De eerste dagen van de herfst ansen voor heren T axandria LEZERS SCHRIJVEN Onder Zeelands hoge hemel Moeilijke wedstrijd voor Tonido i 0 -z\\n NEDERLANDSE HOCKEYERS GELIJK TEGEN SPANJE DYNAMO ORGANISEERT SCHOLIERENWEDSTRIJDEN VIER OPDRACHTEN VOOR MUZIEK BIJ KÜR VAN SJOUKJE DIJKSTRA 'év e*W» ®e<4 v uau cnaatsaW0, orva^et\s flee* Woget n\eu* sfL e'^ee tn ieoi e* groeten edging Verens; s\oW* CoWeta De vrouw in het ambt (IV) De vrouw in ket ambt (V) OPENBARE VERKOOP VAN LANDBOUWGRONDEN Kerkelijke mutaties EUROTEL VROUWENPOLDER H as Ontwikkeling mieren zeven weken later Paddestoelen ill V eldhandbalcompetitie M. J. Keyzer aangezocht als staatssecretaris van verkeer District Zuid B Strijd om Europese titels kunstrijden in Grenoble Geen gemakkelijke opgave voor M.M.H.C. vioe^e de ZATERDAG 5 OKTOBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 /"\ktober, de wijnmaand, is nu begonnen, maar we vermoe den, dat de oogst in de wijnlan- den, straks gemerkt met het jaartal 1963 op de etiketten van de flessen, niet zal behoren tot de meest gevraagde. Een gepro longeerde lente, gevolgd door een vroeg binnengeslopen herfst zal niet bevorderlijk zijn ge weest voor het rijp-stoven van de meest gewaardeerde onder de vruchten. De wilde wingerd (wingerd is een met wijngaard verwante naam) heeft met de wijn weinig te maken. Deze plant, die voorheen zoveel villaatjes en landhuisjes onder de dichte ran ken verborg, is echter wel een der eerste die herfstkleuring vertoont en dat al vroeg in de wijnmaand. Soms over geel naar scharlakenrood, maar dit koude jaar regelrecht naar het c Door Barend Zwerfmans rood vanuit de frisgroene kleur, met nuances van purper er tussen. Maar de populieren schijnen wel verrast door de herfst, ze vergeten de geel- kleuring en laten hun blad kleurloos verdrogen en afvallen. Als de kente kenen ons niet bedriegen zal het pa let van de herfst dit jaar minder rijk gevuld zijn dan het vorige. We kun nen ons echter gemakkelijk vergis sen; we hadden haast durven wedden dat de tomaten in de groentetuintjes dit jaar wel groen zouden blijven, nu staan we versteld hoeveel dieprode vruchten er nog tussen de groene zijn verschenen. Nu we dit schrijven vliegen er nog steeds zwaluwen, hoewel vele reeds de lange reis zuidwaarts hebben ondernomen. Ook alle kluten zijn nog niet verdwenen en ook de wespennesten hebben hun laatste be woners nog niet gespuid. Er kwam vandaag nog een binnenvliegen. Intussen is het paddestoelenseizoen weer begonnen. Helemaal gewoon schijnt het met deze geheimzinnige natuurprodukten ook al niet te gaan. Talloze hebben er het bijltje al bij neergelegd. De dikke hoeden van de boleten liggen doornat en slap op de bodem, alle kenmerken zijn verdwe nen en vaak hebben dikke schimmel lagen zelfs de oorspronkelijke vor men gewijzigd en horden van insekte- larven deden daar door hun eindeloos vreten het hunne aan toe. Hele denne- bossen staan praktisch paddestoelen loos. In andere daarentegen breekt hier en daar, jong en vers een kleuri ge boleet uit de grond, of geeft een bosrandje weer een vurige bolle hoed van een jeugdige, pasgeboren vliege- zwam. Zo krachtig in z'n prille be staan, dat de opzij gedrukte aard kluiten er getuigenis van moeten af leggen. Voor wat de Zeeuwse betreft, we kre gen een tip over de aanwezigheid van een grote zwam in een boom gaard. Het bleek een enorme zwavel- zwam te zijn, bestaand uit wel zes tien over elkaar gegroeide hoeden. Een prachtige aanblik, alleen niet te best voor de appelboom, waar deze zwam op groeide. Van een andere paddestoelenbewonderaar kreeg ik een paar zwammen uit Oostkapelle. Ze zijn wel niet zéér zeldzaam maar daar we ze zelf nog niet hebben ge vonden is het wei aardig voor de vin- tier ze af te beelden. De eerste is een tolzwam, boven zacht bruin en fluwelig als peau-de- pêche, de steel veel donkerder. Het geheel zeer dun en kurkachtig en te gen elk weer, ook de winterse vorst, bestemd. Het zwammetje heet dan ook niet voor niets „perennis", de overblijvende, de bestendige. De an dere zwam was de witte kluifjes- zwam. De zwarte hebben we het vo rige jaar kunnen afbeelden als vondst uit Bergen op Zoom, de witte blijkt tot onze Zeeuwse paddestoelen flora te behoren en is te Oostkapelle gevonden op een plaats, die als meest kenmerkend wordt opgegeven, weg kanten en slootranden. Men zegt al tijd, dat de paddestoelen hun hoed nodig hebben om hun sporen te be schermen, deze kluifjeszwammen vor men hun sporen boven op de hoed en men ziet ze bij alle weergesteldheden als wolkjes afstuiven. Gisteren zagen J LJ i iM i; li# aïill 1i; ««-j -- \r •••«üciiümi'iiiuilfc IIIIIIÈBil we bekerzwammen, die bij regenvla gen nog stoven. Al met al is die witte kluifjeszwam een aardige aanwinst. Er is nog iets, dat met deze zomer te maken heeft. Een dame uit Kloetinge meldde, dat haar tuin- mieren dit jaar pas op 12 september gingen zwermen, terwijl ze het vori ge jaar en ook daarvoor steeds om streeks 20 juli hun gevleugelde zwer men leverden. Dat klopt zeer goed met eigen ervaringen. Zijn er meer lezers, die de mieren laat hebben zien uitvliegen? We zouden daar graag eens meer van willen weten. We zien alweer, mag een zomer te genvallen voor nagenoeg iederéén, de natuurliefhebber kan er altijd iets uit puren, dat merkwaardig of interes sant is. Hoe is het mogelijk dat een zomer als deze de ontwikkelingsgang van de mieren zeven weken kan ver schuiven 3 zijn in de overgangsklas B: Dames Posterholt 4 3 1 0 7 22—12 Swift 3 3 0 0 6 24— 7 P.S.V. 3 3 0 0 6 21— 9 Quintus 4 3 0 1 6 14—10 Sittardia 3 1 0 2 2 11—17 1 Walcheren 4 0 1 3 1 14—24 V.H.C. 3 0 0 3 0 3—17 D.W.S. 4 0 0 4 0 10—23 Heren W.L.C./D.E.S. 4 3 1 0 7 51—37 Swift 3 3 0 0 6 42—30 E.B.H.V. 4 2 0 2 4 24—24 B.S.V. 4 2 0 2 4 35—36 Dynamo 4 2 0 2 4 30—32 1 Hermes 4 1 1 2 3 50—48 Tonido 3 1 0 2 2 32—41 Hellas 11 4 0 0 4 0 40—56 ■- ■J' v7 - - 5>: i Na de verrassende en teleurstellende 3 l-nederlaag tegen Gr.-Brittannië heeft Nederland in het 12-landentoernooi te Lyon het ook in de wedstrijd tegen Spanje niet tot een zege kunnen bren gen. De strijd onder de schijnwerpers van het hoofdstation eindigde in een doelpuntloos gelijk spel. Het was een goede prestatie van de stickvaste, sterk verdedigende Spaanse achterhoede, die vrijwel de gehele wed strijd tegenover een grote overmacht heeft gestaan. Maar hoeveel sterker de Oranjeploeg in het veld ook was, te genover de steriliteit van de Spaanse aanvallers, die in het gehele toernooi nog geen doelpunt hebben gescoord, kon de Nederlandse aanval evenmin tot eni ge produktiviteit komen. De verdere uitslagen waren: DuitslandVer. Sta ten 70, PakistanJapan 20, Bel- giEngeland 10, IndiaCanada 30, FrankrijkItalië 30. (Van onze Haagse redactie). Naar Ln doorgaans zeer goed ingelichte kringen in Den Haag verluidt, is de heer M. J. Keyzer, gevolmachtigd mi nister en hoofd van de economische af deling van de Nederlandse ambassade te Parijs aangezocht voor de functie van staatssecretaris van verkeer. De heer Keyzer heeft nog geen beslissing ge nomen doch zijn antwoord kan binnen enkele dagen, mogelijk nog vóór maan dag, verwacht worden. De heer Keyzer werd in 1911 te Venlo geboren, hij studeerde te Rotterdam en Grenoble. Hij heeft sinds 1951 Parijs als standplaats en wordt beschouwd als een deskundige op het gebied van Europese vervoersaangelegenheden. Hij was ooi: nauw betrokken bij de eerste pogingen de Air-Union „van de grond" te krij gen. Van 1947 was hij economisch advi seur bij de permanente vertegenwoordi ging bij het Europese bureau van de Verenigde Naties te Genève. De heer Keyzer is officier in de Orde van Oran je Nassau. In de handbalcompetitie heeft men door de gunstige weersgesteldheid nog geen grote achterstand gekregen in de com petitie. De standen nadat de meeste ver- Walcheren ontvangt het wisselvallig spelend Sittardia zodat hier moeilijk een voorspelling kan worden ge maakt. Belangrijk zijn de ontmoetin gen tussen P.S.V. en Posterholt en tussen Quintus en Swift. Bij de heren wordt een moeilijke wedstrijd ver wacht van Tonido in Brunsum tegen B.S.V. Ook E.B.H.V. zal het niet ge makkelijk hebben in Eindhoven tegen W.L.C./D.E.S. Dames tste klas E.B.H.V. 4 4 0 0 8 16— 5 S.I.O.S. 3 3 0 0 6 13— 6 Zld. Sport 3 2 0 1 4 12—13 Blauw Wit 4 2 0 2 4 13— 8 Marathon 4 2 0 2 4 13—13 Tachos 4 2 0 2 4 11—12 Olympus 4 0 0 4 0 8—17 Hontenisse 4 0 0 4 0 8—20 Heren 1ste klas E.M.M. 4 3 0 1 6 51—33 Hellas 4 3 0 1 6 45—41 Taxandria 4 2 1 1 5 33—25 Tachos 4 2 1 1 5 34—29 Were Di 3 1 1 1 3 21—21 Volt 4 1 1 2 3 33—43 Marathon 3 1 0 2 2 18—27 S.O.A. 4 0 0 4 0 31—47 Marathon ontvangt het dit jaar gepro moveerde Blauw Wit dat het bijzonder goed doet. De Vlissingers zullen goed voor de dag moeten komen, willen zij de winst in Vlissingen houden. Ook Zeeland Sport zal tot goede prestaties moeten komen willen het de winst thuishouden tegen S.I.O.S. Hontenisse ontvangt met redelijke kans op winst Olympus en E. B.H.V. kan winnen van Tachos. De he ren van E.M.M. moeten kunnen winnen van Taxandria en die van Hellas van Marathon. Tachos lijkt te sterk voor S.O.A. en Were Di voor Volt. Dames 2e klas A S.O.A. Were Dj Volt Dongen D.V.S. Heerle Be Fair Boemerang o3 Heren 2e klas A Rapid Desk Longa Velocitas S.O.A. II Boemerang '63 Juliana E.B.H.V. II S.O.A. kan winnen van Dongen, Were Di van Volt en Heerle van Boemerang '63. De heren Rapid moeten winst kun nen behalen op Longa en Desk op E.B. H.V. 11. 4 4 0 0 8 27— 6 4 3 1 0 7 24— 5 3 2 1 0 5 12— 7 3 2 0 1 4 8—17 4 1 1 2 3 16—11 4 0 1 3 1 8—20 3 0 0 3 0 4—11 3 0 0 3 0 3—25 4 3 1 0 7 44—28 3 2 1 0 5 35—20 4 2 1 1 5 46—44 4 2 0 2 4 46—39 4 2 0 2 4 37—40 3 1 1 1 3 22—27 4 1 0 3 2 44—53 4 0 0 4 0 22—45 Dames 2e klas B E.M.M. Marathon II O.D.I. Fortuna Walcheren II Luctor 1 1 2 1 2 1 13— 6 12— 6 18—11 3— 8 9—19 0— 5 Heren 2e klas B Fortuna Tonido II Walcheren Marathon II S.I.O.S. O.D.I. Olympus 41—19 28—34 44—35 12— 9 15—26 25—25 32—49 Belangrijk kan hier worden het treffen tussen de dames van E.M.M. en Mara thon II waarbij E.M;M. iets hoger wordt aangeslagen. O.D.I. kan winnen van For tuna en Walcheren II van Luctor. De heren van Fortuna kunnen hun positie aan kop verstevigen ten koste van O.D.I. Marathon II zal moeten winnen van Walcheren hetgeen geen gemakkelijke opgave zal blijken te zijn om met For tuna aan kop te gaan. Olympus zal de winst moeten afstaan aan S.I.O.S. Het programma luidt: Overgangsklas B: dames: VHC-DWS, Walcheren-Sitardia, Quintus-Swift, PSV- Posterholt. Heren: Hermes-Dynamo, BSV-Tonido, Hellas II-Swift, WLC/DES- EBHV. District Zuid B: dames eerste klas: Ma rathon-Blauw Wit, EBHV-Tachos, Hon- tenisse-Olympus, Zld. Sport-SIOS; he ren eerste klas: Hellas-Marathon, SOA- Tachos, VoltWere Di, EMM-Taxan- dria; dames 2e klas A: Heerle-Boeme- rang '63, SOA-Dongen, DVS-Be Fair, Were Di-Volt; heren 2e klas A: Juliana- Boemerang '63, Desk-EBHV II, SOA II- Velocitas, Longa-Rapid; dames 2e klas B: EMM-Marathon, Luctor-Walcheren II, Fortuna-ODI; heren 2e klas B: Ma rathon II-Walcheren, Olympus-SIOS, Fortuna-ODI. AFDELING ZEELAND Heren le klas: EMM II-SIOS II; dames junioren: Robur-ODl, Sluiskil-Walche- ren; heren junioren: ÉMM-Hellas, Toni- do-Marathon; jongens adspiranten: Hel las-Marathon, Fortuna-ODI; meisjes ad- spiranten A: Walcheren B-Zld. Sport, Walcheren A-Marathon B, Marathon A- Walcheren C; meisjes adspiranten B: Robur A-ODI A, Hontenisse-ODI B, Sluiskil-Hellas. De Middelburgse atletiekvereniging Dy namo organiseert zaterdag a.s. aan vang half twee op de Sintelbaan wedstrijden voor scholieren. Dynamo wil daarmee proberen zijn aantal junioren er zijn er nog maar 2 over weer wat op te voeren. Het verenigingsbe stuur moet haast wel in dat streven kunnen slagen, getuige het feit, dat tot nu toe al meer dan 120 inschrijvingen bij de Dynamosecretaris binnengekomen zijn. Het bestuur van de vereniging heeft met medewerking van het gemeentebestuur en de schoolhoofden de leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scho len, alsmede de leerlingen van de ulo- en middelbare scholen voor deze wed strijden uitgenodigd. Wanneer deze sportdag voor Dynamo gunstige resul taten oplevert, Runnen de jongelui in tegenstelling tot vorig jaar ook opgevangen worden door een trainer. De atletiekvereniging maakt namelijk evenals enkele andere verenigingen ge bruik van de diensten van de Hongaarse trainer Cseszko. Vorig jaar had Dynamo geen trainer, waaraan het ledenverloop enigszins te wijten is. De scholieren zijn verdeeld in diverse leeftijdsgroepen, waarvoor diverse pro gramma's zijn opgesteld, voor de jon- gensgroepen bêneden de 16 jaar be staande uit 60 meter hardlopen en ver springen, voor die van boven de 16 jaar uit 80 meter, verspringen, 300 meter en kogelstoten. De diverse meisjesgroepen lopen de 40, 60 en 80 meter, terwijl ook verspringen in dit programma opgeno men is. De Franse schaatsbond heeft donderdag bekendgemaakt dat de Europese kam pioenschappen kunstrijden van 14 tot 18 januari in Grenoble worden gehouden. Na drie wedstrijden gespeeld te hebben ziet de ranglijst van de 2e klas A er als volgt uit. Were Di Zwart Wit II Tilburg II Forward n Warande Noco M.M.H.C.I. Push III 14— 4 3— 1 10— 7 6— 5 6— 6 9—12 3—13 2— 5 M.M.H.C. krijgt zondag Tilburg II te gast. Volgens de ranglijst zouden de Brabanders de punten mee naar huis moeten nemen, maar aangezien het Mid delburgse team hoe langer hoe beter gaat spelen is de kans groot dat de pun ten verdeeld worden. Verder wordt er in deze afdeling ge speeld HocoForward II, Warande Push III en Zwart Wit IIWere Di. Push zal het tegen Warande wel niet kunnen redden en de andere clubs kon den de punten wel eens gaan verdelen. M.M.H.C. II gaat de strijd aanbinden te gen Tilburg VI. Tilburg heeft 2 wedstrij den gespeeld, waarvan één gewonnen en één verloren. M.M.H.C. heeft daarente gen drie wedstrijden achter de rug met als resultaat één gewonnen en twee ver loren. Daar de Middelburgers terrein voordeel hebben moeten zij in staat zijn de Tilburgers te verslaan. De andere wedstrijden in deze 4e klas A zijn: Wa rande IIPush V en Waalwijk II Tempo II. Warande en Waalwijk zullen als overwinnaars uit de strijd komen. Ook de Middelburgse jongens gaan dit weekend de sticks weer kruisen M.M.H.C. a gaat op bezoek bij Rapide (Hulst) en M.M.H.C. b krijgt Tempo te gast. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft aan vier componisten een opdracht verleend tot het maken van een muziek stuk bij een door de wereldkampioene kunstrijden op de schaats, Sjoukje Dijk stra, te rijden kür. Het zijn twee com ponisten in het klassieke genre, de pia nisten Geza Frid en Cor de Groot, en twee componisten in het genre der lichte muziek, Guus Jansen en Joop Por tengen. Sjoukje zelf zal uit de vier com posities een keuze doen. De vier com ponisten zijn vorige week zaterdag naar Dortmund geweest, waar Sjoukje een demonstratie gaf, om haar te zien rijden en met haar te overleggen. Innsbriick is druk bezig zich voor te be reiden op de Olympische Winterspelen van 1964. Foto boven: gezicht op de ho ge flatgebouwen van het olympische dorp, dat veel aan dat van Rome in 1960 doet denken. Hier zullen een 1800 deelnemers, 200 trainers en coaches en meer dan 3000 officials onderdak vin den. Foto onder: begin november a.s. al zal het ijshockey stadion (foto) offi cieel worden overgedragen aan het or ganiserend comité van de negende Olympische Winterspelen. Het stadion heeft de grootste overdekte ijsbaan, wel ke ooit is gebouwd. p IvLv.vR-»;-;*.-;-:-. V (Advertentie) Weden en OB UVrec^ Naar aanleiding van het ingezonden stuk van iemand uit Middelburg, aan gaande de kwestie „de vrouw in het ambt", wil ik graag een paar opmer kingen maken. Voorop stel ik dat ik mij niet op bijbel teksten ga beroepen, als ik er buiten kan, want vele zijn voor meer uitleg vatbaar, en elke tekst staat in een be paald verband en daar kun je een tekst met zomaar uitrukken. Schrijver haalt aan dat de apostel Paulus gezegd heeft „de vrouw zal geen heerschappij voe ren over de man". Hiertegenover staat het woord van de Heiland „Ik ben on der U als één die dient". Dit is iets an ders. De Heer der Kerk, Jezus Christus, was op aarde om te dienen! De Kerk is in de wereld om te dienen, de ambts dragers in de kerk zijn dienaars, geen heersers. Of het nu een predikant(e), ouderling of diaken is: hij/zij is die naar (es) van Jezus Christus- Dan is er nog „het vergeten ambt", dat is het ambt van gelovige: ieder die in Jezus Christus gelooft, is ambtsdrager; dat kan evengoed man als vrouw zijn. Daarom is het voor veel gemeenten zo moeilijk om de kerkeraad voltallig te krijgen, misschien, omdat je als ambts drager geen heersende, maar een die nende taak hebt. Heersen doen we alle maal graag, maar dienen niet. De apostel Paulus leefde in het oosten, waar de vrouw niet meegeteld werd, en vooral hij verkondigde het evangelie in heidense streken, waar de vrouwen, die dienst deden als priesteressen in de hei dense tempels veelal publieke vrouwen waren, als onderdeel van hun heidense eredienst. Wellicht heeft hij daarom en kele opmerkingen gemaakt aangaande de vrouw in het (christelijk) kerkelijke leven. Dan komt nog de voornaamste taak van de christenvrouw, in het gezin. Ook daar is zij ambtsdraagster. Zij is het die het middelpunt vormt van het gezin, en van het gezinsleven, van haar leren de kinderen hun eerste gebedje. Zij is het die met de kinderen samen school- of zondagsschoolversjes repeteert en zingt, als vader niet thuis is. Dr. Waterink schreef een boek „Aan moeders hand tot Jezus". Heus, dat is niet gering als moeder je de weg naar Jezus wijst. La ten we dan niet direct zeggen: ,,'t Is fout ais een vrouw op de preekstoel staat en het Woord bedient". Laten we maar bidden tot de Heer van de oogst dat hij arbeiders uitstote in Zijn oogst, of dat nu vrouwen of mannen zijn maakt voor mij geen verschil, als zij de bood schap maar brengen, de blijde bood schap van het heil voor mensen door Jezus Christus. Hem zij de glorie! Bruinisse W. A. Jumelet 1. Wat is er met die Paulus al veel ge sold! Elk kerkgenootschap wil hem sa men met de apostelen, profeten en aartsvaders voor zijn karretje spannen. Naar welke kerk zou Paulus gaan als hij nu eens één enkele zondagmorgen on der ons zou zijn? 2. Een van de weinige preken die mij bijgebleven zijn werd uitgesproken door een vrouw, die een gemeente op Zuid- Beveland dient. Het ging over ae erva ringen en de ontmoeting van Maria en Elisabeth, een preek zó! 3. Voor zover mij bekend dienen alleen ongehuwde vrouwen sommige gemeen ten. Wat dunkt U van het gezin, al is het nog zo klein, als de vrouw of moe der een gemeente moet leiden? 4. In onze tijd, waarin termen als oecu mene en eenheid zoveel opgeld doen, moeten wij alles nalaten wat ons verder van elkaar verwijdert. Wanneer vrou wen toegestaan wordt sacramenten te bedienen, moge dit wel of niet theolo gisch gerechtvaardigd zijn, ethisch is het onjuist. Het toedienen der sacra menten blijve voorbehouden aan herders en leraars om der wille van de eenheid! 's-H.-Arendskerke C. Bierens Terlucht 2. Noot van de redactie. Discussie thans gesloten. Als belanghebbende bij de openbare ver koop van landbouwgronden (Heinkens- zand e.o.) te Goes, op 27 september 1.1., zou ik graag het navolgende zien opge nomen in de rubriek „Lezers schrijven Ik reageer hiermee op uw kaderberichtje op pag. 2, kolom 4 in uw blad d.d. 28 september 1.1. U geeft daar de indruk weer van nota ris Van Dissel uit Goes „dat iedereen wel tevreden naar huis is gegaan". Met name zou wel gebleken zijn „dat de pachters een goede kans hebben ge kregen". Mij dunkt, mijnheer de redacteur, dat uw inlichtingen pas volledig kunnen zijn, indien U ten minste twee partijen citeert (in de regel doet U dat ook). Nu behoeft er over de tevredenheid van de notaris geen twijfel te bestaan. Daar naast is het overigens niet van belang, of ikzelf tevreden ben. Ik heb echter aanleiding tot het stellen van de vol gende vragen: A. Denkt U, dat een biedende pachter zo erg gelukkig kan zijn, wanneer hij zich momenteel voor de prijs van 10.000 moet gaan zeker stellen van een kans op voortbestaan B. Kunt U zich niet voorstellen, dat die zelfde pachter nu tandenknarsend thuis zit te overwegen, dat die 10.000 blij kens andere gevallen op dezelfde veiling ook 8500 had kunnen zijn, indien van de mogelijkheid tot inschrijven geen on juist gebruik) was gemaakt?! U weet ongetwijfeld, waarop ik doel. Er zijn mensen, die van het inschrijven een (speculatief) vak hebben gemaakt. En nu wil ik niet eens zover gaan, dat ik het de daarin „werkende" scharre laars misgun, een paar centen te verdie nen op die manier. Oók al heeft hun op treden meerdere malen een prijsopdrij vend gevolg. Maar wél spreek ik mijn afschuw er over uit, dat diezelfde praktijken in dit geval werden gevolgd door mij welbe kenden, die beter moesten weten. Een gezeten boer moet toch niet uit zijn op „gemakkelijk verdiend" geld, als hij heel goed weet, dat hij zodoende de zgn. „kleine mannen" onnodig de ladder op jaagt! Mijn conclusie moet wel zijn, dat dus niet iedereen tevreden naar huis is ge gaan; dat men overigens niet van dra- NED. HERV. KERK. Beroepen te Eindhoven (vac. J. H. Smit Siebinga) C. A. F. van der Stipri- aan Luiscius te Gent (België); te Mas tenbroek: A. Stekelenburg te Eist (Utr.); te Woudenberg: J. Jongerden te Bruchem en Kerkwijk. Aangenomen naar Amerongen: G. Kaas tra te Oosthem. Aangenomen het beroep van de prov. kerkvergadering te Zuid- Holland: naar Krimpen aan de IJsel (noodgemeente) J. H. Vim te Goede reede. Bedankt voor 't Harde: D. van den Berg te Veenendaal; voor Polsbroek en Vlist (toez.) J. Vroegindewey te Kamper veen. GEREF. KERKEN. Beroepen te Doezum: W. B. van der Meulen te Sprang. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT. Bedankt voor Enschede Zuid: M. J. C. Blok te Utrecht Noordwest (nadere be slissing.) CHRIST. GEREFF. KERKEN. Beroepen te Enschede (O.) B. van Sme- de te Amsterdam Nieuw West. ma's behoeft te spreken, doch dat die tevredenheid wel degelijk bereikt had kunnen worden, indien slechts de ge wenste aandacht voor de evennaaste le vend ware geweest. Heinkenszand. C. J. Wirtz Met de door de Gedeputeerde Staten voorgestelde herziening van het streek plan Walcheren wordt de aandacht nog eens getrokken door het daarmede sa menhangende bouwproject van het Eurotel", voorlopig gedacht in flatge bouwstijl in de duinen van Vrouwen polder. Drie Zeeuwse verenigingen, wel ke opkomen voor de belangen van na tuur- en landschapsschoon hebben bij Gedeputeerde Staten van Zeeland be zwaarschriften ingediend tegen deze uit voering van het project Eurotel. Een commissie van de Prov. Planologische Dienst heeft in zijn advies aan G.S. ge meend deze bezwaren te kunnen ontze nuwen. Het probleem dat ter discussie staat, is wat verdient voorrang: Het behoeden van een harmonisch gegroeid natuur schoon, ook ten bate van vakantiegan gers, of met aantasting ervan een na- tuurvreemd gebouw dat aan hen logies zou bieden. Het eerste is van idealis- tisch-esthetische aard, het andere van utilitaristisch-speculatief karakter. Een keuze is in onze tijd alijtd een moeilijke zaak. Het woord is nu eerst nog aan provinciale staten en als laatste instan tie aan de minister. Zonder nader te willen ingaan op de pro- en contra's van de tegengestelde ziens wijzen rijst bij mij de vraag: is niet een synthese van beide mogelijk? Indien de uiteindelijke beslissing zou vallen voor een hotel ter plaatse, laat men dan zorgen dat niet een flatgebouw in de vorm van vierkante, stedelijke huurflats wordt gebouwd, maar een in deze omge ving verantwoorde, architectonische op lossing wordt gevonden. Behalve „verti cale bouw" en „laagbouw" zullen tussen oplossingen mogelijk zijn, aangepast aan het „unieke" karakter van het Walcher- se landschap, dat na de oorlogsramp zo prachtig uit het water is herrezen. Hier zou het uitschrijven van een prijs vraag onder Nederlandse architecten de moeite en de kosten waard zijn. Vlissingen. Ir. H. Ehrlich.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9