LEIDER ALGERIJNSE DREIGT MET STRIJD „Alleen onderhandelen buiten de F.L.N, om" OPSTANDELINGEN Orkaan teisterde Haïti 400 mensen omgekomen Staking Belgen in kanaalzone 7 dagen afgewent GROOTS WELKOM IN ISFAHAN Eisen voor nieuwe c.a.o.-metaal DRIE GRAFISCHE BONDEN VRAGEN BESPREKING MET WERKGEVERS Werkgevers willen slechts aan één eis tegemoetkomen Studentikoze hulde voor Michiel AIT ACHMED: soldaten zullen vechten als regeringstroepen Kabylië binnentrekken WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Cuba Gejuich Overleg Arrestaties Dr. Bruins Slot hekelt werkgevers GROTE OVERSTROMINGEN DOOR „FLORA" Ook op Cuba grote schade aangericht Roofoverval in Frankrijk - ruim 1 miljoen buit VERKLARING VAKCENTRALES UITGANGSPUNT In Amsterdam looneis van in totaal 21 procent BESLISSING PRECIES ÉÉN WEEK VERSCHOVEN „RUIMTEV AART"-HUWEL1]K: NIKOLAJEWEN Drie eisen Weinig resultaat (Zie slot pag. 5 kol. 1) Muntschat onder vloer van veestal Pagina 2 WaUtraöt ka tn L den Boer en W de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwei en G. A. de Kok Abonnementsprijs 67 cent per week, 8.7C per kW.; franco per post 8,95 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus; Vlissingen: «aisrraat M-BU, tel J355 (b.gg, red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51. te) 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv, 5213); Oostburg; tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. rea- M1- 'dm. tel. 2094. 9 Adv. pr. 30 ct, p. mm Min. p. adv. f 4.50 Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. ƒ1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Maandag 7 oktober 1963 Op het majestueuze balkon waar sjah Abbas de Grote, een der belangrijkste heer sers die Perzië ooit gekend heeft, drie eeuwen geleden tussen zijn harem dames ge zeten met welgevallen neer keek op polowedstrijden, heeft onze koninklijke fami lie gisteren omstreeks het middaguur de hulde van Is fahan in ontvangst genomen. Hèt welkom in deze eeuwenoude stad was waarlijk verbluffend. Overal waren erepoorten gebouwd en op sommige punten reed de stoet van auto's over Perzische Er is ernstige schade toegebracht aan verscheidene wegen, er is een tekort aan drinkwater en door de „zeer slechte'' sanitaire omstandigheden is er een ern stige toestand ontstaan, aldus het be richt. In de te Miami beluisterde uitzending werd gezegd dat de telefoon-, telegraaf- en radioverbindingen tussen Santiago, de hoofdstad van de provincie Oriente, en Havana waren verbroken. Bovendien wa ren de verbindingen tussen vele andere steden en dorpen in Oriente uitgevallen, zo werd bericht. 206e jaargang - no. 235 tapijten, die op het asfalt van de straten waren neergelegd. Langs de hele circa 10 kilometer lange route stonden, juist als in Tehe ran, juichende en applaudisseren de Perzen, ditmaal meer dan in de hoofdstad. Isfahan was de eerste stad die de koninklijke gasten bezochten op de driedaagse reis door de provin cies van Perzië. Koningin, prins en prinses vlogen er met het ge volg in de Fokker Friendship in een uur tijds naar toe, maar de sjah en Farah Diba moesten ver stek laten gaan, omdat de sjah eerst het parlement moest ope nen. Bij de intocht in Isfahan stonden de schoolkinderen allemaal in de zelfde uniformen en allemaal met vlaggetjes uitgerust aan de ene kant van de straat en de dichte massa allemaal aan de andere kant. Midden in de stad hield de stoet stil en beklom Hare Majesteit on vermoeibaar de vele hoge trap treden van het Ali-Qapupaleis. Een stormachtig gejuich steeg op van het prachtige plein toen zij het balkon bereikte. Daar, 35 me ter beneden haar, stonden links en rechts 66 meisjes in zes rijen dik en ze vormden de gekleurde vlag gen van Nederland en Perzië. Na het bezoek aan het Ali-Qapu paleis begaf het koninklijk gezel schap zich naar de Masjede Sjah en de Sjeik Lotfollahmoskee, waar de koningin de gouden en blauwe minaretten en koepels be wonderde. De Nederlandse koninklijke gas ten gebruikten de lunch met de sjah, die direct na de opening van het parlement naar Isfahan was gevlogen, en keizerin Farah. Gistermiddag werd de Madresseh Charbaghmoskee bezocht, een centrum van islamietisch gods dienstonderwijs. Daarna vertrok het gezelschap naar het even bui ten Isfahan gelegen Julfa, waar een oude Armenische kerk werd bezichtigd. Hierna reden de ko ninklijke gasten naar Chehel So- toun (het paleis van de veertig pilaren) waar een tentoonstelling van schone kunsten werd bezich tigd en een werkplaats waar Perzische tapijten worden ge maakt. 's Avonds dineerden koningin Ju liana, prins Bernhard en prinses Beatrix met de sjah en keizerin Farah. Vandaag reist het gezel schap per vliegtuig naar Shiraz in Zuid-Perzië. De rebellenleider in de Algerijnse provincie Kabylië, Ait Achmed, heeft gisteren op een persconferentie gezegd dat zijn soldaten uitgerust zijn met artillerie en zullen vechten wanneer regerings troepen het bergachtige gebied van Kabylië binnentrekken. Hij zei dat over het hele land mensen zich bij zijn beweging aan sluiten. Het aanbod van president Ben Bella binnen het kader van de F.L.N. te onderhandelen, wordt door de opstandelingen niet aanvaard, maar ,,wij zijn altijd bereid op een gezonde basis buiten de partij te onderhandelen", aldus Ait Achmed. Zaterdag heeft president Ben Bella op nieuw een onderhoud gehad met vier af gevaardigden uit Kabylië, waarbij hij aanbood de crisis vreedzaam op te los sen. Volgens welingelichte kringen in Algiers zou Ben Bella gezegd hebben, bereid te zijn de rebellie te vergeten, maar dat hij geen oplossing zou aan vaarden waarbij de wettigheid van de regering in het geding zou komen of die zou leiden tot een erkenning van het front der socialistische brachten (F. F.S.) als wettige partij. Een woordvoerder van de rebellen verklaarde gisteren in Michelet, dat in Port Gueydon, aan de kust van Kabylië, zes regeringsgetrouwe gen darmes zijn gearresteerd door op standige militairen. De gendarmes zouden hebben geschoten op een mi litair van de opstandelingen. Kolonel El Hadj, de militaire leider der rebellen verklaarde zaterdag, dat verscheidene bataljons van de troepen in het eerste district van het zevende militaire gebied in Algerije zich in de bergen van Kabylië bij zijn strijdkrach ten hebben gevoegd. Voorts was een 400-tal officieren en manschappen van het garnizoen te Bordj Boe Arrirdj naar Kabylië uitgeweken. Ait Achmed ver klaarde, dat de tegenstanders van Ben Bella in de gevangenissen worden ge marteld. De rebellenleider waarschuwde dat hij naar Algiers zal optrekken als Ben Bella de voormalige vice-premier Boudiaf in de gevangenis laat omko men. Boudiaf werd drie maanden gele den in verband met staatsgevaarlijke activiteiten aangehouden. Op een studieconferentie van de natio nale organisatie van anti-revolutionaire jongeren studieclubs (Arjos) in Drieber gen heeft de voormalige leider van de A.R. Tweede-Kamerfractie, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot zaterdag ernstige kri tiek geoefend op enkele aspecten van de inkomensverdeling in ons land. Dr. Bruins Slot noemde het onrechtvaardig, dat de inkomsten van de loontrekkenden wel worden beperkt, maar die van de niet-loontrekkenden niet. „Bij commissarissen van ondernemingen hopen zich dikwijls kapitalen op", zei hij, „terwijl de inkomsten van de loon trekkenden aan grenzen worden gebon den". Hiertegen nam dr. Bruins Slot met beslistheid stelling. „Het akker-aan-akker-trekken is in de Bijbel verboden. Maar thans gebeurt iets dergelijks met vee meer dingen. Derge lijke verschijnselen maken het nodig dat christenen zich kritisch instellen tegen over de bestaande orde". De liberalen verdedigen de bestaande posities. Een christen heeft de bestaande posities niet te verdedigen. Hij heeft slechts te luisteren naar het evangelie. De socialisten hebben ons nog nooit verdrukt. De liberalen hebben ons ver drukt" zei dr. Bruins Slot tot de talrijke aanwezige A.R.-jongeren. „Onthoudt dat goed", zo voegde hij eraan toe. In de plaats Oujda zijn zaterdag Alge- rijns-Mfarokkaanse besprekingen ge voerd over grenskwesties. In een zater dagavond te Oujda uitgegeven commu niqué wordt gezegd, dat Algerije en Ma rokko plechtig beloofd hebben een eind te zullen maken aan de spanning tus sen beide landen. Er is in beginsel over eenstemming bereikt over een samen komst van president Ben Bella van Al gerije met koning Hassan van Marokko. Een datum voor deze bijeenkomst zal binnenkort vastgesteld worden. De bondsraad van de Algemene Neder landse Bedrijfsbond voor de Metaal nijverheid en de Elektrotechnische In dustrie (A.N.M.B.) heeft op zijn zater dag gehouden vergadering de voorstel len voor de nieuwe c.a.o.-metaal vast gesteld. Deze voorstellen behalzen o.m. 'n loons verhoging van 8 plus aanvullende voorstellen die te zamen (loonsverho ging met aanvullende voorstellen) een loonsverbetering van ca. 10 pet. be ogen. Verder is in de voorstellen opge nomen de vakantieuitbreiding met twee dagen tot drie weken. Eveneens is erin vervat een bepaling over een minimum loon van 100 per week. De voorstellen over een loonsverhoging van 8 pet. zijn door de bondsraad met nadruk bepaald, in die zin voorlopig, dat ze, afhankelijk van de uitvoering der maatregelen die de regering over weegt, verhoogd zullen kunnen wor den. Vrijdag a.s. zal in een vergadering van de vakraad voor de metaalindustrie voor het eerst met de werkgevers worden vergaderd over de nieuwe c.a.o. In Rotterdam is de première ge weest van de nieuwe musical „Oli ver". Na afloop van de voorstel ling, tijdens de huldiging van de medewerkerswas er een enorme taart voor de weesjongens, die- echter weinig moeite hadden het gevaarte soldaat te maken. De ambassade van Haïti in Wash ington heeft gisteren meegedeeld dat minstens 400 mensen zijn om gekomen bij het overtrekken van de orkaan „Flora". De ambassade heeft uit Port-au-Prince bericht ontvangen dat de hoofdstad en de plaatsen Jacmel en Petit Goave vorige week 24 uur lang de storm te verduren hebben gehad. vincie Oriente. In de mededeling werd gesproken over grootscheepse overstro mingen, schade aan de oogst, andere materiële schade en enkele slachtoffers. Volgens de radiouitzending had men in de provincie Camaguey, waar op grote schaal veeteelt wordt bedreven, speciale stormbrigades ingezet om c.e bevolking zonodig hulp te verlenen De streek wordt gebeukt door zeer krachtige winden en er valt veel re gen. Indien de storm zich in westelijke rich ting zal blijven voortbewegen zal hij een bedreiging gaan vormen voor de provin cies Camaguey, Las Villas, Matanzas en Havana. In Frepillon in de omgeving van Parijs hebben zich vijf gewapende en gemas kerde bandieten gisterochtend vroeg toegang verschaft tot een woonhuis, de bewoners neergeslagen en zich mees ter gemaakt van juwelen ter waarde van ongeveer 1,2 miljoen gulden en een geldbedrag van ongeveer 70.000 gulden, aldus heeft de politie ter plaatse bekendgemaakt. Zaterdagmiddag is in Bellevue in derlandse Grafische Bond gehou- Amsterdam een huishoudelijke den. De foto toont een overzicht vergadering van de Algemene Ne- van de druk bezochte vergadering. De besturen der drie erkende grafische vakbonden (A.N.G.B., N.K.G.B. en N.C. G.B.) hebben in een brief van donderdag jl. aan de federatie van werkgeversorga nisaties in het boekdrukkersbedrijf. in verband met de loonpolitieke situatie de wensen te kennen gegeven op korte ter mijn te komen tot besprekingen met vertegenwoordigers dezer federatie. Daarbij kan de verklaring der drie vak centrales als uitgangspunt dienen. Te gelijkertijd kan, aldus de brief, een be gin worden gemaakt met de onderhan delingen over de vernieuwing van de c.a.o.'s in het grafisch bedrijf. Dit is zaterdagmiddag medegedeeld door de voorzitter van de A.N.G.B., de heer A. M. van den Boogaart, op een afdelings vergadering van zijn bond in Amster dam. Op deze vergadering, die door ruim 1100 mensen werd bijgewoond werd met gro te meerderheid een motie van de heer Van den Boogaart verworpen. In deze motie, die op een vergadering der dage lijkse besturen van de A.N.G.B.-afdelin gen in Utrecht alsmede op een afdelings vergadering in Rotterdam wel werd aan vaard, wordt diepe afkeuring uitgespro ken over onwelwillende houdingen der werkgevers ten aanzien van de verlan gens der vakcentrales. Met klem spreekt de motie zich uit tegen eventuele maat regelen der regering, welke het effect van inwilliging van de verlangens der vakcentrales zullen teniet doen. De ver gaderingen in Utrecht en Rotterdam stelden zich in de motie volkomen ach ter de pogingen der vakcentrales voor een forse verbetering in de sociale posi tie der werknemers. Zij verklaarden zich voorts bereid met alle passende middelen de besturen der vakcentrales, alsmede het bondsbestuur van de A.N.G.B. te on dersteunen. Met grote meerderheid werd daaren tegen in Amsterdam een door een der vertegenwoordigers van het technisch personeel van een Amsterdams dag blad ingediende motie aangenomen, waarin geëist wordt een loonsverho ging van 8 pet. over de periode 1 ok tober jl. tot 1 februari 1964 (dan loopt de huidige c.a.o. af) en dan een loonsverhoging van 12 pet. der dan geldende lonen, dus totaal een verho ging van 21 pet. De afdeling Amsterdam van de Katho lieke Grafische Bond aanvaardde zater dag een resolutie, waarin onder meer wordt uitgesproken, dat de eisen van de drie vakcentrales volledig dienen te worden gerealiseerd, dat het sociaal- economische en het algemene loonbeleid gericht dienen te worden op het wegne men van de thans bestaande grote over spanning op de arbeidsmarkt, dat be doelde maatregelen niet mogen leiden tot aantasting van de positie der werk nemers, dat bij het vaststellen van de lo nen in contractuele regelingen rekening dient te worden gehouden met het wer kelijke loonniveau. Een vergadering van Rotterdamse typo grafen, bijeengeroepen door een com missie van actie, voortgekomen uit het typografisch personeel van de N.R.C., steunde zaterdagavond eveneens de mo tie die 's middags in Amsterdam was aanvaard. De motie, zoals die in de Rot terdamse vergadering werd voorgelezen, eist dat de vakbondsbesturen niet terug werkende kracht per 1 oktober 1963 een loonsverhoging van 8 pet. realiseren en per 1 februari 1964 nog eens een loonsverhoging van 10 pet. Mochten een huurverhoging en een verhoging van in directe belastingen een feit worden, dan dienen de daaruit voortvloeiende kosten door een extra loonsverhoging gecom penseerd te worden. Radio-Cuba heeft bericht dat „Flora" grote schade heeft aangericht in de pro- H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bern hard hebben vrijdag met prinses Beatrix in de Centrale Bank te Teheran de Per zische kroonjuwelen bezichtigd. Hier staan de hoge gasten bij een vitrine met een kroon. Dit is de heer 1V1. J. Keyzer, wiens be noeming tot staatssecretaris van verkeer en waterstaat binnenkort te verwachten is. 0 Eén enkele ..Spruce", een soort denne- boom, met een omtrek van elf duim op borsthoogte levert materiaal voor vierdui zend dameskousen, aldus is op een bosbouw- tentoonstelling in Noord-Zweden de bezoe kers duidelijk gemaakt. Vijfenveertig procent van alle in Zweden gerapporteerde misdrijven zijn diefstallen en de bedrijvers ervan zijn in 35 proeent der ge vallen kinderen beneden vijftien jaar Het aantal diefstallen is na de oorlog zeer sterk toegenomen, zo heeft professor Knud Sveri van de Stockholmse universiteit gezegd. De Russische ruimtevaarder Adrian Nikolajew en zijn vrouwelijke collega Valentina Teresjkowa zijn verloofd en zullen binnenkort in het huwelijk treden, zo is tot ieders verrassing in Moskou bekendgemaakt. Nikolajew, de 33-jarige kosmonaut, is zeer populair in de Sowjet-Unie sinds zijn terugkeer op aarde na een geslaagde ruimtereis op 15 augustus 1962. Foto's in de Russische pers van Nikolajew waarop hij te zien is in zijn eenzame vrijgezellenflat, terwijl hij een ei staat te bakken, hebben duizen den huwelijksaanzoeken tot gevolg gehad. De vrouwelijke kosmonaut is momenteel in Cuba en zal binnen enkele weken naar Moskou terugkeren voor de huwelijksvoltrekking. DE DREIGENDE staking van de ongeveer 700 Belgische arbeiders, werkzaam in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone, is zeven dagen afge wend. In een voor Nederlandse be grippen vrij stormachtige vergade ring, hebben meer dan 500 van de ze arbeiders, allen leden van de drie Belgische vakbonden, zondag morgen in het gemeentehuis van Zelzate besloten de resultaten van de c.a.o.-onderhandelingen in de kanaalzone van morgen dinsdag af te wachten, alvorens het be sluit te nemen tot actie over te gaan. In een persconferentie na afloop van de vergadering zei ons vakbondsbe stuurder R. Vervvimp (Kath. Bond) „Wij willen de Nederlandse vakbon den en de werkgevers in de Kanaal zone nog een kans geven, hoewel de meerderheid van onze mensen bereid is te staken. We hebben gemeend de onderhandelingen over de C.A.O.-Ka- naalzone niet in de weg te moeten staan. Wij willen onze mensen niet in staking drijven, zolang er nog een kans bestaat op een oplossing". Dezelfde vakbondsbestuurder verklaar de, dat de slotbespreking van dinsdag over de C.A.O.-Kanaalzone door verte genwoordigers der Belgische bonden mag worden bijgewoond. „Aan de hand van wat we daar te weten komen, zul len wij ons standpunt definitief bepa len", aldus de heer Vervvimp. Dit zal gebeuren in een volgende week zondag 14 oktober opnieuw in het gemeen tehuis van Zelzate te houden vergade ring van de drie vakbonden. Dan zal worden uitgemaakt of men de volgende dag zal staken. Men kent het probleem: de Belgische arbeiders in de Kanaalzone hebben via hun vakbonden drie eisen gesteld aan de werknemers in de Kanaalzone. Zij willen toekenning van een voorkeurwis selkoers, waardoor zij ongeveer 2 frank per gulden méér zouden ontvangen dan volgens de officiële wisselkoers; voorts hebben de Belgen overbrugging van het verschil in kinderbijslag geëist, terwijl zij tot slot een derde minder belang rijke wens naar voren hebben ge bracht: inhouding van loonbelasting. Indien niet aan de eisen van de Belgi sche arbeiders tegemoet zou worden gekomen, zou met ingang van maandag 7 oktober vandaag dus worden ge staakt, zo hadden de vakbonden in Bel gië bekendgemaakt. Welnu, de besprekingen met werkgevers in de Kanaalzone en met vertegenwoor digers van de Nederlandse vakbonden hebben voor de Belgen weinig resultaat opgeleverd. Op een vergadering vrijdag jl. in Axel verklaarden de Nederlandse werkgevers zich bereid na de beëindi ging van de C.A.O.-onderhandelingen te willen spreken over bijpassing van het verschil in de kinderbijslag, mits er geen staking zou komen. De zg. wisselkoers bonificatie wilden de werkgevers onder geen voorwaarde toekennen. Met deze gegevens gewapend kwa men de vakbondsbestuurders giste ren op de vergadering in Zelzate, waar het gros van de Belgische ar beiders werkzaam in de Nederlandse Kanaalzone onder wie enkele tien tallen vrouwen en meisjes acte de préeence gaf. Voor de aanvang der vergadering werden de aanwezige Nederlanders er waren enkele af- in Sehijndel zijn dit weekeinde 29 gouden en 122 zilveren mun ten ontdekt onder de boerderij van de heer M. van Heertum. De mun ten dateren uit de periode 1673- L771. Ze werden gevonden onder de vloer van een veestal die moest worden opengebroken in verband met de aanleg van een water leiding. De munten waren opge borgen in een aardewerkpot. De waarde ervan wordt op ongeveer 1200 geschat. Onder de gouden en zilveren munten bevinden zich dukaten met de beeldenaar van koning Karei II van Spanje. De zilverschat bevat o.a. ook een aantal daalders van de steden Kampen, Groningen, Nijmegen, Deventer, Meppel en Zwolle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1