KZEE DRUKKER IJ Beilamypark 45-48 - Vlissingen Middelburg Electro: de gemaskerde houw degen, 19.30 uur, 14 Jaar. City. Spaanse dansgroep Antonia y Marino, 20 uur. Vlissingen Alhambra: De prijs der liefde, 20 uur, 18 jaar. Luxor: Inspecteur Goril la slaat er op los, 20 uur, 14 jaar. Tegel plateau Bloemenlaan: skelterwedstrijden, vanaf 16.30 uur. Westdorpe Kunsthandel Troutzaerte: ex positie G. Lataster, 921 uur. Terneuzen Luxor: De man, die doorvocht, 20 uur, 18 jaar. Oostburg Ledeltheater: Hatari, 20 uur, a.l. Bergen op Zoom Roxy: 55 dagen Peking, 20 uur, 14 jaar. Luxor: PT 109 op nacht patrouille, 20 uur, 14 Jaar. Vanavond (vrijdag) wordt in de Con certzaal te Zierikzee de eerste film ver toond van de plaatselijke filmliga. In de Russische film „Het lot van een mens" wordt de tragiek vertoond van de menselijke eenzaamheid zoals die tijdens de oorlogesjaren kon ontstaan. Op strakke wijze heeft de regisseur zijn bedoeling gerealiseerd, waarbij gebruik is gemaakt van de „flash back". Een voormalig chauffeur van het rode leger. Sokolof, ontmoet een collega die hij over zijn leven vertelt. De film verhaalt dan de wederwaardig heden in een krijgsgevangenkamp, de ontsnapping en het weerzien met zijn to taal verwoeste geboortestad, waar hn verneemt dat zijn vrouw en dochter zijn omgekomen. Bij de slag om Berlijn verliest hij ook nog zijn zoon. Als hij geheel apathisch rondzwerft ontmoet hij een verwaarloosd oorlogsweesje dat hem door zijn kinder lijk vertrouwen de moed schenkt om een nieuw leven te beginnen. In het voorprogramma wordt de docu mentaire „Nightmail" vertoond: Een beeld van het nachtelijk postverkeer. WESTENSCHOUWEN De raad Westerschouwen, die zoals reeds gemeld, vergaderde, ging akkoord met een voorstel van b. en w. om het pand Ring 8 te Haamstede, gelegen naast de politiewoning aan te kopen in verband met de nieuwbouw van een raadhuis. De prijs 15.000 werd alleszins aan vaardbaar geacht. Aan de tekeningen van het architecten bureau irs. Rothuizen en 't Hooft te Mid- delburg/Goes gaf de raad zijn goedkeu ring. B. en w. kregen machtiging van de raad nog enige onderdelen van het plan nader te bekijken. Speciaal gaat het hier om de omvang van de nieuwe raadzaal. Die zou volgens het plan voor 125 personen een zitplaats bieden. Het werd wenselijk geacht deze ruimte door middel van een bouwwand van opper vlakte te laten variëren. De luidinstallatie van de kerktoren is versleten. Vernieuwing zal de gemeente een bedrag van ongeveer vijfduizend gulden kosten, zo werd meegedeeld. Aan het advies- en ingenieursbureau Witteveen en Bos te Deventer zal wor den opgedragen het bouwtechnische ge deelte van de rioolwaterzuiveringsin stallatie aan te besteden. BURGH Dezer dagen werd in cafetaria „De Westhoek" te Burgh een vergadering gehouden van de hengelsportvereniging „Westerschouwen", waarvoor grote be langstelling bestond. Meer dan de helft van het aantal leden was aanwezig. De voorzitter, de heer A. de Rijke uit Re- nesse herdacht de overleden burgemees ter jhr. Röell. In zijn welkomstwoord zette de voorzitter uiteen waarom de naam Westerschouwen gekozen is als naam der vereniging. De rede hiervoor is het ledental, dat bestaat uit vele inwo ners van de 5 kernen van Westerschou wen. Spreker gaf verder een overzicht over het afgelopen seizoen, waarin veel gevist is, maar weinig gevangen. De oor zaak van deze slechte vangsten is niet bekend. Het ledental steeg van 30 naar 50, bovendien zijn er 9 juniorenleden. De wedstrijden in V.V.V.-verband verliepen zeer behoorlijk. Wegens afwezigheid van de secretaris las de penningmeester, de heer W. Lem- som, de notulen. Naar aanleiding hier van vroeg de heer Verwijs naar de juiste visdag. Het blijkt dat de meerderheid voor de zaterdag is, wat wel een moeilij ke dag is voor de middenstanders. De Federatie Zeehengelen Oosterschelde had aan de vereniging verzocht toe te treden als lid. De vaste contributie be draagt f 10 en 10 cent per lid. De ver gadering ging akkoord met toetreding. Op zaterdag 19 oktober wordt een grote zeehengelwedstrijd gehouden in de Een dracht bij de Thoolse brug ten bate van het watersnoodmonument. Ook een aan tal hengelaars uit de Westhoek zal deel nemen. Uit het financieel overzicht van de heer W. Lemsom bleek, dat een goed batig saldo in de kas aanwezig is. Een ader lating betekent de aan te vragen koninklijke goedkeuring. Na de pauze maakte de voorzitter de clubkampioenen bekend. Bij de junioren ging de titel naar Leo Braber uit Re- nesse met 975 punten. Nico v. d. Bos uit Haamstede werd met 525 punten tweede en Wim Kostense uit Renesse derde met 350 punten. In de seniorenafdeling ging de voorzitter zelf met het kampioenschap strijken. De heer De Rijke behaalde 3175 punten. Tweede werd de heer H. Fierens uit Vlaardingen met 2725 punten, derde de heer D. Braai, Renesse met 1775 punten, gevolgd door de heer M. v. d. Have uit Kerkwerve als 4e met 1725 punten, vijf de werd de heer J. Hart uit Burghsluis met 1700 punten, zesde de heer L. van Oeveren uit Burgh die 1650 punten ver gaarde, zevende de heer P. Duson uit Renesse met 1575 punten. Al deze heren kregen een waardebon. In de 7 wedstrij den werd in totaal 20.775 gram vis ge vangen. Binnenkort houdt de vereniging nog een onderlinge wedstrijd en wel op een van de komende zaterdagen wanneer het tij gunstig is. Óp verzoek van de heer Th. Wessel werd de naam „Westerschouwen" veranderd in: hengelsportvereniging „De Krab" te Westerschouwen. Deze naam werd door de aanwezigen bij meerderheid gekozen. STAVENISSE Woensdagmorgen, omstreeks half zes werd de bevolking van Stavenisse opge schrikt door het loeien van de brand- sirene. Oorzaak hiervan was het in brand raken van een tractor in de schuur van de heer A. Heijboer, wonen de aan de Stoofdijk. De heer G. M. Geerdijk, die de tractor wilde starten merkte plotseling dat de vlammen uit het motorcompartiment sloegen. Aan vankelijk trachtte hij de vlammen met behulp van jutezakken te smoren, maar toen dit niet lukte duwde hij het voer tuig naar buiten. De brandweer was vrij spoedig ter plaatse om verder onheil te voorkomen. De tractor werd zwaar be schadigd. SINT-ANNALAND. Bevallen: M. J. van Driel-Dormaar d„ E, J. Laban-Snoep d„ M. L. Rijnberg-Dekker d., J. H. van den Boogaart-van IJsseldijk d., J. C. van Dijke-Padmos d., C. Dijkema-Kruf z. E. M. J. van Dijke-van Thillo z. Getrouwd: L. J. Pape 21 jaar en J. H. J. Nelisse 18 jaar. Overleden: A. C. van Luljk, 90 jaar, e.v. J. B. van Dijke, C. Slager 78 jaar, e.v. J. Moer land. RENESSE De afdeling Westelijk Schouwen van de Nederlandse vereniging van huisvrou wen hield deze dagen in Renesse een z.g. „wijnmiddag". De middag werd verzorgd door de werkcommissie voor collectieve wijnpropaganda, bestaande uit de da mes Nora Hana, journaliste, en me vrouw Paulissen, radiospreekster. Nora Hana vertelde dat het wijngebruik in Nederland erg op de achtergrond is ge raakt. Onze voorouders hadden nog een karaf met wijn op tafel staan, waarvan tijdens de maaltijden en vlak voor het naar bed gaan gebruik werd gemaakt. Om opnieuw wijn te leren drinken moet men beginnen met een landwijntje. Om de vele soorten te leren onderscheiden kan men de etiketten van de leeggedron ken flessen inplakken, waardoor men op den duur goed gedocumenteerd wordt. Om de wijn nog beter tot haar recht te laten komen kan men het wijndrinken combineren met hollands' nationale pro- dukt, de kaas. Bij een goede landwtir hoort een stuk kaas. Ook kan men ver- schi'.'ende fruitsoorten met wijn overgie ten, dit enige dagen laten staan, waarna de vruchten met slagroom gebruikt kun nen worden. Deze wiinmiddag viel bij de aanwezige dames bijzonder in de smaak, wat tot uiting kwam in het als dank aanbieden van bloemen aan de „wijndames". POORTVLIET Dinsdagmiddag werd in de bovenzaal van het gemeentehuis te Poortvliet voor de eerste maal in dit seizoen de bejaar denmiddag gehouden. De opkomst was vrij goed. Mevrouw Van Doorn opende de vergadering en riep allen een harte lijk welkom toe. Na de traktatie door de dames van het comité werd het woord gevoerd door de heer Oosterwelder uit Amsterdam, kampleider van een christe lijke jeugdorganisatie. Mevrouw Van Doorn dankte de heer Oosterwelder voor zijn komst naar deze vergadering en voor zijn boeiende rede. Ten slotte bracht de voorzitter van de bejaarden- bond spreker dank voor zijn leerzame causerie. De N.C.V.B. te Poortvliet hield dezer dagen de jaarvergadering in het ge meentehuis. Er werd geopend met het zingen van gezang E vers 6, waarna gebéd en meditatie volgde. Er werd ge lezen Lukas 22 vers 1 tot 7 en 54 Lot 62. De presidente heette allen welkom ir. 't bijzonder de heer Oosterwelder uit Amsterdam, die voordroeg de „levensge schiedenis van Toni Speer", thans tex tielfabrikant in Londen. Na deze rede was er pauze en begon men aan huis houdelijke zaken. De verloting was ten bate van de kas als tevens het raden naar de verkoop der speldjes en op brengst van de actie „Open Het Dorp". De avond werd besloten met het zingen van het bondslied. KAPELLE Woensdagavond 16 oktober zal Feike Asma in de Nederlands hervormde keik te Kapelle een orgelconcert geven. De baten hiervan zijn bestemd voor het re stauratiefonds van. deze kerk. Het pro gramma omvat: Toccata over Psalm 118 van Jan Zwart; Andante Religioso Psalm 25 2 van Jan Zwart; Concerto in C Moll: a. Maestoso Allegro, b. Menuette, c. Allegro, van G. F. Handel; Sinfonia in F dur van J. S. Bach; Fuga in C Moll van J. S. Bach; Grand Choeur alia Handel van F. A. Guilmant; Marche Funèbre et chant Séraphique van A. Guilmant; Toccata van J. Grison en tot slot Fantasie over bekende zangwijzen van Feike Asma. WAARDE De N.C.V.B.. afdeling Waarde, hield haar maandelijkse vergadering in het herv. centrum, onder leiding van me vrouw Mol-de Feijter. Als spreekster trad op de heer H. Don uit Krabbendijke met het onderwerp „De jeugd van 13 jaar en ouder". VEILING GOES. 10 oktober. Cox's Orange Pippin 1 85-90 62, 80-85 60—64, 75-80 55.10—67, 70-75 55,10— 64, 65-70 52.10—62, 60-65 41.80—54, 50-60 32— 34, 2 D 18—19, 2 80-85 58, 75-80 58, 70-75 54, 65-70 50, 60-65 40, 55-60 28, grof 31—48, fijn 1030. Goudrenet 1 90-90 4147, 85-90 42—47, 80-85 41—46, 75-80 37—40, 70-75 34, 65-70 30—31, D 20—24, 2 80-85 31—34, 75-80 33, 70-75 30, 65-70 29, grof 28—30, fijn 23, val 16. Glorie van Holland 1 80-85 32, 75-80 35—36, 70-75 32, 65-70 27. 2 80-85 29, 75-80 32, 70-75 27, 60-70 24, 2 D 22, grof 18—25, fijn 1823. Laxton Superbe 1 75-80 29, 70-75 26, 65-70 23, 60-65 18, 2 D 17, grof 18. Elli sons Orange 2 75-80 31, 70-75 33, 65-70 30, 2 D 20, grof 26, fijn 21. Lombarts Calville 1 75-80 32, 70-75 32, 65-70 27, 2 D 20. Al- lington Pippin 2 75-80 29, 70-75 26, 65-70 21, 60-65 19, 2 D 18, grof 21, fijn 18. Jona than 1 75-80 40—43, 70-70 43—44, 65-70 34—36. Crimson Cox's 1 80-85 5752, 75-80 5456, Geref. Gem. in Ned. Oud-Vossemeer, 12 oktober 7 uur ds. Malan. Wegens het verrichten van onderhouds werkzaamheden aan de grote schutsluis in het Kanaal door Walcheren te Vlis singen, zal met deze sluis niet worden geschut van 16 oktober 1963 te 7.00 uur, tot 17 oktober 1963 te 21.00 uur, of zoveel langer als nodig of korter als mogelijk zal blijken. Gedurende voor noemde periode kan alleen worden ge schut met de kleine schutsluis te Vlis singen. In de voorlichtingscommissie van het concilie is als 14de lid benoemd, mgr. G. H. de Vet, bisschop van Breda, voor de Nederlandse taalgroep. NED. HERV. KERK Beroepen te 't Harde: J. A. de Waard te Meerkerk; te Barneveld (toezegging): J. H. Cirkel te Huizen N.-H.; te Kame- rik (toez.): J. Th. Kazander te Ooster- wolde (G.); aangenomen naar Nijverdal: D. H. Bosma te Kortenhoef, die bedank te voor Nieuwvennep-Abbenes (toez.). GEREF. KERKEN Beroepen te Dordrecht; A. Nagelkerke te Overschie; te 's-Gravenhage-Eskamp: A. C. Kersten te Utrecht-W.; te Wie- ringerwerf: J. van Drie te 's-Gravemoer; bedankt voor Bijlen: J. van Dalen te Uit hoorn. Beroepen te Zwartemeer H. E. Smid te Lemele-Lemelerveld. CHRIST. GEREF. KERK Beroepen te Dordrecht-Zuid: J. J. Rebel te Haarlem-N.; bedankt voor Groningen: I. de Bruijne te Rotterdam-C. Aangenomen naar Meppel, M. Brandes te Daarleveen. GEREF. GEMEENTE Tweetal te Middelharnis: P. Blok te Dirksland en W. C. J. Bosschaat te Slik kerveer. IwrwrwBwwwrwwMMrwi T ook in kleuren plat en rond Havenplein 2 ZIERIKZEE Telefoon no. 2778 70-75 53, 65-70 46—49, 60-65 39, 55-60 25. Sterappel 1 65-70 60—63, 60-65 46—51, 55-60 32—35, 2 D 20. Br. Clairgeau 1 75-80 26, 70-75 36-42, 65-70 27—38, 60-65 22—27, Bonne Louise d' Avranches 2 65-70 60, 60-65 68, 55- 60 62, 50-55 50, 2 D 2—128, grof 31—36, fijn 19—26. Conference 1 65-70 47, 60-63 40, 55-60 31, 2 D 19. 2 70-75 42, 65-70 42, 60-65 38, 55-60 29, grof 28-32, fijn 626. Legipont 1 70-75 52, 65-70 50, 60-65 44, 55-60 35, 2D 16—17, grof 3032, fijn 615. Doyenne du Comice 1 80-85 92—93, 75-80 94—98, 70-75 92, 2 D 41—75, 2 80-85 84—85, 75-8<£ 90—94, 70-75 91— 98, 65-70 87—91, grof 69—73, fijn 34—51. St.- Remy 1 85-95 28, 75-85 28—29, 65-75 27—28, 2 D 24—25, grof 20—23, fijn 17—19. Br. Alex Lucas 1 80-85 33, 75-80 62, 70-75 63, 65-70 54, 2 80-85 49—52, 75-80 48—56, 70-75 42—57, 65-70 52, 2 D 16—23, grof 19—28, fijn 14—17. Diverse appels: kroet 18, val 15. Bramen per doos 1 51, 2 1339. Druiven 1 155. Totale aanvoer hard fruit 12.000 kisten. EIERVEILING S.B.E. Aanvoer 363.813 stuks, handel redelijk. Prij zen (per 100 stuks). Eieren van 38 tot 41 gram 6.207.30; eieren van 52 tot 61 gram 9.51 12.48; eieren van 61 tot 72 gram 12.5714.74; eendeëieren van 60 tot 64 gram 9.9910.54; eendeieren van 64 tot 69 gram 10.8211.41. VEILING STAVENISSE. 10 oktober. Bintjes gewoon 10.50, bonken 15.40, drielingen 4.70.Eigenheimers gew. 13.80. Aanvoer 1000 kisten. VEILING ST.-ANN ALAND. Eigenheimers, gew. 12.3013. Bintjes, gew. 9.60, bonken 14.30, aanvoer 900 kisten. Uien, maat 40-70 17.17—17.21, bonken 17.70, drie lingen 19.60, picklers 18.09, stek 4.34. Aan voer 30 ton. VISMIJN COLIJNSPLAAT. 10 okt. Exportgarnalen, aanvoer 5836 kg, 70 187. Schar 16 kg. Bot 343 kg. Wijting 18 kg. Schol 23 kg. Tong 13 kg. Paling 40 kg. Tarbot 9 kg. Kabeljauw 19 kg. Ongesor teerde vis 24 kg. VEILING KRABBENDIJKE. 10 oktober. Cox's Orange Pippin 1 85-90 56, 80-85 57—63, 75-80 57—64, 70-75 56—65, 65-70 50—58, 60-65 40—47 53-60 31—32, 2 80-85 58—60, 75-80 5960, 70-75 57—59, 65-70 53, 60-65 41, 55-60 31, 2 D 15—19, 3 gr. 33^-42, 3 f. 17. kroet 918. Goudrenet 1 85-90 38, 80-85 36, 75-80 34, 70-75 33, 65-70 29, 2 85-90 36, 2 E 23, 3 gr. 30, 3 f. 23, kroet 22. 1 Laxton S 2 80-85 25, 75-80 26, 70-75 25, 65-70 21, 60-65 17, 3 gr. 20. James Grieve 2 63-70 38—39, 2 D 26, 3 gr. 25, 3 f. 24, kroet 20. Ellison Or. 1 80-85 36, 75-80 39, 70-75 38, 65-70 33, 2 D 21, 3 gr. 24. Jonathan 1 80-85 35, 75-80 32, 70-75 31, 65-70 27, 3gr. 22. Doyenne du C. 1 90-95 82, 85-90 86, 80-85 91, 75-80 96, 70-75 95, 63-70 85, 2 85-90 76, 80-85 81—82, 75-80 84—66, 70-75 84—88, 65-70 73—79, 2 D 59—62, 3 gr. 70, 3 f. 46, kroet 2450. Br. Alex ILucas 1 80-85 54, 75-80 58, 70-75 60, 65-70 50, 2 D 60-63 29, 2 D 55-60 13, 3 gr. 31, 3 f. 14, kroet 10. Bonne Louise 2 65-70 54, 60-65 59, 55-60 56—59, 50-55 46, 2 D 18, gr. 41, 3 f. 14, kroet 6. Conference 2 65-70 47, 60-65 43, 35-60 35, 2 D 21, 3 gr. 30, 3 f. 20, kroet 6. Diverse appels, val 13. Bramen 2 3536, per doos. De arrondissementsrechtbank van Frankfort heeft gisteren besloten om volgend jaar lente het groot ste proces tegen nazi-misdadigers in de naoorlogse geschiedenis van de Duitse rechtspraak te laten plaatsvinden. Afgaande op de resultaten van het voor onderzoek heeft de rechtbank beslist, dat het openbaar ministerie genoeg be wijzen tegen 23 voormalige functionaris sen en bewakers van het uitroeiings kamp Auschwitz heeft voor een derge lijk groots opgezet proces. Het openbaar ministerie heeft vier jaar nodig gehad om zich door de meters dikke stapels paperassen heen te wer ken en contact op te nemen met 250 getuigen in 15 landen, die in het pro ces zullen worden gehoord. Naar schat ting 2,5 miljoen mensen zijn in Ausch witz, het grootste uitroeiingskamp van de nazi's ter dood gebracht. Gebrek aan voldoende zaalruimte in Frankfort is een van de oorzaken ge weest, dat het proces niet eerder kon aanvangen. Besloten is te wachten, tot dat het nieuwe verenigingscentrum is voltooid. Driehonderdtachtig van de ruim negen honderd in Indonesië genationaliseerde Nederlandse bedrijven hebben tot dusver een schadeclaim ingediend bij het bu reau schadeclaims Indonesië van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. Vijftig andere hebben aan gekondigd binnenkort met een claim te zullen komen. Het bureau schadeclaims Indonesië heeft dezer dagen in de dagbladen een adver tentie doen plaatsen, waarin wordt be kendgemaakt dat uiterlijk tot 1 januari 1964 bedrijven en particulieren een schadeclaim kunnen indienen. De claims van de bedrijven belopen na aftrek van de Indonesische latente fisca le claim ongeveer 1,15 miljard gulden. Die Indonesische tegenclaim bedraagt 35 procent van het totale bedrag. Het van Indonesië te vorderen bedrag wordt echter weer vermeerderd met moratoire interest die sedert 1957 tot 25 procent van het totale bedrag is opgelopen, ex clusief rente over 1963. Tot dusver zijn van particulieren 2500 claims binnengekomen, waarvan er achthonderd zijn behandeld. Op grond van de behandelde claims neemt men in Den Haag aan dat het totale bedrag van de particuliere claims nog honderd miljoen gulden zal gaan bedragen. Op de jaarvergadering van de algemene vereniging „Het Groene Kruis", welke bijeenkomst gisteren in Sittard werd ge houden, heeft staatssecretaris dr. A. H. J. Bartels (Sociale Zaken en Volksge zondheid) een pleidooi gehouden voor een intensieve samenwerking tussen de drie kruisorganisaties in ons land. „Het streven zal er op gericht moeten zijn om te komen tot een vergaande mate van samenwerking en coördinatie", aldus de bewindsman. En ik dacht, zo voegde hij er aan toe, dat dit ook bereikbaar moest zijn, zowel op plaatselijk als op provin ciaal en landelijk niveau. In het vervolg van zijn rede merkte de staatssecretaris op, dat deze samenwer king plaatselijk kan geschieden op het' gebied van de materiële outillage (loka le planning, gezamenlijk overleg en on derlinge vervangingsregelingen van wijkverpleegsters e.d.). Op provinciaal niveau bestaan er ook mogelijkheden tot samenwerking (het uitstippelen van een gezamenlijk beleid en ook een samen gaan in de uitvoerende sfeer). Spreken de over de samenwerking op landelijk niveau stelde de bewindsman, dat het samenwerkingselement zijn kans zou kunnen krijgen in het wetenschappelijk onderzoek, die zich ook moet uitstrek ken tot een nauw contact met weten schappelijke instituten en met weten schappelijke staven van universiteiten. COÖPERATIEVE VELUWSE EIERVEILING. Weekaanvoer ca. 1.400.000 stuks, waarvan 638.992 in veiling werden gebracht. Handel vlot. Prijzen (per 100 stuks). Eieren van 46 tot 51 gram 8.309.51; eieren van 51 tot 56 gram 9.7411.13: eieren van 5662 gram 11.61 12.80: eieren van 64 tot 69 gram 13.6014.23. VEILING ST.-MAARTENSDIJK. 10 Oktober. Uien: bonken 18.10, middel 14-70 17.3613.80, drielignen 20.17, pickles 18.60. Aanvoer 100 ton. Aardappelen: Bintje 10.70 9.20, bonken 19.43. Aanvoer 20 ton. EIERMARKT. Aanvoer ca. 2.300.000 stuks, handel In grote redelijk, in kleine kalm. Prijzen (per 100 stuks). Eieren van 61 tot 65 gram 13.7014.30: alg. prijs 13.90; kiloprijs 2.22 (basis 62(4 gr.). Hennneëieren van 46 tot 60 gram 8.5013.35; kiloprijs 1.852.22. VEILING KAPELLE. 10 oktober. Industrie en exportveiling: Saint Remy 1 75 27, 65 27, 2 75 25, 65 26, 2 d 22, grof 23, fijn 16. Legipont 1 70 53, 65 51, 60 43, 55 34—35, 2 65 46, 60 40, 55 32, 2d 16, grof 28—29, fijn 7.50. Beurre Alex. Luxas 1 80 55, 75 62, 70 63, 65 54, 2 75 40, 70 37, 65 38, 2d 60 23, 2d 50 16, grof 25, fijn 10. Goudrenet 1 90 41, 85 41.70, 80 38.50—38.90, 75 37.30—37.50, 70 32.30— 32.50, 65 29, 2 80 34, 75 31, 70 30, 65 28 2d 22— 24, grof 3028, fijn 21. Cox Orange Pippin 1 80 56, 75 56—98, 70 54, 65 50.50—51.30, 60 41, 55 31, 2 80 54, 75 56, 70 54, 65 48, 60 37, 55 27, 2d 18, grof 3638, fijn 19. Glorie van Holland 1 85 32, 80 31, 75 33, 70 32, 65 25, 2 85 29, 80 26, 85 29, 79 23—25, 70 24, 65 22, 2d 19, grof 20—21, fijn 18. Transp. de Croncel 2 80 26, 75 26, 70 25, 65 22. grof 21. Bramley's Seedling 2 9 0 24, 80 26, 70 21, 2d 18, grof 19, fijn 18. Laxton's Superbe 1 80 30, 75 33, 70 32, 65 23, 60 20, 2d 18, grof 20, fijn 18. Ellisons Orange 1 75 36, 70 38, 65 30, 2d 21. Jonathan 2 80 30, 75 29, 70 26, 65 22. Doyenne du Comice 1 75 87, 70 96, 65 91, 2 80 83, 75 87, 70 87—92, 65 83, 2d 60 71, 2d 55 5152, grof 62, fijn 2948. Beurre Har dy 2 75 89, 70 93, 65 83, 60 81, 2d 55 58, 2d 50 35, grof 55, fijn 32. Conference 1 65 42, 60 39, 55 31, 2 70 43, 65 40, 60 38, 59 29, 2d 20, grof 30. fijn 18. Nouveau Poiteau 2 65 25, 55 17. 75 22, 2d doordraai. Zwijndrechtse wijnpeer 1 60 26. 55 24, 50 18, 2 55 21. 50 17, grof 11. Emil d'Heyst 2 65 25, 70 21, 60 24, 59 21, 2d 12, grof fijn 6. Jack Lebel 1 75 27, 2 65 23. Ingrid Marie 1 75 42, 70 41, 65 34, 2d 21. Ailington Pippin 1 75 30, 70 28, 65 24, 60 21, 2d 17, grof 19. Sterappei 1 70 65, 65 65, 60 53—54, 55 40, 2d 17, grof 37, fijn 18. Pondspeer 2 75 23, 65 23, grof 23, fijn 12. Herzogin Elsa 1 80 31, 79 34, 70 36, 65 28, 60 25, 2d 7.50, grof 11. Gelpukte kroetappelen 18. Val kroetappels 16. Val goudrenet 16. Val sterappelen 13. Doyen ne du Comice val 9.50. Saint Remy val 10. Kroetperen doordraai. De Provinciale Afzetcom- missie voor Zeeland maakt aan de fruittelers bekend, dat op de veilingen kunnen worden aangevoerd en ge veild, vanaf: donderdag 17 oktober 1963: Jonathan, alle maten, met voldoende kleur, op 5 mm sorteren. 18 kg per kist; Golden Delicious, alle ma ten, met gele tint, op 5 mm sorteren, 18 kg per kist; Winston, alle maten, op 5 mm sorteren, 20 kg per kist; Zoete Ermgaard, alle ma ten, op 5 mm sorteren, 20 kg per kist. Overige rassen appelen: tafelappelen op 5 mm, moesappelen op 10 mm sor teren, aanvoeren met 20 kg per kist. Comtesse de Paris, alle maten, op 5 mm sorte ren. Overige rassen peren: tafel peren op 5 mm, stoofperen op 10 mm sorteren. N.B. Drie rassen winterap pelen moeten aangevoerd worden met 18 kg netto per kist, namelijk Golden Deli cious, Jonathan en Lom barts Calville. Val en kroet van alle ap pels, dus ook van deze drie rassen, aanvoeren met 20 kg per kist. B. A. Lucas TID sorteren in 50-60 en 60-65 mm. Levensmiddelenbedrijf Scheldestr. 37, Vlissingen. Wegens sterfgeval maan dag 14 oktober a.s. na 12.30 uur GESLOTEN. Heden ontviel ons na een kortstondig en smartelijk lijden onze geliefde broeder, zwa ger en oom ANDRIES GOEREE, echtgenoot van Janna Nijsje, in de ouderdom van 67 jaar. Oudelande: M. van Strien- Goeree J. van Strien Driewegen: H. Goeree S. Goeree-de Witte Driewegen: M. Goeree J. Goeree-'v. Oosten Ovezande: M. van Liere-Goeree C. van Liere Driewegen, 10 oktober 1963. Algem. kennisgeving. Heden is na een lang durig lijden van ons heengegaan, onze lieve zorgzame man, vader, behuwd- en grootvader ADRIAAN BRASSER op de leeftijd van 74 jaar. M. J. Brasser-Vos. A. de Munck- Brasser. W. de Munck. D. Flipse-Brasser. W. A. Flipse. En kleinkinderen. Vlissingen, 10 oktober 1963. Arbeidstraat 5. De teraardebestelling zal plaatshebben op maandag 14 oktober a.s. Vertrek Arbeid straat 5 des namiddags 2 uur. Liever geen bezoek. Heden overleed onze geliefde broer, zwager en oom ADRIAAN BRASSER, op de leeftijd van 74 jaar. Mede namens de familie, L. Brasser. Vlissingen, 10 okt. '63. Singel 174.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 21