K.N.M.B. WERKT NIET MEE AAN OPENBREKEN C.A.0.'S Eisen hoger bij een verzwaring van lasten Brienenoordbrug overspant de Nieuwe Maas ADENAUER STELDE KROESJTSJEW „TIENJARIGE GODSVREDE" VOOR Eisen vakcentrales missen economische achtergrond Katholieke Middenstandshond: slechts beperkte verhoging van loonniveau ZESHONDERDDUIZEND KINDEREN OF STAP VOOR HUN KAMERAADJES Dinsdag wordt overal aan de bel getrokken WIJZIGING INTERIMWET INVALIDITEITS- RENTETREKKERS Maatregelen Eisen Doorberekenen N.K.M.B. Loonsverhoging Prijsbeleid Huurverhoging ONTHULLING IN T.V.-INTERVIEW Scherpe reactie van oppositie Licht in zaak van verdwenen postzak Het Wereldgebeuren Mariana Morales Vopo staat terecht in West-Duitsland KINDERPOSTZEGELACTIE 1963 Stichting in gevaar Drie jaar voor doden van vrouw Toeslagen Sympathiek Drie miljoen Laatste stuk van stalen wegdek op zijn plaats Opritten ZATERDAG 5 OKTOBER 1963 PROVINCIALS ZEEUWSS COURANT S Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond is van oordeel dat de maandag jl. in het gesprek tussen een delegatie uit het kabinet en het bestuur van de Stichting van de Arbeid door de vakcentrales op tafel gelegde eisen een economische achtergrond missen. Die eisen zijn ingegeven door motieven van sociaal-psycholo gische aard, aldus de K.N.M.B. De K.N.M.B. is niet bereid om mee te werken aan het openbreken van de collectieve arbeidsovereen komsten. De bijzondere bijslagen door de vakcentrales gewenst, acht de K.N.M.B. bijzonder ongewenst. Dit deelde de voorzitter van de bond, de heer P. G. van der Weele, gistermiddag op een persconferentie in Scheveningen mee, nadat het hoofd bestuur zich had beraden over zijn houding ten opzichte van de eisen der vak centrales en ten aanzien van door de regering overwogen maatregelen. De overspanning van de arbeidsmarkt bemoeilijkt een reëel loonbeieid en de K.N.M.B. acht het daarom gewenst die overspanning tegen te gaan voor men de gewenst geachte loonpolitieke ontwikke ling gaat benaderen. Tot de maatregelen die de K.N.M.B. daartoe geschikt acht, rekent hij het fiscaal aantrekkelijk maken van overwerk (belastingvrij), het stimu leren van de arbeid door vrouwen (gelijke beloning), alsmede fiscaal gunstiger regeling voor de gehuwde vrouw, het bevorderen van werk door 65 jarigen (door verhoogde a.o.w.). Zouden deze maatregelen achterwege blijven dan blijft de over spanning. De K.N.M.B. meent dat de eis van een minimumuurloon van 2,25 en een mi nimumweekloon van 100 het gehele sociale milieu in de detailhandel ernstig zullen verstoren. Daar komt bij dat men in de detailhandel streeft naar het op korte termijn invoeren van een vijfdaag se werkweek van 45 uur. Een eventueel voldoen aan de eisen van de vakcentra les op het stuk van minimumuurloon en minimumweekioon kan voor het midden- en kleinbedrijf onmogelijk samengaan met het invoeren van een vijfdaagse werkweek van 45 uur. De door de regering overwogen maatre gel op huurgebied ontmoet bij de K.N. M.B. welwillendheid, maar hij realiseert zich dat die maatregel ook een extra verzwaring van de lasten van het mid den- en kleinbedrijf zal betekenen. Wanneer zou blijken dat de gedach ten van de K.N.M.B. geen weerklank vinden en het in het overleg in de Stichting van den Arbeid uiteinde lijk toch zou neerkomen op inwlli- ging van de looneisen van de vak centrales en de uitvoering van de door de regering overwogen maatre- UMOET mij niet vragen wat ik van de loon-onderhandelingen vind, want ik vind ze niet. Ik heb er geen verstand van. Een mens kan niet van alles verstand heb ben, zeggen ze, en ik weet al zó veel dat dit er niet meer bij kan. Bovendien is economie altijd mijn slechtste vak geweest. Als er iemand is, die niet in aan merking komt voor het lidmaat schap van de Sociaal Economische Raad, dan ben ik het. Trouwens, ik ben al lid van de A.N.W.B., de amateurtoneelvereniging Clio, de korfbalclub Allemaal in de Korf, de waterpoloclub „Zet 'm Op", de F.v.S.S. (Federatie van Stukjes- Schrijvers); de vereniging Heem schut, het Algemeen Nederlands Verbond, de Verenigingen Neder- land-Nicaragua, Nederland-Mona- co, Nederland-Thibetde Vereni ging van Dragers van Haïtiaanse Riderorden; de Nederlandse Pad vinders Verenigingde Clubs van Onderwaterfotografen, van Leg puzzelaars van de Blauwe Vaan, de Groene Wimpel, de Gele Vlag, Sint Adelbert, de Tigers (iedere vrij dag samen lunchen en na afloop klaverjassen)om maar ongeveer de helft te noemen en een mens kan niet van alles lid wezen, zeg gen ze. In ieder geval: de Sociaal Economische Raad ligt mij niet. Ik heb een diep sociaal gevoel, maar ik weet er geen raad mee. Met andere xvoorden, om 't nog even te herhalen: U moet mij écht niet vragen wat ik van de loon onderhandelingen vind. Het enige wat ik vind is, dat alle lonen omhoog moeten en dat alle vakanties langer moeten zijn, dat de A.O.W. omhoog en de belastin gen mét de huren omlaag moeten en dat mijn gezonde volksgevoel mij zegt dat als de regering de in directe belastingen gaat verhogen, zij die verhoging bij voorkeur moet toepassen op boter, suiker, alcoholica, woonboten, golfsticks, kastanjepuree-in-blik en speel kaarten. Het toeval wil dat ik nooit boter, suiker en alcoholhou dende dranken consumeerdat ik niet golf en niet kaart en dat ik bepaald een afkeer, om niet te zeggen: walging heb van kastan- jepurêe en woonboten. Maar dit is, zoals gezegd, louter toeval. Als ik overigens nog iets in 't. al gemeen over de loononderhande lingen mag zegen, dan is het dit: dat ik (nu U het toch over toeval hebt) het altijd zo opmerkelijk- toevallig vind, dat het algemene belang altijd samenvalt met het groepsbelang. Of vindt U het soms niet frappant dat de werkgevers vinden dat het algemene belang precies gedekt wordt metwat zij verkieslijk vinden voor hun paro chie en dat de werknemers van oordeel zijn dat een loonsverho ging en een langere vakantie voor hén, nu precies datgene is wat de nationale economie nodig heeft U zou toch wel even raar staan te kijken wanneer de werkgevers zouden verkondigen: „wij lijden er schade door, maar die zullen wij graag dragen omdat het land er voordeel van heeft" en als de he ren van de vakvereniging zouden zeggen: „het zou in ons voordeel zijn. maar de nationale economie ~nu er schade van ondervinden, dus verhoogt U de lonen maar lie- V6r niet"' ELIAS. geien, dan zouden de extralasten door het midden- en kleinbedrijf moeten worden doorberekend. De Nederlandse Katholieke Midden standsbond heeft gisteren als haar me ning uitgesproken, dat een sterke ver hoging van het loonniveau een te een zijdig en te weinig aangepast middel tot de ontspanning van de arbeidsmarkt en tot verruiming van de welvaart is. Een complex van maatregelen zal moeten leiden tot het gestelde doel, aldus de bond. De eis van de georganiseerde vakbewe ging tot een uitkering-ineens over 1963 wordt door de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond afgewezen, omdat enerzijds het bedrijfsleven hierop niet was ingesteld en anderzijds geen com pensatie mogelijk is om door produktie- verhoging deze uitkering-ineens op te vangen. Tijdens de bespreking van de vak- en standsraadvergadering die gisteren werd gehouden, werd een program van eisen ontvouwd, maatregelen die voor een aanzienlijk deel ook door de regering worden voorgestaan. De Nederlandse Katholieke Midden standsbond staat een loonsverhoging voor, die de ruimte, berekend door het Centraal Planbureau, in beperkte mate mag overschrijden. De bond dringt aan op een soepele toepassing van het prijsbeleid, mede om de arbeiders in alle bedrijfstak ken te doen delen in de welvaart. Loonsverhogingen, uitgaande boven de stijging van de produktiviteit zul len, naar het oordeel van de bond, in de prijzen moeten worden doorbere kend. Indien de lonen aanmerkelijk stijgen, zal naar het oordeel van de bond een huurverhoging in 1964 noodzakelijk zijn. De bond acht een door de vakbe weging voorgestane verlenging van de vakantie in strijd met het streven naar vermindering van de spanning op de arbeidsmarkt. Eerst wanneer die ont spanning er is, zo luidt het bondsstand- punt, kan met vakantieverlenging gelei delijk een aanvang worden gemaakt. De bond acht afwijking van de c.a.o.- lonen per onderneming wel gewenst, maar stelt zich op het standpunt dat deze afwijking pas dan is te verwezen lijken indien de spanning op de arbeids markt tot aanvaardbare omvang is af genomen. Het verbondsbestuur en ook de vak- en standsraden achten een aanpassing van de uitkeringen uit de sociale verzeke ringswetten op zichzelf aanvaardbaar, doch „de consequenties zullen moeten worden bezien". Het ingewikkelde vraagstuk van de minimumlonen zo is door de bond meegedeeld is nog in beraad. Hierover heeft de N.K.M.B, zich nog niet in het openbaar uit willen laten. Slot van pagina 1 ring is het misverstand bij het Neder landse volk weg te nemen, dat de vak centrales de lastenverzwaring er hij zul len nemen. In dit verband wees de heer Roemers er op, dat door de verklaring van de re gering over het doorwerken van 65-jari- gen bij vele mensen de gedachte is ont staan, dat zij hun a.o.w. een paar jaar later zullen krijgen, hoewel dit zeifs niet de bedoeling van de regering is. In wat voor opzicht de eisen van de vak centrales eventueel hoger zullen wor den, kon nog niet worden gezegd, omdat men nog niet weet welk effect precies uit de door de regering aangekondigde lastenverzwaring zal voortvloeien. Het overleg met de werkgevers in de Stich ting van de Arbeid zal worden voortge zet op zaterdag 12 oktober. De vakcentrales hebben zich nog eens duidelijk uitgesproken tegen een huurverhoging op dit tijdstip. Drs. Roemers zei: „wij zijn op dit ogen blik tegen huurverhoging, omdat wij de reactie van de regering op de loonexplosie psychologisch onjuist vinden. Huurverhoging van oude wo ningen is een doorn in mijn oog". De heer Middelhuis vond het huurpro- bleem een apart vraagstuk. De ervaring heeft geleerd, dat geen enkele huurver hoging effect heeft gehad voor vermin dering van de woningnood. De vakbewe ging heeft op zich geen bezwaar tegen elke huurverhoging, maar zij wil eerst eens afwachten wat de resultaten zullen zijn van de bouwplannen, die door -ni-l nister Bogaers zijn opgesteld. Volgens de heer Van Mastrigt biedt een huur-j verhoging geen juiste bijdrage tot ver betering van het klimaat, vooral niet als men let op de crisissituatie van het ogenblik. Bondskanselier Adenauer heeft in Westduitse politieke kringen voor een sensatie van de eerste orde gezorgd door te onthullen, dat hij verleden jaar premier Kroesjtsjew in een geheime boodschap een tien jarige Godsvrede in de kwestie Berlijn en Duitsland" heeft aan geboden. Tijdens deze tien jaren zouden de inwo ners van Oost-Duitsland grotere vrij heden moeten genieten dan momenteel het geval is. Na deze periode zouden de Oostduitsers in de gelegenheid moeten worden gesteld, zich in vrije verkiezing over hereniging uit te spreken. Kroesj- De heer Roemers had niet de in druk, dat de centrale organisaties van werkgevers in de laatste dagen soepeler zijn komen te staan tegen over de eisen van de vakcentrales. Wel zijn de individuele werkgevers soepeler geworden. ,,Men zou er van opkijken", aldus de heer Roemers, „als men wist welke werkgevers bereid zijn meer te betalen aan hun werknemers". De vraag of de vakcentrales zullen staan achter stakingen, die uitbreken als er geen overeenstemming wordt bereikt, zei de heer Roemers, eerst te kunnen beantwoorden op het moment als die stakingen uitbreken. Ten aanzien van de eisen herhaalde hij, dat de vakcentrales alleen hebben ge steld, dat de mogelijkheden per bedrijfs tak tot optrekking van de lonen moe ten worden geopend. De heer Middelhuis geloofde, dat de werkgevers zich in de Stichting van de Arbeid scherper zullen opstelien nu de regering haar program heeft aangekondigd. Tijdens een grote oefening op Ha waii namen 7000 mariniers deel aan een landingsoperatie. Vijftien lan dingsvaartuigen werden op het stro.nd geworpen en vernield. Op de foto een der landingsvaartuigen, welke door een hoge golf omver is geworpen. De mariniers geleiden elkaar aan een lang koord. Uit een helikopter wordt nauwkeurig toe gezien of alle manschappen zich redden. y, v~?\ -vv,? - - ■- In de zaak van de op 1 februari jongst leden verdwenen postzak, inhoudende de ruim 34.000 gulden van het postagent schap van De Bijenkorf in Den Haag, is door energiek voortgezet speurwerk van de postale recherche aldaar, nieuw licht gekomen. Als gevolg daarvan is maandag jongst leden aangehouden de 37-jarige chauf feur W. S. L. van een expeditiebedrijf te Den Haag, die belast was met het vervoer van de bedoelde postzak van De Bijenkorf naar het districtspostkantoor in Den Haag. L. heeft inmiddels be kend de postzak met inhoud tijdens het vervoer te hebben ontvreemd uit een dichtgebonden en verzegelde grotere postzak. Dit is mogelijk geworden door dat waarschijnlijk bij het dichtbinden en verzegelen van de buitenste postzak op het postagentschap kleine onvolkomen heden zijn begaan, die kennelijk aan de aandacht van degene, belast met het sluiten van de zak, moeten zijn ontsnapt. Aldus een mededeling van mr. J. H. Maan, officier van justitie in het ar rondissement Den Haag. Mr. De Maan voegde hier aan toe: „Onder het nodige voorbehoud, stel ik er prijs op te ver klaren, dat de heer Th. M., die onder verdenking van voormelde ontvreem ding begin februari 1963 werd aangehou den en toen een maand gedetineerd is geweest, zeer waarschijnlijk niet schul dig is geweest aan dit misdrijf". De echtgenote van de Amerikaanse president, mevrouw Kennedy, die op het ogenblik met vakantie in Grie kenland verblijft, is gister door ko ningin Frederika van Griekenland ontvangen. Hier een plaatje van de vakantiehoudende presidentsvrouive en haar koninklijke gastvrouwe, ge maakt in Athene. ^atijns-Amerika blijft een tsjew heeft deze brief nimmer beant woord. Adenauer maakte melding van zijn aan bod in een televisie-interview dat op 15 oktober in verband met zijn aftreden via het tweede Westduitse televisienet zal worden uitgezonden, maar waarvan reeds donderdagavond enkele flitsen op het scherm te zien waren. De boodschap van de kanselier aan Kroesjtsjew wordt door officiële zegslieden in Bonn een aanvulling genoemd op de Westduitse nota van 13 februari 1962, waarin de bonds regering zich bereid verklaarde tot besprekingen over tal van kwesties, als hierdoor maar grotere vrijheden voor de Oostduitse bevolking zouden kunnen worden verkregen. In Bonn toont men zich zeer verrast door deze onthulling. De bondskanse lier had wel tijdens kabinetszittingen meermalen van brieven aan Kroesjtsjew gesproken, maar geen bijzonderheden vermeld. Een scherpe reactie kwam ai dadelijk van de zijde van de sociaal-democrati sche oppositie. Een woordvoerder' van deze partij vond het zeer afkeurens- waardig, dat deze stap van de kan- gevluchte leden van de Oostduitse volks seller met niemand was afgesproken, politie. Voor de eerste maal zal een voormalig lid van het Oostduitse nationale volks leger wegens het neerschieten van een vluchteling in West-Duitsland terecht staan. Het is de voormalige grenswach ter Fritz Richard Hanke, die vorig jaar een jonge arbeider heeft neergeschoten terwijl deze naar het westen trachtte te vluchten. Hanke heeft dit zelf verklaard. Het pro ces tegen hem begint maandag in Stutt gart. Hem zal worden ten laste gelegd „een mens opzettelijk gedood te hebben, zonder moordenaar te zijn", dus dood slag. Hanke was na het neerschieten van de arbeider, die in het ziekenhuis overleed, beloond met de zogenaamde grens- dienstmedaille en een premie van 200 Oostduitse marken. Later vluchtte hij zelf naar het westen, waar hij vernam dat daar bekend was dat hij de vluchte ling had neergeschoten. Hij bekende dit daarop tegenover de politie. In het proces zullen acht getuigen ver schijnen, voor het merendeel eveneens Een leger van de beste, volhar- dendste en geestdriftigste pro pagandisten die Nederland zich denken kan, gaat dinsdag a.s. in de middaguren op stap om huis aan huis men kan er verze kerd van zijn, dat geen huis wordt overgeslagen, zoveel mo gelijk geld bij elkaar te krijgen voor een van de sympathiekste doelen, die er bestaan. Op de vraag of het bestaan van dei Stichting van de Arbeid in gevaar is ge komen, zei de heer Middelhuis, dat dit bestaan inderdaad min of meer op het! spel staat. Dit is niet bepaald verheu gend, maar we moeten de centrale ver- i antwoordelijkheid voor de loonpolitiek werkelijk kunnen dragen. De heer Roemers merkte op, dat de tekst van de verklaring op dit punt nauwkeurig is geformuleerd. Op dit moment is de vraag interessant of het georganiseerde bedrijfsleven het systeem van loonpolitiek kan handhaven, niet of zij het wil handhaven. Ook de neer Van Mastrigt zei, dat als onverhoopt in de Stichting van de Arbeid geen over eenstemming zou worden bereikt, het wel eens tot een crisis zou kunnen ko men. i:ik„ De rechtbank in Amsterdam heeft gis-; terochtend de 31-jarige tuinman Jan van; P. uit Maarsbergen wegens de subsidiair ten laste gelegde mishandeling de dood; tengevolge hebbende veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met af trek van voorarrest. De officier van justitie, die doodslag op de in mei 1959 door wurging om het le ven gekomen 45-jarige Amsterdamse vrouw van lichte zeden, Zwarte Judith" bewezen achtte, had een gevangenisstraf van zeven jaar met aftrek geëist. De verdachte kondigde aan dat hij van dit vonnis in hoger beroep zal gaan. Bij de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging per 1 januari 1964 van de interimwet invaliditeitsrentetrekkers (uitbreiding kring bijslaggerechtigden). In dit ontwerp wordt o.m. voorgesteld het invaliditeitspercentage voor het recht on uitkering krachtens de interim- wet te 'verlagen. Dit percentage is thans in het algemeen 66 2/3. Voorgesteld wordt, dit percentage terug te brengen tot 55. MwwXAnAAAAMUWlAfWlAfUUVWUWWIAAMIAAA/IAAA/UVWUUlAMMMIAAIMMWWWWWWWWIAAMUUWWVMAMWWMAfUWWWWUMfUUlAAA/WlAAAAAA/VtAMVU^ Na afloop van de ochtendschooltijd dinsdag trekken ongeveer 600.000 leerlingen van tussen de 8500 en 8600 scholen van alle soorten, richtingen en gezindten er op uit om zoals elk jaar weer kinderpostzegels te koop aan te bieden. Zij nemen bestellingen op voor zakjes kinderpostzegels twee gulden per zakje en voor vier verschillende mapjes met prentbrief kaarten a een gulden per mapje. Men behoeft slechts op te geven hoe veel zakjes en mapjes men bestellen wil, dan worden ze later bezorgd, waarbij men meteen kan afrekenen. Voor het geld dat men betaalt, ontvangt men niet alleen postzegels en prent briefkaarten die hun geld waard zijn, maar wat nog veel belangrijker is, de toeslagen erop de winst ais men het in zakelijke termen zou willen zeggen komt ten goede aan te huizen, instellingen en inrichtingen, waar lichamelijk en geestelijk ge brekkige, verwaarloosde, moeilijk op voedbare, justitiële, gehandicapte kinderen, dus kinderen die de verple ging en verzorging van speciale in stellingen hard nodig hebben, ver pleegd worden. Daarom is de actie met de kinderpost zegels zo sympathiek. De kinderen zamelen gelden in voor hun misdeel de kameraadjes onder de leuze „door het kind voor het kind". Daarbij kan geen volwassene onbewogen blij ven. Van 8 tot 14 oktober zijn de kin deren op stap. Daarna kan men de postzegels ook op de postkantoren kopen, maar wie zou de jongens en de meisjes, die aan de bel trekken voor hun kameraadjes, die niet in staat zijn zelf aan deze actie mee te doen, willen teleurstellen? Elk jaar wordt de kinderpostzegelactie gehouden. Het bedrag dat onder de instellingen voor hygiënische en voor justitiële kinderbescherming onder goedkeuring van de minister van maatschappelijk werk wordt ver deeld, is in de loop der jaren opgelo pen tot even boven de drie miljoen gulden. De jeugd die op 8 oktober bij iedereen aan de bel trekt, stelt er een eer in om het bedrag dat elk jaar ho ger is geworden, opnieuw op te voe ren. Dat kan niet zonder de actieve medewerking van de volwassene. Vandaar dat we deze kinderpostze geiaetie onder de aandacht van de lezers brengen. politieke heksenketel. Weer is er sprake van een opstand en van een aanslag op de democratie. De staatsgreep van de week voert ons naar Honduras in het tropisch-warme Midden-Amerika. Het leger in dit landje kreeg plotseling genoeg van het pre sidentiële gezag, zette een opstandje op touw en de hoofdbewoner van het rege ringspaleis, de ex-kinderarts Ramon Villeda Morales met een enkele reisje in zijn zak op het vliegtuig naar Costa Rica. Daar is de voormalige president inmiddels aangekomen, verwelkomd door een ontvangstcomité van het hoogste niveau, want de president van Costa Ri ca, de heer Francisco Orlich, was per soonlijk en in gezelschap van al zijn mi nisters naar het vliegveld gekomen. Presidenten van Zuidamerikaanse lan den hebben een onzeker bestaan, daarom kunnen we het de heer Orlich moeilijk kwalijk nemen, dat hij de gelegenheid gebruikte om een beetje reclame voor het presidentschap te maken. Hij ging namelijk niet alleen met vliegende vaan dels en slaande trom zijn collega afha len. maar sprak tevens voor de vuist weg en tegenover een groot gezelschap journalisten zijn verontwaardiging uit over de behandeling, welke zijn buur man Morales had ondervonden. „Hier moet iets aan gedaan worden", zei pre sident Orlich en zijn woorden vonden weerklank in het gehele Middenameri- kaanse gebied, waai' meer presidenten niet geheel gerust zijn over hun toe komst. Per slot van rekening is het toch te gek, dat er meer ex-presidenten in ballingschap leven, dan in een eigen paleis in hun eigen land, desnoods met een bescheiden pensioentje. Ïn ieder geval de noodkreet van presi dent Orlich van Costa Rica sloeg aan in Latijns-Amerika. En binnen de Orga nisatie van Amerikaanse Staten is men des te meer ijverig aan het denken ge slagen over een gezamenlijke regeling, die aspirant-opstandelingen in de toe komst zal moeten afschrikken. Een aan tal ledenlanden zijn het er over eens, dat staatsgrepen in een van de landen di rect door de overigg leden dienen te worden bestreden. Van zo'n eensgezind optreden kan een preventieve invloed uitgaan. Wellicht dat de kolonels zich wel drie keer zullen bedenken, wanneer ze de legers van hun buren tegenover zich weten. Hoewel, ook daar is men niet zeker van, want je kunt nooit weten wat de legerleidingen der te hulp ge roepen staten zullen doen. In Zuid- en Midden-Amerika is alles mogelijk. Intussen zijn de leden van de O.A.S. nog niet tot een besluit gekomen. Ze hebben de besprekingen voorlopig uitgesteld om de betrokken regeringen de gelegeheid te geven overleg te plegen. Dus: Mana, na, morgen. Een vliegtuig heeft echter, hoe het ook zij, wéér een ex-president in veilig heid gebracht. Als dat zo doorgaat wor den de Middenamerikaanse republieken straks hoofdzakelijk door ballingen be woond. Voor Villeda Morales was deze gedwon gen vlucht geen nieuwe ervaring. Hij werd al eens eerder het land uitgestuurd. Dat was in 1956, toen de liberale partij van Morales de meerderheid behaalde bij algemene verkiezingen, maar de op positie tóch slimmer en machtiger bleek te zijn. Morales koos toen Guatemala uit als toevluchtsoord. Nu gaat hij het een tijdje in Costa Rica proberen, waar het hem naar wij aannemen aan niets zal ontbreken, gezien het gulle onthaal, dat Orlich hem bereidde. Hij staat er in ieder geval beter voor dan ex-president Juan Bosch van de Do minicaanse Republiek, die asiel vond in Porto Rico. Bosch nam zijn hele kapi taal mee en dat ging zonder moeite in zijn portefeuille, want het bedroeg slechts 3300 dollar, naar hij verklaarde. En de op Cuba geboren mevrouw Bosch voegde er aan toe, dat zij dat hadden kunnen bijeengaren, door spaarzaam en sober te leven op hetzelfde plan als de Dominicaanse arbeiders. Doch ondanks hun soberheid moesten zij vertrekken naar het vakantieoord der Amerikaanse miljonairs in de blau we Caraïbische Zee. Ja, het wordt tijd dat eens een eind ge maakt wordt aan die staatsgrepen. Maar niet alleen omdat ze de functie van pre sident zo onzeker en onaantrekkelijk maken, maar ook omdat de landen, die er door in een chaos worden geworpen er economisch onder lijden. Zowel in het geval van de Dominicaan se Republiek als van Honduras heeft Amerika immers onmiddellijk de betrek kingen opgeschort en wat nog het erg ste is, tegelijk de dollarhulp bevroren. Staatsgrepen brengen bijna altijd een recessie teweeg. Vooral in de Zuid en Middenamerikaanse landen, die in belangrijke mate op de Verenigde Sta ten zijn aangewezen. Met Honduras is dat zeker het geval. Dit land van 115.205 vierkante kilometer, dat slechts een paar miljoen inwoners telt, bestaat voornamelijk van de land- bouwprodukten die het voortbrengt. Ba nanen zijn het eerste uitvoerartikel, daarna volgt koffie. De bananenteelt is een volkomen Ame rikaanse zaak. Twee grote maatschap pijen nemen er een monopoliepositie in, met name de United Fruit. Ook de mijnbouw is vrijwel geheel in Amerikaanse handen. Gaat de uitvoer voor het grootste deel naar Amerika, met de invoer is het precies zo gesteld. Honduras en de Verenigde Staten zijn, zo volgt hier uit, vrij nauw met elkaar verbonden, hetgeen vermoedelijk de Washington Post er toe heeft gebracht, felle kritiek op Washington uit te oefe nen omdat Amerika geen enkele maat regel tegen de opstand heeft genomen. „Ondanks de grote Amerikaanse invloed in het Caraïbische gebied hebben de V.S. gehandeld, alsof zij Zwitserland wa ren, een neutrale mogendheid, die alleen handen kan wringen als er iets tegen loopt", aldus het blad. En het vervolgt met wrang op te merken, dat Amerika onder president Eisenhower wel bereid was mariniers naar Libanon te sturen, toen daar het wettige regime in gevaar was, maar dat Washington nu nog niet eens in staat scheen een diplomatieke nota naar het Caraïbische gebied te zen den. Mogelijk dat de O.A.S. een afdoende ant woord weet, zodra zij uit haar siesta is ontwaakt. Geheel volgens het tijdschema zijn de ingenieurs en arbeiders van de rijkswaterstaat er giste ren in geslaagd de overbrugging van de Nieuwe Maas bij Brie- nenoord, ten oosten van Rotter dam. te voltooien. Hef laatste stuk van het stalen weg dek over de rivier ls gistermorgen door de drijvende bokken „Simson", „Herakles", „Arend" en „Condor" op zjjn plaats gesteld en in de loop van de dag voorlopig vastgeklonken. Het weer was goed al stond er een pittige wind, die op de grote hoogte duidelijk merkbaar was. Maar alles verliep zoals het behoorde en men kan nu weldra beginnen aan liet op trekken van hulptorens, die nodig zijn voor de bouw van de boog, die op den duur het gewicht van de brug en het er over daverende snelverkeer zal moeten torsen Het hangt van het weer af hoe het verloopt. De ver wachting is dat na de kerstdagen begonnen kan worden met deze boog. Inmiddels gaat het werk aan de op ritten voort. De noordelijke oprit schiet al heel goed op en aan de zui delijke oprit wordt thans ook hard gewerkt. Eind 1964 kan de brug mis schien gebruikt worden al zijn de aansluitingen op rijksweg no. 3 in het noorden dan nog niet klaar. Inmiddels is er nog meer reden in Rotterdam om verheugd te zijn, want gistermiddag is men in het hartje van de stad begonnen met het „af zinken" op palen van drie segmen ten van de metrotunnel op de Cool- singel. Deze segmenten zijn in het bouwdok op het Weena gemaakt en door het kanaal dat de weg van de metro markeert, naar hun plaats ge varen. Beide zaken, de vordering van de bouw van de Brienenoordbrug en de vordering van de bouw van de metro zijn belangrijke stappen in de rich ting van de oplossing van de ver keersproblemen waarmede de Maas stad op het ogenblik te kampen heeft. HONDURAS EN SALVADOR (Advertentie) /VVVVVVVVVVVVVVVVVMWVWWll/WVW%A*WV\Wn/VVV\WWVWVWVVWVWMiW#V>AArfWWWWWWlA>*WrfVVIrfVWWVWVV\rWVVVWVWWVWV'WWVVVVVVVVWVW\AA/WWWVWWVWVVVWVVVWVVVVVVVWVVWWVWVV\/WWVWVW\/WVWWVWWVVVWVVWWW\/VVVWV\ Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3