Mensen in hun slaap verrast Premier Macmillan besluit af te treden AUTOBUS-GRENSGESCHIL OVER ZUID-SL0E Comecon stelt Cuba ultimatum STUWMEER IN ITALIË STROOMT OVER NA AARDVERSCHUIVING „HET WAS VRESELIJK" Even achterblijven J Een dikke laag modder en pain bedekt de velden JSj VLOEDGOLF VAAGT ZES DORPEN WEG Na ziekte niet in staat land en partij te leiden RAMPEN DIE ITALIË TROFFEN Autoweg naar Berlijn afgesloten A.M.Z.-bezwaar tegen aanvraag Streekvervoer Walcheren N.V. S WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN „Het meer dat uit de hemel viel" Weggevaagd Stuwdam Hulp stroomt toe Baby geboren in helikopter boven rampgebied VERRASSING IN BLACKPOOL Nieuwe leiding Lord Hailsham geeft titel op Iets wits Wrn ti Commissie Vervoersvergunningen behandelde Eindpunt 206e jaargang - no. 239 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vrijdag 11 oktober '63 Pagina 3 DUIZENDEN SLACHTOFFERS IN VALLEI DES DOODS VERONDERSTELD WORDT, dat slechts weinigen van de 5000 bewoners van het gebied van Longarone in Noordoost- Italië het leven hebben behou den, toen daar in de nacht van woensdag op donderdag een vloedgolf ontstond nadat zich een aardverschuiving van de berg Toe in het meer van Vaiont had gestort. Zes dorpen werden overstroomd. Reeds zijn 800 doden geborgen en officieel is bekendgemaakt dat er tenminste 2000 doden zijn. Bij tientallen drijven de stoffelijke resten van mannen, vrouwen en kinderen overdekt met modder in de rivier de Piave. De slachtoffers zijn kennelijk in hun slaap verrast, daar zij nagenoeg onge kleed zijn. Degenen die zich niet direct in veiligheid hebben kunnen stellen zijn vermoedelijk verdronken, want er zijn slechts weinig gewonden. Ca. 150 ge wonden zijn tot nog toe opgenomen in ziekenhuizen. Vliegtuigen en helikopters speuren on afgebroken naar mogelijke overlevenden. Amerikaanse hefschroefvliegtuigen van een N.A.V.O.-basis zijn er in geslaagd 60 mensen te redden. Ongeveer 4000 soldaten van het Ita liaanse leger nemen aan de reddings acties deel. Colonnes met levensmid delen, medicamenten en dekens zijn naar het rampgebied vertrokken. De dorpen Casso en San-Martino aan de noordelijke en zuidelijke oever van 't meer zijn weggevaagd. Andere plaat sen als Villanova, Pirago en Rivalta zijn ook totaal verwoest. Reddingsploegen die zich met grote in spanning een weg door het dal banen, dat er uit ziet als een maanlandschap, hebben weinig hoop nog overlevenden in Longarone aan te treffen. De plaats telde 4000 inwoners. Aanvankelijk werd gedacht dat de in 1960 gereedgekomen stuwdam was door gebroken, doch later bleek dat de ramp was veroorzaakt doordat een aardver schuiving van een berg zich in het meer stortte. Driekwart van dit meer, dat een inhoud heeft van 150 miljoen ku bieke meter is over de rand geslagen. Inmiddels vrezen deskundigen voor een nieuwe aardverschuiving daar zich in de rotsmassa's scheuren vertonen. De Italiaanse president, Antonio Segni, zal zondag een bezoek brengen aan wat thans wordt genoemd de „vallei des doods". Inmiddels stroomt uit alle delen van de wereld hulp toe voor de slacht offers van de ramp. Op deze archieffoto is te zien hoe hoog de stuwdam boven het dal uittorende. (.Van onze speciale verslaggever.) Belluno, donderdagnacht Een helekopterpiloot van de Ameri kaanse luchtmacht zag, op zoek naar overlevenden, boven het rampgebied witte linten wapperen uit het raam van een boerderij, aan de rand van het verwoeste spoor dat de enorme vloedgolf had getrokken. Gelukkig wist deze vlieger toevallig wat dit sig naal betekende: er moest een baby worden geboren dat wordt altijd zo bekend gemaakt in deze streek van Italië- Er was naast het huis net genoeg ruimte voor een landing. Tien minuten later was de machine weer op weg. De aan boord genomen boerin schonk onderweg vlie gend boven de krater die in het 'landschap was geslagen het leven aan een zoon. Premier Macmillan heeft gisteren het jaarlijkse congres van zijn Conservatieve Partij in Blackpool laten weten, dat het hem niet mo gelijk zal zijn, de partij bij de vol gende algemene verkiezingen te leiden. In een brief aan het congres, die door de minister van buitenlandse zaken Lord Home een naaste vriend van de eerste minister werd voorgelezen, zegt Mac millan, dat, als de operatie welke hij moet ondergaan een succes blijkt te zijn, het duidelijk is dat hij een aanzienlijke tijd nodig zal hebben voor herstel. „Ik zal niet in staat zijn alles op mij te ne men wat met een langdurige verkie zingscampagne samenhangt. Ook kan ik er niet op hopen, de taak van eerste minister voor enige langere perioden nog te vervullen. Hiervan heb ik de koningin op de hoogte gesteld", aldus Macmillan. „Onder deze omstandigheden hoop ik, dat het spoedig mogelijk zal zijn, de gebruikelijke procedure van over leg binnen de partij over haar toe komstige leiding te volgen", aldus het schrijven van de minister-presi dent. Lord Home die met bewogen stem de brief voorlas, had als inleiding verklaard, dat hij woensdag een ge sprek met Macmillan had gehad. De ze had hem later een brief gezonden, met het verzoek deze zo spoedig mo gelijk op het partijcongres in Black pool voor te lezen. Hoewel Macmillan niet meedeelde dat hij ontslag had genomen als eerste mi nister, deelden partijfunctionarissen mee dat hij in zijn boodschap aan koningin Elisabeth had gezegd dat hij dit wel van plan was. Aangenomen wordt dat Macmillan graag zou zien dat de vice-premier, R. A. Butler (60) zijn opvolger zal worden. Butler heeft verschillende hoge posten bekleed, maar is nooit premier geweest. Een tweede kandidaat die volgens waar nemers ook een goede kans zal maken Een beeld van de getroffen streek in het Piave-dal in Ita lië: een dikke laag modder en puin bedekt de velden, waar redders wanhopig naar over levenden zoeken. (A.N.P. telefoto) De Britse minister voor de weten schappen, lord Hailsham heeft gis teravond op het congres van de Conservatieve Partij in Blackpool gezegd dat hij zijn titel zal opge ven om gekozen te kunnen worden tot lid van het Lagerhuis. Hailsham wordt beschouwd als een van de top-kandidaten om Macmillan als partijleider en pre mier op te volgen. Hij maakte een en ander bekend na een toespraak van 54 minuten tot de Conservatieve Partij. „Het ligt in mijn bedoeling, na lange overwegingen, afstand te doen van mijn lordschap", zei Hailsham met een stem trillend van emotie. Zijn volgende woorden gingen ver loren in het algemene gejuich. Het begon met een gerommel in de verte en toen begonnen de ramen te rin kelen", zei Alessandro Bellunchini. De 21-jarige Italiaan die er het leven heeft afgebracht, was in een dorpscafé met enige vrienden naar een voetbalwed strijd aan het kijken toen het stuwmeer overstroomde. „Mijn eerste gedachte was dat de dam gebroken was", zei Bellunchini. „Ik ren de naar buiten en zag lichtflitsen in de richting van de Vajont vallei Het waren waarschijnlijk elektrische leidingen die afknapten". „Ik rende terug naar het café en schreeuwde: „Naar buiten, naar buiten, de dam bezwijkt!" „Wij snelden allen naar buiten en be gonnen de berg op te klimmen. Toen wij S00 meter gevorderd waren zagen wij iets wit met grote snelheid de vallei binnenrollen. Het was juist zichtbaar bij het licht van de maan". Ik zag dat de weinige huizen van ons dorp waren weggevaagd in enkele se conden. Het was verschrikkelijk", aldus de jongeman. ,Toen wij gistermorgen naar beneden gingen, vonden wij een aantal lichamen in de modder omhoog steken", aldus de Italiaan. Mevrouw Carmela Buttet, 72, overleefde het drama, omdat zij op bezoek was bij een dochter die in de bergen woont. Haar echtgenoot, haar schoondochter en drie kleinkinderen kwamen allen om. Een journaliste vond haar op haar knieën in de modder, waar zij in groef met een eetlepel. Een kleinzoon trachtte haar weg te voeren, maar de oude vrouw weigerde mede te gaan tot er enige soldaten waren aangekomen. Zij begonnen te graven maar vonden niets. De grootste rampen die Italië in de loop der eeuwen hebben ge troffen zijn: 79 na Chr. uitbarsting van de Vesuvius. Ongeveer 3000 doden in Pompei en Herculanum. 1631 opnieuw uitbarsting van de Vesuvius die weer 3000 men senlevens eiste. 1669 uitbarsting van de Etna. De helft van Catania verwoest. 60.000 tot 100.000 personen kwa men om. 1908 Messina en Reggio Cala bria worden door een aardbeving geteisterd die 100.000 mensenle vens eiste. 1913 een aardbeving in Avez- zano doodt 20.000 mensen. is de minister voor de wetenschap pen, lord Hailsham (56), de Brit se onderhandelaar over het kernstop- akkoord van Moskou. Hailsham zou zijn titel moeten opgeven als hij eerste minister zou worden. Het Britse parle ment heeft onlangs een wet aangenomen die dit mogelijk maakt. ïfffllfe Wmmi De heer H. J. Koster, algemeen voor zitter van het Verbond van Neder landse Werkgevers, heeft in de alge mene ledenvergadering te Groningen een toespraak gehouden, die opviel door de jolige beeldspraak. Hij ving aan met „kunstjes op de evenwichtsbalk" en hij eindigde met een internationaal spring concours, waarin een der ruiters slechts voor eigen glorie wilde rijden. Hij dartelde rond in de geschiedenis van 1813 tot 1963, hij deelde vriendelijke ver maningen uit aan de Franse regering en hij was wel eniger mate trots op de hon derdjarige industriële ervaring van het Ne derlandse volk. De heer Koster liet oud-minister De Pous met een injectiespuit rondlopen, althans hij liet deze minister verdoven de injecties geven tegen het leed van de prijsverhogingen. En om de gevoeligheid van de kapitaal voorziening te schetsen, dook hij in de Griekse mythologie zelfs de pees van de heldhaftige Achilles op! Na deze beknopte bloemlezing uit de jolige beeldspraak, moet direct ge zegd worden, dat de heer Koster ook vele ernstige onderwerpen op waardige en deskundige wijze heeft aangesneden. Zo behandelde hij duidelijk de kwestie van de langdurige schaarste op de ar beidsmarkt en de kwestie van een mo gelijk forse loonstijging. Hij verklaarde zich tegen een te forse loonsverhoging, maar hij gaf toe, dat de leiders van de vakbeweging het thans uiterst moeilijk hebben met het dragen van hun verantwoordelijkheid en uit dat laatste moet men afleiden ook al zei de heer Koster het niet openlijk dat men ditmaal die vakbewegings mensen bepaald niet met een half lege hand naar hun twijfelende leden kan terugzenden. Hier preludeerde de heer Koster dus op het compromis, dat straks gevonden zal moeten worden tussen werkgevers, werknemers en regering, een compro mis, dat zowel aan het loon- als het prijspeil een nieuwe „bodem" moet geven. Hoe zal nu het loonpeil zich in de nabije toekomst ontwikkelen? Op deze vraag gaf de heer Koster slechts een indirect antwoord. Heel wat duide lijker werd die vraag beantwoord in deze algemene vergadering van het Werkgeversverbond, tijdens een voor dracht over „De monetaire grondsla gen van de atlantische gemeenschap". Deze voordracht werd gehouden door de voorzitter van de Sociaal-Economische Raad, prof. dr. G. M. Verrijn Stuart. Uiteraard sprak hij in hoofdzaak over de monetaire situatie. Maar aan het slot van zijn betoog toen hij het had over de gevolgen voor Nederland van de onevenwichtige geldpolitiek, die in het buitenland wordt gevoerd, stelde hij de kwestie van de Neder landse lonen en prijzen aan de orde. De heer Verrijn Stuart zag op dit ogenblik voor Nederland geen andere mogelijk heid dan „het buitenland op enige af stand te volgen op het gebied van de loonvorming". Op enige afstand niet om de werk nemers te beknibbelen maar omdat Nederland met zijn grote exportbehoefte zo bijzonder kwetsbaar is. Tot zover deze korte aanhaling uit de toespraak van prof. Verrijn Stuart. Hij heeft hier met weinig woorden en toch bijzonder duidelijk aangegeven hoe ver men in Nederland kan gaan met loonsverhogingen. Wij nemen aan, dat hij op dit ogenblik ook denkt over tame lijk forse loonsverhogingen. Maar één voorname grens moet in acht genomen worden: wij zullen in Nederland met ons loonpeil in de komende jaren steeds een ietsje achter moeten blijven bij het ons omringende buitenland. Als we kijken naar het (nogal varia bele) loonpeil in onze twee nabuurlan den, dan kan het (stabiele) Nederland se loonpeil bepaald wel een ruk naar boven hebben en dan behoeven we daarvoor niet zo erg beducht te zijn. Maar een ietsje achterlopen blijft altijd nodig, omdat de Nederlandse economie zo bijzonder kwetsbaar is. Daar ligt dus de grens, die niet over schreden kan worden, en wanneer men voor de komende loononderhandelingen tussen werkgevers, werknemers en regering die grens aanvaardt (en dus de benadering van een overigens niet be staand Europees loonpeil loslaat!!) dan zal het mogelijk zijn een voor ieder aanvaardbaar compromis te vinden! De Russen hebben donderdagavond laat de belangrijkste autoweg van West- Duitsland naar Berlijn afgesloten. Volgens Westduitse grrensfunctionarissen is dit de eerste keer dat de toegang naar Berlijn gesloten wordt sinds de bouw van de Berlijnse muur op 13 augustus 1961. HET NIEUWE industriegebied Sloehaven is voor twee Zeeuwse autobusondernemingen de „frontlijn" van een grensge schil. De N.V. Streekvervoer Walcheren wil haar trajecten, zoals die op het ogenblik eindi gen in Nieuwland, Oost-Souburg en Ritthem doortrekken naar het Sloe en eventueel tot aan het recreatiegebiedje „De Ka- loot" bij Borssele. Maar daar komt de Auto Maatschappij Zeeland te Goes tegenop. „Het lijkt erop alsof Streekvervoer Walcheren geruisloos denkt te penetreren in ons vervoersge bied. Bovendien speelt de A.M. Z. bij het personeelsvervoer van „De Schelde" een belangrijke rol. Een oplossing voor een ver gunning kan alleen worden ge zocht in samenwerking". Zo is het incident-op-papier donder dagmorgen door de A.M.Z. uit eengezet voor de arbiters van de commissie vervoersvergunnin- gen in het Jaarbeursrestaurant aan het Utrechtse Vreeburg. Tot een beslissing is het niet geko men. Die komt op een latei' tijdstip uit de bus. De openbare zitting was bedoeld als een soort „hearing". De voor- en nadelen aan de toewijzing van bepaalde nieuwe of te veranderen lijnen werden er tegenover elkaar ge zet. In het geval van de aanvraag, die Streekvervoer Walcheren had in gediend, gebeurde dat vrij scherp en met principiële argumenten. Het draaide allemaal om de vraag: „On der wiens territoir valt het gebied van de Sloehaven?" Van de ene kant (A.M.Z.) werd aan gevoerd: 's-Heer-Arendskerke en Borssele sluiten hun grens om drie kwart van het nieuwe industriege bied. Als zodanig zijn hier „Beve- landse rechten". Streekvervoer Wal cheren daarentegen persisteerde bij zijn opvatting: „Wij blijven binnen ons eigen gebied". De directeur, de heer J. P. L. van Manen, haalde er namelijk de memorie van toelichting op het wetsontwerp „Gemeentelijke herindeling van Walcheren en van het tot Zuid-Beveland behorende ge deelte van het Zuid-Sloe" bij. „Vlis- singen en Middelburg het ver voersgebied van S.W. hebben een met hun centrale functie op het "''and in overeenstemming zijnde vervoers voorziening. Voor de ontwikkeling van het Zuid-Sloe is een primaire eis, dat dit gebied in zijn totaliteit bij één gemeente wordt gevoegd en als aangewezen oplossing noemt de toe lichting van de minister: Vlissingen". De Auto Maatschappij Zeeland kon er niet mee instemmen. Namens de di rectie lichtte mr. J. Slager uit Schoonhoven het bezwaar van Beve- landse zijde uitgebreid toe. „We moe ten niet uitgaan van een toekomstige loop van de grenzen, maar van de huidige situatie". Bovendien legde mr. Slager er de nadruk op, dat wij ziging van gemeentegrenzen nog niet inhoudt dat ook de grenzen van de vervoersgebieden, de eilanden veran deren. In zijn pleitnota signaleerde de raadsman van de A.M.Z. een onvol ledigheid op het kaartje, dat bij de aanvraag voor de trajectwijziging (Zie slot pag. 4 kol. 6) De „Financial Times" heeft giste ren gemeld van „betrouwbare, doch niet-officiële zijde" te hebben vernomen, dat in de vergaderingen van de Comecon de communis tische tegenhanger van de E.E.G. die sinds maandag jl. in Praag bijeen is, scherpe kritiek is gele verd op Cuba en dat aan dit land zelfs een ultimatum is gesteld om zich te beteren. De Comecon-landen verwijten Cuba enorme bedragen aan verstrekte hulp, neerkomend op een gemiddelde van 1,6 miljoen dollar per dag, te hebben ver spild aan onnodige en onuitvoerbare pro jecten. Kortgeleden heeft Cuba om een nieuwe lening van 500 miljoen dollar g'evraagd. Aan de Cubaanse delegatie, die de Comecon-vergaderingen in Praag bijwoont, zou thans zijn meegedeeld, dat Cuba geen financiële hulp meer zal krij gen, wanneer de regering van Fidel Cas tro geen verandering in de economische huishouding brengt en tot op zekere hoogte ook in haar politieke systeem. De vereiste economische hei-vormingen zouden moeten geschieden onder leiding van een uit 700 Oosteuropese experts bestaande commissie, die met uitge breide volmachten zou worden bekleed. Voorts zou Fidel Castro zijn uitgeno digd de Cubaanse betrekkingen met de Verenigde Staten te normaliseren en militie en leger met een derde te ver minderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1