J SILVERJMATCH jas Zuidelijke route over Tholen opengesteld Leiders Vogelwaarde en Jong Ambon naar duidelijke overwinningen E In Italië is Silver Match even bekend (en populair!) als 'Scooters en Scala' Fietspad is eind december gereed Vijf Ajacieden in Oranjeteam RECHTBANK MIDDELBURG BEKEEK SLEPENDE HERVERKAVELINGSZAAK Vier doen méér dan één! CKefarine „4 WIM DU B0IS ZEGEVIERDE TE GROEDE IN DE EINDSPRINT Yanzelfsprekend eigenlijk: Silver Match gasaanstekers zijn elegant en bovendien onbeperkt bedrijfszeker! Repareren is nooit nodig: als één van de mechanische onderdelen niet feilloos in orde is, kunt u dat gratis laten vervangen. Meteen. U hebt op Silver Match een levenslange "waar u ook bent"- garantie! Altijd safe - onbeperkt gegarandeerd. h Na half jaar verbeteren ZEEUWS AFDELINGSVOETBAL Dreischor voert le klas B aan RESERVES DERDE KLASSERS GROMYKO BIJ KENNEDY Bevestiging SCHADE PACHTDERVING TEN LASTE VAN RIJK? In één seizoen: 33 overwinningen Wim ie Wilde leidt in de Zeeuwse wielercompetitie STAAT BEHOEFT GEEN DWANGSOM TE BETALEN AAN ZUIDMOLUKKERS Chinese asielzoeker aan Japanners overgedragen Wielercompetitie 2,5 meter Twee weggelopen psychopaten in Amsterdam gepakt De Gaulle volgend jaar naar Amerika? Een klasse apart. Zuivere, zachte U.S.A. tabakken DINSDAG 8 OKTOBER 19S3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t (Advertentie) luxe 3*nslfe' vanaf f 33.- SILVER MATCH GEEFT VUUR AAN DE HELE WERELD rSeK|eU,en ,c e10"161 lil De zuidelijke route over het eiland Tholen is weer open. Het herstel en de verbetering van de provinciale weg trajecten Scherpenisse-St.- Maartensdijk en Scherpenisse- Poortvliet heeft zijn beslag gekre gen. Sinds enkele dagen kunnen de automobilisten de vijf kilometer herverkavelingswegen, die voor de omleiding benut moesten worden, links laten liggen. Tholen heeft nu, vanaf de brug over de Eendracht tot aan het meest oostelijke dorp Stavenisse een voortreffelijke ringroute voor het verkeer. Het provinciale weggedeelte van St. Maartensdijk naar Scherpenisse is, na de verbetering, al enkele maanden „in roulatie". Maar sinds eind vori ge week knoopt de provinciale ver binding Scherpenisse-Poortvliet de Thoolse ringroute weer aan elkaar. De verbeteringen, die aan deze wegen zijn aangebracht, gaan voorlopig nog de neus van de wielrijders voorbij: het nieu we fietspad St. Maartensdijk-Poortvliet ligt er nog niet. Het personeel van het aannemingsbedrijf W. van Vossen uit St. Annaland is op het ogenblik druk bezig met de aanleg ervan. De verwachting is, dat het pad aan het eind van dit jaar of begin volgend jaar klaar is. Tot zolang moeten de wielrijders gebruik maken van de rijbaan. Half maart is het herstel van deze twee slechte wegvakken begonnen. In het voorbije halfjaar is drie kilometer weg dek grondig onder handen genomen, daar aan weerszijden van de vier jaar oude rondweg om Scherpenisse. Met bulldozers, draglines en vrachtauto's zijn de vroegere bestratingen opgebroken. Kuilen, scherpe bochten en hinderlijke profielen verdwenen. De nieuwe weg Poortvliet-Scherpenisse werd een meter breder dan de opgebroken straat. Het be langrijkste winstpunt: de zeven boch- ten over een afstand van nog geen an derhalve kilometer veranderden in een ruime, soepele S-boog. De smalle dijk werd een stuk breder, er werd zo'n zes tienduizend kubieke meter grond verzet en een even grote hoeveelheid plaat- zand geleverd. Vogelwaarde en Jong Ambon heb ben op duidelijke wijze tot uit drukking gebracht, dat ze niet voor niets de twee beste plaatsen in de le klas A van het Zeeuwse afdelingsvoetbal bezetten. De Zeeuws-Vlaamse ploeg won in Vlissingen met 40 van Walche ren, nummer 3 tot dan toe op de ranglijst, de Ambonezen bonden Domburg in de badplaats zelf met 50 aan de zegekar. Noormannen schoof door deze resultaten en de 41-zege, die het in en op Retran- chement behaalde, van de zevende naar de derde plaats. Groede werd door Hoofdplaat nog wat vaster op de laatste plaats gedrukt (24), terwijl PhilippineSchoondijke werd afgelast. Vogelwaarde 4 4 0 0 8 164 Jong Ambon 4 3 0 1 6 175 Noormannen 4 2 115 119 Philippine 3 2 0 1 4 14-13 Walcheren 4 12 14 9—11 Domburg 4 2 0 2 4 511 Schoondijke 3 1113 1210 Hoofdplaat 4 1 1 2 3 7—10 Retranchement 4 0 13 1 919 Groede 4 0 0 4 0 10—18 Nu in de le klas B het topduel Luc- torHansw. Boys afgelast werd, nam Dreischor na een 20-zege op en in Kwadendamme de gelegenheid te baat om de beste plaats in te ne men. Kruiningen verloor met 31 van Zierikzee II, werd afgelast. 3 2 2 2 2 1 0 0 0 Zonnemaire 4 3 1 0 7 13— 7 Burgh II 4 2 1 1 5 11— 7 Brouwershaven 4 2 1 1 5 9— 8 Renesse II 3 2 0 1 4 10— 6 SVOWK 2 1 0 1 2 5— 5 Zierikzee III 5 1 0 4 2 17—24 Dreischor II 4 0 1 3 1 11—18 RoburRenesse Dreischor Patrijzen Luctor Hansw. Boys Zierikzee II Renesse Robur Kruiningen Kwadendamme 4 3 2 3 3 3 3 4 3 9— 8 10— 6 8— 4 18— 7 8— 5 6— 7 6—10 5—13 4—14 Het duel tussen de nummer 1 en 2 in de res. le klas, Breskens II en Clinge II, is in een 42-zege geëindigd voor de thuisspelende Oost-Zeeuws-Vlamin gen, die daarmee zonder verliespunten bleven. Zeelandia II verloor met dezelf de cijfers van Vogelwaarde II, terwijl RCS II de laatste plaats overdeed aan Biervliet II, waarvan het met 21 won. Luctor IIOostburg II en Vlissingen IVZeeland Sport III werden afgelast. Volharding Vlissingen V Walcheren II 5 4 5 14—20 8—16 11—19 Terneuzen III bleef in 2B ongesla gen leider nadat het met 21 van HVV Hl in Hulst won. Steen II raakte de verliesnul kwijt, omdat het met 41 van Ria verloor. Aar denburg I Ien Sluiskil n deelden de buit via 44, Koewacht II en Corn. Boys III kwamen eveneens tot een puntenverdeling (1—1). 4 4 2 2 1 1 0 0 0 Midd. Boys 5 3 0 2 6 12—11 Robur II 4 1 2 1 4 8—12 Arendskerke 5 1 2 2 4 10—11 Luctor III 5 1 1 3 3 9—13 Kwadend. H 4 0 1 3 1 9—17 Kruiningen Hl 5 0 1 4 1 5—17 11 Terneuzen III Ria W HVV III Steen II Koewacht II Breskens III Corn Boys III Sluiskil II Aardenburg H In 2B deelden de leiders Zonnemaire en Burgh II de buit (1—1), evenals Drei schor II en Brouwershaven (22). Zie rikzee III verloor met 31 van SVOWK 4 5 5 3 4 3 4 3 3 0 0 1 0 1 0 2 1 1 17 17— 8 13— 9 8— 9 9— 9 3— 8 9—11 9—13 6—13 De uitslagen in de 3e klas A zijn: Dom burg n—Jong Ambon II 84, Groede IIHoofdplaat II 2—1, Zeelandia EH Walcheren IH 6—2, RCS HlSchoon dijke II 0—4. Schoondijke n Domburg H Hoofdplaat II Jong Ambon II Walcheren ni Groede II Retranch. H RCS III Zeelandia III 17—12 16— 9 18— 6 18—15 11—11 4—11 7—21 13—18 9—20 De uitslagen in de 3e klas B zijn: Krui ningen mYerseke n 12, Midd. Boys 's H.-Arendskerke 04, Zeeland Sport VKwadendamme I 133, Robur nGoes IV afg., Lewed. Boys II Luctor ni 41. Yerseke II 5 4 0 1 8 14— 5 Zld. Sport V 5 3 117 14— 6 Lewed. Boys n 4 3 0 1 6 169 Goes IV 4 3 0 1 6 12— 8 Clinge II Breskens II Vlissingen IV Zld. Sport III Vogelwaarde H Goes HI Zeelandia II Oostburg II RCS II Luctor II Biervliet II 24— 3 32— 8 17— 2 11— 6 8— 5 11—11 6—15 8—20 5—23 4— 8 3—28 President Kennedy zal donderdag middag een ontmoeting hebben met de Russische minister van buitenlandse zaken Andrei Gro- myko, aldus is gisteren door het Witte Huis meegedeeld. De uitslagen in de 3e klas C zijn: Phi lippine IISchoondijke ni afg., Graauw IJzendijke III 72, Ria IIClinge in 12, Hontenisse IIIIJzendijke II 3—9. Graauw Clinge III Philippine II IJzendijke III IJzendijke II Hontenisse III Ria II Axel III Schoondijke III 0 0 0 1 1 0 0 0 0 22—10 17— 6 30— 8 14—13 21—20 11—19 10—28 5—11 7—21 Dat bondscoach Elek Schwartz interes se heeft in Ajaxspelers staat als een paal boven water. De bondscoach be zocht de ere-divisiewedstrijd Ajax-Hera- cles. Hij kon constateren, dat de lin kervleugel van Ajax, Petersen, Keizer „oranjerljp is", maar dat Henk Tijm, door de bondscoach kandidaat gesteld voor de rechtsbackplaats van het Ne derlands elftal, niet die zekere rechts back is, als Guus Haak zich in enkele interlands heeft getoond. Elek Schwartz die bij het formeren van de oranje-selec tie te kennen heeft gegeven het Neder lands elftal ..een nieuw gezicht" te wil len geven, heeft bij de keuze van zijn vijftien geselecteerde spelers het volgen de Nederlands elftal voor ogen gehad: Pieters Graafland, Feyenoord, Henk Tijm, Ajax, Veldhoen, Feyenoord, Van Wissen, PSV, Pronk, Ajax, Vriens, Wil lem II, en de voorhoede: Swart, Ajax, Bennaars, Feyenoord, Nuninga, GVAV, Keizer, Ajax en Petersen. Ajax. Wij zijn benieuwd in hoeverre de forma tie'van Nederland zal afwijken van deze planning van de bondscoach gemaakt vóór de competitie van het afgelopen weekend. De civiele kamer van de Middelburgse rechtbank, gepresideerd door mr. P. van Empei, .verdiepte zich maandag in een al geruime tijd slepende herverkavelings zaak, waarbij als belangrijke vraag aan de orde gesteld werd of pachtdervings- schade door een jarenlange ontvangst van een te lage pacht ten laste van het rijk kan worden gebracht. Het betrof hier een deel van een ruim 40 hectare groot stuk bouwland onder Oostkapelle, waarop de herverkavelings commissie in 1954 een recht van pacht vestigde tussen de erven jhr. J. G. Scho- rer en W. K. van Nieuwenhuijzen. In de pachtprijstaxatie van de herverkave lingscommissie was dit perceel 15 hecta re als verdrogende, respectievelijk sterk verdrogende grond aangemerkt, terwijl het hier evenwel zou gaan om acht hec tare. Mr. J. H. C. Heyse verdedigde voor zijn cliënte, mevrouw De Meyler als eigena resse van de grond, het bezwaarschrift, dat tegen de lijst van geldelijke regelin gen inzake herverkavelingsvergoedingen werd ingediend. Mr. Heyse vroeg zich af of de pachtprijs hoger zou zijn vastge steld als reeds in het begin was geble ken, dat er slechts 8 ha in plaats van 15 ha afwijkende grond in het perceel voorkwam. Hij meende van wel, omdat de inbrengwaa'rde van de grond niet noe menswaard afwijkt van die van de grond met een pachtwaarde van f 175. Mr. Heyse nam uit een oogpunt van rede lijkheid aan, dat de grondkamer in dit geval de pachtwaarde zou hebben gelijk gesteld met de niet-verdrogende gron den. Uit het betoog van mr. A. J. v. d. Weel, die het woord voerde namens de herver kavelingscommissie, had mr. Heyse voorts een bevestiging gevonden op de vraag of de herverkaveling verantwoor delijk is voor de pachtprijs. Nu dus vol gens mr. Heyse blijkt, dat de grondslag voor de pachtprijsvaststellirig niet juist is geweest, was hij van oordeel, dat de schade van pachtderving ten laste van het rijk komt. De landbouwer T. Dekker uit Oostka pelle zette voor het rechtbankcollege uiteen, dat de wijze waarop de drai nering van een bepaald perceel is geschied niet voldeed aan de redelijke eisen. Ook vond hij het niet billijk, dat hij ervoor moest betalen. Mr. Van Empel, die het geheugen van D. even opfriste zei, dat deze aanvan kelijk het standpunt had ingenomen, dat er helemaal geen drainering nodig was omdat de stand van het grondwater zo laag was. Na opmeting is echter gebleken, dat het hoogtewater tot vlak aan het maaiveld kwam. Van de zijde van de ruilverkavelingscommissie werd de drainering wel degelijk nodig geacht. Ook hier zal de rechtbank op 6 not em ber uitspraak doen. Een beeld van het koninklijk be zoek aan Perzië. In het marmeren paleis van Tehe ran bood koningin Juliana de sjah en keizerin Farah een diner aan, waarvoor de gerechten en de bloe men per speciale Fokker Friend ship uit Nederland waren overge vlogen. Voor de aanvang van het diner poseerde het gezelschap even voor ae fotograaf. Van links naar rechts prinses Beatrix, keizerin Farah, de sjah, prins Bernhard en koningin Juliana. Volharding en Hansw. Boys II maak ten er in de 2e klas A een korfbal uitslag van (46), Walcheren II won met 52 van Patrijzen, de bei de andere wedstrijden: Vlissingen V Middelburg IV en Zeeland Sport IVCortgene, werden afgelast. Middelburg IV 3 3 0 Hansw. Boys II Cortgene Kruiningen II Zld. Sport IV Patrijzen n 8— 2 14—10 14—11 13— 7 10— 6 14—15 Advertentie V/er middelen in één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek te makenl De vier middelen, verenigd in Che- farine „4", helpen elkaar en werken daardoor bijzonder weldadig tegen pijn en griep. Fén der middelen zorgt ervoor dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. BEROEMDE GENEESMIDDE IN 4SU JytBlET, In de ronde van Groede, die zaterdag werd verreden, kregen de organisatoren een veld van 24 sterke renners aan de start, waaruit Wim du Bois ook nu weer als winnaar tevoorschijn trad. Hij be haalde hiermee zijn 33e overwinning in één seizoen, een prestatie die niet vaak is vertoond in Nederland. In de Zeeuwse wielercompetitie bleef Wim de Wilde door zijn tweede plaats aan de leiding en rukte Willy de Feber op naar de 4e plaats. Ondanks vele demarrages bleef het pe loton de eerste 30 km bijeen. Toen schoot, na een mislukte poging van Le- gierse uit Den Bommel, Henk Mol weg. Snel bouwde hij een flinke voorsprong op, maar spoedig kwam er in het pelo ton een reactie van Rini Wagtmar.s, Wim de Wilde en Sjaak Beun. Deze ren ners sloten zich na een felle jacht bij Mol aan. In de toen volgende harde strijd tus sen de kopgroep en het peloton, vie len vele slachtoffers: Rini Wagtmans kon het vooraan niet bijbenen en ook andere sterke renners als Kees Goos- sens, Ko Roosendaal en Legierse staakten de strijd. Inmiddels hadden zowel Gaby Minneboo als Wim du Bois vergeefs geprobeerd de kloof naar de koplopers te overbruggen, maar toen ze de krachten samenbun delden moest het wel lukken en na 50 km streken ze op de vluchters neer. Inmiddels was het peloton in 3 groep jes uiteen gevallen. In het eerste groep je vochten De Feber, Voerman, Koene en Jonker uit alle macht om aansluiting De president van de rechtbank in Den Haag, jhr. mr. Witsen Elias heeft gister morgen de staat in het gelijk gesteld in het korte geding, dat deze had aange spannen tegen de gemachtigde van de twaalf Znidmolukkers en hun gezinnen in Sorong. Dat betekent, dat de staat aan deze twaalf Molukkers, ieder, niet de dwangsom van 50.000.behoeft te betalen. In een kort geding had de presi dent van de rechtbank op 29 april jl. de staat bevolen alle pogingen in het werk te stellen om een aantal Zuidmolukkers uit Sorong voor 1 mei de dag van de overdracht van het bestuur van West- Irian van de Verenigde Naties aan Indo nesië naar Nederland te doen over brengen. De president van de rechtbank verbiedt de gedaagde ieder voor zich enige maat regel te nemen of te doen nemen ter executie van de dwangsom, bedreigd aan de staat door het vonnis van 29 april jl., zulks op straffe van een dwangsom van 5000.te betalen aan de staat door ieder van de in dit korte geding gedaag den, die dit verbod overtreedt. Jhr. mr. Witsen Elias bepaalde, dat het vonnis bij voorraad uitvoerbaar is. In zijn overwegingen zeide de president o.m. dat, ook al zou enige verbetering in de communicatie kunnen zijn beproefd, bijvoorbeeld toen geen antwoord kwam op de telegrammen aan de Nederlandse vertegenwoordiger in Hollandia de heer L. J. Goedhart, daarin zeker niet een onwil of een te kort schieten van de staat in de uitvoering van het vonnis van 29 april kan worden gezien. Er is ook getracht via de Verenigde Naties in New York contact met de heer Goedhart te verkrijgen. Het verwijt, dat ue staat niet op de best denkbare wijze contact heeft gezocht, is niet gerechtvaardigd. Er kan, aldus de overwegingen, al had de staat ook an dere wegen kunnen inslaan, niet gezegd worden, dat de staat niet alle pogingen heeft gedaan, zoals op grond van het vonnis kon worden verwacht. Een lid van de Chinese industriële af vaardiging die momenteel een bezoek aan Tokio brengt, werd gisteren ver mist. Volgens geruchten is hij over een muur van de Sowjet-Russische ambas sade geklommen en heeft hij daar asiel gevraagd. Een functionaris van deze ambassade zei dat hij nergens van wist, de Japanse politie meent dat de man in derdaad de ambassade is binnengegaan. De Russische ambassade in Tokio heeft Tsjoe Hong-Tsjing, de communistische Chinees, die maandag zijn toevlucht zocht Dij de Russen, dinsdagmorgen vroeg overgedragen aan Je Japanse au toriteiten. Dit heeft de politie van Tokio meegedeeld. te krijgen en Willy de Feber, die in de laatste ronden zijn gezellen losgooide, slaagde daar bijna in. In de kopgroep had inmiddels geen der renners meer weten te ontsnappen en zo moest de sprint de beslissing brengen. Gaby Minneboo probeerde het met een lange keiharde sprint, maar Wim du Bois ging in de laatste meters, gelan ceerd langs hem heen en ook Wim de Wilde wist hem toen nog te passeren. De uitslag werd: 1. W. du Bois, Zuid- zande, 65 km in 1.38.15: 2. W. de Wilde, Oudelande, z.t.; 3. G. Minneboo, Heen- vliet, z.t.; 4. H. Mol, Lewedorp, z.t.; 5. J. Beun, Biervliet, z.t.; 6. W. de Feber, Sluiskil, z.t.; 7. E. Voerman, Westdorpe, op 3 sec.; 8. J. Jonker, Hellevoetsluis, op 15 sec.; 9. R. Koene, Achthuizen, op 30 sec.; 10. C. de Wolff, Souburg, op 1.25; 11. B. Slings, Alblasserman, z.t.; 12. J. Roosendaal, Steenbergen, z.t.; 13. J. de Vrieze, Souburg, z.t.; 14. C. Rent meester, Ovezande, op 1.48; 15. A. Kor- nelis, Biervliet, z.t.; 16. A. Hollemans, Rijsoord, op 2.05. In de wielercompetitie veranderde er niet veel in de strijd om de eerste plaats. Wim de Wilde behoudt de beste papieren om, met no^ 2 wedstrijden voor de boeg, de competitie te winnen. Kees Rentmees ter, die in Groede juist in de beslissende fase ten val kwam, kon niet voorkomen dat Willy de Feber hem passeerde. De stand is nu: 1. Wim de Wilde, 262 pnt.; 2. Gaby Minneboo, 254 pnt.; 3. Wim du Bois, 213 pnt.; 4. Willy de Feber, 164 pnt.; 5. Kees Rentmeester, 158 pnt.; 6. René Pijnen, 143 pnt.; 7. Rien Brouwers, 108 pnt.; 8. B. Slings, 88 pnt.; 9. A. Hol lemans, 86 pnt.; 10. C. de Wolff, 74 pnt.; 11. C. Goossens, 74 pnt.; 12. R. Huybrechts, 72 pnt.; 13. B. Minekus. 71 pnt.; 14. E. Voerman, 69 pnt. Volgende week zijn de laatste wedstrij den voor de competitie en wel zaterdag voor nieuwelingen in Sluiskil en zondag voor nieuwelingen en adspiranten te Koewacht. Het verbeteren van het fietspad, die in het karwei is opgenomen, is dus op het ogenblik aan de orde. Het pad wordt bijna twee mete" vijftig breed en komt op dezelfde wijze als het oude pad te liggen: lager en los van de rijbaan. Het krijgt een zandbed van een meter dikte. In de loop van het volgend voorjaar wordt de dan vastgereden bovenbestra- ting weer opengebroken. Pas dan krijgt deze verbetering definitief zijn beslag. Voor de verbeteringen aan het wegvak Poortvliet-Scherpenisse was een opper vlakte van tweemaal 8400 vierkante me ter bestrating met klinkers nodig. Een nieuwe transportleiding voor de water leiding maakt de serie maatregelen, die verbetering van dit beruchte stuk weg inluidden, "compleet. Het andere weggedeelte, St. Maartens- dijk-Scherpenisse, heeft zoals bekend na de verbeteringswerkzaamheden een breedte van bijna zes en halve me ter gekregen. De dubbele bocht in dit bijna 1300 meter lange traject langs de voormalige Pluimpotdam bij Scherpenis se werd ingekrompen tot een ruime boog. Het fietspad in dit wegvak komt aan de zuidzijde te liggen, op gelijke hoogte van de rijbaan. Het gehele kar wei gaat ongeveer 400.000 kosten. De .centrale recherche van de Amster damse politie heeft gisteren twee uit het psychopatenasiel weggelopen verpleeg den aangehouden. Het zijn de 37-jarige A. J. B. en de 23- jarige H. B., beiden uit Amsterdam. De eerste werd al sinds 17 september ver mist. Hij werd op de Zeedijk aangehou den. De ander in een woning aan de St.-Jansstraat. Beiden zijn naar Ave- reest teruggebracht. De Franse minister van buitenlandse za ken Maurice Couvé de Murville heeft maandag een onderhoud van anderhalf uur gehad met president Kennedy en daarbij, zoals hij na het gesprek mee deelde, „natuurlijk" ook gesproken over een bezoek van president de Gaulle aan Amerika. Volgens de mening van de mi nister zal het bezoek „in de loop van het volgend jaar" plaats hebben. Advertentie ^rcs 863 i'il GOLti li iü isrAUj;II i ill li 25 stuks f 1.-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7