EERSTE KERNBOMMEN VOOR FRANSE LUCHTMACHT Kennedy akkoord Koningin ging in kei rampgebied zelf op onderzoek uit Marokko en Algerije bespreken geschillen Overdracht nog niet bevestigd MosselwereldVertrek visserij! aboratorium uit Zeeland „gevaarlijk" Veronica en haar zusje DE GAULLES DROOM BEGIRT WERKELIJKHEID TE WORDER Vier miljoen ton graan uit V.S. naar Rusland ,lk wil niet weer op een receptie zitten Staking Veendam vandaag geëindigd Vrachtvliegtuig stortte neer Zevibekvoorzitter: Opnieuw aderlating' FLORA LIET EILANDEN IN ROUW ACHTER METAALBONDEN WILLEN IN 1964 ACHT PROCENT Zweedse studenten leenden passen aan Oostduitsers WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN PSV drukt voetsporen Feijenoord Opvolger voor Malvestiti Huzaar dood in bed aangetroffen NA INCIDENTEN AAN GRENS Allemaal tegelijk Dousadj Drs. Hatta weer vertrokken Nieuwe wapens Negentig stuks Duikboten Verstekeling kost Lloyd veel geld GEMENGDE COMMISSIE AAN HET WERK Incident Commissie DRUKTE IN YERSEKE VERDRINGTPROBLEMEN Gevaarlijk 206e jaargang no. 238 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DirectieF. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 67 cent per week, 8,70 per kw.franco per post 8,95 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: waistraat 58-bO, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; TerneuzenArsenaalstraat 2, tel. 2»ll; Zienkzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv. pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. ƒ1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Donderdag 10 oktober '63 Pagina 7 Een dagelijks tafereel op het Sint- Pietersplein in Rome sinds de twee- Ie zittingsperiode van het Vaticaan se Concilie is begonnen. De drie werknemersbonden in de me taalnijverheid hebben gezamenlijk bij de werkgeversorganisaties verbeterings voorstellen ingediend voor de c.a.o. voor de handarbeiders in de metaalindustrie. Een eventueel nieuw af te sluiten c.a.o zal moeten ingaan op 1 januari 1964. Voor de eveneens op 31 december aan staande aflopende c.a.o. voor de beamb ten in de metaalindustrie zullen binnen kort wijzigingsvoorstellen worden inge diend. Aan de werkgeversorganisaties is door de drie werknemersbonden meegedeeld, dat het pakket voorstellen nog kan wor den gewijzigd of aangevuld. De voor lopig ingediende voorstellen behelzen een loonsverhoging van acht procent. Voor de werknemers van ondernemingen, waarin niet in tarief wordt gewerkt stelt men een verhoging van de toeslagen voor tot een minimum-gemiddelde van tien en een persoonlijk maximum van 12% procent. De werknemersbonden willen voorts de mogelijkheid openlaten om ondernemingsgewijs in voor de werk nemers gunstige zin af te wijken van het in de c.a.o. bepaalde. De regeringen van de leden-staten van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) hebben de Italiaan prof. Rinaldo del Bo benoemd tot lid en voorzitter van de Hoge Autoriteit, als opvolger van zijn aftredende landge noot Piero Malvestiti. President Kennedy heeft gister avond op een persconferentie be kendgemaakt dat de Amerikaanse regering de levering van graan aan de Sowjet-Unie en andere Oost- europese landen goedkeurt. De prijs zal op het normale internatio. nale handelspeil liggen. De president voegde hieraan toe dat de transactie vier miljoen ton graan met een waarde van ongeveer 250 miljoen dollar omvat, te leveren tegen contante betaling in dollars of goud en op normale handels- voorwaarden. Kennedy zei dat de transactie wellicht politieke gevolgen kan hebben doordat sommigen het er niet mee eens zijn, doch, aldus de president, deze verkoop is in het belang van de Verenigde Sta ten. Hij legde er de nadruk op dat de levering geen inleiding was van een nieuwe handelspolitiek tussen beide lan den. Gistermorgen bij de reveille in de leger plaats 't Harde is dienstplichtig huzaar h. G. de Bruin, behorende tot het 102 verkenningsbataljon, en wonende te Soest, dood in bed aangetroffen. Enige aanwijzing voor de oorzaak ontbreekt nog. De Koninklijke Marechaussee stelt een onderzoek in. (Van een speciale verslaggever) Koningin Juliana heeft zich giste ren in Perzië geen knollen voor citroenen laten verkopen. Ken nelijk opgelucht dat het strikt formele deel van het staatsbe zoek achter de rug is, deed zij tot schrik van enkele hoge auto riteiten precies haar eigen zin en wandelde in het rampgebied van Boin Zahra onverstoorbaar allerlei vieze tenten en krotten in en uit, waarin mensen leven in voor Europese begrippen mensonterende toestanden. „Nou mag ik weer niks zien. Ik wil wat zien. Ik wil niet weer op een receptie zitten", zo riep ze voor ieder, die zich in haar nabijheid bevond, hoor baar uit, toen ze na een stoffige rit over bijna 200 kilometer weer door woestijngebied, in Boin Zahra aankwam. Dit is het grootste van een 15-tal dorpen, die in september van het vorig jaar in enkele seconden tijds door een aardbeving vol'edig werden verwoest. Van de 3000 in woners kwamen er 1000 onder het zware leem van hun eigen woningen om. Toch zwichtte de koningin even, want er was nu eenmaal een parmantig 9-jarig Perzisch ventje, dat voor de nieuw gebouwde school gereed stond en in keurig Nederlands kon zeggen: ,,Het is voor mij een grote eer, dat ik Hare Majesteit namens alle inwo ners van Boin Zahra welkom mag heten" en hem wilde ze niet teleur stellen. Maar na een koele dronk kon men onze landsvrouwe toch niet meer aan het programma nag'elen. Ze liet zich linea recta naar de tijdelijke onderkomens brengen van dé over levenden. Daar was helemaal niet op gerekend en de gevoelige Perzen geneerden zich er voor, dat de koningin ditmaal werd geconfronteerd met het meest armoedige facet van het land. Nie mand behoefde haar trouwens iets wijs te maken, want dan zei ze di. reet: „Weet U dat wel heel zeker?" En verder liet ze via een tolk de arme bewoners zelf ondervragen: of ze veel familieleden hadden verloren, waarom ze nog niet in de nieuwe hui zen woonden (waarvan er 300 leeg staan), waar ze van leven, of ze ge noeg te eten hebben. En het resultaat was, dat in een uur tijds geleidelijk een gevoel van warmte onder deze trieste gemeenschap ontstond, dat zich in daverende ovaties voor haar ontlaadde. De moeilijkheid met die 300 nieuwe hui zen schijnt te zijn, dat er 5000 gega digden voor zijn en het dorpshoofd wil niet discrimineren. Allemaal in nieuwe huizen of niemand. Mogelijk Drie mannen, die als kandidaten worden aangemerkt voor de opvol ging van premier Harold Macmïllan. V.l.n.r.: Richard Austen Butler, eer ste staatssecretaris en gevolmach tigd minister voor Afrikaanse za ken; Reginald Maudling, minister van financiën; Viscount Hailsham, lord-president van de ministerraad en minister van wetenschappen. zal de verhuizing dus pas komen als de 5000 woningen allemaal gereed zijn. 's Middags bezocht het gezel schap het 10 km verder gelegen To- fak, een ander verwoest dorp, dat 112 van zijn 420 inwoners verloor. Dankzij Nederlands initiatief, gebun deld in het Rode Kruis, verrijst thans naast het verwoeste dorp een nieuw Tofak, ditmaal met huizen van echte stenen en niet meer van klei-achtige aarde, vermengd met wat stro. Gelijktijdig wandelde prinses Beatrix rond in Dousadj weer een ander door de aardbeving verwoest dorp, waar Nederlandse studenten heipen aan de opbouw. Naar bekend is de prinses beschermvrouwe van de actie tot wederopbouw van dit dorp. Prins Bernhard ging gisteren met Perzi sche gastheren op jacht. Vandaag gaat het vorstelijk gezelschap drie dagen van de vermoeienissen uitrus ten aan de Kaspische Zee. Drs. Mohammed Hatta, de vroegere In donesische vice-premier, is gister, ochtend na een verblijf van tien dagen in ons land van Schiphol naar Rome ver trokken. Op de Amsterdamse luchthaven had de heer Hatta voor zijn vertrek een geani meerd onderhoud van een uur met de Indonesische ambassadeur in de Vere nigde Staten, mr. Zairin Zain, die kort tevoren per K.L.M. uit New York was gearriveerd. De heer Zain zal twee da gen in Nederland blijven. Beide Indone sische autoriteiten weigerden op Schip hol de pers te woord te staan. Naar in gewoonlijk goed inge lichte kringen in Parijs is ver nomen zijn de eerste Franse kernbommen en de eerste Mirage IV-vliegtuigen om ze te vervoe ren ter beschikking van de Fran se luchtmacht gesteld. De betrokken zegslieden wilden niet zeggen hoeveel van de vijftig Mirage IV-vliegtuigen, waaruit Frankrijks eerste kernmacht zal bestaan, de fabriek al hebben ver laten. Zij verklaarden slechts dat ermee begonnen is. In dezelfde geest kunnen de mededelin gen worden opgevat die de Franse mi nister van voorlichting, Peyrefitte, gis teren na afloop van een kabinetsverga dering heeft gedaan over de ontruiming van de Franse vlootbasis Bizerta in Tu nesië. Het besluit daartoe was, naar de minister meedeelde, zeventien maanden geleden genomen en de voorbereidingen waren zodanig getroffen dat de uiteinde lijke ontruiming zou samenvallen met Frankrijks bezit van „meer moderne wapens". Destijds maakte generaal de Gaulle be kend, dat de ontruiming van Bizerta mogelijk zou zijn als in de eerste plaats de internationale spanning voldoende af. genomen zou zijn en In de tweede plaats Frankrijk nieuwe wapens zou hebben, die het in staat zouden stellen uitslui tend op de logistieke structuur in het moederland te vertrouwen, waardoor het belang van Bizerta tot nihil zou worden gereduceerd. Het eerste g'eval, aldus mi nister Peyrefitte gisteren, heeft zich duidelijk niet voorgedaan, doch „de evo lutie van onze bewapening heeft de ont ruiming mogelijk gemaakt". Volgens vroegere officiële verklarin gen zou het de bedoeling zijn, dat tegen het einde van dit jaar vijftig met kernbommen uitgeruste Mirage IV-vliegtuigen gereed zijn. Later zou dit aantal tot negentig stuks worden uitgebreid. Deze luchtmacht zou worden gesteund door honderd onderscheppingsvliegtui gen van het type Etendard-IV en door op de vliegdekschepen Clemenceau en Foch gestationeerde toestellen, die steun aan de grondstrijdkrachten zouden moe ten geven. Tegen 1966-1967 zouden de Franse strijdkrachten nog worden uitgerust met raketten voor middelgrote afstand van het type van de Amerikaanse Minute- man, een door vaste brandstof aangedre ven raket, die van ondergrondse silo's uit kan worden gelanceerd. Ten slotte zou de kernmacht worden vol tooid met een flottielje kernduikboten van 7000 ton, die met zestien kernraket ten zullen worden uitgerust. De eerste duikboten zouden binnen drie vier jaar te water moeten worden gelaten. Gistermorgen hebben de ongeveer 160 stakende personeelsleden van de Natio nale Zetmeelindustrie N.V. in Zuidwen ding (gemeente Veendam) in een bij eenkomst met vertegenwoordigers van de drie vakorganisaties, de A.B.C. (N.V. V.), de C.B.C. (C.N.V.) en St.-Willibror- dus (K.A.B.), besloten de bedrijfsleiding mee te delen bereid te zijn het werk van daag om zes uur te hervatten, op voor waarde dat geen strafmaatregelen zullen worden genomen. De vertegenwoordigers van de drie vak organisaties hebben de leiding van de fabriek onmiddellijk na afloop van de bijeenkomst van dit besluit op de hoogte gesteld, met de mededeling dat deze sta king gezien diende te worden als een protestactie tegen het huidige loonbe- leid. De bedrijfsleiding toonde zich inge nomen met het besluit van het personeel en zegde toe geen strafmaatregelen te zullen treffen en de werkgeversorgani saties van het bedoelde protest op de hoogte te zullen stellen. Volgens het Marokkaanse persbu reau Maghreb worden er zowel door de lucht als over de weg troe pen van het Marokkaanse leger verplaatst naar aanleiding van de botsing van dinsdag tussen Alge rijnse en Marokkaanse troepen aan de grens. Een Marokkaanse, functionaris heeft gemeld, dat er verscheidene doden en gewonden zijn gevallen bij een „ver rassingsaanval" door zwaar bewapende Algerijnse troepen op de Marokkaanse buitenpost Hassi Beida in het uiterste zuidoosten van Marokko. In welingelichte Algerijnse kringen echter wordt absoluut ontkend dat Algerijnse troepen op Marokkaans grondgebied zouden zijn doorgedron gen en dat de post Hassi Beida zou zijn aangevallen. President Ben Bella heeft dinsdag op zijn persconferentie gezegd, dat er aan de grens tussen Algerije en Marokko alleen een inci dent is geweest in een plaatsje op twintig a dertig kilometer van de grens. De Marokkaanse minister van voorlich ting, Boetaleb, is gistermiddag op het vliegveld van Algiers aangekomen, waar hij werd verwelkomd door de Algerijnse minister van buitenlandse zaken, Boete- flika. Na een ontmoeting van Boetaleb en Ben Bella verklaarde een Algerijnse zegs man dat morgen een speciale Algerijns- Marokkaanse commissie In Tlemcan, West-Algerije, bijeenkomt om over de hangende kwesties te beraadslagen. Zij wordt samengesteld uit vertegen woordigers van de grensbewaking, de douane, het leger en van de beide minis teries van buitenlandse zaken. Minister Boetaleb keerde nog dezelfde dag naar Marokko terug om koning Hassan verslag uit te brengen. De 46-jarige Cubaan Tomas Paz Morena, sinds 21 september ver stekeling aan boord van het pas sagiersschip „Willem Ruys", zal vermoedelijk nog heel wat zout water zien voor er 'n oplossing is gevonden voor zijn moeilijkheden. Geen land ter wereld voelt er na melijk veel voor de gewezen nar cotica-smokkelaar op te nemen en ook in Nederland zal de grens wel voor hem gesloten blijven. Gister morgen, bij de aankomst van de „Willem Ruys" in Rotterdam, werd de Cubaan althans opge wacht door personeel van de ri vierpolitie (belast met de grens bewaking), dat hem na een eerste verhoor door zal sturen naar de vreemdelingendienst. Wat die met hem zal doen is nog een groot vraagteken. Het probleem van Morena is ook dat van de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd, die verantwoor. delijk is voor de verstekeling. De Cubaan heeft de rederij al flink wat geld gekost en voor hij ergens wordt geaccepteerd zal daar nog wel een aardig bedrag bijkomen. De enige „vergoeding", die More na daar tegenover kan stellen, Is vijf Amerikaanse dollarcents, zijn hele kapitaal toen hij aan boord van de „Willem Ruys" q werd ontdekt. Elf Zweedse studenten verschenen in Lund voor de rechter op beschuldiging officiële documenten te hebben mis bruikt. De studenten, die allen schuld hebben bekend, hadden hun paspoorten afgestaan om Oostduitsers te helpen naar het westen te vluchten. De leider van de groep is Leif Persson, die eerder dit jaar door de Oostduitse politie werd gearresteerd wegens zijn activiteiten binnen een groep Westber- lijnse studenten, de zogeheten „Girrmann League". Persson werd later weer vrij gelaten waarop hij naar Zweden terug keerde. De rechter veroordeelde alle elf studen ten tot geldboetes, gebaseerd op het dag inkomen van de verdachten. Persson werd veroordeeld tot het betalen van een boete gelijk aan 60 maal het daginkomen. De tien andere studenten kregen boetes variërend van „20 tot 30 dagen". Een type Panamees vrachtvliegtuig van het Globemaster, dat 30 koeien ver voerde van Denemarken naar Saoedi- Arabië, is gisterochtend kort na een tussenlanding op het vliegveld Marig- nane bij Marseille verongelukt. Alle in zittenden kwamen om het leven toen het toestel tegen een heuveltop vloog. Aan boord van het vliegtuig, dat eigen dom was van „Air System Corporation", bevonden zich een bemanning van drie Amerikanen en drie Denen een la- dingmeester en 2 mannen die voor de koeien zorgden. De brandende wrak stukken kwamen over een groot gebied verspreid terecht. HET IS vorige week in de Zeeuwse mosselarij zo druk geweest, dat de kwekers en handelaren het hoofd af en toe omliep. Op één dag het was vrijdag brachten 63 schepen in to taal 25.000 mosseltonnen binnen. En daaronder was een flinke portie mos selen uit de Zeeuwse wateren. Kwali teit en kwantiteit zijn de eerste maanden van het nieuwe seizoen met enorme sprongen omhoog gegaan, wanneer men die vergelijkt met de voorgaande jaren. Vraag op zo'n mo ment eens aan een willekeurige kwe ker of handelaar: „Hoe vindt U het nu, dat het vïsserijlaboratorium uit Wemeldinge verdwijnt om in het Waddengebied een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden voor mosselverwaterplaatsen?" Dan kijkt hij U verward aan. Het is een vraag, waarover hij in de roes van de drukte liever niet piekert. Hij kan zich niet indenken, wil zich eenvoudig niet in denken dat, kunstmatige verwater plaatsen in Zeeland geen kans zou den maken De beslissing van de regering om het hulplaboratorium van het Rijksinsti tuut voor Visserijonderzoek te ver plaatsen naar het noorden is in de Zeeuwse mosselwereld wel hard aan gekomen. „Het is de onttakeling van het apparaat, dat juist voor proeven in Zeeland goede diensten had kun nen bewijzen. Het is opnieuw een aderlating bij alles wat we tot dusver al hebben moeten incasseren". De voorzitter van ZEVIBEL (de vereni ging voor Zeeuwse Visserij Belan gen) burgemeester A. L. S. Locke- feer uit Hulst kan het maar moeilijk verkroppen. „Men moet zo maar voortgaan", zegt hij. En er ligt in zijn stem een dramatische klank. „Op het ogenblik is bij ons het water over de lippen gekomen! We hebben getracht door overleg en besprekingen rustig onze wensen te formuleren. Maar het helpt allemaal niets". Men weet het: de ofheffing van het visserijlaboratorium hing al enkele weken in de lucht voordat Gedepu teerde Staten van Zeeland een brief hebben gericht aan de minister van landbouw en visserij, waarin werd verzocht „uit naam van alle bij de mosselverwateringsproef betrokken Zeeuwse organisaties van kwekers, handelaren en conservefabrikanten ook Zeeland te betrekken in het on derzoek naar de meest geschikte plaats voor de definitieve mosselver- wateringsinstallatie". En uitgerekend vier dagen na de verzending van dit rekuest antwoordde minister Biesheu vel: „Het is inderdaad zo, dat het la boratorium naar de Wadden gaat". Geruststellend voegde de bewinds man er toen aan toe: „Dit wil echter niet zeggen, dat wordt afgezien van een onderzoek naar de mogelijkheden tot het behoud van de mosselverwa- tering in Zeeland". Toch is de kalmerende waarde van het ministeriële antwoord maar erg betrekkelijk. Het provinciaal bestuur had juist het standpunt van alle bij de mosselcultuur in Zeeland betrok ken instanties en belanghebbenden gepeild en nog weer eens duidelijk la ten blijken, dat men er in deze krin gen helemaal niet gerust op is. Daarom is het duidelijk, wanneer in Yerseke en de andere Zeeuwse mos seldorpen Bruinisse, Tholen en Zie- rikzee het vertrek van de visserij- biologen uit Wemeldinge „gevaarlijk" hoort noemen. „Het is psychologisch onjuist" zo formuleerde ons een van (Zie slot pag. 2 kol. 5) Het zijn de plannen wél, die oud-Vero- nica-promotor Hordijk deze week be kend heeft gemaakt: reclame-televisie vanuit volle zee via een zender op een soort stalen olie-eiland. Er is weliswaar nog te weinig van bekend om te geloven, dat het allemaal heel serieus bedoeld is en het geheel van een hechtere construc tie zal zijn dan de Uilenspiegel van onze Belgische vrienden, die thans zo een zaam op het strand van Cadzand ligt. Maar meneer Hordijk doet wél defini tief: de financiering van het project, dat in de miljoenen moet lopen, zou al hele maal rond zijn en met de apparatuur zou het ook voor elkaar komen. De vraag lijkt ons daarom gewettigd: welke hou ding zal de regering tegenover deze aan gelegenheid aannemen. Men kan er dunkt ons niet om heen: de hele affaire heeft (evenals Vero nica) een duidelijk illegaal aspect. Voor het uitzenden van radio- en televisie programma's is een concessie nodig, een concessie die in het onderhavige geval niet kan worden verleend omdat via de bewuste zender reclameboodschappen zullen worden uitgezonden, afgezien nog van allerlei andere overwegingen. Maar tot dusver is de regering bijzonder tole rant geweest jegens de radio-voorgang ster van de thans aangekondigde televi sie-maatschappij. In andere landen van Europa, waar men ook te maken kreeg met deze piratenzenders, was men min der vriendelijk: de medewerking aan deze instituten werd bij de wet verboden en daarmee werd tevens het vonnis over de zenders geveld. Niet alzo in Neder land. Maar nu Veronica een televisie- zuster schijnt te krijgen, mag toch wel worden aangenomen, dat de regering eindelijk eens een dui delijk standpunt zal innemen. De laatste jaren heeft men het er in allerlei politieke groeperingen vaak over, dat het gezag wordt miskend en dat we in dit opzicht niet zulke beste tijden meemaken. Maar als een regering dergelijke piraterij zonder meer tole reert en geen enkele maatregel treft, dan geloven wij dat zij zélf gezagsmis- bruik in de hand werkt. In dit opzicht willen we een bericht in herinnering brengen, dat enige weken geleden circuleerde over een brief die minister Bot aan alle personen en orga nisaties heeft gezonden, die in de loop van de tijd een zendmachtiging voor commerciële televisie hebben aange vraagd. In die brief heeft hij verzocht één gezamenlijke vertegenwoordiging aan te wijzen van ten hoogste vijf per sonen, die in de blijkbaar in oprichting verkerende „pacificatiecommissie" moe ten meepraten. Het schijnt, dat ook Radio Veronica in Hilversum een derge lijk schrijven heeft ontvangen. Er is lijkt ons derhalve wel reden zich af te vra gen of thans niet een vrij zotte situatie is ontstaan: de instelling, die zich via een schip buiten de wet stelt en derhalve voor de overheid moeilijk als een ge sprekspartner kan worden beschouwd wordt wél gevraagd om mee te doen aan de „pacificatie-discussie" over de com merciële televisie omdat zij (al dan niet serieus) destijds een t.v.-concessie heeft aangevraagd. Een tweeslachtige houding die de regering hier aanneemt. Zij be hoort geen piraten aan haar tafel te no den. Wat de pacificatiecommissie betreft: zij wordt in het leven geroepen om dat één politieke groepering, namelijk de V.V.D., het commerciële been stijf heeft gehouden bij de kabinetsformatie. De commissie komt dus tot stand bij de gra tie van het formatie-compromis. Het zij zo, men moet zich daar bij neerleggen. Maar de regering weet tegelijkertijd, dat op dit ogenblik in Nederland géén com merciële televisie bestaat: de uitspraak van de Tweede Kamer in dit opzicht is niet voor twijfel vatbaar. Dat behoort echter tevens in te houden, dat op dit ogenblik van regeringszijde de grootst mogelijke reserve in acht moet worden genomen jegens diegenen, die zich niet door de Nederlandse wet gebonden ach ten. Daarom óók geloven wij het zij nogmaals herhaald dat in de pacifi catiecommissie geen ondernemingen be horen te worden betrokken, die zich bui ten de wet hebben gesteld, géén Vero- nicaatjes die met een gezicht van „wie- doet-me-wat" enige zeemijlen buiten het Nederlandse territoir radiootje zitten te spelen. Voorts menen wij, dat maatre gelen nodig zijn, die er toe leiden dat deze illegale praktijken een einde nemen. De eerste beste knaap die aan een clan destiene zender meewerkt krijgt een ra ke veroordeling, maar als hij aan Vero nica zou meedoen, doet niémand hem iets. Wij zijn nu benieuwd naar de reac ties van de regering op de aankondiging van de heer Hordijk. Hopelijk een niet mis te verstane reactie. Om het eens anders te zegen: één buitenechtelijk kind a la Veronica is voldoende. Volgens in Miami opgevangen be richten worden in het oostelijk deel van Cuba 4000 mensen vermist, terwijl van minstens 112 andere Cubanen vaststaat dat zij zijn om gekomen als gevolg van de orkaan Flora die er vier dagen met ver woestende kracht huishield. In de negerrepubliek Haïti eiste de or kaan, voor zover kon worden vastge steld, meer dan 2700 mensenlevens, maar men vreest dat het aantal doden het dubbele daarvan zal bedragen. In de negen dagen dat de orkaan het Cairibische zeegebied teisterde, kwamen op de eilanden Tobago, Grenada, Jamai ca en in de Dominicaanse Republiek bij na 50 mensen om het leven. Radio-Cuba berichtte dat „twee dorpen geheel zijn verdwenen, weggespoeld door buiten hun oevers getreden rivieren en dat de vrees bestaat dat 4000 studenten en arbeiders zijn omgekomen". De na men van de beide dorpen werden niet genoemd. Eerder was bericht dat in de provincie Oriente 100 koffieplukkers waren ver dronken. Wat Flora op haar pad van dood en vernieling achterliet is niet te beschrij ven. In Haïti werden hele steden als het ware weggevaagd, aldus de minister van volksgezondheid, Gerald Philippeaux. Het zwaarst getroffen gebied in de ne gerrepubliek is het zuidwestelijke schier eiland Tiburon, waar de orkaan met 240 tot 300 km per uur voortrazende winden haar verwoestende werk verrichtte. De verwoesting op Haïti en op Cuba is de grootste „sinds Columbus de nieuwe wereld ontdekte".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1