-rubriek PUZZEL zaterdagnummer De trots van Vlissingen. Zonder enige overdrijving was dat aan het eind van de dertiger jaren de houten wandelpier vóór de boulevard ter hoogte van het tegenwoordige Vic toriaEen Vlissingse schooljongen schreef in zijn enthou siasme aan een Engelse vriend over een marvellous buildingDe bewuste briefkaart met daarop afgebeeld de nieuwe pier is echter nimmer op de plaats van bestemming aangekomen, eenvoudig omdat hij nooit is verzonden. Ware dat wel het geval geweest, dan hadden wij de woorden „marvellous buildingwellicht niet kunnen aan halen Zaterdag 5 oktober 1963 Heerlijk wandelen op de pier al of niet met zijn tweeën en de wind maar laten waaien. Dat is „pierewaaien" op zijn best. We hebben het ook gehoord: het restaurant op de wandelpier bood 's zomers uitstekend vermaak. De artiesten, die daar kwamen, wa ren bepaald niet de eersten de besten. De onvolprezen bandpianist Baby den Toonder uit Middelburg weet daar alles van. Ja, hij heeft in het paviljoen van de Vlissingse pier gespeeld. Nee, niet zo lang. „Als invaller", verduidelijkt» hij. „Ongeveer veertien dagen. Reuze tijd. 't Was er erg plezierig. Ik speelde piano. In de „hoe heette die band nou ook weer" Djoura Djana Melonski band of zo iets. Een Rus, begrijp je. Verder met muzikan ten van verschillende landen. Echt een inter nationaal groepje. Maar muziek maken kon den ze. Veel Hongaarse muziek en operette- werk. Nee, geen bijzondere dansen de foxtrot, de Engelse wals, de tango". Dat zijn zo de herinneringen, die Baby den Toonder hardop debiteert als wij hem telefonisch naar zijn „pier-tijd" vragen. Het was er 's avonds altijd goed bezet, weet hij. Het was er leuk, intiem, er was sfeer. De muzikale programma's werden on derbroken door het optreden van artiesten. „Vraag me geen namen, die weet ik echt niet meer", zegt Baby den Toonder. Maar het staat hem nog goed bij, dat daar bepaald niet de eersten de besten optraden. „Het waren goede artiesten", merkt de Middelburgse band pianist op. „Dansparen, acrobatiek, enfin je weet het wel. 't Was altijd prima". De wandelpier in Vlissingen de tweede in Nederland was indertijd mét het standbeeld van Michiel de Ruyter één van de grootste bezienswaardigheden van de boulevard en om geving. Ook de naar Amerika vliegende zep pelins, die geregeld Vlissingen passeerden trokken in die dagen veel bélangstelling. Dat waren attracties, zoals men ze na de tweede wereldoorlog nooit meer heeft gezien. Begrij pelijk, want de wandelpier is verwoest en de zeppelins hebben hun plaats in het lucht ruim moeten afstaan aan de steeds sneller wordende vliegtuigen. Wanneer men een foto van de Vlissingse boulevard vóór wereldoorlog H vergelijkt met een opname van thans, ziet men naast overeenkomsten ook vele verschillen. Waar eens de wandelpier fors en stevig in zee stak, ziet men nu niets anders dan water. Geen wapperende vlaggen meer, die de lengte van Twee beelden van de boulevard in Vlissingen een kwart eeuw geleden en thans. Markante punten op de foto boven zijn de pier en het oude hotel „Britannia". de pier markeerden en geen honderden gloei ende lichtjes boven de zee, die 's avonds 't wan- delhoofd in een zee van licht deden baden. Geheel links op de voorgrond is nog een deel terras en toren van het oude hotel „Britannia" in het beeld. Men weet het: ge allieerde beschietingen in het najaar van 1944 hebben het oude, gerenommeerde hotel in een puinhoop veranderd. Pas vele jaren later is „Britannia" herrezen. Het is nu een modern gebouw, met strakke lijnen, een ge bouw ook, dat weinig overeenkomsten ver toont met het vroegere hotel met zijn fraaie ronde torens. Soms met een tikkeltje weemoed denken de oudere Vlissingers terug aan de jaren vóór de tweede wereldoorlog, toen brom- nozem nog een onbekend begrip was en toen de wandelpier Vlissingen de allure gaf van een grootsteedse badplaats. Dat waren tijden! Misschien, dat ze weer terugkomen. Want op deze plaats mag zeker gesignaleerd worden, dat de geschiedenis zich wel eens zou kunnen herhalen: met andere woorden, dat Vlissingen weer een pier krijgt. Een fraaie wandelpier a la Scheveningen. En dan maar „piere waaien 65. troef negen; 67. vlug, kwiek; 69. uitroep van verrassing, vreugde; 70. muzieknoot. PIEREWAAIEN HORIZONTAAL: 1. voormalige pol. beweging, afk. 3. deur in een boerderij!! 10. te weten, afk. 12. uitgeput; 14. vervoeging van het werkwoord dragen; 15. meisjesnaam; 16. snaarinstrument; 19. landbouwwerktuig; 20. boterton; 21. spijker; 23. verplicht; 26. man, vent; 28. dyne, afk.; 29. in orde (Eng. afk.); 31. tegen de wind opzeilen; 33. Zuidzijde, afk.; 35. zot, grappenmaker; 37. onschoon; 38. zegeteken van Indianen! 40. broze doorzichtige stof; 43. de hoofdharen; 44. glazuur; 45. geriefelijkheid; 48. memorie v. antwoord, afk.; 49. Knokploeg, afk.; 50. soort van kip; 52. riviertje in Drente of Noord-Brabant; 53. zie 49 horizontaal; 55. handvatsel, het grijpen; 57. flaters; 61. plotseling opkomende gedachte; 63. zijden band; 64. weg met bomen; 66. kweker; 68. neem voedsel tot U; 69. sieraad aan halsketting; 71. achter; 72. titel, afk.; Nog steeds vergeten vele lezers dit, waardoor hun inzending tussen de andere poststukken terecht komt en soms niet meer op tijd op het bureau van de puzzelredacteur komt. Onder de goede inzendingen werden deze maal de prijzen als volgt ver deeld: waardebon van f5,de heer J. Bellaart, Veersesingel 88, Middel burg, tweede, derde en vierde prijs, waardebon van f2,50 de heer J. A. van Hanegem, Finlandstraat 24, Oostburg, mej. C. Leijs, Oostelijke Kanaal weg 6 in Wemeldinge en de heer M. C. van Strien, Dorpsstraat 50 in Zoetermeer. Geheel rechts de nieuwe puzzel: deze maal een beetje aan de gemakkelijke kant om ook de beginnelingen een kans te geven. Nog even de spelregels herhalen: inzendingen vóór donder dag aan Redactie P.Z.C., Walstraat 58-60, Vlissingen met in de linkerbo venhoek van brief of briefkaart „Puzzel-redactie". Links onder de op lossing van de puzzel van vorige week. „Ja, dat was me wat", glundert de 53- jarige winkelier P. Quelerij uit de Wal straat, terwijl hij zijn gedachten 25 jaar laat teruggaan, ,,'t Was er altijd gezel lig, er was sfeer, kortom Vlissingen had toen wat bijzonders te bieden. Dat zou den we weer moeten hebben. Een pier. Nü. Er komen tegenwoordig veel meer toeristen, 't Zou een reuze attractie zijn, geloof dat maar." Dat zegt de heer Quelerij, die het wel en wee van de wandelpier van Vlissingen van nabij heeft gevolgd. Werkloos geworden tijdens de crisisjaren was Quelerij al lang blij als timmerman in dienst te worden genomen van de bouwers van de pier. Hij heeft de pier zien groeien; van dag tot dag. Later, na de opening werd hij de vaste man voor het on derhoud. Hij was, als dat zo uit kwam, schil der, elektricien, timmerman en wat al niet meer. Reeds nadat de Duitsers op het restau rant van de pier luchtafweergeschut hadden geplaatst, kwam Quelerij nog geregeld op de pier, totdat hij er omstreeks 1942 voorgoed werd afgezet. Lachend vertelt de Vlissingse winkelier: „Weet U, waarom de Duitsers in de oorlog de pier hebben afgebroken en ge deeltelijk opgeblazen? Om te voorkomen, dat de geallieerden er zouden landen Zo is Vlissingen dan zijn pier kwijtgeraakt. Nauwelijks zeven jaar, nadat hij op 30 mei 1936 met officieel vertoon en met een groots feest was geopend. Dat was een hele gebeur tenis, waarvoor de minister van waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude hoogst persoonlijk naar Vlissingen kwam. Wij hebben er de Vlissingsche Courant van 2 juni 1936 op nageslagen. Wat burgemeester Van Woel- deren ter gelegenheid van de opening zei, wil len we de lezers niet onthouden: „Behalve het prachtige panorama van de Noordzee, van de brede Scheldemonding en van de Vlissingse kust, zullen de bezoekers van de pier daardoor steeds kunnen genieten van de altijd wisselende en interessante scheepvaart op de Schelde, alle scheepstypen van de aller grootste tot de kleinste kan men er van nabij bestuderen. Deze plaats mag daarom wel als ideaal voor een wandelpier worden beschouwd". Dat was recht uit het hart ge grepen van vele Vlissingers, die onmiddellijk al vertrouwd waren met de pier. Bakker J. W. v. d. Linde uit de Walstraat behoorde ook tot de mensen, die wat je noemt warm liepen voor de pier. „Wat wil je, meneer. Je was jong en je vond het prachtig". In al zijn enthousiasme bleef Van der Linde toch de nuchtere zakenman, die koel berekende of er voor hem ook wat te verdienen zou zijn aan de wandelpier. Als een flits moet het door bakker v. d. Linde hebben gegaan: „Piertjes moet ik hebben. Dat is het. Eureka!" „Pier tjes": dat zijn speciale boterkoekjes van bak ker v. d. Linde. „Koekjes met een geheel eigen cachet, verpakt in speciale doosjes met daarop afgebeeld de wandelpier van Vlissin gen", aldus de Vlissingse bakker, die deze lekkernij nog steeds verkoopt. Vooral in het seizoen. De piertjes hebben het langer volge houden dan hun grote broer in de Schelde vóór de boulevard, dat staat als een paal boven water! Vier volle seizoenen vóór het uitbreken van de tweede wereldoorlog was de pier de grote trekpleister in Vlissingen. Als je er niet kwam om een drankje te gebruiken in het restaurant op de kop van de pier 50 meter van de vaargeul en evenver van de passerende scheepvaart verwijderd of te dansen op de muziek van een bekende band of naar het optreden van gerenommeerde artiesten te kijken, dan kon je lekker „pierewaaien". 73. gladmaken van linnen; 74. boom. VERTICAAL: 1. wolvlokje in weefsel; 2. insekt; 4. tijdelijk, afk.; 5. vlaktemaat; 6. „meer" in 't Italiaans! 7. boek v. dagel. aantekeningen; 8. stekelig zoogdiertje; 9. do, muzieknoot; 10. despoot; 11. touwwerk v. e. schip; 13. bovenaards wezen; 15. verstandig; 17. rivierboot; 18. gebergte in U.S.S.R.; 20. bep. gewicht, afk.; 22. inwendig orgaan; 24. persoonlijk voornaamwoord; 25. behoefte aan voedsel; 27. afhangend lapje (vlees); 30. bedaard, rustig; 32. weg voor auto's, enz.; 33. titel v. e. prins, afk.; 34. het vermogen tot spreken; 36. punt dat cirkelomtrek en raaklijn ge meen hebben; 39. vulkanisch produkt; 41. beteuterd; 42. Polynesiër; 45. een dringende mensenmenigte; 46. wens op visitekaartje (afk.) 47. zuidvrucht; 51. mist; 53. inwendig orgaan; 54. ten bedrage van; 56. vast, precies juist; 57. zoetwatervisje; Uet mag dan zo zijn, dat de wandelpier alweer twintig jaar geleden door de Duitsers werd opgeruimd, velen hebben goede herinneringen aan Vlissingens pier, de tweede in Nederland en uiter aard een trekpleister voor het toen nog schaarse toerisme. 58. deel van een bijbel, afk.; 59. vuur, aanvalsgeest; 60. overlevering, sprookje; 62. leeg (v. pomp, enz.); Het aantal oplossingen van de weke lijkse puzzel was deze maal kleiner dan vorige week. Daar staat echter tegenover dat deze maal zeer weinig foutieve oplossingen binnenkwamen, o.i. een bewijs dat deze puzzel echt niet moeilijker was dan de voorgaan de. Ten overvloede willen wij er nog eens op wijzen bij inzending toch vooral duidelijk het woord „puzzelru briek" op de envelop te vermelden. ISS Bffgj

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 17