00ST-PAKISTAN IS OPNIEUW DOOR EEN RAMP GETROFFEN Orkaan erger dan twee jaar geleden Diensttijd wordt tot 18 maanden verkort Investering beperkt met 5 procent KOMEND VOORJAAR RECLAME-T.V. VANUIT NOORDZEE Watervoorziening eist een tijdige ingreep BETERE SFEER TUSSEN V.S. EN PARIJS Afscheid van een kanselier TIENDUIZENDEN DAKLOOS - OOGST VERNIELD AANTAL DODEN NOG NIET TE TELLEN NA BOTSING 11 MENSEN NAAR ZIEKENHUIS Maatregel regering Zenders niet op schip maar op eiland" een Commissariaat voor prof. De Quay ALS GEVOLG VAN INDUSTRIËLE ONTWIKKELING Ir. Dikötter pleit voor coöperatieve samenwerking in provincie Zeeland Topfunctionaris defensie benoemd 206e jaargang - no. 237 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 9 oktober 1963 Bronzen klanken boven lierikzee Pagina 2 In mei Oogst vernield Met ingang van 21 november Voor specialisten onderofficieren en officieren weer 21 maanden 4000 dienstplichtigen HAGENAAR ONTHULT PLAN Eiland in zee Volkomen rond Nederland heeft een goedkoop parlement Inventarisatie Coöperatie PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SfSSS?*J «0vSf ÏÏS?' Tc den Boer en w de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 67 cent per week. 8.70 per kw.franco per post 8,95 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: waistraat 58-60, tel 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Temeiusen: Arsenaalstraat 2, tel. <syn. ^lentezee, rea, tel. 2425. adm. tel. 2094. Adv. pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. "v V/ X VIER PASSAGIERSBOTEN en een vrachtboot zijn gezonken in het zuidelijke deel van Oost- Pakistan toen een verwoestende orkaan maan dag door het gebied woedde, aldus is gisteren van regeringszijde vernomen. De orkaan, beschreven als „veel erger" dan die welke vele duizenden mensen het leven benam twee jaar geleden, baande zich een weg door de kustplaatsen van Chittagong tot Khulna en langs honderden eilandjes voor de Baai van Bengalen. Alle verbindingen met de eilanden zijn volledig verbroken. Het aantal slachtoffers is niet bij benadering vast te stellen. Volgens berichten uit Dacca zou een enorme vloedgolf zijn gevolgd op de orkaan, waardoor alom overstromingen zijn ontstaan en het gevaar voor epidemieën heeft opgestoken. Autoriteiten zeiden dat uit de berichten afkomstig uit het rampgebied bleek dat hier sprake is van een ernstige ramp. In de provincie Comïlla zouden 1.000.000 mensen dakloos zijn ge worden door het geweld van de or kaan. De provinciale minister van financiën, Hafizurrahman, deelde na een vliegtocht over het rampgebied mede: „het is een verwoesting op grote schaal". Autori teiten hebben het zinken van vijf boten bevestigd, maar zij konden geen nadere gegevens verstrekken over het aantal opvarenden. Eén van de boten zou alleen al 300 opvarenden hebben gehad. In de provincie Comilla is 80 procent van het totaal aantal huizen vernield. De gehele oogst is verloren gegaan. Talrijke boten werden vermist en honderduizenden stuks vee zijn ver dronken. Reddingsploegen zijn nog niet in staat geweest het rampgebied te bereiken om dat er geen verbindingen gemaakt kun nen worden. Het feit dat de Franse minister van buitenlandse zaken Couve de Murville president Kennedy ervan op de hoogte heeft gebracht, dat president Charles de Gaulle voor nemens zou zijn het Amerikaanse staatshoofd volgend jaar te ont moeten, -is voor Frankrijk aanlei ding geweest zich nu al vast te verheugen op het vooruitzicht van een historische hereniging. De Franse kranten hebben zeer veel aan dacht geschonken aan het bericht en in diplomatieke kringen in Parijs heerst eenstemmig de mening, dat Frankrijk groot belang hecht aan de toekomstige ontmoeting. Volgens goedingelichte zegs lieden in Parijs behoeft de plaats van samenkomst niet noodzakelijkerwijs Washington te zijn en zal het tijdstip langs diplomatieke weg worden vastge steld. Gaullistische zegslieden gaven te ken nen, dat de warme atmosfeer, die de ontmoeting tussen Kennedy, Rusk en Couve de Murville uitademde hun een hart onder de riem had gestoken. De Franse minister van buitenlandse za ken heeft gisteren na afloop van een negentig minuten durend onderhoud met de Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken George W. Ball ver klaard van mening te zijn, dat er tot dusverre een aanzienlijke vooruitgang was geboekt in zijn gesprekken, die ten doel hebben een betere verstandhouding tussen Frankrijk en de Verenigde Sta ten te kweken. De kuststrook van Oost-Pakistan werd in mei van dit jaar eveneens door een orkaan getroffen die 15 uur woedde, gevolgd door spring vloed. Ongeveer 12.000 mensen vonden toen de dood en meer dan 300.000 personen werden dakloos. Bij een autobotslng in Bolsward zijn gisteravond 11 personen min of meer ernstig gewond geraakt. Allen zijn op genomen in het Sint-Anthoniuszieken- huis in Sneek. Het ongeval gebeurde op rijksweg 43 nabij Bolsward. Een auto met vijf inzit tenden werd op deze voorrangsweg aangereden door een personenauto, die van een verbindingsweg af de voor rangsweg wilde oprijden. In deze wagen zaten zeven mensen. Beide wagens werden volkomen vernield. In de ene auto, die afkomstig was uit Den Haag, zaten vier volwassenen en een kind. In de andere auto, die bestuurd werd door de heer S. W. D. uit Hilversum zaten vier volwassenen en drie kinde ren. Een vrouwelijke inzittende van de uit Den Haag afkomstige auto kon, na verbonden te zijn, later het ziekenhuis verlaten. De minister van defensie heeft op verzoek van en in nauw overleg met zijn ambtgenoot van sociale zaken en volksgezondheid besloten de diensttijd van het dienstplichtig personeel van de parate onderdelen van de Koninklijke Landmacht met ingang van 21 november 1963 te verkorten met één, respectievelijk twee maanden. Dit betekent dat alle soldaten-niet-speciulist 18 in plaats van 20 maanden in werke lijke dienst zullen zijn en alle soldaten-specialist en de dienstplichtige officieren en onderofficieren 21 in plaats van 22 maanden. De minister van defensie nam zijn beslis sing om een bijdrage te leveren tot het verminderen van de spanning op de ar beidsmarkt. Reeds eerder had de minis ter besloten, dat ter stimulering van de woningbouw begin 1964 vrijstelling van militaire dienstplicht zal worden ver leend aan 1800 bouwvakarbeiders, die in de loop van 1D64 voor eerste oefe ning in werkelijke dienst zouden wor den geroepen. Door de verkorting van de diensttijd bij de landmacht zullen ruim 4000 dienst plichtigen eerder voor het arbeidspro ces beschikbaar komen, dan onder de thans geldende diensttijdbepalingen. Be halve de soldaten-niet-specialist van de Volgens de jongste berichten zou de orkaan „Flora" alleen al op het eiland Haïti vierduizend slachtof fers hebben gemaakt. Foto: overlevenden trachten de aandacht van een vliegtuigbeman ning te trekken. lichtingsgroep 1962-11 zullen thans ook de rond 3000 soldaten-niet-specialist van de lichtingsploeg 1962-III op 21 novem ber 1963 met klein verlof in afwachting van groot verlof naar huis keren. Op die datum gaan ook de ruim 1000 soldaten-specialist en dienst plichtige kaderleden van de lich tingsploeg 1962-1 met het klein ver lof, dat hen anders pas op 6 decem ber zou zijn verleend. Voor de solda ten-specialist en de kaderleden van de lichtingsploeg 1962-11 wordt de datum van klein verlof 4 januari 1964 in plaats van 4 februari 1964. De werkelijke diensttijd van de dienst plichtigen bij de parate onderdelen be draagt thans voor de soldaten-niet-spe cialist 20 maanden plus twee maanden klein verlof en voor de soldaten-specia list en het dienstplichtig kader 22 maanden en 1 maand klein verlof. Het was aanvankelijk het voornemen van de minister van defensie de dienst tijdverkorting in te voeren, zodra de daarvoor in aanmerking komende onder delen van de landmacht zouden hebben overgeschakeld op het nieuwe onder- deelsaanvullingssysteem. Bij dit systeem (Ondas) behoort een werkelijke dienst tijd van 18 maanden voor soldaten-niet- specialist en van 20 maanden voor sol daten-specialist en dienstplichtig kader, gevolgd door zes maanden klein verlof. De spanning op de arbeidsmarkt heeft de minister van defensie er evenwel toe gebracht, de diensttijdverkorting die an ders pas in het voorjaar van 1964 tot stand zou zijn gekomen, nu reeds door te voeren. Zondag hebben het Nederlands ko ninklijk paar en prinses Beatrix o.m. een bezoek gebracht aan de Vang-Kerk in Julfa bij Isfahan, een gebouw uit 1605, waar een Christusbeeld is als gevolg van het feit, dat in dit gebied van oudsher Armeense christenen en joden leefden. De koningin is hier in gesprek met een van de hoogwaardigheidsbe kleders van de kerk, schuin achter haar, onder de erebogen, prins Bernhard. WWWtAAAA/WtfWWWWWWWWWUWWWWÜ De regering heeft besloten haar in vesteringen gedurende een half jaar met vijf procent te beperken. Dit staat in een brief, die de minister van financiën, prof. dr. H. J. Witteveen, aan alle ministeries heeft doen uitgaan en waarin hij verzoekt hem nog deze week een opgave te verstrekken van het totalé bedrag, waarmee de overheids investeringen op deze wijze kunnen wor den beperkt. Uit onze informatie is gebleken dat bij de meeste overheidsdiensten te werk wordt gegaan volgens uitleg dat de maatregel zich tot alle overheidsbeste dingen uitstrekt, of dat nu auto's, schrijf machines, schepen of gebouwen of grote openbare werken betreft. Als volgens dat beginsel te werk wordt gegaan zal de aanwijzing van minister Witteveen volgens schattingen van in siders er op neerkomen, dat de overheid in de eerste zes maanden van 1964 ruim driehonderd miljoen minder zal uitgeven dan de in september ingedien de rijksbegroting was voorzien. Verklaard wordt in de circulaire dat een beslissing over wat er na het tijd vak van zes maanden zal geschieden met de aldus uitgespaarde gelden, later zal worden genomen. In hoge ambte lijke kringen verklaarde men ons echter dat men er daar maar van uitgaat dat het weggeschoven geld wel voorgoed verloren zal zijn, omdat nauwelijks valt aan te nemen'dat de regering die voor de eerste helft van 1964 een beperking van de uitgaven van tien procent drin gend gewenst acht, met het oog op de krapte op de arbeidsmarkt, het wel ver antwoord zou achten in de tweede helft van 1964 de uitgaven niet alleen- met tien procent naar het aanvankelijk be oogde niveau der overheidsbestedingen te laten stijgen maar met nog eens extra tien procent zou verhogen door het vrijgeven van de gelden die in de eerste helft van het jaar zijn bespaard. Als die verwachting "cechtvaardigd blijkt is het resultaat lat de overheid zijn materiële bestedingen in 1964 voor een jYrrbasis met 5 procent zal beper ken. Naar het A.N.P. verneemt zal te gen het volgend voorjaar een tele visiezender vanuit zee program ma's met reclameboodschappen gaan zenden. Deze nog naamloze zender zal in volle zee gebouwd worden buiten de vaarroutes. Het bereik zal een groot deel van Ne derland bestrijken, althans het dichtstbevolkte gedeelte. De beeldzender zal een daartoe voldoen de vermogen hebben. Kanaal en golf- bereik zullen zodanig worden gekozen, dat de bestaande verbindingen In het land-, lucht- en zeeverkeer volstrekt geen hinder zullen ondervinden. De programma's en reclame worden verzorgd door de dezer dagen geregi streerde Naamloze Vennootschap „Re clame Exploitatie Maatschappij R.E.M." te Den Haag. De directie van de R.E.M. zal worden gevoerd door de heer W. J. Hordijk uit Den Haag. Op het ogenblik worden voorberei dingen getroffen om voor de nieuwe zender een veilig vast punt in de Noordzee te zoeken buiten de Neder landse territoriale wateren. Op dit punt zal een basisconstructie worden gebouwd naar voorbeeld van de con structies van oliewinningsplaatsen in volle zee, zoals men die in de Per zische Golf en de Golf van Mexico aantreft. Het zendeiland krijgt naast de nood zakelijke ruimten voor de zendinstalla- ties woongelegenheid voor de beman ning, een aanlegplaats voor kleine sche pen en een landingsplaats voor helikop ters. Onderzoekingen voor de meest gunstige plaats in zee en de laatste finessen voor de constructie zijn thans in een beslis send stadium getreden. Gisteravond kon met stelligheid worden gezegd, dat plat form en zender binnen afzienbare tijd door maatschappijen buiten Nederland zullen worden geleverd en geplaatst. Van de R.E.M. wordt vernomen, dat het project volkomen rond is. De R.E.M. deelde met nadruk mede, dat in de uit te zenden programmaonderdelen geen re clame zal voorkomen. Het uitzenden van reclame zal enige minuten per uur du ren. 's Avonds zal gedurende een half uur gelegenheid bestaan voor het ver tonen van gesponsorde programma's. Een in vorming zijnde programmaraad van zo breed mogelijke samenstelling zal het beslissende woord krijgen bij de vormgeving van de programma's, waar op onder geen enkel beding invloed door adverteerders zal mogen worden uitge oefend. Tijdens de buitengewone algemene ver gadering van aandeelhouders van de N.V. drukkerij De Spaarnestad te Haar lem, werd tot commissaris van de ven nootschap gekozen prof. dr. J. E. de Quay te Beers. De raad van commissarissen heeft prof. De Quay tot voorzitter van dit college benoemd. Nederland heeft het goedkoopste parlement van Europa: het kost ons per hoofd van de bevolking slechts 48 cent per jaar, zo blijkt uit de cijfers die „Europa-Uniou". het orgaan van de Westduitse Europese beweging, publiceert. De andere Europese landen zijn aanzienlijk duurder uit: de Britten betalen per hoofd van de bevol king per jaar 56 cent voor hun parlement, de Duitsers 67 cent, de Oostenrijkers 90 cent, de Italianen 1,19, de Noren 1,77, de Zweden 2,39 en de Fransen 2,46. Het duurst zijn de Luxemburgers uit: 3,22. In de Verenigde Staten liggen tie kosten ook op vrij hoog niveau.nl. 2,56 per hcofd van de bevolking per jaar. VWUWA/WA/tViAftA/WWWWWUWUWWVWWWW ftantlijn, Herr Doktor Konrad Adenauer ge bruikt de hem nog overgebleven tijd als bondskanselier om verdeeldheid te zaaien in het Westen. In de ene af scheidsrede na de andere waarschuwt de zevenentachtigjarige staatsman te gen een „zachte" houding tegenover de Sowjets en betoogt hij dat de weste lijke wereld de lang verwachte kans om concessies af te dwingen niet voor bij mag laten gaan. Om zijn woorden kracht bij te zetten, gebruikt hij ver gelijkingen, die zéér tot de verbeelding spreken en die de verdienste hebben, dat zij geen misverstand kunnen op wekken. Enkele voorbeelden: „Alleen de allerdomste kalveren leggen de weg naar de slager zelf af" en „Wij ver schaffen —j Russen het touw, waarmee zij ons later kunnen ophangen". En hij heeft nog een derde vergelijking van stal gehaald, namelijk die met het ver drag van München uit 1938. We zijn daarmee helemaal thuis en krijgen aldus het beeld voorgeschoteld van het verwekelijkte Westen, dat opgewekt bezig is zijn eigen graf te graven. Wel licht is het daarom goed enkele kant tekeningen te plaatsen, want de betoog trant van Adenauer is niet van een al te sterke vereenvoudiging vrij te plei ten. Wat dat betreft is hij een staats man van Duitse origine: geneigd met eenvoudige beelden te werken, die bij de hoorders de handjes op elkaar bren gen, zoals dat in artiestenkringen heet. Eerst de vergelijking met München. Geen dankbaarder werk voor een redenaar dan het trekken van histori sche parallellen, maar helaas gaan ze er ten onrechte van uit, dat op een bepaald ogenblik de situatie als twee druppels water ge lijkt op een vroegere. In zulke gevallen ge bruikt men dan als opperste wijsheid bij voorkeur de zin, dat „de geschiedenis zich herhaalt". Nu moge het attractief zijn in onze tijd af en toe München van stal te halen, men moet er dan echter wel bij bedenken, dat de vergelijking op dit ogenblik met de huidige toestand In de wereld in geen enkel opzicht opgaat. De po sitie van het nationaal-socialisme in Duitsland In 1938 is een ander dan die van het communisme in onze dagen, de verhouding tussen de toenmalige geallieerden en de z.g. As-mogendhe- den lijkt niet op die van het Westen en het oostblok thans, de functie eveneens een niet te onderschatten fac tor van de neutralen is een geheel andere geworden, en tenslotte zijn de reële machtsverhoudingen tussen de bei de kampen, anders dan destijds, ter wijl bovendien nü de dreiging van de kern-oorlog bestaat. En daarmee zijn nog niet eens alle verschillen aange duid, al zijn ze wei voldoende om aan te geven dat een vergelijking van de situatie nu met München van 1938 niet zonder meer mogelijk is. Dat weet Adenauer evengoed als ieder ander, maar desondanks gebruikt hij deze pa rallel. Waarom? Omdat hij met alle vezelen nog is verbonden aan een voor oorlogse conceptie van de Duitse een heid, omdat hij droomt van een sterk Duitsland van de Rijn tot over de Oder en de Neisse, omdat hij zich niet wenst neer te leggen bij de status-quo van na 1945 en daarom, nü concessies van de Sowjets wil afdwingen. Daarvoor is geen argument hem te sterk. Er is in wezen niet zulk een groot verschil tussen Adenauer en de Gaulle: beiden wensen een Europese politiek, maar dan een die zij dicteren. Wat nu de graanleveranties aan Rus land betreft: de New York Times had daarover een fraaie opmerking. „De vrije wereld zal het communisme in Europa, China of Cuba niet overwin nen door de bevolking daür honger te laten lijden", zo schreef het blad. Men kan er nog aan toevoegen, dat het goud door Rusland aan graan be steed niet voor andere doeleinden kan worden gebruikt. Deze graanleveran ties brengen het Westen heus niet de strop om de nek, maken van de wes terse staatslieden zeker geen kalveren, die sullig naar de slager marcheren. Er zijn in dit opzicht wel andere arti kelen, die aan het oostblok worden ge leverd ook uit West-Duitsland welke beter materiaal voor het galgen- touw betekenen dan uitgerekend graan. De Leeuwarder Courant wees er deze week b.v. op, dat de Russen worden geholpen bij de uitbouw van hun che mische industrie. En het blad voegde er aan toe: „Zonder dat er een Konrad naar kraaide heeft ook de Nederlandse industrie zich met de leverantie van enkele complete chemische fabrieken al op dat pad begeven". Wanneer Adenauer alléén zou beto gen, dat het dringend geboden is om de westerse houding jegens het oostblok voortdurend ter discussie te stellen, dan heeft hij het gelijk geheel aan zijn kant: het is inderdaad nodig geen moment de waakzaamheid te ver slappen. De koude oorlog is niet voorbij, men mag zich daarop niet verkijken. Maar dat betekent niet, dat de westerse wereld zich tevens moet conformeren aan de nogal vereenvoudigde en door Duits-nationale onvattingen bepaalde voorstelling van zaken, zoals die door de Westduitse bondskanselier ter gelegen heid van zijn afscheid voortdurend wordt gegeven. „De recente ontwikkeling op indus trieel gebied kan tot 'n crisis in de zoetwatervoorziening leiden indien niet tijdig wordt ingegrepen. Het initiatief daartoe zal moeten uit gaan van de waterleidingbedrijven zelf en niet van de overheid". Dit verklaarde ir. G. P. M. Dikötter, directeur van de N.V. Waterlei dingmij. „Zeeuwsch-Vlaanderen" dinsdag tijdens het congres van de afdeling Zeeland van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, dat in „Britannia" te Vlissingen l werd gehouden. Ir. Dikötter gaf in zijn inleiding ook een aantal richtlijnen aan voor de verwezenlijking van de coöperatieve gedachte op waterleidinggebied in Zeeland. De Zeeuws-Vlaamse water leidingdirecteur merkte in zijn rede o.m. op, dat men zich jarenlang al te zeer en al te rustig heeft verheugd op de gestage ontwikkeling van het bedrijfsleven, zonder zich een scherpe voorstelling te maken van wat deze industrialisatie in de toekomst voor eisen zal stellen. Ir. Dikötter betoogde, dat het totale waterverbruik in Zeeland in 1965: 20 miljoen kubieke meter zal bedragen, in 1970: 30 miljoen kubieke meter, in 1980: 40 miljoen kubieke meter, in 1990: 60 miljoen kubieke meter en in het jaar 2000: 80 miljoen kubieke meter. Tege lijkertijd wees spreker er op, dat Zeeland slechts de beschikking heeft over een produktie van 35 miljoen kubieke meter per jaar. De prognose voor Nederland stelde ir. Dikötter ais volgt: totaal waterverbruik in 1960: 520 miljoen kubieke meter, 1980: 2200 miljoen kubieke meter, 2000: 2800 miljoen kubieke meter. De industrie zal in 1980: 1600 kubieke meter opeisen en in het jaar 2000: 2800 kubieke meter, zo voorspelde ir. Dikötter. De vraag hoe Nederland in staat zal zijn het benodigde water binnen zijn grenzen te vinden zal volgens ir. Dikötter slechts kunnen worden beantwoord, nadat een volledige inventarisatie van alle water bronnen heeft plaatsgehad en maatrege len zijn getroffen voor het beheer en veilig stellen van deze bronnen. Binnen de grenzen van de provincie Zeeland zijn naar de mening van ir. Dikötter voor eerst nog geen bronnen aanwezig waar uit men de geraamde hoeveelheden wa ter kan „putten". Reeds nu moet bijna 50 procent van het water van buiten de grenzen komen. Hij zag de volgende mogelijkheden om de waterproduktie in Zeeland op te voerena. verder benutten van zoet grondwater in enkele duinstre ken; b. benutten van zoet grondwater van de Brabantse wal; e. aanvoeren van water uit de randstad Holland en d. importeren van water van Belgi sche waterleidingbedrijven. „De provincie Zeeland zal echter niet kunnen volstaan met deze aanvullende voorzieningen. Zonder aarzeling moet worden overgegaan tot het ontwikkelen van waterleidingwerken in grote stijl. Zo enigszins mogelijk, moeten binnen de provincie meerdere bronnen worden gevonden waaruit het water kan wor den geput, teneinde te voorkomen, dat Zeeland geheel afhankelijk wordt van produktiemiddelen buiten zijn grenzen, zelfs voor de drinkwatervoorziening", al dus ir. Dikötter. Als mogelijkheden zag hij: l. opvangen van zoet oppervlaktewater in spaar bekkens; 2. ontzilten van brak water; 3. ontzilten van brak oppervlaktewater zoals polderwater en het water van het Veerse Meer en het Zeeuwse Meer. Hij sprak de twijfel er echter aan. dat deze meren binnen redelijke termijn verzoet zullen zijn. Over de verwezenlijking van de coöpe ratieve gedachte op waterleidingterrein zei hij, dat men reeds samenwerkt in laboratoria, op het gebied van keuring van waterleidingartikelen en sum mier op het gebied van de incasso van watergeld. De coöperatieve gedachte achtte de heer Dikötter te verwezen lijken door: gemeenschappelijk tot ontwikkeling brengen en exploiteren van grote (Zie slot pag. 2 kol. 6) De minister van defensie heeft thans definitief besloten de heer G. H. J. M. Peijnenburg te benoemen tot plaatsver vangend secretaris-generaal van de ko ninklijke landmacht. Hij was tot dusver in de rang van hoofd administrateur toegevoegd aan de voor malige directeur-generaal van defensie, S. D. Duyverman. In het kader van de reorganisatie bij het departement van defensie is de functie van directeur-ge neraal opgeheven. De heer Duyverman heeft geweigerd met de positie van plv. secretaris-generaal genoegen te nemen. Hij is thans voor onbepaalde tijd met verlof. Het is vrijwel zeker, dat de huidige hoofddirecteur personeel J. H. Wieffe- ring tot plv. secretaris-generaal van de koninklijke luchtmacht zal worden be noemd. De heer J. Dekker is reeds als zodanig werkzaam voor de koninklijke marine. Op Je Kaspische zee maakt een tanker een eerste reis zonder een bemanning in de machinekamer en op de brug. Deze is ver vangen door automatische installaties, aldus een bericht van Radio-Moskou.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1