Gecombineerde celstraf van een jaar geëist wegens verduistering Bisamratten maken Zeeland onveilig Amerikaanse Terneuzen school gestart m Koolmonoxyde oorzaak van dood van twee Belgen op motorjacht v.v.v. i OSRAM Zeeuwse ALMANAK Goede vangsten bij Borssele en Ter hole EXAMENS Aanvankelijk leek misdrijf niet uitgesloten VOORZITTER VAN STATENKRING HULST: „K.V.P. IN CRISISSFEER" SAWEMA nv Onderscheiding van voor A. P. Esselbrugge SPOORSNEEUW? GEEN VOORRANG AL BIJNA 20 DIEREN GEVANGEN MR. H. v. d. BELT WEES VONNIS IN HUURCONFLICT EENMAAL PER WEEK EXPORTVEILING TOMATEN IN KAPELLE Geen maandagveiling meer van K.E.O." Fietsende dame aangereden door scholier Collecte RECHTBANK MIDDELBURG Jagers zouden gebruik gemaakt hebben van spoorsneeuw Kanonnetje Mysterieus jacht op Pluimpotdijk NAAR BERGING Op algemene vergadering In Zeeland te weinig oog voor de kiezers Samenspel Centrale verwarming Nederstraat 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 Zomervakantie Herfst regenrijk begonnen SECTIE 3 PROVINCIALS Z B B U W 8 B COURANT ZATERDAG 5 OKTOBER 1963 Een jaar gevangenisstraf met af trek, waarvan 6 maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar en toezicht van de prot.-chr. reclasseringsvereniging, eiste de officier van justitie bij de Middel burgse rechtbank, mr. T. Lebret, vrijdag tegen de 43-jarige A. de V., die als stationschef van Krab- bendijke een bedrag van 1100 gul den verduisterd zou hebben ten na dele van de Nederlandse Spoorwe- De verduistering kwam aan het licht tij dens een extra accountantsonderzoek; reeds eerder was bij een controle een kas tekort ontdekt, dat toen door De V. was aangevuld. Bij de tussencontrole bleek er een tekort van 1100 gulden te zijn. Verdachte verzekerde tegen de president van de rechtbank, mr. P. van Empel, dat het niet zijn bedoeling was het geld te verduisteren. Hij verklaarde dat hij het geld terugbetaald zou hebben. In zijn requisitoir wees de officier van justitie er op, dat verdachte in een gezelschap verzeild geraakt was, dat gemakkelijk geld uitgaf tijdens allerlei gezellige bijeenkomsten. De V. heeft toen volgens mr. Lebret po gingen gedaan zijn financiële midde len te compenseren op een manier, wuarmee hij eenvoudigweg zijn geld middelen niet kón compenseren „Verdachte heeft zich niet alleen aan het geld, maar ook aan het gezicht van de Nederlandse Spoorwegen vergrepen", merkte de officier op, die daarna de ge combineerde straf vorderde. Mr. P. C. Adriaanse, de raadsman, verzocht de rechtbank in aanmerking te willen ne men, dat zijn cliënt door het misdrijf zijn baan en pensioen kwijtgeraakt is. De rechtbank zal op 18 oktober a.s. uit spraak doen. Voorts zal de rechtbank moeten beslis sen of de oesterkweker P. V. uit Yerse- ke en J. D. (zonder beroep) uit Wol- phaartsdijk op 9 december van het vori ge jaar in de buurt van Wolphaartsdijk wel of niet in spoorsneeuw gejaagd heb ben. De Middelburgse kantonrechter meende, dat dit wel het geval was (bij het jagen in spoorsneeuw kan men zon der veel moeite de sporen van het wild volgen) en veroordeelde beide mannen tot een boete van 50. De verdachten waren tegen dit vonnis in hoger beroep gekomen. V. verklaar de, dat er inderdaad sneeuw op de vel den lag, maar niet zoveel, dat er een spoor in te volgen was. De verbalisant verzekerde daarop, dat een geploegd stuk land voor twee-derde, en een kla verakker geheel met sneeuw bedekt was. Hij had ook sporen van het wild gezien. Mr. A. W. Rosingh, de officier van justi tie, achtte bewezen, dat er in dit geval sprake was van spoorsneeuw en eiste een boete van 50. Mr. J. J. der Wedu wen, de raadsman, wees er op, dat de beschuldiging zijn cliënten in hun eer als bona fide jagers aantast. Mr. Der Wedu wen betoogde, dat ook uit de verklarin gen van de verbalisant gebleken is, dat het bouwland enigszins „zwart van aan blik" was. De sneeuw lag volgens de raadsman niet zodanig dik, dat cr een spoor in te volgen was, zodat mr. Der Weduwen niet bewezen achtte, dat er sprake was van spoorsneeuw. Hij con cludeerde vrijspraak voor zijn beide cliënten. Uitspraak 18 oktober a.s. In gedeelten van Zeeland en met name in Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid-Beveland, heersen momenteel bïsamrattenplagen. Vooral in de omgeving van de Westeindsche Weel tussen Borssele en Ovezan- de komen deze dieren in groten getale voor. Daar zij'n in een goede maand om streeks vijftien ratten gevangen. In de Dullaertpolder in de omgeving van Terhole heeft een polderwerker dezer dagen in klemmen vier van de dieren, die door het graven van gangen in dijken grote schade veroorzaken, ge vangen. Dit voorjaar kwamen bij de Planten- ziektekundige Dienst steeds meer mel dingen binnen over bisamratten, vooral uit 's-Heerenhoek en omgeving, maar ook uit Kloetinge. Dit vormde aanlei ding om het gebied uit te kammen, een (Advertentie) Met genoegen nemen wij altijd weer het blad van fileren in nood" ter hand, van de Zeeuwse vereniging tot bescherming van dieren te Middelburg. Het blad bevat een lezenswaardige rubriek, „Uit het asiel", waarin de beheer sters regelmatig een trouwhartige opsomming geeft van wat er zo al in deze inrichting omgaat. Daarin treft men lieve opmer kingen als „Ook vele poezen had den we; alles vol. Enkele brachten een hoestje mee." Niet: die katten kuchten en ro chelden als bejaarde nicotinisten, nee ze brachten een hoestje mee. Een eufemisme, waaruit een enor me liefde en toewijding spreekt. In het oktobernummer komt in de ze bijdrage een opmerkelijke pas sage voor: Ook hadden we weer de hele bange honden als het on weerde en hier vlakbij ons asiel staat een carbidkanonnetje om de vogels te verjagen, maar wat zijn de honden daar bang van iedere keer zo'n schot." Als het kanon afgaat, zo wordt nog gemeld, doen de honden de grootste moeite om uit hun hok ken te komen. Het vreemde nu is, dat de vogels zich weinig van het carbidkanonnetje schijnen aan te trekken. En daarmee schiet het kanonnetje zich naar een mooie paradox. De vogels, aan een asiel noch iets gebonden, denken er niet aan op te vliegen. De honden, die de weel de der ongebondenheid tijdelijk ontnomen is, zouden bij ieder schot wel een gat in de lucht wil len springen. De ene partij kan, maar laat de gelegenheid onbenut. De andere groep kan niet, maar zou wat graag. Een diepe gedachte. Misschien ook niet. Misschien schiet het Kanonnetje z'n doel al leen maar voorbij. De kantonrechter te Terneuzen had de Terneuzenaar P. den D. veroordeeld tot een boete van 5, omdat deze verdachte op het kruispunt Westkolkstraat en de brug over de binnenkanaalarm te Ter- neuzen niet gestopt zou zijn voor een uit vaartstoet, die over de brug naderde. Het openbaar ministerie had met deze boete echter geen genoegen genomen. Verdachte had verklaard, dat hij de uitvaartstoet op dit moeilijke ver keersknooppunt te laat opgemerkt had. Hijzelf had zich bij het vonnis van de kantonrechter neergelegd; mr. Rosingh eiste thans een boete van 30. De rechtbank zal ook hier uit spraak doen op 18 oktober a.s. Een derde appelzaak betrof die van de chauffeur J. P. uit Dinxperlo, die bij het naar linksafslaan van de rijksweg bij Rilland de Verlengde le weg op met zijn truck met oplegger geen voorrang verleend zou hebben aan een achterop komende personenauto. Een botsing was het gevolg geweest, waarbij een naast de bestuurder zittende dame, mevrouw B. uit Zierikzee, aan de gevolgen van haar verwondingen overleed. De kantonrechter te Middelburg had de chauffeur een boete van 35 op gelegd. P. was in hoger beroep ge gaan, omdat hij van mening was al les gedaan te hebben om een botsing te voorkomen. Mr. Rosingh achtte het ten laste gelegde echter bewezen en vroeg een boete van 100. Mr. M. Vlaming, de raadsman van P., wees er op, dat zijn cliënt de snelheid van zijn combinatie tot bijna stilstand verminderd had, waarna een achter hem rijdende vrachtauto eveneens vaart ver minderd had. De auto van B. de vol gende wagen was op het laatste mo ment volgens pleiter vanachter deze vrachtauto gekomen en met volle snel heid de linkerrijbaan opgereden. B. had volgens mr. Vlaming zijn cliënt gele genheid moeten geven om hem waar te nemen. Dat was niet gebeurd. Mr. Vla ming concludeerde daarom vrijspraak. Uitspraak ook hier 18 oktober a.s. (Advertentie) werk dat werd verricht door speciaal door „Faunabeheer" voor de bisamrat- bestrijding opgeleide mensen. Het aan tal dieren vormde ook aanleiding om voor Zeeland en West-Noord-Brabant een nieuwe functionaris aan te stellen, speciaal met de opsporing belast. Men neemt aan dat de ratten uit de rich ting van Brabant komen. Men onder zoekt voorts of de dieren ook over de Westerschelde, van Zeeuwsch-Vlaande- ren uit kunnen komen. Bij het opsporen van de bisamratten ontvangt men veel medewerking van de opzichters van de polders. Bovendien staat op elk gevangen dier een premie van 5. Het bericht over de uitspraak van het huurconflict te Oostburg in de P.Z.C. van gisteren behoeft een kleine cor rectie. Het vonnis in deze zaak is na melijk niet gewezen door mr. J. Moo- lenburgh, maar door mr. H. v. d. Belt, de Oostburgse kantonrechter. Daar de heer Van der Belt niet aanwezig kon zijn, heeft mr. Moolenburgh als kantonrech- ter-plaatsvervanger het vonnis bekend gemaakt. ■L, WÈÊSÈ» Het motorjacht „Dolfijn" uit Ant- c werpen kort na de stranding op de glooiing van de zeewering bij Go- i rishoek. UUWUUVAAAA/VAAAlWA/VAAMAAAAAAAAfUUUUUUUWUUV Met ingang van volgende week zal er bij de veiling te Kapelle nog eenmaal per week een exportveiling van toma ten gehouden worden, te weten op woensdagmiddag. Tot nog toe werden de tomaten op dinsdag en vrijdagmiddag geveild. Nu de aanvoeren aan het krim pen zijn en men voor een juiste prijs vorming een ruim aanbod dient te hou den, heeft de directie besloten voortaan nog eenmaal per week tomaten te veilen. Vrijdag was er een zeer goede belang stelling voor de tomaten. De prijzen be reikten voor de beste sorteringen hoog ten van ruim zeven gulden per krat van zes kilo. De kwaliteit van de Zeeuwse tomaten is goed en wordt door de ex porteurs goed gehonoreerd. Met ingang van volgende week is de veiling op maandag te Krabbendijke ver vallen. De heer A. F. Romijn, commies-ontvan ger ter gemeentesecretarie te St.-Lau- rens is in Den Haag geslaagd voor het eerste gedeelte van het examen voor ge meente-administratie II. Aan de katholieke universiteit van Nij megen is voor het doctoraal examen geneeskunde, tweede gedeelte, geslaagd de heer A. F. R. van Opdorp te Goes. In Terneuzen is vorige maand een school gestart voor Amerikaanse kinderen. Momenteel telt de school 13 leerlingen; eind van dit jaar zul len het er ZO zijn. Onder de „stars en stripes" krijgen de kinderen les van Nederlandse onderwijzers. Foto P.Z.C J /WUWWWWUUWWUWUWIA/UUWWVUUUWUUWUUUIA/IAWWUWU Vrijdagmiddag omstreeks Kwart voor vier kwamen ter hoogte van de splitsing van de rijksweg en de weg naar Wol phaartsdijk twee wielrijders met elkaar in botsing. De 60-jarige mejuffrouw M. J. A. M. uit Goes reed in de richting van 's Heer Arendskerke. Een achter opkomende scholier J. G. P. uit Nieuw- dorp, kwam met mejuffrouw M. in bot sing, waardoor zij viel. Dokter Griep uit Goes verleende eerste hulp en liet mejuffrouw M. overbrengen naar zie kenhuis Oostwal in Goes. De fietsen lie pen enige schade op. Decollecte voor de reclassering heeft in 's-Heer-Abtskerke opgebracht 62,50. Voor de afsluitdijk van de „Pluim- pot" bij Gorishoek op Tholen is vrijdagmorgen een Belgisch mo torjacht omhooggelopen, dat poli tie en justitie enkele uren voor gro te vraagtekens heeft geplaatst. Aan boord van het schip werden twee dode mannen uit Antwerpen aangetroffen, een 67-jarige machi nist Frangois E. de Gres en een 58- jarige varensgezel Karei G. de Weerdt. Aanvankelijk tastte men volkomen in het duister omtrent de doodsoorzaak, de mogelijkheid van een misdrijf werd zelfs niet uitge sloten geacht. Kort tegen midder nacht werd het resultaat van de sectie van de anatoom-pataloog dokter Voortman van het gerech- terlijk laboratorium te Den Haag bekend: zijn eerste indruk was, dat het hier een geval van kool- monoxydevergiftiging betrof. De verwondingen, die een van de doden aan het gelaat had opgelo pen, schreef de anatoom-pataloog toe aan een val tegen een ruit van de kajuit. De ruit was daarbij ge broken. Een van de dode mannen werd aangetroffen op de kap van de motor, de andere in het roefje achter de boeg. Aan boord van het scheepje was een enorme ravage ontstaan, die naar men aanneemt veroorzaakt is doordat het jacht lange tijd onbe- stuurd heeft rondgezwalkt. De stran ding van het jacht heeft de politie en de justitie gisteren handen vol werk bezorgd, omdat men aanvan kelijk volkomen in het duister taste over het gebeurde. Allerlei gissingen en veronderstellingen deden de ronde. Pas tegen elf uur kon de officier van justitie te Middelburg, mr. A. W. Ro singh, die het onderzoek leidde, mee delen, dat men tot de conclusie was- gekomen, dat misdrijf uitgesloten moet worden geacht en dat de dood van beide mannen was te wijten aan koolmonoxydevergiftiging. Het gestrande jachtje van de jachtclub C.Y.C. uit Hoboken bij Antwerpen heeft deze zomer lange tijd in de haven van St. Annaland gelegen. Het was eigendom van een schoonzoon van het oudste slachtoffer, de heer R. O. Hillegeer, die vrijdagavond op verzoek van de officier van justitie en van de rechter-commis- saris, mr. T. W. Attema naar Tholen kwam. De heer Hillegeer bracht zijn schoonvader en een kennis van hem aan boord, daar het de bedoeling was dat de twee mannen het jacht naar Ant werpen zouden varen om het daar on der te brengen in de winterberging. Don derdagmiddag vertrokken de twee man nen uit St. Annaland. Wat er is gebeurd nadat het grijze jachtje „Dolfijn" de haven van St. An naland heeft verlaten en voordat het de andere morgen aan de zuidkust van Tholen werd gevonden kon pas gister avond laat enigszins worden gerecon strueerd. De aanvankelijke veronderstel ling als zou zich een ontploffing heb ben voorgedaan had men toen al eerder opgegeven. De motor en de beplating van het bootje waren namelijk nog vol ledig intact. Het scheepje stond wel vol water, toen de beide lichamen van de Belgen er uit werden gehaald, maar eerder op de dag werd het droog aan getroffen. Het 8 meter lange jacht met zijn myste rieuze inhoud moet bij de noordwes ten wind en bij vloed in de nacht van donderdag op vrijdag terecht zijn gekomen tegen de afsluitdijk van de Pluimpot, het vroegere zeearmpje in Tholen naar St. Maartensdijk en Scherpenisse. De 60-jarige varkens handelaar A. M. Beeke uit Scherpe nisse zag het daar vrijdagmorgen lig gen. Hij liep langs de dijk om zijn fui ken te lichten en dacht dat de opva renden van het jachtje wel aan het vissen zouden zijn. Toen Beeke daar zo bezig was kwam het 5-jarig zoon tje van de familie De Graaf, die aan Gorishoek woont, op hem toelopen. „Er ligt een man in dat bootje", was de boodschap van het kind. Beeke schonk er niet zoveel aandacht aan, maar even later was het jongetje In „De Koning van Engeland" hield de statenkring Hulst van de K.V.P. vrijdag avond de algemene vergadering. De be langstelling was slechts matig; slechts een dertigtal leden was aanwezig. In zijn openingswoord stond de voorzitter, drs. Th. A. Adriaansens te Hulst, stil Slot van pagina 1 nen. „Als wij ze straks alle twintig op school hebben, gaan wij een half uur per dag aan de Nederlandse taal besteden", zei de heer De Leeuw. De meeste van de kinderen zijn met hun ouders rechtstreeks uit Texas naar Nederland komen overvliegen, maar andere hebben reeds een jaar in Den Haag gewoond, waar zij ook een Amerikaanse school bezochten. Deze kinderen spreken al aardig wat Nederlands, hetgeen zij overigens da gelijks bijleren in de omgang met de Terneuzense kinderen. De ouders staan erop, dat hun kinderen zich zo veel mogelijk bij die van de Zonne- school aanpassen en dat lukt ook heel aardig. (Advertentie) De eerste dagen was over en weer al les wat vreemd. De omwonenden van de school hadden uiteraard de groot ste belangstelling voor de Ameri- kaantjes, maar dit is nu al de ge woonste zaak van de wereld gewor den. 's Morgens om Kwart voor negen worden ze vanuit de bungalows in de Braakman met een busje naar school gebracht en 's middags na drie uur weer opgehaald. Tussen de middag blijven ze over en na het middageten verdwijnen ze met de leerkrachten naar de omgeving van de zeedijk om te voetballen en uiteraard te base ballen. En typisch is, dat de kinderen van de Zonneschool zich nu geregeld onmiddellijk na het eten naar de Amerikaantjes spoeden om mee te spelen. De eerste dagen voelden zij zich wat vreemd tijdens de speelpau zes, maar onmiddellijk werden ze op genomen in de kring van de Terneu zense schoolkinderen. Geep nationa liteitenprobleem dus. Integendeel, het is namelijk al gebeurd, dat zij samen zangles kregen in de klas en mét de kinderen van hoofdonderwijzer P Ocké van de Terneuzense school Volgende week wordt in Terneuzen een propagandafilm gedraaid door de stichting Jeugd en Natuur en ook daarvoor zijn de hoogste klassen van de Amerikaanse school uitgenodigd. De ouders van de kinderen hebben zelf een schoolbestuur gevormd De school staat uiteraard geheel los van de Nederlandse onderwijsinspecties, van het gemeentebestuur en van de rest van de school. Ook de vakanties zijn geheel afwijkend van het Neder landse systeem. De Amerikaanse school kent geen herfst-, geen paas- of pinkstervakantie en slechts een heel korte kerstvakantie. Daar staat evenwel tegenover, dat de school in de eerste week van juni gesloten wordt en eerst in september weer opengaat. Drie maanden zomerva kantie dus, naar het voorbeeld van Texas, waar het in die tijd toch veel te warm is om in schoolgebouwen te vertoeven. Hoelang de Amerikaanse school in Terneuzen zal blijven, is nog niet helemaal bekend. Dat ligt aan de vorderingen bij de fabrieksbouw. De vaders van de kinderen zijn vrijwel allen bouwingenieurs. Als de fabriek eenmaal draait trekken zij weer naar elders. Hoogstens blijven er dan nog enkele deskundigen achter om ande ren (in dit geval Nederlanders), in te werken. Wellicht krijgen de kinderen over twee jaar les aan de andere kant van de aardbol, maar in elk ge val volgens het voor hen beproefde, Amerikaanse diplomatensysteem. bij wat hij noemde „de ziekte van de par tij". De statenkringvoorzitter stelde, dat de K.V.P. in een crisissfeer is terechtge komen, een verschijnsel, dat echter niet alleen in Zeeland heerst, maar ook el ders. Naar zijn mening is er momenteel te weinig belangstelling, ook weer niet alleen bii de K.V.P. Als mogelijke oorzaken hiervoor noemde spreker, dat de welvaart reeds groot ge noeg is, terwijl anderzijds de stelling wordt gehuldigd, dat de vakorganisaties de rest wel zullen doen. Drs. Adriaan sens zei dat men dient te zoeken naar een ander gezicht van de partij. Boven dien was spreker van mening, dat men in Zeeland te weinig oog heeft voor de kiezers zelf. In dit verband dacht hij aan de „farce" bij de groslijststemmingen. „Zoals deze de laatste acht jaren plaatsvinden, voldoen zij zeer zeker niet", aldus spreker. Ook voor de ad viesraad van de K.V.P. had drs. Adri aansens weinig goede woorden over. Hij betitelde dit lichaam als een in stelling die is ontaard in een college van ruziemakende mensen, dat te veel kijkt naar bepaalde groenen c.q bepaalde personen Naar de mening van de voorzitter wordt te weinig het partijbelang en de ware christelijke geest nagestreefd. Een van de belangrijkste punten die in deze ver gadering aan de orde kwamen, was de verkiezing van een nieuwe voorzitter van de statenkring. Dit in verband met het periodiek aftreden van drs. Adriaan sens, die zich niet meer herkiesbaar stelde. De vertegenwoordigers uit het Land van Hulst stelden drs. W. L. A. Lockefeer kandidaat, terwijl de repre sentanten van de kanaalzone burgemees ter P. G. J. Molthoff van Vogelwaarde naar voren brachten. De uitslag van de stemming gaf het volgende resultaat: de heer Molthoff 17 stemmen, drs. Locke feer 12 stemmen, zodat de heer Molthoff werd gekozen tot voorzitter van de sta tenkring Hulst. Het verdere gedeelte van deze vergade ring omvatte kandidaatstelling voor ver schillende organen van de partij. (Van onze weerkundige medewerker) Ook de wijnmaand oktober begint al met een flinke scheut regen water in de wijn te doen. Septem ber is eveneens tegengevallen. Een nat begin en een nat slot, maar tussen 12 en 24 september een pe riode met vrij droog weer en met slechts één zomerse dag (Prins jesdag), toen in het grootste deel van ons land de 25 gr. C. nog even werd overschreden. Gemiddeld bleef september in De Bilt een halve graad te koud en het regen de totaal 50 uren (normaal 38 uren). Het einde van de maand was echt herfstachtig, waarbij langs de kust de eerste herfststormen voor kwamen. Ook bleef het te somber met in De Bilt 126 tegen normaal 146 uren zonneschijn. Normaal geeft september ongeveer 70 mm regen. Op de Wadden, in Noord en Zuid-Holland, Friesland en Twente werd plaatselijk de 100 mm overschreden. Het droogst bleef het in oostelijk Brabant en Limburg waar op de meeste plaatsen niet meer dan 40 tot 55 mm regen viel. Serooskerke 89, Axel 88, West- kapelle 83, Vlissingen 53, Aagte- kerke 78, Kats 76, Renesse 70, Sas van Gent 70, Oostburg 74, Kapelle 46, Sint-Maartensdijk 47, IJzendijke 71, Goes 67, Borssele 76 mm. Heerlen (34 mm) bleef de droogste, Heerenveen (133 mm) werd de natste plaats. er weer. „Hij ligt er nog", riep het kind de fuikenvisser toe. Deze ging daarop maar eens poolshoogte nemen. Hij klom tegen de zijkant van het bootje op en zag de man over de kap van de scheeps motor liggen. „Ik dacht dat hij dronken was en zijn roes lag uit te slapen", ver telt Beeke, wanneer hij zich de aanblik van de dode schipper in herinnering roept. De fuikenvisser probeerde de man nog met een paar Belgische woorden zoals hij het zich voorstelde wak ker te maken. Toen hij daarop nog geen antwoord kreeg vertrouwde hij de zaak niet langer. Beeke reed naar huis en waarschuwde wachtmeester W. Kaljouw aan de rijkspolitie in zijn woonplaats. Het was ongeveer half één vrijdagmid dag toen deze op de Pluimpotdijk ver scheen en het met de achtersteven tegen de glooiing geslagen jachtje vond. Hij klom binnen langs de open achterkant en trof daar eerst de 67-jarige De Gres aan. Deze lag voorover en zijn hoofd bloedde. In het roefje voorin zag de po litieman de andere opvarende, De Weerdt, liggen. Onmiddellijk heeft hij daarop de groep Tholen en de rijkspolitie te water in We- meldinge van zijn ontdekking in kennis gesteld. Met het politievaartuig R.P. 18 stevende de waterpolitie naar de Thoolse kust. Inmiddels waren ook de officier van justitie, mr. A. W. Rosingh en de rech tercommissaris mr. T. W. Attema uit Middelburg op weg naar Tholen. Later op de middag kwam de districtsrecher che en de technische recherche uit Den Haag met personeel van het gerechtelijk laboratorium naar de Pluimpotdijk ge sneld. De twee lijken werden uit het bootje gehaald en naar het Algemeen Burgergasthuis te Bergen op Zoom ver voerd, waar de anatoom-pataloog, dok ter Voortman, de sectie heeft verricht. In de loop van de avond is de schoon zoon van de heer De Gres en eigenaar van het schip uit Antwerpen naar het groepsbureau van de rijkspolitie in Tho len overgekomen voor identificatie en nader onderzoek. De rijkspolitie te wa ter uit Wemeldinge zou in de loop van de nacht proberen het jachtje van de dijk bij Scherpenisse naar het kanaal van Zuid-Beveland te slepen. Tijdens een vergadering van het bestuur van de Axelse Vereniging voor Vreemde lingen Verkeer, ontving de secretaris van deze vereniging, de heer A. P. Es selbrugge, de zilveren legpenning van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. De voorzitter van de provinciale V.V.V. mr. J. Moolenburgh, was daartoe naar Axel gekomen om een gedeelte van de vergadering bij te wonen. In een toe spraak zei hij, dat het dagelijks bestuur van de Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer nauw lettend de verrichtingen van de leden van de plaatselijke V.V.V.'s volgt. Daar bij is het opgevallen, dat de heer Es selbrugge reeds zeer lange tijd vanaf 1926 het secretariaat van de V.V.V. te Axel met groot enthousiasme heeft ge voerd. Het dagelijks bestuur van de A.N.V.V. is daarvoor bijzonder erken telijk, zo zei de heer Moolenburgh. Het was hem dan ook een groot genoegen, de heer Esselbrugge deze hoge onder scheiding van de A.N.V.V. te mogen overhandigen. Hij voegde daaraan de wens toe, dat de heer Esselbrugge nog vele jaren actief werkzaam zou mogen zijn voor het vreemdelingenverkeer. Te vens bood hij de gelukwensen van de provinciale V.V.V. aan. De heer J. R. de Jonge, waarnemend- voorzitter van de V.V.V. te Axel, dankte mr. Moolenburgh voor zijn komst naar Axel en voor het uitreiken van deze on derscheiding. Hij zei het een eer te ach ten ook voor de plaatselijke V.V.V. dat de heer Esselbrugge deze onderscheiding ontving. Ook hij bood de heer Essel brugge zijn gelukwensen aan. Tenslotte bood de heer J. C. Vink ge lukwensen aan. De heer Esselbrugge dankte voor de hem bewezen eer. In zijn dankwoord memoreerde hij de oprichting van de V.V.V. en de verschillende fasen, die het plaatselijke V.V V -werk had doorlopen. WEINIG VERANDERING Nu en dan opklaringen, maar plaatse lijk ook buien, vooral in de noordelijke helft van het land. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. ZON EN MAAN 6 oktober Zon op 06.47 onder 18.08 Maan op 20.15 onder 10.52 7 oktober Zon op 06.49 Maan op 20.53 onder 18.06 onder 12.14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2